Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego? - Strona 28 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Pokaż wyniki sondy: Który aspekt dotyczący nowo kupionego mieszkania spędza Ci sen z powiek?
Uciążliwi sąsiedzi 26 46,43%
Głośne ciągi komunikacyjne w pobliżu bloku 8 14,29%
Niedoróbki dewelopera 5 8,93%
Niewyciszone mieszkanie 12 21,43%
Kiepska komunikacja z innymi częściami miasta 9 16,07%
Nieestetyczna i zaniedbana okolica 7 12,50%
Sonda wielokrotnego wyboru Głosujący: 56. Nie możesz głosować w tej sondzie

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-08-09, 12:08   #811
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Myślicie ze ceny nieruchomości będą spadać?
Ewentualnie może warto kupić mieszkanie do remontu?

P.s - na razie nic nie kupuje, dopiero po nowym roku
Ja już po moim mieście widzę, że ceny stoją, a często wręcz lekko spadają. Poza tym jeżeli ogłoszenie wisi od kilku miesięcy, to można się nieraz nieźle targować. Wiadomo, są wyjątki, w stylu Warszawy itp., ale w śląskich miastach? Jak najbardziej liczyłabym na niewielkie spadki i trochę rozsądniejsze ceny.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-08-18, 06:28   #812
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Wyświetliła mi się taka oferta:
https:// www .otodom.pl/pl/oferta/przytulne-36-4-m2-na-kameralnym-osiedlu-w-bytomiu-ID4hYpa.html (spacja przed i po www)

Myślę, że lepsza, niż ten Chorzów zakładając, że jakaś spoko lokalizacja. Tak dla przykładu, że nie ma co się spieszyć z kupowaniem.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.

Edytowane przez Ellen_Ripley
Czas edycji: 2022-08-18 o 06:31
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-08-18, 06:36   #813
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Znalazłam mieszkanie w Katowicach, w bloku mojej cioci. Zostało sprawdzone przez fachowca. 5 lat temu przeszło generalny remont, łącznie z wymianą instalacji.
15 min od centrum Kato, zadbane osiedle, niewiele droższe niż to w Chorzowie. Na razie wpłacam zadatek, ale po nowym roku się wprowadzam

Wysłane z mojego motorola edge 20 lite przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-08-18, 06:46   #814
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-08-18, 07:03   #815
stotek
Zakorzenienie
 
Avatar stotek
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: zewsząd
Wiadomości: 11 012
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Znalazłam mieszkanie w Katowicach, w bloku mojej cioci. Zostało sprawdzone przez fachowca. 5 lat temu przeszło generalny remont, łącznie z wymianą instalacji.
15 min od centrum Kato, zadbane osiedle, niewiele droższe niż to w Chorzowie. Na razie wpłacam zadatek, ale po nowym roku się wprowadzam

Wysłane z mojego motorola edge 20 lite przy użyciu Tapatalka
Trzymam kciuki

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka
__________________
. . .
stotek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-13, 14:12   #816
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Odświeżam wątek, bo chciałam zapytać o coś pokrewnego - o kupno mieszkania na wynajem. Czy są jakieś rzeczy, na które warto zwracać uwagę, gdy kupuje się mieszkanie z myślą o wynajmujących?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-13, 14:43   #817
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Treść usunięta
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-05-13, 15:24   #818
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 074
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Odświeżam wątek, bo chciałam zapytać o coś pokrewnego - o kupno mieszkania na wynajem. Czy są jakieś rzeczy, na które warto zwracać uwagę, gdy kupuje się mieszkanie z myślą o wynajmujących?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Najważniejsza jest lokalizacja i dobrze przemyślana przestrzeń na przechowywanie rzeczy. Oczywiście powinnaś mieć solidny plan związany z najemcami - komu chcesz wynająć, ale to też może wyjść w trakcie zakupu, w zależności jaką znajdziesz ofertę. Inne potrzeby mają studenci a inne rodziny. Wystrój też jest ważny, ludzie nie chcą meblościanek rodem z PRL-u, ale też nie rób aż takiej jakości jak pod siebie. Zwracaj uwagę na opłaty dodatkowe, wysokość czynszu, łatwość parkingu, bliskość infrastruktury, osobne zamykane pomieszczenia itd. Jeśli chciałabyś wynajmować studentom to chętnie Ci doradzę, sama mam kilka mieszkań. Najem turystyczny krótkoterminowy też przerabiałam, więc też mogę coś podpowiedzieć.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-13, 18:12   #819
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez Timon i Pumba Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Dzięki za informacje Właśnie co do tego "nie rób jak pod siebie" mam spore obawy. Zdecydowanie nie chcę iść w patoinwestora, co kupi mikrokawalerki 17m² albo sutenerę i będzie to wynajmować, bo z tego jest najlepszy zwrot z inwestycji. Tylko żeby też nie przesadzić w drugą stronę i nie zrobić na przykład bardzo drogiego i pięknego wnętrza, które szybko wynajmujący zniszczą...
Robisz selekcję tych studentów, którym wynajmujesz? Miewasz z nimi problemy czy uciążliwości? Jakie są negatywy bycia osobą, która wynajmuje swoje lokum komuś obcemu?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-13, 18:25   #820
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Właśnie co do tego "nie rób jak pod siebie" mam spore obawy. Zdecydowanie nie chcę iść w patoinwestora, co kupi mikrokawalerki 17m² albo sutenerę i będzie to wynajmować, bo z tego jest najlepszy zwrot z inwestycji. Tylko żeby też nie przesadzić w drugą stronę i nie zrobić na przykład bardzo drogiego i pięknego wnętrza, które szybko wynajmujący zniszczą...
Robisz selekcję tych studentów, którym wynajmujesz? Miewasz z nimi problemy czy uciążliwości? Jakie są negatywy bycia osobą, która wynajmuje swoje lokum komuś obcemu?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dołączam do pytania, bo też będę niedługo wynajmować i stoję przed takim samym dylematem.
Czy jest sens iść do prawnika po poradę związana ze skontruowaniem umowy czy to i tak nie ma znaczenia, bo właściciel i tak jest na przegranej pozycji (w razie jak trafi na nieuczciwych lokatorów)?
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-13, 19:32   #821
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 074
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Robię ostrą selekcję, bo wynajmuję na pokoje, a nie całe mieszkanie. Lepiej niech stoi puste miesiąc dłużej niż bym miała mieć kłopoty z najemcami. Wybieram osoby w podobnym wieku i z podobnym poziomem wykształcenia i na podobnym etapie życiowym. Nie mieszam osób bardzo odmiennych. Biorę kaucję, która stanowi trochę więcej niż miesięczna płatność - bardziej niż zabezpieczenie przed zniszczeniem jest to zabezpieczenie przed brakiem płatności - mam czas na reakcję w razie czego.
Dbamy o mieszkanie, szybko naprawiamy sprzęty i kupujemy co trzeba, jeśli najemcy poproszą.
Co do jakości to moim zdaniem nie warto inwestować np. w porządne patelnie itp, bo i tak je porysują. Kupuję tańsze i wymieniam częściej. Ma być czysto i przytulnie, ale ani wykończenie ani jakość nie musi być z najwyżej półki - ot, zwykłe marketowe rzeczy.
Co do uciążliwości to mam 14 osobnych umów, ludzie wprowadzają się i wyprowadzają w różnych terminach, zajmuje mi to więcej czasu i trzeba się dostosować. Zdarza się, że dostaję wiadomości w nocy, bo ktoś imprezuje i przeszkadza współlokatorowi - choć to dość mocno tępię.
Umowy redaguję sama, ale jestem po administracji, więc potrafię to robić. Ale tu nie ma wielkiej filozofii, wzorzec mam z Internetu i go rozwinęłam. Moje umowy są szczegółowe, ale i jasne, tłumaczę najemcom o co chodzi w każdym punkcie, zachęcam do uważnej lektury. W przypadku kłopotów jest kaucja i świadomość, że lepiej pozwolić komuś odejść wcześniej i nawet stracić miesiąc czy dwa najmu, po to by nie było zniszczeń lub zagnieżdżenia. Ogólnie to jest najem na pokoje, jest też presja współlokatorów, że jeśli ktoś nie umie się dostosować, to nie będzie zbyt miło.
Czasami i tak dochodzi do spięć między nimi, czasami spoko z pozoru człowiek okazuje się mniej spoko, ale wtedy zawsze staram się polubownie działać. Ale mam klucz i tak naprawdę mogę wejść kiedy zechcę, w razie gdyby sytuacja okazała się bardzo trudna. Na ten moment oceniam, że najważniejsza jest sekcja, odmawiam około 60-70% dzwoniących.
A jeszcze z tipów przy najmie na pokoje dodam zamki w drzwiach każdego pokoju - ludzie bardzo to cenią.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-05-13, 19:44   #822
figa84
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 10 668
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez skara Pokaż wiadomość
Robię ostrą selekcję, bo wynajmuję na pokoje, a nie całe mieszkanie. Lepiej niech stoi puste miesiąc dłużej niż bym miała mieć kłopoty z najemcami. Wybieram osoby w podobnym wieku i z podobnym poziomem wykształcenia i na podobnym etapie życiowym. Nie mieszam osób bardzo odmiennych. Biorę kaucję, która stanowi trochę więcej niż miesięczna płatność - bardziej niż zabezpieczenie przed zniszczeniem jest to zabezpieczenie przed brakiem płatności - mam czas na reakcję w razie czego.
Dbamy o mieszkanie, szybko naprawiamy sprzęty i kupujemy co trzeba, jeśli najemcy poproszą.
Co do jakości to moim zdaniem nie warto inwestować np. w porządne patelnie itp, bo i tak je porysują. Kupuję tańsze i wymieniam częściej. Ma być czysto i przytulnie, ale ani wykończenie ani jakość nie musi być z najwyżej półki - ot, zwykłe marketowe rzeczy.
Co do uciążliwości to mam 14 osobnych umów, ludzie wprowadzają się i wyprowadzają w różnych terminach, zajmuje mi to więcej czasu i trzeba się dostosować. Zdarza się, że dostaję wiadomości w nocy, bo ktoś imprezuje i przeszkadza współlokatorowi - choć to dość mocno tępię.
Umowy redaguję sama, ale jestem po administracji, więc potrafię to robić. Ale tu nie ma wielkiej filozofii, wzorzec mam z Internetu i go rozwinęłam. Moje umowy są szczegółowe, ale i jasne, tłumaczę najemcom o co chodzi w każdym punkcie, zachęcam do uważnej lektury. W przypadku kłopotów jest kaucja i świadomość, że lepiej pozwolić komuś odejść wcześniej i nawet stracić miesiąc czy dwa najmu, po to by nie było zniszczeń lub zagnieżdżenia. Ogólnie to jest najem na pokoje, jest też presja współlokatorów, że jeśli ktoś nie umie się dostosować, to nie będzie zbyt miło.
Czasami i tak dochodzi do spięć między nimi, czasami spoko z pozoru człowiek okazuje się mniej spoko, ale wtedy zawsze staram się polubownie działać. Ale mam klucz i tak naprawdę mogę wejść kiedy zechcę, w razie gdyby sytuacja okazała się bardzo trudna. Na ten moment oceniam, że najważniejsza jest sekcja, odmawiam około 60-70% dzwoniących.
A jeszcze z tipów przy najmie na pokoje dodam zamki w drzwiach każdego pokoju - ludzie bardzo to cenią.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
To jest zgodne z prawem?
figa84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-13, 20:07   #823
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 074
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez figa84 Pokaż wiadomość
To jest zgodne z prawem?
Tak, bo to jest najem na pokoje. Do mieszkania mogę wejść w każdej chwili, do pokoju konieczna jest wg prawa obecność lokatora. Tym niemniej nigdy nie korzystałam i mam nadzieję, że nie będę musiała, jeśli jadę do mieszkania to zawsze uprzedzam, bo sama cenię intymność i mir domowy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 08:44   #824
squirrelqa
Zakorzenienie
 
Avatar squirrelqa
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: W podróży
Wiadomości: 6 906
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez skara Pokaż wiadomość
Robię ostrą selekcję, bo wynajmuję na pokoje, a nie całe mieszkanie. Lepiej niech stoi puste miesiąc dłużej niż bym miała mieć kłopoty z najemcami. Wybieram osoby w podobnym wieku i z podobnym poziomem wykształcenia i na podobnym etapie życiowym. Nie mieszam osób bardzo odmiennych. Biorę kaucję, która stanowi trochę więcej niż miesięczna płatność - bardziej niż zabezpieczenie przed zniszczeniem jest to zabezpieczenie przed brakiem płatności - mam czas na reakcję w razie czego.
Dbamy o mieszkanie, szybko naprawiamy sprzęty i kupujemy co trzeba, jeśli najemcy poproszą.
Co do jakości to moim zdaniem nie warto inwestować np. w porządne patelnie itp, bo i tak je porysują. Kupuję tańsze i wymieniam częściej. Ma być czysto i przytulnie, ale ani wykończenie ani jakość nie musi być z najwyżej półki - ot, zwykłe marketowe rzeczy.
Co do uciążliwości to mam 14 osobnych umów, ludzie wprowadzają się i wyprowadzają w różnych terminach, zajmuje mi to więcej czasu i trzeba się dostosować. Zdarza się, że dostaję wiadomości w nocy, bo ktoś imprezuje i przeszkadza współlokatorowi - choć to dość mocno tępię.
Umowy redaguję sama, ale jestem po administracji, więc potrafię to robić. Ale tu nie ma wielkiej filozofii, wzorzec mam z Internetu i go rozwinęłam. Moje umowy są szczegółowe, ale i jasne, tłumaczę najemcom o co chodzi w każdym punkcie, zachęcam do uważnej lektury. W przypadku kłopotów jest kaucja i świadomość, że lepiej pozwolić komuś odejść wcześniej i nawet stracić miesiąc czy dwa najmu, po to by nie było zniszczeń lub zagnieżdżenia. Ogólnie to jest najem na pokoje, jest też presja współlokatorów, że jeśli ktoś nie umie się dostosować, to nie będzie zbyt miło.
Czasami i tak dochodzi do spięć między nimi, czasami spoko z pozoru człowiek okazuje się mniej spoko, ale wtedy zawsze staram się polubownie działać. Ale mam klucz i tak naprawdę mogę wejść kiedy zechcę, w razie gdyby sytuacja okazała się bardzo trudna. Na ten moment oceniam, że najważniejsza jest sekcja, odmawiam około 60-70% dzwoniących.
A jeszcze z tipów przy najmie na pokoje dodam zamki w drzwiach każdego pokoju - ludzie bardzo to cenią.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Dziękuję za obszerną wypowiedź. Przy takiej liczbie najemców to już jest całkiem sporo pracy. Ale też już nabralas doświadczenia z ocenianiem, kto się sprawdzi w mieszkaniu, a kto może być problematyczny.
Cytat:
Napisane przez skara Pokaż wiadomość
Tak, bo to jest najem na pokoje. Do mieszkania mogę wejść w każdej chwili, do pokoju konieczna jest wg prawa obecność lokatora. Tym niemniej nigdy nie korzystałam i mam nadzieję, że nie będę musiała, jeśli jadę do mieszkania to zawsze uprzedzam, bo sama cenię intymność i mir domowy.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czyli w przypadku wynajęcia komuś mieszkania nie można tam wejść w sytuacji, gdy na przykład lokatorzy nie płacą, brak z nimi kontaktu, czy ich nie ma, a cieknie woda piętro niżej?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

squirrelqa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 09:43   #825
skara
Zakorzenienie
 
Avatar skara
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Hiszpania
Wiadomości: 5 074
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Dziękuję za obszerną wypowiedź. Przy takiej liczbie najemców to już jest całkiem sporo pracy. Ale też już nabralas doświadczenia z ocenianiem, kto się sprawdzi w mieszkaniu, a kto może być problematyczny.Czyli w przypadku wynajęcia komuś mieszkania nie można tam wejść w sytuacji, gdy na przykład lokatorzy nie płacą, brak z nimi kontaktu, czy ich nie ma, a cieknie woda piętro niżej?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tak, pracy trochę jest, ale do ogarnięcia. I rzeczywiście nabiera się doświadczenia.
A co do wchodzenia w trakcie najmu nie na pokoje to teoretycznie za zgodą najemców lub z policją, ale szczerze mówiąc nie wiem jakie byś miała mieć nieprzyjemności za wtargnięcie by zakręcić lejącą się wodę. W sensie kto by Cię podał do sądu i jaki sąd wydałby wyrok skazujący. Moim zdaniem prawo prawem a życie życiem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
skara jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 14:05   #826
Lumimi
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 4 161
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Dziękuję za obszerną wypowiedź. Przy takiej liczbie najemców to już jest całkiem sporo pracy. Ale też już nabralas doświadczenia z ocenianiem, kto się sprawdzi w mieszkaniu, a kto może być problematyczny.Czyli w przypadku wynajęcia komuś mieszkania nie można tam wejść w sytuacji, gdy na przykład lokatorzy nie płacą, brak z nimi kontaktu, czy ich nie ma, a cieknie woda piętro niżej?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Gdzieś słyszałam że wystarczy że wynajmując mieszkanie np 50 metrowe w umowie wpiszesz że wynajmujesz np 45 metrów i już możesz legalnie wejść.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
Lumimi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 14:30   #827
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez Lumimi Pokaż wiadomość
Gdzieś słyszałam że wystarczy że wynajmując mieszkanie np 50 metrowe w umowie wpiszesz że wynajmujesz np 45 metrów i już możesz legalnie wejść.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
Tak, coś takiego chyba jest. Albo, że jeden pokój jest właściciela (na papierze, w praktyce oczywiscie lokatorzy tam sobie mieszkają).

Właściciel mieszkania, które wynajmuję wpisał w umowę, że może wejśc do mieszkania, kiedy dzieje sie cos, co zagraza bezpieczenstwu mieszkania/budynku. Czyli własnie jakieś zalanie/pożar itp. Nie wiem na ile to legalne, ale ja potem jak wynajmowalam swoje mieszkanie lokatorom, to tez to wpisałam. Ogólnie mocno zainspirowałam się jego umową, bo facet jest deweloperem i założyłam, że wie, co i jak. Ale podchodziłam do wynajmu bardzo na luzie, bo pewnie za rok, max 2 będe sprzedawać to mieszkanie.
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 20:22   #828
Krawczykowa888
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2023-05
Wiadomości: 89
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Dołączam do pytania, bo też będę niedługo wynajmować i stoję przed takim samym dylematem.
Czy jest sens iść do prawnika po poradę związana ze skontruowaniem umowy czy to i tak nie ma znaczenia, bo właściciel i tak jest na przegranej pozycji (w razie jak trafi na nieuczciwych lokatorów)?
Idz do prawnika, ostatnio popularna jest umowa w ktorej wynajmujesz 90% mieszkania, poza 10% typu jeden malutki pokoj; w praktyce i tak moga z niego korzystac, ale na umowie nie maja prawa do 100% lokalu gdy przestana placic i w kazdej chwili mozesz wrocic na ten pokoj, gdyby mieszkanie bylo zadluzone a nieuczciwi lokatorzy chcieliby cie wykorzystywac.
Krawczykowa888 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 21:47   #829
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez Krawczykowa888 Pokaż wiadomość
Idz do prawnika, ostatnio popularna jest umowa w ktorej wynajmujesz 90% mieszkania, poza 10% typu jeden malutki pokoj; w praktyce i tak moga z niego korzystac, ale na umowie nie maja prawa do 100% lokalu gdy przestana placic i w kazdej chwili mozesz wrocic na ten pokoj, gdyby mieszkanie bylo zadluzone a nieuczciwi lokatorzy chcieliby cie wykorzystywac.
Chyba przejdę się po poradę, tyle że moje mieszkanie to kawalerka, więc przypuszczam, że nie ma tutaj takiej możliwości manewru.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2023-05-14, 21:48   #830
Krawczykowa888
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2023-05
Wiadomości: 89
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Chyba przejdę się po poradę, tyle że moje mieszkanie to kawalerka, więc przypuszczam, że nie ma tutaj takiej możliwości manewru.
Moze kreatywny prawnik cos wymysli, daj prosze znac, ja sie wstrzymuje z wynajmem, bo jestem przerazona zmianami w prawie i tym ze lokator jest nieusuwalny jesli sie uprze.

Wiem ze umowa notarialna czy najem okazjonalny aktualnie nie chroni wlasciciela mieszkania...
Krawczykowa888 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 22:14   #831
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez Krawczykowa888 Pokaż wiadomość
Moze kreatywny prawnik cos wymysli, daj prosze znac, ja sie wstrzymuje z wynajmem, bo jestem przerazona zmianami w prawie i tym ze lokator jest nieusuwalny jesli sie uprze.

Wiem ze umowa notarialna czy najem okazjonalny aktualnie nie chroni wlasciciela mieszkania...
Jakoś w czerwcu będę szła, mogę potem dać znać.

Firma remontowa proponowała mi wydzielenie dodatkowego pokoju we wnęce mieszkania, właśnie po to, żeby zastosować ten trik, ale nie chciałam robić takiej dziupli, gdzie mieści się tylko łóżko i komoda, bo byłoby to bardzo niekomfortowe rozwiązanie dla potencjalnego drugiego najemcy.
Zastanawiam się też nad przepisaniem licznika prądu/internetu na najemcę (jeśli zdecydowałabym się na wynajem długoterminowy), ale nie wiem, jak częste rozwiązanie to jest w Polsce (w DE to standard). Jak przeglądam ogłoszenia, to raczej nikt o tym nie pisze.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 22:24   #832
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

ja mam prąd i internet na siebie. wlasciciel powiedzial mi to przy ogladaniu mieszkania, w ogloszeniu nikt raczej tego nie napisze
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-14, 22:29   #833
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

[1=4b27789c826749bd4d16893 be0ab05cdfb4777a2_659f2fa 2a88b4;89581431]ja mam prąd i internet na siebie. wlasciciel powiedzial mi to przy ogladaniu mieszkania, w ogloszeniu nikt raczej tego nie napisze[/QUOTE]

Ok, dobrze wiedzieć.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-15, 05:39   #834
ceccylia_paladin
Wtajemniczenie
 
Avatar ceccylia_paladin
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 2 576
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Chyba przejdę się po poradę, tyle że moje mieszkanie to kawalerka, więc przypuszczam, że nie ma tutaj takiej możliwości manewru.
Podobno można "sobie" zostawić korytarz np

Wysłane z mojego RMX3363 przy użyciu Tapatalka
ceccylia_paladin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-15, 10:20   #835
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Odświeżam wątek, bo chciałam zapytać o coś pokrewnego - o kupno mieszkania na wynajem. Czy są jakieś rzeczy, na które warto zwracać uwagę, gdy kupuje się mieszkanie z myślą o wynajmujących?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Zależy komu chcesz wynajmować, czy rodzinom czy studentom na pokoje, bo wtedy musisz inaczej urządzić. Wg mnie bez względu na to komu chcesz wynająć lepiej kupić mieszkanie w jakieś dobrej lokalizacji, z dobrą infrastrukturą, w pobliżu przedszkoli, uczelni, z dobrym dojazdem. Wg mnie też lepsze jest mieszkanie w pełni rozkładowe i o sensownych wymiarach pokoi, ustawnych, tak żeby każdy pokój można było logicznie zagospodarować. Jak jeden pokój nadaje się jedynie na garderobę to dla mnie słabo.



Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Tak, lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników, to fakt. No i określenie, kto będzie grupą docelową na to mieszkanie.Dzięki za informacje Właśnie co do tego "nie rób jak pod siebie" mam spore obawy. Zdecydowanie nie chcę iść w patoinwestora, co kupi mikrokawalerki 17m² albo sutenerę i będzie to wynajmować, bo z tego jest najlepszy zwrot z inwestycji. Tylko żeby też nie przesadzić w drugą stronę i nie zrobić na przykład bardzo drogiego i pięknego wnętrza, które szybko wynajmujący zniszczą...
Robisz selekcję tych studentów, którym wynajmujesz? Miewasz z nimi problemy czy uciążliwości? Jakie są negatywy bycia osobą, która wynajmuje swoje lokum komuś obcemu?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Ważne jest żeby mieszkanie było wyremontowane, miało potrzebne sprzęty, miejsce do przechowywania, żadnych gratów rodem z PRL. Standard ikea jest ok, nie ma co szaleć z drogimi rzeczami, bo prawdopodobnie za jakiś czas będą i tak do wymiany. Uważam, że łatwiej i mniej zachodu jest wynajmując mieszkanie rodzinie, ale jak wynajmujesz na pokoje wg mnie jest bezpieczniej. Mniejsza szansa, że ludzie się zmówią i wszyscy na raz przestaną płacić. Ogólnie czytają grupę na fb czarna lista lokatorów można się przestraszyć, ale jak dla mnie ludzie robią słabą selekcję. Uważam, że studenci są najlepszą grupą. Jakkolwiek źle to nie zabrzmi, ale czytając posty na tej grupie wychodzi na na to, że najgorzej jest wynająć ludziom z dziećmi. I oczywiście są rzeczy na które trzeba zwracać uwagę. Jak ktoś nie ma na kaucję albo chce płacić w ratach, to nara. No i kaucja, to najlepiej wysokość 2 czynszów z opłatami. Jak ktoś chce płacić gotówką, to tak tam samo nara. Jak ktoś nie ma konta, to zwykle oznacza, że ma komornika alb nie ma stałych wpłat na konto. Możesz też wybrać najem na okaziciela. On w sumie nie jakoś super nie zabezpiecza, ale zawsze coś tam daje. Do tego możesz wynająć np. 49 m2 z 50 m2. Jak ktoś nie chce robić żadnych przekrętów to się na to zgodzi.



Co do najmu, to i ludzi to warto też nie dać sobie na głowę. Ludzie potrafią dzwonić z każdą pierdołą, że np. lokator z pokoju obok nie umył kibelka albo że spaliła się żarówka w kuchni i żebyś przyjechała wymieć. Trzeba dobrze spisać umowę i jasno określić zasady, co należy do Twoich obowiązków, a co leży już po ich stronie.


Cytat:
Napisane przez squirrelqa Pokaż wiadomość
Dziękuję za obszerną wypowiedź. Przy takiej liczbie najemców to już jest całkiem sporo pracy. Ale też już nabralas doświadczenia z ocenianiem, kto się sprawdzi w mieszkaniu, a kto może być problematyczny.Czyli w przypadku wynajęcia komuś mieszkania nie można tam wejść w sytuacji, gdy na przykład lokatorzy nie płacą, brak z nimi kontaktu, czy ich nie ma, a cieknie woda piętro niżej?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Teoretycznie nie możesz, ale praktycznie możesz zrobić zapis, że np. w przypadku jakieś awarii możesz wejść, więc tak naprawdę jak nie płacą, to wchodzisz sama robisz tą awarię, ogólnie ludzie stosują dużo sztuczek żeby się kogoś pozbyć Albo właśnie najem na pokoje.


Cytat:
Napisane przez Krawczykowa888 Pokaż wiadomość
Moze kreatywny prawnik cos wymysli, daj prosze znac, ja sie wstrzymuje z wynajmem, bo jestem przerazona zmianami w prawie i tym ze lokator jest nieusuwalny jesli sie uprze.

Wiem ze umowa notarialna czy najem okazjonalny aktualnie nie chroni wlasciciela mieszkania...

To nie jest tak, że jest nieusuwalny. Tak jak było napisane prawo prawem, a życie życiem. Ludzie mają różne sposoby na usunięcie lokatora. Np. jak umowa wygasa, a nie jest automatycznie przedłużana, to wchodzisz do mieszkania pod nieobecność lokatora i zmieniasz zamki. On bez umowy nie ma żadnej podstawy prawnej do mieszkania, więc jest słowo przeciwko słowu. No, ale z tego też względu lepiej wynajmować na pokoje. Łatwiej wtedy uprzykrzyć życie niechcianym lokatorom.


Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Jakoś w czerwcu będę szła, mogę potem dać znać.

Firma remontowa proponowała mi wydzielenie dodatkowego pokoju we wnęce mieszkania, właśnie po to, żeby zastosować ten trik, ale nie chciałam robić takiej dziupli, gdzie mieści się tylko łóżko i komoda, bo byłoby to bardzo niekomfortowe rozwiązanie dla potencjalnego drugiego najemcy.
Zastanawiam się też nad przepisaniem licznika prądu/internetu na najemcę (jeśli zdecydowałabym się na wynajem długoterminowy), ale nie wiem, jak częste rozwiązanie to jest w Polsce (w DE to standard). Jak przeglądam ogłoszenia, to raczej nikt o tym nie pisze.

Przepisywanie liczników nie jest dobre, bo ludzie mogą sobie płacić za prąd, a Tobie nie płacić. Jak są na Ciebie, to im ten prąd odcinasz i mają lipę. To jest nie do końca zgodne z prawem, ale działa.
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-15, 15:59   #836
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Ważne jest żeby mieszkanie było wyremontowane, miało potrzebne sprzęty, miejsce do przechowywania, żadnych gratów rodem z PRL. Standard ikea jest ok, nie ma co szaleć z drogimi rzeczami, bo prawdopodobnie za jakiś czas będą i tak do wymiany. Uważam, że łatwiej i mniej zachodu jest wynajmując mieszkanie rodzinie, ale jak wynajmujesz na pokoje wg mnie jest bezpieczniej. Mniejsza szansa, że ludzie się zmówią i wszyscy na raz przestaną płacić. Ogólnie czytają grupę na fb czarna lista lokatorów można się przestraszyć, ale jak dla mnie ludzie robią słabą selekcję. Uważam, że studenci są najlepszą grupą. Jakkolwiek źle to nie zabrzmi, ale czytając posty na tej grupie wychodzi na na to, że najgorzej jest wynająć ludziom z dziećmi. I oczywiście są rzeczy na które trzeba zwracać uwagę. Jak ktoś nie ma na kaucję albo chce płacić w ratach, to nara. No i kaucja, to najlepiej wysokość 2 czynszów z opłatami. Jak ktoś chce płacić gotówką, to tak tam samo nara. Jak ktoś nie ma konta, to zwykle oznacza, że ma komornika alb nie ma stałych wpłat na konto. Możesz też wybrać najem na okaziciela. On w sumie nie jakoś super nie zabezpiecza, ale zawsze coś tam daje. Do tego możesz wynająć np. 49 m2 z 50 m2. Jak ktoś nie chce robić żadnych przekrętów to się na to zgodzi.

Co do najmu, to i ludzi to warto też nie dać sobie na głowę. Ludzie potrafią dzwonić z każdą pierdołą, że np. lokator z pokoju obok nie umył kibelka albo że spaliła się żarówka w kuchni i żebyś przyjechała wymieć. Trzeba dobrze spisać umowę i jasno określić zasady, co należy do Twoich obowiązków, a co leży już po ich stronie.

Teoretycznie nie możesz, ale praktycznie możesz zrobić zapis, że np. w przypadku jakieś awarii możesz wejść, więc tak naprawdę jak nie płacą, to wchodzisz sama robisz tą awarię, ogólnie ludzie stosują dużo sztuczek żeby się kogoś pozbyć Albo właśnie najem na pokoje.

To nie jest tak, że jest nieusuwalny. Tak jak było napisane prawo prawem, a życie życiem. Ludzie mają różne sposoby na usunięcie lokatora. Np. jak umowa wygasa, a nie jest automatycznie przedłużana, to wchodzisz do mieszkania pod nieobecność lokatora i zmieniasz zamki. On bez umowy nie ma żadnej podstawy prawnej do mieszkania, więc jest słowo przeciwko słowu. No, ale z tego też względu lepiej wynajmować na pokoje. Łatwiej wtedy uprzykrzyć życie niechcianym lokatorom.

Przepisywanie liczników nie jest dobre, bo ludzie mogą sobie płacić za prąd, a Tobie nie płacić. Jak są na Ciebie, to im ten prąd odcinasz i mają lipę. To jest nie do końca zgodne z prawem, ale działa.
Dzięki za bardzo konkretne porady
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-16, 10:55   #837
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Dzięki za bardzo konkretne porady

Nie ma za co, jak coś to pisz Ja osobiście nie wynajmuje, ale mam znajomych co wynajmują prywatnie i jednego znajomego co ma firmę zajmującą się tego typu rzeczami, więc trochę się nasłuchałam A Ty chcesz wynajmować w Polsce czy w Niemczech, bo chyba tam mieszkasz? W Polsce to też jest problem tego typu, że dokładne weryfikowanie lokatora jest uznawane za naruszanie prywatności albo cudowanie, a w innych krajach to jest norma. Np. znajoma ostatnio wynajmowała mieszkanie w Australii i mówiła, że sprawdzali ją bardziej dokładnie niż w Polsce przy kredycie Ale ja uważam, że to jest ok, bo jednak powierzasz komuś coś za kupę kasy. U nas jak poprosisz o zaświadczeni o zarobkach, wyciąg z konta, przedstawienie umowy o pracy, raport z bik czy zaświadczenie o braku zajęć komorniczych i niezaleganiu wobec KR US/ZUS/US, to można się spotkać z różnymi reakcjami, ale jak ktoś jest uczciwy i nie ma złych zamiarów, a Ty mu wyjaśnisz dlaczego tak go sprawdzasz, to też nie powinno być problemów.
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-16, 11:22   #838
Martii
Zadomowienie
 
Avatar Martii
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Francja
Wiadomości: 1 324
Wyślij wiadomość przez MSN do Martii
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Zależy komu chcesz wynajmować, czy rodzinom czy studentom na pokoje, bo wtedy musisz inaczej urządzić. Wg mnie bez względu na to komu chcesz wynająć lepiej kupić mieszkanie w jakieś dobrej lokalizacji, z dobrą infrastrukturą, w pobliżu przedszkoli, uczelni, z dobrym dojazdem. Wg mnie też lepsze jest mieszkanie w pełni rozkładowe i o sensownych wymiarach pokoi, ustawnych, tak żeby każdy pokój można było logicznie zagospodarować. Jak jeden pokój nadaje się jedynie na garderobę to dla mnie słabo.






Ważne jest żeby mieszkanie było wyremontowane, miało potrzebne sprzęty, miejsce do przechowywania, żadnych gratów rodem z PRL. Standard ikea jest ok, nie ma co szaleć z drogimi rzeczami, bo prawdopodobnie za jakiś czas będą i tak do wymiany. Uważam, że łatwiej i mniej zachodu jest wynajmując mieszkanie rodzinie, ale jak wynajmujesz na pokoje wg mnie jest bezpieczniej. Mniejsza szansa, że ludzie się zmówią i wszyscy na raz przestaną płacić. Ogólnie czytają grupę na fb czarna lista lokatorów można się przestraszyć, ale jak dla mnie ludzie robią słabą selekcję. Uważam, że studenci są najlepszą grupą. Jakkolwiek źle to nie zabrzmi, ale czytając posty na tej grupie wychodzi na na to, że najgorzej jest wynająć ludziom z dziećmi. I oczywiście są rzeczy na które trzeba zwracać uwagę. Jak ktoś nie ma na kaucję albo chce płacić w ratach, to nara. No i kaucja, to najlepiej wysokość 2 czynszów z opłatami. Jak ktoś chce płacić gotówką, to tak tam samo nara. Jak ktoś nie ma konta, to zwykle oznacza, że ma komornika alb nie ma stałych wpłat na konto. Możesz też wybrać najem na okaziciela. On w sumie nie jakoś super nie zabezpiecza, ale zawsze coś tam daje. Do tego możesz wynająć np. 49 m2 z 50 m2. Jak ktoś nie chce robić żadnych przekrętów to się na to zgodzi.



Co do najmu, to i ludzi to warto też nie dać sobie na głowę. Ludzie potrafią dzwonić z każdą pierdołą, że np. lokator z pokoju obok nie umył kibelka albo że spaliła się żarówka w kuchni i żebyś przyjechała wymieć. Trzeba dobrze spisać umowę i jasno określić zasady, co należy do Twoich obowiązków, a co leży już po ich stronie.





Teoretycznie nie możesz, ale praktycznie możesz zrobić zapis, że np. w przypadku jakieś awarii możesz wejść, więc tak naprawdę jak nie płacą, to wchodzisz sama robisz tą awarię, ogólnie ludzie stosują dużo sztuczek żeby się kogoś pozbyć Albo właśnie najem na pokoje.





To nie jest tak, że jest nieusuwalny. Tak jak było napisane prawo prawem, a życie życiem. Ludzie mają różne sposoby na usunięcie lokatora. Np. jak umowa wygasa, a nie jest automatycznie przedłużana, to wchodzisz do mieszkania pod nieobecność lokatora i zmieniasz zamki. On bez umowy nie ma żadnej podstawy prawnej do mieszkania, więc jest słowo przeciwko słowu. No, ale z tego też względu lepiej wynajmować na pokoje. Łatwiej wtedy uprzykrzyć życie niechcianym lokatorom.





Przepisywanie liczników nie jest dobre, bo ludzie mogą sobie płacić za prąd, a Tobie nie płacić. Jak są na Ciebie, to im ten prąd odcinasz i mają lipę. To jest nie do końca zgodne z prawem, ale działa.
Nawet jak odetniesz to chyba mogą wziąć na siebie ten prąd ? Nie wiem jak to w Polsce funkcjonuje dlatego pytam





Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Martii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-16, 11:49   #839
meliandra
Zakorzenienie
 
Avatar meliandra
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 6 222
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez Martii Pokaż wiadomość
Nawet jak odetniesz to chyba mogą wziąć na siebie ten prąd ? Nie wiem jak to w Polsce funkcjonuje dlatego pytam





Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Jak komuś się skończy umowa, to nie może wziąć na siebie, bo nie ma żadnych praw do lokalu. Właściciel nie musi całkowicie go odcinać, może tylko zawiesić dostawę. Ogólnie sytuacja z prądem/gazem nie jest do końca jasna. Właściciel nie powinien odcinać mediów, bo to jest utrudnianie korzystania z lokalu. Najlepiej jak właściciel zawrze umowę z wynajmującym na dostawę energii. To może być nawet podpunkt w umowie o wynajem mieszkania. Musi być tam tylko wskazana cena. Właściciel staje się wtedy przedsiębiorstwem energetycznym i w sytuacji kiedy lokator przestaje płacić ten informuje go drogą pisemną, że jeżeli nie dokona zaległych płatności, to mu tę umowę wypowie.
__________________
🍀🍀🍀🍀🍀
meliandra jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-16, 12:47   #840
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Kupiłam mieszkanie i żałuję... no właśnie - czego?

Cytat:
Napisane przez meliandra Pokaż wiadomość
Nie ma za co, jak coś to pisz Ja osobiście nie wynajmuje, ale mam znajomych co wynajmują prywatnie i jednego znajomego co ma firmę zajmującą się tego typu rzeczami, więc trochę się nasłuchałam A Ty chcesz wynajmować w Polsce czy w Niemczech, bo chyba tam mieszkasz? W Polsce to też jest problem tego typu, że dokładne weryfikowanie lokatora jest uznawane za naruszanie prywatności albo cudowanie, a w innych krajach to jest norma. Np. znajoma ostatnio wynajmowała mieszkanie w Australii i mówiła, że sprawdzali ją bardziej dokładnie niż w Polsce przy kredycie Ale ja uważam, że to jest ok, bo jednak powierzasz komuś coś za kupę kasy. U nas jak poprosisz o zaświadczeni o zarobkach, wyciąg z konta, przedstawienie umowy o pracy, raport z bik czy zaświadczenie o braku zajęć komorniczych i niezaleganiu wobec KR US/ZUS/US, to można się spotkać z różnymi reakcjami, ale jak ktoś jest uczciwy i nie ma złych zamiarów, a Ty mu wyjaśnisz dlaczego tak go sprawdzasz, to też nie powinno być problemów.
W Polsce. W DE właśnie też jest dość skrupulatne prześwietlanie kandydatów i to jest normalne. Dużo wynajmujących odrzuca na starcie osoby, które nie mają umowy o pracę na czas nieokreślony.
A Niemcy są bardzo przewrażliwieni na punkcie ochrony danych osobowych i prywatności, więc tym bardziej dziwi mnie ta dzika sytuacja wynajmu w Polsce.

Edytowane przez chimay
Czas edycji: 2023-05-16 o 12:48
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-05-25 20:01:21


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:27.