Studia na ,,wygaszającym się'' kierunku - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-09-22, 20:41   #1
Polishwolf97
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-05
Wiadomości: 91
Post

Studia na ,,wygaszającym się'' kierunku


Na moim wydziale już drugi rok nie powstanie kolejny rocznik inżynierskiego kierunku Technologia Chemiczna co więcej nawet studia magisterskie nie zostaną utworzone. Na roku jest zaledwie tyle ile można policzyć na palcach. Mój wydział posiada dziesiątki lat tradycji, doświadczenia, współpracy zagranicznej, pozytywnych opinii oraz świetnej kadry akademickiej. Kiedyś było nawet tyle studentów, że trzeba było tworzyć grupy zajęciowe.


Niestety, odbija się na mnie ta sytuacja również przez brak perspektyw zawodowych w moim mieście i regionie (zwłaszcza po zmianach ustrojowych z lat 90) po prostu czasami wpadam w depresję z której wyciąga mnie praca w laboratorium podczas zajęć. Do tego rodzice zadający pytania typu
Co z tobą będzie?
Czy mamy się utrzymywać do końca życia?
... Zły wybór studiów..

Czy panikuję niepotrzebnie 1,5 roku przed obroną pracy?

Edytowane przez Polishwolf97
Czas edycji: 2019-09-22 o 21:47
Polishwolf97 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-24, 19:18   #2
Karla Electra
Rozeznanie
 
Avatar Karla Electra
 
Zarejestrowany: 2011-05
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 993
Dot.: Studia na ,,wygaszającym się'' kierunku

Wydaje mi się, że obecnie niemal każda uczelnia wygasza jakiś kierunek albo i cały wydział. Jeżeli z roku na rok jest coraz mniej chętnych nie opłaca im się ,,ciągnąć" tego kierunku. Wiele osób nie idzie na studia albo ląduje na prywatnej uczelni. Dodatkowo nowa ustawa o szkolnictwie wyższym też trochę namieszała. Wydział na mojej poprzedniej uczelni zlikwidowali w tym roku chociaż sami się zachwalali na absolutorium, że to 40 lat tradycji i najstarsza tego typu jednostka w Polsce.

Rodzice kiepsko się zachowują względem Ciebie i pewnie uznają to za jakąś dziwną formę ,,motywacji". Jeżeli sprawia Ci to jakąś przyjemność i nie masz pomysłu na nic innego - zostań i nie panikuj. Pomyśl, z jaką magisterką to połączyć skoro już wiesz, że 2 stopnia z tego nie będzie. Po skończeniu studiów wcale nie musisz w tym pracować. Moja kuzynka skończyła chemie kosmetyczną a pracuje... w firmie zajmującej się skrzyniami biegów. I płacą jej o wiele lepiej, niż w laboratorium.
Karla Electra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-24, 20:16   #3
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: Studia na ,,wygaszającym się'' kierunku

Fakty są takie, że na rynku potrzeba jakiejś skończonej liczby absolwentów i takich po kierunkach chemicznych czy biologicznych jest po prostu za dużo, a stanowiska dla nich kiepsko płatne (w Polsce). Żadna tradycja czy współpraca zagraniczna wydziału tego nie zmienią. Żeby dostać pracę musisz nie tylko dobrze ogarniać swoją działkę, ale jeszcze mieć sporo szczęścia. Teraz cię może praca w laboratorium odstresowuje, bo sądząc po komentarzach od rodziców, nie musisz tyrać na siebie.
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-09-26, 13:32   #4
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Studia na ,,wygaszającym się'' kierunku

Zależy, jak bardzo Ci zależy na pracy w zawodzie. Jeśli naprawdę Cię to kręci, to trzeba będzie się przeprowadzić. Poszukać w innym regionie albo i kraju, bo jeśli chodzi o przemysł, no to u nas on nie powala.

A jak Ci aż tak bardzo nie zależy, to sobie skończ i przy okazji rozejrzyj się za pracą w czymś innym. Na studiach masz akurat czas, żeby zrobić jakiś staż. Prawda, z której rodzice często nie zdają sobie sprawy, jest taka, że do bardzo wielu zawodów na rynku wcale nie potrzeba kierunkowego wykształcenia.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-09-26 14:32:45


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:46.