NPR, obliczanie dni p³odnych - w±tek zbiorczy! - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi zwi±zane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2005-11-16, 13:36   #1
agulineks24
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: sosnowiec
Wiadomo¶ci: 22
Arrow

NPR, obliczanie dni p³odnych - w±tek zbiorczy!


Witam.Mam pytanko,gdy¿ s³ysza³am z innych for i¿ cykl 24 dniowy nie ma dni p³odnych lecz dla mnie to jest cos dziwnego.Chyba kazdy cykl je ma.
__________________
Pozdrawiam Agulineks
agulineks24 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2005-11-16, 13:57   #2
bisskit
Raczkowanie
 
Avatar bisskit
 
Zarejestrowany: 2005-02
Lokalizacja: gdañsk
Wiadomo¶ci: 228
Dot.: Cykle

ja uwa¿am, ¿e p³odno¶c nie zale¿y od d³ugo¶ci cyklu nawet 20-dniowy cykl u kobiety, która nie ma problemów z jajeczkowaniem, ma dni p³odne

pozdrawiam
bisskit jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2005-11-16, 14:12   #3
vretka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Lokalizacja: £ód¼
Wiadomo¶ci: 4 111
GG do vretka
Dot.: Cykle

Jak dla mnie jest to zupe³ny absurd. Je¶li kobieta normalnie miesi±czkuje i jest zdrowa, naprawdê nie rozumiem dlaczego mia³aby nie mieæ dni p³odnych. Co najwy¿ej dni niep³odnych mo¿e byæ mniej
vretka jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2005-11-16, 14:58   #4
Misiaczek20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Ma³opolska/Zag³êbie D±browskie
Wiadomo¶ci: 350
Dot.: Cykle

plodnosc u kobiety moje drogie panie zalezy od tego czy dochodzi do owulacji czy tez nie a nie od dlugosci cyklu, mozna miec miesiaczke byz zdrowa kobieta miec cykle 28 dniowe a nie miec owulacji wiec nie wiem jakim sposobem ktos takie brednie napisal
__________________

Misiaczek20 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2005-11-16, 17:21   #5
Soncia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomo¶ci: 402
GG do Soncia
Dot.: Cykle

Kazda kobieta inaczej ma cykl. Niestety nie jest zawsze tak, jak pisza w ksiazkach.
Pozdrawiam
Soncia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-08, 10:18   #6
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jas³o/Kraków
Wiadomo¶ci: 449
GG do iron_angel_ona
Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

Wiêc mniej wiêcej to wygl±da tak:
Ja mam niereguralne cykle tak przewa¿nie do 36 dni. I to moge jeszcze prze¿yæ.Ale to czekanie comiesi±c na okres mnie dobija.Moja nerwica ju¿ jest chyba na wyczerpaniu.
Pamiêtam ze kiedys w dalekiej przesz³o¶ci na biologi by³ takie wykresy cyklu menstruacyjnego gdzie by³ dodatkowo zaznaczony ¶luz jak siê zmienia. Niestety ksi±¿ki nie mog³am znale¿æ. A na fanatycznyuch stronach naturalnego planowania nic z tego zrozumiec nie moge
Czy kto¶ mo¿e mi pomóc i wyja¶niæ mi jak to jest z tym ¶luzem??
iron_angel_ona jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-08, 10:29   #7
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomo¶ci: 34 839
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

Po okresie jest suchosc,metna wydzielina ,w okresie dni plodych sluz jest prze¿roczysty,rzadki po jajeczkowaniu sluz zaczyna byc gesty i nastepuja suche dni a potem znowu okres.
__________________
Mleko migda³owe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2006-02-08, 10:37   #8
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jas³o/Kraków
Wiadomo¶ci: 449
GG do iron_angel_ona
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

Czyli jak teraz mam dni treoche wilgotne i metne to powinnien byc niedlugo okres?
iron_angel_ona jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-08, 10:56   #9
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomo¶ci: 34 839
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

teoretycznie tak .

Skoro tak sie meczysz z nieregularnymi okresami moze lekarz móg³by pomóc?
__________________
Mleko migda³owe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-08, 12:31   #10
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jas³o/Kraków
Wiadomo¶ci: 449
GG do iron_angel_ona
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

By³am juz u pani doktor zbada³a wszystko co mozliwe i powiedzia³± ze taka moja natura :|

Chcia³abym brac jakies tabletki ale chyba poczekam jeszce rok jak bede mieszkac z ch³opakiem


A te okresy to mnie do pasji doprowadzaja wszystko mi psuja
iron_angel_ona jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-08, 22:47   #11
94098
Raczkowanie
 
Avatar 94098
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Baile Atha Cliath
Wiadomo¶ci: 218
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

Cytat:
Napisane przez iron_angel_ona
By³am juz u pani doktor zbada³a wszystko co mozliwe i powiedzia³± ze taka moja natura :|

Chcia³abym brac jakies tabletki ale chyba poczekam jeszce rok jak bede mieszkac z ch³opakiem


A te okresy to mnie do pasji doprowadzaja wszystko mi psuja
w tabletki i hormony ³atwo i szybko mo¿na siê wpakowaæ...czasem nie warto tak bezkrytycznie do nich podchodziæ...
dodam jeszcze ¿e ¶luz podczas jajeczkowania jest porównywany do bia³ka jaja kurzego. ale dni p³odne zaczynaj± siê ciut wcze¶niej ni¿ ¶luzz ten siê pojawi...
__________________
mijaja chwil tysiace bezpowrotnie...glupi tepy czas...odchodza w przeszlosc wszystkie chwile nim rozpoznasz kazdej smak...
94098 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-09, 08:13   #12
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jas³o/Kraków
Wiadomo¶ci: 449
GG do iron_angel_ona
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

Cytat:
czasem nie warto tak bezkrytycznie do nich podchodziæ...
Wiem i dlatego nie stosuje ich..narazie...Znam wszystkie za i przeciw...i opowiesci o wasatych babach :P
Ale co zrobiæ zeby nie mieæ fasolki(dziecka) i nie wydac majatku na gumki
Moja mama mówi³a zebym poszuka³± jescze jakiejs metody zeby byc pewna no duzego wyboru to ja nie mam
Globu³ki napewno odpadaja bo mam s³abe nerki i jakos zle sie po nich czuje
Spirale to juz raczej nie dla mnie bo jeszce nie rodzi³am, chociaz pewnie kiedys skorzystam

Wiec zostaja mi tylko gumki + liczenie dni p³odnych

Chociaz ju¿ coraz lepiej mi to idzie dzieki waszym opisom Coprawda tym razem moj chlopak mial racje kiedy dostane okres ale ja juz umie rozrozniac te dni


A i okres jest przyszed³ z rana cichaczem LOL
iron_angel_ona jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-09, 12:42   #13
lissia
Przyczajenie
 
Avatar lissia
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomo¶ci: 16
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

ojjj tylko siê za bardzo nie sugeruj obserwacj± ¶luzu - nie traktuj tego jak antykoncepcji ( wiem, masz jeszcze gumki )
niedawno by³am zainteresowana tematem i siê naczyta³am opowie¶ci o dzieciaczkach z dni niep³odnych
po 1 : nieregularny cykl, moim zdaniem, od razu skre¶la tê metodê!
po 2 : na pewno wiesz, ¿e stres, podró¿e, klimat (no i wszystko co powoduje mocniejsze emocje-czyli np rozpaczliwe wyczekiwanie okresu) mog± przyspieszyc/opó¼niæ okres
po 3 : które dni uznasz za niep³odne, je¶li nie jeste¶ pewna, kiedy bêdzie okres?
jajeczkowanie pojawia siê (wyczytane) 14 dni przed okresem, za dni niep³odne uznaje siê 4-5 dni przed i po jajeczkowaniu
bezpieczny sex w trakcie lub zaraz po okresie? MIT!

cytat z http://www.nastolatek.pl/pokaz.php?a=art&ida=2076 o antykoncepcji
"Metoda kalendarzowa to prze¿ytek. Polega na tym, ¿e na podstawie dotychczasowych danych o d³ugo¶ci cyklu oblicza siê wg wzoru, kiedy s± dni p³odne. Wzoru nie podajê, bo to metoda bezsensowna. Indeks Pearla wynosi dla niej 10 - 45. To samo za siebie mówi. Nie mo¿na wyliczyæ dni p³odnych na podstawie tego co by³o. W metodach naturalnych obowi±zuje zasada "tu i teraz". Tylko obserwacja obecnego cyklu daje nam wiedzê o dniach p³odnych. Na lekcjach zawsze w tym miejscu mówiê: chwa³a tej metodzie, temu, ¿e moi rodzice j± stosowali, zawdziêczam istnienie. Nie ma to jak namacalny dowód na poparcie naszych s³ów."

¿yczê, ¿eby¶ znalaz³a dla siebie wygodn± i skuteczn± metodê
lissia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-09, 13:24   #14
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jas³o/Kraków
Wiadomo¶ci: 449
GG do iron_angel_ona
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

Dzieki lissia

Oczywiscie nie wierze w jej skutecznosc ale to dobra metoda zeby wyperswadowac ch³opakowi ze w tych dniach nie ma sexu bez gumki.Zreszta nigdy nie ma,bez ale czasami az korci ehh i czasem zagladnie gdzie nie trzeba :P
Wogole szkoda bo niby sex wydaje sie najprostsza rzecza na swiecie a tyle w nim zawi³osci A czasami trudno w takich chwilach mysleæ g³ow±.Dlatego najlepszym rozwi±zaniem by³o by kupienie jakiejs tableteczki albo plastrow.Ale nie chce sobie w tak m³odym wieku psuc organizmu
A z drugiej strony to chce miec ta radosc i wiedziec np ze w ten dzien sp³odzimy jakas fajna fasolke
Nie chce miec dziecka z przypadku

Szkoda tylko ze ciagle tak ma³o metod jest zeby sie zabezpieczyc A moze wy cos jescze polecicie ciekawego?
iron_angel_ona jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-09, 20:33   #15
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jas³o/Kraków
Wiadomo¶ci: 449
GG do iron_angel_ona
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

A mnoze znacie jakies niehormonalne leki nie wiem jakies zio³owe czy cos co mogloby mi pomoc wyregulowac cykl ?
iron_angel_ona jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-09, 22:06   #16
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomo¶ci: 559
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

Twierdzê, ¿e zarówno przy nieregularnych jak i regularnych cyklach
istnieje spore ryzyko "wpadki" poniewa¿:

- w I fazie cyklu i tak nie mo¿na przewidzieæ, czy owulacja siê spó¼ni , czy przyspieszy.

- w II fazie cyklu te¿ do koñca nie jeste¶my pewni, czy jest to w³a¶nie II faza cyklu czy mo¿e jescze I ale my tego nie wiemy.

Tak wiêc proszê mi wierzyæ, ale kobiety z regularnym cyklem te¿ prze¿ywaj± dok³adnie te same niepokoje (bo nigdy nie wiedz±, czy ten konkretny cykl bêdzie te¿ regularny)
A Pani ma to przynajmniej z g³owy, ¿e z góry wie, ¿e ma nieregularne cykle
i ten fakt Pani nie zaskoczy.

Nieco pomocny w oznaczeniu dni p³odnych mo¿e byæ jeszcze codzienny pomoiar temperatury.
__________________
Dr Wojciech Kazimierak
www.twojginekolog.pl
tel. 0609 93 93 93 - sprawy pilne, umawianie wizyt
Leczenie nie mo¿e byæ bardziej uci±¿liwe od choroby
dr W.Kazimierak jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-10, 07:26   #17
iron_angel_ona
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Jas³o/Kraków
Wiadomo¶ci: 449
GG do iron_angel_ona
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

A czy s± mo¿e jakie¶ zio³owe tabletki albo cokolwiek bez hormonów co mog³oby uregulowaæ choc troche cykl i z³agodzic miesiaczki ?
Bo jak narazie to jestem na bellergocie ( chociaz pisze ze mozna stosowac przybolsenych okresach) ja to biore raczej na nerwice i nie chce sie znow od tego leku uzaleznic



A jak to jest z tym pomiarem temperatury? Bo u siebie zauwazylam ze dzien przed okresem mam "jakby" stan podgor±czkowy
iron_angel_ona jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-19, 18:52   #18
alerz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomo¶ci: 12
Dot.: Niech kto¶ mnie u¶wiadomi ¶luz..

a powiedzcie mi jaki jest sluz jesli bierze sie pigulki anty,bo slyszalam ze przez caly cykl ponoc taki sam ale to znaczy jaki? a widze ze u mnie sie zmienia,czy to oznacza ze jest cos nie tak?
alerz jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-28, 17:42   #19
LemonCendy
Raczkowanie
 
Avatar LemonCendy
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomo¶ci: 234
Talking Obliczanie dni p³odnych


abc
__________________
LemonCendy

Edytowane przez LemonCendy
Czas edycji: 2010-11-19 o 01:01
LemonCendy jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2006-02-28, 17:47   #20
agnieszka26a
Rozeznanie
 
Avatar agnieszka26a
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: dolny¶l±sk
Wiadomo¶ci: 638
Dot.: taka du¿a a nie wie =]

Witaj! To zalezy jak d³ugi masz cykl miesiêczny. Inaczej dni p³odne wypadaj± przy cyklu 28-dniowym a inaczej przy 30-dniowym.
__________________
To cz³owiek cz³owiekowi najbardziej potrzebny jest do szczê¶cia.
agnieszka26a jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-28, 17:57   #21
LemonCendy
Raczkowanie
 
Avatar LemonCendy
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomo¶ci: 234
Talking Dot.: taka du¿a a nie wie =]

abc
__________________
LemonCendy

Edytowane przez LemonCendy
Czas edycji: 2010-11-19 o 01:01
LemonCendy jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-28, 18:00   #22
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomo¶ci: 26 228
Dot.: taka du¿a a nie wie =]

Owulacja zawsze nastêpuje miêdzy 12 a 16 dniem przed pojawieniem siê kolejnej miesi±czki a z regu³y 14 dni przed.Jest tak samo w przypadku cykli regularnych i nieregularnych.
__________________



Fresa jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-28, 18:06   #23
agnieszka26a
Rozeznanie
 
Avatar agnieszka26a
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: dolny¶l±sk
Wiadomo¶ci: 638
Dot.: taka du¿a a nie wie =]

s± strony na których s± kalendarze do obliczania dni p³odnych
http://www.zieloni.osiedle.net.pl/kalendarzyk.htm
http://www.echo.3w.pl/cgi-bin/echo/z...zdrowie/chk/07
__________________
To cz³owiek cz³owiekowi najbardziej potrzebny jest do szczê¶cia.
agnieszka26a jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-02-28, 21:41   #24
bergamia
Rozeznanie
 
Avatar bergamia
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Wroc³aw
Wiadomo¶ci: 724
GG do bergamia
Dot.: taka du¿a a nie wie =]

Ja po 5 latach odstawi³am tabletki i mia³am tak± owulacjê, ¿e my¶la³am ¿e oszalejê. Zazwyczaj po odstawieniu tabletek wystêpuje hiperowulacja, ale oczywi¶cie nie w ka¿dym przypadku, bo ka¿da z nas jest inna przecie¿. Powiem Ci, ¿e ja nie ufa³a bym ¿adnym obliczeniom, bo mo¿na siê nie¼le "przejechaæ". A te 14 dni przed miesi±czk±??Hmmm..ale sk±d mam wiedzieæ co do dnia kiedy dostanê miesi±czkê. Ja siê pozatym tyle naczyta³am o tym jak to organizm potrafi nas oszukaæ i na przyk³ad powtórzyæ owulacjê w jednym cyklu, albo przesun±æ o dobre kilka dni, ¿e mimo i¿ dok³adnie czujê kiedy mam owulacjê(ból jajnika i inne typowe objawy) bojê siê i zabezpieczam(w tej chwili spirala, ale wcze¶niej gumki )
Tak, ¿e Lemon obserwuj swój organizm, bo po odstawieniu tabletek róznie to bywa Pozdrawiam
bergamia jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-03-01, 17:42   #25
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomo¶ci: 26 228
Dot.: taka du¿a a nie wie =]

Cytat:
Napisane przez bergamia
A te 14 dni przed miesi±czk±??Hmmm..ale sk±d mam wiedzieæ co do dnia kiedy dostanê miesi±czkê.
Te 14 dni to matka natura ustali³a,zawsze po up³ywie dwóch tygodni nale¿y spodziewaæ siê miesi±czki.Zgadzam siê,¿e zw³aszcza w przypadku cykli nieregularnych,ciê¿ko ustaliæ,kiedy to w³a¶nie êdzie 14 dni przed.Dlatego metody naturalne nie s± bezpiecznym ¶rodkiem antykoncepcyjnym.
__________________



Fresa jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-03-02, 08:14   #26
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wroc³aw i okolice
Wiadomo¶ci: 6 594
Dot.: taka du¿a a nie wie =]

NPR po odstawieniu pigu³ki antykoncepcyjnej

Antykoncepcja hormonalna polega na stosowaniu przez kobietê doustnych ¶rodków, przewa¿nie dwusk³adnikowych tabletek estrogenno - progestagennych (progestageny - syntetyczne hormony o dzia³aniu podobnym do progesteronu). Propagowane w ostatnich latach tabletki jednosk³adnikowe (progestagenne) o zmniejszonej zawarto¶ci syntetycznych progestagenów (ang. mini-pills) wywieraj± oprócz dzia³ania antykoncepcyjnego dzia³anie wczesnoporonne.

Tabletki antykoncepcyjne dwusk³adnikowe zawieraj± syntetyczne estrogeny i progestageny w dawkach znacznie przewy¿szaj±cych ilo¶æ hormonów naturalnych wytwarzanych w ustroju kobiety. Hormony egzogenne podane w takich dawkach blokuj± uk³ad hormonalny na poziomie podwzgórze-przysadka, hamuj±c wytwarzanie gonadotropin LH i FSH, w nastêpstwie wytwarzanie naturalnych hormonów jajnikowych i wszelkie fizjologiczne zmiany cykliczne w ustroju kobiety. Powoduje to nastêpuj±ce zmiany w narz±dzie rodnym:

• blokadê jajeczkowania - brak wzrostu pêcherzyków Graafa i owulacji,
• zmiany w ¶luzówce macicy uniemo¿liwiaj±ce zagnie¿d¿enie,
• zwolnienie perystaltyki jajowodów,
• zmiany w ¶luzie szyjkowym - spoisty czop ¶luzowy.

Po zaprzestaniu za¿ywania tabletek antykoncepcyjnych wystêpuje krwawienie wskutek odstawienia, co sprawia wra¿enie miesi±czki i tak jest traktowane przez kobiety. Niekiedy krwawienie po odstawieniu tabletek nie wystêpuje, wtedy zalecane jest, po siedmiodniowej przerwie, za¿ywanie tabletek z nastêpnego opakowania. Tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj s± za¿ywane od 5 dnia cyklu przez 21 dni.

Mini-pigu³ka - jednosk³adnikowa tabletka progestagenna, ze wzglêdu na zmniejszon± zawarto¶æ hormonów nie zawsze powoduje zablokowanie jajeczkowania. Wywiera ona wp³yw na ¶luz szyjkowy, który staje siê mniej przepuszczalny dla penetruj±cych plemników. Je¿eli to dzia³anie zawiedzie, wówczas oddzia³ywuje jej efekt antynidacyjny (wczesnoporonny), który jest nastêpstwem przemian w b³onie ¶luzowej macicy czyni±cych j± niezdoln± do zagnie¿d¿enia zarodka.

Na powrót p³odno¶ci po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej („pigu³ki”) maj± wp³yw nastêpuj±ce czynniki:

• wiek kobiety,
• typ pigu³ki,
• czas przyjmowania pigu³ki,
• typ poprzedniej p³odno¶ci i cykli.

Po odstawieniu mini-pigu³ki p³odno¶æ mo¿e powróciæ szybciej ni¿ w przypadku tabletek dwusk³adnikowych.

Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek hormonalnych mog± wystêpowaæ cykle:

• o ró¿nej d³ugo¶ci,
• z owulacj± lub bezowulacyjne,
• z obfitym krwawieniem i bolesno¶ci±,
• z krótk± faz± lutealn± (5-6 dni),
• mo¿e wystêpowaæ zespó³ LUF (niepêkniêtego dojrza³ego pêcherzyka),
• mog± wyst±piæ rozbie¿no¶ci pomiêdzy ró¿nymi objawami p³odno¶ci.

¦luz mo¿e byæ:

• obfity, ró¿norodny na skutek wysokiego poziomu estrogenów,
• o przed³u¿onym wystêpowaniu.

Obserwacja szyjki macicy po odstawieniu pigu³ki jest niemiarodajna. Po zaprzestaniu antykoncepcji, konieczna jest zmiana stylu ¿ycia - akceptacja p³odno¶ci. Ta akceptacja wymaga od ma³¿onków wzajemnego zrozumienia i odpowiedzialnego podej¶cia do w³asnej p³odno¶ci. Szczególnie dlatego, ¿e niewskazane jest poczêcie dziecka przed powrotem organizmu kobiety do ca³kowitej równowagi hormonalnej.

Zasady stosowania metody wieloobjawowej po odstawieniu pigu³ki

1. Kobieta po odstawieniu pigu³ki powinna czekaæ na krwawienie. Pierwszy dzieñ krwawienia jest traktowany jako pierwszy dzieñ „cyklu popigu³kowego".

2. Od pierwszych dni krwawienia nale¿y rozpocz±æ obserwacje (PTC, ¶luzu ewentualnie szyjki) i prowadziæ zapis na karcie.

3. Poniewa¿ nie wskazane jest poczêcie dziecka i nie mo¿na siê oprzeæ na obserwacji wszystkich objawów, pierwsze 3 cykle uwa¿a siê za p³odne od momentu wyst±pienia krwawienia.

4. W 3 pierwszych cyklach faza p³odno¶ci trwa od l-go dnia cyklu do wieczora 4-go (b±d¼ 5-go) dnia podwy¿szonej niezak³óconej temperatury lub do wieczora 3-go dnia po szczycie objawu ¶luzu, lub do 3-go dnia twardej, zamkniêtej i opuszczonej szyjki.
Decyduje objaw pó¼niejszy. Je¶li nie mo¿na wyznaczyæ szczytu objawu ¶luzu, koniec fazy p³odno¶ci wyznaczamy 4-go dnia temperatury nad linia pokrywaj±c± wieczorem, przy czym wszystkie cztery temperatury powinny wskazywaæ wzrost o minimum 0,2°C.

Kryteria oceny cyklu pe³nego:

• dwufazowo¶æ temperatury,
• prawid³owa faza lutealna - d³ugo¶ci 10-14 dni,
• mo¿liwie zbie¿ny objaw ¶luzu i PTC,
• prawid³owy rozwój ¶luzu (od typu mniej p³odnego poprzez p³odny do mniej p³odnego).

5. Regu³a 4 (b±d¼ 5) dni wy¿szej temperatury obowi±zuje od 1-go do 3-go cyklu (niezale¿nie od d³ugo¶ci fazy lutealnej), po czym wraca siê do zwyk³ych regu³ metody wieloobjawowej.

6. Od 4-go do 6-go cyklu w³±cznie przyjmuje siê niep³odno¶æ w ci±gu pierwszych 5 dni, pod warunkiem, ¿e ¿aden z 3 poprzednich cykli nie by³ krótszy ni¿ 26 dni. Je¶li by³, stosuje siê zasadê: najkrótszy cykl minus 21. Od 7-go do 12-go cyklu w³±cznie stosuje siê jako drugi wska¼nik obliczenia: najkrótszy cykl minus 21, a od 13-go cyklu - stosuje siê jako drugi wska¼nik obliczenia: najkrótszy cykl minus 20.

7. Poczêcie dziecka nale¿y od³o¿yæ na co najmniej 3 - 6 (bezpieczniej 6) cykli od chwili odstawienia pigu³ki.
primavera jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-03-02, 08:16   #27
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wroc³aw i okolice
Wiadomo¶ci: 6 594
Dot.: taka du¿a a nie wie =]

Tutaj s± przyk³adowe opisy po odstawieniu pigu³ek - http://www.lmm.pl/npr/ola.html
primavera jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-03-02, 14:28   #28
LemonCendy
Raczkowanie
 
Avatar LemonCendy
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomo¶ci: 234
Talking Dot.: Obliczanie dni p³odnych

abc
__________________
LemonCendy

Edytowane przez LemonCendy
Czas edycji: 2010-11-19 o 01:02
LemonCendy jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-03-02, 17:51   #29
primavera
Zakorzenienie
 
Avatar primavera
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Wroc³aw i okolice
Wiadomo¶ci: 6 594
Dot.: Obliczanie dni p³odnych

LemonCandy - jako ¿e mo¿e byæ teraz zak³ócona obserwacja wydzieliny, chyba pozostaje ci metoda termiczna scis³a:


Jest to metoda jednowska¼nikowa, podczas stosowania której wykorzystywane s± pomiary tzw. podstawowej temperatury cia³a (p.t.c.).

Warunki pomiaru p.t.c.: po kilkugodzinnym ¶nie (co najmniej 3 godz.), tu¿ po przebudzeniu siê; codziennie o tej samej porze (wahania nie powinny przekraczaæ + 1 godz.), w tym samym miejscu (w pochwie, odbytnicy lub w jamie ustnej - pod jêzykiem), wynik pomiaru p.t.c. winien byæ zapisany na karcie obserwacji cyklu, a ka¿dy cykl zapisany na osobnej karcie. Ponadto na karcie obserwacji cyklu nale¿y odnotowywaæ wydarzenia mog±ce zmieniaæ p.t.c.: zmiana ustalonej godziny jej pomiaru, zmiana termometru, objawy choroby infekcyjnej (katar, kaszel, bóle gard³a, bóle miê¶niowe itp.), stosowane leki, wypity wieczorem alkohol, du¿e obci±¿enia psychiczne lub fizyczne.

Metoda termiczna ¶cis³a ogranicza siê do korzystania z pomiarów p.t.c. i pozwala jedynie na rozpoznanie okresu niep³odno¶ci poowulacyjnej niezale¿nie od d³ugo¶ci cyklu. Rozpoczyna siê on 4 dnia znamiennie podwy¿szonej p.t.c., tzn. podwy¿szonej co najmniej o 0.2° C przez cztery kolejne dni w porównaniu z dniami poprzedzaj±cymi.

Je¿eli skok temperatury jest niewyra¼ny, wówczas koniec okresu p³odno¶ci oznacza siê za pomoc± tzw. linii granicznej (wg T. Kramarek). Jest to linia, jak± przeprowadza siê przez najni¿sze punkty ustalonej temperatury fazy wy¿szej, z pominiêciem punktów przej¶cia temperatur z poziomu ni¿szego na wy¿szy i spadku przedmiesi±czkowego. Kolejne 3 dni wy¿szej temperatury, koñcz±ce okres p³odno¶ci, powinny znajdowaæ siê na lub powy¿ej linii granicznej z poprzedniego cyklu. Okres niep³odno¶ci utrzymuje siê a¿ do nastêpnej miesi±czki.

W zwi±zku z rozwojem metod pozwalaj±cych na rozpoznawanie niep³odno¶ci przedowulacyjnej, bywa obecnie stosowana niemal wy³±cznie u kobiet z krótkimi cyklami, kiedy i tak nie ma niep³odno¶ci przedowulacyjnej. Wska¼nik zawodno¶ci metody termicznej ¶cis³ej jest niski i wynosi 0,8 do 1,2.

Metoda termiczna rozszerzona, oprócz rozpoznawania niep³odno¶ci poowulacyjnej (jw.), uwzglêdnia wyznaczanie okresu niep³odno¶ci przedowulacyjnej na podstawie znajomo¶ci czasu trwania co najmniej 6-12 poprzednich cykli lub fazy niskiej temperatury. Taka kalkulacja jest stosowana tak¿e w metodach objawowo-termicznych (zob.), ale ³±cznie m. in. z obserwacj± objawu ¶luzu, co daje im przewagê efektywno¶ci.

T. Kramarek, Metoda objawowo-termiczna regulacji poczêæ, W³oc³awek 1992.
primavera jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2006-03-02, 18:14   #30
asia26
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Z Poznania
Wiadomo¶ci: 1 208
GG do asia26 Send a message via Skype™ to asia26
Dot.: Obliczanie dni p³odnych

NAJLEPIEJ WEJD¬ sobie na stronê
wirtualne polki tam wpisujesz date ostatniej miesi±czki ,d³ugosc cyklu i wyliczenie powstaje samo
asia26
asia26 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Ginekologia


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2019-08-02 23:56:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:00.