Dni płodne. Pomóżcie kobietki! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-02, 15:46   #1
Beti1389
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 1
Exclamation

Dni płodne. Pomóżcie kobietki!


http://www.kalbi.pl/kalendarz-dni-pl...-2013_11_06-27

okres zaczyna mi się 6 listopada ;/ z tego co pokazuje ten "magiczny" kalendarzyk,który znalazłam na internecie że dni płodne mam w te dni w które akurat są mi najmniej potrzebne haha
jak myślicie dobrze to obliczyło?
mój cykl trwa 27 dni okres w tym miesiącu (listopad) zacznie mi się 6 trwa dokładnie 6 dni. Jeżeli możecie pomóżcie mi trochę i wytłumaczcie kiedy dokładnie będą ;/
z góry wam dziękuję dziewczyny
Beti1389 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 15:54   #2
KrwawaMary86
Zadomowienie
 
Avatar KrwawaMary86
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 067
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Beti1389 Pokaż wiadomość
http://www.kalbi.pl/kalendarz-dni-pl...-2013_11_06-27

okres zaczyna mi się 6 listopada ;/ z tego co pokazuje ten "magiczny" kalendarzyk,który znalazłam na internecie że dni płodne mam w te dni w które akurat są mi najmniej potrzebne haha
jak myślicie dobrze to obliczyło?
mój cykl trwa 27 dni okres w tym miesiącu (listopad) zacznie mi się 6 trwa dokładnie 6 dni. Jeżeli możecie pomóżcie mi trochę i wytłumaczcie kiedy dokładnie będą ;/
z góry wam dziękuję dziewczyny
Nie da się obliczyć dni płodnych na podstawie kalendarzyka. Zainteresuj się NPR czyli wyznaczaniem dni płodnych przez obserwacje temperatury ciała (np. pod językiem a nie pod pachą), śluzu i szyjki macicy. Organizm to nie kalkulator żeby można było coś sobie tam w internecie wyliczyć. Każdy stres czy niewielkie przeziębienie może wpłynąć na przesunięcie się owulacji a co za tym idzie na dni płodne.
KrwawaMary86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:04   #3
Taka_tam_jedna
Raczkowanie
 
Avatar Taka_tam_jedna
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: sprzed komputera
Wiadomości: 250
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Beti1389 Pokaż wiadomość
http://www.kalbi.pl/kalendarz-dni-pl...-2013_11_06-27

okres zaczyna mi się 6 listopada ;/ z tego co pokazuje ten "magiczny" kalendarzyk,który znalazłam na internecie że dni płodne mam w te dni w które akurat są mi najmniej potrzebne haha
jak myślicie dobrze to obliczyło?
mój cykl trwa 27 dni okres w tym miesiącu (listopad) zacznie mi się 6 trwa dokładnie 6 dni. Jeżeli możecie pomóżcie mi trochę i wytłumaczcie kiedy dokładnie będą ;/
z góry wam dziękuję dziewczyny
Nie jesteśmy wróżkami, aby Ci powiedzieć kiedy masz dni płodne. Same takie wyliczanki nie są nic warte - jak pisze KrwawaMary86 - jeśli chcesz ustalić dni płodne powinnaś prowadzić obserwacje śluzu, monitorować zmiany temperatury, zaleca się też zanotowanie i zrobienie wykresów 12 cykli zanim zaczniesz stosować tę metodę antykoncepcji. Dodatkowo jeśli przytrafi się podróż, choroba, stres, przemęczenie, to wszystko szlak trafia i można wpaść. Ja osobiście nie polecam.
Taka_tam_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:14   #4
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Taka_tam_jedna Pokaż wiadomość
(…) zaleca się też zanotowanie i zrobienie wykresów 12 cykli zanim zaczniesz stosować tę metodę antykoncepcji.
Kto tak zaleca?

Cytat:
Dodatkowo jeśli przytrafi się podróż, choroba, stres, przemęczenie, to wszystko szlak trafia i można wpaść.
To zależy od tego, jaką metodę się stosuje i w której fazie się współżyje. Akurat III fazę w metodzie objawowo-termicznej Rötzera nie tak łatwo źle wyznaczyć.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:39   #5
Taka_tam_jedna
Raczkowanie
 
Avatar Taka_tam_jedna
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: sprzed komputera
Wiadomości: 250
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Kto tak zaleca?
O ile się orientuję to profesor Rötzer.
Taka_tam_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 16:50   #6
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Taka_tam_jedna Pokaż wiadomość
O ile się orientuję to profesor Rötzer.
Ja o tym nie słyszałam. Na szybko przejrzałam „Naturalną regulację poczęć” jego autorstwa i tego nie znalazłam.
Dodatkowo tutaj (http://rodzina-naturalnie.pl/www/index.php/instrukcja) piszą o tym, że po obserwacji 12. cykli to kobieta jest już doświadczoną użytkowniczką NPR-u wg metody Rötzera.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 17:07   #7
Taka_tam_jedna
Raczkowanie
 
Avatar Taka_tam_jedna
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: sprzed komputera
Wiadomości: 250
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Ja o tym nie słyszałam. Na szybko przejrzałam „Naturalną regulację poczęć” jego autorstwa i tego nie znalazłam.
Dodatkowo tutaj (http://rodzina-naturalnie.pl/www/index.php/instrukcja) piszą o tym, że po obserwacji 12. cykli to kobieta jest już doświadczoną użytkowniczką NPR-u wg metody Rötzera.
Ja przeczytałam na wikipedii: "Metoda Rötzera posługuje się kilkoma regułami wyznaczania początku okresu niepłodnego, w oparciu o dane dotyczące przebiegu temperatur w co najmniej 12 poprzednich cyklach i jednoczesnej bieżącej obserwacji pojawiania się śluzu szyjkowego."

I na stronie: http://www.mojaowulacja.pl/antykoncepcja.htm: "Podstawą tych metod jest 12-miesięczna obserwacja cykli miesiączkowych."

http://www.myfertiledays.com/
"Jeżeli posiadasz już pewne doświadczenie w prowadzeniu obserwacji (czyli posiadasz co najmniej 12 kart cykli) możesz wyznaczyć dni niepłodności przedowulacyjnej względnej za pomocą zmodyfikowanej reguły Döringa, reguły Rötzera lub reguły obliczeniowej."

http://portal.abczdrowie.pl/naturaln...-antykoncepcji - tu zdaje się znajdują się wypowiedzi ginekologów:
"Opiera się ona na ocenie czasu trwania najdłuższego i najkrótszego cyklu miesiączkowego obserwowanego przez okres 12 miesięcy. Oznacza to, że zanim kobieta rozpocznie współżycie, musi przez rok obserwować swój organizm i notować daty kolejnych miesiączek."

i wiele innych stron i wypowiedzi specjalistów od NPR. W sumie nie wiem czy uznasz te źródła za wiarygodne, ale w wielu miejscach w internecie czytałam o tych 12 cyklach, więc myślę, że chyba coś w tym musi być.

Edytowane przez Taka_tam_jedna
Czas edycji: 2013-11-02 o 17:30
Taka_tam_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-11-02, 17:46   #8
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Taka_tam_jedna Pokaż wiadomość
Ja przeczytałam na wikipedii: "Metoda Rötzera posługuje się kilkoma regułami wyznaczania początku okresu niepłodnego, w oparciu o dane dotyczące przebiegu temperatur w co najmniej 12 poprzednich cyklach i jednoczesnej bieżącej obserwacji pojawiania się śluzu szyjkowego."
Owszem, ale dotyczy to tylko wyznaczania I fazy, a więc fazy niepłodności przedowulacyjnej. A tę jest dużo trudniej wyznaczyć niż III fazę, dlatego niektóre metody jej wyznaczania są proponowane dopiero doświadczonym w NPRze kobietom.

Cytat:
I na stronie: http://www.mojaowulacja.pl/antykoncepcja.htm: "Podstawą tych metod jest 12-miesięczna obserwacja cykli miesiączkowych."
Tyle, że, jak rozumiem, dotyczy to „Metody Ogino-Knausa, Metody Dni Standardowych oraz innych metod znanych już w starożytności, które obecnie mają znaczenie głównie historyczne”. „Nowoczesny” NPR jest tam opisany w osobnym paragrafie.

Cytat:
http://www.myfertiledays.com/
"Jeżeli posiadasz już pewne doświadczenie w prowadzeniu obserwacji (czyli posiadasz co najmniej 12 kart cykli) możesz wyznaczyć dni niepłodności przedowulacyjnej względnej za pomocą zmodyfikowanej reguły Döringa, reguły Rötzera lub reguły obliczeniowej."
Dotyczy to tylko I fazy.

Cytat:
http://portal.abczdrowie.pl/naturaln...-antykoncepcji - tu zdaje się znajdują się wypowiedzi ginekologów:
"Opiera się ona na ocenie czasu trwania najdłuższego i najkrótszego cyklu miesiączkowego obserwowanego przez okres 12 miesięcy. Oznacza to, że zanim kobieta rozpocznie współżycie, musi przez rok obserwować swój organizm i notować daty kolejnych miesiączek."
To nie dotyczy metody Rötzera (opisanej w punkcie 3.4), ale Metody Kalendarzowej opisanej w punkcie 3.1.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-02, 22:00   #9
Taka_tam_jedna
Raczkowanie
 
Avatar Taka_tam_jedna
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: sprzed komputera
Wiadomości: 250
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Ok, to być może ja coś źle zrozumiałam i nie doczytałam Dla mnie właśnie zbyt dużo zachodu z tymi metodami NPR i osobiście wybieram prezerwatywy.
Taka_tam_jedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 14:23   #10
protrombina
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 27
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Hej Gwiazdki! Piszę pracę licencjacką na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Potrzebuje Waszej pomocy! Proszę, wypełnij ankietę, dla Ciebie to mniej niż 5 minut, a dla mnie każda odpowiedź jest na wagę złota!! Link do ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/12m-...aIH1s/viewform
protrombina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-03, 15:38   #11
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Taka_tam_jedna Pokaż wiadomość
Ok, to być może ja coś źle zrozumiałam i nie doczytałam Dla mnie właśnie zbyt dużo zachodu z tymi metodami NPR i osobiście wybieram prezerwatywy.
zwłaszcza opierając się na informacjach z wikipedii, na którą każdy może wrzucić głupoty jakie mu się tylko podoba na takich stronach nie opiera się wiedzy a i jeszcze się jej nie powtarza dalej.
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-11-05, 14:36   #12
chelseaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 209
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez Taka_tam_jedna Pokaż wiadomość
Ok, to być może ja coś źle zrozumiałam i nie doczytałam Dla mnie właśnie zbyt dużo zachodu z tymi metodami NPR i osobiście wybieram prezerwatywy.
Wbrew pozorom, wcale nie jest dużo zachodu, tylko trzeba do tego odpowiednio podejść Bardzo fajne są komputery cyklu, dzięki temu metoda staje się prosta, bo wystarczy tylko mierzyć temperaturę, a urządzenie wszystko samo zinterpretuje. Ja używam Cyclotestu. Jest zresztą już wątek na tym forum dotyczący tych urządzień
chelseaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-21, 12:04   #13
ala_koala
Przyczajenie
 
Avatar ala_koala
 
Zarejestrowany: 2013-11
Lokalizacja: Pomorze
Wiadomości: 6
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Może i macie trochę racji, ale czy faktycznie w dzisiejszych czasach trzeba włożyć tyle wysiłku tylko po to, by wiedzieć, kiedy są dni płodne? Faktycznie, sama to robiłam, ale używałam takiego zwykłego kalendarzyka „internetowego” (np. tego: http://dzidziusiowo.pl/planujemy-cia...or-dni-podnych ) i nigdy nie narzekałam. wiadomo, każda kobieta ma innego typu organizm, ale wydaje mi się, że większości taka metoda dość dobrze się sprawdzi.
__________________
Po każdej burzy wychodzi słońce.
ala_koala jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-21, 12:19   #14
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Dni płodne. Pomóżcie kobietki!

Cytat:
Napisane przez ala_koala Pokaż wiadomość
Może i macie trochę racji, ale czy faktycznie w dzisiejszych czasach trzeba włożyć tyle wysiłku tylko po to, by wiedzieć, kiedy są dni płodne? Faktycznie, sama to robiłam, ale używałam takiego zwykłego kalendarzyka „internetowego” (np. tego: http://dzidziusiowo.pl/planujemy-cia...or-dni-podnych ) i nigdy nie narzekałam. wiadomo, każda kobieta ma innego typu organizm, ale wydaje mi się, że większości taka metoda dość dobrze się sprawdzi.
Nieprawda. Tego typu kalendarzyk to bardzo zawodna metoda, bo bierze pod uwagę bardzo niepewne dane. Raz, że kobieta wcale nie musi mieć owulacji 13-14 dni przed miesiączką, a dwa, że żadna kobieta na początku cyklu nie jest w stanie z całą pewnością stwierdzić, jak długi będzie jej cykl.
Kiedyś porównywałam sobie to, co pokazuje kalendarzyk z moimi własnymi samoobserwacjami. Kalendarzyk mijał się o ładnych parę dni z tym, co pokazywał mój organizm. Nie mówiąc o tym, że i tak miał sprawę ułatwioną, bo robiłam porównanie po zakończeniu cyklu, więc wpisałam odpowiednią długość cyklu. A przecież normalnie cykl może się i skrócić, i wydłużyć, niezależnie od tego, jaką długość cyklu sobie kobieta założy
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:01.