Jeanine / Atywia / Bonadea / Dorin / Aidee / Dionelle- wątek zbiorczy! - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-10-21, 10:47   #61
Smile_Smile
BAN stały
 
Avatar Smile_Smile
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: ze wsząd
Wiadomości: 876
Dot.: Yasmine a Jeanine

ja bralam 2 miesiace logest: mialam depresje i wogole dziwnie sie czulam,przytylam ze 3-4 kg.Bolal mnie OKROPNIE biust i starsznie mi sie powiekszyl.Przeszlam na YASMINE i wogole nie czulam ze biore jakies tabletki,NIC a wrecz czulam sie jakos lepiej,spokojniej. Biust mnie nie bolal i schudlam ok 4 kg. Po prostu,jedne dzieweczyny moga przyjmowac estrogeny (zatrzymywanie wody) inne nie.
Smile_Smile jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 10:52   #62
Qyodai
Raczkowanie
 
Avatar Qyodai
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 205
Dot.: Yasmine a Jeanine

Właśnie wszystko zależy jak są dopasowane tabletki. Ja też dwa miesiące brałam Logest i były idealne, bo nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych!!!
Qyodai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 11:42   #63
Qyodai
Raczkowanie
 
Avatar Qyodai
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 205
Dot.: Yasmine a Jeanine

Zainteresowały mnie tabletki Yasmine i szukałam o nich informacji w internecie, natknęłam się na coś takiego:

http://www.puellanova.pl/forum.php?show=4539

Konkretnie chodzi mi o ostatnią wypowiedź na tej stronie.
Czy rzeczywiście "idealne tabletki" nie są wcale tak idealne?
Qyodai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 12:31   #64
Smile_Smile
BAN stały
 
Avatar Smile_Smile
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: ze wsząd
Wiadomości: 876
Dot.: Yasmine a Jeanine

hmmm co do tego typu podobnych wypowiedzi to mozna miec watpliwosci ale jednoczesnie logiczne argumenty zwiazane z zatrzymywaniem sie wody w organizmie i mozliwoscia zakrzepow mnie przerazily..... Z drugiej strony kobiety maja wieksza sklonnosc niz mezczynzi do zatrzymywania sie wody w organizmie i niektore kobiety jak np.ja naprawde maja z tym problemy biorąc tabletki majace estrogeny ktorych i tak mamy juz za duzo.(Stad duzy przyrost biustu). mi naprawde powiekszyl sie do granic mozliwosci i byl starsznie ciezki. Po jasminie bylo normalnie. Byc moze te kobiety ktore umarly nie powinny stopsowac yasmine gdyz np.mialy niedobór estrogenów albo gestą krew lub sklonnosc do zakrzepow.Nie przeszly badan lekarskich na gestosc krwi (takie badnia robi sie u nas za kazdym razem przypisania tabletek). Ja osobiscie mam raczej nadmierne zatrzymywanie siew wody,przez to wyzsze cisnienie itp Po jasmine czulam sie spokojnie,cisnienie mi chyba sie zmniejszylo,biust byl normalny i naprawde schudlam. Lekarz mowil mi ze on obniza lekko cisnienie. I dla mnie to bylo dobre. Takze mi osobiscie YASMINE pomogl gdyz mialam tej wody za duzo ze tak sie wyraze. Prawdopodobnie kobiety wymienione w tej wypowiedzi nie mialy takiego problemu jak zatrzymywanie sie wody lub sklonnosc do zakrzepow. ja mam takie bez tabletek,a co dopiero po tabletkach takich jak LOGEST takze yasmine byl dla mnie odpowiedni.Mysle ze niedpowoiednie stosowanie,niepoprzedzone badaniami moze doprowadzic do skutkow ubocznych.Jesli np.ktos chce stosowac te tabletki jako metode na schudniecie. Przeciez jest mnostwo lekow po ktorych biorac je nieodpowiednio mozna umrzec. (np.nasercowe). i nikt jakos ich nie zabrania wprowadzania na rynek. Kolejna rzecz: Logest i Yasmine to ta sama firma.Wielka korporacja wydajaca mnostwo kasy na badania. Na ulotce z logestu napisane jest ze moze powodowac zgon. Gdyz taki przypadek jesli wystapil nawet 1 na iles tam tysiecy to musi byc zanotowany.Ale tak naprawde mogly to spowodowac inne czynniki.A nie same tabletki. Na yasminie nie ma napisane ze moze powodowac zgon. Wydaje mi sie ze tego typu filmy itp to moze byc kampania przeciwko tej wielkiej korporacji. (ze strony konkurencji). Chociaz z tego co pamietam,mialam jakies dusznosci biorac yasmine ale nie wiem czy to bylo spowodowane stresem czy tabletkami.Poza tym: super. Ale jak juz napisalam,argument zwiazny z krzepliwoscia krwi jest jak najbardziej realny.Dlatego wniosek jest prosty: tabletki nalezy dobvrac po odpowiednich badniach i obserwowac siebie. Jesli masz problemy z wielkim biustem i za duza ilosvcia estroigenow i brak problemow z tendencją do zakrzepow: yasmine mozesz brac Jesli nie: nie wolno.
Smile_Smile jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 13:08   #65
Gonia
Zakorzenienie
 
Avatar Gonia
 
Zarejestrowany: 2002-12
Lokalizacja: Gdynia:) czasem Gdańsk ;)
Wiadomości: 8 797
Smile Dot.: Yasmine a Jeanine

ja biorę od kilku miesięcy Jeanine, nie przytyłam ani nie schudłam. Czuje się po nich super .
Gonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 18:41   #66
estee7
Rozeznanie
 
Avatar estee7
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 628
Dot.: Yasmine a Jeanine

A ja juz jestem po 7 paczce Yasmine, na samym początku wydawało mi się, że bolały mnie łydki, jednak po 2 paczce już mi przeszło. Teraz jestem z nich zadowolnona, może dlatego że nie próbowałam innych
estee7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-21, 18:42   #67
estee7
Rozeznanie
 
Avatar estee7
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 628
Dot.: Yasmine a Jeanine

A odnośnie mojej wagi to nie przytyłam ale też nie schudłam, czyli wg mnie jest OK.
estee7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-10-21, 18:47   #68
wersta
Zakorzenienie
 
Avatar wersta
 
Zarejestrowany: 2004-06
Lokalizacja: W-wa
Wiadomości: 6 572
Dot.: Yasmine a Jeanine

kończę dopiero 1-sze opak. yasmin. na razie ok.
wersta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-23, 14:05   #69
Kieszeń_pełna_czereśni
Przyczajenie
 
Avatar Kieszeń_pełna_czereśni
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 15
Dot.: Yasmine a Jeanine

Przez miesiąc brałam Jeanine,ale czułam się po nich fatalnie (zawroty głowy, osłabienie itp.), teraz już od bodajże pół roku biorę Yasmin i większych zmian nie widze,może tylko mam większy apetyt,ale przynajmiej czuje sie dobrze.
Kieszeń_pełna_czereśni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-24, 17:59   #70
Zielonooka Dorka
Raczkowanie
 
Avatar Zielonooka Dorka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 171
Dot.: Yasmine a Jeanine

To ostanie zdanie w Twojej wypowiedzi jest nieprawdziwe. Yasmin jest dla kobiet które własnie maja za duzo testosteronu! a nie jak piszesz estrogenów! Jak kobiety, dziewczyny mają problemy z trądzikiem, nadmierne owłosienie,nieregularne okresy to powodem jest właśnie testosteron. Yasmin jest "lepszym" wariantem Diane35
Zielonooka Dorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-24, 18:01   #71
Zielonooka Dorka
Raczkowanie
 
Avatar Zielonooka Dorka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 171
Dot.: Yasmine a Jeanine

aaa zapomnialam napisac-to byla odpowiedz do wypowiedzi Smile Smile
Zielonooka Dorka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-10-25, 09:14   #72
Milka1981
Raczkowanie
 
Avatar Milka1981
 
Zarejestrowany: 2005-03
Wiadomości: 86
Dot.: Yasmine a Jeanine

Quodai - koncze dopiero drugie opakowanie Yasmin, wiec wydaje mi sie ze jeszcze za wczesnie mowic o poprawie cery. Na pewno mniej sie przetluszcza. W kazdym razie zmiany ida w dobrym kierunku
Milka1981 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-25, 09:32   #73
buziaczek82
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: mazowieckie
Wiadomości: 247
Dot.: Yasmine a Jeanine

Ja z Yasmin jestem bardzo zadowolona.Wcześniej brałam Harmonet jednak moje libido opadło do zera.Teraz wszystko się unormowało,chociaż ból łydek odczuwałam do drugiego opakowania.Nie przytyłam i włosy mniej mi się przetłuszczaja.
buziaczek82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-08, 14:35   #74
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

Otóż:
mam zacząć brać tabletki (Jeanine). Czyli pierwszą powinnam wziąć w pierwszym dniu cyklu, jak zacznie się krwawienie.
I tu jest problem, miesiączki mam nieregularne. Spodziewałam się krwawienia ok.11 listopada. Zawsze towarzyszy temu lekki ból.
A tu dziś ok. 14.00 dostałam krwawienia, ale takiego lekkiego, nie wiem, czy to okres, bo jest za lekkie. I nie boli
Nie wiem, co mam teraz zrobić, kiedy wziąć tą pierwszą tabletkę. Dzisiaj? A może jutro?
Proszę o radę.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-08, 14:38   #75
villemcia
Wtajemniczenie
 
Avatar villemcia
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: WAWA
Wiadomości: 2 106
GG do villemcia
Dot.: Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

mozesz dzis..zaobserwuj czy do wieczora sie to rozwinie czy nie a jak wolisz zdobyc pewnosc ze to okres, to mozesz pierwsza tabletke wziasc do 5 dnia cyklu, tylko sie zabezpieczaj dodatkowo przez 7 dni...
__________________
stylizacja pazurków to moja pasja
villemcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-08, 14:47   #76
kassiulaa
Przyczajenie
 
Avatar kassiulaa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 21
GG do kassiulaa
Dot.: Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

wydaje mi sie, ze powinnas skonsultowac sie z lekarzem, to male krwawienie to moga byc rowniez upławy.
miałam podobny problem i ginekolog przepisał mi tabletki na wywołanie miesiaczki, a nastepnie zaczęłam brac anty pozdrawiam
__________________
" Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono" W.Szymborska
kassiulaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-08, 15:29   #77
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

nie upławy to nie są, tylko krwawienie.
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-08, 16:52   #78
kassiulaa
Przyczajenie
 
Avatar kassiulaa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 21
GG do kassiulaa
Dot.: Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

to zrob tak jak Ci poradzila villemcia
__________________
" Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono" W.Szymborska
kassiulaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-08, 17:39   #79
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

Komisyjnie stwierdzam, że to okres. Tylko się anemcznie zaczął, ale się rozkręca.
A więc biorę tabletkę, tylko o której godzinie najlepiej?
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-11-08, 17:43   #80
Meariel
调解人
 
Avatar Meariel
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Wiadomości: 2 938
Dot.: Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

Cytat:
Napisane przez Taverney
Komisyjnie stwierdzam, że to okres. Tylko się anemcznie zaczął, ale się rozkręca.
A więc biorę tabletkę, tylko o której godzinie najlepiej?
O tej, o ktorej ci najwygodniej codziennie zarzywać. Najłatwiej wpaść w rytm kiedy przyjmiemy sobie jedna stała godzinę.
__________________
Make up, not war!
Meariel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-08, 17:59   #81
Taverney
Zakorzenienie
 
Avatar Taverney
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 6 678
Dot.: Kiedy wziąć pierwszą tabletkę-panie doktorze-pomocy!!

oki więc dziewiętnasta już jest, to niech tak zostanie
Dziękuję za pomoc
Taverney jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-09, 18:55   #82
anetka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5
pytanie do Pana Doktora- pigulki Jeanine a bol jajnika

Witam,
Tydzien temu zaczelam brac pierwsze po 3 miesiecznej przerwie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wczesniej bralam Harmonet ale mi nie odpowiadal wiec teraz lekarka przepisala mi Jeanine. Oczywiscie pojawily sie efekty uboczne: plamienie, ktore mnie nie martwi bo wiem ze to normalne na poczatku, ale czuję klucie w prawym jajniku. Tzn tak mysle ze to jajnik. Stad moje pytanie czy to tez jest poczatkowy efekt uboczny brania pigulek czy moze jest cos nie tak? Bardzo mnie to martwi.

Czy mógłby mi Pan coś więcej powiedziec na temat pigulek Jeanine. Wiem ze są nowe na polskim rynku i że sa odpowiednikiem niemieckiego Valette. Trudno jest znalesc opinie na ich temat na forum bo jeszcze niezbyt wiele osób ich używa. Prosze o obiektywną opinię.

Z góry dziekuję.
anetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-09, 23:37   #83
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 559
Dot.: pytanie do Pana Doktora- pigulki Jeanine a bol jajnika

Nie napiszę opinii subiektywnej, Co najwyżej moogę powiedzieć, że jak dotąd, nie spotkałem się z poważniejszymi skargami kobiet na te tabletki.

Co do I części pytania dotyczcej kłucia "gdzieś tam" (w prawym jajniku).
Jak spotkałem ostatnio kolegę z podstawówki i on się dowiedział, że jestem lekarzem, to mnie spytal, co to może być, że jego tak czasem zakłuje
w prawym boku.
No i ja nie wiedzialem.

W. Kazimierak
dr W.Kazimierak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-10, 00:54   #84
anetka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5
Dot.: pytanie do Pana Doktora- pigulki Jeanine a bol jajnika

Dziekuje za odpowiedz aczkolwiek nie bardzo rozumiem dlaczego jest taka ironiczna. Ja sie naprawde martwie... szkoda ze nie rozumie pan tego...

pozdrawiam...
anetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-10, 10:16   #85
sylwia.gda
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-04
Lokalizacja: Scandi
Wiadomości: 2 472
Dot.: pytanie do Pana Doktora- pigulki Jeanine a bol jajnika

Anetko, ciekawy temat poruszylas, ja biore Jeanine od roku, tolerancja super. Wczesniej bralam Diane, tolerancja tez byla super.

Jeanine wcinam od roku, i od paru miesiecy tez pobolewa mnie 1 jajnik (wczesniej sie to nie zdarzalo). Bol nie jest na tyle duzy,abym panikowala, i zdarza sie na poczatku kazdego opakowania, potem przechodzi.
Przy badaniu nie omieszkam powiedziec tego mojej pani endokrynolog.
pozdrawiam
sylwia.gda jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-10, 10:27   #86
charlotta1
Raczkowanie
 
Avatar charlotta1
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 397
Dot.: pytanie do Pana Doktora- pigulki Jeanine a bol jajnika

Anetko, Ty się na Pana Doktora nie obrażaj, bo i tak ma anielską cierpliwość. Sama odpowiedz sobie na pytanie dlaczego odpowiedź była taka a nie inna. To jest forum dyskusyjne a nie wirtualny lekarz. Gdybyś naprawdę się martwiła, to pierwsze co udałabyś się do lekarza, a nie na forum.
pozdrawiam
lotta
charlotta1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-10, 17:40   #87
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 559
Dot.: pytanie do Pana Doktora- pigulki Jeanine a bol jajnika

Cytat:
Napisane przez anetka
Dziekuje za odpowiedz aczkolwiek nie bardzo rozumiem dlaczego jest taka ironiczna. Ja sie naprawde martwie... szkoda ze nie rozumie pan tego...

pozdrawiam...
Raczej chodziło mi o podkreślenie, że mimo zastosowania wielu bardzo skomplikowanych sposobów diagnostycznych, nie zawsze wiemy co pacjentce dolega. A co dopiero bez zastosowania badań dodatkowych.
No jeszcze jest gorzej jak pacjentki nie możemy wogóle zbadać, ani zobaczyć...

W. Kazimierak
dr W.Kazimierak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-10, 22:01   #88
anetka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5
Dot.: pytanie do Pana Doktora- pigulki Jeanine a bol jajnika

Cytat:
Napisane przez charlotta1
Anetko, Ty się na Pana Doktora nie obrażaj, bo i tak ma anielską cierpliwość. Sama odpowiedz sobie na pytanie dlaczego odpowiedź była taka a nie inna. To jest forum dyskusyjne a nie wirtualny lekarz. Gdybyś naprawdę się martwiła, to pierwsze co udałabyś się do lekarza, a nie na forum.
pozdrawiam
lotta
Wiem ze to nie jest wirtaulny lekarz. Moje pytanie dotyczylo tylko tego czy bol jajnika moze byc objawem rozpoczecia brania pigulek czy tez nie. Chodze do prywatnego lekarza i nie stac mnie aby z kazdym tego typu pytaniem do niego biegac. Dlatego najpierw chcialam sie dowiedziec czy jest ku temu powod....
anetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-09, 10:39   #89
Ananke
Rozeznanie
 
Avatar Ananke
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 534
Dot.: Yasmine a Jeanine

Cytat:
Napisane przez Smile_Smile
Chociaz z tego co pamietam,mialam jakies dusznosci biorac yasmine ale nie wiem czy to bylo spowodowane stresem czy tabletkami.
Czy możesz napisać coś więcej o tych dusznościach? Bardzo mnie ten temat interesuje!!
Ananke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-12, 19:26   #90
ank@
Rozeznanie
 
Avatar ank@
 
Zarejestrowany: 2004-01
Wiadomości: 896
bardzo ważne pytanie - zniszczona pigułka

Panie doktorze, bardzo prosze o poradę. Tak sie nieszczęśliwie zdarzyło, że w opakowaniu pigułak Jeanine, które zarzywam, jedna piastylka uległa zgnieceniu. Konsultowałam sie telefonicznie z lekarką co zrobic, by nie tracić całego opakowania, bo jednak 40zł to dla mnie dość sporo. Lekarka poradziła mi, aby zgnieconą pastylkę zjeść, ale jako ostatnią. Stwierdziła, że nie będzie ryzyka ciąży. Troszkę się obawiam, tabletka jest pokruszona, czy faktycznie tak powinnam zrobic? A co jeżeli nie zjem jej "w całości"??? (bo przecież część się sposzkowała...) Może po prostu jej wcale nie brać? Ale co wtedy z zabezpieczeniem przed ciążą? Czytałam że tabletki w pierwszym i ostatnim tygodniu opakowania są "najważniejsze". Ufam lekarce, ale niepokój mnie dręczy straszny. Prosze o pomoc. Z góry dziekuję
ank@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-02-15 20:05:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:58.