Odpowiedzialność społeczna - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-05-26, 18:47   #1
patusiaa23
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 3 713

Odpowiedzialność społeczna


Odpowiedzialność społeczna, czyli w skrócie, postawa i teoria głosząca, że każda osoba jest zobowiązana do działań na rzecz poprawy społeczeństwa w którym funkcjonuje.

Cytując wikipedię:
Cytat:
Odpowiedzialność społeczna - postawa, która charakteryzuje się dobrowolnym i aktywnym działaniem na rzecz pozytywnych zmian w najbliższym otoczeniu społecznym. Najkrócej ujmując to zaangażowanie każdego człowieka w kreowanie lepszej rzeczywistości społecznej. Obywatele mają nie tylko prawa, ale także obowiązki względem społeczeństwa i wspólnoty.

Postawa społecznie odpowiedzialna przyczynia się do lepszej jakości życia i dobrostanu społecznego. Pomaga w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, w którym każda osoba ma wpływ na toczące się na różnych poziomach procesy decyzyjne i działania. Tym samym odpowiedzialni, aktywni obywatele kreują zmianę w jakości życia w społeczeństwie, która prowadzi do większej szczęśliwości.
Obejrzałam dzisiaj krótki reportaż który pokazuje osoby bardzo odpowiedzialne społecznie, które angażują się w wolontariat - https://www.youtube.com/watch?v=0Jx6Gy5x3Hg i zaczęłam się zastanawiać, że kurcze, robię mało a mogłabym więcej.

Segreguję śmieci, unikam plastiku, staram się wdrażać zasady zero waste, staram się unikać kupowania ubrań w sieciówkach a raczej w lumpeksach bądź z miejsc o których wiem, że produkty powstały w godnych dla pracowników warunkach. Staram się ograniczyć jedzenie mięsa, staram się nie kupować kosmetyków testowanych na zwierzętach ani takich które są szkodliwe i których producenci gdzieś mają planetę. Używam wielorazowych butelek, jajka kupię tylko z wolnego wybiegu, tak jak z resztą wszystkie produkty odzwierzęce kupuję te droższe, certyfikowane. Zawsze pouczam ludzi o pseudo-hodowlach i opowiadam o tym gdy mam okazję... Tak jak kiedyś jechałam samochodem nawet do osiedlowego sklepu, tak teraz tego nie robię i unikam używania samochodu a na pewno na krótkie dystanse.

A potem naszła mnie myśl, że znam sporo ludzi którzy mają te drobne wyżej wymienione rzeczy w totalnym poważaniu i nie udzielają się też w wolontariacie, nie pomagają w żaden sposób.

Czy waszym zdaniem jesteśmy odpowiedzialnym społeczeństwem?

Kurcze strasznie mnie to uderzyło, że są ludzie którzy w tym kraju bardzo angażują się w pomoc, a ja robię tak mało, niektórzy nie robią totalnie nic a przecież w zasadzie to mój i ich obowiązek. Jest tyle zwierząt, osób starszych, samotnych, chorych, dzieci w ciężkiej sytuacji, a ja nie wyczuwam wśród znajomych postawy pro-społecznej, nie jest to jakieś popularne. Zaczęłam myśleć, że ja jako zdrowa osoba w kwiecie wieku, mająca siły, mam po prostu obowiązek pomóc tym którym się życie gorzej ułożyło albo tym którzy sami nie są w stanie funkcjonować (ze względu np. na chorobę). Pomijam oczywiście kwestie ekologii, bo dla mnie to jest podstawa, bo najczęściej nie wymaga ogromnych wyrzeczeń i nakładu czasu.

Powiedzcie co o tym sądzicie, czy jesteśmy odpowiedzialnym społeczeństwem i co wy robicie dla dobra społeczeństwa, kraju czy planety - może dowiem się o rzeczach które mogłabym robić lepiej albo w ogóle może mogłabym robić coś więcej. Jakie drobne rzeczy robicie, bądź czego nie robicie w trosce o innych i o planetę. Może są jakieś akcje w których uczestniczycie na stałe, nie tylko sezonowo, może wspieracie jakieś ciekawe organizacje? Co w ogóle sądzicie, czy też uważacie, że to wasz obowiązek?
patusiaa23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-27, 14:15   #2
Trzpiotka91
Raczkowanie
 
Avatar Trzpiotka91
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 183
Dot.: Odpowiedzialność społeczna

Moim zdaniem jestesmy spoleczenstwem, ktore nie potrafi nawet uszanowac takch podstaw jak przestrzen publiczna czy mienie publiczne, a co dopiero mowic o odpowiedzialnosci spolecznej. Dewastowanie wiat i nowych obiektów, wyrzucanie smieci do lasów, palenie śmieciami, marnowanie jedzenia itd. to przeciez norma.

Nigdy nie zapomne jak niedaleko mojego domu postawiono smietniki z workami na psie odchody, po tygodniu wszystkie woreczki zniknely bo prawdoodobnie ktos je sobie wzial do pakowania kanapek :P
Trzpiotka91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-29, 20:55   #3
AuroraCoriolis
Zadomowienie
 
Avatar AuroraCoriolis
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 1 091
Dot.: Odpowiedzialność społeczna

Ja tez sie staram robic jakies drobne rzeczy tj



-segreguje,
-uzywam wielorazowych toreb,

-kupowac ekologiczne kosmetyki (smieszy mnie to,ze mimo dlugich i gestych wlosow zuzywam mniej niz moj tata/maz, ktorzy maja krotkie szczecinki bo maja jakas potrzebe ubicia wielkiej ilosci piany na glowie),
-jestem wege, staram sie tez nie marnowac jedzenia,
-gasze swiatlo i tv za mezem bo on zasze przy nich zasypia,
-reklamowek uzywam jako workow na smieci,zeby nie 'marnowac jednorazowek' (kolezanka sprzedala mi patent na siatczki z firanek do kupowania warzyw-polecam),
-odkad jestem dorosla podchodze odpowiedzialniej do kupowania ciuchow-kupuje jak potrzebuje/cos naprawde jest super a nie kolejna rzecz, ktora lezy, staram sie tez kupowac naturalne tkaniny,
-pije wode z kranu (mam dzbanek filtrujacy) zamiast kupowac butelkowa

-jestem w ciazy, zobaczymy jak wyjdzie cenowo ale w rossmanie sa super ekologiczne bambusowe pieluszki i na razie zamierzam ich uzywac


slyszalam tez,ze czyszczenie octem wanny/umywalki to niezly patent, musze wyprobowac.



Tez mi przykro ,ze niektorzy sa tak slepi, ze nie robia nic a jeszcze szkodza 'bo co tam, bo to tylko raz etc' - zalosne jest dla mnie np wyrzucanie smieci do lasu,zeby zaoszczedzic to 20 zł na jakims worku, gdzie mam dziwne przeczucie,ze to nie wynika z ubostwa i moze wystarczyloby wypic 3 piwa mniej w zyciu
AuroraCoriolis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-30, 05:31   #4
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Odpowiedzialność społeczna

Czy jesteśmy społeczeństwem odpowiedzialnym? Odpowiedzialne społeczeństwo to społeczeństwo obywatelskie a my takim nie jesteśmy (widać to nawet po frekwencji wyborczej, gdy okazuje się, że połowa uprawnionych do głosowania obywateli ma to w nosie). Odpowiedzialni obywatele nie dewastują mienia publicznego (bo przecież to "niczyje"), potrafią dzielić tzw. przestrzeń publiczną bez stałych awantur o obrażanie czyichś uczuć religijnych. Protestują, gdy prawo jest zmieniane nocą i dostosowywane do partykularnych interesów rządzących.

Nie nazwałabym siebie odpowiedzialną obywatelką tak w 100%. Coś tam jednak staram się robić:

- korzystam ze swoich praw i biorę udział w wyborach
- oszczędzam wodę (krótkie prysznice z wyłączonym strumieniem wody, gdy się namydlam oraz podczas mycia zębów)
- reaguję, gdy widzę krzywdę zwierzęcia, dziecka, osoby słabszej
- od jakiegoś czasu nie kupuję kosmetyków testowanych na zwierzętach i sprawdzam producentów skrupulatnie
- współprowadzę osiedlowe kotkowo (w sposób odpowiedzialny, kontrolując populację zaopiekowanych kotów)
- przed zakupem jakiejś rzeczy staram się upewnić, że nie została ona wytworzona kosztem niewolniczej pracy lub pracy dzieci (niestety, u nas to trudne bo niewiele jest rzeczy z certyfikatem Fair Trade). Unikam też kupowania produktów kilku firm (np. Bosch, Bayer, Hugo Boss) z osobistego wyboru.
- staram się nie marnować żywności i wolę kupić za mało, niż wyrzucić nadmiar
- jeśli to możliwe, przesiadam się z auta na rower lub autonogi. Jeśli do zrobienia mam małe zakupy (kilka produktów) także wolę rower zamiast podjeżdżania autem.
- Szanuję mienie publiczne
- segreguję śmieci

Nie są to wyczyny z mojej strony, ale może dobry początek.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-01, 07:40   #5
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Odpowiedzialność społeczna

Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
Odpowiedzialność społeczna, czyli w skrócie, postawa i teoria głosząca, że każda osoba jest zobowiązana do działań na rzecz poprawy społeczeństwa w którym funkcjonuje.

Cytując wikipedię:


Obejrzałam dzisiaj krótki reportaż który pokazuje osoby bardzo odpowiedzialne społecznie, które angażują się w wolontariat - https://www.youtube.com/watch?v=0Jx6Gy5x3Hg i zaczęłam się zastanawiać, że kurcze, robię mało a mogłabym więcej.

Segreguję śmieci, unikam plastiku, staram się wdrażać zasady zero waste, staram się unikać kupowania ubrań w sieciówkach a raczej w lumpeksach bądź z miejsc o których wiem, że produkty powstały w godnych dla pracowników warunkach. Staram się ograniczyć jedzenie mięsa, staram się nie kupować kosmetyków testowanych na zwierzętach ani takich które są szkodliwe i których producenci gdzieś mają planetę. Używam wielorazowych butelek, jajka kupię tylko z wolnego wybiegu, tak jak z resztą wszystkie produkty odzwierzęce kupuję te droższe, certyfikowane. Zawsze pouczam ludzi o pseudo-hodowlach i opowiadam o tym gdy mam okazję... Tak jak kiedyś jechałam samochodem nawet do osiedlowego sklepu, tak teraz tego nie robię i unikam używania samochodu a na pewno na krótkie dystanse.

A potem naszła mnie myśl, że znam sporo ludzi którzy mają te drobne wyżej wymienione rzeczy w totalnym poważaniu i nie udzielają się też w wolontariacie, nie pomagają w żaden sposób.

Czy waszym zdaniem jesteśmy odpowiedzialnym społeczeństwem?

Kurcze strasznie mnie to uderzyło, że są ludzie którzy w tym kraju bardzo angażują się w pomoc, a ja robię tak mało, niektórzy nie robią totalnie nic a przecież w zasadzie to mój i ich obowiązek. Jest tyle zwierząt, osób starszych, samotnych, chorych, dzieci w ciężkiej sytuacji, a ja nie wyczuwam wśród znajomych postawy pro-społecznej, nie jest to jakieś popularne. Zaczęłam myśleć, że ja jako zdrowa osoba w kwiecie wieku, mająca siły, mam po prostu obowiązek pomóc tym którym się życie gorzej ułożyło albo tym którzy sami nie są w stanie funkcjonować (ze względu np. na chorobę). Pomijam oczywiście kwestie ekologii, bo dla mnie to jest podstawa, bo najczęściej nie wymaga ogromnych wyrzeczeń i nakładu czasu.

Powiedzcie co o tym sądzicie, czy jesteśmy odpowiedzialnym społeczeństwem i co wy robicie dla dobra społeczeństwa, kraju czy planety - może dowiem się o rzeczach które mogłabym robić lepiej albo w ogóle może mogłabym robić coś więcej. Jakie drobne rzeczy robicie, bądź czego nie robicie w trosce o innych i o planetę. Może są jakieś akcje w których uczestniczycie na stałe, nie tylko sezonowo, może wspieracie jakieś ciekawe organizacje? Co w ogóle sądzicie, czy też uważacie, że to wasz obowiązek?

Wbiję pewnie kij w mrowisko ale napiszę tyle, że: nikt nie ma obowiązku pomagac innym, udzielać się w wolontariatach itp. Sorry, ale to się robi z potrzeby serca, bo się chce, a nie bo ma się obowiązek i "powinno" bo jest się młodym, bo nam się udało itp, itd.



Sama znam ludzi i pomagających imających wszystko w doopie. Obydwie frakcje mają do tego pełne prawo.


Osobiście nie biorę udziału w wolontariatach, nie czuję chęci ani potrzeby. Za to potrzebę mam: segregowania śmieci, zaczynam (ale to przyszło wraz z lepszą wypłatą) kupować rzeczy od polskich producentów, kupuję jajka od szczęśliwych kur, mięso nadal w większości w supermarketach (sorry jem go za dużo żeby wydawać fortunę, nie nie zamierzam zmniejszyć tej ilości).
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-03, 06:14   #6
Mijanou
Wizażowy Kot Igor
 
Avatar Mijanou
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: po drugiej stronie lustra
Wiadomości: 17 529
Dot.: Odpowiedzialność społeczna

Cytat:
Napisane przez Wolha wRedna Pokaż wiadomość
Wbiję pewnie kij w mrowisko ale napiszę tyle, że: nikt nie ma obowiązku pomagac innym, udzielać się w wolontariatach itp. Sorry, ale to się robi z potrzeby serca, bo się chce, a nie bo ma się obowiązek i "powinno" bo jest się młodym, bo nam się udało itp, itd.



Sama znam ludzi i pomagających imających wszystko w doopie. Obydwie frakcje mają do tego pełne prawo.

No nie ma, nie ma.
Też mi się działalnośc wolontariacka nie kojarzy z odpowiedzialnością społeczną a raczej z empatią, choc pewnie mogę się mylić. Odpowiedzialność społeczna kojarzy mi się przede wszystkim z poszanowaniem prawa i reagowaniem na przejawy łamania tego prawa (oczywiście, nie mam tu na mysli ryzykowania własnego zdrowia/życia) a także z interesowaniem się i braniem czynnego udziału (w miarę możliwości) w wydarzeniach dotyczących ważnych zagadnień związanych z krajem, w którym się żyje (wybory!).

Oczywiście, to miło, ze ktoś się angażuje w wolontariaty i pomaga innym i popieram idee wolontariatu ale raczej nie mam skojarzeń typu: wolontariat= odpowiedzialność społeczna. Nie ukrywam też, że stałe wspieranie osób bezrobotnych z wyboru i nadmiernie dzietnych, które z wielodzietności uczyniły sobie sposób na życie jest działalnością społecznie szkodliwą (moim zdaniem). Wolontariat ma na celu wspieranie osób i zwierząt, które autentycznie nie są sobie w stanie poradzić samemu. Sama swego czasu udzielałam się w wolontariacie na onkologii dziecięcej.
__________________
I don't have time for that! I'm a cat. We are rather busy you know?



Zanim założysz wątek, zajrzyj tu: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=1269209


Warto wsłuchać się w Słowo: https://www.youtube.com/channel/UC5n...oyrF8xorb-IqVw

No pasaran!
mikroREKLAMA
Spełnione marzenia
Pragniesz szybkiej i radykalnej zmiany? Najwyższa światowa klasa włosów dziewiczych. Najlepsze z natury,.

Ta reklama pokazywana jest pod 17 529 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
Mijanou jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-03, 23:28   #7
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Odpowiedzialność społeczna

Ziemia jest przeludniona - nie rozmnażam się.
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-06-04, 11:09   #8
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Odpowiedzialność społeczna

W sumie racja z tym wolontariatem

Bo gdyby tak wszyscy byli odpowiedzialni to nie byloby schronisk, domów dziecka itd. I nie byloby zadnych wolonatariatów potrzebnych.

Wiec odpowiedzialnosc spoleczna jak dla mnie to nie doprawadzanie do tego, żeby potem trzeba po kimś "sprzątać".
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-06-04 12:09:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:34.