Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-04-26, 17:51   #1
natala236
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 46

Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa


Cześć Dziewczyny
Pracuję w małej firmie. Jestem tylko ja i szefowa. Rozmowa o pracę na luzie, kobieta wydała się spoko.
Kiedy przyszłam pierwszy dzień do pracy na początku odzywała się do mnie na Pani, po ok.30 minut mówi "Chodź pokaże ci gdzie jest kuchnia itp.". Wcześniej pracowałam w firmach gdzie była albo forma oficjalna z dwóch stron albo po imieniu, więc uznałam, że z racji tego, że będziemy tylko we dwie chce skrócić dystans i przejść na ty.
Tego dnia zwróciłam się do niej raz bezpośrednio po imieniu "Basia czy mogłabyś mi powiedzieć...?" - myślałam, że mnie zabije wzrokiem, ale uwagi nie zwróciła. Natomiast w kolejnych dniach dosadnie dawała do zrozumienia, że forma "ty" obowiązuje tylko ją.
W tej chwili sytuacja wygląda tak, że mówię do niej raczej bezosobowo no i nie wiem co dalej? Chce jej zwrócić uwagę bo niestety mi to przeszkadza. Mam 31 lat, ona ok.45.
Jak byście rozwiązały taką sytuację?
natala236 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 12:31   #2
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Jedyne co mozesz zrobic, to poprosic ja by zwracala sie do Ciebie na "pani" i bedziecie dwie panie z profesjonalnym dystansem, skoro Basie i inne Zosie to az taki zonk.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 13:15   #3
pfffh
Zadomowienie
 
Avatar pfffh
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: Dziki Wschód
Wiadomości: 1 975
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Ja do swojej szefowej, (która jest w wieku mojej mamy) mówię "Pani Kasiu", ona do mnie po imieniu. Mnie tak odpowiada. Natomiast z koleżankami w dziale (które są ode mnie starsze 15-20 lat) mówimy sobie po imieniu. One tez z szefową są na po imieniu, ale to mnie nie obchodzi.
__________________
"Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne" A. Sapkowski "Narrenturm"
pfffh jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 16:22   #4
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 804
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

U mnie szefowa jest panią Tereską. Do mnie zwraca się po imieniu. Na myśl by mi nie przyszło, żeby do szefowej mówić "ty", jeśli wyraźnie tego nie zaproponowała.
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 17:08   #5
cf8a477bc2d76321deee20101eae6dd289f7deea_608b3a95c2197
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 1 967
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Cytat:
Napisane przez pfffh Pokaż wiadomość
Ja do swojej szefowej, (która jest w wieku mojej mamy) mówię "Pani Kasiu", ona do mnie po imieniu. Mnie tak odpowiada. Natomiast z koleżankami w dziale (które są ode mnie starsze 15-20 lat) mówimy sobie po imieniu. One tez z szefową są na po imieniu, ale to mnie nie obchodzi.
Ale wątpię, żeby Twoja mama urodziła Cię w wieku 14 lat. Jeśli ktoś jest starszy o np. 20 lat lub więcej, to sama wolę mówić na Pan/Pani, ale żeby do mnie zwracano się na Ty. Naromiast 31 a 45, to nie jest taka duża różnica wieku. Moim zdaniem kobieta jest niekulturalna po prostu i wyżej s..a niż pupę ma.
cf8a477bc2d76321deee20101eae6dd289f7deea_608b3a95c2197 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 17:17   #6
I am Rock
lokalna gwiazda
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Mazury
Wiadomości: 19 804
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Moja szefowa jest 12 lat starsza, zresztą nieważne w jakim jest wieku, to jest szefowa i ona decyduje, jak mam się do niej zwracać.
I am Rock jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 17:51   #7
natala236
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 46
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

[1=cf8a477bc2d76321deee201 01eae6dd289f7deea_608b3a9 5c2197;83231146]Ale wątpię, żeby Twoja mama urodziła Cię w wieku 14 lat. Jeśli ktoś jest starszy o np. 20 lat lub więcej, to sama wolę mówić na Pan/Pani, ale żeby do mnie zwracano się na Ty. Naromiast 31 a 45, to nie jest taka duża różnica wieku. Moim zdaniem kobieta jest niekulturalna po prostu i wyżej s..a niż pupę ma.[/QUOTE]

Co do pogrubionego to niestety, ale mówienie na "ty" to nie jedyny "problem". Po prostu do tego zwracania się robi taką otoczkę, że ona jest wielka Pani i ma podwładnych. O każdej jednej osobie, która wcześniej u niej pracowała opowiada w sposób lekceważący i jednocześnie bardzo władczy.
Jeżeli większości z Was nie przeszkadza to, że ktoś Wam mówi na Ty to nie uważacie, że za nim ktokolwiek zacznie Wam mówić po imieniu to powinien Was zapytać? Rozumiem jak ktoś jest dzieckiem, ale 31 letnia kobieta?
Może są firmy gdzie to zwracanie się jednostronne nie powoduje żadnych minusów, natomiast u mnie bardzo to skróciło dystans i stawia mnie bardzo nisko. Przykład - przychodzi do niej koleżanka na kawę i mówi "O dzień dobry, widzę, że masz nową osobę, odpowiedź: tak wzięłam sobie dziewczynę, to jest moja natala". Oczywiście znam hierarchię i wiem, że ona jest szefową, ale jednak uważam, że są pewne granice.
natala236 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-04-27, 17:53   #8
magdalena1357
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 128
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Ja mieszkam za granicą, ale zazwyczaj w pracy ludzie mówią sobie per pan/pani.

Natomiast jak ktokolwiek choćby był to CEO albo pracownik 30 lat starszy zwraca się do mnie po imieniu to ja również po imieniu odpowiadam. Na początku nie zawsze się z tym pewnie czułam, ale potem spytałam kolegów (wszyscy obcokrajowcy, więc to nie jest kwestia języka) i konsensus był taki, że zawsze musi być symetrycznie.

Jeśli twoja szefowa naprawdę uważa inaczej i nie zrozumiałaś opacznie jej reakcji, to naprawdę współczuję ci szefowej.
magdalena1357 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 18:14   #9
Aimee_J
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 3 360
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Cytat:
Napisane przez I am Rock Pokaż wiadomość
Moja szefowa jest 12 lat starsza, zresztą nieważne w jakim jest wieku, to jest szefowa i ona decyduje, jak mam się do niej zwracać.
Masz rację z tym, że to szef decyduje o tym jak pracownik powinien się do niego zwracać.
Ale teoretycznie, pośród ludzi kulturalnych, mówienie na 'Ty' powinno być symetryczne. Jeśli szef zaczyna mówić do pracownika na "Ty", to jeśli jest osobą kulturalną, powinien pozwolić również na mówienie na "Ty" do siebie. Jeśli się na to nie zgadza, powinien pozostać przy mówieniu do pracownika na "Pan/Pani". Z tego co kilkakrotnie przeczytałam w artykułach i poradnikach, nawet w pracy występuje zasada wzajemności. Niestety niewielu szefów sobie z tego zdaje sprawę, szczególnie tych, którzy mają przerośnięte ego

Ja się nie spotkałam z tym, żeby którykolwiek z moich przełożonych mówił do mnie na 'Ty' zaznaczenia, ze działa to również w drugą stronę. Mój aktualny i bezpośredni przełożony sprowadził mnie na ziemię pierwszego dnia, gdy powiedziałam do niego 'Proszę Pana', że sobie nie życzy 'panowania'. W przypadku pozostałych, wyższych rangą, po jakimś dłuższym okresie, forma 'Proszę Pani' ewoluowała naturalnie w nieco mnie formalne 'Pani Aimee', ale mnie nadal obowiązuje forma np. 'Panie Dyrektorze', co pasuje zarówno im, jak i mnie.

A co do Autorki. Myślę, ze nie ma tu rady, która pozwoli albo przejść na 'Ty' [jak widać, szefowa sobie nie życzy] lub wrócić do bardziej oficjalnej formy, bez kolejnego urażenia szefowej [przypuszczam, ze reakcja będzie podobna].
Aimee_J jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-27, 22:21   #10
patusiaa23
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 3 713
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

W wielu firmach wszyscy mówią do siebie po imieniu od razu, druga sprawa, to osoba wyższa stanowiskiem decyduje o przejściu na "ty" więęęęęęęc jak rozumiem dla szefowej komfortowo jest zwracać się do Ciebie po imieniu i wygodnie jest gdy mówisz do niej "Pani" bo nie zwróciła Ci uwagi żeby było inaczej. Szczerze mówiąc, mało mnie to szokuje, do mojej mamy w pracy też mówią "Pani" bo jest po prostu starsza od większości swoich koleżanek... A nawet nie jest ich szefową tylko są równe stanowiskiem
patusiaa23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-28, 06:09   #11
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-10
Wiadomości: 7 327
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Ja mowie Pan i Pani.
ad661336dba67467d5566b7c0c939a9c82ec46ac_5f7e48729cea2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-04-28, 13:50   #12
lady666macbeth
Zakorzenienie
 
Avatar lady666macbeth
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Wiadomości: 8 338
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

moja szefowa jest w wieku mojej mamy, czyli 22 lata starsza ode mnie. I obie mówimy sobie per Ty. Bo tak jest najprościej, nie można paniować w nieskończoność.
Ogólnie to też pewnie dużo zależy od tego co to za firma/

---------- Dopisano o 14:50 ---------- Poprzedni post napisano o 14:49 ----------

Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
W wielu firmach wszyscy mówią do siebie po imieniu od razu, druga sprawa, to osoba wyższa stanowiskiem decyduje o przejściu na "ty" więęęęęęęc jak rozumiem dla szefowej komfortowo jest zwracać się do Ciebie po imieniu i wygodnie jest gdy mówisz do niej "Pani" bo nie zwróciła Ci uwagi żeby było inaczej. Szczerze mówiąc, mało mnie to szokuje, do mojej mamy w pracy też mówią "Pani" bo jest po prostu starsza od większości swoich koleżanek... A nawet nie jest ich szefową tylko są równe stanowiskiem
zgadzam się w zupełności.
__________________
"Słowami też można dotykać. Nawet czulej niż dłońmi."
lady666macbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-28, 14:14   #13
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Cytat:
Napisane przez natala236 Pokaż wiadomość
Cześć Dziewczyny
Pracuję w małej firmie. Jestem tylko ja i szefowa. Rozmowa o pracę na luzie, kobieta wydała się spoko.
Kiedy przyszłam pierwszy dzień do pracy na początku odzywała się do mnie na Pani, po ok.30 minut mówi "Chodź pokaże ci gdzie jest kuchnia itp.". Wcześniej pracowałam w firmach gdzie była albo forma oficjalna z dwóch stron albo po imieniu, więc uznałam, że z racji tego, że będziemy tylko we dwie chce skrócić dystans i przejść na ty.
Tego dnia zwróciłam się do niej raz bezpośrednio po imieniu "Basia czy mogłabyś mi powiedzieć...?" - myślałam, że mnie zabije wzrokiem, ale uwagi nie zwróciła. Natomiast w kolejnych dniach dosadnie dawała do zrozumienia, że forma "ty" obowiązuje tylko ją.
W tej chwili sytuacja wygląda tak, że mówię do niej raczej bezosobowo no i nie wiem co dalej? Chce jej zwrócić uwagę bo niestety mi to przeszkadza. Mam 31 lat, ona ok.45.
Jak byście rozwiązały taką sytuację?
Męczysz się z tym mówieniem bezosobowo. Skoro nic nie powiedziała możesz udac że jej nie rozumiesz i mów jej po imieniu albo szefowo.
Rozwiązaniem jest też powiedzienie jej tego co tu napisałaś - że do tej pracowałaś w firmach gdzie mówiło się albo po imieniu albo na Pani. I niezręcznie czujesz się w obecnej sytuacji. Chciałabyś się dopytać czy przeszłyście na Ty, czy mówicie sobie na Pani.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-28, 17:11   #14
natala236
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 46
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Dzisiaj powiedziała do mnie "a co robi?"
Odruchowo się zapytałam, "ale kto?" "no Ty"
Tak, że jest coraz weselej
natala236 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-28, 17:32   #15
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Cytat:
Napisane przez natala236 Pokaż wiadomość
Co do pogrubionego to niestety, ale mówienie na "ty" to nie jedyny "problem". Po prostu do tego zwracania się robi taką otoczkę, że ona jest wielka Pani i ma podwładnych. O każdej jednej osobie, która wcześniej u niej pracowała opowiada w sposób lekceważący i jednocześnie bardzo władczy.
Jeżeli większości z Was nie przeszkadza to, że ktoś Wam mówi na Ty to nie uważacie, że za nim ktokolwiek zacznie Wam mówić po imieniu to powinien Was zapytać? Rozumiem jak ktoś jest dzieckiem, ale 31 letnia kobieta?
Może są firmy gdzie to zwracanie się jednostronne nie powoduje żadnych minusów, natomiast u mnie bardzo to skróciło dystans i stawia mnie bardzo nisko. Przykład - przychodzi do niej koleżanka na kawę i mówi "O dzień dobry, widzę, że masz nową osobę, odpowiedź: tak wzięłam sobie dziewczynę, to jest moja natala". Oczywiście znam hierarchię i wiem, że ona jest szefową, ale jednak uważam, że są pewne granice.
O matko, jaki burak z tej baby.

Sytuacja bez wyjścia, bo kulturalnie i taktownie nic z taką nie ugrasz.

Ja bym zmieniła robotę, serio mówię. Tu w ogóle nie chodzi o konwenans, to chodzi o jej stosunek do ludzi - jak sama zresztą, słusznie, mówisz.

Cytat:
Napisane przez natala236 Pokaż wiadomość
Dzisiaj powiedziała do mnie "a co robi?"

Tak, że jest coraz weselej
O, to jak moja teściowa do mnie

Edytowane przez dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Czas edycji: 2018-04-28 o 17:35
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-28, 18:03   #16
voice_of_silence
Zakorzenienie
 
Avatar voice_of_silence
 
Zarejestrowany: 2005-06
Wiadomości: 4 378
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Ja byłam kiedyś w takiej kuriozalnej sytuacji, gdzie nawet nie szefowa, a kierowniczka (dziewczyna jakieś 4 lata starsza ode mnie) mówiła mi po imieniu, ja do niej na pani (starałam się stosować do znanych mi zasad kultury a ona nigdy nie zaproponowała by zwracać się inaczej), a moi współpracownicy, nawet ci młodsi ode mnie, mówili jej po imieniu. Męczyłam się z tym aż znalazłam inną pracę. A jak się teraz spotykamy na ulicy, co się czasem zdarza, to mówię jej po imieniu, bo już mnie to ryra. Nie lubię takich sytuacji.

Natomiast byłam dziś u fryzjera i jedna z pracownic w chyba zbliżonym do jej szefowej wieku, mówiła do niej na "pani", natomiast szefowa zwracała się do pracownicy po imieniu. Nie mogłam wyjść ze zdziwienia przez całą wizytę, zwłaszcza że salonik malutki.

Pamiętałam o tym jak mnie to uwierało kiedyś i jednocześnie starałam się obserwować pracownicę czy jej to sprawia jakiś problem. I muszę przyznać, że problemu żadnego nie zauważyłam.
__________________
Kocham luksus. A luksus polega nie na bogactwie i ornamentach, ale na braku wulgarności.

Coco Chanel

Wyzwanie czytelnicze 2019
voice_of_silence jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-28, 18:10   #17
Czarna2000
Inez
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 4 349
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Nie zdecydowałabym się na mówienie per "ty" do starszej, wyższej stanowiskiem osoby bez jej wyraźnej zgody.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Czarna2000 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-28, 21:54   #18
drasunia
Raczkowanie
 
Avatar drasunia
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 97
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Może źle zrozumiałaś te spojrzenie? W końcu nic nie zaprotestowała. Moim zdaniem powinno się zawsze zaproponować przejście na "ty", no z wyjątkiem jak chociaż jedna z osób jest dzieckiem.
__________________
My life is brilliant
My love is pure
I saw an angel
Of that I'm sure


https://www.youtube.com/watch?v=RtcOLN6Ley4
drasunia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 10:56   #19
MsLizard
Zadomowienie
 
Avatar MsLizard
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 296
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

W pierwszej pracy szef sam zaproponował by mówić mu na "Ty", w drugiej szef mówił do mnie po imieniu, ja za to "pan". W trzeciej też tak jest. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że to jakiś problem. Uważam, że w pracy są inne rzeczy na które trzeba bardziej zwracać uwagę, a nie głupotami się przejmować.
MsLizard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-04-29, 11:44   #20
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Cytat:
Napisane przez MsLizard Pokaż wiadomość
W pierwszej pracy szef sam zaproponował by mówić mu na "Ty", w drugiej szef mówił do mnie po imieniu, ja za to "pan". W trzeciej też tak jest. Nigdy nie przyszło mi do głowy, że to jakiś problem. Uważam, że w pracy są inne rzeczy na które trzeba bardziej zwracać uwagę, a nie głupotami się przejmować.
Musisz jeszcze brać poprawkę na to, że dla innych protekcjonalne traktowanie przez kogokolwiek może nie być głupota. Nawet jeżeli dla ciebie to głupota.
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 12:28   #21
I ona
Zakorzenienie
 
Avatar I ona
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 5 490
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

U mnie w pracy wszyscy jesteśmy na Ty. I to mi się podoba. Wyznaję zasadę, że albo wszyscy jesteśmy na Ty, albo Pan/Pani. To podkreślanie że jestem szefem Panem jest według mnie słabe. Każda osoba podejmująca pracę zawodową jest dorosła, więc skoro szef wymaga mówienia do siebie mówienia Pan, tak samo powinien się zwracać do pracowników. Jednostronna forma kojarzy mi się z poczuciem wyższości, pogardą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
I ona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 12:35   #22
MsLizard
Zadomowienie
 
Avatar MsLizard
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1 296
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

[1=dfdce9ad473ee3ba4bd9426 289ac63cb58eb8552;8325899 1]Musisz jeszcze brać poprawkę na to, że dla innych protekcjonalne traktowanie przez kogokolwiek może nie być głupota. Nawet jeżeli dla ciebie to głupota.[/QUOTE]

Wszystko jest kwestią subiektywnych odczuć i tak, masz rację , podczas gdy inni pewne zachowania będą traktować negatywnie w stosunku do swojej osoby, inni będą w tym względzie neutralni i będą traktować tych pierwszych jako przewrażliwionych. Dla mnie jednostronne mówienie przez szefa na Ty nie jest protekcjonalnym zachowaniem i nigdy tak tego nie odbierałam. Oczywiście nie mówię, że szefowa Autorki nie traktuje innych z wyższością, bo jej nie znam, ale samo mówienie na ty dla mnie o tym nie świadczy. W ogóle mam dystans to wypowiedzi typu "powiedziała to takim tonem, na pewno się wywyższa". Dla mnie to nie są argumenty przemawiające za tym aby przypisywać innym negatywne cechy, ja widzę tu problem z brakiem dystansu do siebie i innych.
MsLizard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 16:50   #23
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Cytat:
Napisane przez I ona Pokaż wiadomość
U mnie w pracy wszyscy jesteśmy na Ty. I to mi się podoba. Wyznaję zasadę, że albo wszyscy jesteśmy na Ty, albo Pan/Pani. To podkreślanie że jestem szefem Panem jest według mnie słabe. Każda osoba podejmująca pracę zawodową jest dorosła, więc skoro szef wymaga mówienia do siebie mówienia Pan, tak samo powinien się zwracać do pracowników. Jednostronna forma kojarzy mi się z poczuciem wyższości, pogardą.
Dokładnie. No i przede wszystkim to brak podstaw kultury i dobrego wychowania. Jest to również nieprofesjonalne. Miałabym słabe poważanie dla takiego szefa, strasznie musi być słaby, skoro nadaje sobie 'splendoru' w tak durny sposób.
W swojej karierze zawodowej nigdy się z czymś takim nie spotkałam, nawet jak byłam młoda dziewczyna, w trakcie studiów. Troche to dla mnie dziwne, że ktoś może się tak głupio zachowywać w pracy.
No ale, sa ludzie i parapety.
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 16:56   #24
Timon i Pumba
hakuna matata
 
Avatar Timon i Pumba
 
Zarejestrowany: 2016-06
Wiadomości: 22 754
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Treść usunięta

Edytowane przez Timon i Pumba
Czas edycji: 2023-12-18 o 23:25
Timon i Pumba jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 16:58   #25
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Cytat:
Napisane przez MsLizard Pokaż wiadomość
Wszystko jest kwestią subiektywnych odczuć i tak, masz rację , podczas gdy inni pewne zachowania będą traktować negatywnie w stosunku do swojej osoby, inni będą w tym względzie neutralni i będą traktować tych pierwszych jako przewrażliwionych. Dla mnie jednostronne mówienie przez szefa na Ty nie jest protekcjonalnym zachowaniem i nigdy tak tego nie odbierałam. Oczywiście nie mówię, że szefowa Autorki nie traktuje innych z wyższością, bo jej nie znam, ale samo mówienie na ty dla mnie o tym nie świadczy. W ogóle mam dystans to wypowiedzi typu "powiedziała to takim tonem, na pewno się wywyższa". Dla mnie to nie są argumenty przemawiające za tym aby przypisywać innym negatywne cechy, ja widzę tu problem z brakiem dystansu do siebie i innych.
A ja z kolei uważam, że dorosła, inteligentna i zdrowa na umyśle osoba ma wszelkie podstawy, żeby czuć to co czuje i mówić o tym. Skoro tak to odbiera, to widocznie ma racjonalne powody, bo ona w tym uczestniczy, ona zna tę osobę. Nie ma żadnych podstaw żeby negować to co mówi i wmawiać jej, że jest przewrażliwiona i bez dystansu do siebie.
Należy jej się traktowanie poważne i z szacunkiem, ma też prawo nie życzyć sobie spoufalania się przez obce osoby. Pozostaje jej tylko wprost wyartykułować swoje oczekiwania wobec tej szefowej i cóż...pewnie liczyć się z problemami w pracy. Jak przypuszczam. Obym się myliła i ta kobieta zareagowałaby dojrzalej i ze zrozumieniem po zwróceniu jej uwagi wprost. No i trzeba się jeszcze na taką odwagę zdobyć, a nie dla każdego to takie proste.

Edytowane przez dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Czas edycji: 2018-04-29 o 17:44
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 17:36   #26
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

trochę zmieniając kierunek dyskusji. Lubie mówić na "Pan, Pani" i irytuje mnie propozycje przejścia na "Ty". Co zrobić jak ktoś równy mi stanowiskiem proponuje przejście na "ty" ? Chodzi mi o środowisko zawodowe.

Edytowane przez b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Czas edycji: 2018-04-29 o 17:37
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 17:43   #27
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 831
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

[1=b872d78680f891d873273d3 1baaf276c9d6e57ec_6594a44 f1cc14;83263831] Co zrobić jak ktoś równy mi stanowiskiem proponuje przejście na "ty" ? Chodzi mi o środowisko zawodowe.[/QUOTE]

Odmówić ?
"Wolałabym pozostać przy dotychczasowej formie" + uśmiech powinno wystarczyć.
dfdce9ad473ee3ba4bd9426289ac63cb58eb8552 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 18:58   #28
wiekanka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 4 062
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Pamietam, jak chodzilam do szkoly zawodowej a potem do technikum dla pracujacych i Ci sami profesorowie, ktorzy uczyli nas w zawodowce i zwracali sie do mnie po imieniu, w szkole dla doroslych automatycznie przeszli na "pani". Byc moze dlatego, ze w tej klasie znalazly sie osoby w roznym przedziale wiekowym a ja juz tez skonczylam wtedy 18lat i trudno by bylo do jednych mowic na "ty"a do innych na "pani".
Profesorowie tym samym uprzytomnili nam, ze zaczelysmy inny etap zyciowy i traktowane jestesmy z odpowiednim szacunkiem, na rowni z doroslymi.

Uwazam, ze wspolna praca nie daje prawa szefowej do mowienia pracownikowi na "TY", tylko dlatego, ze jest podwladnym.

Powiedzialabym szefowej, ze nie przypominam sobie abysmy razem pily bruderschaft.
wiekanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-04-29, 19:03   #29
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 13 579
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

[1=dfdce9ad473ee3ba4bd9426 289ac63cb58eb8552;8326397 1]Odmówić ?
"Wolałabym pozostać przy dotychczasowej formie" + uśmiech powinno wystarczyć.[/QUOTE]
Dzięki. To przychodzi z nagła i z zaskoczenia.
b872d78680f891d873273d31baaf276c9d6e57ec_6594a44f1cc14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-01, 14:21   #30
Nancy_M
Wtajemniczenie
 
Avatar Nancy_M
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 2 341
Dot.: Jednostronne mówienie per "ty" przez szefa

Szef, czy nie szef, jak ktoś mówi mi na ,,ty”, to się nawet nad tym nie zastanawiam, tylko odpowiadam tym samym. Obydwoje jesteśmy dorosłymi ludźmi.

Wyjątkiem są osoby typu sąsiadki, koleżanki mamy, albo rodzice moich znajomych, czyli osoby, które poznałam w przeszłości i zawsze były ,,panią Sabinką” i ,,Sabina” by mi przez gardło teraz nie przeszła.
Nancy_M jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-05-01 15:21:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:10.