Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2020-01-29, 02:34   #1
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110

Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?


No właśnie.
Oczywiście nie chodzi mi o "chcemy postawić domeczek, dej hajs".
Niedawno w Kielcach i okolicach odbywało się zbieranie pięciu milionów złotych na leczenie maleńkiej dziewczynki. Były nie tylko aukcje internetowe, licytacje, zrzutka czy tam pomagam.Pl, ale także ludzie stali z puszkami, jak na WOŚP i nagabywali ludzi do wrzucania pieniędzy na leczenie.
Kwotę udało się zebrać.
Dziś widziałam kolejne ogłoszenie... Tym razem jakiemuś dziecku potrzeba 9 milionów na leczenie.
Co o tym sądzicie? Bo ja jestem bardzo rozdarta. Z jednej strony dla rodzica kwota nie gra roli i wpłaciłby 5, 10 czy więcej milionów, aby jego dziecko wyzdrowiało, ale z drugiej strony sobie myślę... Za to 5 milionów można by pomóc wielu dzieciom, a w takim tragicznym przypadku nie ma pewnosci, że operacja/leczenie się powiedzie, i dziecko z tego wyjdzie
Co o tym myślicie?

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 06:46   #2
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 448
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Masz dziecko?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 06:50   #3
mel95
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 271
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Ja też jestem zszokowana tymi sumami. Wiem ze będąc matką zrobilabym wszystko żeby zebrać taka sume na leczenie. Ale z perspektywy osoby postronnej mam takie same przemyślenia jak Ty. Myślę że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
mel95 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 07:02   #4
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 448
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Te sumy to niczyje widzimisię, taki jest koszt leczenia za granicą bądź leczenia najdroższym lekiem, który może spowolnić chorobe, ograniczyc jej skutki lub wyleczyć. Tak, są to olbrzymie pieniądze, ale może gdybyś była matką/ojcem to byś starała się je wytargac choćby spod ziemii. Nikt Ci nie każe pomagać skoro tak myślisz jak myślisz, ale uważam że gdybyś miała dziecko nie założyłabyś takiego tematu.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 07:11   #5
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 12 340
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Ale tinker chyba nie o to pyta czy jak byłabyś rodzicem to czy byś założyła taka zbiórkę tylko o to, co sądzimy o przeznaczeniu takich kwot na jedno dziecko. Patrząc z boku, bez większych emocji.
4b27789c826749bd4d16893be0ab05cdfb4777a2_659f2fa2a88b4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 07:31   #6
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 448
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Więc nie ogarniam, są zbiórki mniejsze i większe i skoro ludzie wpłacają te pieniądze to tak, jest sens choć spróbować ratować to zdrowie i życie, i nie przeliczyłabym tego na żadne pieniadze.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 07:33   #7
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

[1=4b27789c826749bd4d16893 be0ab05cdfb4777a2_659f2fa 2a88b4;87543231]Ale tinker chyba nie o to pyta czy jak byłabyś rodzicem to czy byś założyła taka zbiórkę tylko o to, co sądzimy o przeznaczeniu takich kwot na jedno dziecko. Patrząc z boku, bez większych emocji.[/QUOTE]Dokładnie

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2020-01-29, 07:55   #8
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 448
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Więc odpowiedziałam wyzej. Dla mnie nie ma różnicy czy wpłacę na dziecko które ma większą szansę na wyleczenie czy mniejszą. Nie ma mniej lub bardziej chorych dzieci a szansę na wyleczenie powinno mieć każde. Żyjemy w takim państwie jakim żyjemy, że trzeba organizować zbiórki i leczyć się za granicą. To jest paranoja.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 07:58   #9
Sok_z_buki
Rozeznanie
 
Avatar Sok_z_buki
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 507
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Wole takie zbiorki bo chociaz wiadomo, ze zbiera sie na cel nieosiagalny dla wiekszosci ludzi samodzielnie. O ile zbiorki typu "dajcie nam na wlasny dom" albo "ufundujcie nam wakacje" sprawiaja, ze mnie krew zalewa tak tutaj nawet bym rzucila groszem.
Sok_z_buki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 07:59   #10
tinkerver2
Zakorzenienie
 
Avatar tinkerver2
 
Zarejestrowany: 2018-06
Wiadomości: 11 110
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

[1=36acb097cabec02316c4aae c630d441280b2f16b_63b8b62 1cf6a6;87543305]Więc odpowiedziałam wyzej. Dla mnie nie ma różnicy czy wpłacę na dziecko które ma większą szansę na wyleczenie czy mniejszą. Nie ma mniej lub bardziej chorych dzieci a szansę na wyleczenie powinno mieć każde. Żyjemy w takim państwie jakim żyjemy, że trzeba organizować zbiórki i leczyć się za granicą. To jest paranoja.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]No i o taką odpowiedź chodziło

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka
tinkerver2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 08:03   #11
niemanicka
Wtajemniczenie
 
Avatar niemanicka
 
Zarejestrowany: 2016-11
Wiadomości: 2 283
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Też czasem o tym myślę, jaki jest sens tych zbiórek, czy to coś da, a co z dalszym leczeniem i ile to dziecko przeżyje dłużej - miesiąc czy dwa? Ale z pewnością jako matka w takiej sytuacji robiłabym wszystko, aby zebrać te sumę, czułabym taką odpowiedzialność za to, bo dziecko samo na te operacje nie zarobi/nie zbierze i to nie jego wina, że jest chore. Trudny temat. Czasem wspieram takie akcje, ale pojawia się ich naprawdę mnóstwo i wszędzie i nie da się każdemu pomóc.
niemanicka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-01-29, 08:14   #12
Tyven
Raczkowanie
 
Avatar Tyven
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 412
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Tymi 5 milionami możnaby pomóc większej ilości ludzi, ale z drugiej strony nie byłoby zebranych tych 5 milionów, gdyby nie ta konkretna zbiórka. Także dla mnie to teoretyzowanie, że za tę kwotę możnaby więcej zrobić. Nie mam nic przeciwko wydawaniu 5 czy 9 milionów na leczenie jednego dziecka, tym bardziej jak te pieniądze są od ludzi, którzy świadomie i dobrowolnie dają je na ten cel. Dużo większe kwoty są przeznaczane bez aprobaty podatników chociażby na telewizję publiczną czy jakieś nie wiadomo komu potrzebne pomniki.

Rzeczą która mnie z kolei mocno denerwuje w takich zbiórkach, to brak przejrzystości na co idą te pieniądze. Nawet jeśli są to zbiórki na stronach do tego celu stworzonych, więc ma się nadzieje że z uczciwością zbiórki jest wszystko w porządku. Przykład z dzisiaj: zbiórka organizowana przez ojca chłopaka, który choruje na chorobę podobną do mojej, więc tym bardziej chętnie bym wpłaciła w geście solidarności. Całe moje leczenie pokrywało NFZ, a tutaj zbiórka w której nie jest napisane na co to idzie, czy na jakieś leki, czy na operację, dlaczego nie przysługuje leczenie z NFZtu albo dlaczego zdecydowali się na inne leczenie i jakie (szarlatanerii nie zamierzam sponsorować). Jedyną informacją było to, że mieszkają gdzieś tam, a leczenie jest w Krakowie i dojazdy dużo pochłaniają. I bach, 50 tys. Kompletnie nie rozumiem, a spotykałam się z wieloma przypadkami, że ktoś nie zadał sobie trudu wyjaśnienia na co konkretnie są zbierane pieniądze. Jestem chory i tyle potrzebuję, koniec.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tyven jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 08:26   #13
Sabrinasab
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 345
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Osobiście nie wspieram zbiórek na milionowe kwoty. Przelewam dosyć często osobom, które potrzebują na lepszy wózek itp.
Powiem więcej, prowadząc swoją działalność jestem często przytłoczona ilością wysyłanych do mnie próśb o pomoc. Niestety wiele osób jest bardzo agresywna, zauważyłam to szczególnie w przypadku osób zbierających na milionowe cele. Nie raz i nie dwa zdarzały się wyzwiska od skner, że kasa jest a komuś życia nie chcę uratować, że sama się jeszcze przekonam, karma wraca, itd. Bardzo przykre...

---------- Dopisano o 09:26 ---------- Poprzedni post napisano o 09:20 ----------

Cytat:
Napisane przez Tyven Pokaż wiadomość
Tymi 5 milionami możnaby pomóc większej ilości ludzi, ale z drugiej strony nie byłoby zebranych tych 5 milionów, gdyby nie ta konkretna zbiórka. Także dla mnie to teoretyzowanie, że za tę kwotę możnaby więcej zrobić. Nie mam nic przeciwko wydawaniu 5 czy 9 milionów na leczenie jednego dziecka, tym bardziej jak te pieniądze są od ludzi, którzy świadomie i dobrowolnie dają je na ten cel. Dużo większe kwoty są przeznaczane bez aprobaty podatników chociażby na telewizję publiczną czy jakieś nie wiadomo komu potrzebne pomniki.

Rzeczą która mnie z kolei mocno denerwuje w takich zbiórkach, to brak przejrzystości na co idą te pieniądze. Nawet jeśli są to zbiórki na stronach do tego celu stworzonych, więc ma się nadzieje że z uczciwością zbiórki jest wszystko w porządku. Przykład z dzisiaj: zbiórka organizowana przez ojca chłopaka, który choruje na chorobę podobną do mojej, więc tym bardziej chętnie bym wpłaciła w geście solidarności. Całe moje leczenie pokrywało NFZ, a tutaj zbiórka w której nie jest napisane na co to idzie, czy na jakieś leki, czy na operację, dlaczego nie przysługuje leczenie z NFZtu albo dlaczego zdecydowali się na inne leczenie i jakie (szarlatanerii nie zamierzam sponsorować). Jedyną informacją było to, że mieszkają gdzieś tam, a leczenie jest w Krakowie i dojazdy dużo pochłaniają. I bach, 50 tys. Kompletnie nie rozumiem, a spotykałam się z wieloma przypadkami, że ktoś nie zadał sobie trudu wyjaśnienia na co konkretnie są zbierane pieniądze. Jestem chory i tyle potrzebuję, koniec.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
tu się zgadzam. Bardzo często zbiera się na choroby, które są w PL leczone w 100% z NFZ. Powinno być wtedy dokładnie wszystko wypunktowane.
Sabrinasab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 08:28   #14
Czarna2000
Inez
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 4 349
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Niestety, często takie zbiórki wydają się być nierozsądne. Zazwyczaj tak dzieci są tak chore, że szansa na pomoc im jest znikoma. Za tak olbrzymie kwoty można by pomóc wielu innym, bardziej rokującym pacjentom. Ale, czy etycznym byłoby poświęcenie takiego człowieka? No raczej nie.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czarna2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 08:29   #15
vilka1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 659
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Dla mnie takie zbiórki mają sens, jeśli ktoś chce pomóc, ma okazję, jeśli nie- nikt nie zmusza.
Natomiast mnie osobiście razie, jak pod każdym możliwym postem jakiejkolwiek aktorki/piosenkarki "gwiazdy" czy artykułem na jakikolwiek temat ludzie spamują tymi zbiórkami. Takie akcje powinny mieć jakiś inny marketing, a nie z każdej strony "daj". Artykuł o wygranej Stocha - komentarze "daj na dziecko", artykuł o śmeirci Bryanta- "daj na dziecko", kulki mocy Lewandowskiej - mnóstwo komentarzy"daj na dziecko". To mnie razi bardzo, bo przez taki nachalny marketing daję coraz mniej, bo gdzie nie spojrzy się tam ktoś na coś zbiera.
Inna sprawa- wspaniałomyślni celebryci propagujący takie akcje i namawiający szarych "followersów", żeby dali zamiast po prostu sfinansować leczenie tej osobie. Przykładowa Lewandowska namawiająca, żeby uzbierać 200 tys. zł od Polaków zarabiających pewnie nawet nie średnią krajową, zamiast po prostu przekazać na ten cel kwotę o wartości jej jednej torebki. Albo Szczęsny, który kupił jakiś projekt willi za 40 tys. zł którą będzie budował za miliony i te 40 tys. zł przeznacza na cel charytatywny. Super, niech pomagają, tylko 100 zł od przeciętnego Polaka dużo więcej poświęcenia wymaga niż takiego Szczęsnego czy Lewandowską 500 000 zł.

Edytowane przez vilka1
Czas edycji: 2020-01-29 o 08:31
vilka1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 08:51   #16
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Nigdy nie daję na ulicy. Zapisuję dokładnie, co to, kto to, a potem sprawdzam, na jaką terapię to idzie, jakie są szanse przeżycia itd.

Na te milionowe wpłacane rzadko.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 09:35   #17
ridja devojka
Zakorzenienie
 
Avatar ridja devojka
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 14 671
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Na te wielomilionowe ludzie chętniej wpłacają, zwykle dziecko jest bardzo chore i potrzebne są jakieś spektakularne terapie/operacje itp.
Jak ktoś ma jakieś problemy zdrowotne, które uniemożliwiają mu pracę i normalne życie, ma jakąś nędzną rehabilitacje która nic nie daje, potrzebuje kasy na wózek inwalidzki, dodatkowe zabiegi, terapie itp. - to są kwoty rzędu kilku tysięcy miesięcznie - to ludzie już nie są tacy chętni. Tzn ja to rozumiem, bo w pierwszym przypadku jest perspektywa uratowania życia dziecka a w drugim - poprawa jakości czyjegoś dorosłego życia. Ale w sumie to smutne.

Sama czasami wpłacam, czasami mało, zdarzały się duże przelewy.
__________________
ridja devojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 09:59   #18
3d080c1d79cb6a75330075a8e7ac619f4d31eb84_5ff7a0822ced9
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 143
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Nie wiem, na ile mozna ufac takim zbiorkom. Moge wplacic na osobe znana mnie lub moim bliskim, na obce wole sie nie dokladac. Tez nie znam sie zbytnio na tym, jak dziala sluzba zdrowia w takich przypadkach, co NFZ finansuje a co nie. Byc moze w jakims procencie rodzice zbierają na jakas eksperymentalna terapie, ktora obiecuje gruszki na wierzbie, mimo ze skuteczna, acz niedajaca jakis spektakularnych efektow terapia jest refundowana przez NFZ. Wole jednak wplacac na cos pewnego.

Co nie znaczy, ze gdyby ktos z moich bliskich potrzebowal milionow na leczenie, sama nie zalozylabym zbiorki. Jak ktos juz madrze napisal, punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia.
3d080c1d79cb6a75330075a8e7ac619f4d31eb84_5ff7a0822ced9 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:03   #19
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Ja jestem nieufna.
Nie wpłacam na pojedyncze zbiórki, których nie mam czasu ani dostatecznych umiejętnosci zweryfikować.



Zasadniczo wpłacam już teraz tylko na w moim mniemaniu pewne organizacje.
WOŚP, lokalny dom opieki nad seniorami (zbierają na pieluchy np. co mnie załamuje, ze nie mają tego zapewnionego z systemu ), odpisuję 1% na fundację Tyszkiewicz "Zdążyć z pomocą" lub fundację "Podaruj Uśmiech".
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2020-01-29, 10:11   #20
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Wpłacam, angażuję się też osobiście, chociaż to akurat rzadko, bo zwyczajnie psychicznie nie daję rady.



Cytat:
Napisane przez tinkerver2 Pokaż wiadomość
Za to 5 milionów można by pomóc wielu dzieciom, a w takim tragicznym przypadku nie ma pewnosci, że operacja/leczenie się powiedzie, i dziecko z tego wyjdzie
To prawda, ale tzw. zbiórki zbiorowe, na szeroki cel, nie cieszą się już takim powodzeniem jak dla konkretnego człowieka, na konkretną formę leczenia. Ludzie angażują się w konkretne sytuacje, łapią wirtualną więź z konkretną osobą, po to przecież rodziny i znajomi prowadzą profile na fb tych potrzebujących ludzi, zdają na bieżąco relacje z leczenia.



Zresztą nie dotyczy to tylko ludzi, fundacje działające na rzecz zwierząt mają podobnie - łatwiej jest zebrać im kasę na leczenie konkretnego psa, niż zdobyć kasę na ogólne comiesięczne utrzymanie fundacji.


A że nie ma gwarancji...nigdy jej nie ma.

Cytat:
Napisane przez vilka1 Pokaż wiadomość
Natomiast mnie osobiście razie, jak pod każdym możliwym postem jakiejkolwiek aktorki/piosenkarki "gwiazdy" czy artykułem na jakikolwiek temat ludzie spamują tymi zbiórkami. Takie akcje powinny mieć jakiś inny marketing, a nie z każdej strony "daj". Artykuł o wygranej Stocha - komentarze "daj na dziecko", artykuł o śmeirci Bryanta- "daj na dziecko", kulki mocy Lewandowskiej - mnóstwo komentarzy"daj na dziecko". To mnie razi bardzo, bo przez taki nachalny marketing daję coraz mniej, bo gdzie nie spojrzy się tam ktoś na coś zbiera.
Bez szerokiego udostępniania, rozpowszechniania zbiórki, nie ma żadnych szans że ona ruszy, no niestety tak to działa.
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:15   #21
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

[1=36acb097cabec02316c4aae c630d441280b2f16b_63b8b62 1cf6a6;87543305]Więc odpowiedziałam wyzej. Dla mnie nie ma różnicy czy wpłacę na dziecko które ma większą szansę na wyleczenie czy mniejszą. Nie ma mniej lub bardziej chorych dzieci a szansę na wyleczenie powinno mieć każde. Żyjemy w takim państwie jakim żyjemy, że trzeba organizować zbiórki i leczyć się za granicą. To jest paranoja.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]To jest bardzo krzywdzące myślenie. W naszym kraju wszystkie dzieci są ubezpieczone i maja dostęp do 100% świadczeń. Zobacz na USA gdzie leczenie jest uzależnione od rodzaju polisy rodziców. Nie ma polisy = Nie ma leczenia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 11:13 ---------- Poprzedni post napisano o 11:13 ----------

Cytat:
Napisane przez Sok_z_buki Pokaż wiadomość
Wole takie zbiorki bo chociaz wiadomo, ze zbiera sie na cel nieosiagalny dla wiekszosci ludzi samodzielnie. O ile zbiorki typu "dajcie nam na wlasny dom" albo "ufundujcie nam wakacje" sprawiaja, ze mnie krew zalewa tak tutaj nawet bym rzucila groszem.
Na takie to nawet nie patrzę.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 11:15 ---------- Poprzedni post napisano o 11:13 ----------

Cytat:
Napisane przez Tyven Pokaż wiadomość
Tymi 5 milionami możnaby pomóc większej ilości ludzi, ale z drugiej strony nie byłoby zebranych tych 5 milionów, gdyby nie ta konkretna zbiórka. Także dla mnie to teoretyzowanie, że za tę kwotę możnaby więcej zrobić. Nie mam nic przeciwko wydawaniu 5 czy 9 milionów na leczenie jednego dziecka, tym bardziej jak te pieniądze są od ludzi, którzy świadomie i dobrowolnie dają je na ten cel. Dużo większe kwoty są przeznaczane bez aprobaty podatników chociażby na telewizję publiczną czy jakieś nie wiadomo komu potrzebne pomniki.

Rzeczą która mnie z kolei mocno denerwuje w takich zbiórkach, to brak przejrzystości na co idą te pieniądze. Nawet jeśli są to zbiórki na stronach do tego celu stworzonych, więc ma się nadzieje że z uczciwością zbiórki jest wszystko w porządku. Przykład z dzisiaj: zbiórka organizowana przez ojca chłopaka, który choruje na chorobę podobną do mojej, więc tym bardziej chętnie bym wpłaciła w geście solidarności. Całe moje leczenie pokrywało NFZ, a tutaj zbiórka w której nie jest napisane na co to idzie, czy na jakieś leki, czy na operację, dlaczego nie przysługuje leczenie z NFZtu albo dlaczego zdecydowali się na inne leczenie i jakie (szarlatanerii nie zamierzam sponsorować). Jedyną informacją było to, że mieszkają gdzieś tam, a leczenie jest w Krakowie i dojazdy dużo pochłaniają. I bach, 50 tys. Kompletnie nie rozumiem, a spotykałam się z wieloma przypadkami, że ktoś nie zadał sobie trudu wyjaśnienia na co konkretnie są zbierane pieniądze. Jestem chory i tyle potrzebuję, koniec.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Właśnie też się czasem zastanawiam, dlaczego potrzebna jest zbiórka. Ostatnio widziałam zbiórkę na leczenie chłopczyka z białaczka limfoblastyczną z mojego miasta. Przecież leczenie onkologiczne jest w pełni refundowane

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:19   #22
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Treść usunięta

Edytowane przez Trzepotka
Czas edycji: 2020-01-29 o 10:23
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:22   #23
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Cytat:
Napisane przez Ingrid80 Pokaż wiadomość

Właśnie też się czasem zastanawiam, dlaczego potrzebna jest zbiórka. Ostatnio widziałam zbiórkę na leczenie chłopczyka z białaczka limfoblastyczną z mojego miasta. Przecież leczenie onkologiczne jest w pełni refundowane
Często są to zbiórki organizowane kiedy dostępne w kraju metody leczenia zawiodły. Ludzie walczą o terapie eksperymentalne albo takie, których po prostu w Polsce się nie stosuje, a za granicą owszem. Bywa też, że termin jaki proponuje NFZ jest...zbyt odległy, żeby można było mieć choćby minimalną szansę na powodzenie terapii.



No i immunoterapia nieszczęsna, która u nas jest refundowana tylko przy kilku nowotworach.
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:24   #24
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 448
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Nie rozumiem czemu mówisz że mam jakieś krzywdzące myslenie. Wpłacam czasem i na zbiórkę gdzie potrzeba zebrać milion i na te na którą trzeba zebrać kilka mln Nie uważam że moje pieniądze dobrowolnie przekazane, należą się któremuś dziecku bardziej lub mniej. Bo te pożyje 3 miesiące dłużej, te pół roku a te wyzdrowieje.
Zbiórki są zazwyczaj organizowane na leczenie za granicą, które jest bardzo kosztowne. Najwidoczniej masz kraj jest mocno do tyłu skoro nie mając większego wyboru trzeba leczyć się np właśnie w Stanach. Ilu to rodziców codziennie słyszą że dla ich dziecka nie da się nic więcej u nas zrobić. A jakoś w Niemczech czy USA jeszcze można.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:42   #25
Tyven
Raczkowanie
 
Avatar Tyven
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 412
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Nie twierdzę, że takie zbiórki nie są zasadne. Ale dlaczego w takim razie bardzo często nie jest to w zbiórce wyjaśnione? Jak widzę, że jest zbiórka na leczenie, które jest w Polsce refundowane, to chciałabym wiedzieć dlaczego te pieniądze są potrzebne, a często wyjaśnienie tego to chyba za dużo roboty dla osoby organizującej zbiórkę.

Z mojego doświadczenia na radio i chemioterapię pacjenci są przyjmowani z dnia na dzień, czas oczekiwania na operację przy chorobie onkologicznej - kilka dni do 2 tygodni, wszystko na NFZ. Kolejka prędzej będzie do onkologa, ale jak ktoś już ma diagnozę, to raczej już zaliczył tego lekarza (podkreślam, że to tylko moje doświadczenia i dotyczy to chorób onologicznych).

Zbiórki na leczenie - ok. Ale to chyba nie jest jakieś duże wymaganie, żeby w opisie zbiórki było napisane "zbieram na lek o takiej i takiej nazwie, jest nierefundowany w Polsce a jakiego skuteczność została potwierdzona w badaniach, leki refundowane nie dały rezultatów", "zbieram na takie i takie leczenie za granicą, bo w Polsce ta terapia jest niedostępna, a jest dla mnie szansą". A nie "mam nowotwór, potrzebuję 100 tys."
Tyven jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:47   #26
elvegirl
po drugiej stronie szafy
 
Avatar elvegirl
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 41 748
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Cytat:
Napisane przez Tyven Pokaż wiadomość
Nie twierdzę, że takie zbiórki nie są zasadne. Ale dlaczego w takim razie bardzo często nie jest to w zbiórce wyjaśnione?
O to trzeba pytać organizatorów danej zbiórki. Te organizowane przez fundacje są zazwyczaj dość dobrze opisane, ale dopytać zawsze można i trzeba jeśli człowiek czuje niepokój.

Cytat:
Napisane przez Tyven Pokaż wiadomość
Z mojego doświadczenia na radio i chemioterapię pacjenci są przyjmowani z dnia na dzień, czas oczekiwania na operację przy chorobie onkologicznej - kilka dni do 2 tygodni, wszystko na NFZ.
Ja niestety mam inne doświadczenia.
__________________
"Widziałeś tę dziewczynę? Ma nogi za milion złotych!" - pomagamy Dianie https://www.siepomaga.pl/dla-diany
elvegirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:50   #27
triss_k
Zadomowienie
 
Avatar triss_k
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: jih
Wiadomości: 1 300
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

[1=36acb097cabec02316c4aae c630d441280b2f16b_63b8b62 1cf6a6;87543679]
Zbiórki są zazwyczaj organizowane na leczenie za granicą, które jest bardzo kosztowne. Najwidoczniej masz kraj jest mocno do tyłu skoro nie mając większego wyboru trzeba leczyć się np właśnie w Stanach. Ilu to rodziców codziennie słyszą że dla ich dziecka nie da się nic więcej u nas zrobić. A jakoś w Niemczech czy USA jeszcze można.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]


Tylko że są to zazwyczaj terapie eksperymentalne, bardzo drogie i w takich USA czy Niemczech ludzie też muszą za nie zapłacić.



To nie jest tak, że w Polsce be, a za granicą cacy. W takich Stanach na przykład jak nie masz odpowiedniego (i drogiego) ubezpieczenia, to płacisz za wszystko ze swojej kieszeni. Polski system ma mnóstwo wad i jest kulawy, to prawda, ale za to powszechny.



Co do zbiórek, to mam ambiwalentne uczucia. Jakoś tak wychodzi, że raczej wpłacam na mniejsze zbiórki, gdzie moje 100 zł ma jakąś moc sprawczą - a przynajmniej tak mi się wydaje.
triss_k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:54   #28
Tyven
Raczkowanie
 
Avatar Tyven
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 412
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Cytat:
Napisane przez elvegirl Pokaż wiadomość
O to trzeba pytać organizatorów danej zbiórki. Te organizowane przez fundacje są zazwyczaj dość dobrze opisane, ale dopytać zawsze można i trzeba jeśli człowiek czuje niepokój.

Ja niestety mam inne doświadczenia.
No właśnie zbiórka, na którą dzisiaj trafiłam i była na stronie do organizowania takich zbiórek nie miała żadnych konkretów i nie znalazłam jak można zadać pytanie organizatorowi. Można zostawić komentarz, ale tylko przy wpłacie pieniędzy.

Przykro, że w obrębie tego samego systemu można mieć tak różne doświadczenia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tyven jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 10:59   #29
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 3 448
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

Dobrze ale nie o tym mowa chyba? Kiedy u nas mówią Ci że nie mogą już nic dla Ciebie zrobić, to logiczne że szukasz gdzie indziej. Nawet jeśli są to terapie eksperymentalne i kosztują miliony. Ostatecznie wychodzi na to że wszyscy muszą płacić, Amerykanie u siebie i my u Amerykanów. Ja nie twierdzę że u nas be, tylko albo czekasz albo właśnie słyszysz że nie masz już czego tu szukać i jedyna opcja jest leczenie za granicą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
36acb097cabec02316c4aaec630d441280b2f16b_63b8b621cf6a6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2020-01-29, 11:15   #30
Tyven
Raczkowanie
 
Avatar Tyven
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 412
Dot.: Co sądzicie o wielomilionowych zbiórkach na leczenie?

[1=36acb097cabec02316c4aae c630d441280b2f16b_63b8b62 1cf6a6;87543769]Dobrze ale nie o tym mowa chyba? Kiedy u nas mówią Ci że nie mogą już nic dla Ciebie zrobić, to logiczne że szukasz gdzie indziej. Nawet jeśli są to terapie eksperymentalne i kosztują miliony. Ostatecznie wychodzi na to że wszyscy muszą płacić, Amerykanie u siebie i my u Amerykanów. Ja nie twierdzę że u nas be, tylko albo czekasz albo właśnie słyszysz że nie masz już czego tu szukać i jedyna opcja jest leczenie za granicą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz[/QUOTE]No chyba o tym mowa, bo odpowiedzi były pod postem Ingrid80, która mnie cytowała. I pojawiły się wyjaśnienia dlaczego się pojawiają takie zbiórki, kiedy mnie nie dziwi dlaczego się pojawiają, tylko dlaczego ktoś nie może tego wyjaśnić w transparenty sposób.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Tyven jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-02-15 16:46:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:14.