Religia w szkole - obowiązkowa? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-03-29, 21:10   #1
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 525

Religia w szkole - obowiązkowa?


Cytat:
Uczeń, który nie wybierze w szkole zajęć z religii, będzie musiał chodzić na etykę. Religię lub etykę będzie można zdawać na maturze i wliczać ocenę do średniej na świadectwie dojrzałości - poinformował minister edukacji i nauki Michał Seweryński.
Propozycje zmian w nauczaniu religii i etyki we wszystkich szkołach padły w środę na wspólnym posiedzeniu rządu i Konferencji Episkopatu Polski. Rząd przychylił się do sugestii biskupów i - jak wyjaśnił minister - proponowane zmiany będą wdrażane.

Zdaniem Seweryńskiego najważniejsze jest to, aby wprowadzić w szkole obowiązek wyboru religii albo etyki. Obecnie uczeń nie musi uczyć się żadnego z tych przedmiotów. W praktyce często dzieci, które nie chodzą na religię, nie mają w zamian innych zajęć.

"Według danych episkopatu grupa uczniów, którzy nie chodzą ani na religię, ani na etykę, jest całkiem spora. Chcemy żeby w sytuacji, kiedy uczeń lub jego rodzice nie wybiorą religii, obowiązkowo w to miejsce nauczana była etyka, aby nie prowadzić do pustki etycznej" - wyjaśnił Seweryński.

Religię lub etykę można też będzie zdawać na maturze i ocena z tego egzaminu będzie wliczana do średniej na świadectwie dojrzałości. Natomiast ani ocena z religii, ani z etyki, nie będzie miała wpływu na promocję z klasy do klasy.

Jak zaznaczył minister, podstawa programowa z etyki zostanie skontrolowana i w razie potrzeby dostosowana do możliwości nauczania w szkole. Jego zdaniem nauczycieli nie powinno zabraknąć, ponieważ ok. 90 proc. uczniów w Polsce wybiera w szkole religię, zatem etykę trzeba będzie wykładać dla stosunkowo niewielkiej grupy dzieci. Nauczycielami mogą być absolwenci filozofii.

Nie wiadomo od kiedy proponowane zmiany zaczną obowiązywać. "Na pewno nie wcześniej niż od początku nowego roku szkolnego" - zaznaczył Seweryński.
źródło: onet.pl

Jakie jest Wasze zdanie??
__________________
Wymienię

Edytowane przez cheer
Czas edycji: 2006-03-29 o 22:23
cheer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:18   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

religia powinna byc tam gdzie jej miejsce czyli w kosciele i w prywatnym domu ,dla mnie szkola i religia sie gryza i to straszne.gdyby to jeszcze byla :"nauka o religiach" -ok ale to jest czytsy KK ,a gdzie tolerancja i wybór dla innych? nie ma czegos takiego w polsce i KK.

Zaznaczam iz religia zaczyna sie juz w przedszkolu.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:19   #3
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

moim zdaniem nikt nikogo nie nauczy etyki w szkole - takie rzeczy wynosi sie z domu. z resza ciekawa jestem kto by nauczal takiej etyki... a religia w szkole to jedna wielka sciema. powinna zostac przeniesiona do salek parafialnych - wtedy moze i mialaby cos wspolnego z prawdziwa religia.
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:24   #4
Tusio
Wtajemniczenie
 
Avatar Tusio
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 2 631
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

religia absolutnie nie powinna wliczać się do średniej.
__________________
"Zważcie plemienia waszego przymioty; / Nie przeznaczono wam żyć jak zwierzęta, / Lecz poszukiwać i wiedzy, i cnoty..."
Tusio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:31   #5
Lovisa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 5 742
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez Tusio
religia absolutnie nie powinna wliczać się do średniej.
Zgadzam sie. Ja własnie chodziłam na etykę zamiast religii, ale wspominam ten przedmiot dobrze, rozmawialismy na rozne tematy, których zwykle w szkole sie nie porusza, bo wszyscy "jadą programem". Ale sam fakt, że nawet w szkole jest podział na wierzacych czy tez nie, jest dla mnie nie na miejscu.
__________________
Na stałę w USA[nie udzielam się już na forum, więc proszę do mnie nie pisać, opcja pw została wyłączona.]
Lovisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:39   #6
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 525
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Ja pamiętam czasy salek i to było nawet ciekawe. Dzieciaki chętnie chodziły na zajęcia. Często z tyłu sali siedzieli rodzice. W podstawówce bywało ciekawie, natomiast w liceum - bardzo kiepsko. Często księża byli o wiele bardziej agresywni niż nauczyciele pozostałych przedmiotów. Ze swojego i znajomych doświadczenia wiem, że dochodziło do rękoczynów na religii. Poważnie. W ogóle nie mieści mi się w głowie jak można wnikać w tak prywatne sfery ludzkiego życia jak wiara i nakazywać uczęszczanie na religię (katolicką) w szkole (czy gdziekolwiek)! Ale było to do przewidzenia...
__________________
Wymienię
cheer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:42   #7
Lovisa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 5 742
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez cheer
Ja pamiętam czasy salek i to było nawet ciekawe. Dzieciaki chętnie chodziły na zajęcia.
Też pamiętam te czasy, ale nie chodziłam chetnie. Siostra, ktora nas uczyla była wstrętna, ciągle krzyczała i tylko chodziło jej o rysowanie jakichs glupich serduszek w zeszycie. Wszystko było z przymusu i zupełnie bez sensu. Już wtedy czułam, że to nie dla mnie, sie wie
__________________
Na stałę w USA[nie udzielam się już na forum, więc proszę do mnie nie pisać, opcja pw została wyłączona.]
Lovisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-03-29, 21:44   #8
lalesia
Zakorzenienie
 
Avatar lalesia
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 5 080
GG do lalesia
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

wiekszej glupoty niz obowiazkowa religia w szkole nie moge sobie juz wyobrazic na religie przestalam chodzic z dniem "zaliczenia" komunii, wiecej nie pojawilam sie na zadnych zajeciach. Jestem niewierzaca, antykoscielna i nie wyobrazam sobie uczeszczania na ten "przedmiot"

czyzby ta ustawa (czy co by to nie bylo) to jedno z pierwszych zarzadzen naszego nowego prezydenta podlizujacego sie z wielka pasja kosciolowi i wszystkim jego czlonkom
lalesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:46   #9
Kobieta_słonecznik
Zakorzenienie
 
Avatar Kobieta_słonecznik
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: słonecznikowe pole :-)
Wiadomości: 3 176
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Moim zdanie religia nie powinna byc przedmiotem obowiązkowym.... narzucanie komu kolwiek, czego kolwiek jest oznaką nietolerancji... każdy powinien mieć prawo wyboru i uważam, iż religia to coś więcej niż tylko przedmiot szkolny... przecież nie wszyscy są katolikami czy chrześcijanami i przymuszanie odniesie tylko negatywne efekty... religia powinna być w kościele.... nie powinna się mieszać z polityka ani ze szkołą
Kobieta_słonecznik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:46   #10
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 525
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez Lovisa
Też pamiętam te czasy, ale nie chodziłam chetnie. Siostra, ktora nas uczyla była wstrętna, ciągle krzyczała i tylko chodziło jej o ryowanie jakichs glupich serduszek w zeszycie. Wszystko było z przymusu i zupełnie bez sensu. Już wtedy czułam, że to nie dla mnie, sie wie
Wszystko zależy od osoby, która prowadzi zajęcia. U nas pamiętam, że była katechetka i wspominam to całkiem przyjemnie I można było sobie w piłkarzyki potem pograć
__________________
Wymienię
cheer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 21:47   #11
desti
Zakorzenienie
 
Avatar desti
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 12 954
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

jak dla mnie religia nie ma co w szkole szukac... kiedys religia prowadzona byla przy kosciele i nie bylo problemu... na co to komu w szkole to nie wiem... a juz w ogole paranoja z obowiazkiem chodzenia na religie albo ta "etyke" ... zreszta co za roznica jezeli za oba "przedmioty" odpowiedzialny jest kosciol... no i ci akurat z etyka sa bardzo na bakier...
desti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-29, 21:50   #12
Lovisa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 5 742
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez cheer
Wszystko zależy od osoby, która prowadzi zajęcia. U nas pamiętam, że była katechetka i wspominam to całkiem przyjemnie I można było sobie w piłkarzyki potem pograć
Ja, mimo wszystko jednak ciesze się, ze tak wyszło, bo teraz wiem, ze ateizm to cos dla mnie. W liceum mielismy miłego księdza, a mimo to bylam na zajęciach kilka razy i przepisalam się na etykę. jak sie nie wierzy, to katecheta niczego nie zmieni [ja bym nawet tego nie chciała tak mi dobrze ]
__________________
Na stałę w USA[nie udzielam się już na forum, więc proszę do mnie nie pisać, opcja pw została wyłączona.]
Lovisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:01   #13
cheer
Zakorzenienie
 
Avatar cheer
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 525
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez Lovisa
Ja, mimo wszystko jednak ciesze się, ze tak wyszło, bo teraz wiem, ze ateizm to cos dla mnie. W liceum mielismy miłego księdza, a mimo to bylam na zajęciach kilka razy i przepisalam się na etykę. jak sie nie wierzy, to katecheta niczego nie zmieni [ja bym nawet tego nie chciała tak mi dobrze ]
Dokładnie i to tym bardziej przemawia za faktem, iż bezprawne jest wnikanie w tak intymną sprawę jak wiara.
__________________
Wymienię
cheer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:11   #14
Ivvonka
Zadomowienie
 
Avatar Ivvonka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 1 977
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Dla mnie religia byla godzina wolna - zawsze kombinowalam, jak tu maksymalnie skrocic sobie czas w szkole. Nie cierpialam siedzenia w lawce. Konczylam szkole w starym systemie i naprawde szczerze wspolczuje obecnym i przyszlym uczniom tych wszystkich reform i pomyslow. Nie twierdze, ze stary system byl idealny, mial tez swoje wady. Ale matura z religii? To jakas kpina! Jak to ma wygladac? Przepytywanie z pacierza? Ach! Zapomnialam, ze teraz nawet nie stawia sie pytan na ustnym - przygotowuje sie prezentacje...

Po takiej edukacji i pomyslowej maturze wspolczuje Wam pozniej tego brutalnego zderzenia z rzeczywistoscia, jaka zastacie na studiach. Mysle, ze ten przeskok dla "starych" maturzystow byl o wiele lagodniejszy - po prostu wiecej od nas wymagano. Nasuwa mi sie skojarzenie z roznica miedzy dawniejsza trwajaca 8-lat szkola podstawowa a liceum - kazdy przezywal szok, bo szkola przestawala byc juz tylko zabawa, stawiano nam pewne wymagania, czasem duze. Ale trud byl oplacalny. Zdawalismy o wiele trudniejsze od matury egzaminy wstepne na studia i jakos udaje nam sie przebrnac przez kolejne egzaminy podczas sesji. Jestesmy po prostu zahartowani, nie rozpieszczali nas taki bzudarmi jak matura z religii.

Co za kraj...
Ivvonka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:13   #15
beat@
Zakorzenienie
 
Avatar beat@
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica
Wiadomości: 10 605
GG do beat@ Send a message via Skype™ to beat@
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez paula78
religia powinna byc tam gdzie jej miejsce czyli w kosciele i w prywatnym domu ,dla mnie szkola i religia sie gryza i to straszne.gdyby to jeszcze byla :"nauka o religiach" -ok ale to jest czytsy KK ,a gdzie tolerancja i wybór dla innych? nie ma czegos takiego w polsce i KK.

Zaznaczam iz religia zaczyna sie juz w przedszkolu.
Zgadza się z Tobą w 100%. Po prostu nic dodać nic ująć
__________________
1 cs - 16.10.2013 II kreseczki

Patrycja 28.06.2014

beat@ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:16   #16
muron
Zakorzenienie
 
Avatar muron
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: tęczowe miasto/deszczowy kraj
Wiadomości: 7 927
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

paranoja, wmawia sie nam uparcie, że jesteśmy krajem katolickim, nawet jeśli to nie wyznaniowym! Ale świeckim, a przewaźająca częśc społeczeństwa zalicza się do katolików. jestem wierząca (choć raczej z przekonan protestanka nie katoliczka, choć wychowana inaczej) ale uważam, że wszelkie zajęcia z reliii, jakiejkolwiek, muszą odbywać się po lekcjach przy świątyniach. Tak jak było to kiedy chodziłam do podstawówki.
__________________
Flora by Gucci

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=890431
muron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:18   #17
Momo
Zakorzenienie
 
Avatar Momo
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: ok. Bydgoszczy
Wiadomości: 5 520
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Religia powinna wrócić do salek przykościelnych.A jeżeli już musi być w szkole,to powinna być na zaliczenie ,a nie na stopnie.
Religia na maturze ,to absurd!
__________________
Moim ulubionym sprzętem kuchennym jest laptop ...

Kobieta zmienną jest...moje hobby
http://www.zapiskiroztrzepane.pl/


Awatar - made by Momo
Momo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:30   #18
muron
Zakorzenienie
 
Avatar muron
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: tęczowe miasto/deszczowy kraj
Wiadomości: 7 927
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

drogie internetowe koleżanki! Cofamy sie, zawsze bylismy sto lat za innymi, teraz galopujemy w stronę ciemności średniowiecza. Kobieta do garów, facet do kapci, dzieci na religię, tabletki do kosza, feministki na szubienice, geje na stos. Ach jak się cieszę, że za miesiąc będę 2000 km stąd. Może jednak nie pozwola mi wrócić uznając za wroga narodu i historii.
religia do salek!
__________________
Flora by Gucci

https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=890431
muron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:44   #19
aisne
Zadomowienie
 
Avatar aisne
 
Zarejestrowany: 2004-08
Lokalizacja: Gniezno
Wiadomości: 1 322
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Religia mogłaby być jednak jako przedmiot możliwy do zdawania na maturze, tak jak teraz można sobie wybrac historię, biologię czy inne. Na przykład moja koleżanka wybiera sie na teologię, jest wierząca i interesuje sie religią i bardzo chciałaby miec możliwośc zdawania religii jako trzeciego przedmiotu (po polskim i języku obcym), ale ze nie ma takiej możliwości to musi zdawać wos.
aisne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2006-03-29, 22:47   #20
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez Ivvonka
Po takiej edukacji i pomyslowej maturze wspolczuje Wam pozniej tego brutalnego zderzenia z rzeczywistoscia, jaka zastacie na studiach.
wnioskujac ze piszesz o tzw. 'nowej maturze' spiesze doniesc, ze taka mam za soba i wcale nie zaznalam brutalnego zderzenia z rzeczywistoscia na studiach troszke uogolniasz. z brutalna rzeczywistoscia to ja sie zderzyla przechodzac z opiekunczej podstawowki do rejonowego gimnazjum - to bylo dopiero bolesne...



Cytat:
Napisane przez Ivvonka
Mysle, ze ten przeskok dla "starych" maturzystow byl o wiele lagodniejszy - po prostu wiecej od nas wymagano.
tego tez taka pewna nie jestem. byly 4 lata na zrealizowanie materialu. teraz na zrealizowanie podobnego programu zostalo 2,5 (pol roku zamieszania z maturami)


Cytat:
Napisane przez Ivvonka
Zdawalismy o wiele trudniejsze od matury egzaminy wstepne na studia i jakos udaje nam sie przebrnac przez kolejne egzaminy podczas sesji. Jestesmy po prostu zahartowani, nie rozpieszczali nas taki bzudarmi jak matura z religii.
pomimo nowej matury egzamin na studia zdawalam i bardzo mi sie podobal w porownaniu do matury (czy ja wiem czy trudniejszy?? hmmm... chyba nie bardzo). to mature bede zle wspominac (miedzy innymi dlatego, ze zle zdana blokuje mozliwosc dostania sie na fajne kierunki). przez moja pierwsza sesje tez gladko przeszlam (prawie same piatki), pomimo tego ze chcac nie chcac bralam udzial w reformie oswiaty.
a czy rozpieszczeni bzdurna matura z religii?? dlaczego rozpieszczeni? po takiej maturze raczej nigdzie nie beda brac, wiec i pewno chetnych na cos takiego bedzie niewielu (chyba ze tacy ktorzy studia maja w tyle i chcac tylko zdac, ale teraz to raczej wiekszosc wali na studia)
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 22:54   #21
Meariel
调解人
 
Avatar Meariel
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Wiadomości: 2 938
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Całą sobą jestem za religią prowadzoną w salkach przykościelnych zamiast w szkołach lub przedszkolach. W Polsce szkoły nie są przygotowane na rozdzielenie etyki od religii. Ponadto jeśli zajęcia z religii odbywałyby się poza szkołą, przychodziłyby tam dzieciaki które naprawde chcą (lub ich rodzice chcą) a nie dzieciaki, które np. i tak nie mają co ze sobą zrobić na tej 3 czy 4 godzinie lekcyjnej, to pójda na religię żeby się trochę posmiać, powygłupiac lub podokuczać księdzu (jak u mnie w LO).
Zniknąłby też problem co zrobić z ośmioletnim dzieckiem, kiedy nie wychowujemy go w duchu katolickim, a wszystkie koleżanki z klasy zbierają obrazki i rozmawiają o białych sukienkach na komunię.
__________________
Make up, not war!
Meariel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 23:04   #22
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Etyka-tak (lekcje wychowawcze miały pełnic te funkcję, ale ten kto to wymyslił chyba nigdy nie chodził do szkoły, problem ocen powinien byc rozwiązany jak w przypadku "wychowania do życia w rodzinie" i nie powinien prowadzić jej ksiądz)
Religia-nieobowiązkowa, moze być w szkole po lekcjach, zeby dzieci, które chcą nie musiały chodzić daleko (niezawsze kosciol jest po drodze ze szkoły) ale po lekcjach, jako zajęcia dla chętnych.

W ogóle uważam, ze religia nie powinna być stosowana jako alternatywa dla etyki i odwrotnie. Te dwa przedmioty nie powinny miec ze sobą nic wspolnego i powinny być traktowane oddzielnie.

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2006-03-30 o 00:07
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 23:06   #23
marcelina73
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 2 983
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Kompletna bzdura. Religia powinna być w kościele - dla chętnych i bez ocen i świadectw. W szkole może i przydałaby się etyka - ale nie jako przedmiot na ocenę.
Podziękujmy bandzie moherowców za kolejny wspaniały pomysł.
marcelina73 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 23:37   #24
Ivvonka
Zadomowienie
 
Avatar Ivvonka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 1 977
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez lain
wnioskujac ze piszesz o tzw. 'nowej maturze' spiesze doniesc, ze taka mam za soba i wcale nie zaznalam brutalnego zderzenia z rzeczywistoscia na studiach troszke uogolniasz. z brutalna rzeczywistoscia to ja sie zderzyla przechodzac z opiekunczej podstawowki do rejonowego gimnazjum - to bylo dopiero bolesne...
Oczywiscie, ze uogolniam. Nie doswiadczylam "nowej" matury, wiec opisuje po prostu swoje wrazenia na podstawie tego, co wiem z przekazow. Z tym zderzeniem to tez jest roznie - zalezy od poziomu szkol i prestizu uczelni. Oczywista sprawa jest, iz nie wszystkie szkoly i uczelnie wyzsze w Polsce maja jednakowy, taki sam wysoki poziom. Sa szkoly gorzej lub lepiej przygotowujace uczniow na studia wyzsze (co weryfikuja chocby rankingi). Sa uczelnie (lub kierunki) na ktore latwo jest sie dostac, a wrecz wystarczy przekazac odpowiednie dokumenty, a sa wreszcie te, ktore wymagaja od kandytatow czasem wieloetapowego egzaminu, wybierajac tych najlepszych, a konkurencja czesto jest duza.
Mowie o ogolnym stanie edukacji w naszym kraju i zauwazam tutaj tendencje spadkowa, jesli chodzi o jakosc nauczania.




Cytat:
Napisane przez lain
tego tez taka pewna nie jestem. byly 4 lata na zrealizowanie materialu. teraz na zrealizowanie podobnego programu zostalo 2,5 (pol roku zamieszania z maturami)

No, wlasnie. Wiekszosc materialu pewnie byla pobieznie zrealizowana z powodu braku czasu. Nie wspominajac o ciaglej presji, ktora wplywa stresogennie i nie najlepiej na wyniki w nauce




Cytat:
Napisane przez lain
pomimo nowej matury egzamin na studia zdawalam i bardzo mi sie podobal w porownaniu do matury (czy ja wiem czy trudniejszy?? hmmm... chyba nie bardzo). to mature bede zle wspominac (miedzy innymi dlatego, ze zle zdana blokuje mozliwosc dostania sie na fajne kierunki). przez moja pierwsza sesje tez gladko przeszlam (prawie same piatki), pomimo tego ze chcac nie chcac bralam udzial w reformie oswiaty.
a czy rozpieszczeni bzdurna matura z religii?? dlaczego rozpieszczeni? po takiej maturze raczej nigdzie nie beda brac, wiec i pewno chetnych na cos takiego bedzie niewielu (chyba ze tacy ktorzy studia maja w tyle i chcac tylko zdac, ale teraz to raczej wiekszosc wali na studia)
Jak juz zaznaczylam, pisalam o ogolnie. Czyli nie o takich wyjatkach jak Ty, lain, ktore sobie poradza w zyciu Sama dostrzegasz wady swojej matury. Wierz mi, ze ja tez wiele razy narzekalam na szkole. Szkolnictwo wyzsze takze kuleje: skoro mature moze miec kazdy, a studia nie sa zadnym problemem.... Ale mowa tutaj o problemie religii, wiec wiecej rozwodzic sie nie bede.
Ivvonka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-29, 23:41   #25
Luba
Zakorzenienie
 
Avatar Luba
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bawaria
Wiadomości: 24 548
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Ja mieszkam w Bawarii, tutaj religii ucza w szkole, w kazdej klasie wisi krzyz i dzieci przed lekcjami modla sie... ale, no wlasnie jest tez to malutkie "ale".
Dzieci wiary ewangelickiej w tym samy czasie maja swoja nauke religii, dzieci niewierzace chodza na etyke. Nikt na nikogo nie patrzy krzywo, ze nie chodzi na religie, nikt nie jest wytykany palcami, ta poranna modlitwa jest tak skomponowana, ze dziecko kazdej wiary moze ja wypowiedziec, a jesli ktos nie chce mowic to nikt go nie zmusza i nie ma z tego powodu przykrosci. Z religii sa oceny jak z kazdego przedmiotu ale nie sa brane do sredniej.
Moj syn poszedl tu do komunii, nie wszystkie dzieci z jego klasy przystepowaly do komunii i nikt nie robil z tego afery. Nie bylo zadnych skladek na prezenty, kwiaty itd. Jedyny koszt dla nas to byla impreza komunijna i koszt czyszczenia alby, bo alby sa wypozyczane z kosciola.

Nie podoba mi sie np to ze gdzie nie pojde to wszedzie pytaja mnie o wyznanie, we wszystkich podaniach, ankietach jest rubryka "wyznanie"

Ale w porownaniu do KK w Polsce tu KK chociaz odgrywa duza role, to jednak pelni bardziej sluzebna role, angazuje sie w prace spoleczne a nie w polityke.

To tak w ramach ciekawoski ze swiata
Luba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-30, 00:15   #26
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

Cytat:
Napisane przez Luba
Ja mieszkam w Bawarii...
Ciekawe
Tak, jesli chodzi o tolerancje wyznaniową jestesmy gdzieś na początku tej drogi (heh...optymistka ze mnie)
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-30, 09:33   #27
dora_angel
Zadomowienie
 
Avatar dora_angel
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Okolice nizinne pełne lasow
Wiadomości: 1 335
GG do dora_angel
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

o rany oni już wariują , religia do średniej? religia na maturze ? czyzby ojciec dyrektor maczal w tym palce?
__________________
"Masz rozum, ukryj go!
Więcej zdziałasz cienką nóżką niż rozumem!"
Bonjour France 04.05.2011r.
Zaręczeni 19.12.2011r.
Małżonkowie 29.12.2012
dora_angel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-30, 10:17   #28
czuczenka
Zakorzenienie
 
Avatar czuczenka
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 369
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

u nas w LO religia nie ejst obowiazkowa, ludzie ktorzy na nia chodza dostana na koniec papierek dopuszczajacy ich do zawarcia w przyszlosci slubu w kosciele i nie bede musieli chodzic juz na jakies katechezy przedmalzenskie
__________________

Już Pani Licencjat
teraz sie MaGistRuje
5-ty rok na Wizażu



DUKAM
czuczenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-30, 10:23   #29
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

ja jestem ciekawa czy moje byle LO sie zmieni na takie religijne. tam religia byla przedmiotem, ktory byl bo musial byc, a jak wszystkie szkoly skracaly lekcje czy robily wolne dla uczniow, bo byly rekolekcje to nam powiedzieli, ze jestesmy dorosli - jak ktos ma potrzebe rekolekcji to niech idzie do jakiegos kosciola wieczorem

Cytat:
Napisane przez czuczenka
u nas w LO religia nie ejst obowiazkowa
na razie to wszedzie jest nieobowiazkowa mam nadzieje, ze sie to nie zmieni...
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-03-30, 10:27   #30
emememsik
po prostu Em :)
 
Avatar emememsik
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 29 527
Dot.: Religia w szkole - obowiązkowa?

nawet nie chce mi się wypowiadać na ten temat.
na początku LO zwolniłam się z religii. wcale nie dlatego, że jestem niewierząca, po prostu te lekcje były dla mnie śmieszne i nieczego mnie nie uczyły. ksiądz się wkurzył, pojechał do mojej parafii, zrobił awanturę, zagroził, że już on się postara o to, żeby nikt nigdy nie udzielił mi ślubu itp. jako że byłam (bo już mi się odechciało ) osobą bardzo udzielającą się w parafii, wszyscy mnie tam znali. przekonał nawet moich rodziców, pogroził trochę no i.. ustąpiłam. ale nie do końca. chodzę na te lekcje tylko po to, żeby nie mieć wiecznej awantury w domu, i tylu nieusprawiedliwionych godzin. nic nie robię, nie mam zeszytu, oddaję pustą kartkę na kartkówkach i siedzę sama, bo ksiądz uważa, że demoralizuję koleżanki
mam już tego naprawdę dość. czemu nie mogę sama o sobie decydować??
__________________
od maja 2012 przejechałam na rolkach 488 km
emememsik jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:41.