Umowa o pracę - pytania - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-10-15, 11:22   #31
sss7
Zadomowienie
 
Avatar sss7
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Cambridge
Wiadomości: 1 320
Dot.: umowa

a no to przepraszam za wprowadzenie w błąd...
sss7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-15, 14:17   #32
drcron
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 3 410
Dot.: umowa

pieniazki mi wyplacil ale tylko czesc chce miec juz spokoj od tego czlowieka i nigdy wecej nie miec z nim stycznosci dzisiaj doszam do wniosku ze sa jednak ludze uczciwi znajomy dowiedzial sie co mi sie przytrafilo i pokierowal mnie do swojego znajomego ktory wlasnie poszukuje pracownika i okazalo sie ze sie nadaje i od jutra zaczynam prace dzisiaj bylam na probe i juz jutro bede miala podpisana umowe co prawda nie bede zarabiala kokosow ale wazna dla mnie jest umowe jelsi nie spadne ponizej sredniej krajowej to tez przezyje

jeszcze raz wam dziekuje za pomoc
__________________
I w taką piękną wiosnę przyleciał do nas bociek, i przyniósł maleńką dziecinę, a razem z nią - sto pociech.
Juleczka 08.04.2010
nasz mały wielki cud TP 05.11.2013

drcron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-16, 10:47   #33
natalie25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 163
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
To jest stary przepis obecnie tak jak napisała natalie25 pracodawca musi podpisać umowę najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.
.
zeby juz wszystko bylo jasne postaram sie opisac roznice pomiedzy forma pisemna pod rygorem niewaznosci a prosta forma pisemna.
zaznaczam ze ja zajmuje sie prawem handlowym, gospodarczym i w pr pracy czuje sie srednio ale mam nadzieje ze to dobrze wyjasnie.

wiec jest tak ze um o prace zgodnie z KP powinna byc zawarta w f. pisemnej.
jednak brak tez formy nie czyni umowy niewazna!! jezeli pracownik wykonuje prace na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem w czasie i miejcu wskazanym przez pracowace ZA WYNAGDRODZENIEM to zgodnie z art 22 ust. 1 KP pozostaje w stosunku pracy nawet jak nie ma pisemnej umowy. ten przepis nie wymaga pisemnosci dla skutecznosci danej relacji prawnej.

co z tego wynika??

tyle ze nie mozna mowic ze pracownikiem jest tylko ten kto podpisal umowe.
POTWIERDZENIE PISEMNE do ktorego zobligowany jest pracodawca w ciagu 7 dni od ropoczecia pracy (art 26 par 2 KP) nie jest umowa. umowa to 2 zgodne oswiadczenia woli pracownika i pracodawcy - mowiac kolokwialnie - dwa podpisy
potwierdzenie jest jednostronna czynnoscia prawna pracodawcy i obowiazek jej dokonania ciazy na pracodawcy, naruszenie tego obowiazku wiaze sie z sankcjami przewidzanymi przez 281 i nast. KP, co jest jednak malo istotne w tym momencie.

wniosek : jezeli to co robisz dla pracodawcy spelnia warunki art 22 jestes pracownikiem niezaleznie od istnienia umowy pisemnej. ale potrzeba jej istnienia jest niebagatelna i warto dazyc do tego zeby bylo wszystko na papierze

poradnictwo obdywa sie przy sadach pracy, w siedzibach zwiazkow zawodowych (szczegolnie tych ogolnopolskich), poradnie prawne sa tez przy wydzialach prawa, ale tam trzeba czekac ok 30 dni na opinie, od reki nikt ci nie pomoze bo studnetom nie wolno bez konsultacji z opiekunem naukowym nic doradzac.
natalie25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-16, 12:25   #34
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez natalie25 Pokaż wiadomość
POTWIERDZENIE PISEMNE do ktorego zobligowany jest pracodawca w ciagu 7 dni od ropoczecia pracy (art 26 par 2 KP) nie jest umowa. umowa to 2 zgodne oswiadczenia woli pracownika i pracodawcy - mowiac kolokwialnie - dwa podpisy
potwierdzenie jest jednostronna czynnoscia prawna pracodawcy i obowiazek jej dokonania ciazy na pracodawcy, naruszenie tego obowiazku wiaze sie z sankcjami przewidzanymi przez 281 i nast. KP, co jest jednak malo istotne w tym momencie.
Zgodnie z kodeksem pracy umieszczonym na stronie PIP (stan prawny na 4 sierpnia)
Art. 26. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzieńrozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Nie ma paragrafu 2.

Art 29 § 2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Czyli w pierwszym dniu pracy pracodawca ma obowiązek poświadczyć pisemnie zatrudnienie pracownika
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-17, 11:33   #35
natalie25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 163
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
Zgodnie z kodeksem pracy umieszczonym na stronie PIP (stan prawny na 4 sierpnia)
Art. 26. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzieńrozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Nie ma paragrafu 2.

Art 29 § 2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Czyli w pierwszym dniu pracy pracodawca ma obowiązek poświadczyć pisemnie zatrudnienie pracownika
dokladnie jest tak jak napisalas.
te 7 dni od ropoczecia sa dla informacji o kwestiach formalnych zwiazanych z wymiarami czasu pracy i sprawami placowymi. nie spojrzalam do kodeksu nawet, myslalam ze pamietam wiernie. moj blad.

pozdrawiam.
natalie25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-17, 12:28   #36
Rena
Zakorzenienie
 
Avatar Rena
 
Zarejestrowany: 2004-07
Lokalizacja: Paris
Wiadomości: 29 331
Dot.: umowa

Ja prawde mowiac odpuscilabym juz po tekscie, ze musi sprawdzic czy sie nadajesz Przypuszczam, ze to bylyby ostatnie slowa jakiego udalo by sie takiemu szefowi do mnie powiedziec. Na moj gust to on Cie powaznie obrazil.

Gratuluje nowej pracy i trzymam kciuki. Nie stawka jest najwazniejsza, ale szacunek i fair play. Poza tym moze wraz z doswiadczeniem dostaniesz wyzsze wynagrodzenie. Czego zycze.
Rena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-17, 12:57   #37
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez natalie25 Pokaż wiadomość
dokladnie jest tak jak napisalas.
te 7 dni od ropoczecia sa dla informacji o kwestiach formalnych zwiazanych z wymiarami czasu pracy i sprawami placowymi. nie spojrzalam do kodeksu nawet, myslalam ze pamietam wiernie. moj blad.

pozdrawiam.
Wydaje mi się że po prostu znałaś stare przepisy, zmiana nastąpiła w ustawie z 23.06.2006. Wcześniej było właśnie 7 dni na umowę.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-10-17, 13:53   #38
natalie25
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 163
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez asiulkaa Pokaż wiadomość
Wydaje mi się że po prostu znałaś stare przepisy, zmiana nastąpiła w ustawie z 23.06.2006. Wcześniej było właśnie 7 dni na umowę.
w tym czasie to ja bylam na 4 roku jak byla ta nowela wiec uczylam sie juz obecnie obowiazujacych. wczesniej konstrukcja byla zupelnie inna co staralam sie wyjascic ponizej. po prostunie siedze w pr pracy, a wtedy czesto wiedza ucieka tym bardziej dzieki za sprostowanie.
natalie25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-18, 17:18   #39
drcron
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 3 410
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez Rena Pokaż wiadomość
Ja prawde mowiac odpuscilabym juz po tekscie, ze musi sprawdzic czy sie nadajesz Przypuszczam, ze to bylyby ostatnie slowa jakiego udalo by sie takiemu szefowi do mnie powiedziec. Na moj gust to on Cie powaznie obrazil.

Gratuluje nowej pracy i trzymam kciuki. Nie stawka jest najwazniejsza, ale szacunek i fair play. Poza tym moze wraz z doswiadczeniem dostaniesz wyzsze wynagrodzenie. Czego zycze.

nie dziekuje za gratulacje w poniedzialek podpisuje umowe na pierwszy miesiac a potem jak mi sie spodoba to na czas nie okreslony mam tylko do was takie male pytanko chodzi mi o odpowiedzialnosc materialna ?? przy podpisywaniu umowy bede musiala podpisac taki papierek czy mozecie mi wyjasnic o co w tym chodzi?? nigd czegos takiego nie robilam
z gory dziekuje
__________________
I w taką piękną wiosnę przyleciał do nas bociek, i przyniósł maleńką dziecinę, a razem z nią - sto pociech.
Juleczka 08.04.2010
nasz mały wielki cud TP 05.11.2013

drcron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-24, 14:35   #40
lilka0685
Raczkowanie
 
Avatar lilka0685
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 65
Dot.: umowa

Dziewczyny mam problem. Dostałam pracę i będę musiała podpisać umowę, ale mam problem z dokumentami. 2 miesiące temu wyszłam za mąż, ale nie zmieniałam dowodu bo czekam na zakończenie sprawy spadkowej męża, po której będę mogła się zameldować w jego mieszkaniu. Mam jeszcze zaświadczenie o niepełnosprawności i właśnie mąż zgłosił je z nowym nazwiskiem do Zus-u, gdyż będzie mnie ubezpieczał. Moje obawy dotyczą tego z jakim nazwiskiem podpisać umowę, jak wybrnąć z tych nieścisłości i jeszcze czy rozpoczynając pracę będę musiała mieć swoją książeczkę ubezpieczeniową i mąż będzie mnie musiał w bardzo krótkim okresie czasu (tydzień) wyrejestrować ze swojej. Z góry dziękuje za pomoc
lilka0685 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-24, 20:09   #41
kessie
Raczkowanie
 
Avatar kessie
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Zagłębie
Wiadomości: 54
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez drcron Pokaż wiadomość
mam tylko do was takie male pytanko chodzi mi o odpowiedzialnosc materialna ?? przy podpisywaniu umowy bede musiala podpisac taki papierek czy mozecie mi wyjasnic o co w tym chodzi?? nigd czegos takiego nie robilam
z gory dziekuje
Może to ci trochę pomoże:
Kodeks Pracy, Dział piąty, Rozdział drugi

"Odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi

Art. 124. § 1. Pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
1) pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności, 2) narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze,
odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.
§ 2. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w mieniu innym niż wymienione w § 1, powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
§ 3. Od odpowiedzialności określonej w § 1 i 2 pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.
Art. 125. § 1. Na zasadach określonych w art. 124 pracownicy mogą przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta na piśmie przez pracowników z pracodawcą.
§ 2. Pracownicy ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną odpowiadają w częściach określonych w umowie. Jednakże w razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody.
Art. 126. § 1. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zakres i szczegółowe zasady stosowania przepisów art. 125 oraz tryb łącznego powierzania mienia.

§ 2. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić warunki odpowiedzialności za szkodę w mieniu, o którym mowa w art. 124 § 2 i w art. 125: 1)w ograniczonej wysokości, ustalonej tym rozporządzeniem,
2)na zasadach przewidzianych w art. 114–116 i 118.
Art. 127. Do odpowiedzialności określonej w art. 124–126 stosuje się odpowiednio przepisy art. 117, 121, 1211 i 122. "

A na jakim stanowisku masz pracować?
kessie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-10-25, 17:19   #42
asiulkaa
Zakorzenienie
 
Avatar asiulkaa
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 4 849
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez lilka0685 Pokaż wiadomość
Dziewczyny mam problem. Dostałam pracę i będę musiała podpisać umowę, ale mam problem z dokumentami. 2 miesiące temu wyszłam za mąż, ale nie zmieniałam dowodu bo czekam na zakończenie sprawy spadkowej męża, po której będę mogła się zameldować w jego mieszkaniu. Mam jeszcze zaświadczenie o niepełnosprawności i właśnie mąż zgłosił je z nowym nazwiskiem do Zus-u, gdyż będzie mnie ubezpieczał. Moje obawy dotyczą tego z jakim nazwiskiem podpisać umowę, jak wybrnąć z tych nieścisłości i jeszcze czy rozpoczynając pracę będę musiała mieć swoją książeczkę ubezpieczeniową i mąż będzie mnie musiał w bardzo krótkim okresie czasu (tydzień) wyrejestrować ze swojej. Z góry dziękuje za pomoc
Umowę podpisz nowym nazwiskiem, w razie czego przedstaw dowód osobisty razem z papierem o ślubie z urzędu stanu cywilnego, żeby nie mieli wątpliwości jakie masz obecnie nazwisko nazwisko.
Gdy rozpoczniesz pracę to idź do kard i poproś o wyrobienie książeczki ubezpieczeniowej, zakład pracy wszystko załatwia. Gdy będziesz pracować to właśnie z tytułu umowy o prace opłacasz składki i jesteś ubezpieczona (opłacanie składek załatwia zakład pracy).
Co do wykreślenia Cię z książeczko pracy to się nie orientuję, najlepiej zadzwoń do ZUS i zapytaj.
__________________
asia
asiulkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-26, 11:47   #43
Samoa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 5 768
Dot.: umowa

Cytat:
Napisane przez drcron Pokaż wiadomość
Drogie wizazanki mam wielki problem a mianowicie pracuje w mojej firmie juz od prawie miesiaca a moj szef nadal nie chce mi dac umowy ciagle mnie zbywa tym ze dostane ja najpierw mialo byc 5 teraz mowi ze 10 jak bedzie sie ze wszystkimi pracownikami rozliczal jednak rozke mi tu smierdzi nie chcialabym byc wykozystana czy jest jakis sposob by przyspieszyc otrzymanie przezemnie umowy?? bede bardzo wdzieczna za porady
ja miałam taką sytuację, że prawie przez rok pracowałam rzekomo na umowę o dzieło, której na oczy nie widziałam, więc jak już się wkurzyłam, poszłam do szefa, powiedziałm, że ma mi na jutro przynieśc umowy, że w jego interesie jest, żeby je miał, bo jak przyjdzie go ktoś kosntrolowac to on będzie miał problem a nie ja.
Po czym powiedziałm, że odchodzę
Musisz go przycisnąć i tyle.
Samoa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-03, 12:08   #44
sunbeth
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 13
Umowa o pracę - pytania

Hej dziewczyny!
Czy jest jakieś prawo, które świadczy o tym, że szef powinien zapewnić pracownikom miesięczny wymiar godzin albo pensję taką jak w umowie, mimo niewypracowanych godzin?? Trochę to skomplikowane pytanie wyjaśnię na przykładzie:
w umowie o prace na czas nieokreślony mam wpisane zarobki 1300 brutto, w rzeczywistosći jednak zarabiam 7zł/godz i wypłata jest zgodna co do ilości przepracowanych godzin. zawsze było tak, że miałam te minimum 160 godz. w miesiącu, a czasem więcej, ale teraz miałam lekkie spięcie z szefem i jak zobaczyłam grafik na marzec jestem w szoku, bo pracuję tylko 80 godzin ( czyli pensję dostanę 80x7zł ;(( według mnie jest to bardzo nie fair i nie wiem jak rozwiązać ten problem,,,,, pomóżcie!!!
sunbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-03, 12:10   #45
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: umowa o pracę a pensja...

Ale czy masz okreslone, że dostajesz stała miesięczna pensję czy stawke godzinową? Bo na umowie o prace podaje sie wysokośc miesięcznego wynagrodzenia.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-03, 12:12   #46
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: umowa o pracę a pensja...

Cytat:
Napisane przez sunbeth Pokaż wiadomość
Hej dziewczyny!
Czy jest jakieś prawo, które świadczy o tym, że szef powinien zapewnić pracownikom miesięczny wymiar godzin albo pensję taką jak w umowie, mimo niewypracowanych godzin?? Trochę to skomplikowane pytanie wyjaśnię na przykładzie:
w umowie o prace na czas nieokreślony mam wpisane zarobki 1300 brutto, w rzeczywistosći jednak zarabiam 7zł/godz i wypłata jest zgodna co do ilości przepracowanych godzin. zawsze było tak, że miałam te minimum 160 godz. w miesiącu, a czasem więcej, ale teraz miałam lekkie spięcie z szefem i jak zobaczyłam grafik na marzec jestem w szoku, bo pracuję tylko 80 godzin ( czyli pensję dostanę 80x7zł ;(( według mnie jest to bardzo nie fair i nie wiem jak rozwiązać ten problem,,,,, pomóżcie!!!
Cytat:
Napisane przez Aggie125 Pokaż wiadomość
Ale czy masz okreslone, że dostajesz stała miesięczna pensję czy stawke godzinową? Bo na umowie o prace podaje sie wysokośc miesięcznego wynagrodzenia.
Dokładnie.

Poza tym, jeśli pracownik przepracuje połowę wymiaru czasu pracy jego pensja także zostaje zredukowana, a jeśli przepracuje więcej niż jego wymiar czasu pracy to jego pensja wzrośnie o nadgodziny.
Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-03, 12:55   #47
sunbeth
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 13
Dot.: umowa o pracę a pensja...

no właśnie tu jest problem bo w umowie jest wpisana miesięczna stawka 1300 brutto, ale dostaje stawkę godzinową. 7zł/godz oczywiście zgodziłam się na to, bo im więcej godzin tym więcej zarobię(jestem kelnerką) zawsze szef starał się układać grafik tak, żeby każda dziewczyna miała te minimum 160 godz. w miesiącu a tym razem nie wiem jak udowodnić, że nie może tak traktować pracownika.........
sunbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-03, 14:12   #48
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: umowa o pracę a pensja...

Czyli stawka na umowie jest trochę dla picu, bo i tak dostajesz tyle, ile godzin przepracujesz?

Ja bym pogadała z szefem, no bo 560 zeta to nie jest fajna perspektywa... Teoretycznie możesz sie uprzeć, że na umowie masz takie a atakie wynagrodzenie i wymoc na szefie płatnośc wg ustalonej w umowie kwoty, ale będzie to prawdopodobnie koniec Twojej pracy u niego.

Radziłabym pogadać na spokojnie i spytać, czemu tylko tyle godzin masz wpisane i czy nie dałoby się dac Ci tyle godzin, ile poprzednio, bo te niecałe 600 złotych za miesiąc to mało.
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-03, 21:25   #49
sunbeth
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 13
Dot.: umowa o pracę a pensja...

pic na wodę-dobre określenie....
sunbeth jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2009-07-04, 17:34   #50
agreska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 36
GG do agreska
umowa o prace

Hej, dziewczyny, mam takie pytanko, ile odejmują % na te różne składki, przy "umowie o prace"??
agreska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-04, 17:45   #51
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: umowa o prace

Tu możesz sprawdzić ile dostaniesz "na rękę"
http://www.infor.pl/kalkulatory/wynagrodzenia.html

W tej chwili jest to ok. 73% wynagrodzenia brutto.
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-04, 17:52   #52
agreska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-09
Wiadomości: 36
GG do agreska
Dot.: umowa o prace

z tego kalkuratora, to "na rękę " jest 'netto', czy 'suma dochodu'??
agreska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-04, 22:11   #53
iizabelaa
Zakorzenienie
 
Avatar iizabelaa
 
Zarejestrowany: 2007-03
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 12 927
Dot.: umowa o prace

Cytat:
Napisane przez agreska Pokaż wiadomość
z tego kalkuratora, to "na rękę " jest 'netto', czy 'suma dochodu'??

na rękę = netto, wszędzie, nie tylko w tym kalkulatorze

Pomnóż sobie swoje wynagrodzenie brutto przez 73% i też otrzymasz netto, czyli to co dostaniesz do ręki.
__________________
iizabelaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-03, 16:59   #54
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
podpisana umowa a lepsza propozycja... co robic?

Drogie Wizażanki

bardzo prosze o rade...poniewaz jakis tydzien temu podpisalam umowe (umowa o dzielo) na rok czasu, z miesiecznym okresem wypowiedzenia. Po dwoch dniach od podpisania umowy dostalam telefon z zaproszeniem na rozmowe kwalifikacyjna do firmy z której to dostalam propozycje prcy, która zdecydowanie bardziej mi odpowieda.

Doradzcie mi prosze, czy powinnam probowac dogadac sie z obecnym pracodawca- szczrze powiedziec ze mam inna propozycje pracy, czy napisac wypowiedzenie i np zalatwic sobie zwolnienie lekarskie?
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-03, 17:07   #55
bravvurka
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 1 462
Dot.: podpisana umowa a lepsza propozycja... co robic?

Zaproponowano Ci miejsce pracy tam gdzie Ci zależy, czy dopiero idziesz na rozmowę?
bravvurka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-03, 17:25   #56
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
Dot.: podpisana umowa a lepsza propozycja... co robic?

bylam juz na rozmowie i zaproponowana mi prace
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-04, 08:43   #57
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: podpisana umowa a lepsza propozycja... co robic?

Nie wiem, jakie zapisy masz w umowie. Być może przewidziane są jakieś kary umowne.
Na pewno możesz skorzystać z okresu wypowiedzenia albo odstąpić od umowy.
Reguluje to kodeks cywilny:
Art. 77.
§ 2. Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.

Wzory oświadczeń o odstąpieniu znajdziesz w sieci.
Treść możesz zmodyfikować dostosowując ją do swojej sytuacji, ale przyznam, że nie orientuję się odnośnie tego, jakie konsekwencje pociąga za sobą złożenie takiego oświadczenia. Oczywiście poza samym rozwiązaniem umowy.

Na pytanie czy warto porozmawiać/dogadać się z obecnym pracodawcą - poinformować go o propozycji zatrudnienia w innym miejscu, które z pewnych powodów (nie wnikam jakich) bardziej Tobie pasuje - musisz odpowiedzieć sobie sama.
Ciężko dawać rady jeżeli nie zna się danej osoby ani Waszych wzajemnych relacji.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, zawsze warto spróbować.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-04, 09:03   #58
niuniaaa86
Zadomowienie
 
Avatar niuniaaa86
 
Zarejestrowany: 2007-01
Lokalizacja: to tu, to tam...
Wiadomości: 1 428
Dot.: podpisana umowa a lepsza propozycja... co robic?

na umowie mam zapis, ze kara umowna jest przewidziana za niedopełninie czynnosci okreslonych w umowie, jdnak jesli napisalabym wypowiedzenie przed przystapieniem do tych czynnosci, chyba nie wiazaloby sie to z odpowiedzialnoscia pieniezna?

mam tez zapis ze "strony moga wypowiedziec umowe przed uplynieciem okresu, na ktory zostala podpisana z zachowaniem jednomiesiecznego okresu wypowiedzenia"
__________________
"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" -Antoine de Saint-Exupéry

http://www.suwaczki.com/tickers/bfaregz2gb8h75rh.png

Yummy Mummy





niuniaaa86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-04, 09:34   #59
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 9 769
Dot.: podpisana umowa a lepsza propozycja... co robic?

Cytat:
Napisane przez niuniaaa86 Pokaż wiadomość
na umowie mam zapis, ze kara umowna jest przewidziana za niedopełninie czynnosci okreslonych w umowie, jdnak jesli napisalabym wypowiedzenie przed przystapieniem do tych czynnosci, chyba nie wiazaloby sie to z odpowiedzialnoscia pieniezna?

mam tez zapis ze "strony moga wypowiedziec umowe przed uplynieciem okresu, na ktory zostala podpisana z zachowaniem jednomiesiecznego okresu wypowiedzenia"
Załóżmy, że napiszesz wypowiedzenie.
Co w ciągu tego jednego miesiąca?
Z punktu widzenia pracodawcy.

Zastanawia mnie też inna rzecz.
Umowa o dzieło nie jest stosunkiem pracy.
Możesz zawrzeć inną umowę cywilnoprawną z innym pracodawcą, a także - o ile się nie mylę - stosunek pracy.
Jedno nie wyklucza drugiego.
Problem sprowadza się jedynie do tego, czy będziesz w stanie pogodzić jedno z drugim.
Znowu - zapisy w umowie - czy jej realizacja wymaga od Ciebie określonych godzin pracy i określonych obowiązków.
cbc6429be45513368b51b71e340d921ce6d338a3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-09-04, 12:01   #60
Aggie125
Zakorzenienie
 
Avatar Aggie125
 
Zarejestrowany: 2006-12
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 14 348
GG do Aggie125
Dot.: podpisana umowa a lepsza propozycja... co robic?

Zerknij tutaj, na róznicę między umową o pracę a umową o dzieło. Bo teoretycznie mając umowe o dzieło możęsz pracować w dowolnym miejscu i godzinach, istotne jest natomiast wykonanie konkretnego zlecenia:

Aby uniknąć uznania umowy o dzieło za umowę o pracę należy akcentować w umowie - i oczywiście w praktyce - samodzielność w wykonaniu umowy. Może to być samodzielność w zakresie:
  • braku bezpośredniego kierownictwa bieżącego podczas wykonywania umowy (jedynie ustalany w umowie zakres dzieła);
  • braku wyznaczonego miejsca wykonania dzieła (może to być miejsce wybrane przez wykonawcę dzieła, może on wybrać również zakład pracy pracodawcy);
  • braku wyznaczonego czasu wykonania dzieła (tzn. można określić do kiedy umowa ma być wykonana, ale nie kiedy, w jakich godzinach, wykonawca dzieła będzie je wykonywać)
Jeżeli choć jeden z tych warunków nie zostanie spełniony, umowa o dzieło nie będzie uznana za umowę o pracę.
.................
Reasumując, czy to nie tak, żę pracodawca hce abyś byłą w jego firmie przez np. 8 godzin dziennie? Bo jeśli tak, to powinien podpisać z Tobą umowę o pracę, a nie obchodzić prawo proponując Ci umowę o dzieło. Co masz na umowie, tj. jaki zakres obowiązków?
__________________

Wymiana -lakiery do paznokci (OPI, MySecret, LA Colors, Sinful Colors, Revlon, Essence) oraz perfumy (Voile d'Ambre YR, Cedre SL)
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=229655
Aggie125 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-03-27 13:22:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:40.