Wynagrodzenie chorobowe w ciąży - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-04-06, 09:58   #1
aszemputel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 30

Wynagrodzenie chorobowe w ciąży


Dzień dobry,
mam takie zapytanko, bo toczę batalie z moim zakładem pracy
Od początku marca przebywam na zwolnieniu lekarskim z kodem B. Mój pracodawca nie wypłacić mi wynagrodzenia chorobowego, bo twierdzi, że nie stwierdza widoczności ciąży Dostarczę jeszcze dziś zaświadczenie o ciąży, ale czy słusznie blokuje wypłate tego świadczenia ? Pytam z ciekawości, ponieważ wiem, że te pieniążki mi wypłacą chociaż z opóźnienie.

Pozdrawiam
aszemputel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-06, 12:08   #2
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Niesłusznie.
Od początku ciąż miałam B (a w pierwszej szłam na l4 na kilka dni w I trymestrze, jakieś przeziębienie mnie złapało - i jak tylko lekarzowi pierwszego kontaktu powiedziałam, że jestem w ciąży, to od razu mi kazał pielęgniarkom mówić, że mają kod B na l4 wpisać, wtedy jeszcze ręcznie się wypisywało). Nie było widać nic na pewno w pracy nikt nigdy nie kwestionował.
Poza tym pracodawca NIE jest lekarzem i nie ma prawa kwestionować opinii medyka
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-06, 14:35   #3
aszemputel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 30
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Czyli moja kadrowa to małpa.. co ja mam zrobić. Przelewu nadal nie ma..
aszemputel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-06, 19:20   #4
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Poprosić o podstawę prawną takiej decyzji, na piśmie, i spytać dlaczego podważa dokument lekarski, nie będąc lekarzem.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-04-07, 06:07   #5
gr8ania
Moderator
 
Avatar gr8ania
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Wiadomości: 14 691
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Absolutnie nie ma prawa. Kod B na zwolnieniu jest wiążący. Powiedzieć magiczny zwrot "Inspekcja Pracy"- powinno zadziałać od razu
__________________
Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.
— Jan Paweł II
gr8ania jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-22, 13:04   #6
ekrystal
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 183
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Ale mnie teraz zaskoczyłyście, nie wiedziałam że w ciąży jest jakieś inne L4 wystawiane. Taraz mam rozkminkę gdyż od 3 tygodni jestem na chorobowym ze względu na jakieś grypsko które nie chce odpuścić i lekarce powiedziałam o tej ciąży - nie mam jak sprawdzić co wpisała na L4 bo ono idzie elektronicznie do Zakładu pracy. Oczywiście o ciąży dowiedziałam sie na chorobowym dopiero i w pracy nic jeszcze nie wiedzą. Na dodatek mi prywatny gin powiedział że lepiej nic nie mówić do 3 miesiąca. Niby chodzi o to że mając umowę na czas określony mogliby mnie jeszcze zwolnić do tego czasu a potem już nie mogą i muszą umowę przedłużyć do porodu. Teraz zgłupiałam, ktoś się orientuje jak to jest? Szczerze się martwię gdyż od kilku tygodni czuję się okropnie zwracam prawie każde śniadanie i nie wydaje mi się żebym potrafiła takie coś ukryć w pracy. Na dodatek mam bóle brzucha i żeber które nie pozwalają mi się schylić a to dopiero 8 tc.
ekrystal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-22, 14:58   #7
fruczakk
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2020-01
Wiadomości: 591
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Cytat:
Napisane przez ekrystal Pokaż wiadomość
Ale mnie teraz zaskoczyłyście, nie wiedziałam że w ciąży jest jakieś inne L4 wystawiane. Taraz mam rozkminkę gdyż od 3 tygodni jestem na chorobowym ze względu na jakieś grypsko które nie chce odpuścić i lekarce powiedziałam o tej ciąży - nie mam jak sprawdzić co wpisała na L4 bo ono idzie elektronicznie do Zakładu pracy. Oczywiście o ciąży dowiedziałam sie na chorobowym dopiero i w pracy nic jeszcze nie wiedzą. Na dodatek mi prywatny gin powiedział że lepiej nic nie mówić do 3 miesiąca. Niby chodzi o to że mając umowę na czas określony mogliby mnie jeszcze zwolnić do tego czasu a potem już nie mogą i muszą umowę przedłużyć do porodu. Teraz zgłupiałam, ktoś się orientuje jak to jest? Szczerze się martwię gdyż od kilku tygodni czuję się okropnie zwracam prawie każde śniadanie i nie wydaje mi się żebym potrafiła takie coś ukryć w pracy. Na dodatek mam bóle brzucha i żeber które nie pozwalają mi się schylić a to dopiero 8 tc.
Możesz sprawdzić kod swojego zwolnienia na platformie ZUS PUE.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
fruczakk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-01-23, 11:32   #8
theali
Zakorzenienie
 
Avatar theali
 
Zarejestrowany: 2016-11
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 6 604
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Cytat:
Napisane przez ekrystal Pokaż wiadomość
Ale mnie teraz zaskoczyłyście, nie wiedziałam że w ciąży jest jakieś inne L4 wystawiane. Taraz mam rozkminkę gdyż od 3 tygodni jestem na chorobowym ze względu na jakieś grypsko które nie chce odpuścić i lekarce powiedziałam o tej ciąży - nie mam jak sprawdzić co wpisała na L4 bo ono idzie elektronicznie do Zakładu pracy. Oczywiście o ciąży dowiedziałam sie na chorobowym dopiero i w pracy nic jeszcze nie wiedzą. Na dodatek mi prywatny gin powiedział że lepiej nic nie mówić do 3 miesiąca. Niby chodzi o to że mając umowę na czas określony mogliby mnie jeszcze zwolnić do tego czasu a potem już nie mogą i muszą umowę przedłużyć do porodu. Teraz zgłupiałam, ktoś się orientuje jak to jest? Szczerze się martwię gdyż od kilku tygodni czuję się okropnie zwracam prawie każde śniadanie i nie wydaje mi się żebym potrafiła takie coś ukryć w pracy. Na dodatek mam bóle brzucha i żeber które nie pozwalają mi się schylić a to dopiero 8 tc.
Nie mogą Cię zwolnić - mogą natomiast nie przedłużyć umowy, jeżeli jej koniec przypada przed ukończeniem trzeciego miesiąca ciąży. Jeżeli koniec obecnej umowy przypada po ukończonym trzecim miesiącu ciąży, umowa przedłużą się automatycznie do dnia porodu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
theali jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-23, 17:47   #9
ekrystal
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 183
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Dzieki

---------- Dopisano o 18:47 ---------- Poprzedni post napisano o 17:16 ----------

Cytat:
Napisane przez fruczakk Pokaż wiadomość
Możesz sprawdzić kod swojego zwolnienia na platformie ZUS PUE.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dziś założyłam konto w ZUS PUE i niestety nie potrafię znaleźć tam żadnej informacji o zwolnieniach. Znalazłam ulotkę ZUSU a wniej:
"Bezpośrednio po tym, jak otrzymasz wiadomość, że lekarz wystawił zwolnienie lekarskie, w widoku [Dokumenty i wiadomości], w zakładce [Zaświadczenia lekarskie] będziesz mieć dostęp do wersji elektronicznej tego zaświadczenia. "

Niestety u mnie są tylko dokumenty robocze oraz wiadomości ale nie ma zakładki zaświadczenia - ani osobno ani jako rozwinięcie.

Edytowane przez ekrystal
Czas edycji: 2021-01-23 o 17:49
ekrystal jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-23, 20:31   #10
precious_81
Wtajemniczenie
 
Avatar precious_81
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 2 447
Dot.: Wynagrodzenie chorobowe w ciąży

Możesz też sprawdzić na pacjent.gov.pl/ikp
na internetowym koncie pacjenta są widoczne wszystkie zwolnienia, skierowania itp.
precious_81 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-01-23 21:31:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:43.