Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2022-03-24, 17:18   #1
Gugulkova
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-03
Wiadomości: 2

Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?


Witam, mam 24 lata i pewien dylemat, a mianowicie: Brać teraz kredyt hipoteczny czy oszczędzać na swój kąt? Poniżej przedstawię swoją sytuację i ewentualne możliwości.
Obecnie wynajmuje mieszkanie wraz z współlokatorką, lecz od tego miesiąca mogę starać się o przydział mieszkania(nie od miasta), jako że nie jestem w związku małżeńskim to najprawdopodobniej jedyne na co mogę liczyć to kawalerka. Obecnie mam do wyboru:
- pobierać świadczenie pieniężne za brak lokalu mieszkalnego w kwocie ok. 225 zł miesięcznie
- ubiegać się o przydział mieszkania które może być także do remontu, lecz z zastrzeżeniem że nigdy nie będę mogła go wykupić na własność oraz brak możliwości pobierania w/w świadczenia.

- wziąć kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem z wkładem własnym na poziomie 20%

Na tę chwilę z mojej wypłaty jestem w stanie zaoszczędzić miesięcznie ok. 2500 zł. Aktualnie oszczędności mam ok. 70 tysięcy z czego ok.50 % ulokowane jest na polskiej GPW która potrafi dać przychody, a czasami zamraża oszczędności no dłuższy okres czasu - wiadomo jest to ryzyko z którym się liczę. I tutaj dochodzimy do sedna mojego pytania, którą z powyższych opcji rozsądniej wybrać? Zdaje sobie sprawę że ciężko przewidzieć przyszłość na kilka lat do przodu, los jest nieprzewidywalny. Zdarzają się choroby nasze, lub w rodzinie, czasami człowiek założy rodzinę wcześniej niż się tego spodziewał. Multum możliwości... Biorąc kredyt też nie jestem w stanie przewidzieć co stanie się za rok czy za 10 lat. Na pomoc rodziców czy ludzi z zewnątrz nie mam co liczyć. Najbardziej zastanawiałam się nad opcją nr 2 czyli ubiegać się o mieszkanie, w razie przydziału urządzić je (i tak bym musiała to zrobić niezależnie od wybranej opcji) i płacić tylko czynsz do spółdzielni bez marży i raty w banku. Poczekać jeszcze kilka lat i uzbierać większy wkład własny na poziomie powyżej 50 % całości kredytu hipotecznego. A wy jakbyście wybrali?
Z góry dziękuję za wszystkie opinie.
Gugulkova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-03-25, 09:08   #2
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

W życiu, mając możliwość uzbierania wkładu własnego i oszczędzania a następnie wzięcia kredytu, nie zdecydowałabym się na branie jakiejś rudery do remontu. Najczęściej mieszkania z przydziału są w szemranych dzielnicach lub miejscach i potem część sąsiadów jest ok i szanuje to, co ma a część jest na socjalu na zasadzie "dali za darmo, mam wszystko w d...". Jednak dzielnicę, miejsce, sąsiedztwo wolałabym wybrać sama.

Z ciekawości: co to za dodatek za brak własnego lokalu?
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-03-25, 10:04   #3
Gugulkova
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2022-03
Wiadomości: 2
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

Witam, akurat w tym wypadku mam wybór mieszkania i jest ono w centrum mojego miasta w normalnym bloku mieszkalnym, Jest to dodatek z pracy który mi przysługuje.
Gugulkova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-03-25, 23:46   #4
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

Tylko to jest to mieszkanie, którego nie będziesz mogła wykupić?
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-04-18, 07:25   #5
manio
Zakorzenienie
 
Avatar manio
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 3 678
Thumbs up Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

Cytat:
Napisane przez Ellen_Ripley Pokaż wiadomość
W życiu, mając możliwość uzbierania wkładu własnego i oszczędzania a następnie wzięcia kredytu, nie zdecydowałabym się na branie jakiejś rudery do remontu. Najczęściej mieszkania z przydziału są w szemranych dzielnicach lub miejscach i potem część sąsiadów jest ok i szanuje to, co ma a część jest na socjalu na zasadzie "dali za darmo, mam wszystko w d...". Jednak dzielnicę, miejsce, sąsiedztwo wolałabym wybrać sama.

Z ciekawości: co to za dodatek za brak własnego lokalu?

Nic dodać, nic ująć. Zgadzam się całkowicie!
manio jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-05-25, 16:40   #6
Justine1989
Zakorzenienie
 
Avatar Justine1989
 
Zarejestrowany: 2012-12
Lokalizacja: Bel Air ;)
Wiadomości: 3 579
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

To też zależy ile kosztują mieszkania w Twoim mieście i jaka byłaby rata kredytu, jestem w podobnej sytuacji pod tym względem, że też nie mam za bardzo na kogo liczyć i branie w pojedynkę kredytu jest dla mnie nie do przejścia pod względem psychicznym Nie bez znaczenia ma też fakt czy masz w planach zakładać rodzinę i czy Twoje zarobki w perspektywie czasu będą rosły nieznacznie czy jest szansa na podwojenie/potrojenie obecnych? Masz nienajgorsze opcje do rozważenia a to, ile już zaoszczędziłaś i oszczędzasz co miesiąc świadczy, że kupno mieszkania za parę lat za gotówkę raczej nie stanowiłoby dla Ciebie problemu. Powodzenia!
__________________
Chcę czerwień zerwać z kwiatów polnych...
Justine1989 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-06-21, 17:18   #7
jacobson
Przyczajenie
 
Avatar jacobson
 
Zarejestrowany: 2022-06
Wiadomości: 20
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

Odpowiadam późno, więc jest pewnie po temacie. Sam jestem przeciwnikiem wszelkich kredytów. Tzn można wziąć kredyt na awaryjną sytuację typu operacja, rozbite auto, itp. ale Ty tutaj w takiej nie jesteś. wyremontowałbym mieszkanie z przydziału, ładnie urządził. To, że małe, to znaczy, że czynsz będzie mały i taniej je urządzisz, remont wyjdzie taniej i to znacznie niż np mieszkanie 50 - 60 metrowe. To, że nie masz go na własność, no i co z tego? Ludzi wmanewrowano w status własności, a to się wiąże z założeniem smyczy u pracodawcy i może być przeszkodą w wielu rzeczach. Jak się ułoży życie, trudno przewidzieć. Może za rok, dwa, parę lat, będziesz chciała zmienić kraj, osiedlić się z kimś w innym kraju, zachorujesz - odpukać. Do czego wtedy potrzebne jest zakupione lokum? Gdy wynajmiesz, to ciągle będziesz myśleć, czy ci zapłacą, czy nie zdewastują, itd. No i opłaty w tych nowych są sporo wyższe, choćby z tytułu ochrony, czy w ogóle infrastruktury typu ogrody, pielęgnacja tychże, itd

---------- Dopisano o 17:18 ---------- Poprzedni post napisano o 17:14 ----------

Cytat:
Napisane przez Gugulkova Pokaż wiadomość
Witam, akurat w tym wypadku mam wybór mieszkania i jest ono w centrum mojego miasta w normalnym bloku mieszkalnym, Jest to dodatek z pracy który mi przysługuje.
Poniżej ktoś odradzał, że mieszkanie w szemranej dzielnicy itd. Podejrzewam, że jesteś sędzią albo kimś takim, oni dostają mieszkania, na pewno nie w szemranych lokalizacjach. Zresztą inni dziś tez dostają dobre lokalizacje, już dawno odeszło się od przydziałów, gdzie wrzucano wszystkich na kupę i wtedy była faktycznie patologia.
jacobson jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2023-05-24, 12:22   #8
wodna12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-04
Wiadomości: 4
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

Przy obecnej inflacji oszczędności za parę lat mogą być niewiele warte. Duży problem jest też jeśli np. ktoś odkłada na emeryturę. W tym przypadku warto oszczędzać na IKE xxx gdzie pieniądze są inwestowane. W przypadku odkładania na mieszkanie również warto rozważyć inwestycję, jednak trzeba to robić mądrze i z głową.

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2023-05-25 o 09:02 Powód: link
wodna12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2023-05-26, 15:04   #9
Stairs
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2023-04
Lokalizacja: Jaworzno
Wiadomości: 13
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

No tak, tylko pieniądze inwestowane tak samo tracą na wartości jak każde inne
Stairs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2024-02-10, 16:41   #10
Johnu
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2024-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 5
Dot.: Brać kredyt na mieszkanie czy oszczędzać?

I jaka była decyzja? Opłaciło się, czy należało się zrobić inaczej?
Johnu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2024-02-10 17:41:25


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:31.