Laserowa korekta wady wzroku - Strona 73 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Medycyna estetyczna

Notka

Medycyna estetyczna W tym miejscu znajdziesz pytania i odpowiedzi z zakresu medycyny estetycznej. Wejdź i zobacz jak możesz podnieść jakość swojego życia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-11-20, 08:14   #2161
gosia_9508
Zakorzenienie
 
Avatar gosia_9508
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 3 191
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Ja dostalam informacje o wstrzymaniu się od aktywności fizycznej przez 2-3 miesiące.
Jeżeli chodzi o makijaż to radzili się wstrzymać z malowaniem twarzy przez 2 tygodnie.
Zwolnienie lekarskie po zabiegu 2 tygodnie. Choć myślę, że tydzień też byłby ok.
Widać co klinika to inne zalecenie.

Z tym makijażem to zależy kto co miał na myśli mówiąc makijaż bo o ile pomalowanie twarzy podkładem, pudrem, różem i pomadka nie ma przeciwwskazań, tak malowanie oczu tuszem, cieniami i eyelinerem jest niewskazane, bo przecież potem trzeba to zmyć jakimś płynem do demakijażu i potrzeć, co dodatkowo podrażnia oko lub może się coś do niego dostac.
gosia_9508 jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-21, 16:51   #2162
kmff
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 35
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez kiciaaa87 Pokaż wiadomość
Czy zwolnienie lekarskie jest konieczne? Niestety nie mogę sobie pozwolić na dłuższą nieobecność, czy myślicie że po Lentivu czas regeneracji jest szybszy? Obiecują że tak, a jak wygląda to w praktyce?
Wszystko zależy od tego, jak Twoje oczy będą się 'czuć' po korekcji. Niektórzy muszą odpoczywać i oszczędzać oczy 1-2-3 tygodnie, inni mogliby wrócić do pracy przy komputerze nawet np. na 3 dzień. Lentivu jest najmniej inwazyjną metodą ze wszystkich i statystycznie osoby potrzebują najmniej czasu na powrót do normalności.

Ja miałem Smile, czyli Mavitowy odpowiednik Lentivu, i mógłbym do pracy 8h przy komputerze wrócić nawet po kilku dniach, bo na 2 dzień nie miałem już żadnych dolegliwości. Ale jeśli dałoby radę wziąć tydzień wolnego, to polecam jak najbardziej, bo wtedy, przy braku większych problemów po korekcji, nie powinno być żadnych przeszkód przy powrocie do pracy. Ale też nikt nie da Ci takich gwarancji.

Cytat:
Napisane przez kreolkaa Pokaż wiadomość
Super wyniki. Ponoć refraktometr nie jest przystosowany do badania osób po zabiegach laserowych i czasem wyskakują głupoty. Chyba lepiej zaufać wynikom tradycyjnego badania
Tego nie wiem, zawsze ufałem temu, jak widzę. I ostatnimi czasy rzeczywiście zauważyłem lekkie pogorszenie widzenia w nocy, więc też zbytnio się nie zdziwiłem wynikami.

Cytat:
Napisane przez kreolkaa Pokaż wiadomość
Czyli statystycznie wzrok pogarsza się o -0,4 w ciągu 5 lat? Czy nie zależy to od tego jak wada postępowała wcześniej przed zabiegiem?
Wynik -0,4 jest wynikiem średnim, więc wliczone są tu wszystkie przypadki, w tym te, gdzie wada nie do końca była ustabilizowana. Ale tak to już jest ze statystyką - a może działa to na zasadzie powiedzenia 'kłamstwo, większe kłamstwo, statystyka'?

Cytat:
Napisane przez kreolkaa Pokaż wiadomość
Jeśli miałbyś mieć ponowny zabieg to nie da rady drugi raz zrobić Smile. Kolejny zabieg musi być już niestety bardziej inwazyjną metodą np. femtolasik, lasek.
Szczerze mówiąc to wydało mi się, że właśnie chodziło o Smile, bo doktor wyraźnie powiedziała, że po pierwszej korekcji został mi spory 'zapas' na rogówce, więc jeśli chciałbym zrobić dokorektę, to jest taka możliwość. Ale póki co o niej nie myślę, bo nawet -0,25 to pikuś przy wcześniejszym -6,00.
kmff jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-22, 20:36   #2163
kreolkaa
Rozeznanie
 
Avatar kreolkaa
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: centrum
Wiadomości: 953
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez kmff Pokaż wiadomość
Wszystko zależy od tego, jak Twoje oczy będą się 'czuć' po korekcji. Niektórzy muszą odpoczywać i oszczędzać oczy 1-2-3 tygodnie, inni mogliby wrócić do pracy przy komputerze nawet np. na 3 dzień. Lentivu jest najmniej inwazyjną metodą ze wszystkich i statystycznie osoby potrzebują najmniej czasu na powrót do normalności.

Ja miałem Smile, czyli Mavitowy odpowiednik Lentivu, i mógłbym do pracy 8h przy komputerze wrócić nawet po kilku dniach, bo na 2 dzień nie miałem już żadnych dolegliwości. Ale jeśli dałoby radę wziąć tydzień wolnego, to polecam jak najbardziej, bo wtedy, przy braku większych problemów po korekcji, nie powinno być żadnych przeszkód przy powrocie do pracy. Ale też nikt nie da Ci takich gwarancji.

Tego nie wiem, zawsze ufałem temu, jak widzę. I ostatnimi czasy rzeczywiście zauważyłem lekkie pogorszenie widzenia w nocy, więc też zbytnio się nie zdziwiłem wynikami.

Wynik -0,4 jest wynikiem średnim, więc wliczone są tu wszystkie przypadki, w tym te, gdzie wada nie do końca była ustabilizowana. Ale tak to już jest ze statystyką - a może działa to na zasadzie powiedzenia 'kłamstwo, większe kłamstwo, statystyka'?

Szczerze mówiąc to wydało mi się, że właśnie chodziło o Smile, bo doktor wyraźnie powiedziała, że po pierwszej korekcji został mi spory 'zapas' na rogówce, więc jeśli chciałbym zrobić dokorektę, to jest taka możliwość. Ale póki co o niej nie myślę, bo nawet -0,25 to pikuś przy wcześniejszym -6,00.
Ja też nie mam żadnych dolegliwości, wróciłam już do pracy przy komputerze (8 dzień po zabiegu). Mam suche oko, ale dokucza mi to głównie rano (po całej nocy bez kropli).

Grubość rogówki i zapas są wymagane by w ogóle móc dokonać ponownej korekty Jednak na ten moment nie ma możliwości wycięcia nowej lentikuli i wyjęcia jej przez ten sam otwór. Szczególnie, że przy tej metodzie nie koryguje się wad poniżej 2D, ponieważ grubość lentikuli jest wtedy zbyt mała i trudno ją usunąć, a w przypadku re-korekty zazwyczaj jest to mała poprawka

Poniżej cytat ze strony voigtmedika:

RE-KOREKTA
Brak płatka rogówki w ReLEx® SMILE redukuje ryzyko przesunięcia płatka, jaki mógłby wystąpić po zabiegu FemtoLASIK na wypadek np. urazu oka. Jednocześnie niestety brak płatka uniemożliwia wykonanie ponownej korekcji wzroku (często przy wysokich wadach wzroku, astygmatyzmie, wymagane jest powtórne dokorygowanie) tą samą pierwotną metodą. ReLEx® SMILE’a nie można powtórzyć. Jedyną możliwą do przeprowadzenia re-korektą jest zabieg powierzchniowy, lub zamiana pozostałego po ReLEx® SMILE’u cap na flap – czyli utworzenie płatka rogówki. Tym samym zabieg ReLEx® SMILE (ze wszystkimi jego zaletami) zamieniany jest wówczas na FemtoLASIK lub PRK.
kreolkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-23, 09:02   #2164
Kasiatka
Raczkowanie
 
Avatar Kasiatka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 81
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Hejo! W środę popołudniu miałam oczy robione. Pierwsze godziny nie były najmilsze. Światło raziło, oczy łzawiły, trochę piekły, ale po 2-3h zaczęło przechodzić. Wczoraj kontrola - wszystko w porządku. Widzę jeszcze trochę niewyraźnie, obraz rozmazany. Czasami lepiej, czasami gorzej, ale w porządku. Oczy nie pieką, nie czuję, żeby były przesuszone. Czekam aż ostrość będzie wracać i jaram się brakiem okularów.
Kasiatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-23, 17:09   #2165
kreolkaa
Rozeznanie
 
Avatar kreolkaa
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: centrum
Wiadomości: 953
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez Kasiatka Pokaż wiadomość
Hejo! W środę popołudniu miałam oczy robione. Pierwsze godziny nie były najmilsze. Światło raziło, oczy łzawiły, trochę piekły, ale po 2-3h zaczęło przechodzić. Wczoraj kontrola - wszystko w porządku. Widzę jeszcze trochę niewyraźnie, obraz rozmazany. Czasami lepiej, czasami gorzej, ale w porządku. Oczy nie pieką, nie czuję, żeby były przesuszone. Czekam aż ostrość będzie wracać i jaram się brakiem okularów.
Super, że wszystko się udało chyba tylko osoby z wadą wzroku są w stanie zrozumieć jakie to szczęście widzieć wyraźnie bez okularów i soczewek
kreolkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-24, 12:33   #2166
msms34
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 3
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Dzień dobry,
Prześledziłam cały wątek i wiem,że robiła Pani zabieg u <ciach>. Mam pytanie o efekt halo. Jak bardzo jest to uciążliwe? Czy jest Pani kierowcą? Czy nie przeszkadza w prowadzeniu samochódu?

Edytowane przez 61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2
Czas edycji: 2018-11-25 o 19:42
msms34 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-24, 18:57   #2167
kasia3019
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 1
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Też się się zastanawiam nad tą operacją od dłuższego czasu i obserwowałam forum, zakwalifikowałam się do lentivu ale mam niedowidzenie a to jest przeciwwskazaniem i teraz mam mieszane uczucia
kasia3019 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-11-24, 20:39   #2168
msms34
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 3
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Tyle się naczytałam w Internecie,że teraz się boję iść na kwalifikacje.
Zapisałam się na pierwsze dni grudnia, potem będę myśleć. Jak długo ważna jest kwalifikacja? 1-3 miesiące?
msms34 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-25, 07:52   #2169
Kasiatka
Raczkowanie
 
Avatar Kasiatka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 81
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez kreolkaa Pokaż wiadomość
Super, że wszystko się udało chyba tylko osoby z wadą wzroku są w stanie zrozumieć jakie to szczęście widzieć wyraźnie bez okularów i soczewek
Coś w tym jest!

Cytat:
Napisane przez msms34 Pokaż wiadomość
Tyle się naczytałam w Internecie,że teraz się boję iść na kwalifikacje.
Zapisałam się na pierwsze dni grudnia, potem będę myśleć. Jak długo ważna jest kwalifikacja? 1-3 miesiące?

Kwalifikacja Cię do niczego nie zobowiązuje, a będziesz wiedziała jakie masz opcje i możliwości. Gdzieś mi się o uszy obiło, że 3 miesiące.
Kasiatka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-25, 18:11   #2170
kmff
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 35
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez msms34 Pokaż wiadomość
Dzień dobry,
Prześledziłam cały wątek i wiem,że robiła Pani zabieg u <ciach>. Mam pytanie o efekt halo. Jak bardzo jest to uciążliwe? Czy jest Pani kierowcą? Czy nie przeszkadza w prowadzeniu samochódu?
To nie mnie pytasz, ale mimo wszystko odpowiem - efekt halo to jedno z powikłań, a z powikłaniami bywa różnie. U jednych będzie mniejsze, u innych większe, tak naprawdę dopiero po wszystkim się okaże.

Ale by nie pozostawić negatywnego wydźwięku powyższej wypowiedzi napiszę tak - dopiero po zabiegu u dr <ciach> przekonałem się, jak wielkie halo miałem wcześniej. Kiedyś przestałem zwracać już na to uwagę (bo inaczej widzieć się nie dało :P), a teraz jest na tyle małe, że spokojnie mogę prowadzić samochód nocą.

Edytowane przez 61a08125505a341f1365cc627294330b05bf0ff7_5eb5e47234ae2
Czas edycji: 2018-11-25 o 19:42
kmff jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-26, 20:23   #2171
makitatymbark
Raczkowanie
 
Avatar makitatymbark
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 73
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

koniec

Edytowane przez makitatymbark
Czas edycji: 2018-12-09 o 18:06 Powód: koniec
makitatymbark jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-12-05, 13:57   #2172
makitatymbark
Raczkowanie
 
Avatar makitatymbark
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 73
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

koniec

Edytowane przez makitatymbark
Czas edycji: 2018-12-09 o 18:07 Powód: koniec
makitatymbark jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-09, 12:26   #2173
gilgocze
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 33
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

A to Pan postraszył przyszłych niezdecydowanych

Lasek, Lasik, Relex Smile, EBK Premium, Vdesign, Lentivu, Wavefront, EBK, Femtolasik, SBK Lasik ani cokolwiek nowego nie wymyślą (i nie zmienią marketignowych nazw) to nie jest najlepszą i nie będzie nigdy najlepszej metody. Każdy jest świadomy, że to zabieg na oku i u każdego rekolwalescencja będzie przebiegać inaczej. Zaufajcie specjalistom.

Ludzie po ponad 10 latach od zabiegu Lasek mają się dobrze, nic im nie jest, a Ty piszesz że "najlepsze metody" to te które najmniej narażają na "stres" rogówkę (na zagranicznych forach nawet po Lentivu mają komplikacje). Każda ingerencja naraża ale...

... jeśli Wam źle całe życie w okularach i soczewkach (jak mnie), to po to jest to, żeby spełniać swe marzenia. Polecam!
gilgocze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-09, 16:33   #2174
makitatymbark
Raczkowanie
 
Avatar makitatymbark
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 73
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

koniec

Edytowane przez makitatymbark
Czas edycji: 2018-12-09 o 18:07 Powód: koniec
makitatymbark jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-12-16, 16:57   #2175
Friese
Zakorzenienie
 
Avatar Friese
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 570
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez msms34 Pokaż wiadomość
Dzień dobry,
Prześledziłam cały wątek i wiem,że robiła Pani zabieg u <ciach>. Mam pytanie o efekt halo. Jak bardzo jest to uciążliwe? Czy jest Pani kierowcą? Czy nie przeszkadza w prowadzeniu samochódu?
ja jestem po smile w mavit
i mam rozszczepianie sie swiatla.
uprzedzali ze moze sie pojawic.
i pojawilo.

nauczylam sie z tym zyc.
ale pierwsze 2 lata wpuszczalam krople co nie pozwalaja sie zrenicy rozszerzyc.

ale skutek uboczny: spaaaac mi sie bardzo chcialo, bolaly mocno zeby, i sucho bardzo w gardle i nosie.

ale inaczej bym nie mogla prowadzic bo oslepialy mnie szalenie mocno swiatla aut. w miescie jeszcze jakos. ale w trasie tragedia

ale nauczylam sie zyc, dostalam okulary co maja -0.5 a moja wada to = 0.00. i to pomoglo.


ja juz nie moglam nosic po 12 latach soczewek.
okulary z -6 i -11 slabo sie nosi a wyklczaly mnie ze sportow.

nie zaluje.
polecam.
__________________
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
03.2018: Pasjonatka Fotografii
FB: ARIKA - Fotografia
Friese jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-16, 08:24   #2176
monala1605
Raczkowanie
 
Avatar monala1605
 
Zarejestrowany: 2013-10
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 49
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez Margo_M Pokaż wiadomość
Hey! Jestem miesiąc po tym zabiegu i jest to coś rewelacyjnego Polecam Wrocław a to jest stronka http://www.eyelaser.pl/ i tam dowicie się wszystkiego!!! Jest 200zł na oko promocji dla studentów Można też na raty Chętnie odpowiem na wszelkie pytnia
We Wrocławiu jest też bardzo dobra Klinika Spectrum (moja ciotka miała tam zabieg na zaćmę,). Watawiam linka dla tych co mają bliżej http://www.spektrum.wroc.pl/
Poleciła mi ją, ale z Warszawy to mam trochę daleko ;-)
Ale tak w odniesieniu do mnie po ostatnim porodzie pogorszył mi się wzrok, często obraz mi się rozmywa, a po przebudzeniu to już w ogóle wszystko mam rozmazane przez dobrych kilka minut. Nigdy nie nosiłam okularów i raczej się do nich nie przekonam. Gdzie w Warszawie najlepiej Waszym zdaniem się udać?
monala1605 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-16, 17:25   #2177
salommmcia
Przyczajenie
 
Avatar salommmcia
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 17
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Ja też myślę powoli o zabiegu, tylko strasznie się boję tego że mi coś będą w oku robili szkoda że nie można pod narkozą tego zrobić
salommmcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-17, 12:29   #2178
kmff
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 35
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Na czas zabiegu dostaje się krople, dzięki którym praktycznie nic nie czujesz. Dlatego praktycznie, bo tylko czuje się lekki ucisk, gdy zakładają taką obręcz na oko, która uniemożliwia zamknięcie powiek. Ale i tak całość jest całkowicie bezbolesna.

@monala1605
Tutaj na forum przewijały się głównie dwie lokalizacje - Optegra i Mavit. Ja miałem w tym drugim i nie żałuję.
kmff jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-18, 22:16   #2179
Pani_Robot
Śnięta Mucha
 
Avatar Pani_Robot
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Z dziury
Wiadomości: 10 797
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Dziewczyny, czy jest tu ktoś z podejrzeniem celiakii, kogo zakwalifikowano do laserowej korekty?
__________________
Everyone you meet is fighting a battle inside you know nothing about
Be kind. Always

Wyzwanie Czytelnicze 25 / 34 (26)
Wyzwanie Filmowe
5 / 100
100 książek w 2023 92 / 55

Pani_Robot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-03-16, 23:42   #2180
woczekiwaniu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 2
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Hej, jestem miesiąc po femto lasik I mam niestety skutki uboczne, a najgorsze z nich to rozszczepienie światła Starburst. Powoli wpadam w depresję bo to uniemożliwia jazdę w nocy i tym samym robi ze mnie inwalide.

Jak nauczyłas się z tym żyć i powiedz coś więcej czy to okulista zalecił ci te okulary o podwyższonej mocy 0,5, czy mają jakieś dodatkowe filtry, czy eliminują całkowicie te rozbłyski i czy nie psują ci wzroku ogólnie? Będę wdzięczna za odpowiedź.
woczekiwaniu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-17, 07:42   #2181
kreolkaa
Rozeznanie
 
Avatar kreolkaa
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: centrum
Wiadomości: 953
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Jeśli efekt Ci się utrzyma (mało prawdopodobne - jesteś dopiero miesiąc po, więc pewnie widzenie jeszcze Ci się poprawi) to z tego co się orientuje można stosować jakieś krople, które poprawiają widzenie w nocy.

Poczekaj jeszcze, miesiąc to bardzo krótko - efekt rozmytych świateł może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy.
kreolkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-18, 15:05   #2182
makitatymbark
Raczkowanie
 
Avatar makitatymbark
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 73
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Powodem wystąpienia GASH (Glare, Arcing, Starbursts and Halos) po laserowej korekcji wzroku jest kilka czynników.

1. Aberracja sferczyna:

Czyli najprościej mówiąc możesz mieć większą źrenicę od ablacji (czyli powieszeni cięcia laserem)

Wykonaj proty test kup krople: bimatoprost wkrop po kropelce po zmroku i zobacz jeżeli Starbursts zeszło,to efekt ci niestety zostanie. (dlatego że źrenica zostaje zawsze taka sama )


2. Edema (obrzęk rogówki) . Pomiędzy zrębem rogówki a płatkiem została jeszcze woda, którą śródbłonek nie zdążył wypompować. Jeżeli to jest powodem to zejdzie w przeciągu kilku miesięcy.

3. Rainbow halos:

Wskutek Ciecia Laserem Femtosekundowym pod płatkiem rogówki robią się mikro uszkodzenia, które też jeszcze nie zostały wyrównane.
https://www.youtube.com/watch?v=M7FjqkU8fJ8&t=2s

Żadne okulary nie eliminują aberracji wyższych żędów

Edytowane przez makitatymbark
Czas edycji: 2019-03-18 o 15:07
makitatymbark jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-18, 15:48   #2183
woczekiwaniu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 2
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Dziękuję za odpowiedzi. Dobry pomysł z tym testem z kroplami..
woczekiwaniu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-04-05, 18:50   #2184
madzialu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 13
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Zrobiłam FemtoLasik 3 miesiące temu, po 30 latach noszenia okularów i soczewek...
I chciałabym pocieszyć te co mają "halo" i niewyraźnie widzą chwilę po zabiegu. Ja zaczęłam dobrze widzieć równo 8 tygodni po operacji. Tyle to zajęło. Wcześniej nie mogłam jeździć autem po zmroku, tak wielkie aureole widziałam. I nie widziałam z daleka znaków drogowych ani napisów... masakra. Przez te kilka tygodni korzystałam z komunikacji miejskiej a autem tylko w dzień i baaardzooo powooolutkuuu
Ale teraz jest już ok. Ciągle tylko nie mogę się pozbyć nawyku szukania pudełka na soczewki przed demakijażem...
madzialu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-11, 20:33   #2185
quidestveritas
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 3
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Hej Dziewczyny Bardzo zależy mi na zabiegu, ale niestety mam wręcz paniczny lęk przed dłubaniem w oczach. Słyszałyście może o możliwości wykonania korekty wzroku będąc nieświadomym, tzn. pod narkozą? Albo ewentualnie o jakichś innych bezbolesnych i bezinwazyjnych metodach?
quidestveritas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-12, 19:37   #2186
madzialu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 13
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Przy zabiegu jesteś znieczulona. Kompletnie nic nie czujesz, ale widzisz wszystko i właśnie po to jest potrzebna "świadomość". Musisz patrzeć w światełko W narkozie oko leci do tyłu i nie da się go zmusić do patrzenia w określony punkt.
madzialu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-29, 12:59   #2187
bleuclair
Zakorzenienie
 
Avatar bleuclair
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 6 203
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cześć Wszystkim,

Pilnie potrzebuję porady.

Okulary noszę od 3 roku życia, prawdopodobnie wada niemal od urodzenia, byłam wcześniakiem, leżałam w inkubatorze, wielu lekarzy właśnie w tym aspekcie dopatrywało się moich problemów ze wzrokiem. Aktualnie mam 28 lat.

Jako dziecko często zmieniałam okulistów, każdy miał inny patent na leczenie. Mam od zawsze problem z zapuszczaniem kropli i jakąkolwiek ingerencję w oko. Każdy lekarz był jednak zgodny co do tego, że do 20-23 roku życia wada powinna się zatrzymać, ale niestety tak nie jest. Podczas badania u okulisty, często automatycznie zaciskałam powiekę,mam problem z urządzeniem mierzącym ciśnienie dna oka, zamykam też oko przez wydmuch tego powietrza-niektórzy przez to krzyczeli już za dzieciaka. Miałam przez to uraz psychiczny, bardzo się zraziłam do tego stopnia, że w dorosłym życiu przez 5 lat nie chodziłam w ogóle na kontrole. Po tej przerwie udałam się na kontrolę w 04.2018, wizyta prywatna, ale za sprzęt i dokładność badań ręczyć nie mogę. Wówczas miałam (teoretycznie)-4,5 dioptrii i -2 w cylindrach na prawym oku oraz -8 i -2 w cylindrach na lewym oku. Zaczęłam nosić soczewki(aż sama byłam w szoku, że dałam radę).

Pomyślałam o laserowej korekcji wzroku. Udałam się wczoraj do Optegry w Lublinie na wizytę kwalifikacyjną.
Zmierzono mi prawie 2 dioptrie więcej na każdym oku. Jestem przerażona, bo w okularach i soczewkach nadal widzę dobrze jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie. Po tej pięcioletniej przerwie też wada mi poszła o -2 dioptrie według tamtej lekarki, a wówczas nie widziałam z tablicy w pracy, z której teraz widzę wszystko-kompletnie nic. Dlatego jestem w szoku, że teraz wada poszła w górę ponownie o 2 dioptrie w tak krótkim czasie (o ile poszła w górę) i tego praktycznie nie zauważyłam?? Czy to wina tego,że przeszłam na soczewki? Ogólnie noszenie soczewek znosiłam zaskakująco dobrze, wydaje mi się, że trudniej mi funkcjonować w okualarach.
Są u mnie jeszcze dwa inne problemy;
Mam zeza na prawym oku (nie pamiętam jaki rodzaj),w każdym razie powiedziano mi wczoraj, że zez nie jest przeciwwskazaniem, ale muszę liczyć się z tym, że po laserowej korekcji się może pogłębić i konieczna będzie wówczas operacja.
Drugi problem to średnica źrenicy.W jednym badaniu na starszym sprzęcie wyszła w normie, zaś na nowszym na obu oczach już powyżej normy (7,4 oraz 7,8), powiedziano mi o możliwości wystąpienia aberracji. Nie za bardzo jednak wiem, jak to wygląda i z czym to się "je" i czy bardzo przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu-dodam, że nie prowadzę samochodu.Poza tym nie rozumiem, dlaczego wynik na jednym sprzęcie wyszedł w górnych granicach normy, a na drugim poza normą?Rozumiem odchylenie 0,1-0,2 z powodu sprzętu, ale żeby aż tyle?
Ogólnie jednak dostałam zgodę na zabieg metoda Lentiviu. Z uwagi na wielkość wady tylko to wchodzi jeszcze w rachubę.Powiedziano mi, że z prawego oka powinni mi zejść do 0, z lewego może zostać jakieś -1,5 dioptrii.

Umówiłam się na ponowne mierzenie średnicy źrenicy za kilka tygodni. Zdaniem okulistki może to być przyczyna zażywania Metocardu na arytmie serca,ale nie powinna. Przyczynę upatruje też w silnym stresie. Jako że ja zawsze panicznie boję się wizyt u okulisty, to ten stres jednak zawsze będzie mi towarzyszył, jest on niemalże paraliżujący.
Inna sprawa, że po zapuszczeniu kropli wynik komputerowy wyszedł o dioptrę lepszy niż poprzedni- czy to jest norma?
Zawsze lekarze mówili mi o konieczności ustabilizowania tej wady. Tutaj nie mam tej wady stabilnej, ale tak naprawdę to ostatni dzwonek, by poddać się takiej korekcji. Pytanie, czy ta wada przez laserową korekcję nie zacznie galopować w jeszcze większym tempie? Bardzo się tego boję. Czy jest możliwa ponowna korekcja wzroku, gdyby ta wada znów dobiła do jakiejś dużej wartości, czy to już niemożliwe?
Może jest tu ktoś mądry, z doświadczeniem i mi cokolwiek poradzi. Radzicie udać się do kogoś jeszcze w celach konsultacji?
Będę bardzo wdzięczna za wszelki odzew.

Edytowane przez bleuclair
Czas edycji: 2019-06-29 o 13:18
bleuclair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-30, 08:16   #2188
makitatymbark
Raczkowanie
 
Avatar makitatymbark
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 73
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

"Mam zeza na prawym oku"
Też mam zeza i przeszedłem Femtolasik Dokładnie :
zez rozbieżny (exotropia) brak konwergencji a to czy będziesz musiała przejść operacje zależy od ciebie czy ci to będzie bardzo przeszkadzać , Ja wole terapie ołówek i pompki efekt ten sam(a nawet lepszy) więc po co przepłacać

Jeśli nie wiesz którego masz zeza możesz zrobić test niech ktoś ci zasłoni zdrowe oko a oko z zezem wróci wtedy na swoją pozycje :
Jeśli wróci ci od skroni do środka to masz : zez rozbieżny (exotropia)
Jeśli wróci ci od nosa do środka to masz: zez zbieżny (esotropia)
tu masz jak zrobić :
https://www.youtube.com/watch?v=leKYuIBtYQs&t=195s



"Zmierzono mi prawie 2 dioptrie więcej na każdym oku"

po 1:
2 tygodnie przed operacją nie powinno się chodzić w soczewkach bo to odkształca rogówkę więc jeśli chodziłaś w soczewkach to może być przyczyną

po 2: Na badaniu pewnie 3 x miałaś rozszerzoną źrenicę tropikamidem
w efekcie mięsień rzęskowy został zablokowany ,akomodacja stanęła i pokazał się prawdziwy błąd refrakcji , pewnie na poprzednich badań miałaś tylko autorefraktometr a resztę sobie soczewka zakomodowała

po 3 Wada ci wyszła na autorefraktometrze czy załamaniu subiektywnym ?
Autorefraktometr to nie jest jakaś wyrocznia liczy się załamanie subiektywne Np: jedna osoba przy -1.25 będzie widziała wszystkie rządki literek na badaniu a inna dojedzie do połowy


"Każdy lekarz był jednak zgodny co do tego, że do 20-23 roku życia wada powinna się zatrzymać, ale niestety tak nie jest"

U mnie wada latała do 30-tki o 2 Dpd a po korekcie jeszcze wahała się od +0.75 do -0.75 rok latała aż w końcu stanęła na -0.75

"Ogólnie jednak dostałam zgodę na zabieg metoda Lentiviu" i tu ci szczerze ci zazdroszczę Ja mogłem mieć tylko Femtolasik kiedy moc cylindryczna przekracza moc sferyczną, nie można zrobić Lentiviu

"Poza tym nie rozumiem, dlaczego wynik na jednym sprzęcie wyszedł w górnych granicach normy, a na drugim poza normą?"

Mi też na wavefront-sensor wychodziły różne wyniki a robiłem chyba z 5 razy i zawsze były inne nawet o 1mm ale :

Nie ma to większego znaczenia dlatego że : Jeśli to twój wynik max (7,4 oraz 7,8) to jest dwie opcje:

1 wypalą ci leniticule 7.5mm czyli równą ze źrenicą równą i wtedy nie masz aberracji sferycznej ale to zależy od grubości rogówki trudno cokolwiek powiedzieć jeśli nie widzę Pentacam-u

2 wypalą ci lenticule 6.5 i wtedy źrenica ma 7.5mm to różnica jest 1mm


i teraz cytat słynnego homman7

Jeśli średnica ablacji (cięcia laserem) jest mniejsza o 1mm > wówczas efekty uboczne to ok 30% szans.

homman7 miał źrenice 8.1 i dostał lenticule 7.5mm

dlatego aberracją sferyczną bym się najmniej przejmował

To dla ścisłości ni musisz tego czytać :
Leniticula : 6.5mm = 15 um na dioptrię
Leniticula : 7.5mm = 19 um na dioptrię
Twoja wada :
Dla : 6.5mm lenticuli
OS: SPH: -8 i -2 cyl razem -10 x15um= 150um
OD: SPH : -4 i -2 cyl razem -6 x 15um = 90um
Dla : 7,5mm lenticuli
OS: SPH: -8 i -2 cyl razem -10 x19um= 190um
OD: SPH : -4 i -2 cyl razem -6 x 19um = 114um

"powiedziano mi o możliwości wystąpienia aberracji."

Pytanie jakich aberracji bo jeśli chodzi o aberracje sferyczną czyli zwykłe Starbursts
To powyżej masz napisane a jeśli nawet wystąpi to są są takie fajne kropelki z których się robi roztwór nazwa:
Alphagan w Polsce mało osób o nich wie i męczą się ze starbusrt lekarze jeszcze przepisują bioplast który działa tak samo nie pozwala się źrenicą się rozszerzyć ale ma skutki uboczne w postaci osłabienia nudności bulu głowy i senności, roztwór z Alphagan jest stworzyny jakby specjalnie dla Ludzi po Lasik

Jako że masz astygmatyzm bardziej bym się martił o Comę ale znów nic nie mogę powiedzieć więcej bo nie widzę Pentacam-u
Astygmatyzm to jest taka wada mieszanka plusa( po obwodzie) z minusem(w centrum) nie napisałaś jaką masz oś tego astygmatyzmu

Jeśli chcesz wiedzieć więcej potrzebne będą mi dwie dosłownie karki badań : Pentacam i wave-front sensor

Pentacam: zawiera całą mapę rogówki przód i tył wszystkie południki , merydiany astygmatyzm oś cała pachymetria (grubość rogówki) no dosłownie wszystko tam jest

wavefront- sensor to badanie pokazuje wielkość źrenicy i wszelkie aberracje wyższych rzędów

Przykładowy Pentacam( 3 strona ) pacjenta z decentrowaną ablacją po femtolasiku niestety jemu nie udało się nam pomóc :

https://www.docdroid.net/3bUs6kd/lasik.pdf#page=3

Edytowane przez makitatymbark
Czas edycji: 2019-06-30 o 11:38
makitatymbark jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-30, 12:57   #2189
bleuclair
Zakorzenienie
 
Avatar bleuclair
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 6 203
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

Cytat:
Napisane przez makitatymbark Pokaż wiadomość
"Mam zeza na prawym oku"
Też mam zeza i przeszedłem Femtolasik Dokładnie :
zez rozbieżny (exotropia) brak konwergencji a to czy będziesz musiała przejść operacje zależy od ciebie czy ci to będzie bardzo przeszkadzać , Ja wole terapie ołówek i pompki efekt ten sam(a nawet lepszy) więc po co przepłacać

Jeśli nie wiesz którego masz zeza możesz zrobić test niech ktoś ci zasłoni zdrowe oko a oko z zezem wróci wtedy na swoją pozycje :
Jeśli wróci ci od skroni do środka to masz : zez rozbieżny (exotropia)
Jeśli wróci ci od nosa do środka to masz: zez zbieżny (esotropia)
tu masz jak zrobić :
https://www.youtube.com/watch?v=leKYuIBtYQs&t=195s



"Zmierzono mi prawie 2 dioptrie więcej na każdym oku"

po 1:
2 tygodnie przed operacją nie powinno się chodzić w soczewkach bo to odkształca rogówkę więc jeśli chodziłaś w soczewkach to może być przyczyną

po 2: Na badaniu pewnie 3 x miałaś rozszerzoną źrenicę tropikamidem
w efekcie mięsień rzęskowy został zablokowany ,akomodacja stanęła i pokazał się prawdziwy błąd refrakcji , pewnie na poprzednich badań miałaś tylko autorefraktometr a resztę sobie soczewka zakomodowała

po 3 Wada ci wyszła na autorefraktometrze czy załamaniu subiektywnym ?
Autorefraktometr to nie jest jakaś wyrocznia liczy się załamanie subiektywne Np: jedna osoba przy -1.25 będzie widziała wszystkie rządki literek na badaniu a inna dojedzie do połowy


"Każdy lekarz był jednak zgodny co do tego, że do 20-23 roku życia wada powinna się zatrzymać, ale niestety tak nie jest"

U mnie wada latała do 30-tki o 2 Dpd a po korekcie jeszcze wahała się od +0.75 do -0.75 rok latała aż w końcu stanęła na -0.75

"Ogólnie jednak dostałam zgodę na zabieg metoda Lentiviu" i tu ci szczerze ci zazdroszczę Ja mogłem mieć tylko Femtolasik kiedy moc cylindryczna przekracza moc sferyczną, nie można zrobić Lentiviu

"Poza tym nie rozumiem, dlaczego wynik na jednym sprzęcie wyszedł w górnych granicach normy, a na drugim poza normą?"

Mi też na wavefront-sensor wychodziły różne wyniki a robiłem chyba z 5 razy i zawsze były inne nawet o 1mm ale :

Nie ma to większego znaczenia dlatego że : Jeśli to twój wynik max (7,4 oraz 7,8) to jest dwie opcje:

1 wypalą ci leniticule 7.5mm czyli równą ze źrenicą równą i wtedy nie masz aberracji sferycznej ale to zależy od grubości rogówki trudno cokolwiek powiedzieć jeśli nie widzę Pentacam-u

2 wypalą ci lenticule 6.5 i wtedy źrenica ma 7.5mm to różnica jest 1mm


i teraz cytat słynnego homman7

Jeśli średnica ablacji (cięcia laserem) jest mniejsza o 1mm > wówczas efekty uboczne to ok 30% szans.

homman7 miał źrenice 8.1 i dostał lenticule 7.5mm

dlatego aberracją sferyczną bym się najmniej przejmował

To dla ścisłości ni musisz tego czytać :
Leniticula : 6.5mm = 15 um na dioptrię
Leniticula : 7.5mm = 19 um na dioptrię
Twoja wada :
Dla : 6.5mm lenticuli
OS: SPH: -8 i -2 cyl razem -10 x15um= 150um
OD: SPH : -4 i -2 cyl razem -6 x 15um = 90um
Dla : 7,5mm lenticuli
OS: SPH: -8 i -2 cyl razem -10 x19um= 190um
OD: SPH : -4 i -2 cyl razem -6 x 19um = 114um

"powiedziano mi o możliwości wystąpienia aberracji."

Pytanie jakich aberracji bo jeśli chodzi o aberracje sferyczną czyli zwykłe Starbursts
To powyżej masz napisane a jeśli nawet wystąpi to są są takie fajne kropelki z których się robi roztwór nazwa:
Alphagan w Polsce mało osób o nich wie i męczą się ze starbusrt lekarze jeszcze przepisują bioplast który działa tak samo nie pozwala się źrenicą się rozszerzyć ale ma skutki uboczne w postaci osłabienia nudności bulu głowy i senności, roztwór z Alphagan jest stworzyny jakby specjalnie dla Ludzi po Lasik

Jako że masz astygmatyzm bardziej bym się martił o Comę ale znów nic nie mogę powiedzieć więcej bo nie widzę Pentacam-u
Astygmatyzm to jest taka wada mieszanka plusa( po obwodzie) z minusem(w centrum) nie napisałaś jaką masz oś tego astygmatyzmu

Jeśli chcesz wiedzieć więcej potrzebne będą mi dwie dosłownie karki badań : Pentacam i wave-front sensor

Pentacam: zawiera całą mapę rogówki przód i tył wszystkie południki , merydiany astygmatyzm oś cała pachymetria (grubość rogówki) no dosłownie wszystko tam jest

wavefront- sensor to badanie pokazuje wielkość źrenicy i wszelkie aberracje wyższych rzędów

Przykładowy Pentacam( 3 strona ) pacjenta z decentrowaną ablacją po femtolasiku niestety jemu nie udało się nam pomóc :

https://www.docdroid.net/3bUs6kd/lasik.pdf#page=3
Dziękuję za odzew. Nie mam w tej chwili tych wyników badań, bo powiedziałam najpierw, że odbiorę je po powtórnym zmierzeniu średnicy źrenicy za 3 tygodnie, po namyśle jednak, chyba pojadę po niej jutro, bo spróbuję się wybrać do Optegry, ale do Poznania na konsultację pod kątem zeza i tej laserowej korekcji.
Jak będę już je miała, to wrzucę wyniki na priv, jeśli mogłbyś zerknąć
Zez z moich obserwacji jest rozbieżny i raczej ku górze niż ku dołowi. Jak byłam dzieckiem, to ćwiczyłam z tym ołówkiem i tak naprawdę nie widziałam efektów. Wydaje mi się, że albo ten zez nasilił się wraz przejściem na soczewki, albo po prostu bez okularów jest bardziej widoczny.
Powiedziano mi,że gdyby ten zez był zbieżny, to byłoby jakby lepiej w kontekście laserowej korekcji tj.nie powinno się pogłębić/uwidocznić,a wrećz mogłoby się cofnąć.

Wcześniejsza lekarka w zeszłym roku radziła mi rozważyć operację zeza,żeby nie doprowadzić do podwójnego widzenia.

Soczewek nie nosiłam przed badaniem ponad 3 tygodnie. Wydaje mi się, choć pewności nie mam, bo byłam w ogólnym szoku, że mówiono mi o aberracji asferycznej? O jakichś poświatach na przedmiotach i źródle światła i możliwych trudnościach po zmroku.
Czy dobrze zrozumiałam, że miałeś korektę przy niestabilnej wadzie? Najbardziej boję się, że wada po zabiegu zacznie galopować w ekspresowym tempie i po bardzo niedługim czasie wróci do punktu wyjścia a nawet się pogłębi.
Z drugiej strony, jeśli się nie zdecyduję, to za chwilę w grę będzie chyba wchodzić tylko ta "sztuczna soczewka".
Ogólnie lekarka była bardzo miła, ale myślałam, że sama mi powie to co najważniejsze w pigułce, bo nie wiedziałam o co pytać tak"na gorąco"w tym ogólnym zdenerwowaniu całą sytuacją. I tak np. nie zapytałam czy na ponowny pomiar średnicy źrenicy też mam nis nosić dalej soczewek wcześniej. Nie wiem, czy zabieg korekcji po latach można ewentualnie powtórzyć. Co do osi astygmatyzmu mówiono mi wczoraj, a nie widziałam tych badań, w każdym razie soczewki noszę z osią 170 na obu oczach. choć nie wiem czy to jest jakiś wyznacznik skoro jakby wychodzi na to że mam zupełnie inną wadę.O Comie nic nie mówili, na pewno, więc nie wiedziałam nawet żeby o to pytać.
Jutro będę próbowała się umówić do Optegry do Poznania do jakiegoś lekarza, który zajmuje się i zezem i korekcją jednocześnie.
bleuclair jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-30, 18:36   #2190
makitatymbark
Raczkowanie
 
Avatar makitatymbark
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 73
Dot.: Laserowa korekta wady wzroku

woo !! sztuczna soczewka nigdy tego nie rób z astygmatyzmem !!!!!!!!(chyba że będziesz mieć zaćmę to nie masz wyjścia)
Nigdy nie wiadomo jak mózg przyjmie soczewkę multifokalą co innego jest dla plusa i minusa a co innego multifokal. Soczewka multifokalna działa trochę jak okulary progresywne.



Zacznę od zeza
Musisz zapytać lekarza w jakim stanie jest konwergencja
Czy jest jej bark czy porostu niedomaga ?
Jako że piszesz że trochę do góry ci oko ucieka możesz mieć połączenie zeza z którą phorią
Kolejna rzecz czy w okularach lub soczewkach możesz przeczytać wszystkie rządki liter ? Bo masz dosyć sporą wadę +zez na oku prawym chodzi mi o ambylopie , lazy eye czyli niedowidzenie ?

Jeśli chodzi o niestabilność wady to miałem bardzo nie stabilną wada spadała rosła na różny badania pokazywało różne odczyty . Po korekcji również była niestabilna 0 1.5 dioptrii +075 do -0.75 Jak znajdę badania to wrzucę zobaczysz jak wada może "latać"


Masz bardzo podobną wadę do mojej. Też miałem tą oś ( ja miałem 175) jako że oś jest prawie 180 stopni. To ten astygmatyzm będzie bardzo dobry do zdjęcia a to największa zaleta Dlatego że poziomy meridan pójdzie w plano (nie będą go ogóle wypalać) Trochę więcej pójdzie z pionu resztę ci powiem kiedy zobaczę badanie bo nie niema żadnego punktu odniesienia
Pamiętaj że jest RODO wrzucając jakiekolwiek badania do internetu wymaż swoje dane osobowe nawet w paincie

Pytaj jeszcze Friese jak to jest po bo ona miała praktycznie identyczną wadę :
-8.5 i -2 oś 177
-7.75 i 075 155
to jej dokumentacja :
https://drive.google.com/drive/u/0/f...ldMZEpKMkZCM2s
makitatymbark jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Medycyna estetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-03-25 17:58:32


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:30.