Kupno auta, a czynności cywilno prawne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Auto Marianna

Notka

Auto Marianna Mania bardzo lubi czar czterech i dwóch kółek i szuka przyjaciółek.
Mania podpowie, Mania doradzi, Mania nigdy was nie zdradzi! ;-)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2009-02-01, 11:59   #1
moloszek
Raczkowanie

Kupno auta, a czynności cywilno prawne

Witam, mam pytanie. Kupiłem wczoraj autko. Zastanawiam się nad kilkoma kwestiami.
1. OC poprzedniego właściciela ważne mam do końca czerwca. Czy musze fakt ten zgłaszać do danego ubezpieczyciela, czy on sam mnie zawiadomi?? Poprzedni właściciel miał znizki, ja jestem nowym kierowcą, więc ich nie posiadam. Czy będę musiał coś dopłacać?

2. Czy muszę przepisywać OC na siebie? Czy mogę jeździć na jego danych w OC?

3. Na umowie mam napisane tylko mnie jako kupującego. Na auto będę miał współwłaściciela. Czy powinnien mój współwłaściciel być wpisany na umowie kupna-sprzedaży? Nie będzie problemów przy rejestracji?? Przecież ta osoba mogłaby być np. w danej chwili za granicą i nie miałem mozliwości, aby była przy podpisywaniu umowy. (Tak to sobie tłumaczę) Jak to będzie?

Dziękuję za sensowne odpowiedzi
moloszek jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-01, 12:02   #2
fiolusiek
Zakorzenienie

Dot.: Kupno auta, a czynności cywilno prawne

nie musi byc ta osoba na umowie.

a co do oc to mozesz jezdzic do konca czerwca a potem przepisac oc na sibie. chyba ze chcesz rozwiazac umowe to wczesniej musisz dac wypowiedzenie tej firmie
fiolusiek jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-01, 15:34   #3
moloszek
Raczkowanie

Zapewne dam wypowiedzenie, ale przed upływem końca ubezpieczenia. Po co dawać rezygnację skoro mogę jeżdźic na jego? Chyba wiekszego sensu to nie ma? W związku ze zniżkami to się orientujesz? Czy będę musiał coś dopłacić do tego ubezpieczenia, jak on miał zniżki , a ja nie?
moloszek jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-01, 16:11   #4
fiolusiek
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez moloszek Pokaż wiadomość
Zapewne dam wypowiedzenie, ale przed upływem końca ubezpieczenia. Po co dawać rezygnację skoro mogę jeżdźic na jego? Chyba wiekszego sensu to nie ma? W związku ze zniżkami to się orientujesz? Czy będę musiał coś dopłacić do tego ubezpieczenia, jak on miał zniżki , a ja nie?
chodzilo mi o to ze jak sie bedzie konczylo ubezpieczenie to zeby to troche wczesniej zrobic zeby nie trzebabylo doplacac a co do znizek to nie mam pojecia, wszystko zalezy od ubezpieczyciela
fiolusiek jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-01, 16:38   #5
Melissa7
Raczkowanie

GG do Melissa7

witam

Po kolei

- na umowie muszą być wpisani wszyscy. Czyli: sprzedający i współwłaściciel wpisany w dowodzie rej., oraz kupujący i osoba/y, która ma zostać wpisana do dowodu. Jeśli nie masz na umowie współwłasciciela-sprzedającego, musisz go do tej umowy dopisać (na umowie musi się znaleźć jego podpis). Jesli na umowie nie ma osoby, która ma zostać wpisana do dowodu jako współw. sporządzasz umowę darowizny, na której przekazujesz tej osobie dowolny % pojazdu. Umowę darowizny bierzesz ze sobą do WK.

- możesz jeździć na OC poprzedniego właściciela, nie musisz zgłaszać do ubezpieczalni że zakupiłeś auto - to obowiązek sprzedającego. Jeśli sprzedający zgłosi ubezpieczalni sprzedaż auta i zostawi Twoje dane, pewnie dostaniesz zawiadomienie/wezwanie w celu przeliczenia składki. Większość sprzedających tego nie robi
Nie zapomnij tylko wypowiedzieć odpowiednio wczeście umowy jeśli nie chcesz jej kontynuować, bo zostanie ona przedłużona automatycznie
Melissa7 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-01, 21:39   #6
Taverney
Zakorzenienie

jeśli chodzi o OC, to ubezpieczyciel musi wiedzieć, że zmieniły się dane właściciela. To znaczy polisa na auto zostaje, ale to Ty będziesz jako kontynuator ubezpieczenia. Na ewentualne wypowiedzenie OC, jeśli chcesz sam ubezpieczyć auto masz 30 dni. Sprzedający zgłasza do ubezpieczyciela, że sprzedał Tobie auto, po czym nastąpi przeliczenie składki, bo jeśli nie masz zniżek, to zapłacisz za to samo ubezpieczenie więcej niż poprzedni właściciel i ubezpieczyciel to wyegzekwuje.

Edytowane przez Taverney
Czas edycji: 2009-02-01 o 21:40
Taverney jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-02, 07:38   #7
ans22
Raczkowanie

Jeżeli chodzi o OC z własnego doświadczenia wiem, że różne zasady obowiązują w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych. Poprzedni właściciel mojego samochodu miał ubezpieczenie w Samopomocy i po sprzedaży zgłosił sprzedaż, natomiast ja jako nowy właściciel udałam się do biura samopomocy i dowiedziałam się że mogę kontynuować ta polisę bez jakiejkolwiek dopłaty, chociaż nie miałam żadnych zniżek(a polisa ważna była jeszcze 10 m-cy), zmieniono jedynie na niej dane poprzedniego właściciela na moje. Dlatego najlepiej idź i zapytaj jak się to ma do twojej sytuacji, bo tak jak mi wiadomo różnie to bywa
ans22 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-15, 15:36   #8
kojaka
Przyczajenie

Oczywiście jest tak, że z dniem zakupu auta wszystkie świadczenia przechodzą na Ciebie, stąd zerwanie umowy lub jej przedłużanie należy do twoich obowiązków. Najłatwiej w takich przypadkach kiedy się ubezpiecza direct- nawet pzu teraz ma pzuonline. Wysyłasz zapytanie online, przelewy, rozwiązanie umowy, nawet zgłaszanie szkody. A tak to trzeba ganiać po różnych „okienkach”.
kojaka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-15, 19:22   #9
suwa89
Zadomowienie

do czerwca możesz jeździć na OC tego Pana, jednak gdy on z niej zrezygnuje i odstąpi (napiszę pismo do ubezpieczyciela) to ty obowiązkowo musić wykupić polisę

pamiętaj gdy jeździsz na oc sprzedawcy to woź razem z dokumentami umowę kupna/sprzedaży samochodu, w razie gdy drogówka będzie ciebie sprawdzała... i się pytała inaczej mogą cię wstrzymać.
dbam o figurę (waga 50 kg jest super!)
dbam o paznokcie
myślę o synku
idę do przodu, zapominam...
suwa89 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-17, 18:46   #10
Nanas
Raczkowanie

tak, mozesz do czerwca jeździć na tym oc, tylko potem rezygnację na piśmie musisz mieć i pilnować w razie czego. Nie wiem, jeśli wybierzesz direct potem np.pzuonline to tam można zgłaszać przez neta, ale i tak zawsze warto dowód mieć.
Nanas jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2009-02-22, 08:11   #11
tiaara
Wtajemniczenie

GG do tiaara

1. OC poprzedniego właściciela ważne mam do końca czerwca. Czy musze fakt ten zgłaszać do danego ubezpieczyciela, czy on sam mnie zawiadomi?? Poprzedni właściciel miał znizki, ja jestem nowym kierowcą, więc ich nie posiadam. Czy będę musiał coś dopłacać?

2. Czy muszę przepisywać OC na siebie? Czy mogę jeździć na jego danych w OC?

musisz zglosic u ubezpiezyciela ze ty zakupiles auto. zanoscisz kopie umowy plus orginal do wgladu. nie zmienia sie skladka i dalejjezdzisz na umowie osoby od ktorej kupiles auto. na miesiac przed koncem umowy ubezpieczenia musisz isc i wypowiedziec umowe. tzn w maju. wiele firm na rynku ma taki wlasnie okres wypowiedzenia i czesto ludzie o tym nie wiedza.

3. Na umowie mam napisane tylko mnie jako kupującego. Na auto będę miał współwłaściciela. Czy powinnien mój współwłaściciel być wpisany na umowie kupna-sprzedaży? Nie będzie problemów przy rejestracji?? Przecież ta osoba mogłaby być np. w danej chwili za granicą i nie miałem mozliwości, aby była przy podpisywaniu umowy. (Tak to sobie tłumaczę) Jak to będzie?

nie musisz sie tlumaczyc. wystarczy ze przy rejestracji bedziesz mial spisana umowe pomiedzy toba i osoba ktora bedzie wspolwlascicielem ze ty jako wlasciciel odsprzedales np. polowe udzialow w samochodzie za cene taka to a taka takiej i takiej to osobie. ja tak zrobilam kiedy chcialam byc wspolwlascicielem saochodu ktory nabyla babcia. idziesz do urzedu z umowa kupna samochodu umowa wspolwlasnosci i dokumentami odsamochodu.

i nie radze dopisywac teraz do umowy danych wspolwlasciciela ( chyba ze mozesz podjechac do sprzedajacego i na jego umowie tez zrobic taki dopisek) jesli umowy beda sie roznily mialy inne lub dodatkowe dane bedziesz musial sie tlumaczyc i latac by poprawiac umowe.

radze tylko pamietac iz oplaty w urzedzie skarbowym musisz uiscic w ciagu 14 dni. po tym okresie kara okolo 200 zl

Dziękuję za sensowne odpowiedzi [/quote]
-i mądrość, abym ukrył ciała tych, którzy mnie dzisiaj wkurzyli.

http://www.suwaczek.pl/cache/2310a7ec99.png
tiaara jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Auto Marianna

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości