Cywilny, później kościelny - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-08-11, 11:00   #31
anyh
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 5
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Spodziewałam się, że konieczne będą "dodatkowe" koszty ...
anyh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-11, 12:53   #32
Justyna891
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-02
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 19
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Cytat:
Napisane przez anyh Pokaż wiadomość
Mam nadzieję, że obędzie się bez problemów choć ostatnio zostałam poproszona na matkę chrzestną i ksiądz niemal palpitacji serca dostał z oburzenia, gdy dowiedział się, że osoba po ślubie cywilnym miałaby trzymać dziecko do chrztu. Efekt był taki, że rodzice bobaska szukali nowych chrzestnych.

A jeśli zdecydowałabym się na ślub w innej parafii? Wystarczy tylko zaświadczenie od mojego proboszcza?
Właśnie na to zwracają uwagę przy chrzcie.Rodzice mogą być i nawet bez ślubu, ale rodzice chrzestni nie mogą żyć w konkubinacie, być po rozwodzie itp. Muszą być wierzący i praktykujący bo dają dziecku przykład życia wierze. Dla mnie to nielogiczne, bo weźmy taki przykład,że matka chrzestna podczas chrztu jest mężatką ale rozwodzi się po kilku latach.Więc co? powinni unieważnić chrzest
Justyna891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-11, 18:38   #33
asia27100
Zakorzenienie
 
Avatar asia27100
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 4 771
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Cytat:
Napisane przez Justyna891 Pokaż wiadomość
Właśnie na to zwracają uwagę przy chrzcie.Rodzice mogą być i nawet bez ślubu, ale rodzice chrzestni nie mogą żyć w konkubinacie, być po rozwodzie itp. Muszą być wierzący i praktykujący bo dają dziecku przykład życia wierze. Dla mnie to nielogiczne, bo weźmy taki przykład,że matka chrzestna podczas chrztu jest mężatką ale rozwodzi się po kilku latach.Więc co? powinni unieważnić chrzest
jezeli rodzice nie praktykują lub żyją w grzechu to rodzice chrzestni powinni dziecku wskazać drogę wiary. dlatego tez muszą żyć po chrześcijańsku i dawać przykład
insza inszość, że po to w takim razie temu dziecku robic chrzest, skoro sie nie wierzy
a rozwodu po paru latach nie przewidzisz. jezeli rodzice chrzestni przysięgali przed bogiem ze póki ich śmierć nie rozłączy, to tak powinno wg kościoła być i kościół nie bierze pod uwagę rozwodu, bo jest on zakazany


ale chaos
__________________



asia27100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-11, 23:10   #34
cukraktywna
Zadomowienie
 
Avatar cukraktywna
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 565
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Cytat:
Napisane przez anyh Pokaż wiadomość
Spodziewałam się, że konieczne będą "dodatkowe" koszty ...
Ksiądz jest już i tak utrzymywany z naszych podatków, więc nie rozumiem, czemu w ogóle mu dodatkowo płacić. A w ogóle to umówmy się, ksiądz jest od takich usług jak ślub i pogrzeb jak d.... od srania.
Przez ich kręcenie nosem i purytańskie wymysły (nie mające nic wspólnego z Pismem Świętym i pierwotnymi dogmatami kościoła) za 30 lat będzie w naszych kościołach jak np. we Włoszech - PUSTO.
__________________
Razem od 6 sierpnia 2007
Zaręczeni od 5 grudnia 2012
Wychodzę za mąż 20 czerwca 2014

cukraktywna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 08:55   #35
Amaranto
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 55
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Bycie chrzestnym to w pewnym sensie branie odpowiedzialności za dziecko (gdy rodzice temu nie sprostają).
Wasza chęć wzięcia ślubu kościelnego powinna tylko "ucieszyć" księdza bo patrząc z punktu widzenia wiary przestaniecie "żyć w grzechu".
Amaranto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-12, 21:48   #36
anyh
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 5
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Też wychodzę z takiego założenia, że każda chęć "nawrócenia się" powinna być pozytywnie odbierana. Nie rozumiem więc dlaczego księża robią problemy w takim przypadku jak mój. Mimo tego, że mój proboszcz jest bardzo zasadniczy to mam nadzieje, że wszystko pójdzie dobrze...
anyh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-14, 22:09   #37
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

My też nie mieliśmy żadnych problemów.

Macie prawo zmienić kościół, ale chyba jakaś licencja będzie konieczna jeśli to nie parafia Twoja czy Pana Młodego.

Od nas nikt pieniędzy nie wołał. Daliśmy dobrowolną ofiarę. Ksiądz był na ślubie super- extra kazanie, trochę żartował (ale mnie znał ), a po ślubie zaaranżował sam w siebie wspólne zdjęcie nasze ze wszystkimi gośćmi na schodach przed ołtarzem
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-08-14, 22:33   #38
Basia _W
Raczkowanie
 
Avatar Basia _W
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: okolice Ustki
Wiadomości: 215
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Moi znajomi są małżeństwem już od 6 lat (oczywiście po ślubie cywilnym). Zdecydowali się na ślub kościelny ze względu na córkę, od września idzie do "zerówki" a za dwa lata komunia św., tak więc by nie "słuchać narzekań" księdza postanowili wziąć ślub kościelny. Z początku byli nastawieni negatywnie i uważali, że ksiądz będzie im "robić pod górkę", będzie wypytywać dlaczego tak długo czekali, dlaczego teraz się zdecydowali itp. Jakie było ich zdziwienie, gdy ksiądz proboszcz przyjął ich z otwartymi ramionami, nie zadawał kłopotliwych pytań i pomógł im w załatwianiu wszelkich formalności. Na ślubie wygłosił przepiękne kazanie, Para Młoda była tak samo zadowolona jak i goście, wielu z nich było zdziwionych i mówiło, że z reguły księża w kazaniu "wypominają" Parze Młodej, że na pierwszy planie stawiają ślub cywilny a ślub kościelny bardzo często pomijają. Ksiądz wiedząc, iż ślub i przyjęcie weselne było tylko na 26 osób nie zażądał, żaden ustalonej kwoty i przyjął zapłatę "co łaska", co rzadko się zdarza. Wiele par które znam miało w kwestii finansowej sytuację odwrotną, ksiądz udzielił ślubu bez narzekań ale zażądał wysokiego zadośćuczynienie. Tak więc wszystko moim zadaniem, zależy od nastawienia księdza. Większość z nich chętnie "przyjmuje zbłąkane owieczki".
Basia _W jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-21, 12:42   #39
anyh
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 5
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Uff..troszkę mi ulżyło czytając wasze wypowiedzi. Wybieramy się w najbliższym czasie do księdza. Zobaczymy co nam powie...
anyh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-10, 11:48   #40
panelka
Raczkowanie
 
Avatar panelka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 52
Dot.: Cywilny, później kościelny

My mielismy cywilny w grudniu 2011 roku , ja bylam w 7 miesiacu ciazy. Chociaz przyznam sie ze zawsze marzyłam o pierwszym duzym koscielmym Na cywilnym zaprosilismy najblizsza rodzine Ok. 30 osob. Byl obiad i kawa ciasto w restautacji. Teraz marzy mi sie koscielny z zabaea do bialego rana z orkiestra duzo gosci biala suknia itp. Zaczynam troche zalowac ze na cywilny nie zaprosilismy tylko rodzicow i swiadkow. Czy ktos byl w takiej sytuacji? Dodam ze mam juz synka poltora roczmego i planujemy jeszcze drugie . Czy ktos byl w takiej sytuacji?
panelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-10, 19:50   #41
zawiechaczarny
Wtajemniczenie
 
Avatar zawiechaczarny
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 2 743
GG do zawiechaczarny
Dot.: Cywilny, później kościelny

panelka, nie byłam w takiej sytuacji, ale uważam, że powinnaś zrobić z tym kościelnym tak, żeby Tobie i Twojemu mężowi się podobało i żebyście byli zadowoleni - w końcu to będzie Wasz dzień. Jeżeli tylko masz możliwość organizacji dużego wesela i bardzo go chcesz, to jak najbardziej tak zrób i nie przejmuj się tym, co mogą mówić ludzie - i tak zawsze będą o czymś gadać.

Ja i mój TŻ od dwóch lat mieszkamy razem. W przyszłym roku idziemy na swoje (nasze mieszkanie obecnie się buduje). Z racji urządzania mieszkania nie będzie nas stać na ślub kościelny z weselem w przyszłym roku, ale chcielibyśmy mieszkać na swoim już jako małżeństwo, przede wszystkim ze względów praktycznych, jak właśnie choćby uzyskanie informacji w szpitalu, gdyby coś się stało. Dlatego za rok, w okolicach przeprowadzki chcemy wziąć cichy ślub w USC w obecności świadków, rodzeństwa i rodziców, a po nim zorganizować jakiś skromny obiad. A kościelny ślub i wesele planujemy wstępnie na 2015 r., ale zobaczymy czy ta data się jeszcze nie przesunie ze względu na kwestie finansowe (TŻ chce mieć duże i porządne wesele, mnie na tym aż tak nie zależy, ale wiem że to dla niego ważne, więc się dostosuję).

Co do daty na obrączkach, to na pewno pojawi się na nich data ślubu kościelnego, gdyż jest on dla nas ważniejszy, choćby dlatego że tekst przysięgi bardziej nas przekonuje niż w przypadku ślubu cywilnego. Ślub cywilny też będzie dla nas oczywiście ważnym wydarzeniem, bo w świetle prawa zaczniemy być wtedy rodziną, ale nie ukrywam, że zależy nam na nim głównie ze względów praktycznych.
__________________
10.05.2011
26.11.2014
18.09.2015
21.06.2018 - nasza córeczka już z nami


2.05.2017 - 5tc[*]
26.04.2019 - 9tc[*]
zawiechaczarny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-11, 12:53   #42
panelka
Raczkowanie
 
Avatar panelka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 52
Dot.: Cywilny, później kościelny

A czy wypads isc w białej sukni z welonem itp. Bo to jest moje marzenie...
panelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-12, 20:59   #43
zawiechaczarny
Wtajemniczenie
 
Avatar zawiechaczarny
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 2 743
GG do zawiechaczarny
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez panelka Pokaż wiadomość
A czy wypads isc w białej sukni z welonem itp. Bo to jest moje marzenie...
Dla niektórych pewnie będzie to hipokryzja, ale znam kobiety które w zaawansowanej ciąży szły do ślubu w białej sukni z welonem, bo zawsze o tym marzyły i jakoś rodzina się nie czepiała. Sama musisz rozważyć co według Ciebie będzie stosowne a co nie, żebyś dobrze się czuła w tym wielkim dniu. Jeżeli marzysz o białej sukni i welonie i raczej masz pewność, że nie dostaniesz przykrego komentarza ze strony ciotek i innych gości, to czemu nie. Ja osobiście, mając dziecko pewnie nie zdecydowałabym się na welon, bo bardzo do serca biorę sobie tradycję (pewnie nawet na swoim ślubie nie będę mieć welonu, bo nie jestem już dziewicą - nie boję się reakcji rodziny, tylko właśnie chodzi o to, że we własnych oczach wyszłabym na hipokrytkę, więc wszystko zależy od tego jak ten welon traktujesz). Ale biała suknia - czemu nie?
__________________
10.05.2011
26.11.2014
18.09.2015
21.06.2018 - nasza córeczka już z nami


2.05.2017 - 5tc[*]
26.04.2019 - 9tc[*]
zawiechaczarny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-14, 18:38   #44
Verunka
Zadomowienie
 
Avatar Verunka
 
Zarejestrowany: 2013-01
Lokalizacja: Montenegro
Wiadomości: 1 250
Dot.: po cywilnym ślub kościelny

Cytat:
Napisane przez Justyna891 Pokaż wiadomość
My jesteśmy po cywilnym dwa lata, i też szykowaliśmy się do kościelnego. Każdy ksiądz jest inny, my akurat nie mieliśmy żadnych problemów od strony kościoła. Nawet przy chrzcie dziecka nie było problemu, zapytał tylko czy mamy zamiar "kiedyś" wziąć kościelny. Ale to bardziej z troski było niż z jakiegoś nakazu. Słyszałam jednak od znajomych z innych parafii,że księża robią problemy w takich sytuacjach.
Przygotowania wyglądają tak samo jak w sytuacji bez ślubu bo de facto kościół nie uznaje cywilnego. Musicie iść do kancelarii i poinformować,że chcecie wziąć ślub kościelny,później uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich itd.
Naprawdę, jeśli macie fajnych księży nie powinniście mieć z ich strony żadnych problemów.
Prosze uzywac wyszukiwarki, taki wątek juz istniał na forum. Połączyłam.
__________________
"A ja bez ciebie jak wiadro bez wody, jak śliwka bez pestki,
bez poręczy schody"




Verunka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-19, 18:54   #45
Ramona_85
Zakorzenienie
 
Avatar Ramona_85
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 202
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez zawiechaczarny Pokaż wiadomość
Ja i mój TŻ od dwóch lat mieszkamy razem. W przyszłym roku idziemy na swoje (nasze mieszkanie obecnie się buduje). Z racji urządzania mieszkania nie będzie nas stać na ślub kościelny z weselem w przyszłym roku, ale chcielibyśmy mieszkać na swoim już jako małżeństwo, przede wszystkim ze względów praktycznych, jak właśnie choćby uzyskanie informacji w szpitalu, gdyby coś się stało. Dlatego za rok, w okolicach przeprowadzki chcemy wziąć cichy ślub w USC w obecności świadków, rodzeństwa i rodziców, a po nim zorganizować jakiś skromny obiad. A kościelny ślub i wesele planujemy wstępnie na 2015 r., ale zobaczymy czy ta data się jeszcze nie przesunie ze względu na kwestie finansowe (TŻ chce mieć duże i porządne wesele, mnie na tym aż tak nie zależy, ale wiem że to dla niego ważne, więc się dostosuję).

Co do daty na obrączkach, to na pewno pojawi się na nich data ślubu kościelnego, gdyż jest on dla nas ważniejszy, choćby dlatego że tekst przysięgi bardziej nas przekonuje niż w przypadku ślubu cywilnego. Ślub cywilny też będzie dla nas oczywiście ważnym wydarzeniem, bo w świetle prawa zaczniemy być wtedy rodziną, ale nie ukrywam, że zależy nam na nim głównie ze względów praktycznych.
Ja miałam identyczną sytuację, tez zdecydowalismy się na skromny cywilny, poniewaz chcielismy zamieszkać razem, a musieliśmy wybrać, albo wesele, albo wspólne mieszkanie
jak się już urządziliśmy w miarę, to zdecydowalismy się na kościelny, ze spokojem odłożyliśmy pieniądze, planowaliśmy wszystko już 1,5 roku naprzód zaraz po cywilnym. Datę na obrączkach mamy z kościelnego, obrączki były trochę porysowane, ale w sklepie jubilerskim za free przy grawerze wypolerowano je
Ramona_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-20, 00:35   #46
zawiechaczarny
Wtajemniczenie
 
Avatar zawiechaczarny
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 2 743
GG do zawiechaczarny
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez Ramona_85 Pokaż wiadomość
Ja miałam identyczną sytuację, tez zdecydowalismy się na skromny cywilny, poniewaz chcielismy zamieszkać razem, a musieliśmy wybrać, albo wesele, albo wspólne mieszkanie
jak się już urządziliśmy w miarę, to zdecydowalismy się na kościelny, ze spokojem odłożyliśmy pieniądze, planowaliśmy wszystko już 1,5 roku naprzód zaraz po cywilnym. Datę na obrączkach mamy z kościelnego, obrączki były trochę porysowane, ale w sklepie jubilerskim za free przy grawerze wypolerowano je
Dobrze wiedzieć, że nie jesteśmy odosobnieni z tymi dwoma ślubami. Wiele osób twierdzi, że to bez sensu i podnosi tylko wydatki. Ja uważam, że to zależy już od potrzeb konkretnej pary - chcemy pójść na swoje już jako małżeństwo. Poza tym chce za jednym zamachem zmienić nazwisko i adres zameldowania, by nie wymieniać co chwilę wszystkich platików. A adres zameldowania chcę zmienić od razu po przeprowadzce, by w razie problemów z pracą móc się zarejestrować w PUP. Także ślub cywilny formalnie jednak się przydaje. A na kościelny przyjdzie czas później.
__________________
10.05.2011
26.11.2014
18.09.2015
21.06.2018 - nasza córeczka już z nami


2.05.2017 - 5tc[*]
26.04.2019 - 9tc[*]
zawiechaczarny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-22, 14:03   #47
Ramona_85
Zakorzenienie
 
Avatar Ramona_85
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 202
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez zawiechaczarny Pokaż wiadomość
Także ślub cywilny formalnie jednak się przydaje. A na kościelny przyjdzie czas później.
Także uważam, że się przydaje, zwłaszcza, jesli trzeba później załatwiać sprawy prawne itd. Niewiele par buduje wspólną przyszłość i dopóki nic złego się nie wydarzy, to jest ok. Problem pojawia dopiero, gdy się rozstaną albo nie daj Boże jakaś tragedia Wiem, że nikt z nas nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć, ale miałam taka sytuację w rodzinie i wiem, że lepiej dmuchać na zimne, rozpoczynając wspólną drogę w życiu
Ramona_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 00:42   #48
zawiechaczarny
Wtajemniczenie
 
Avatar zawiechaczarny
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 2 743
GG do zawiechaczarny
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez Ramona_85 Pokaż wiadomość
Także uważam, że się przydaje, zwłaszcza, jesli trzeba później załatwiać sprawy prawne itd. Niewiele par buduje wspólną przyszłość i dopóki nic złego się nie wydarzy, to jest ok. Problem pojawia dopiero, gdy się rozstaną albo nie daj Boże jakaś tragedia Wiem, że nikt z nas nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć, ale miałam taka sytuację w rodzinie i wiem, że lepiej dmuchać na zimne, rozpoczynając wspólną drogę w życiu
W mojej rodzinie też była taka jedna przykra sytuacja i problematyczna od strony prawnej właśnie z powodu życia w konkubinacie :/ Nie mówię, że każdy powinien zaraz brać ślub, bo to poważna sprawa i trzeba to przemyśleć, ale też nie wyobrażam sobie latami żyć z tą samą osobą bez ślubu. My z TŻ w momencie zawarcia małżeństwa cywilnego będziemy razem 3,5 roku i myślę, że w naszym wieku (ja będę wtedy mieć 25 lat, on 24) to odpowiednio długi staż, by doszło do ślubu.
__________________
10.05.2011
26.11.2014
18.09.2015
21.06.2018 - nasza córeczka już z nami


2.05.2017 - 5tc[*]
26.04.2019 - 9tc[*]
zawiechaczarny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 16:06   #49
Ramona_85
Zakorzenienie
 
Avatar Ramona_85
 
Zarejestrowany: 2011-06
Lokalizacja: Wlkp
Wiadomości: 7 202
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez zawiechaczarny Pokaż wiadomość
W mojej rodzinie też była taka jedna przykra sytuacja i problematyczna od strony prawnej właśnie z powodu życia w konkubinacie :/ Nie mówię, że każdy powinien zaraz brać ślub, bo to poważna sprawa i trzeba to przemyśleć, ale też nie wyobrażam sobie latami żyć z tą samą osobą bez ślubu. My z TŻ w momencie zawarcia małżeństwa cywilnego będziemy razem 3,5 roku i myślę, że w naszym wieku (ja będę wtedy mieć 25 lat, on 24) to odpowiednio długi staż, by doszło do ślubu.
my ślub mielismy w przededniu naszej 3 rocznicy bycia razem, także jak najbardziej ten staż jest ok. Moja niegdyś bliska przyjaciółka wzięła kościelny po 2 latach znajomości z facetem i do dnia dzisiejszego sa szczęśliwi (przynajmniej ona ), a są po ślubie 7 lat
Ramona_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-02-05, 00:17   #50
tojestpaula
Przyczajenie
 
Avatar tojestpaula
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 2
Dot.: Cywilny, później kościelny

Bardzo byłabym wdzięczna za wytłumaczenie czym różni się MSZA ślubu kościelnego od konkordatowego. Chodzi mi o to, czy jeśli miałam wcześniej ślub cywilny, to pomijane są na mszy, po mszy, czy przed mszą jakieś elementy? Np. podpisywanie jakichś dokumentów lub cokolwiek innego.
Czy ślub kościelny różni się czymś od ślubu konkordatowego pod względem przebiegu mszy??
Pozdrawiam
tojestpaula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-05, 08:56   #51
Karolina_Tkacz
Raczkowanie
 
Avatar Karolina_Tkacz
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 110
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez tojestpaula Pokaż wiadomość
Bardzo byłabym wdzięczna za wytłumaczenie czym różni się MSZA ślubu kościelnego od konkordatowego. Chodzi mi o to, czy jeśli miałam wcześniej ślub cywilny, to pomijane są na mszy, po mszy, czy przed mszą jakieś elementy? Np. podpisywanie jakichś dokumentów lub cokolwiek innego.
Czy ślub kościelny różni się czymś od ślubu konkordatowego pod względem przebiegu mszy??
Pozdrawiam
Wg mnie niczym się różni. Wszystko sprowadza się ilości podpisywanych dokumentów (przed, w trakcie, po ślubie - w zależności od widzimisię księdza ). W przypadku konkordatowego jest ich więcej, ponieważ ksiądz musi po ślubie jedną/dwie (?) kopie dostarczyć do USC.
Karolina_Tkacz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-05, 17:17   #52
tojestpaula
Przyczajenie
 
Avatar tojestpaula
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 2
Dot.: Cywilny, później kościelny

Ooo.. to bardzo dziękuję za odpowiedź Myślałam, że jest to jakaś większa różnica
tojestpaula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-06, 16:49   #53
Karolina_Tkacz
Raczkowanie
 
Avatar Karolina_Tkacz
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 110
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez tojestpaula Pokaż wiadomość
Ooo.. to bardzo dziękuję za odpowiedź Myślałam, że jest to jakaś większa różnica
Nie ma sprawy! Powodzenia!
Karolina_Tkacz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-28, 14:37   #54
Deborah100
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 4 827
Dot.: Cywilny, później kościelny

Zazwyczaj ślub bierze się w soboty. Czy jest taka możliwość by tego samego dnia wziąć ślub cywilny ( tylko ze świadkami, rodzicami i rodzeństwem) a za chwilę pojechać do kościoła na ślub kościelny ? ( już dla wszystkich gości).
Czy to dobry pomysł 'załatwić to' jednego dnia ?
Dla mnie ślub cywilny ma większe znaczenie, natomiast reszta chciałaby kościelny więc sądzę, że to dobre wyjście.
Co zrobić w takiej sytuacji z obrączkami? Zdjąć na czas kościelnego i drugi raz założyć?

Miałyście może taką sytuację ?
Deborah100 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-28, 17:26   #55
chochlik69
Raczkowanie
 
Avatar chochlik69
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 116
Dot.: Cywilny, później kościelny

Jest coś takiego jak ślub konkordatowy. Za jednym zamachem oba.
__________________
Jestem psychologiem. Nie bój się, pisz śmiało.
chochlik69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-28, 19:08   #56
aguusia88
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 705
Dot.: Cywilny, później kościelny

A ty czego chcesz? Chcesz sie poswiecac rodzinie

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
aguusia88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-04-04, 11:34   #57
201610281624
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 1 724
Dot.: Cywilny, później kościelny

Cytat:
Napisane przez Deborah100 Pokaż wiadomość
Zazwyczaj ślub bierze się w soboty. Czy jest taka możliwość by tego samego dnia wziąć ślub cywilny ( tylko ze świadkami, rodzicami i rodzeństwem) a za chwilę pojechać do kościoła na ślub kościelny ? ( już dla wszystkich gości).
Czy to dobry pomysł 'załatwić to' jednego dnia ?
Dla mnie ślub cywilny ma większe znaczenie, natomiast reszta chciałaby kościelny więc sądzę, że to dobre wyjście.
Co zrobić w takiej sytuacji z obrączkami? Zdjąć na czas kościelnego i drugi raz założyć?

Miałyście może taką sytuację ?
Pewnie, że jest taka możliwość, jakiś czas temu, jak nie było konkordatu było to bardzo popularne rozwiązanie.
Mnóstwo par brało cywilny i kościelny jednego dnia.
Obrączki po cywilnym się zdejmowało i zakładało znowu w kościele.
Ja chciałam sam cywilny, albo cywilny i kościelny potem, a miałam konkordatowy czyli 2 w 1 i jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Za jednym zamachem wszystko, a nie rozbijać w czasie...koszta itp.
201610281624 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-22, 12:59   #58
MieciowaRuda
Raczkowanie
 
Avatar MieciowaRuda
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 248
Dot.: Cywilny, później kościelny

Dziewczyny jesteście tutaj jeszcze?
MieciowaRuda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-22, 20:48   #59
kat123
Zakorzenienie
 
Avatar kat123
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Zachód PL
Wiadomości: 5 479
Dot.: Cywilny, później kościelny

Ja jestem. W sierpniu biorę ślub konkordatowy 😃 Więc mi z rozdzielenia ślubów nic nie wyszło 😛 Życie napisało inny scenariusz 😉
__________________
Żona od 08.08.2015

Aparatka od 11.10.2014 (góra).
Dół od 11.04.2015.
kat123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-24, 17:00   #60
MieciowaRuda
Raczkowanie
 
Avatar MieciowaRuda
 
Zarejestrowany: 2015-01
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 248
Dot.: Cywilny, później kościelny

Ja się właśnie ostatnio zaczęłam zastanawiać nad cywilnym. Zaręczyliśmy sie w grudniu 2014r. Obecnie mieszkamy razem w Niemczech (praca) a co za tym idzie większy podatek płaci kawaler i/lub panna. I myślę że cywilny byłby dobrym rozwiązaniem póki co. Oficjalnie będziemy małżeństwem i będziemy z tego zwolnieni planujemy na grudzień, bo mimo że będziemy w Polsce za 2 tygodnie to nie uda nam sie tego załatwic wcześniej. A kościelny weźmiemy za jakieś 2 lata jak zarobimy na nasze wesele Obrączki myślimy kupić na cywilny a przed koscielnym dodac do nich grawer
My, rodzice i świadkowie a po wszystkim obiad. Co myslicie? Dobre rozwiązanie?

Kat123 a co takiego sie stało ze nie wyszło ?
MieciowaRuda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-04-29 07:06:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:25.