Błogosławieństwo - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-12-07, 08:05   #1
83mika
Raczkowanie
 
Avatar 83mika
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 458

Błogosławieństwo


Witam, już od jakiegoś czasu udzielam się na forum, więc jesteście na bieżąco z moimi sprawami ślubnymi
Ale mam mały problem tzn. błogosławieństwo. Wiadomo, że tradycyjny ślub nie może obyć się bez błogosławieństwa. My z TŻ sami organizujemy własny ślub i wesele i to już jest troche nie tradycyjne. TŻ nie chce nawet słyszeć o błogosławieństwie, zreszta bierzemy slub ok 40 km od mojego domu rodzinnego i sama mam wątpilwości
Powiedzcie jak to jest u Was, będziecie miały błogosławieństwo?
83mika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-07, 08:34   #2
chilanes
Zakorzenienie
 
Avatar chilanes
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 11 126
Dot.: Błogosławieństwo

My będziemy mieli błogosławieństwo, w naszym regionie to tradycja i ja nie chcę z niej rezygnwoać, nawet, gdybyśmy wychodzili do kościoła z hotelu.
__________________
chilanes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-07, 17:20   #3
angel166
Zakorzenienie
 
Avatar angel166
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 3 954
Dot.: Błogosławieństwo

my również będziemy mieli błogosławieństwo nie wyobrażam sobie bez dużo zawdzięczamy rodzicom TŻeta i mojej mamiewięc nie odbierzemy im tej przyjemności hehe
__________________
Ślubowaliśmy
Aniołkowa mama 10.08.2010r., 10tc
Byłam przy Tobie od pierwszego grama...

Jagódka
angel166 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-08, 11:10   #4
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Błogosławieństwo

u mnie nie bedzie blogoslawienstwa bez urazy dla tych ktorym sie to podoba, ale nie podobaja mi sie szopki z klekaniem, jakimis regulkami itp. (w sensie blogoslawienstwo w formie przewidzianej przez kosciol). wole zeby rodzice mnie 'poblogoslawili' przy skladaniu zyczen, na luzie, bez zbednego skrepowania, swoimi slowami, bez lania wody swieconej itp.
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-08, 14:18   #5
kitek_fm
Rozeznanie
 
Avatar kitek_fm
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 890
Dot.: Błogosławieństwo

Ja nie miałam błogosławieństwa.
__________________

kitek_fm jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-08, 14:36   #6
chilanes
Zakorzenienie
 
Avatar chilanes
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 11 126
Dot.: Błogosławieństwo

lain bez przesady nikt na mnie lać wody nie będzie, formułek też nie będzie, po prostu będzie to chwila dla nas i Rodziców razem, ostatnia chwila jeszcze w panieństwie i kawalerstwie, ja się przejmowałam i wzruszałam, jak moja mama mówiła do braci, że błogosławi ich na ich wspólne drogi z żonami i niech nie zapominają, gdzie jest ich rodzinny dom.
Wiadomo, ze nie każdemu się to musi podobać, ale nie zawsze jest to klęknie, chlapanie wodą i całowanie krzyża
__________________
chilanes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-08, 15:21   #7
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Błogosławieństwo

Cytat:
Napisane przez chilanes Pokaż wiadomość
lain bez przesady nikt na mnie lać wody nie będzie, formułek też nie będzie, po prostu będzie to chwila dla nas i Rodziców razem, ostatnia chwila jeszcze w panieństwie i kawalerstwie, ja się przejmowałam i wzruszałam, jak moja mama mówiła do braci, że błogosławi ich na ich wspólne drogi z żonami i niech nie zapominają, gdzie jest ich rodzinny dom.
Wiadomo, ze nie każdemu się to musi podobać, ale nie zawsze jest to klęknie, chlapanie wodą i całowanie krzyża
ja pisalam o blogoslawienstwie takim jak sie je na ogol pojmuje - przewidzianym przez kosciol, opisanym jak ma wygladac w ksiazeczkach ktore dostalismy na naukach (klekanie, czytanie regulki, kropienie woda swiecona, calowanie krzyza i takie tam). i takiego wlasnie u nas nie bedzie
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2009-12-09, 06:29   #8
angel166
Zakorzenienie
 
Avatar angel166
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 3 954
Dot.: Błogosławieństwo

Cytat:
Napisane przez chilanes Pokaż wiadomość
lain bez przesady nikt na mnie lać wody nie będzie, formułek też nie będzie, po prostu będzie to chwila dla nas i Rodziców razem, ostatnia chwila jeszcze w panieństwie i kawalerstwie, ja się przejmowałam i wzruszałam, jak moja mama mówiła do braci, że błogosławi ich na ich wspólne drogi z żonami i niech nie zapominają, gdzie jest ich rodzinny dom.
Wiadomo, ze nie każdemu się to musi podobać, ale nie zawsze jest to klęknie, chlapanie wodą i całowanie krzyża
u mnie też wody jednak uklękniemy i pocałujemy krzyż TŻ mowi,że nie może się wzruszyć ale jak zobaczy ,jak jego mamie "lata broda"to będzie ciężko

---------- Dopisano o 07:29 ---------- Poprzedni post napisano o 07:28 ----------

Cytat:
Napisane przez lain Pokaż wiadomość
ja pisalam o blogoslawienstwie takim jak sie je na ogol pojmuje - przewidzianym przez kosciol, opisanym jak ma wygladac w ksiazeczkach ktore dostalismy na naukach (klekanie, czytanie regulki, kropienie woda swiecona, calowanie krzyza i takie tam). i takiego wlasnie u nas nie bedzie
w moich ksiażeczkach nic nie pisze będzie więc improwizacja ze strony rodziców
__________________
Ślubowaliśmy
Aniołkowa mama 10.08.2010r., 10tc
Byłam przy Tobie od pierwszego grama...

Jagódka
angel166 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-10, 21:39   #9
gorzka prawda
Zadomowienie
 
Avatar gorzka prawda
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 1 147
Dot.: Błogosławieństwo

Witam. My nie wiemy czy będzie u nas błogosławieństwo, czy nie. Pewnie wyjdzie ,,sporadycznie" albo nie wyjdzie wcale. Otóż w ,,normalnych" okolicznościach byłoby na pewno, ale ja i mój TŻ i moja rodzina nie żyjemy z moim ojcem w zgodzie i harmonii (chociaż on z nami mieszka). Nawet nie wiem czy zaproszę go na mój ślub...
__________________
(...) prawda jest gorzka bez pociechy,
którą daje nadzieja (...)
Eduard Bass



gorzka prawda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-12, 16:20   #10
Fantasmagori
Zakorzenienie
 
Avatar Fantasmagori
 
Zarejestrowany: 2009-11
Wiadomości: 6 687
Dot.: Błogosławieństwo

Ja nie chcę błogosławieństwa W moim przypadku byłoby to nieszczere Zresztą dla mnie to jest jakieś sztuczne i zwyczajnie nie czuję potrzeby przeżycia tej ceremonii Chyba rozumiem Twojego TŻta...
__________________
Żona 2013
Mama 2015 [*]
Mama 2016


Fantasmagori jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-16, 13:50   #11
83mika
Raczkowanie
 
Avatar 83mika
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 458
Dot.: Błogosławieństwo

Cytat:
Napisane przez Fantasmagori Pokaż wiadomość
Ja nie chcę błogosławieństwa W moim przypadku byłoby to nieszczere Zresztą dla mnie to jest jakieś sztuczne i zwyczajnie nie czuję potrzeby przeżycia tej ceremonii Chyba rozumiem Twojego TŻta...
No właśnie;/my już mieszkamy razem ponad rok i rodzice zgadzając sie na to już dali nam błogosławieństwo, a zresztą z drugiej strony jechać tyle km po to żeby było "tradycyjnie" i potem wracać...bez sensu, a w dodatku to lipiec roztopie sie w aucie hmmm chyba przychyle sie do zdania TŻ
83mika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-12-16, 14:01   #12
chilanes
Zakorzenienie
 
Avatar chilanes
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 11 126
Dot.: Błogosławieństwo

Cytat:
Napisane przez lain Pokaż wiadomość
ja pisalam o blogoslawienstwie takim jak sie je na ogol pojmuje - przewidzianym przez kosciol, opisanym jak ma wygladac w ksiazeczkach ktore dostalismy na naukach (klekanie, czytanie regulki, kropienie woda swiecona, calowanie krzyza i takie tam). i takiego wlasnie u nas nie bedzie
My czegos takiego nie dostaliśmy, u nas kosciół chyba czegos takiego nie przewiduje
__________________
chilanes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-16, 15:01   #13
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Błogosławieństwo

Cytat:
Napisane przez chilanes Pokaż wiadomość
My czegos takiego nie dostaliśmy, u nas kosciół chyba czegos takiego nie przewiduje
chyba wszedzie przewiduje tylko wy czegos takiego poprostu nie dostaliscie - szczesliwi jakies niedopatrzenie
ja jestem z Krk, a tu nawet w necie znalazlam na stronie parafii bydgoskiej tak to wyglada (wg mnie straszne )
Błogosławieństwo pary młodych w domu

Na stole w głównym pokoju ustawia się krzyż, wodę święconą, kropidło i zapala świecę. Nowożeńcy klęcząc dziękują rodzicom za dar życia i wychowanie, przepraszają za przykrości i proszą o błogosławieństwo. Po przygotowaniu się pary młodych i wszystkich zgromadzonych, jeden z rodziców przewodnicząc obrzędowi błogosławieństwa, żegnając się mówi:
P. + W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
W. Amen.
Pan młody lub panna młoda, tymi lub podobnymi słowami, prosi rodziców obojga stron o błogosławieństwo:
Kochani Rodzice! Jesteśmy głęboko przekonani, że bez Waszego błogosławieństwa nie możemy dostąpić również błogosławieństwa Bożego, dlatego bardzo serdecznie prosimy, abyście zechcieli nam pobłogosławić na nową drogę naszego życia we wspólnocie małżeńskiej.
Błogosławieństwo syna
Ojciec:
Ukochany synu! Od dziś ty będziesz mężem i ojcem twej przyszłej rodziny. Buduj swe życie małżeńskie i rodzinne na mocnym fundamencie - na wzajemnej miłości i wierności Bogu i Jego przykazaniom.
Niech błogosławi Cię Wszechmogący Bóg, Ojciec i Syn i Duch Święty.
Syn: Amen.
Ojciec kropi syna wodą święconą lub czyni na czole kciukiem znak krzyża świętego i przekazuje pocałunek pokoju.
Matka:
Ukochany Synu! Gdy Chrystus Pan połączy cię sakramentalnym węzłem z twoją wybraną, będziecie dwoje jednym ciałem. Bądź dla swej żony dobrym mężem, a dla swoich dzieci kochającym ojcem. Na tę nową drogę twego życia błogosławię Cię.
Błogosławieństwo Ojca i Syna i Ducha Świętego niech Ci towarzyszy w całym twoim życiu.
Syn: Amen.
Matka kropi syna wodą święconą lub czyni na czole kciukiem znak krzyża świętego i przekazuje pocałunek pokoju.
Błogosławieństwo córki
Ojciec:
Ukochana córko! Nadszedł czas, abyś i ty, tak jak twoja matka, wzięła na siebie obowiązek założenia rodziny, urodzenia i wychowania nowego pokolenia.
Niech Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty napełni cię swoją radością i błogosławi tobie, twemu mężowi i waszym dzieciom!
Córka: Amen.
Kropi córkę wodą święconą lub czyni na czole kciukiem znak krzyża świętego i przekazuje pocałunek pokoju.
Matka:
Moja córko! Wiele lat mieszkałaś z nami. Od dziś staniesz przy boku twego męża. Przejmiesz troskę o wasz dom i o wasze dzieci. Bardzo pragnę, abyś była szczęśliwą żoną i matką, abyś była oparciem dla twego męża i radością dla twych dzieci. Polecam cię Maryi i z serca błogosławię cię na nową drogę życia: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Córka: Amen.
Matka kropi córkę wodą święconą lub czyni na czole kciukiem znak krzyża świętego i przekazuje pocałunek pokoju.
P. Polećmy Parę Młodych i nas wszystkich szczególnej opiece Matki Najświętszej, odmawiając: Pod Twoją obronę, uciekamy się…


http://www.mikolaj-bydgoszcz.home.pl/parafia/nowozency.htm
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-17, 10:34   #14
83mika
Raczkowanie
 
Avatar 83mika
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 458
Dot.: Błogosławieństwo

O nie straszne to!
Kilka miesięcy temu mój kuznyn brał ślub i było zupełnie inaczej, błogosławieństwo odbyło sie u Panny Młodej, poniewaz Panna Młoda miała już tylko ojca to on ja błogosławił, a Pan Młody niestety nie miał już rodziców to tą rolę przejęłam jego najstarsza siostra - nawet nie wiedziała jaki "zaszczyt" ją spodka. Była przygotowana woda święcona, i gałązki z mirty, Ci którzy błogosławili maczali gałązki, wypowiedzeli słowa "Ja Ciebie błogosławię, w imię Ojaca...." i tyle
83mika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-18, 16:47   #15
principessina
Zakorzenienie
 
Avatar principessina
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: sloneczna Italia
Wiadomości: 7 083
Dot.: Błogosławieństwo

U mnie tez jest wielki dylemat, w kraju mojego Tz nie ma takiego czegos jak blogoslawienstwo, jego starsi rodzice w ogole nie kumaja o co biega, zreszta nie jestesmy z nimi zzyci, slyszylmy sie tylko "od okazji", wiec tak jakos glupio zeby nas blogoslawili, z drugiej storny moj TZ mowi, ze jesli taka jest tradycja w naszym kraju to szkoda by bylo zeby ja pominac.
Mnie blogoslawilaby moja matka chrzestna wraz z mezem, bo jestem z nimi bardzo zzyta, a moich rodzicow juz nie ma, bedziemy wychodzic z hotelu, mam juz przygotowany krzyzyk z rodzinnego domu, ale nie wiem jeszcze jak to wyjdzie, bo jest problem z rodzicami Tz, powiedzialam jego matce zeby poprostu zlozyla nam zyczenia i tyle
__________________
Podwojna mamusia polsko-wloskich Smieszkow
principessina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-19, 20:07   #16
chilanes
Zakorzenienie
 
Avatar chilanes
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 11 126
Dot.: Błogosławieństwo

Lain to jest przykład, a nie narzucony obowiązek i w każdym rejonie, a nawet każdej rodzinie wygląda to inaczej KK nie przewiduje błogosławieństw przez Rodziców Ludzie to wymyślili i praktykują

Życzenia przez mszą ślubną to też forma błogosławieństwa, nie trzeba wygłaszać regułek, wystarczy kilka miłych słów od serca
__________________

Edytowane przez chilanes
Czas edycji: 2009-12-19 o 20:08
chilanes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-27, 20:35   #17
EdziaO
Zakorzenienie
 
Avatar EdziaO
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 3 346
Dot.: Błogosławieństwo

U nas było-z wodą święconą,całowaniem krzyża,klękaniem i uroczystymi słowami(formułkami jak kto woli) było to piękne,wzruszające-takie pożegnanie...Dla mnie to było doświadczenie,którego nigdy nie zapomnę. Także dla rodziców wielka chwila. Błogosławieństwo mówiła moja mama pozostali wykonali jedynie znak krzyża i dali go nam do całowania. Mama chyba dość długo myślała nad tym co powiedzieć i było to dla niej wielkie przeżycie. Dla mnie to żadna szopka tylko element ceremonii. Bardzo ważny zresztą.
__________________
Bartuś 23.12.2010
Aniołek 01.08.2011...
Hubert 21.11.2012


„Błogosławiony, który daje swoim dzieciom korzenie i skrzydła”
EdziaO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-27, 20:46   #18
chilanes
Zakorzenienie
 
Avatar chilanes
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 11 126
Dot.: Błogosławieństwo

ehhh nie wiem jak to będzie, bo przy życzeniach świątecznych moja mama nie zdołała słowa mi powiedzieć, popłakała się, a ja za nią W dzień ślubu będzie jeden wielki ryk, a przy błogosławieństwie, to już w ogóle
__________________
chilanes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-12-28, 09:57   #19
fatal21
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 729
Dot.: Błogosławieństwo

U moich 3 siostr płaczu nie było, więc raczej takich wzruszeń się nie spodziewam aczkolwiek....Jest klękanie mama zawsze rzuca poduszki pod kolana, aby mlodzi mieli miękkie życie (taki przesąd) daje krzyż do pocałowania kropi wodą święconą i całuje i koniec.U mnie błogosławić będzie mama (tata nie żyje) rodzice Tż i rodzice chrzestni, dziadkowie Tż o ile zechcą.Nie ważne skąd jest wyjazd Młodych ja np będę od Tż wychodziła bo do domu miałabym 150km
fatal21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:41.