zanim siegniesz po mieso... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-06-19, 13:45   #1
eternalvoyageur
Wtajemniczenie
 
Avatar eternalvoyageur
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Augsburg (Niemcy)
Wiadomości: 2 657
Post

zanim siegniesz po mieso...



Jedzenie miesa jest jedna z glownych przyczyn glodu na ziemi, oraz emisje gazow cieplarnych. Za kazdym razem ktos je mieso, odbiera jedzienie glodujacym ludziom oraz



Nie bede Was namawiac na wegetarianizm, ale spodobala mi sie zasada ktora gdzies przeczytalam:

by siegac po mieso tylko w tedy gdy naprawde ma sie na nie chec. Nie dodawac miesa automatycznie i bezmyslnie do kazdego posilku, tylko przez przyzwyczajenie i brak pomyslow.

JUŻ DZISIAJ MOŻEMY ROZWIĄZAĆ PROBLEM GŁODU NA ZIEMI, TYLKO ŻE ZBYT NIEWIELU Z NAS TEGO CHCE:
http://www.sciaga.pl/tekst/46075-47-...zie_na_swiecie

Cytat:
Na świecie uprawia się obecnie wystarczająco dużo zboża, by żaden człowiek na Ziemi nie był głodny. Jednak jedna trzecia tego zboża nie trafia do głodujących, lecz jest zużywana jako pasza dla zwierząt przez bogate kraje. Jak pisze Singer "Kiedy jak w 1973 i 1974 , zboża i soi jest relatywnie mało i osiągają one ceny tak wysokie, że Indie, Bangladesz, kraje Afryki pod Saharą i
inne obszary narażone na klęskę głodu nie mogą sobie dłużej pozwolić by je kupić, zboża i soi jest mało tylko dlatego, że my karmimy tymi cennnymi pokarmami nasz żywy inwentarz". I dalej: "Przeciętny Amerykanin konsumuje obecnie prawie tonę zboża rocznie - 93% z tego zamienione najpierw w mięso, mleko i jajka. Przeciętny Hindus konsumuje około 200 kg zboża rocznie, 85% z tego w bezpośredniej formie".
Liczby te pokazują nam jakim niemoralnym marnotrawstwem jest jedzenie mięsa na świecie, gdzie codziennie tysiące giną z głodu
.

Wiecej: http://psubraty.zrodla.org/10/glod.html

Przeczytajcie sobie:

Cytat:
By wyprodukowac 1 kilo miesa, potrzebne sa 10 kilo bialka roslinnego oraz 100,000 litrow wody.
Akr ziemi produkuje 113 kilo miesa -- lub 4535 kilo zielonej fasoli, 13607 kilo marchwi lub 22679 kilo pomidorow.

Krowy na swiecie pochlaniaja ilosci jedzenia rowne kalorycznym zapotrzebowaniem 8.7 bilionow ludzi --- wiecej niz cala ludnosc na swiecie.

Wiecej niz 70% ziarna w US jest zjedzone przez krowy i swinie na produkcje miesa.


7 bilion zwierzat na uboj w USA pochlania 5 razy wiecej jedzenia niz ilosc bezposrednio zjedzona przez ludnosc amerykanska. Gdyby ziarno spozyte przez zwierzeta bylo zamiast tego bezposrednio spozyte przez ludzi, ilosc ludzi ktorzy byli by nakarmieni by byla prawie 800 milionow.
Wiecej info tu:
http://www.greenangels.org/eco.html

cytat z Raportu o Stanie Srodowiska sporządzonego przez Narody Zjednoczone (UN) : "hodowanie zwierząt do celów konsumpcyjnych wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie samochody i ciężarówki na świecie razem wzięte."

Cytat:

Gazy wydalane przez trzodę przeznaczoną na obiad to niemal jedna czwarta światowej emisji.
Cytat:
Powles oświadczył, że, gdyby światowe przeciętne spożycie mięsa przez ludzi wynosiło 90 gramów dziennie, zatrzymałoby to przyspieszanie zmiany klimatu spowodowane gazami.
Jesli sie komos chce, to ru jest link do raportu UN
http://www.virtualcentre.org/en/libr...d/A0701E00.htm

Cytat:

Powinniśmy ograniczyć jego spożycie, by chronić Ziemię i nasze zdrowie, ale tego nie zrobimy
Do 2050 roku produkcja mięsa prawdopodobnie się podwoi.


Wiec starajmy sie chocby troche ograniczyc sporzycie miesa, a pomozemy innym i ochronimy srodowisko.
__________________
eternalvoyageur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 14:16   #2
marrellic
Zakorzenienie
 
Avatar marrellic
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 5 383
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Madre. Ale czy do zrobienia?
marrellic jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 14:23   #3
quadra616
Zadomowienie
 
Avatar quadra616
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 1 446
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Ja już wytrzymałam bez mięcha 3 tygodnie i jestem z siebie dumna. Naprawde staram sie teraz ograniczac )
__________________
------------------------------
wege

happy, happy, happy, happy!
always so cheerful xxx


quadra616 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 14:33   #4
eternalvoyageur
Wtajemniczenie
 
Avatar eternalvoyageur
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Augsburg (Niemcy)
Wiadomości: 2 657
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

quadra gratuluje !

Ja jestem od urodzenia wegetarianka, ale rozumiem ze dla wielu calkowite odstawienie miesa to jest zbyt duza zmiana. Ale zmniejszyc spozyte ilosci: to moze kazdy !
__________________
eternalvoyageur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 14:39   #5
popscene
Wtajemniczenie
 
Avatar popscene
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 2 828
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Całe życie jadłam mięso z przyzwyczajenia, bo tak mama gotowała i tak się nauczyłam jeść. Jak wyjechałam za granicę, całkowicie zmieniłam moją dietę. Mięsa prawie w ogóle nie jadłam (ewentualnie bekon na śniadanie ) i się odzwyczaiłam. Zauważyłam, że jest mi lżej i lepiej się czuję. Jak zjem mięso czuję się obciążona i już nie tak fajnie. Teraz jem troszkę więcej mięsa (chociaż i tak dosyć mało) ze względu na mojego TŻta, któremu gotuje obiadki, ale nadal jak mam do wyboru danie mięsne albo bezmięsne wybiorę to drugie
__________________
Nasz ślub:
http://www.suwaczek.pl/cache/c42df736fc.png
popscene jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 14:46   #6
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez eternalvoyageur Pokaż wiadomość

Jedzenie miesa jest jedna z glownych przyczyn glodu na ziemi, oraz emisje gazow cieplarnych. Za kazdym razem ktos je mieso, odbiera jedzienie glodujacym ludziom oraz



Nie bede Was namawiac na wegetarianizm, ale spodobala mi sie zasada ktora gdzies przeczytalam:

by siegac po mieso tylko w tedy gdy naprawde ma sie na nie chec. Nie dodawac miesa automatycznie i bezmyslnie do kazdego posilku, tylko przez przyzwyczajenie i brak pomyslow.

JUŻ DZISIAJ MOŻEMY ROZWIĄZAĆ PROBLEM GŁODU NA ZIEMI, TYLKO ŻE ZBYT NIEWIELU Z NAS TEGO CHCE:
http://www.sciaga.pl/tekst/46075-47-...zie_na_swiecie


Wiecej: http://psubraty.zrodla.org/10/glod.html

Przeczytajcie sobie:



Wiecej info tu:
http://www.greenangels.org/eco.html

cytat z Raportu o Stanie Srodowiska sporządzonego przez Narody Zjednoczone (UN) : "hodowanie zwierząt do celów konsumpcyjnych wytwarza więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie samochody i ciężarówki na świecie razem wzięte."





Jesli sie komos chce, to ru jest link do raportu UN
http://www.virtualcentre.org/en/libr...d/A0701E00.htm





Wiec starajmy sie chocby troche ograniczyc sporzycie miesa, a pomozemy innym i ochronimy srodowisko.
To nie jest takie proste, jak się wydaje:
- "przestańmy jeść mieso a ocalimy świat"

Przede wszystkim, gdy nagle cała ludzkość zaniecha jedzenia mięsa lub będzie spożywać je okazjonalnie, wszyscy hodowcy trzody chlewnej pójdą z torbami.
Po drugie, to że ja sobie mięsa odmówię od czasu do czasu, w niczym nie pomoże głodującym.
Po trzecie, gdy ja kiedyś będę głodująca, nie sądzę, żeby ktoś sobie od ust odejmował.
Po czwarte, nie wiadomo ile lat jeszcze pożyję , więc nie muszę patrzeć przyszłościowo na sprawy ochrony środowiska.

Tym bardziej, że nie wierzę w to, że ludzie masowo zaczną rezygnować z konsumpcji przetworów mięsnych, więc dlaczego ja mam rezygnować z czegoś, co lubię?

Może i jest to egoistyczne podejście, ale czasami trzeba pomyśleć też o sobie, a nawet: przede wszystkim o sobie.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 14:49   #7
popscene
Wtajemniczenie
 
Avatar popscene
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 2 828
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Ja na ten przykład nie jem mięsa, bo nie przepadam, ale na pewno nie z powodów głodujących ludzi gdzieś tam. Staram się żyć wygodnie, a co! I póki rozdają za darmo torby w sklepach, nie będę chodzić z żadną wielorazówką.
__________________
Nasz ślub:
http://www.suwaczek.pl/cache/c42df736fc.png
popscene jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-06-19, 15:08   #8
Wafelina :)
Zadomowienie
 
Avatar Wafelina :)
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: na Śląsku
Wiadomości: 1 766
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

eeee tam ...
__________________


Don`t be affraid - Taddy`s home!
Wafelina :) jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 15:21   #9
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

zawsze myslalam ze glod na swiecie to sprawa przede wszytskim polityki,pieniedzy ,wyzysku,geografi,klimatu a tu prosze chodzi tylko o mieso ;-)

nigdy nie lubilam miesa i kilka lat nie jadlam go wcale -nie bylam wegetarianinem bo buty ze skory nosilam ,po prostu nie lubie miesa. poniewaz w domu mm miesozerców ,gotuje 2 razy w tygodniu cos z miesem najczesciej drobiowym.

w moim domu rodzinnym je sie duzo miesa i tlusto -coz 2 chlopow pracujacych po 8-12 godzin dziennie trudno zeby wystarczyla salatka i woda z cytryna wiec tu akurat rozumiem skad takie menu w wiekszosci rodzin.
do tego prosciej nasmazyc schabowych niz robic saltaki i przede wszytskim taniej.
do tego nasz klimat jest chlodny wiec cieple posilki sa w cenie.

podobnie jak Fresa dojrzalam do nie panikowania w sprawie ekologii (owszem gasze swiatlo wychodzac z pokoju ale bardziej dla oszczednosci na rachunkach niz ekologii) bo co z tego ze ja nie zjem kotleta ze swini hodowanej skoro zabije sie 2 dzikie slonie na naszyjnik dla Jenifer Lopez-i takie bezmyslne zabijanie dzikich zwierzat boli mnie bardziej niz zabijanie hodowlanych swin .

poza tym swinki,krowki to nie tylko przemysl miesny ale takze skorzany.

Głod ,bieda,wojny beda zawsze nie mam na to wplywu co nie znaczy ze sie na to zgadzam.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 15:30   #10
zapałeczka
Zadomowienie
 
Avatar zapałeczka
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 1 044
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
To nie jest takie proste, jak się wydaje:
- "przestańmy jeść mieso a ocalimy świat"

Przede wszystkim, gdy nagle cała ludzkość zaniecha jedzenia mięsa lub będzie spożywać je okazjonalnie, wszyscy hodowcy trzody chlewnej pójdą z torbami.
Po drugie, to że ja sobie mięsa odmówię od czasu do czasu, w niczym nie pomoże głodującym.
Po trzecie, gdy ja kiedyś będę głodująca, nie sądzę, żeby ktoś sobie od ust odejmował.
Po czwarte, nie wiadomo ile lat jeszcze pożyję , więc nie muszę patrzeć przyszłościowo na sprawy ochrony środowiska.

Tym bardziej, że nie wierzę w to, że ludzie masowo zaczną rezygnować z konsumpcji przetworów mięsnych, więc dlaczego ja mam rezygnować z czegoś, co lubię?

Może i jest to egoistyczne podejście, ale czasami trzeba pomyśleć też o sobie, a nawet: przede wszystkim o sobie.
W zupełności się z Tobą zgadzam!
__________________
Natan
zapałeczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 15:46   #11
eternalvoyageur
Wtajemniczenie
 
Avatar eternalvoyageur
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Augsburg (Niemcy)
Wiadomości: 2 657
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
To nie jest takie proste, jak się wydaje:
- "przestańmy jeść mieso a ocalimy świat"

Przede wszystkim, gdy nagle cała ludzkość zaniecha jedzenia mięsa lub będzie spożywać je okazjonalnie, wszyscy hodowcy trzody chlewnej pójdą z torbami.
No a jak by nie bylo wojen to producenci broni pojda z torbami...
No i jakie to smutne jak np. producenci reklamowek pojda z torbami, lub np. azbestu, lub DDT i innych trujacych substancji ....



Cytat:
Po drugie, to że ja sobie mięsa odmówię od czasu do czasu, w niczym nie pomoże głodującym.
Wlasnie ze pomoze. W koncu to konsumenci decyduja o tym co bedzie produkowane.
I decyzja kazdej jednostki sie liczy: to tak samo jak w demokracji, kazdy glos sie liczy. Przeciez to wlasnie glosy poszczegolnych osob wybraly Kaczynskiego....

Cytat:
Po trzecie, gdy ja kiedyś będę głodująca, nie sądzę, żeby ktoś sobie od ust odejmował.
Z wypowiedzi w watku wnoiskuje ze jest przeciwnie.


Cytat:
Po czwarte, nie wiadomo ile lat jeszcze pożyję , więc nie muszę patrzeć przyszłościowo na sprawy ochrony środowiska.
A czy nie obwiniamy przeszle pokolenia za to jak swiat teraz wyglada ? A po drogie to nie chodzi o to jak srodowiesko bedzie wygladac za 50 lat. Srodowisko juz cierpi, i mozliwe ze za 10-20 lat bedzie jeszcze gorzej. A najgorsze jest to ze my w Europie zachodniej najmniej to odczuwamy po siedzimy wygodnie czterymi literami na ekonomii europejskiej. Cierpia ludzie z trzeciego swiata.

Cytat:
Tym bardziej, że nie wierzę w to, że ludzie masowo zaczną rezygnować z konsumpcji przetworów mięsnych.
Jesli nie chca teraz. to w przyszlosci beda musieli, bo wg obliczen UN w przyslosci produkcja takich ilosci miesa na jakie jest zapotrzebowania po prostu nie bedzie mozliwa.

Cytat:
Może i jest to egoistyczne podejście, ale czasami trzeba pomyśleć też o sobie, a nawet: przede wszystkim o sobie.
Poinformuj sie i zobaczysz ze dla dobra wlasnego zdrowia dobrze jest przestac jesc mieso. Wiec trzeba zrezygnowac z czegos co wcale nie jest dla nas takie cudowne.
__________________
eternalvoyageur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-19, 16:09   #12
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Do eternal i innych wegetarianek!

Teraz będzie nie na temat, ale tylko trochę Własnie sie dowiedziałam, ze moja siostrzenica od miesiąca nie je mięsa, a za tydzien przyjeżdża do mnie na miesiąc na wakacje. Powiedzcie mi czy czy taka 14latka musi mieć inna diete bezmiesną niż dorosły? Czegoś trzeba jej więcej, mniej? Co ona ma jesc, zeby dietę miała optymalną do swojego wieku?
Mój mąż nie je miesa i w temacie "bezmięsnym" jestem dosyć biegła, ale nie wiem jak to jest z taką młoda dziewczyną, czy ona musi miec jakąś inną dietę?
Poza tym wydaje mi sie, ze ona po prostu nie je mięsa i niczym nie chce go zastapic, jakoś do niej nie dociera, że powinna mieć specjalną dietę... Znacie jakies stronki godne polecenia takiej 14latce, żeby miała jasno napisane co powinna jeść i ewentualnie jakies przepisy, zeby sobie mogła cos sama ugotować?
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 16:34   #13
anusiaa
Raczkowanie
 
Avatar anusiaa
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 112
GG do anusiaa
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Witam

Osobiście nie jem mięsa od ponad 5 lat a wśród moich znajomych nie ma drugiej takiej osoby.
Kiedy ktoś dowiaduje się, że nie jem mięsa jest ogólnie bardzo ździwiony. Ludzie nawet sobie nie umieją wyobrazić tego jak mogliby nie jeść mięsa myślą, że to podstawowy element ludzkiej diety. Uważają, że jeśli nie zjedliby mięsa chodziliby głodni. Nasze społeczeństwo po wielu latach pustek w sklepach (żywności na kartki) nie będzie sobie odmawiać jak im się wydaje rarytasów, a nawet nie zdają sobie sprawy z tego co tak naprawdę jedzą i że to nie jest takie zdrowe.
Jeszcze dużo czasu będzie musiało upłynąć abyśmy w ogóle zaczęli się nad tym zastanawiać, a co dopiero zmienić przyzwyczajenia.
anusiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 16:45   #14
izuu
Wtajemniczenie
 
Avatar izuu
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 2 175
GG do izuu
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
To nie jest takie proste, jak się wydaje:
- "przestańmy jeść mieso a ocalimy świat"

Przede wszystkim, gdy nagle cała ludzkość zaniecha jedzenia mięsa lub będzie spożywać je okazjonalnie, wszyscy hodowcy trzody chlewnej pójdą z torbami.
Po drugie, to że ja sobie mięsa odmówię od czasu do czasu, w niczym nie pomoże głodującym.
Po trzecie, gdy ja kiedyś będę głodująca, nie sądzę, żeby ktoś sobie od ust odejmował.
Po czwarte, nie wiadomo ile lat jeszcze pożyję , więc nie muszę patrzeć przyszłościowo na sprawy ochrony środowiska.

Tym bardziej, że nie wierzę w to, że ludzie masowo zaczną rezygnować z konsumpcji przetworów mięsnych, więc dlaczego ja mam rezygnować z czegoś, co lubię?

Może i jest to egoistyczne podejście, ale czasami trzeba pomyśleć też o sobie, a nawet: przede wszystkim o sobie.
No z takim podejściem to rzeczywiście...
Ja nie jestem, nie byłam i nigdy nie będę wegetarianką, bo mięsko lubię. Ale gdy ktoś bez żenady pisze takie rzeczy to... po prostu mi witki opadają... Autorka watku pisze o ograniczeniu spożycia mięsa, a to co innego niż przejście w tryb wege. To oznacza zmiany takie jak zdrowa sałatka na kolacje zamiast hamburgera, grillowane warzywa zamiast kiełbasy, alternatywa zdrowa i zgodna (raczej?) z rozsądkiem. Takie wielkie poświęcenie? Ja widze problem, bo np. mój tż nie wyobraża sobie posiłku bez mięsa, co mnie (jako osobę "pomieszkującą" z nim już prawie codziennie) zaczyna wnerwiać. Ale koniec dygresji. Chciałam jeszcze napisać, że dziwi mnie Twoja niska wrażliwość na byt Twoich dzieci i wnuków.

Cytat:
Napisane przez popscene Pokaż wiadomość
Staram się żyć wygodnie, a co! I póki rozdają za darmo torby w sklepach, nie będę chodzić z żadną wielorazówką.
Tak trudno wziąć z domu reklamówkę do sklepu za rogiem? Nie mówię o tym, żeby do biedronki na drugi koniec miasta lecieć z szmacianą torebką. Ale gdy pani w sklepie zapyta "dać reklamoweczke?" a w torebce mamy miejsce, to po co nam kolejny plastik?
izuu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 16:49   #15
agabil1
nabija na KOPIĘ kopistów.
okrutnica jakaś...
 
Avatar agabil1
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 36 317
GG do agabil1
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez izuu Pokaż wiadomość
No z takim podejściem to rzeczywiście...
Ja nie jestem, nie byłam i nigdy nie będę wegetarianką, bo mięsko lubię. Ale gdy ktoś bez żenady pisze takie rzeczy to... po prostu mi witki opadają... Autorka watku pisze o ograniczeniu spożycia mięsa, a to co innego niż przejście w tryb wege. To oznacza zmiany takie jak zdrowa sałatka na kolacje zamiast hamburgera, grillowane warzywa zamiast kiełbasy, alternatywa zdrowa i zgodna (raczej?) z rozsądkiem. Takie wielkie poświęcenie? Ja widze problem, bo np. mój tż nie wyobraża sobie posiłku bez mięsa, co mnie (jako osobę "pomieszkującą" z nim już prawie codziennie) zaczyna wnerwiać. Ale koniec dygresji. Chciałam jeszcze napisać, że dziwi mnie Twoja niska wrażliwość na byt Twoich dzieci i wnuków.


Tak trudno wziąć z domu reklamówkę do sklepu za rogiem? Nie mówię o tym, żeby do biedronki na drugi koniec miasta lecieć z szmacianą torebką. Ale gdy pani w sklepie zapyta "dać reklamoweczke?" a w torebce mamy miejsce, to po co nam kolejny plastik?
jak dają to biorą
__________________
nie pozwalam kopiować i rozpowszechniać zdjęć



agabil1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 16:53   #16
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

poczytałam pierwszy post.
przeciętny polak niedojada i nie stac go na posiłek mięsny co drugi dzień.a co dopiero na jedzenie mięsnego obiadu codziennie (pomijam już fakt,że nie każdy ma czas siedzieć w kuchni żeby zrobić tradycyjny obiad).także cały apel o mięso może się tyczyć nie Polaka a Europejczyka.

to,o "Przeciętnym kowalskim" co napisałam powyżej to oczywiście zaczytane informacje,nie biorę tego do siebie na 100% ale wiadomo że w polsce jedzenie jest coraz to droższe,jest coraz to gorzej z utrzymaniem rodziny,także na to jedzenie mięsa osobiście patrze z małym przymrużeniem oka.

sama niewiele tego mięsa jem,a jeśli już jakieś do ust biorę,najczęśiej jest to kurczak a nie czerwone mięso.
czerwone mięso jem rzadko,bo po prostu wole kuraka.
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 16:57   #17
cal
Raczkowanie
 
Avatar cal
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: twin peaks
Wiadomości: 352
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

też uważam ,że nic by się ludziom nie stało gdyby przestali tyle mięsa jeść
i zaczeli chodzic ze szmacianą siatka wielokrotnego uzytku na zakupy zamiast brać za każdym razem 5 jednorazówek

i mi przykro kiedy ludzie mówią że mają takie rzeczy gdzieś ,bo nie dożyją
a takich ludzi jest pełno,niestety

a jeszcze mi się przypomniało, w sklepie carrefour nie ma już klasycznych jednorazówek sa tylko siatki biodegradowalne
ludzie sie oburzaja bo trzeba za taka siateczke zaplacic ,ale widze jak poźniej potulnie wracają do sklepu i w ręce mają właśnie taką siatke

więc jednak da sie nauczyć

Edytowane przez cal
Czas edycji: 2008-06-19 o 17:01 Powód: dopisek
cal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:01   #18
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

ja walcze z nałogiem siat,nie powiem branie tych siat jest wygodne.
ale jak np. jade pociągiem ze śląska/lub na śląsk i jak widze te walające się jednorazówki przy wysypiskach śmieci (pociąg mija chyba 2 wysypiska) to niedobrze mi jak w promieniu 2-3 km te siaty się walają.
biore często torbe papierową lub po prostu kupuje papierową jak mam okazje.
jak np. kupuje chleb na osiedlu to nie biore do tego siaty tylko w ręku niosę.
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:09   #19
Queen
Wtajemniczenie
 
Avatar Queen
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: co chwilę gdzie indziej
Wiadomości: 2 365
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Popieram, ja mięsa nie jest prawie wcale, okazjonalnie rybkę lub parówki.
Cały czas myślę o przejściu na wegetarianizm, ale te rybki i parówki mnie kuszą
__________________

Mój wątek z wymianą kosmetyczną:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=723489

Queen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-06-19, 17:14   #20
Iwona 25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 4 111
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

u mnie w domu prawie codziennie jest mięso,ale to nie cielecinka a kurczaki lub świnkaa jak sie zrobi z sosem to wogóle pycha...i nie trzeba duzo bo mieso ponoc gorzej gnije w zołądku niż warzywa itp.

a co do reklamówek- od około 10 lat chodze ze swoja i zaraziłam tym mame i znajomych już bardzo dawno

a dzies pani z kasy w biedronce mówiła-"ciekawe jak od poniedzialku zaczniecie prosic o reklamówki"
bo teraz za darmo a od poniedz.po 7 groszy nareszcie kamień milowy
Iwona 25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:23   #21
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

no akurat kraje w ktorych jest najwiekszy glod raczej nie produkuja zbyt wielu zboz, wiec tak czy siak to zboze zaoszczedzone przez niedawanie pasz zwierzat do nich nie trafi, tylko zostanie u najwiekszych producentow zboz. a na swiecie jest wystarczajaco duzo jedzenia zeby wyzywic wszystkich - problem jest z redystrybucja tego jedzenia. niektore kraje maja nadmiar, wrecz to jedzenie sie marnuje i zostaje wywalane (stad nawet popularny ostatnio ruch ludzi ktorzy zywia sie tym co znajda na smietnikach), a w innych brakuje...

no wiec jako, ze nie widze bezposredniego zwiazku niejedzenia miesa i walki z glodem na swiecie, z miesa nie zrezygnuje... bo glod na swiecie to bardziej skomplikowana sprawa...

a miesa nie jem z przyzwyczajenia. jem je, bo lubie i nie wynika to z braku weny zeby przygotowac cos niemiesnego (takie posilki tez jadam). tak samo w trosce o zdrowie TZa nie odejme mu miesa od ust, bo anemia spowodowana dieta uboga w mieso moglaby mu bardzo zaszkodzic (ma problemy z wchlananiem zelaza, a tabletkami lepiej zeby sie nie faszerowal)
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:35   #22
atka83
BAN stały
 
Avatar atka83
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 10 022
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez eternalvoyageur Pokaż wiadomość
Poinformuj sie i zobaczysz ze dla dobra wlasnego zdrowia dobrze jest przestac jesc mieso. Wiec trzeba zrezygnowac z czegos co wcale nie jest dla nas takie cudowne.
Ja z miłą chęcią też się doinformuje,ale z mięsa i tak niezrezygnuje.Przykro mi bardzo.Nie jem mięsa z przyzwyczajenia,tylko dlatego bo bardzo lubie i dla mnie dzień bez mięsa,to dzień stracony. Choć dzisiaj jadłam dania bezmięsne.



Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
To nie jest takie proste, jak się wydaje:
- "przestańmy jeść mieso a ocalimy świat"

Przede wszystkim, gdy nagle cała ludzkość zaniecha jedzenia mięsa lub będzie spożywać je okazjonalnie, wszyscy hodowcy trzody chlewnej pójdą z torbami.
Po drugie, to że ja sobie mięsa odmówię od czasu do czasu, w niczym nie pomoże głodującym.
Po trzecie, gdy ja kiedyś będę głodująca, nie sądzę, żeby ktoś sobie od ust odejmował.
Po czwarte, nie wiadomo ile lat jeszcze pożyję , więc nie muszę patrzeć przyszłościowo na sprawy ochrony środowiska.

Tym bardziej, że nie wierzę w to, że ludzie masowo zaczną rezygnować z konsumpcji przetworów mięsnych, więc dlaczego ja mam rezygnować z czegoś, co lubię?

Może i jest to egoistyczne podejście, ale czasami trzeba pomyśleć też o sobie, a nawet: przede wszystkim o sobie.
Dokładnie,zgadzam się.
atka83 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:36   #23
anka_85
Zakorzenienie
 
Avatar anka_85
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 5 201
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez lain Pokaż wiadomość
no akurat kraje w ktorych jest najwiekszy glod raczej nie produkuja zbyt wielu zboz, wiec tak czy siak to zboze zaoszczedzone przez niedawanie pasz zwierzat do nich nie trafi, tylko zostanie u najwiekszych producentow zboz. a na swiecie jest wystarczajaco duzo jedzenia zeby wyzywic wszystkich - problem jest z redystrybucja tego jedzenia. niektore kraje maja nadmiar, wrecz to jedzenie sie marnuje i zostaje wywalane (stad nawet popularny ostatnio ruch ludzi ktorzy zywia sie tym co znajda na smietnikach), a w innych brakuje...

no wiec jako, ze nie widze bezposredniego zwiazku niejedzenia miesa i walki z glodem na swiecie, z miesa nie zrezygnuje... bo glod na swiecie to bardziej skomplikowana sprawa...

a miesa nie jem z przyzwyczajenia. jem je, bo lubie i nie wynika to z braku weny zeby przygotowac cos niemiesnego (takie posilki tez jadam). tak samo w trosce o zdrowie TZa nie odejme mu miesa od ust, bo anemia spowodowana dieta uboga w mieso moglaby mu bardzo zaszkodzic (ma problemy z wchlananiem zelaza, a tabletkami lepiej zeby sie nie faszerowal)
ja też TŻtowi mięcha nie odmawiam.
prosi o coś konkretnego mięsnego to robię mu na obiad.
ciężko pracuje (nie mam na myśli ciężkiej fizycznej pracy),mało waży to musi czymś nadrabiać.

nie wyobrażam sobie nie jeść mięsa,człowiek jest mięsożercą i tyle.
lubie jeść tłusto i konkretnie.zwłaszcza zimą,kiedy prawie cały czas jest mi zimno.
i zimą taki tłusty,mięsny obiadek aż dobrze robi.
źle się czuję jak nie jem dłuższy czas mięsa,kręci mi się w głowie i jestem jakby niedojedzona.
w upał,jaki jest latem,owszem,mogę jechać na owocach i warzywach ALE i tak gdzieś zawsze przeleci w jadłospisie pierś z kurczaka,czy też jajko do kanapki.


nigdy nie będe wegetarianką z kilku prostych przyczyn.
-nie wyobrażam sobie grilla bez mięsa (dla mnie bez sens)
-soja i "kotlety schabowe" z niej zrobione to nieporozumienie
-fast-food bez mięsa?

jeszcze a propo gazów wydalanych przez zwierzaki.
o ile mnie pamięć nie myli jakiś mądry pan wpał na pomysł na swojej małej fermie świnek na odzysk tego gazu.
nie wiem o co chodzi,daaawno temu widziałam w tele expresie
gaz od tych świnek to po prostu źródło energii
__________________
Sometimes the smallest things take up the most room in your heart.

Zdrowia dla małej, ale silnej kruszynki
Ani

anka_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:38   #24
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez eternalvoyageur Pokaż wiadomość
No a jak by nie bylo wojen to producenci broni pojda z torbami...
No i jakie to smutne jak np. producenci reklamowek pojda z torbami, lub np. azbestu, lub DDT i innych trujacych substancji ....





Wlasnie ze pomoze. W koncu to konsumenci decyduja o tym co bedzie produkowane.
I decyzja kazdej jednostki sie liczy: to tak samo jak w demokracji, kazdy glos sie liczy. Przeciez to wlasnie glosy poszczegolnych osob wybraly Kaczynskiego....



Z wypowiedzi w watku wnoiskuje ze jest przeciwnie.




A czy nie obwiniamy przeszle pokolenia za to jak swiat teraz wyglada ? A po drogie to nie chodzi o to jak srodowiesko bedzie wygladac za 50 lat. Srodowisko juz cierpi, i mozliwe ze za 10-20 lat bedzie jeszcze gorzej. A najgorsze jest to ze my w Europie zachodniej najmniej to odczuwamy po siedzimy wygodnie czterymi literami na ekonomii europejskiej. Cierpia ludzie z trzeciego swiata.



Jesli nie chca teraz. to w przyszlosci beda musieli, bo wg obliczen UN w przyslosci produkcja takich ilosci miesa na jakie jest zapotrzebowania po prostu nie bedzie mozliwa.



Poinformuj sie i zobaczysz ze dla dobra wlasnego zdrowia dobrze jest przestac jesc mieso. Wiec trzeba zrezygnowac z czegos co wcale nie jest dla nas takie cudowne.
Wszystko ładnie, wszystko pięknie, ale... idąc tym tropem, powinniśmy wrócić do jaskiń, a to już jest niemożliwe, ba! z roku na rok będzie gorzej, ot cena postępu cywilizacyjnego.

A jeśli chodzi o korzyści zdrowotne wypływające z niejedzenia mięsa, to akurat taki argument do mnie nie przemawia, bo dziś sobie odmówię schabowego, a nawet nie wiem, że komórki rakowe już mnie, być może, od środka zjadają...
Więc, dziękuję postoję, na łożu śmierci przynajmniej nie będę żałować, że miałam ochotę na schaboszczaka i go nie zjadłam, w imię źle pojętej solidarności z głodującymi.


Nie mam nic przeciwko takiej solidarności, ale nie tędy droga.
Ktoś chce pomagać biednym? proszę bardzo, ale w konkretniejszy sposób, na przykład połowę swoich miesięcznych dochodów przeznaczyć dla głodujących i potrzebujących, bo za pieniądze można wszystko.
Żeby taka akcja o jakiej piszesz miała sens, mięso musiałoby odgórnie zostać wycofane ze sprzedaży, jak i musiałby zostać wydany bezwzględny zakaz hodowli trzody chlewnej (mięsna prohibicja ), a to raczej nie wchodzi w grę, prawda?




Cytat:
Napisane przez izuu Pokaż wiadomość
Autorka watku pisze o ograniczeniu spożycia mięsa, a to co innego niż przejście w tryb wege. To oznacza zmiany takie jak zdrowa sałatka na kolacje zamiast hamburgera, grillowane warzywa zamiast kiełbasy, alternatywa zdrowa i zgodna (raczej?) z rozsądkiem. Takie wielkie poświęcenie?
Bez urazy, ale pozwól, że ja sama będę decydować o tym, co się znajdzie u mnie na talerzu i jakoś nie widzę tam miejsca dla warzywek zamiast mięsa. Warzywka owszem, mogą być, a nawet muszą, ale nie zamiast, tylko jako dodatek do obiadu.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:43   #25
pink69
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 7 490
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Mogą mi drogę do pracy okleić mięsem,ohydnymi zdjęciami, tekstami a i tak będę jeść.
Mięso jest potrzebne do rozwoju w odpowiednich dawkach i nic mi nie udowodni ,że jest inaczej.
__________________


pink69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:43   #26
byliczka
Zakorzenienie
 
Avatar byliczka
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Cracow
Wiadomości: 9 876
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

No pewnie. Równie dobrze możemy powiedzieć wegetarianom żeby ograniczyli spożywanie warzyw bo przecież to też jest jedzenie a tyle głodujących osób jest. No litości.
__________________
byliczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:47   #27
eternalvoyageur
Wtajemniczenie
 
Avatar eternalvoyageur
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Augsburg (Niemcy)
Wiadomości: 2 657
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Latwo jest brac reklamowki jak sie siedzi wygodnie na czterech literach w wlasnym miasteczku i nic sie nie widzi oprocz mieszkania, centrum handlowego, i czysciutkich ulic. Jak sie ktos troche rozgladnie, popodrozuje do krajow trzeciego swiata i zobaczy np. reklamowki plywajace w oceanie, i nawet cale gory ziemi zmieszanej z plastikami i innymi odpadkami, na ktorych ludzie buduja domy i mieszkaja... to wtedy dopiero dociera do nas na jaka skale jest ten problem. Zreszta nie trzeba podrozowac, mamy przeciez internet. Wystarczy sie poinformowac, a nie siedziec z klapkami na oczach i myslec ze "to mnie nie dotyczy".

lain ta dystrybucja wyglada tak ze te produkowane zboze i inne jedzenie idzie na eksport na zachod by wyzywic zwierzeta na uboj, zamiast do ludzi tego kraju. Zreszta poczytaj sobie reportaz UN (link w pierwszym poscie). Badania UN nie pozostawiaja watpliwosci co do zwiasku jedzenia miesa a glodu na swiecie.

Luba 14-latka rosnie, wiec powinna miec diete roznorodna, bogata w szystkie skladniki. Postaraj sie by pieczywo, makaron itp bylo razowe, by byla roznorodnowsc owocow i jarzyn, no i nie zapomnij o soji. Jesli bedziesz robic codziennie jakies swieze salatki z owocow lub jarzyn, to bedzie super. Swietne sa tez koktajle, takie owocowe z jogortem, i to jest dobry sposob by "przemycic" witaminy dla kogos ktory nie interesuje sie salatkami. Soja jest wazna zwlaszcza dla kobiet, bo dostrarcza duzo wapna i bialko, w przeciwienstwie od mleka ktore raczej odwapnia kosci. Kobiety w japonii jedza duzo soji i nie maja problemow podczas przekwitania. A wiec: soja dodana do gotowanych potraf, kotleciki sojowe, a nawet mleczko sojowe i jogurt sojowy. Radzila bym tez mniej soli i cukru.
Nic specjalnego nie wpada mi na mysl, po prostu obowiazuje normalne zasady jedzenia zdrowo.

Najwaznejsza jest roznorodnosc: Wiekszosc polakow rzeczywiscie mysli ze bez miesa sie gloduje (tak jak to trafnie powiedziala wyzej jedna wizazanka), bo jak sie z typowej polskiej siety wyeleminuje mieso itp to zostaja ziemniaki, pomidory, ogorki i cebula...
Ale dzisiaj mozna tyle roznosci kupic, wiele rodzajow kasz (polecam super-zdrowa quinoa), egzotycznych owocow i jarzyn...
__________________
eternalvoyageur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:52   #28
eternalvoyageur
Wtajemniczenie
 
Avatar eternalvoyageur
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Augsburg (Niemcy)
Wiadomości: 2 657
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Fresja jak zapotrzebowanie na mieso bedzie spadac, to i na polkach bedzie sie mniej tego pojawiac.

anka85 "człowiek jest mięsożercą i tyle."

Smiesznie to dla mnie brzmi, poniewaz zylam wiele lat w krajach w ktorych niejedzenie miesa jest normalne, a jedzenie go jest dziwne i obrzydliwe. Dla niech to oczywiste ze czlowiek nie jest miesorzerca. Wiec takie twierdzenia jak Twoje nie maja sensu.

I
__________________
eternalvoyageur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:54   #29
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez eternalvoyageur Pokaż wiadomość
Fresja jak zapotrzebowanie na mieso bedzie spadac, to i na polkach bedzie sie mniej tego pojawiac.
A co hodowcy będą robić z bydłem?
Za co je wykarmią?
Z czego oni sami będą żyli?

Hm...?
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-19, 17:55   #30
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: zanim siegniesz po mieso...

Cytat:
Napisane przez eternalvoyageur Pokaż wiadomość
Luba 14-latka rosnie, wiec powinna miec diete roznorodna, bogata w szystkie skladniki. Postaraj sie by pieczywo, makaron itp bylo razowe, by byla roznorodnowsc owocow i jarzyn, no i nie zapomnij o soji. Jesli bedziesz robic codziennie jakies swieze salatki z owocow lub jarzyn, to bedzie super. Swietne sa tez koktajle, takie owocowe z jogortem, i to jest dobry sposob by "przemycic" witaminy dla kogos ktory nie interesuje sie salatkami. Soja jest wazna zwlaszcza dla kobiet, bo dostrarcza duzo wapna i bialko, w przeciwienstwie od mleka ktore raczej odwapnia kosci. Kobiety w japonii jedza duzo soji i nie maja problemow podczas przekwitania. A wiec: soja dodana do gotowanych potraf, kotleciki sojowe, a nawet mleczko sojowe i jogurt sojowy. Radzila bym tez mniej soli i cukru.
Nic specjalnego nie wpada mi na mysl, po prostu obowiazuje normalne zasady jedzenia zdrowo.

Najwaznejsza jest roznorodnosc: Wiekszosc polakow rzeczywiscie mysli ze bez miesa sie gloduje (tak jak to trafnie powiedziala wyzej jedna wizazanka), bo jak sie z typowej polskiej siety wyeleminuje mieso itp to zostaja ziemniaki, pomidory, ogorki i cebula...
Ale dzisiaj mozna tyle roznosci kupic, wiele rodzajow kasz (polecam super-zdrowa quinoa), egzotycznych owocow i jarzyn...
Na szczęscie jemy duzo owoców i warzyw, mała też lubi, to nie problem.
Co myslisz o tych wszytskich sojowych kiełbaskach i burgerach które mozna kupic? Czy to ma wartości odżywcze i czy będzie czasem odpowiednie, jako urozmaicenie?
Quinoa nie znam, mozesz coś więcej napisać o tej kaszy?
Ja przeważnie zaopatruję się w sklepach w rodzaju Vitalia, można tam kupić te kasze i jak sie ją przyrzadza?
Same pytania

Bardzo Ci dziekuję za odpowiedz
__________________
Nie jestem na tyle młody żeby wiedzieć wszystko
J.M. Barrie


Afazja, darmowa strona z cwiczeniami!
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:01.