Human czy Matfiz. Co wybrać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-05-19, 20:37   #1
chococharlotte
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 1

Human czy Matfiz. Co wybrać?


Hej,
przychodzę do was z pewną prośbą. Potrzebuję pomocy przy wyborze profilu w liceum, bo już sama nie wiem co myśleć.
Szkołę mam już wybraną - dobre opinie, wszystko mi się podoba. Jednak mam problem - nie wiem, który profil wybrać - human czy matfiz?
Od zawsze byłam umysłem ścisłym. W podstawówce dobrze szła mi matematyka, w polskim nie byłam jakimś ogromnym orłem, ale też nie było źle. Ogólnie nigdy nie miałam problemu z jakimkolwiek przedmiotem, teraz nadal nie mam. Do klasy 6 byłam pewna, że po podstawówce pójdę na matfiz i będę dalej rozwijać się w kierunku przedmiotów ścisłych.
Jednak w klasie 7 pomyślałam, że zacznę chodzić na kółko z języka polskiego, bo nie miałam nic ciekawego do roboty. Wzięłam udział w konkursie kuratoryjnym z tego przedmiotu, do końca nie pamiętam jak to się stało, ale skończyło się na tym, że dostałam tytuł laureata (na dodatek z najwyższym wynikiem w szkole), który zwolnił mnie z pisania egzaminu ósmoklasisty. Muszę przyznać, że trochę mi to pomieszało w głowie.
W 8 klasie również wzięłam udział w tym konkursie, tylko że tym razem z matematyki. I co się okazało? Również dostałam tytuł laureata, te same przywileje, jednak wynik był dosłownie na granicy. Jeden punkt różnicy i mogłoby mi się nie udać.
W 8 klasie nadal uczęszczałam na kółko z języka polskiego - bo świetnie się tam bawiłam.
Jeśli chodzi o inne przedmioty na tych profilach to human: oprócz polskiego jest też historia i język angielski. Angielski wiadomo - super, zawsze się przyda. Jeśli chodzi o historię, mam straszne braki. Moja nauczycielka jest beznadziejna, niczego mnie nie nauczyła. Jednak ostatnio posiedziałam trochę nad tym przedmiotem i stwierdziłam, że w sumie mnie to ciekawi i z chęcią bym się rozwijała w tym kierunku.
Jeśli chodzi o matfiz - właściwie jest to matfizinf. Z fizyką nie mam żadnych problemów, wchodzi mi do głowy tak szybko jak matematyka. Z informatyką też nie jest źle.
Podsumowując: wybieram między tym, co wchodzi mi łatwo do głowy, jest bardziej przyszłościowe, a tym co lubię, jest mniej przyszłościowe, musiałabym nad tym więcej posiedzieć, jednak wiem, że sprawiałoby mi to satysfakcję. To nie tak, że przedmiotów ścisłych nie lubię - lubię, są w porządku, jednak nie wiem czy będzie mi się chciało przez następne 4 lata nad nimi siedzieć.
Jeśli chodzi o humana - "rozpalono" we mnie miłość do kultury, interesuję się tym i od zawsze lubiłam czytać.
Trochę pokręcona ta wiadomość, ale mam nadzieję, że zrozumieliście. Podsumowując po raz drugi, przede wszystkim pytam co myślicie o tym - czy z umysłem ścisłym odnajdę się na humanie? Czy odradzacie mi ten wybór.
PS Myślę też, że problemem może być to, że nie mam totalnie pomysłu na siebie w dalszej przyszłości, tzn. studia, zawód etc.
Proszę o pomoc!
chococharlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-21, 14:48   #2
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Cytat:
Napisane przez chococharlotte Pokaż wiadomość
Hej,
przychodzę do was z pewną prośbą. Potrzebuję pomocy przy wyborze profilu w liceum, bo już sama nie wiem co myśleć.
Szkołę mam już wybraną - dobre opinie, wszystko mi się podoba. Jednak mam problem - nie wiem, który profil wybrać - human czy matfiz?
Od zawsze byłam umysłem ścisłym. W podstawówce dobrze szła mi matematyka, w polskim nie byłam jakimś ogromnym orłem, ale też nie było źle. Ogólnie nigdy nie miałam problemu z jakimkolwiek przedmiotem, teraz nadal nie mam. Do klasy 6 byłam pewna, że po podstawówce pójdę na matfiz i będę dalej rozwijać się w kierunku przedmiotów ścisłych.
Jednak w klasie 7 pomyślałam, że zacznę chodzić na kółko z języka polskiego, bo nie miałam nic ciekawego do roboty. Wzięłam udział w konkursie kuratoryjnym z tego przedmiotu, do końca nie pamiętam jak to się stało, ale skończyło się na tym, że dostałam tytuł laureata (na dodatek z najwyższym wynikiem w szkole), który zwolnił mnie z pisania egzaminu ósmoklasisty. Muszę przyznać, że trochę mi to pomieszało w głowie.
W 8 klasie również wzięłam udział w tym konkursie, tylko że tym razem z matematyki. I co się okazało? Również dostałam tytuł laureata, te same przywileje, jednak wynik był dosłownie na granicy. Jeden punkt różnicy i mogłoby mi się nie udać.
W 8 klasie nadal uczęszczałam na kółko z języka polskiego - bo świetnie się tam bawiłam.
Jeśli chodzi o inne przedmioty na tych profilach to human: oprócz polskiego jest też historia i język angielski. Angielski wiadomo - super, zawsze się przyda. Jeśli chodzi o historię, mam straszne braki. Moja nauczycielka jest beznadziejna, niczego mnie nie nauczyła. Jednak ostatnio posiedziałam trochę nad tym przedmiotem i stwierdziłam, że w sumie mnie to ciekawi i z chęcią bym się rozwijała w tym kierunku.
Jeśli chodzi o matfiz - właściwie jest to matfizinf. Z fizyką nie mam żadnych problemów, wchodzi mi do głowy tak szybko jak matematyka. Z informatyką też nie jest źle.
Podsumowując: wybieram między tym, co wchodzi mi łatwo do głowy, jest bardziej przyszłościowe, a tym co lubię, jest mniej przyszłościowe, musiałabym nad tym więcej posiedzieć, jednak wiem, że sprawiałoby mi to satysfakcję. To nie tak, że przedmiotów ścisłych nie lubię - lubię, są w porządku, jednak nie wiem czy będzie mi się chciało przez następne 4 lata nad nimi siedzieć.
Jeśli chodzi o humana - "rozpalono" we mnie miłość do kultury, interesuję się tym i od zawsze lubiłam czytać.
Trochę pokręcona ta wiadomość, ale mam nadzieję, że zrozumieliście. Podsumowując po raz drugi, przede wszystkim pytam co myślicie o tym - czy z umysłem ścisłym odnajdę się na humanie? Czy odradzacie mi ten wybór.
PS Myślę też, że problemem może być to, że nie mam totalnie pomysłu na siebie w dalszej przyszłości, tzn. studia, zawód etc.
Proszę o pomoc!
To zacznij myśleć o pogrubionym bo profil w LO to decyzja z których przedmiotów chcesz mieć wysokie wyniki pisząc rozszerzenie - a dalej które kierunki wymagają jakich rozszerzeń - a nie decyzja pod zainteresowania i jakie kółko ma fajną atmosferę czy w którym konkursie miałaś lepsze miejsce. Nikogo w przyszłości nie będą obchodziły twoje wygrane w konkurach szkolnych, no niestety. Miłość do kultury, czytania itd możesz rozwijać BEZ omawiania klucza pod rozszerzoną listę lektur ułożoną głównie pod indoktrynację patriotyczną oraz wkuwania na pamięć dat na rozszerzonej historii. Nie ma NIC dziwnego że osoba dobra z matematyki wygrywa konkursy z polskiego. Jjak pamiętam to nigdy matfiz nie miał problemów z przedmiotami humanistycznymi - najwyżej po zupełnym olaniu musieli poświęcić czas na wkucie niezbędnych rzeczy, a za to niektórych ludzi z humana przerastały przedmioty ścisłe niezależnie ile czasu na nie poświęcą - bardziej logicznym byłoby wybranie matfiza żeby nie zrobić zaległości które będą ciężkie do nadrobienia, nawet jak zdecydujesz się na rozszerzony polski to sama przerobisz streszczenia i opracowania lektur w szybszym tempie niż na zwykłych lekcjach.
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-21, 20:47   #3
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

A co chcesz robić w przyszłości. Warto zacząć nad tym myśleć i patrzeć pod tym kątem. Chcesz mieć duży kontakt z ludźmi czy raczej wolisz pracować w stałym zespole i nie mać specjalnie kontaktu z klientem albo dziećmi? Humanistyczne studia kończą się zazwyczaj większym kontaktem z ludźmi, a inżynierskie dają większą możliwość skończenia w pracy z mniejszym kontaktem z ludźmi. Chyba że będziesz tłumaczem pisemnym, ale to nie jest praca na etat i na początku musisz sama sobie szukać zleceń. Pytanie, czy by ci pasowała taka praca?

To, że ci się kółko podoba to słaby wyznacznik. Overcooked ma rację, że nikogo te konkursy nie będą interesować w dorosłym życiu.

Poszłabym na twoim miejscu na mat-fize. Potem można iść na studia, które dadzą ci więcej na rynku pracy. Natomiast zainteresowania humanistyczne będziesz mogła rozwijać po pracy. Książki można czytać po pracy, analizy profesorów literatury, którzy omawiają jakąś tam książkę można też słuchać czy oglądać po pracy. Jak znasz angielski, to na zagranicznych portalach jest całe mnóstwo kursów również z literatury i wielu innych kierunków, a CV z sensownym kierunkiem inżynierskim albo ścisłym daje więcej możliwości.

Edytowane przez Alekto123
Czas edycji: 2022-05-21 o 20:51
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 07:20   #4
cudokaczka
kwa kwa
 
Avatar cudokaczka
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 59
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Ja stane w kontrze, bo mysle ze niewiele osob jest przekonanych majac 14 lat co chce robic w zyciu.
Owszem, warto pomyslec co chce sie studiowac (o ile sie chce) i pod to wybierac profil klasy (matura), ale tez jest wiele osob, ktore bedac w humanie zdaja potem matme rozszerzona na maturze i ida na "scisle" studia, i odwrotnie. Dochodzi tylko kwestia pracy samodzielnej potem i ogarniecia materialu rozszerzonego we wlasnym zakresie, ale znowu, bez przesady - spokojnie da sie to zrobic o ile ktos ma duzo samozaparcia i jest zmotywowany.
I znowu studia tez niekoniecznie musza determinowac co bedziesz robic potem - oczywiscie bardzo to ulatwiaja, bo oferty pracy sa czesto nakierowane na konkretne studia, ale liczy sie tez bardzo doswiadczenie. Jest teraz tez wiele "mieszanych" zawodow, w ktorych przydaje sie wiedza z humana i matfiz, a ludzie sie ciagle przebranzawiaja i chyba nikogo to juz nie dziwi - przynajmniej ja znam osobiscie wiele takich przykladów
Ogółem mozesz isc na humana i cisnac całki i programowanie po lekcjach, a mozesz tez isc na mat-fiz-inf i poglebiac wiedze z kultury, sztuki, literatury Ale też to na co ja bym zwróciła uwagę, to to, na ile ta miłość do jednej czy drugiej strony została rozbudzona przez fajnych nauczycieli, bo w nowej szkole niewiadomo na kogo trafisz i zawsze łatwiej zostac przy temacie, jezeli jestes tym zainteresowana sama z siebie, a nie dlatego, ze poprzednio ktos fajnie prowadził zajecia
__________________
Autor grafiki w avatarze - Will Bullas "Space Cadet"
cudokaczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 09:23   #5
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Cytat:
Napisane przez cudokaczka Pokaż wiadomość
Ja stane w kontrze, bo mysle ze niewiele osob jest przekonanych majac 14 lat co chce robic w zyciu.
Owszem, warto pomyslec co chce sie studiowac (o ile sie chce) i pod to wybierac profil klasy (matura), ale tez jest wiele osob, ktore bedac w humanie zdaja potem matme rozszerzona na maturze i ida na "scisle" studia, i odwrotnie. Dochodzi tylko kwestia pracy samodzielnej potem i ogarniecia materialu rozszerzonego we wlasnym zakresie, ale znowu, bez przesady - spokojnie da sie to zrobic o ile ktos ma duzo samozaparcia i jest zmotywowany.
I znowu studia tez niekoniecznie musza determinowac co bedziesz robic potem - oczywiscie bardzo to ulatwiaja, bo oferty pracy sa czesto nakierowane na konkretne studia, ale liczy sie tez bardzo doswiadczenie. Jest teraz tez wiele "mieszanych" zawodow, w ktorych przydaje sie wiedza z humana i matfiz, a ludzie sie ciagle przebranzawiaja i chyba nikogo to juz nie dziwi - przynajmniej ja znam osobiscie wiele takich przykladów
Ogółem mozesz isc na humana i cisnac całki i programowanie po lekcjach, a mozesz tez isc na mat-fiz-inf i poglebiac wiedze z kultury, sztuki, literatury Ale też to na co ja bym zwróciła uwagę, to to, na ile ta miłość do jednej czy drugiej strony została rozbudzona przez fajnych nauczycieli, bo w nowej szkole niewiadomo na kogo trafisz i zawsze łatwiej zostac przy temacie, jezeli jestes tym zainteresowana sama z siebie, a nie dlatego, ze poprzednio ktos fajnie prowadził zajecia
No właśnie nie. Z mojego doświadczenia nie ma takiej równowagi, to nie ying i yang. Żeby poszerzać skille przedmiotach ścisłych potrzeba od czasu do czasu odpowiedniego wytłumaczenia żeby "załapać" i wbić na wyższy lvl, systematyczności w ćwiczeniu określonych umiejętności którą dają lekcje. Profil LO to nie studia - na rozszerzonym polskim jest realizowanie podstawy programowej i tyle a nie jakieś nadzwyczajne poznawanie kultury, jak jakimś cudem fajny nauczyciel przekaże coś między wierszami lub "pozwoli" na ciekawszą lekturę lub poklepie po ramieniu za własną interpretację to już wszyscy się cieszą. A autorce co pozostanie? Zyski i straty nie są adekwatne. Ci ludzie z humana co idą "na ścisłe" często wybierają kierunki gdzie do dostania się jest podstawowa matma i nadrabiają innymi przedmiotami, a potem mają problemy na pierwszych semestrach z wtedy wykładaną matmą bo jednak nauka całek itd i jeszcze wprawa żeby zmieścić się z rozwiązaniem zadań w czasie przeznaczonym na egzamin gdy nie ma się doświadczenia to nie "odwrotność" nadrobienia streszczeń lektur czy wkucia dat i nazwisk przed egzaminem na studiach humanistycznych.

Gdzie te doświadczenie z humana się przydaje? Obycie w kulturze, umiejętności miękkie ale nie jest "wiedza z humana". To nie jest "mieszane doświadczenie". W dorosłym życiu nie będzie nikogo obchodzić wynik w konkursie polonistycznym ani to że na studiach humanistycznych nie zbijałaś bąków.

Jak już transfer matfiz<-> biolchem ma więcej sensu bo człowiek ze skillem w rozwiązywaniu zadań z chemii może przebranżowić się do rozwiązywania zadań na fizyce i rozszerzonej matmie oraz odwrotnie.
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 09:53   #6
cudokaczka
kwa kwa
 
Avatar cudokaczka
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 59
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

No oczywiście, że na wszystko trzeba czasu xD Na przeczytanie wielu lektur i nadrobienie braków chociażby w historii sztuki trzeba też czasu.
Poza tym, jestem bardzo przeciwna takiej generalizacji, ze "ludzie z humana wybieraja kierunki, gdzie potrzebna jest podstawowa matma". Otóż, nie, nie zawsze. Tak można sie argumentami przerzucać w kółko, bo w klasie ścisłej, tez beda jednostki, ktore dostaly sie z przypadku i ledwo ogarniają. No chyba, ze to bedzie LO typu "hurr durr pozycja na liście liceuów i ciśniemy dzieciaki, te ktore nie daja rady niech szukaja innej szkoly". No to wtedy faktycznie, ale czy ma sens tkwić w takim toksyku?
W ogóle, czepiłaś sie tych konkursów polonistycznych xD No nikogo tez matematyczne kangury nie beda interesowaly, bo to oczywiste, ze to konkursy, ktore maja zaaktywizować dzieciaki, a nie sa to jakies wybitne (na miare doroslych) osiagniecia
Wiedza z humana moze przydać się jak najbardziej w tworzeniu dokumentacji technicznej - chociaz tutaj bardziej jezyki, ale co zabawne na filologiach studiuje sie wiele literatury, oprócz gramatyki, słownictwa itd. A oprocz tego wiadomo, ze trzeba tez umiec/rozumiec rzeczy techniczne. Do tego jest teraz boom na grafike (nie ilustracje ale cyfrowe przetwarzanie obrazu na różnych poziomach) i UX-->UI. Tutaj już jak najbardziej przyda sie ta wiedza z humana jak np. rozumienie teorii koloru, trendów wizualnych, prowadzenia focusów, znaczenia tego jak człowiek się zachowuje, gdy jest poddany konkretnym bodźcom czy to wizualnym czy tekstowym. Bo umiejetnosc napisania/stworzenia dobrego tekstu (marketing/copywriting) to tez "human" i to jeszcze ten bardziej "polonistyczny", a dodajac do tego socjologie/psychologie (ktora ma tez zakres przeciez bardzo scisly) dojdziemy do HR, w którym coraz czesciej stosuje sie np. boty, a specjalistow od analiz hrowych nie jest wcale tak duzo i to czesto osoby, ktore albo sa "scislowcami" i musza poznac pewne zagadnienia z "humana" albo odwrotnie. Tak samo robienie w BI i umiejetnosc storytellingu - polaczenia dwóch skrajnych aspektów - przetwarzania danych i przekazania wniosków w dobrym wydaniu, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe
Podsumowujac moja wypowiedz: "human" i "scisleowcy" to szerokie pojecia i w zyciu doroslym czesto sie przenikaja
__________________
Autor grafiki w avatarze - Will Bullas "Space Cadet"
cudokaczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 10:41   #7
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Cytat:
Napisane przez cudokaczka Pokaż wiadomość
No oczywiście, że na wszystko trzeba czasu xD Na przeczytanie wielu lektur i nadrobienie braków chociażby w historii sztuki trzeba też czasu.
Poza tym, jestem bardzo przeciwna takiej generalizacji, ze "ludzie z humana wybieraja kierunki, gdzie potrzebna jest podstawowa matma". Otóż, nie, nie zawsze. Tak można sie argumentami przerzucać w kółko, bo w klasie ścisłej, tez beda jednostki, ktore dostaly sie z przypadku i ledwo ogarniają. No chyba, ze to bedzie LO typu "hurr durr pozycja na liście liceuów i ciśniemy dzieciaki, te ktore nie daja rady niech szukaja innej szkoly". No to wtedy faktycznie, ale czy ma sens tkwić w takim toksyku?
W ogóle, czepiłaś sie tych konkursów polonistycznych xD No nikogo tez matematyczne kangury nie beda interesowaly, bo to oczywiste, ze to konkursy, ktore maja zaaktywizować dzieciaki, a nie sa to jakies wybitne (na miare doroslych) osiagniecia
Wiedza z humana moze przydać się jak najbardziej w tworzeniu dokumentacji technicznej - chociaz tutaj bardziej jezyki, ale co zabawne na filologiach studiuje sie wiele literatury, oprócz gramatyki, słownictwa itd. A oprocz tego wiadomo, ze trzeba tez umiec/rozumiec rzeczy techniczne. Do tego jest teraz boom na grafike (nie ilustracje ale cyfrowe przetwarzanie obrazu na różnych poziomach) i UX-->UI. Tutaj już jak najbardziej przyda sie ta wiedza z humana jak np. rozumienie teorii koloru, trendów wizualnych, prowadzenia focusów, znaczenia tego jak człowiek się zachowuje, gdy jest poddany konkretnym bodźcom czy to wizualnym czy tekstowym. Bo umiejetnosc napisania/stworzenia dobrego tekstu (marketing/copywriting) to tez "human" i to jeszcze ten bardziej "polonistyczny", a dodajac do tego socjologie/psychologie (ktora ma tez zakres przeciez bardzo scisly) dojdziemy do HR, w którym coraz czesciej stosuje sie np. boty, a specjalistow od analiz hrowych nie jest wcale tak duzo i to czesto osoby, ktore albo sa "scislowcami" i musza poznac pewne zagadnienia z "humana" albo odwrotnie. Tak samo robienie w BI i umiejetnosc storytellingu - polaczenia dwóch skrajnych aspektów - przetwarzania danych i przekazania wniosków w dobrym wydaniu, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe
Podsumowujac moja wypowiedz: "human" i "scisleowcy" to szerokie pojecia i w zyciu doroslym czesto sie przenikaja
Wielkie XD Walczysz z czymś co sobie wymyśliłaś, gdzie niby wskazuje na wartość kangurów, toż to napisałam że na konkursy szkolne nikt nie patrzy xd Żeby dobrze wykorzystać motywy z lektur na maturze, pisać wypracowania czy zdobyć "obycie" oraz przede wszystkim punkty NIE trzeba czytać lektur. Po prostu. Nie trzeba tracić na to czasu. Opracowanie, kilka stron tekstu by poczuć styl i użyty język i voila, wkuć przypomnieć sobie przed napisaniem wypracowania (czy teraz w te 15 min przed pytaniami na ustnym) i nie trzeba systematycznego uczęszczania 5 razy w tygodniu na polski. Nie da się zrobić tego z taką łatwością z rozszerzoną matematyką/fizyką. Możliwości dobrego zdania rozszerzenia z "odwrotnego" profilu NIE SĄ równoważne.
Gdzie ty widzisz wielką generalizację w tym stwierdzeniu? Gdzie niby ci wszyscy ludzie z profilu humanistycznego LO co poszli na "ścisłe" studia byli na egzaminie z rozszerzonej matmy? Piszą podstawę i rekrutują się na kierunki nazywane potocznie "ścisłymi" które nie wymagają wyniku z rozszerzonej matematyki a dają możliwość rekrutacji używając wzorów uwzględniających podstawę z matmy i wyniki z innych przedmiotów tak by rozszerzenie z maty nie było konieczne.

Wymieniasz skille których autorka nie nauczy się w LO na profilu humanistycznym. Wymieniasz rzeczy w których można się doszkolić we własnym zakresie i przez doświadczenie w pracy - nie marnując 3-5 lat na studiowanie kierunku humanistycznego dla pojedynczych fakultetów z teorii kolorów xd

Edytowane przez Overcooked
Czas edycji: 2022-05-22 o 10:45
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2022-05-22, 10:46   #8
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Tak wszystko zależy od tego co autorka lubi. Ale myślę, że na tym etapie jest chociażby w stanie określić, czy jest introwertykiem czy ekstrawertykiem? Czy wizja pracy, gdzie ma duży kontakt z ludźmi np. z klientem ją pociąga? Czy wolałaby pracować z małą grupą osób i niekoniecznie mieć codziennie spory kontakt z obcymi ludźmi jak klienci?


Co do tego dostawanie się na studia. To, jeśli autorka by myślała o informatyce i o skończeniu jakieś lepszej uczelni, to musi matmę mocno cisnąć, bo w tej chwili z tego co słyszałam, żeby się dostać najlepiej mieć 90% albo więcej z matury z matematyki rozszerzonej. Wynik z fizyki rozszerzonej też musi być solidny.
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 10:52   #9
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Tak wszystko zależy od tego co autorka lubi. Ale myślę, że na tym etapie jest chociażby w stanie określić, czy jest introwertykiem czy ekstrawertykiem? Czy wizja pracy, gdzie ma duży kontakt z ludźmi np. z klientem ją pociąga? Czy wolałaby pracować z małą grupą osób i niekoniecznie mieć codziennie spory kontakt z obcymi ludźmi jak klienci?


Co do tego dostawanie się na studia. To, jeśli autorka by myślała o informatyce i o skończeniu jakieś lepszej uczelni, to musi matmę mocno cisnąć, bo w tej chwili z tego co słyszałam, żeby się dostać najlepiej mieć 90% albo więcej z matury z matematyki rozszerzonej. Wynik z fizyki rozszerzonej też musi być solidny.
Jak najbardziej musi rozważyć tylko żeby nie pomyślała że introwertyk-> matfiz a ekstrawertyk i praca z klientem->human bo się mocno zdziwi
Jak jest się dobry w obu działkach to prostu pragmatycznie lepiej w LO cisnąć matmę i rozwijać "humanistyczne" zainteresowania poza szkołą (a w przypadku zmiany planu na siebie przez te 2,5 roku mieć możliwość dobrego zdania "humanistycznych" przedmiotów) niż pójście na humanistyczny profil który nie da wcale boostu w zainteresowaniach wartego braku możliwości dobrego napisania rozszerzenia z matmy i fizyki w przypadku zmiany planów autorki.
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 11:01   #10
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Cytat:
Napisane przez Overcooked Pokaż wiadomość
Jak najbardziej musi rozważyć tylko żeby nie pomyślała że introwertyk-> matfiz a ekstrawertyk i praca z klientem->human bo się mocno zdziwi
Jak jest się dobry w obu działkach to prostu pragmatycznie lepiej w LO cisnąć matmę i rozwijać "humanistyczne" zainteresowania poza szkołą (a w przypadku zmiany planu na siebie przez te 2,5 roku mieć możliwość dobrego zdania "humanistycznych" przedmiotów) niż pójście na humanistyczny profil który nie da wcale boostu w zainteresowaniach wartego braku możliwości dobrego napisania rozszerzenia z matmy i fizyki w przypadku zmiany planów autorki.
Tak, zgadzam się. Chciałam tylko zauważyć, że jednak ścisłe studia dają większe pole do manewrów introwertykom w znalezieniu pracy, która ich nie przeciąży i nie dobije nadmiernym kontaktem z ludźmi.
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-22, 11:07   #11
cudokaczka
kwa kwa
 
Avatar cudokaczka
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 59
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Cytat:
Napisane przez Overcooked Pokaż wiadomość
Wielkie XD


Po prostu mam zchillowane podejście do LO i studiów, bo w swojej pracy "ścisłej" spotykam sie z tak różnymi ludźmi, z tak różnych profili i studiów, że nie widze sensu stresowania sie tym I niestety nie wszyscy są w stanie nauczyć sie tych skilli z humana Także chill pill, polecam nie podchodzenie do nauki aż tak serio w kwesti dalszej pracy, a też spojrzenie na to co sie lubi i co mozna samemu ogarnac No chyba, że ktoś planuje medycyne/farme/weterynarie/stome itp. to wtedy ma to sens
__________________
Autor grafiki w avatarze - Will Bullas "Space Cadet"
cudokaczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-05-22, 14:37   #12
morning_coffee
Raczkowanie
 
Avatar morning_coffee
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 385
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Autorko, czy w Twojej szkole jest doradztwo zawodowe? Wydaje mi się, że teraz to taki standard. Ja jestem z pokolenia, które chodziło do gimnazjum i pamiętam, że chyba jakoś pod koniec 2 klasy, kiedy już powoli coraz poważniej myślało się o wyborze szkoły i profilu (egzamin za rok, a czas leci szybko) mieliśmy zorganizowane warsztaty z doradztwa zawodowego. Były różne testy badające osobowość, charakter (ale też i preferencje "przedmiotowe") i ich wyniki wskazywały już na konkretne branże/zawody, wśród których warto szukać czegoś dla siebie. Może dobrze byłoby z czegoś takiego skorzystać? A nuż rozjaśni Ci to trochę w głowie i wskaże jakiś kierunek. Wiem, że tak młodej osobie często ciężko jest stwierdzić co chciałoby się robić, wiele się jeszcze może zmienić w szkole średniej, a nawet później. Takie czasy, że nawet w dorosłym życiu mnóstwo osób się przebranżawia lub po prostu pracuje w zawodzie kompletnie niezwiązanym z wykształceniem.
morning_coffee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-23, 17:20   #13
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

A nie ma tam czegoś w stylu mat-his/wos-ang? Masz wtedy ten wentyl bezpieczeństwa, jeśli jednak pójdziesz na studia techniczne, ale też wjazd na kierunki ekonomiczne i społeczne.
Polski w LO to trochę inna bajka, głównie grzebanie się w historii literatury, potrafi wręcz czytanie obrzydzić. Za to jeśli się dobrze trafi z nauczycielem, to zmiana na historii jest bardzo na plus, bo przechodzi się z modelu zzz na nacisk na zależności, ciągi przyczynowo-skutkowe, pracę ze źródłami.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-26, 11:02   #14
Gemi_
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-05
Wiadomości: 1
Dot.: Human czy Matfiz. Co wybrać?

Ja tutaj nawet bym już nie myślała tak daleko przyszłościowo pod względem tego co chcesz robić po studiach, bo po prostu przed wyborem liceum/technikum mało kto wie, co chce robić w przyszłości, a niektórzy mają problem już z samym faktem czy chcą chodzić do liceum, technikum czy zawodówki(albo szkoły branżowej jak to teraz na to mówią). Ty już dokonałaś wyboru liceum, więc moim zdaniem najgorszy dylemat masz z głowy mając na uwadze czy wolisz zdawać maturę, maturę + zawodowy bądź inne kombinacje.

A skoro wybór padł na liceum, to kwestią pozostaje co do "papierków" tylko matura nie biorąc pod uwagę kierunków na studiach.

Rozszerzone profile oferują przeważnie 2-3 rozszerzone przedmioty na grupę w klasie podczas gdy limit wynosi 6 przedmiotów rozszerzonych(uszczypnijc ie mnie jak się mylę, przez nawet 2 lata dużo potrafi się zmienić). Zatem nie jest możliwe(chociaż to jest oczywiste) dostosowanie profilu do zarówno humana jak i mat-fiza ACZKOLWIEK, jest możliwe uczenie się i zdawanie przedmiotów rozszerzonych w rozmaitych kombinacjach, nawet historia łączona z biologią i językiem rosyjskim + szkoła nie może ci truć na ten temat tyłka, ponieważ deklarację składasz po 18-stce przeważnie ^^.

W takim przypadku patrzyłabym na ten wybór pod względem tego, z czego uważasz, że bardziej ci się przydadzą dodatkowe godziny lekcyjne jeżeli chodzi o przedmioty dodatkowe na tej maturze, bo tym się charakteryzują profile, human ma więcej historii, polskiego, zaś mat-fiz wiadomo co. Wspomniałaś, że masz problemy z historią, jednak zakres materiału(nie ilość tylko tematyka jeśli dobrze rozumiem) ciebie interesuje. Może human byłby w stanie ci pomóc w zweryfikowaniu czy faktycznie przedmiot by ci podpasował? W najgorszym wypadku w pierwszej klasie nie powinno być problemu ze zmianą profilu, zwłaszcza w przypadku posiadania bardzo dobrych ocen, chociaż o oceny powinni się pruć dopiero od drugiej imo(wtedy faktycznie się zaczynają rozszerzenia).

A jak nie masz totalnego pojęcia jakie przedmioty byś chciała zdawać, to każdy profil jest dobry :P bez parcia na studia dzienne stacjonarne, a z nastawieniem na zaoczne wystarczy praktycznie zdana matura podstawowa. Bez względu na twoją decyzję życzę powodzonka
Gemi_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-05-26 12:02:14


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:13.