Problemy z paznokciami- WĄTEK GŁÓWNY - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-03-08, 08:36   #1
wmagda
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 95

onycholiza??


Witam serdecznie mam problem z paznokciami, głównie u stóp. byłam oczywiście u dermatologa z tą dolegliwością, ale niestety lekarz nie potrafił mi pomóc . od jakiegoś czasu paznokcie od stóp i kciuki "zmniejszają" mi się, tzn. oddzielają od łożyska, a pod płytką paznokciową widoczna jest biała substancja. wyszukałam w internecie informacje na temat choroby zwanej onycholizą. jednak nie znalazłam żadnych wskazówek dotyczących leczenia tego schorzenia. mój dermatolog nie potrafił postawić diagnozy. przepisał mi witaminę PP, wapno, cynk i witaminę A w kropelkach do smarowanie paznokci. na moje pytanie, czy uda się to wyleczyć lekarz odpowiedział, że trzeba mieć taką nadzieję miałam robione badania na obecność grzybów. wynik negatywny. fakt, ulżyło mi, że nie mam grzybicy, ale nadal nie wiem, co to za choroba mnie dopadła?!

bardzo proszę o poradę Panią doktor. czuję sie bezradna, a do swojego dermatologa straciłam zaufanie
wmagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-03-08, 08:36   #2
wmagda
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 95
onycholiza??

Witam serdecznie mam problem z paznokciami, głównie u stóp. byłam oczywiście u dermatologa z tą dolegliwością, ale niestety lekarz nie potrafił mi pomóc . od jakiegoś czasu paznokcie od stóp i kciuki "zmniejszają" mi się, tzn. oddzielają od łożyska, a pod płytką paznokciową widoczna jest biała substancja. wyszukałam w internecie informacje na temat choroby zwanej onycholizą. jednak nie znalazłam żadnych wskazówek dotyczących leczenia tego schorzenia. mój dermatolog nie potrafił postawić diagnozy. przepisał mi witaminę PP, wapno, cynk i witaminę A w kropelkach do smarowanie paznokci. na moje pytanie, czy uda się to wyleczyć lekarz odpowiedział, że trzeba mieć taką nadzieję miałam robione badania na obecność grzybów. wynik negatywny. fakt, ulżyło mi, że nie mam grzybicy, ale nadal nie wiem, co to za choroba mnie dopadła?!

bardzo proszę o poradę Panią doktor. czuję sie bezradna, a do swojego dermatologa straciłam zaufanie
wmagda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-03-08, 22:31   #3
Danuta_Sztencel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 72
Re: onycholiza??

Sugerowałabym powtórzenie badania mykologicznego w innym laboratorium.
Z doświadczenia wiem, iz często pomimo obecności patogenu grzybiczego wynik hodowli wychodzi negatywny. Wiele zależy tutaj od dokładności i miejsca pobrania próbki i jakości laboratorium.
Danuta_Sztencel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-03-08, 22:31   #4
Danuta_Sztencel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 72
Re: onycholiza??

Sugerowałabym powtórzenie badania mykologicznego w innym laboratorium.
Z doświadczenia wiem, iz często pomimo obecności patogenu grzybiczego wynik hodowli wychodzi negatywny. Wiele zależy tutaj od dokładności i miejsca pobrania próbki i jakości laboratorium.
Danuta_Sztencel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-24, 18:30   #5
magdalenazl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 13
GG do magdalenazl
Paznokcie!!!!!

mam problem... chcialam zapuscic paznokcie... probowalam kilka razy... jednak kiedy tylko zaczynam je zapuszczac, sa one juz takie nawet nawet... ale nadal krotki... (a ja wcale nie chce jakis takich bardzo dlugich... ale tak zeby zrobic sobie np. frencha i zeby on niewygladal smiesznie) ale mam problem bo one wtedy... alco i wczesniej zaczynaja si erozdwajac... i musze obciac... i dlatego mam prosbe... moglybyscie powiedziec co moge zrobic?? prosze o pomoc... bardzo mi na tym zalezy... tylko z miare mozliwosci... niech to bedzie w miare tania "terapia"... tak... do mniej wiecej 30 zł. ale jezeli sie nie da to i tak napiszcie.. moze cos sie wykombinuje... PROSZE O POMOC!!!
magdalenazl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-24, 18:30   #6
magdalenazl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 13
GG do magdalenazl
Paznokcie!!!!!

mam problem... chcialam zapuscic paznokcie... probowalam kilka razy... jednak kiedy tylko zaczynam je zapuszczac, sa one juz takie nawet nawet... ale nadal krotki... (a ja wcale nie chce jakis takich bardzo dlugich... ale tak zeby zrobic sobie np. frencha i zeby on niewygladal smiesznie) ale mam problem bo one wtedy... alco i wczesniej zaczynaja si erozdwajac... i musze obciac... i dlatego mam prosbe... moglybyscie powiedziec co moge zrobic?? prosze o pomoc... bardzo mi na tym zalezy... tylko z miare mozliwosci... niech to bedzie w miare tania "terapia"... tak... do mniej wiecej 30 zł. ale jezeli sie nie da to i tak napiszcie.. moze cos sie wykombinuje... PROSZE O POMOC!!!
magdalenazl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-26, 09:14   #7
magdalenazl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 13
GG do magdalenazl
Re: Paznokcie!!!!! cd.

wiecie co to znowu ja... pomyslalam ze moze jest jakis sposob... np. jakias "maseczka" z warzyw... albo zmiana diety... jezeli znacie jakis sposob to prosze pomozcie
magdalenazl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-04-26, 09:14   #8
magdalenazl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2004-06
Wiadomości: 13
GG do magdalenazl
Re: Paznokcie!!!!! cd.

wiecie co to znowu ja... pomyslalam ze moze jest jakis sposob... np. jakias "maseczka" z warzyw... albo zmiana diety... jezeli znacie jakis sposob to prosze pomozcie
magdalenazl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-28, 22:53   #9
hathor_hathor
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4
Re: Paznokcie!!!!!

Mi łamały się paznokcie,zadzierały o wszystko,od stycznia nie maluję ich,smaruję odżywką vipery "piękne paznokcie",taka różowa w tubce i obecnie mam naprawdę bardzo długie i mocne,polecam ten specyfik.
hathor_hathor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-04-28, 22:53   #10
hathor_hathor
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4
Re: Paznokcie!!!!!

Mi łamały się paznokcie,zadzierały o wszystko,od stycznia nie maluję ich,smaruję odżywką vipery "piękne paznokcie",taka różowa w tubce i obecnie mam naprawdę bardzo długie i mocne,polecam ten specyfik.
hathor_hathor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-08, 19:02   #11
Bestiaga
BAN stały
 
Avatar Bestiaga
 
Zarejestrowany: 2002-10
Wiadomości: 217
Dot.: Paznokcie!!!!!

Hej!

Ja od lat walczę z moimi pazurkami. Takie mam od zawsze: rozdwajające się, słabe, beznadziejne. Teraz mam paznokcie w świetnej kondycji!

Polecam:
- oliwkę (zwykłą dla niemowląt lub do paznokci) - jest nieoceniona, ponieważ głównym wrogiem paznokci jest woda, a oliwka jest paznokci głównym przyjacielem, wcierać kilka razy dziennie w płytkę paznokciową (nawet jeśli na niej lakier mamy)
- dietę; dużo warzyw, wszystkiego co zielone i owoców (jak tylko pojawiają się świeże warzywa wiosną to moje paznokcie odżywają)
- tabletki ze skrzypem polnym (na efekty trzeba jednak czekać co najmniej miesiąc)

Życzę Sukcesów!
Bestiaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-05-09, 10:28   #12
Seagirl
Zadomowienie
 
Avatar Seagirl
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 1 420
Dot.: Paznokcie!!!!!

Zauważyłam że moje paznokcie zrobiły się twarde i przestały łamać, jak zaczęłam jeść gotowane warzywa.Kupuje mrożone warzywa w torebce-nazywają się Bukiet Jarzyn, i gotuję.Są tam: marchew, groszek, brukselka, fasolka, kalafior.
Seagirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-09, 10:39   #13
ewunia2
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Z stąd gdzie mi dobrze;-)
Wiadomości: 1 275
Dot.: Paznokcie!!!!!

Pobodno jest b.dobra - sama niewiem bo nieużywałam-odżywka Killysa Bomba witaminowa kosztuje ok.14 zł można poczytać o niej na kwc. Warto spróbować bo wydatek niewielki.
ewunia2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-10, 22:39   #14
joanna26
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: Bytom
Wiadomości: 162
GG do joanna26
Dot.: Paznokcie!!!!!

ja tez walcze z rozdwajającymi sie paznokciami-narazie jem witamine A+E capivit-i zaczełam smarowac olejkiem kilys pomaranczowym-zobaczymy jak dlugo bede musiala czekac na efekty!!!!!!!!
joanna26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-05-13, 10:01   #15
LiliBlue79
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 1
Dot.: Paznokcie!!!!!

Ja polecam zwykły olej, np. rzepakowy. Trzeba go trochę podgrzać i moczyć w nim paznokcie codziennie, np. ogladając film, czy wiadomości. Efekty są widoczne po ok. miesiącu. Rewelacja.
P.S.
Nie trzeba go wymieniać za każdym razem.
LiliBlue79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-11, 12:36   #16
anita_w
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 856
GG do anita_w
Question Nierówne, pofałdowane paznokcie na kciukach

Witajcie dziewczęta!

Zwracam się do Was z takim oto problemem. Od dłuższego czasu zmagam się z nierównymi paznokciami na kciukach. Nie są to takie "normalne" wgłębienia - a za takie "normalne" uważam poprzeczne lub podłużne rowki na paznokciach, które tworzą się zwykle na skutek niedoboru witamin lub składników mineralnych.

Mój problem wygląda nieco inaczej. Rzecz dotyczy wyłącznie paznokci na kciukach (dlaczego?). U nasady paznokcie są miękkie i rosną jakby "pogięte", potem w miarę zrastania twardnieją. W efekcie moje paznokcie na kciukach mają takie duże poprzeczne fale - nie są to już żadne rowki, tylko głębokie wgłębienia i wielkie wypukłości.

Pytałam z tym problemem u dermatologa - lekarka nawet nie obejrzała moich paznokci, tylko stwierdziła, że ma to podłoże genetyczne i macierz paznokcia ma tak "zakodowane", że ma rosnąć krzywo (to prawie dosłowny cytat). Na nic zdały się moje tłumaczenia, że największe zagłębienia powstały pod wpływem lakieru do paznokci - tak, jakby lakier obciążał płytkę paznockia u nasady i tworzył wgłębienie, które potem zrasta z paznokciem. Pani dermatolog powiedziała mi uprzejmie, że to bzdura i że powinnam się cieszyć, że sprawa dotyczy tylko kciuków, a nie całej dłoni wrrrrrrrrr.

Dziewczęta, czy macie jakiś pomysł jak sobie poradzić z tym problemem? Może któraś z Was miała coś podobnego?
Będę wdzięczna za wszystkie rady.
Buziaki,
Anita
anita_w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-11, 19:36   #17
Anemon
Raczkowanie
 
Avatar Anemon
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 60
Dot.: Nierówne, pofałdowane paznokcie na kciukach

Ja też mam takie paznokcie. Nawet nie kojarzę od kiedy Sama jestem ciekawa dlaczego tak jest. Prawy kciuk jest bardziej "pofałdowany" a lewemu już przeszło .
__________________
"Ludzie i koty mają ze sobą coś wspólnego: nie potrafią żyć bez głaskania"
Anemon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-11, 21:35   #18
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Nierówne, pofałdowane paznokcie na kciukach

rzeczywiście, jak mówi lekarz- mozesz mieć uszkodzoną macierz (np. nieumiejętne usuwanie skórek), co powoduje nieprawidłowe rośnięce paznokcia.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-11, 21:39   #19
anita_w
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 856
GG do anita_w
Dot.: Nierówne, pofałdowane paznokcie na kciukach

Anemon, ufff, czyli nie jestem pojedycznym przypadkiem

Justy, nio własnie, moja lekarka mówiła tak samo. Ale ja nie usuwam i nie usuwałam nigdy skórek, nie gmerałam przy nasadzie paznokcia, dość rzadko nawet malowałam. I dlatego staram się znaleźć przyczynę gdzie indziej.

Zamówiłam dziś odżywkę Sally Hansen "Nailgrowth Miracle" - może to coś pomoże.
anita_w jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-07-12, 19:24   #20
dorci@
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 4
GG do dorci@
Dot.: Nierówne, pofałdowane paznokcie na kciukach

tez posiadam pofaldowane paznokcie,ale z tego co mi wiadomo to przez to,ze mam lekko powiekszona tarczyce.Moze powinnas isc do lekarza i zbadac swoja-tak na wszelki wypadek
dorci@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-19, 12:30   #21
aerofan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 9
HELP! Stan zapalny przy paznokciu

Mam problem. Po usunięciu (wyrwaniu) małej skórki przy paznokciu po paru dniach pojawiła się opuchlizna w tym miejscu i zaczyna boleć. Jak sobie z tym poradzić, od razu lecieć do dermatologa czy jakąś domową metodę zastosować ?
aerofan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-19, 19:04   #22
Milka1981
Raczkowanie
 
Avatar Milka1981
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 86
Dot.: HELP! Stan zapalny przy paznokciu

Wydaje mi sie ze ze skorka przy paznokciu mozna spokojnie poradzic sobie samemu. Jesli robi sie stan zapalny, to zawsze mozna posmarowac mascia tribiotic - w saszetkach, bez recepty w aptece, 1,5 pln lub innym tego typu specyfikiem.
Milka1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-20, 14:08   #23
Martynka21
Raczkowanie
 
Avatar Martynka21
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 363
GG do Martynka21
Dot.: HELP! Stan zapalny przy paznokciu

Najlepszy i najtańszy sposób pierwszej pomocy w paznokciowym problemie to wymoczyc paluszek w gorącej wodzie z mydlinami Musi byc na prawde gorąca, a mydlinek też sposo..wymoczyć kilka minut, wieczorem przed snem..a rano powinno byc już lepiej
Pozdrawiam
__________________
KOSMETYKI: --> https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=376631
Martynka21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-20, 16:09   #24
Iga07
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 27
Dot.: HELP! Stan zapalny przy paznokciu

Moczyć najlepiej w mydlinach z szarego mydła, bardzo skuteczne ! Wiem co mówię, bo miałam ściągany paznokieć z palucha i polecił mi to chirurg. Poskutkowało
Iga07 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-20, 23:12   #25
aerofan
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 9
Dot.: HELP! Stan zapalny przy paznokciu

na szczęście nie zrobiło mi się to pod pasnokciem, tylko z boku, wiec nie bedzie chyba aż tak źle...
aerofan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-07-21, 11:42   #26
lydiam
Raczkowanie
 
Avatar lydiam
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 177
Dot.: HELP! Stan zapalny przy paznokciu

Maść ichtiolowa, jeśli zbiera się ropa...
lydiam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-07, 19:34   #27
marmarecki
Przyczajenie
 
Avatar marmarecki
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 8
spory problem

Witam.
Miło mi że mogę gościć na Waszym(naszym?) forum.Nie trafiłbym tu gdyby nie problem,który od pewnego czasu drąży(dosłownie)moja żonkę.Szukałem z Google,przeglądałem sporo stron,pytałem,pytałem i - "0" efektu.W międzyczasie żona zaliczała kolejnych dermatologów.Wybaczcie to przydługie wprowadzenie.Chodzi o paznokcie.Od roku mniej więcej Lidka boryka się z pewnymi zmianami w paznokciach dłoni.Zmiany te polegają na powstaniu"kieszonek" pod płytką .W tej chwili ma zaatakowane dwa paznokcie
To odspojenie przebiega bezkrwawo,ale towarzyszy temu(przy ucisku)lekki ból.
Sama płytka nie jest odkształcona,nie zmienia też barwy.Nie pomagaja maści zalecane przez dermatologów.I nigdy(to zaznaczam specjalnie !) to coś nie zostało przez lekarzy zdiagnozowane.Wiem że gdyby żona trafiła na tego jedynego,dobrego fachowca byłoby juz dawno po sprawie.Przy tak charakterystycznych objawach ?Ta "wnęka"-nie wiem jak to nazwać,pogłębia się i Lidka obawia sie że straci paznokieć.Lekarze wykluczyli grzybicę ale sądzę ze jakaś bakteria macza w tym swoje paluchy.
Gdyby ktoś wiedział cokolwiek na ten temat,zetknął się z nim to proszę o pomoc.
marmarecki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-07, 20:24   #28
czeko
Rozeznanie
 
Avatar czeko
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: Łodz
Wiadomości: 565
Dot.: spory problem

jejku ja mam to samo pod paznokciem...moj tata tez ma, był u dermatologa i nie wiedza co to jest...podobno tym mozna sie zarazic a raczej na pewno bo ja sie od taty zaraziłam a teraz moj chłopak takze ma to pod paznokciem....podobno to jest z braku jakis witamin i tez spowodowane przez bakterie a jedna moja znajoma powiedziała ze to moze być także od detergentów..
czeko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-07, 21:19   #29
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: spory problem

Cytat:
Napisane przez marmarecki
Zmiany te polegają na powstaniu"kieszonek" pod płytką .W tej chwili ma zaatakowane dwa paznokcie
To odspojenie przebiega bezkrwawo,ale towarzyszy temu(przy ucisku)lekki ból.
Sama płytka nie jest odkształcona,nie zmienia też barwy.Nie pomagaja maści zalecane przez dermatologów.
czytałeś już o onycholizie?

"onycholiza
Jest to utrata części paznokcia. Może być spowodowana przewlekłymi infekcjami, chorobami układowymi, urazami oraz działaniem leków (tetracykliny, indometacyna, tiazydy, leki antykoncepcyjne, alluprinol i leki przeciwnowotworowe - adriamycyna, bleomycyna, doksorubicyna). Z onycholizą spotykamy się także w przebiegu liszaja płaskiego."

"Onycholizą nazywamy oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska w jej części dystalnej i/lub bocznej. Zmiany zwykle rozpoczynają się na końcu jednego lub kilku paznokci i powiększają się dopóki nie oddzieli się 1/3 paznokcia. Obszar oddzielony jest blady ze względu na utratę odbicia światła od łożyska paznokciowego. Onycholiza stwarza przestrzeń podpaznokciową, w której mogą gromadzić się zanieczyszczenia i złuszczona keratyna, co powoduje różnorodne zabarwienie paznokcia od białego poprzez szary, zółty, brązowy do czarnego, w zależności od etiologii zmiany. Ból może pojawić się w przypadku dalszego rozciągania pod wpływem urazu lub dodatkowej czynnej infekcji.
Wyróżniamy onycholizę dziedziczną i/lub wrodzoną i onycholizę nabytą: egzogenną, endogenną oraz idiopatyczną. "
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-08-07, 21:40   #30
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: spory problem

"Wyróżniamy onycholizę dziedziczną i/lub wrodzoną i onycholizę nabytą: egzogenną, endogenną oraz idiopatyczną.

Egzogenne przyczyny onycholizy
Urazy
Przypadkowe, zawodowe, samouszkodzenia, mieszane, zadrapanie, przytrzaśnięcie, zacięcie
Kontakt z środkami chemicznymi: przypadkowy, zawodowy, kosmetyki paznokciowe
Infekcje
grzyby, bakterie, wirusy (np. brodawki, opryszczka, półpasiec), świerzb
Wilgoć
Leki

Endogenne przyczyny onycholizy
Choroby skóry
łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate,choroba Dariera, choroby pęcherzowe, zespół Reitera, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, ziarniniak grzybiasty, nadmierna potliwość, retikulohistiocytoza wieloogniskowa, twardzina
Choroby układowe
zaburzenia krążenia obwodowego, rak płuc, kolagenozy, choroby tarczycy (niedoczynność, nadczynność), kiła, niedobór żelaza, szpiczak mnogi, rozstrzenia oskrzeli, cukrzyca, histiocytoza X, trąd, toczeń rumieniowaty, pelagra, porfiria, kiła II i III okresu, zespół żółtych paznokci
Ciąża

Onycholiza egzogenna

Substancje chemiczne i kosmetyki wywołujące onycholizę

Najczęstszymi przyczynami onycholizy są substancje chemiczne (cement), detergenty, kosmetyki do pielęgnacji paznokci, podrażnienie i wilgoć. Częściej zajęte są paznokcie rąk. Objaw ten występuje głównie wśród gospodyń domowych, barmanów, kosmetyczek, mechaników i pracowników budowlanych. Czynnikami etiologicznymi onycholizy mogą być także roztwory mydła lub środków grzybobójczych, które są często stosowane przez manicurzystki.

Urazy wywołujące onycholizę

Biegi długodystansowe, tenis i koszykówka i inne rodzaje dyscyplin sportowych wymagające szybkiej zmiany kierunku stałej energii poruszania się może powodować onycholizę z obecnością lub bez krwiaków podpaznokciowych. Zmiany w biomechanice kończyn dolnych, które pojawiają się wraz z wiekiem, zmiany ortopedyczne, obrzęki, zapalenia stawów, itp. mogą rozmaicie zaburzać pracę stóp, przenosząc siły z okolic pięt na paznokcie stóp. Wysokie obcasy i niedopasowane lub zbyt ciasne obuwie są często powodem zmian paznokciowych. Paznokcie rąk są także często poddawane traumatyzacji. Używanie młotka, przytrzaśnięcie palca drzwiami, łuskanie fasoli, używanie paznokci jako dźwigni, otwieracza lub śrubokręta może doprowadzić do onycholizy.

Infekcje wywołujące onycholizę

Bakterie zwykle wtórnie infekują onycholityczne paznokcie. Przyczyną zielonego zabarwienia onycholitycznych paznokci są produkowane przez Pseudomonas fluoresceina i piocyjanina. Onycholizie może towarzyszyć zastrzał wywoływany przez Staphylococcus aureus, paciorkowce lub inne bakterie. Wirusy (papilloma, herpes simplex) mogą także wywoływać onycholizę .

Leki wywołujące onycholizę

Leki wywołujące onycholizę można podzielić na kilka kategorii. Najczęstszą grupą są antybiotyki. Za zjawiskofotoonycholizyodp owiedzialna jest przeważnie doksycyklina. Grupa chemioterapeutyków może wywoływać onycholizę poprzez działanie toksyczne na macierz lub łożysko paznokcia. Wśród innych leków 8-metoksypsoralen i retinoidy są przez dermatologów powszechnie stosowane.

Onycholiza endogenna

Do czynników endogennych wywołującychonycholizę należy duża grupa schorzeń dermatologicznych jak np. łuszczyca, liszaj płaski, zapalenie atopowe, pemfigoid pęcherzowy, łysienie plackowate, zapalenie kontaktowe, pęcherzyca zwykła, nadmierna potliwość, ziarniniak grzybiasty, kiła, opryszczka, brodawki, łagodne guzy - zwykle w obrębie paznokci rąk: ziarniniak ropny (granuloma pyogenicum), włókniaki, guz splotowy (glomus tumor), cysta śluzowa, rogowiak kolczystokomórkowy, łagodne guzy obserwowane w obrębie stóp: wyrośla kostne (exostoses subunguales - tworzą się najczęściej po przyśrodkowej stronie końcowego paliczka palucha u ludzi młodych), wyrośła kostno-chrzęstne (osteochondroma) i chrzęstniaki śródkostne (enchondroma)."


http://www.dermnetnz.org/hair-nails-...ycholysis.html
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-03-26 21:59:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:59.