Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72 - Strona 39 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-12-06, 23:19   #1141
natalia_t
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 10 465
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

[1=980cf4958a6e724c916e7ad b24f4c6159aa2df82_65d7e02 c47328;89027036]Ciężko mi to wytłumaczyć. Po prostu nie słyszę jakiegoś głosu w głowie, tylko jakby widzę idee. Jak planuję coś zrobic, to wyobrażam sobie, jak to robię. Np. wiem, że muszę sobie przygotować strój na siłownię, to widzę ten strój w myślach i wiem o co chodzi, nie muszę sobie mówic "Muszę przygotować strój". I jakieś rozważania bardziej abstrakcyjne to też raczej taki zbitek obrazów, nie ubieram tego w słowa.
Chyba, że przygotowuję sobie w głowie, co dokładnie komuś powiem, to wtedy myślę słowami.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]O to ja tak samo mam. Nawet jak tworzę jakiś post na wizaż, to muszę to sobie jakkolwiek zwokalizować. Już nieraz zostałam przyłapana na szeptaniu przy pisaniu.
Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Jedna moja znajoma z pracy nie słyszała żadnego głosu w głowie podczas czytania, ale za to ruszała ustami podczas czytania, nie umiała inaczej. To było dla mnie dość dziwne, siedziała i czytała maile w pracy poruszając ustami, miała też przez to problemy na studiach, bo wykładowcy ciągle myśleli, że komuś podpowiada.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czytać dam radę bez ruszania ustami, wtedy tak jakby słyszę czyjś głos. Jednak jak coś piszę albo zastanawiam się co powiedzieć, to mówię, szepczę, albo co najmniej mlaskam.
Kiedyś intrygowały mnie rozkminy typu "jak myślą zwierzęta", tak jakby nieporozumiewanie się słowami zupełnie wykluczało myślenie (?). Było to dla mnie niezwykle dziwne, no bo skoro nie mogą pomyśleć słowem, to przecież zamiast myśleć "chce mi się jeść, to polecę do tamtego czerwonego drzewa z nasionami", to mogą sobie po prostu wyobrazić drzewo, które kojarzy im się z jedzeniem.
Tak myślę, że jestem jakoś pomiędzy myśleniem słowami a obrazem, byciem słuchowcem i wzrokowcem. Jak ktoś ciekawie odpowiada, to potrafię z tego naprawdę dużo wynieść, jednak z racji tego, że mało kto ma umiejętności wyładowcze, to na studiach królowało "wzrokowstwo".

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
natalia_t jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-06, 23:39   #1142
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 805
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość

To nie jest coś, co można wytłumaczyć, ja się tego nie czuje. Po prostu nie masz pojęcia, co powiedzieć, nie rozumiesz wielu żartów, interakcji społecznych itd. Uczysz się, analizujesz, nie jesteś głupi w końcu, tylko myślisz trochę inaczej, i na tej podstawie jakoś ciągniesz tą karawanę.

Z takich najprostszych przykładów wyobraź sobie taką sytuację.

- Nie powinnaś tego mówić, uraziłaś Monikę.
- Co? A co ja powiedziałam?
- No że jest gruba.
- No bo jest, o co się się obrażać. Gruba to tylko przymiotnik, jak wysoka. A przecież jest.
- No nie, bo mogło ją to urazić. Nie mówi się ludziom takich rzeczy.

I robisz sobie mentalna notkę "nie mówić ludziom, że są grubi". Nie do końca rozumiesz dlaczego, w końcu słowo jak każde inne, ale nauczyłeś się, że tak się nie powinno robić.

W każdej interakcji społecznej nigdy nie wiesz, czy kogoś nie urazisz i czasem nawet nie zauważasz, że to zrobiłeś. Musi cię wziąć ktoś bliski i wytłumaczyć Ci, że tak się nie robi. Pytasz czemu i w sumie wciąż nie rozumiesz, ale się dostosowujesz, no bo co poradzisz, skoro wszyscy się zgadzają, że powiedziałeś coś niegrzecznego.

Przynajmniej ja to tak rozumiem.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tu przypomniał mi się serial "Kości" i dialog między dr Brennan i jej partnerem Boothem:
On:
Pojadę na cmentarz do moich rodziców.
Ona:
Po co, przecież nie żyją.
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 06:01   #1143
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość

tak samo uważam
mam w pracy i w rodzinie osoby ze stwierdzonym zespołem aspergera. jak dla mnie to jest trochę inny poziom "dziwności" niż opisuje Tinker

przy czym to wcale nie wyklucza, że Tinker na pewno zespołu nie ma. może i ma. ale niekoniecznie powinna się tak napalać na tą diagnozę, bo zdaje się jak na razie to była jedynie sugestia terapeuty, nie diagnoza
Sugestia terapeuty było pójście na diagnozę. Diagnozę mam z krajowego centrum autyzmu.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 06:51   #1144
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez lightangel Pokaż wiadomość
Właśnie tego się obawiam, że będzie to drogie placebo bo nie są to produkty medyczne i nikt nie kontroluje ich składu więc stężenie deklarowane na opakowaniu może być prawie że wymyślone. W dzieciństwie miałam mega ciężką kołdrę i rzeczywiście fajnie pomagała, ale teraz niestety nic na mnie nie działa. Na początku roku pożyczyłam na tydzień kołdrę obciążeniową od mojej przyjaciółki, niestety efektów zero. Tzn. fajnie mi się pod nią leżało, miałam wrażenie odprężenia, ale jak nie mogłam spać bez niej tak z nią też nie Chyba że może za krótko jej używałam?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
A wałek do przytulania próbowałaś?
To znaczy nie kupowałam od razu, ale może coś sobie zwinąć, jakąś większa poduszkę, druga kołdrę i zobaczyć przez pare dni czy pomaga?
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 07:39   #1145
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Też myślę obrazami, nie sądziłam że można inaczej. I czytam też bez wewnętrznego głosu w głowie. Sądziłam że każdy tak ma, ale mój mąż mnie wyprowadził z błędu - on czyta sobie "na głos" w myślach przez co czyta dużo wolniej niż ja ale i więcej zapamiętuje. To akurat podobno zależy od sposobu jakiego użyto aby nauczyć nas czytać.
__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»

Edytowane przez Paprotka_
Czas edycji: 2021-12-07 o 07:41
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 08:33   #1146
bezpaniki
Zadomowienie
 
Avatar bezpaniki
 
Zarejestrowany: 2009-08
Lokalizacja: ŚwinkaMorska/Kraków
Wiadomości: 1 359
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

IMG_5401.jpg
bezpaniki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 08:34   #1147
Nightmare666
Holy Crap!
 
Avatar Nightmare666
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Misty Mountains
Wiadomości: 39 309
GG do Nightmare666
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Finlora Pokaż wiadomość
Ja zazwyczaj nie podchodzę do nikogo na pogrzebach i nie składam kondolencji, bo to takie sztuczne. I chyba niezbyt fajne dla rodziny, kiedy wszyscy podchodzą i mówią to samo.
Miesiąc nie minął jak pochowaliśmy dziadzia, na pogrzebie było bardzo dużo osób. I jednak składanie kondolencji odebraliśmy dobrze, dziwne byłoby to gdyby ktoś z rodziny czy przyjaciół przyszedł na pogrzeb i chociażby się nie przywitał.
__________________
"Na to , co Bóg mi dzisiaj objawił niejeden ksiądz się oburzy :
Do nieba pójdą wszystkie zwierzęta , a ludzie tylko niektórzy " - Michał Zabłocki
Nightmare666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-12-07, 08:38   #1148
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Też myślę obrazami, nie sądziłam że można inaczej. I czytam też bez wewnętrznego głosu w głowie. Sądziłam że każdy tak ma, ale mój mąż mnie wyprowadził z błędu - on czyta sobie "na głos" w myślach przez co czyta dużo wolniej niż ja ale i więcej zapamiętuje. To akurat podobno zależy od sposobu jakiego użyto aby nauczyć nas czytać.



Jak czytam wolniej to wokalizuję w głowie, jak czytam szybciej to już nie. Jak coś swobodnie rozważam, szukam rozwiązania, pomysłu to pojawiają się niesprecyzowane koncepcje co w ogóle ciężko określić inaczej jak rodzaj skłębionej chmury. Kłębu danych.

Z tego wyskakują gotowe już pomysły.


Myślenie słowami i obrazami jest u mnie procesem wolniejszym i mniej kreatywnym niż bazowanie na tym jakby "kłębie" niesprecyzowanych myśli". Myślenia obrazowego używam głownie do wyobrażania sobie rzeczy i sytuacji.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 08:41   #1149
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 18 061
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Jak czytam wolniej to wokalizuję w głowie, jak czytam szybciej to już nie. Jak coś swobodnie rozważam, szukam rozwiązania, pomysłu to pojawiają się niesprecyzowane koncepcje co w ogóle ciężko określić inaczej jak rodzaj skłębionej chmury. Kłębu danych.
O, to o to mi chodziło, właśnie jakby koncepcje, a nie dosłownie obrazy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
980cf4958a6e724c916e7adb24f4c6159aa2df82_65d7e02c47328 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 09:27   #1150
lightangel
Zakorzenienie
 
Avatar lightangel
 
Zarejestrowany: 2006-11
Wiadomości: 8 102
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
A wałek do przytulania próbowałaś?
To znaczy nie kupowałam od razu, ale może coś sobie zwinąć, jakąś większa poduszkę, druga kołdrę i zobaczyć przez pare dni czy pomaga?
Przytulanie czegokolwiek bardzo mi przeszkadza, szczególnie w nocy. Ogólnie prawie wszystko przeszkadza mi w spaniu, a mało co pomaga

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
lightangel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 09:37   #1151
kasiunia788742
Zakorzenienie
 
Avatar kasiunia788742
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 11 903
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Nie trzeba dokładnie rozumieć jakiejś choroby/zaburzenia, żeby je mieć.

Nie wiem, co cię tak boli, żeby Tinker Nie czuła się wyjątkowa (od posiadania zaburzenia?), czy co?

To nie jest coś, co można wytłumaczyć, ja się tego nie czuje. Po prostu nie masz pojęcia, co powiedzieć, nie rozumiesz wielu żartów, interakcji społecznych itd. Uczysz się, analizujesz, nie jesteś głupi w końcu, tylko myślisz trochę inaczej, i na tej podstawie jakoś ciągniesz tą karawanę.

Z takich najprostszych przykładów wyobraź sobie taką sytuację.

- Nie powinnaś tego mówić, uraziłaś Monikę.
- Co? A co ja powiedziałam?
- No że jest gruba.
- No bo jest, o co się się obrażać. Gruba to tylko przymiotnik, jak wysoka. A przecież jest.
- No nie, bo mogło ją to urazić. Nie mówi się ludziom takich rzeczy.

I robisz sobie mentalna notkę "nie mówić ludziom, że są grubi". Nie do końca rozumiesz dlaczego, w końcu słowo jak każde inne, ale nauczyłeś się, że tak się nie powinno robić.

W każdej interakcji społecznej nigdy nie wiesz, czy kogoś nie urazisz i czasem nawet nie zauważasz, że to zrobiłeś. Musi cię wziąć ktoś bliski i wytłumaczyć Ci, że tak się nie robi. Pytasz czemu i w sumie wciąż nie rozumiesz, ale się dostosowujesz, no bo co poradzisz, skoro wszyscy się zgadzają, że powiedziałeś coś niegrzecznego.

Przynajmniej ja to tak rozumiem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 23:56 ---------- Poprzedni post napisano o 23:55 ----------

W ogóle się nie diagnozuje, bo Asperger nie istnieje. To po prostu zaburzenie ze spektrum autyzmu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 00:03 ---------- Poprzedni post napisano Wczoraj o 23:56 ----------

Bo dorośli mają maskowanie.

Na powyższym przykładzie, ty nie rozumiesz, czemu masz nie mówić ludziom, że są głupi. Ale powiedziałaś paru, raz dostałaś w twarz, raz koleżanka się rozpłakała, a raz chłopak ci zwrócił uwagę, że nie powinno się tak mówić i dostosowujesz swoje zachowanie do tej reguły nauczona doświadczeniem.

Nauczyłeś się, że nikt nie chce słuchać jak opowiadasz o, nie wiem, Władcy pierścieni (załóżmy, że to twoje hobby), więc tego po prostu nie robisz, albo udajesz normalnego jak temat wypłynie.

Z pamięci potrafisz wymienić datę urodzenia, wzrost i grupę krwi Glorfindela, ale udajesz, że to googlasz, albo że się zastanawiasz, albo mówisz "a, nie pamiętam", bo wiesz, że to nie jest normalny poziom zainteresowania dla osoby dorosłej i nikt nie chce o tym słuchać.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 00:09 ---------- Poprzedni post napisano o 00:03 ----------

Z budowy czaszki.

Ty słyszysz swój głos jakby od środka, przez swoją głowę do ucha, inni słyszą przez powietrze.

(W gigantycznym uproszczeniu, wiadomo.)

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dlaczego się nie diagnozuje? Jest wyszczegolniony w ICD-10, diagnozuje się go u dzieci przecież. Nie wiadomo co bedzie dokładnie w ICD-11 bo jeszcze nie wyszedł ale tam chcieli chyba zmienić coś pod tym kątem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
kasiunia788742 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-12-07, 09:40   #1152
Monia284
Zakorzenienie
 
Avatar Monia284
 
Zarejestrowany: 2020-03
Wiadomości: 7 843
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
Trudno mi to opisać bez podawania konkretnych przykładów, a tego nie chciałabym robić, bo są dosyć charakterystyczne, ale to trochę coś innego niż niezręczność towarzyska. W każdym razie wiadomo że od diagnozy jest cały zespół i jeśli tinker dostała np. taką diagnozę, to na pewno nikt nie opierał się na kilku przykładach z jej życia. No i u dorosłej osoby też spokojnie można postawić taką diagnozę, jest możliwe, że to przegapiono, szczególnie kilkanaście lat wstecz. U takiej osoby mogły nie występować np. zaburzenia mowy, które są baaardzo charakterystyczne dla autyzmu; ale to zależy, na kogo się trafi, bo są i tacy, którzy będą uznawać, że brak mowy u trzylatka jest "normalny".
To jest na tle specyficzne zaburzenie, że ja się zgadzam z tym, że bez udziału np. niepełnosprawności intelektualnej, to rzeczywiście jest zupełne inne patrzenie na świat, na relacje międzyludzkie. Szczególnie w przypadku tzw. "Aspergera", choć obecnie nie używa się tego terminu i jest nieprawidłowy - więc ja bym uciekała od terapeuty, który go używa, bo to oznacza, że nie jest na bieżąco; to po prostu autyzm wysokofunkcjonujący.



A czy gdzieś to napisałam? To tylko tytuł książki.



A ja z kolei nie rozumiem, jak ludzie mają to gdzieś. Może nie przeżywam każdej śmierci, o której usłyszę w wiadomościach, zwariowałabym, ale jak wiem, że koledze np. zmarła mama, to mu zwyczajnie współczuję i potrafię sobie wyobrazić, co on czuje. Nie zapłakuję się, ale jednak jest mi smutno. I wydaje mi się - to banał - że ludzie mają w tej kwestii różnie, wcale nie uważam, że to lepsze, że ja odczuwam smutek, bo moja empatia przeszkadza mi czasami w życiu.
Ja jestem mocno empatyczna i o ile gdy to ktoś kogo nie znam to czasem jestem w stanie się zdystansować to w przypadku bliskich osób raczej nie. Też mocno to przeżywam i współczuję i nie zawsze to dobrze na mnie wpływa.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Monia284 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 10:11   #1153
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Lepiej zainwestuj w kołdrę obciążeniową jako jedna z niewielu rzeczy (a leczę bezsenność od 15 r.ż) poprawiła mój sen.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
U mnie koldra z kolei w ogole sie nie sprawdzila, kasa wywalona w bloto.
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 11:25   #1154
anulus17
Zakorzenienie
 
Avatar anulus17
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 5 816
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Ja całe życie żyłam z przekonaniem, że to "myślenie obrazami" to po prostu bycie wzrokowcem, a "myślenie głosem" to bycie słuchowcem. Tak się zresztą u mnie na studiach i w szkole ludzie dzielili w zakresie tego, jak im się najłatwiej uczy. Ja dla siebie zawsze byłam wzrokowcem, żeby coś zrozumieć czy zapamiętać muszę to przeczytać, zobaczyć, napisać albo narysować.
Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ja tak samo czasami musze zamknąć oczy i widzę w którym miejscu na kartce mam to napisane i czytam mój tz się śmieje ze to co zapisze juz zapamiętam 🤣

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
anulus17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 12:11   #1155
Kalindaa
Zadomowienie
 
Avatar Kalindaa
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 1 127
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Finlora Pokaż wiadomość
Ja zazwyczaj nie podchodzę do nikogo na pogrzebach i nie składam kondolencji, bo to takie sztuczne. I chyba niezbyt fajne dla rodziny, kiedy wszyscy podchodzą i mówią to samo.
Ja też. Sama z pogrzebów moich bliskich zupelnie nie pamiętam kto był ani kto składał kondolencje. Tak dużym przeżyciem byl dla mnie sam pogrzeb. I wręcz wolałabym być w małym gronie rodzinnym.
Kalindaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 12:15   #1156
SteveS
Zakorzenienie
 
Avatar SteveS
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 3 841
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość
U mnie koldra z kolei w ogole sie nie sprawdzila, kasa wywalona w bloto.
Bo wiele osób zapomina, że do kołdry obciążeniowej warto mieć wskazania i polecenie np. lekarza. Córka znajomej urodzila się z wadą genetyczną, używały kołdry i nic. Potem neurolog polecił, jakiej i jak używać (wcale nie do spania), i było o niebo lepiej.
SteveS jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 14:58   #1157
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 089
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Też myślę obrazami, nie sądziłam że można inaczej. I czytam też bez wewnętrznego głosu w głowie. Sądziłam że każdy tak ma, ale mój mąż mnie wyprowadził z błędu - on czyta sobie "na głos" w myślach przez co czyta dużo wolniej niż ja ale i więcej zapamiętuje. To akurat podobno zależy od sposobu jakiego użyto aby nauczyć nas czytać.
A ja czytam "na głos" i bardzo szybko.

Kurcze, nie ma reguły...

Ludzki mózg jest jednak śmieszny.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 15:04   #1158
Gravitsappa
Zadomowienie
 
Avatar Gravitsappa
 
Zarejestrowany: 2020-07
Wiadomości: 1 031
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
A ja czytam "na głos" i bardzo szybko.

Kurcze, nie ma reguły...

Ludzki mózg jest jednak śmieszny.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Jak ktoś chce się nauczyć czytać szybciej i bez głosu w głowie, polecam tą aplikację:
https://www.spreeder.com/app.php?intro=1

Faje to jest też jeśli ktos ma problemy z gubieniem miejsca w tekście.
Gravitsappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 16:23   #1159
WhiteCherry
Zakorzenienie
 
Avatar WhiteCherry
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 19 328
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Ja często mam tak, że jak mnie coś trapi, mam jakiś problem którym się przejmuję, to głośno do siebie mówię i tak jakby próbuję sobie to wytłumaczyć ale tylko wtedy jak wiem, że nikt mnie nie słyszy
__________________
sun goes down
WhiteCherry jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-12-07, 17:15   #1160
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
Ja często mam tak, że jak mnie coś trapi, mam jakiś problem którym się przejmuję, to głośno do siebie mówię i tak jakby próbuję sobie to wytłumaczyć ale tylko wtedy jak wiem, że nikt mnie nie słyszy
Również lubię czasami tak przegadać sprawę. Uspokaja mnie to. Lubię sobie przygotować na głos co np. chcę powiedzieć.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-07, 23:38   #1161
Natalie_Alex
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 1 199
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Sugestia terapeuty było pójście na diagnozę. Diagnozę mam z krajowego centrum autyzmu.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka
Dobrze, że to wyklarowałaś, bo to śmieszne, jak ludzie znający cię jedynie z postów pisanych na forum, tę diagnozę już próbowali podważać, bo im wydaje się co innego
Natalie_Alex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 06:35   #1162
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Natalie_Alex Pokaż wiadomość
Dobrze, że to wyklarowałaś, bo to śmieszne, jak ludzie znający cię jedynie z postów pisanych na forum, tę diagnozę już próbowali podważać, bo im wydaje się co innego
Też mnie to rozbawiło i "mam sąsiada Aspergera, więc Ty go na pewno nie masz", jakby poznanie jednej osoby z ASD warunkowało poznanie wszystkich osób z tym zaburzeniem rozwojowym. A w każdej publikacji się tłucze, że osoby z ASD są różne. Najlepsze jest to, jak wielu użytkowników dyskutuje wręcz z pasją, a jak się okaże, że nie mają racji, to nigdy nie przyznają się do błędu, tylko zmiana tematu.

Sama chciałam tylko sprostować to o braku empatii; natomiast ogólnie tinker odkąd pamiętam opisuje na forum historie z dziwnymi ludźmi, którzy zachowali się w nieadekwatny sposób itd., zawsze dziwiło mnie, że może mieć takiego "pecha", a tutaj może - gdybam, nie stawiam diagnozy - może mieć to źródło w niemożności zrozumienia intencji drugiej strony itd.


A i jeszcze z tym "nieistniejącym" Aspergerem, bo nie chcę mi się szukać teraz posta i cytować. W Polsce jeszcze nie korzysta się z ICD-11, ale to nic nie oznacza; owszem, tam zaszła ta zmiana i wedle obecnego stanu wiedzy medycznej nie istnieje coś takiego jak zespół Aspergera, tylko spektrum zaburzeń autystycznych - i to o wiele lepiej oddaje charakter tej grupy zaburzeń. Ponadto, nie powinno się używać nazwiska Aspergera również z przyczyn etycznych.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 07:04   #1163
Olkaaaa_s
Zakorzenienie
 
Avatar Olkaaaa_s
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 4 362
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
Też mnie to rozbawiło i "mam sąsiada Aspergera, więc Ty go na pewno nie masz", jakby poznanie jednej osoby z ASD warunkowało poznanie wszystkich osób z tym zaburzeniem rozwojowym. A w każdej publikacji się tłucze, że osoby z ASD są różne. Najlepsze jest to, jak wielu użytkowników dyskutuje wręcz z pasją, a jak się okaże, że nie mają racji, to nigdy nie przyznają się do błędu, tylko zmiana tematu.

Sama chciałam tylko sprostować to o braku empatii; natomiast ogólnie tinker odkąd pamiętam opisuje na forum historie z dziwnymi ludźmi, którzy zachowali się w nieadekwatny sposób itd., zawsze dziwiło mnie, że może mieć takiego "pecha", a tutaj może - gdybam, nie stawiam diagnozy - może mieć to źródło w niemożności zrozumienia intencji drugiej strony itd.


A i jeszcze z tym "nieistniejącym" Aspergerem, bo nie chcę mi się szukać teraz posta i cytować. W Polsce jeszcze nie korzysta się z ICD-11, ale to nic nie oznacza; owszem, tam zaszła ta zmiana i wedle obecnego stanu wiedzy medycznej nie istnieje coś takiego jak zespół Aspergera, tylko spektrum zaburzeń autystycznych - i to o wiele lepiej oddaje charakter tej grupy zaburzeń. Ponadto, nie powinno się używać nazwiska Aspergera również z przyczyn etycznych.
Z jakiego powodu? Z powodu jego powiązań z III Rzeszą, czy ze względu na to, że istnieje prawdopodobieństwo, że korzystał z artykułów naukowych Suchariawej i o tym nie wspomniał?

Bardzo ciekawe są Twoje posty o ASD. Sama byłam badana pod tym kątem i jakieś elementy ASD mam, jednak już w dorosłym życiu na terapii dowiedziałam się, że część moich objawów pasujących w jakimś stopniu do ASD wynikały z toksycznego środowiska domowego i były to moje mechanizmy obronne
Olkaaaa_s jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 07:26   #1164
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Natalie_Alex Pokaż wiadomość
Dobrze, że to wyklarowałaś, bo to śmieszne, jak ludzie znający cię jedynie z postów pisanych na forum, tę diagnozę już próbowali podważać, bo im wydaje się co innego
Ani jedna osoba chyba nie napisała, że Tinker nie ma aspergera (czy jakkolwiek się to teraz poprawnie określa?
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 07:30   #1165
ville
Zakorzenienie
 
Avatar ville
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 9 451
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez WhiteCherry Pokaż wiadomość
Ja często mam tak, że jak mnie coś trapi, mam jakiś problem którym się przejmuję, to głośno do siebie mówię i tak jakby próbuję sobie to wytłumaczyć ale tylko wtedy jak wiem, że nikt mnie nie słyszy
Jak zaczynałam jeździć autem, lubiłam sobie mówić na głos, co robię i co zrobię za chwilę, gdy wjeżdżałam na jakieś duże/skomplikowane skrzyżowanie.
Pomagało mi to uporządkować moją wiedzę i opanować sytuację.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
ville jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 09:37   #1166
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
Też mnie to rozbawiło i "mam sąsiada Aspergera, więc Ty go na pewno nie masz", jakby poznanie jednej osoby z ASD warunkowało poznanie wszystkich osób z tym zaburzeniem rozwojowym. A w każdej publikacji się tłucze, że osoby z ASD są różne. Najlepsze jest to, jak wielu użytkowników dyskutuje wręcz z pasją, a jak się okaże, że nie mają racji, to nigdy nie przyznają się do błędu, tylko zmiana tematu.

Sama chciałam tylko sprostować to o braku empatii; natomiast ogólnie tinker odkąd pamiętam opisuje na forum historie z dziwnymi ludźmi, którzy zachowali się w nieadekwatny sposób itd., zawsze dziwiło mnie, że może mieć takiego "pecha", a tutaj może - gdybam, nie stawiam diagnozy - może mieć to źródło w niemożności zrozumienia intencji drugiej strony itd.


A i jeszcze z tym "nieistniejącym" Aspergerem, bo nie chcę mi się szukać teraz posta i cytować. W Polsce jeszcze nie korzysta się z ICD-11, ale to nic nie oznacza; owszem, tam zaszła ta zmiana i wedle obecnego stanu wiedzy medycznej nie istnieje coś takiego jak zespół Aspergera, tylko spektrum zaburzeń autystycznych - i to o wiele lepiej oddaje charakter tej grupy zaburzeń. Ponadto, nie powinno się używać nazwiska Aspergera również z przyczyn etycznych.
nikt tak nie napisał, bez przesady, po co to wyolbrzymianie?

napisane było jedynie, że te przykłady które podała Tinker, wcale nie są takie wyjątkowe i niespotykane u innych ludzi. Tinker sama napisała takie a nie inne zachowania, więc nie wiem skąd zdziwienie, że do tych opisanych zachowań odnoszą się wizażanki
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 11:36   #1167
Midziak
Rozeznanie
 
Avatar Midziak
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 849
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez ville Pokaż wiadomość
Jak zaczynałam jeździć autem, lubiłam sobie mówić na głos, co robię i co zrobię za chwilę, gdy wjeżdżałam na jakieś duże/skomplikowane skrzyżowanie.
Pomagało mi to uporządkować moją wiedzę i opanować sytuację.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ja podczas nauki na egzaminy zawsze do siebie gadam tak, jakbym samej sobie cos tłumaczyła. Lepiej mi wtedy wchodziły informacje

Edytowane przez Midziak
Czas edycji: 2021-12-08 o 11:43
Midziak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 11:55   #1168
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Dziwi mnie smak płynów do płukania ust Listerine.
Robią je chyba ze skoncentrowanej naftaliny pomieszanej z benzyną.
Głupia się dałam zrobić i wziełam bo w promocji :/, pierwszy łyk tego w ustach i maskara.
Co oni myślą?
Przeciez jak tym usta wypłukac i potem spróbowac kogos pocałowac, to by chyba uciekł z krzykiem albo zemdlał od tego smrodu i koszmarnego smaku.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 11:57   #1169
Lottie69
Zakorzenienie
 
Avatar Lottie69
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 13 308
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Dziwi mnie smak płynów do płukania ust Listerine.
Robią je chyba ze skoncentrowanej naftaliny pomieszanej z benzyną.
Głupia się dałam zrobić i wziełam bo w promocji :/, pierwszy łyk tego w ustach i maskara.
Co oni myślą?
Przeciez jak tym usta wypłukac i potem spróbowac kogos pocałowac, to by chyba uciekł z krzykiem albo zemdlał od tego smrodu i koszmarnego smaku.
Raz kupiłam. Od razu wyrzuciłam do kosza i nigdy więcej nie kupię. Od tej pory używam tylko z ziaji tych płynów, bo smakują normalnie i da się ich używać.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Lottie69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-12-08, 12:01   #1170
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 72

Cytat:
Napisane przez Lottie69 Pokaż wiadomość
Raz kupiłam. Od razu wyrzuciłam do kosza i nigdy więcej nie kupię. Od tej pory używam tylko z ziaji tych płynów, bo smakują normalnie i da się ich używać.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz



Chyba tez wyrzucę. :/
No tragedia. Jak wczoraj to łyknęłam do ust to aż się spociłam z szoku i aż mis ie cofneło. A piecze!!! Iani tego wypłukać, ani się pozbyć koszmarnego smaku.

Najgorsze ze z chciwości na promocję wzięłam od razu... 3.


Mi się zachciało nowości po promocji.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-01-23 16:24:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:28.