Spirala - wątek zbiorczy! - Strona 24 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2007-04-23, 09:31   #691
Abi81
Raczkowanie
 
Avatar Abi81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 105
GG do Abi81
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Powiedziala ze w przychodni z powodow politycznych zabrali jej przyrzady do zakladania wkladek, mama mojej kolezanki tam pracuje i nic takiego nie slyszala. Odmowe tlumaczyla rowniez tym ze boi sie ze straci prace jak pomimo to mi zalorzy a ja zemdleje, bedzie miala klopoty bo konieczne bedzie wezwanie pogotowia. Mogla oczywiscie umowic sie ze mna prywatnie, ale mysle ze wolala sobie oszczedzic po prostu klopotow bo po zakladaniu Solcogenu robilo mi sie slabo, obawiala sie ze przy spirali zemdleje.
Mysle tez ze moze nie chce juz mnie leczyc bo nic nie jej nie kupilam ani nie dalam, chociaz prowadzila mi dwie ciaze i leczyla ze stanow zapalnych. Ogolnie to lekarka raczej z powolania ale chyba ostatnio zaczela patrzec bardziej na kase, zawsze bylo trudno sie do niej dostac, a ostatnio miala nawet wolne numerki...
Abi81 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 09:41   #692
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

ja bym tego tak nie zostawila ,zadzownilabym do rzecznika NFZ w swoim miescie ,chodzilo tylko o przyjscie na prywatna wizyte i tyle bo niby na prywatnej wizycie bys nie zemdlala?
ja zemdlalam u dentysty jakos nikt nie wzywal pogotowia w koncu jest lekarzem i powinna sobie z omdleniem poradzic.

Pogadalabym z rzecznikiem ,zorientowalabym sie jakie mam szanse zeby obalic jej teorie i wtedy poszabym jej to powidziec jednoczesnie nie przychodzac juz do niej w zadnej sprawie.

zakladanie spirali nie koniecznie musi bolec,mnie bolalo ale to byly tlyko moje nerwy.

przyrzady do zakladania hmm zabrali jje wziernik ciekawe.

edit:

wiesz ,poprosilabym aby lekarka na pismie napisala swoje argumenty i przycyzny odmowy zalozenia a ppotem bym poszla do Nfz,ew. mozna by nagrac rozmowe bo watpie aby dala ci to na pismie.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 09:51   #693
Abi81
Raczkowanie
 
Avatar Abi81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 105
GG do Abi81
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Widzisz, najwyrazniej nie chce juz mnie leczyc bo jestem dla niej klopotliwa pacjentka.
Szkoda, bo naprawde dobra jest, zawsze byla taka z powolania i tlumy na korytarzu do niej czekaly, a teraz zaledwie kilka pacjentek...
Abi81 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 10:32   #694
jolineczka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 463
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Witam.
Dziewczyny, ostrzegam Was żebyście przemyślały kwestie spirali.
Niestety znam dokładnie zasade jej działania .
Ona zabija kilkugodzinne a nawet kilkudniowe dzieciątka!!!
Zdarza się, że większe!
Znam kilka przypadków kiedy mimo spirali ciąża się utzrymała a dzieci rodziły się z poważnymi wadami bądź ze spiralą wrośniętą w ciało!
Ufajcie naturze![...]
Widzę, że ostra dyskusja wynikła. Temat jak każdy związany z antykoncepcją i tzw. naturalnym planowanie rodziny kontrowersyjny.
Ja szczerze mówiąc jestem obojętnie nastawiona do spirali. Sama bym jej nie założyła. Wolę tabletki. Ale to wolny wybór.

Uważam tylko, że każdy lekarz powinien dokładnie powiedzieć jaki jest sposób działania spirali. I tu fakt jest faktem jak napisała Judyla, że czasami dochodzi do zapłodnienia i niszczenia zarodka. Ale to już decyzja kobiety.
Pisze o tym tylko dlatego, że moja koleżanka ma spiralę i niedawno się dowiedziała własnie o tym, że dochodzi do zapłodnieia i niejako poronienia zarodka. Będzie więc ją wyjmować.
jolineczka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 11:04   #695
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez jolineczka Pokaż wiadomość
Widzę, że ostra dyskusja wynikła. Temat jak każdy związany z antykoncepcją i tzw. naturalnym planowanie rodziny kontrowersyjny.
Ja szczerze mówiąc jestem obojętnie nastawiona do spirali. Sama bym jej nie założyła. Wolę tabletki. Ale to wolny wybór.
ja tez wole tabletki ze wzgledu na to iz mozna regulowac okres ale niestety pigulki u mnie wywoolywaly wiecej skutkow ubocznych niz plusów.
a przeszlam od globulek,gumek przez piguly do spirali co dalej ?nie wiem.

Cytat:
Napisane przez jolineczka Pokaż wiadomość
Uważam tylko, że każdy lekarz powinien dokładnie powiedzieć jaki jest sposób działania spirali. I tu fakt jest faktem jak napisała Judyla, że czasami dochodzi do zapłodnienia i niszczenia zarodka. Ale to już decyzja kobiety.
Pisze o tym tylko dlatego, że moja koleżanka ma spiralę i niedawno się dowiedziała własnie o tym, że dochodzi do zapłodnieia i niejako poronienia zarodka. Będzie więc ją wyjmować.
najwazniejsze slowo "czasem moze dojsc do zaplodnienia" w wkladce miedzianej ,miedz uposledza pemniki, w spirali hormonalnej jest hormon ktory zakłoca owulacje i np. zanika okres.

nie ma 100% zabezpieczenia i straszenie rakiem czy oskarzania o morderstwo jest srednio przekonujace - w polsce nie sa dopuszczone do legalnego obrotu srodki wczesnoporonne ba zalozenie spirali jest refundowane wiec cos tu nie gra ,
prawda?
do tego dochodzi sprawa lepiej zapobiegac niz usuwac plus srednie polecanie spirali bo na tym malo kto zarabia.itp,itd.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 17:59   #696
alinab
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2002-09
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 1 284
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez paula78 Pokaż wiadomość
u lekarza nie kupisz spirali on bierze tylko za zalozenie prywatnie ,bo zalozenie jest refundowane przez nfz..
Ale ja chodzę do prywatnej kliniki. Tam przychodzi sie normalnie i gienek ma spirale na miejscu, wystarczy wczesniej tylko cytologie zrobic. U niego 350-400 zł spirala + założenie, a o samo założenie pytałam to 200 zł, a za samą spiralkę dałam 80 zł... więc się opłaca, tylko ze nie w moim przypadku :-(
alinab jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 18:51   #697
Mo_niczka
Raczkowanie
 
Avatar Mo_niczka
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: mazowsze
Wiadomości: 238
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Judyla...gdybym miała zaufac naturze, mogłabym juz nie chodzic po tym pieknym świecie....wole zaufac spirali
__________________
blogbezzapachu.blogspot.c om
idealneczterdziestoletnie .blogspot.com
Mo_niczka jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2007-04-23, 19:02   #698
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Dziękuje za neutralną wypowiedź.
Ja jestem szczera i pisze to co wiem a jak widzisz
wielle osób nie chce znać prawdy i zdania innych.
Przykre.
pozdrawiam.
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 19:07   #699
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 19:53   #700
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez alinab Pokaż wiadomość
Ale ja chodzę do prywatnej kliniki. Tam przychodzi sie normalnie i gienek ma spirale na miejscu, wystarczy wczesniej tylko cytologie zrobic. U niego 350-400 zł spirala + założenie, a o samo założenie pytałam to 200 zł, a za samą spiralkę dałam 80 zł... więc się opłaca, tylko ze nie w moim przypadku :-(
sie nie opalca placisz prywatnie a jednoczesnie oplacasz skladki zdrowotne wiec nijak sie nie oplaca .placisz prywatanie za cos za co juz zaplacilas.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 19:55   #701
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Dziękuje za neutralną wypowiedź.
Ja jestem szczera i pisze to co wiem a jak widzisz
wielle osób nie chce znać prawdy i zdania innych.
Przykre.
pozdrawiam.
ponawiam moj prosbe o wypisanie skutkow ubocznych spirali .
ja chcetnei poznam prawde.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-04-23, 21:35   #702
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Skutki uboczne spirali

Wypada wspomnieć o skutkach ubocznych i powikłaniach związanych ze stosowaniem wkładki.
– Pierwsze problemy i trudności występują nierzadko już przy samym wprowadzaniu WKŁADKI. Zabieg może się okazać bardzo bolesny, związany z chwilową utratą przytomności, przeciągającymi się skurczami macicy, wzmożonym ryzykiem infekcji i uszkodzeniem szyjki – szczególnie u kobiet, które nie rodziły.
– Organizm może odrzucić spiralę, która zatem zostaje przez macicę wydalona, czego kobieta może nie zauważyć.
– Wkładka stwarza poważne zagrożenie wywołania INFEKCJI, zwłaszcza w przypadku kobiety, która jeszcze nie rodziła. Następstwem tego mogą być długotrwałe UPŁAWY chorobowe i silne bóle brzucha. Leczenie takich upławów BEZ usunięcia przyczyny (spirali) byłoby ‘błędem w sztuce’. Niektóre przypadki ciężkiej infekcji wymagają zabiegu operacyjnego.
– Częstym zjawiskiem związanym ze stosowaniem spirali są obfite KRWAWIENIA przedłużające się niekiedy do 2 tygodni i więcej, zamiast normalnych 3-5 dni. Łatwo też dochodzi do krwawień międzymiesiączkowych.
– Spirala może spowodować PRZEBICIE trzonu lub szyjki macicy z poważnymi tego następstwami – aż do zagrożenia życia włącznie. Niekiedy pociąga to za sobą konieczność usunięcia samej w ogóle macicy.
– Ze względu na długotrwałe krwawienia w następstwie wkładki wprowadzono w niektórych Krajach Rozwijających się ZAKAZ jej stosowania, gdyż znaczna część ludności cierpi niezależnie od tego na anemię wskutek chronicznego niedożywienia i nędzy (np. w Malezji; itd.).
– Innym skutkiem ubocznym wkładki bywają wspomniane stany ZAPALNE jajowodów. Prowadzi to do zamknięcia światła jajowodów i niepłodności, wzmagając prawdopodobieństwo ciąży POZAMACICZNEJ [10-krotnie większe niż u pozostałych kobiet]. Z tego względu założenie spirali kobiecie, która jeszcze NIE rodziła, jest ‘BŁĘDEM w sztuce’.

Wskutek licznych skutków ubocznych został w USA wprowadzony z początkiem 1987 r. ZAKAZ sprzedawania spirali przez główny urząd, dopuszczający specyfiki medyczne na rynek wewnętrzny USA [FDA]. Bezpośrednim tego powodem stało się ok. 2500 PROCESÓW, wytoczonych odnośnym firmom przez kobiety USA, które czuły się poszkodowane na zdrowiu wskutek stosowania spirali. Jednakże właściwym tego powodem nie były wcale względy zdrowotne, lecz wyrafinowanie właścicieli firm. W razie niewycofania dobrowolnie dystrybucji spirali w USA, firmy te musieliby uczynić to nakazowo. Dzięki swej sprytnej decyzji kontynuują dotychczasową produkcję, a tylko eksportują ją do innych krajów, zwłaszcza Rozwijających się – oczywiście BEZ informowania o jej groźnych i śmiercionośnych skutkach.

Jeśli i to pominąć okazuje się, że nawet najnowsze, udoskonalone spirale NIE SĄ bynajmniej 100% pewnym środkiem ‘zabezpieczającym’ przed rozwojem ciąży. Na 100 założonych wkładek dochodzi mimo to do rozwoju ciąży u ok. 4% kobiet. O wiele wyższy jest odsetek ciąż u kobiet z cukrzycą: wynosi on ok. 37% (NFP 9 [1982/3] 23). Ciąża może się wtedy rozwijać pomimo nadal w macicy tkwiącej sprężynki, która może wrastać w rozwijające się Dziecko. Nie zawsze bywa tak ‘szczęśliwie’, że poród przebiega w odwrotnej kolejności do faktów poprzedzających: że najpierw rodzi się Dziecko, potem łożysko, a na końcu spirala ... Często rodzi się chore dziecko.
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-23, 21:45   #703
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Skutkami ubocznymi stosowania spirali są: nadżerki, nieregularne, obfite i bolesne krwawienia miesiączkowe, upławy, zaburzenia płodności pomimo usunięcia spirali, poronienia, zrosty, degeneracja macicy uniemożliwiająca zajście w ciążę; nieodwracalne zniszczenie endometrium macicy; ogólne osłabienie organizmu kobiety. Spirala to czynnik mechaniczny mogący wywołać nowotwór (rak przyczyny mechanicznej). Metoda prymitywna i szkodliwa dla ustroju. - dr Henryk Różański; - Historia Medycyny, Biologii i Farmacji; - Biologia Medyczna; - Biologia Farmaceutyczna; - Fitoterapia; - Farmakologia; - Toksykologia; - Fitochemia; - Patologia; - Biochemia.
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-24, 07:45   #704
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Skutki uboczne spirali

Wypada wspomnieć o skutkach ubocznych i powikłaniach związanych ze stosowaniem wkładki.
– Pierwsze problemy i trudności występują nierzadko już przy samym wprowadzaniu WKŁADKI. Zabieg może się okazać bardzo bolesny, związany z chwilową utratą przytomności, przeciągającymi się skurczami macicy, wzmożonym ryzykiem infekcji i uszkodzeniem szyjki – szczególnie u kobiet, które nie rodziły.

dla kobiet nie rodzacych sa inne spirala ,w polsce jeszcze nie dostepne.
ja chce znac skutki uboczne dla kobiet ktore rodzily.

podczas wyrywania zeba tez mozna zemdlec ,zaden argument.



Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
– Organizm może odrzucić spiralę, która zatem zostaje przez macicę wydalona, czego kobieta może nie zauważyć..
nie wiem jak moznatego nei zauwazyc ale ok, koleny zaden argument.

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
– Wkładka stwarza poważne zagrożenie wywołania INFEKCJI, zwłaszcza w przypadku kobiety, która jeszcze nie rodziła. Następstwem tego mogą być długotrwałe UPŁAWY chorobowe i silne bóle brzucha. Leczenie takich upławów BEZ usunięcia przyczyny (spirali) byłoby ‘błędem w sztuce’. Niektóre przypadki ciężkiej infekcji wymagają zabiegu operacyjnego.

rozmawiamy o kobietach ktore rodzily.
tego sie nie sprawdzi dopoki sie nie zalozy spirali,infekcje tez wywoluja pigulki.

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
– Częstym zjawiskiem związanym ze stosowaniem spirali są obfite KRWAWIENIA przedłużające się niekiedy do 2 tygodni i więcej, zamiast normalnych 3-5 dni. Łatwo też dochodzi do krwawień międzymiesiączkowych.
dlatego spirali nie poleca sie kobietom z obfitymi okresami lub zaleca sie im spirale hormonalna.


Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
– Spirala może spowodować PRZEBICIE trzonu lub szyjki macicy z poważnymi tego następstwami – aż do zagrożenia życia włącznie. Niekiedy pociąga to za sobą konieczność usunięcia samej w ogóle macicy.
sama moze spowodowac to przebicie czy np. w trakcie zakladania?
al to dobry argument dla przeciwnikow.

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
– Ze względu na długotrwałe krwawienia w następstwie wkładki wprowadzono w niektórych Krajach Rozwijających się ZAKAZ jej stosowania, gdyż znaczna część ludności cierpi niezależnie od tego na anemię wskutek chronicznego niedożywienia i nędzy (np. w Malezji; itd.).
ja mieszkam w polsce ,nie znam sytuacji polityczno-gospodarczej malezji aby wypowiadac sie czy faktycznie to o czym piszesz jest argumentem prawdziwym


Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
– Innym skutkiem ubocznym wkładki bywają wspomniane stany ZAPALNE jajowodów. Prowadzi to do zamknięcia światła jajowodów i niepłodności, wzmagając prawdopodobieństwo ciąży POZAMACICZNEJ [10-krotnie większe niż u pozostałych kobiet]. Z tego względu założenie spirali kobiecie, która jeszcze NIE rodziła, jest ‘BŁĘDEM w sztuce’.
rozmawiamy o kobietach ktore rodzily.
argument o ciazach pozamacicznych jest tez sredni ze wzgledu na slaba popularnosc wkladek i chyba jednak brak dokladnych badan o ilosci ciaz pozamacicznych w przypadku z spirala i bez.


Wskutek licznych skutków ubocznych został w USA wprowadzony z początkiem 1987 r. ZAKAZ sprzedawania spirali przez główny urząd, dopuszczający specyfiki medyczne na rynek wewnętrzny USA [FDA]. Bezpośrednim tego powodem stało się ok. 2500 PROCESÓW, wytoczonych odnośnym firmom przez kobiety USA, które czuły się poszkodowane na zdrowiu wskutek stosowania spirali. Jednakże właściwym tego powodem nie były wcale względy zdrowotne, lecz wyrafinowanie właścicieli firm. W razie niewycofania dobrowolnie dystrybucji spirali w USA, firmy te musieliby uczynić to nakazowo. Dzięki swej sprytnej decyzji kontynuują dotychczasową produkcję, a tylko eksportują ją do innych krajów, zwłaszcza Rozwijających się – oczywiście BEZ informowania o jej groźnych i śmiercionośnych skutkach.

Jeśli i to pominąć okazuje się, że nawet najnowsze, udoskonalone spirale NIE SĄ bynajmniej 100% pewnym środkiem ‘zabezpieczającym’ przed rozwojem ciąży. Na 100 założonych wkładek dochodzi mimo to do rozwoju ciąży u ok. 4% kobiet. O wiele wyższy jest odsetek ciąż u kobiet z cukrzycą: wynosi on ok. 37% (NFP 9 [1982/3] 23). Ciąża może się wtedy rozwijać pomimo nadal w macicy tkwiącej sprężynki, która może wrastać w rozwijające się Dziecko. Nie zawsze bywa tak ‘szczęśliwie’, że poród przebiega w odwrotnej kolejności do faktów poprzedzających: że najpierw rodzi się Dziecko, potem łożysko, a na końcu spirala ... Często rodzi się chore dziecko.[/QUOTE]

nie znam sie na prawie usa wiec to info podziele przez 10.

nic nie jest 100% zabezpieczeniem.

argument: dziecko z wrosnieta spirala do mnie nie przemawia.

nie podalas niczego o czym bym nie wiedziala podejmujac decyzje o zalozeniu spirali,kazda meotda ma swoje plusy i minusy i kazdy z nas ponosi konsekwencje swoich wyborow.

nie znam badan na temta spirali itp bo jest ona u nas slabo "reklamowana"
lekarze wola postraszyc i przepisac pigulki- (ktore przeciez nie wywoluja zadnych skutkow ubocznych ) i interes sie kula.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-24, 08:33   #705
Abi81
Raczkowanie
 
Avatar Abi81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 105
GG do Abi81
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Jesli chodzi o wrastanie spiral np w glowke dzieci to zwyczajna plotka...
Jakies 20-30 lat temu spirala nie byla tak nowoczesna jak teraz, wiec wystepowalo wieksze ryzyko ciazy. Niestety ludzie wciaz opieraja na badaniach przestarzalych i nieodnoszacych sie do wspolczesnej spirali ktora nie wyglada juz jak dawna spirala, kiedys spiralki mialy ksztalt spirali, teraz litery T, i jedynie co po niej zostalo to nazwa potoczna.
Moja gin mowila mi jak juz pisalam o jednym przypadku jaki miala w swojej karierze jesli chodzi o ciaze przy spirali, spiralka wrosla w lozysko, porod odbyl sie przez ciecie cesarskie ale zupelnie z innych powodow, a dziecko bylo zdrowe!
Abi81 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-24, 21:30   #706
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

argument: dziecko z wrosnieta spirala do mnie nie przemawia. <- jeżeli zdarzy się komuś wpadka i urodzi dziecko to chyba chce aby ono było zdrowe a nie okaleczone

ciaza pomimo spirali!!!!!
Pomimo spiralki można zajść w ciążę tak było w przypadku mojej siostry która poźniej podjęła ciężką decyzję, usuneła dziecko, bo urodziło by się kaleką bez rączek i nóżek.

~Julka, 14.02.2007 20:20


moja znajoma zaszla w ciaze pomimo spirali, juz sie nawet oswoila z mysla ze bedzie matka ale niestety w wyniku tego ze zaszla w ciaze pomimo spirali to poronila

~gg, 14.02.2007 20:43


Darek
21.06.2005, 23:33
Wkładka wewnątrzmaciczna nie jest środkiem antykoncepcyjnym, jest środkiem wczesnoporonnym!!! U kobiety z założoną wkładką wewnątrzmaciczną dochodzi do poczęcia dziecka i dziecko prawie zawsze ginie (czasami może się urodzić). Mechanizm wczesnoporonny, czyli abortywny powoduje, że kobieta staje się "maszynką do zabijania swoich dzieci". Straszne i makabryczne.

Wszystko o wkładce znajdziesz na stronie: www.npr.prolife.pl/iud.htm .
motylek
22.06.2005, 20:58
Darek, szczerze mówiąc nie miałam o tym pojęcia, to jest naprawdę straszne sad.gif sad.gif sad.gif
kaziula99
12.10.2005, 20:58
fajnie by bylo zaoszczedzic na podpaskach hehehe biggrin.gif
milusia32
12.10.2005, 21:12
ja też o tym słyszałam sad.gif( Spirala ZABIJA dzieci które mogły ZYC!
kaziula99
12.10.2005, 21:15
CYTAT(Darek @ 22.06.2005, 00:33) *
Wkładka wewnątrzmaciczna nie jest środkiem antykoncepcyjnym, jest środkiem wczesnoporonnym!!! U kobiety z założoną wkładką wewnątrzmaciczną dochodzi do poczęcia dziecka i dziecko prawie zawsze ginie (czasami może się urodzić). Mechanizm wczesnoporonny, czyli abortywny powoduje, że kobieta staje się "maszynką do zabijania swoich dzieci". Straszne i makabryczne.
Wszystko o wkładce znajdziesz na stronie: www.npr.prolife.pl/iud.htm .

ojejku o tym nie wiedzialam sad.gif
Kocurekola
5.11.2005, 13:58
Ja tez slyszlam ze spirala to srodek wczesnoporonny... sad.gif
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-24, 21:41   #707
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

,,rozmawiamy o kobietach ktore rodzily.'' nie ma tylko tylko dla wszystkich

KRWAWIENIA przedłużające się <- po założeniu spirali

sama moze spowodowac to przebicie czy np. w trakcie zakladania? <- i tak i tak

ja mieszkam w polsce ,nie znam sytuacji polityczno-gospodarczej malezji aby wypowiadac sie czy faktycznie to o czym piszesz jest argumentem prawdziwym <- warto poczytać chociaż o interesujących Cię tematach, tym co o tym myślą inne kraje, jakie przeprowadzili badania
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-24, 21:45   #708
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Judylko,nie wklejej mi czegos czego nie moge przeczytac a na dodoatek nie roozumiem ,nie wklejaj mi tez linkow do strony luskiewnika i stron npr bo sa one malo obiektywne i nic nie wnoszace do rozmowy.


rozmowy jakis ludzi -zapewne npr z gromadka dzieci w beretach-nie zebym miala cos do beretów;-)ktorych znajoma znajomej sasiadki babci frani zaszla w ciaze ze spirala ktora mial juz 10 rok bo zapomniala ze ja miala bo ....sa jak rozmowy z ksiedzem o antykoncepcji

wiesz o tym ze w polsce zalozenie spirali jest refundowane ? tak, ten srodek wczesnoporonny jest w naszym katolickim kraju refundowana ?cud jakis czy cus?



nie potrafisz mi przedstawic zadnych obiektywnych opini i nie przedstawiasz mi niczego czego nie moge sie dowiedziec sama.

podobno jestes lekarzem ?obysmy nigdy na siebie nie trafily.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-24, 21:58   #709
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
,,rozmawiamy o kobietach ktore rodzily.'' nie ma tylko tylko dla wszystkich
spirali nie zaleca sie kobietom nierodka ,jesli juz to sa dla nich spirale w innych ksztaltch .dla mnie wazne sa skutki uboczne dla kobiet juz po porodzie.

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
KRWAWIENIA przedłużające się <- po założeniu spirali
moze ale nie musi ,zazwyczaj w ciagu pierwszego pol roku wszytsko sie reguluje i wyjasnia czy spirala powoduje przedluzenie krwawienia czy tez nie ,spirali nie zaleca sie kobietom o obfitym okresie jelsi juz to spirale z hormonem ktora blokuje plamienia i okres czesto zupelnie.

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
sama moze spowodowac to przebicie czy np. w trakcie zakladania? <- i tak i tak
moze ale nie musi ,byc moze sie zdarza ,na ulotce zazwyczaj ejst wypisana cala liczba chorob ktore moga wystapic tlyko po to aby pacjent nie mogl zaskarzyc koncernu ze nie zostal ostrzezony.

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
ja mieszkam w polsce ,nie znam sytuacji polityczno-gospodarczej malezji aby wypowiadac sie czy faktycznie to o czym piszesz jest argumentem prawdziwym <- warto poczytać chociaż o interesujących Cię tematach, tym co o tym myślą inne kraje, jakie przeprowadzili badania
i akurat badania przeprowadzone w malezji maja mnie przekonac ze cos co jest dopuszczone i refundowane w polsce i na calym swiecie jest be ?
nie sądze.
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2007-04-24, 22:46   #710
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Uparta jesteś
Tak możemy w kółko pisać więc się streszcze.
To, że jestem lekarzem było zasugerowane i zapomniałąm zaprzeczyć.
Jestem studentką biologii na UAM a poza tym fascynuje, interesuje się i wręcz uwielbiam sprawy medyczne. Od 10 lat namiętnie o tym czytam.
Gdybym miała dać sobie założyć spirale albo inne świństwo to anpewno bym chciała wiedzieć o tym jeszcze więcej.
Jeśli chodzi o polske i nasze refundacje to wole się nie wypowiadać na ten temat. Dla mnie jest to komedio- dramat.
Jeśli chodzi o inne kraje - ludzie tak są bardziej w większości (- ale nie generalizuje) otwarci i idą do przodu. Medycyna jest u nich też bardziej rozwinięta.
Prawda jest taka, że nic nie musi ale zawsze może. A skoro może powtarza sie tyle razy to nie jest to zadowalające. W życiu wszystko być moze ale nie musi. Dlatego myśle, że warto swoją wiedze poszerzać w każdej dziedzinie i być przezornym

Co sądzisz o Polskiej polityce? (ogólnie)

Jesteś wierząca (jeżeli nie chcesz to spoko nie odpowiadaj - zastanawia mnie to tylko)

pozdrawiam
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-25, 07:37   #711
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Tak jestem uparta ale tez obiektywna i nie podaje za żrodlo wiedzy stron luskiewnika czy npr bo wiadomo ze bedzie to zrodlo niewiarygodne i przedstawiajace sprawe jednostronnie.

biolog to nie lekarz,czytac a spotykac w swojej praktyce pewne przypadki to 2 rozne sprawy.

masz racje nic nie musi ale moze dlatego ja staram sie brac pod uwage 2 strony w kazdej sprawie.

co sadze o poliyce hmm jaka jest kazdy widzi ,ale wierze ze musi uplynac jeszcze duzo wody aby mentalnosc polakow ,przede wszytskim karierowiczow politycznych sie zmienila i musimy droga przez meka dojsc do takiego pozimu zycia by do koryta nie pchali sie tylko po to aby zarobic ale tez po to aby cos zrobic.

nie twierdze ze jest do du.. ale musimy jeszcze wiele sie nauczyc i w koncu zobaczyc cos wiecej niz wlasne podwórko.

czy jestem wierzaca? wychowana zostalam w wierze katolickiej,mam chrzest itp,na religie chodzilam bo innej alternatywy nie bylo i dla swietego spokoju ale czy wierze w 1 konkretnego Boga? raczej nie ,wierze w ludzi, przeznaczenie ,itp.czesto kieruje mna intuicja ,rzadko sie na niej zawodze nie praktykuje,zyje z facetem z ktorym mam dziecko.
jestem za wolnym wyborem odnosnie aborcji i eutanazji.

pzdr
paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-25, 08:52   #712
Abi81
Raczkowanie
 
Avatar Abi81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 105
GG do Abi81
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Dziwi mnie Judyto ze studiujac biologie i znajac jej tajemnice Ty wolisz wierzyc w zasady ustalone przez ograniczonych ludzi, ktorzy marza o wladzy, wplywaniu na zycie wszystkich ludzi i kierowaniu wyborami innych. Zdawalam na biotechnologie wiec znam biologie i rozjasnila mi ona wiele spraw. Osobiscie nie wierze w wiele kwestii poruszonych w biblii, do kosciola nie chodze i czuje sie z tym swietnie. Nie lubie jak ktos narzuca mi jak mam zyc, nigdy tego nie zaakceptuje a tego wymaga kazda religia. Mam swoje wlasne zasady moralne, staram sie byc dobrym czlowiekiem i caly czas nad tym pracuje. Nie rozumiem jak ludzie moga slepo wierzyc w to co pisze taka stronka npr czy inna. Zeby byc obiektywnym czlowiekiem trzeba rowniez znac inne argumenty i wnioskowac wslane zdanie a nie przedstawiac cudze.
Mysle ze czlowiek jest na tyle inteligentna istota ze kazdy powinien miec wlasne zdanie, a nie klepac to samo co stare babcie i ksieza w kosciele. Ale jak juz ktos powiedzial w historii: "religia to opium dla ludu..."
Abi81 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-25, 17:39   #713
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Paula..
,,jestem za wolnym wyborem odnosnie aborcji i eutanazji'' <- z serca życzę Ci abyś nigdy w stosunku do siebie i innych nie musiała podejmować decyzji dotyczącej życia.
To są sprawy, których nie cofniesz. A żałować możesz.
Życie jest jedno.. i nie my powinniśmy decydować o tym, kiedy się skończy.
Jeśli chodzi o polityke to chciałam, żebyś sama sobie odp na co pieniądze idą - na refundacje tabl anty itp. A chore dzieci albo bezdomni umierają.
Moja intuicja też mnie ostatnio NIESTETY NIE ZAWODZI ale to kwestia bardziej doświadczeń niż ,,przeznaczenia''.
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-25, 17:48   #714
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Abi..
ograniczeni są wszyscy ludzie ale wielu daleko zaszło.
To efekt doświadczeń, badań i ciężkeij pracy.
Czasem odwołuje się do ,,wypowiedzi innych'' aby nie było, że sama tak myśle lub żeby coś ,,udowodnić''.
Jeśli chodzi o własne zasady moralne......
to już odrębny temat i trudny..
Kościół nie narzuca swoich wymysłów.
To kwestia wiary.
Uwierz mi, ze gdyby ludzie nie myśleli tylko o sobie i przestrzegali 10 przykazań Bożych świat byłby niemal idealny.
Zobacz przykład:
nie cudzołoże - nie łapie chorób wenerycznych
szanuje rodziców - panuje zgoda
pomagam - otrzymuje pomoc - a nawet jezeli nie zawsze mi pomogą to z uporem to robie aż w końcu ktoś zmięknie
hm

Pozdrawiam,
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-25, 18:26   #715
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Paula..
,,jestem za wolnym wyborem odnosnie aborcji i eutanazji'' <- z serca życzę Ci abyś nigdy w stosunku do siebie i innych nie musiała podejmować decyzji dotyczącej życia.
To są sprawy, których nie cofniesz. A żałować możesz.

eutanazji zalowac chyba nie mozna .
aborcja to indywidualna sprawa i takie tez sa konskekwencje ale przedewszytskim antykoncepcja ,chociaz jak to jest wiadomo ,temat tabu i zakaz z ambony.


Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Życie jest jedno.. i nie my powinniśmy decydować o tym, kiedy się skończy.
no ja wolalbym nie byc warzywem dla rodziny .wolalbym aby moje cialo zostalo rozdane chorym potrzebujacym ,zastanawiam sie nad zostanie donatorem.


Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Jeśli chodzi o polityke to chciałam, żebyś sama sobie odp na co pieniądze idą - na refundacje tabl anty itp. A chore dzieci albo bezdomni umierają.
Moja intuicja też mnie ostatnio NIESTETY NIE ZAWODZI ale to kwestia bardziej doświadczeń niż ,,przeznaczenia''.
pigulki nie sa
refundowane ew. te starszej generacji a lekarze rzadko je przepisuja lepiej przepisac nowoczesne i miec z tego profity od przedstawicieli medycznych a kobiety i tak bede ja kupowac bo chca byc bezpieczne.

chore dzieci i bezdomni beda zawsze ,fakt zamiast pensji dla pracownikow nfz mogli by te pieniadze przeznaczyc na cos pozyteczniejszego ale ja np. nie zgadzam sie na leczenie za moja pieniadze narkomanow,alkoholikow i palczy z rakiem pluc i co ?nic. swiata nie zmienie sama i nie w tym zyciu.
chce aby przychodnia do ktorej chodze zrobila rtg pluc mojemu dziecku na miejscu ale nie bo z tego przychodnia nie dostanie refundacji i musialam jechac na drugi koniec miasta z dzieckiem do spzitala gdzie na sprzecie z lat 60 trzeba bylo 3 razy foto powtarzac.
w spzitalu po 7 dniach przestali podawac antybiotyk ale trzymali nas 10 ,dlaczego bo to schorzenie ejst refundowane po 10 dobach leczenia,czy to jest normalne ?nie .

skoro spirali zalozenie jest refundowane to chociaz w tym przypadku wiem ze ja wykorzystalam moje skladki w odpowiedni dla mnie sposob.
nie dowiedzialm sie tego od lekarza, zasugerowal mi delikatnie zeby przyjsc do niego prywatnie ,o refundacij dowiedzialm sie tylko dzieki sobie i znajomym ktorzy polecicli zadzwonic do nfz ,tak tez zrobilam i tym sposobem zaoszczedzilam 200 zl.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-25, 20:09   #716
Judyla
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 128
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Jeśli chodzi o eutanazje niestety nie tylko ,,warzywa'' są zabijane. To poważny problem. Ludzie by sie zaczeli wręcz mordować.
Ja nigdy nie słyszałam z ambony : nie antykoncepcji.
Choć kościół tego zabrania nie jest to tak złe jak eutanazja czy aborcja.
Jeśli chodzi o naturalne metody które kościół uznaje myśle, że są traktowane po macoszemu bo wymagają cierpliwości i samodyscypliny.
A ludzie są wygodni..

Pozdrawiam
Judyla jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-25, 21:03   #717
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Jeśli chodzi o eutanazje niestety nie tylko ,,warzywa'' są zabijane. To poważny problem. Ludzie by sie zaczeli wręcz mordować.
wiesz gdyby w polsce istniala porzadna opieka , hospicja dostepne dla kazdego i przestal pokutowac mit zlej rodziny ktora w imie swojej wygody oddaje schorowanego dziadka do umieralni byloby znacznie lepiej i dla rodziny i dla chorych,starych.mam aktualnie w rodzinie oosbe stasza,schorowana,ktora od 3 lat nie wychodzi z domu,nie robi dookola siebie nic doslownie nic,czesto nie chodzi nawet do lazienki,woli to zalatwic np. do zlew w kuchni,oskarza pielegniarke o kradziez,meczenie,bicie itp tookropna stron starosci i wiem ze rodzina ma prawo miec dosyc szczegolnie ze ciotka ma tylko 1 dziecko i caly obowiazek spadl na tego biednego syna a raczej jego żone.


Cytat:
Napisane przez Judyla Pokaż wiadomość
Ja nigdy nie słyszałam z ambony : nie antykoncepcji.
Choć kościół tego zabrania nie jest to tak złe jak eutanazja czy aborcja.
Jeśli chodzi o naturalne metody które kościół uznaje myśle, że są traktowane po macoszemu bo wymagają cierpliwości i samodyscypliny.
A ludzie są wygodni..

Pozdrawiam
nie widze nic zlego w korzystaniu z dobrodziejstw cywilizacji jeslii ponosi sie konsekwencje tych dobrodziejstw i robi sie to z glowa.

kosciol nie jest dla mnie zrodlem wiedzy o zyciu bo przedstawia sprawy jednostronnie podobnie jak strony npr.

czytalas moze osttanio w wysokich obcasach o rodzinnach wielodzietnych?
to sa wlasnie ofiary kosciola ze stosunkiem do zycia jak caly kosciol czyli wyciaganie lapy po cudze.

rozumiem z twoich wypowiedzi i odpowiedzi ze jestes praktykujaca i wierzaca -nie musisz odpowiadac ,jelsi tak to jestesmy na innym poziomie swiadomosci i parzenai na zycie ,zapewne rozni nas jeszcze kilka innych spraw ale sprawa wiary jest podstawowa.
pzdr
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-26, 07:59   #718
ilona24
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 38
GG do ilona24
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

WITAM WAS
Mam pytanie,słuchajcie byłam ostatnio u ginekologa,bo mam krwawiane miesieczne od spirali,lezy ona dobrze lecz tym razem w badaniu usg dopochwowym wyszło że osunela sie o 1 cm,zapomiałam sie spytać lekarzaa,dlatego pisze do was dziewczny wiem że napewno ktoś mi odpowie czy moge normalnie sie kochać z męzem?? wiecie co boje sie bo nitki od spirali znikły i lekarz powiediał że jak nie wyleczy mi tego krwawienia bedzie leczych estrogenami,to wtedy ja usunie ,leczy pod narkoza bo nitki sie wrosły,no cóz trudno jak trzeba to trzeba,i zakładam wtedy hormonalna mirene. Czy któraś z was miała lub ma tą wkładke,czy jak ja mam 25 lat moge ja mieć??czy miesiaczki sa miejsze?? z góry dziekuje
ilona24 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-26, 08:09   #719
Abi81
Raczkowanie
 
Avatar Abi81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 105
GG do Abi81
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Dziwi mnie ze mocherowe berety i ksieza namawiaja do korzystania z npr, mowia nawet ze prezerwatywa to grzech, a potem gdy juz rodzina staje sie wielodzietna odwracaja sie od ciebie plecami patrzac z pogarda ze nie potrafisz uporzadkowac swojego zycia i mnozysz sie jak zajaczki. A jezeli jest ci juz wtedy zle i nie masz za co wyzywic dzieci to twoj problem, wazne zebys zaplacil za chrzest, komunie i inne...
Co do aborcji, nie jestem za i przykro mi z tego powodu ze ludzie moga tak postepowac, ale jestem w stanie niektorych zrozumiec, np. jesli dziecko ma powazna wade rozwojowa, wiem ze gdyby to przytrafilo sie mi i urodzilabym takie dziecko najprawdopodobniej zostalabym z nim sama. Nie rozumiem jedynie kobiet ktore deklaruje ze nie chca miec w ogole dzieci, zachodza kilkakrotnie w ciaze i za kazdym razem ja usuwaja - slyszalam nawet o przypadku ze kobieta usunela 13 ciaz - po co? nie lepiej od razu sie wysterylizowac i miec problem z glowy? Tego nie rozumiem.
A juz na prawde oburza mnie jak widze stare babcie i zakonnice protestujace przeciwko aborcji, a gdy poronisz dziecko, no trudno stalo przeciesz tego nie chcialas, bardzo cierpisz, swiat sie zalamal i chcesz pochowac szczatki dziecka na cmentarzu - i co slyszysz od ksiedza? To nie jest czlowiek i nie zasluguje na pochowek! Az sie we mnie gotuje, naczytalam sie juz jak ksieza reaguja w takich sytuacjach, w wiekszosci przypadkow nie chca nawet przyjsc na grob i sie pomodlic bo o mszy przeciez nie ma mowy, albo gdy w szpitalu zdarzyli jeszcze dziecko ochrzcic poczym zmarlo ksiadz nie uznal takiego chrztu! Religia to paranoja...
Abi81 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2007-04-26, 08:14   #720
Abi81
Raczkowanie
 
Avatar Abi81
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 105
GG do Abi81
Dot.: wkladka wewnatrzmaciczna-spirala

Witaj ilona24
Z tego co wiem jesli spirala nie jest poprawnie ulozona to nie zabezpiecza nas wtedy.
Mirene tez chcialam sobie zalorzyc ale moja gin powiedziala ze jest ona dobra dla kobiet anemicznych, bo wtedy przybierasz na wadze, znika calkowicie okres lub wystepuje jedynie krwawienie. Ja mam sklonnosci to przybierania na wadze, musze uwazac co jem wiec po mirenie bym przytyla i zadna dieta czy sport by nie pomogl.
Abi81 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-08-07 18:10:42


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:29.