Jak nauczyć szczeniaka siusiania na mate? Nic nie działa.. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Forum dla miłośników zwierząt domowych. Szukasz porady w temacie psów, kotów, żółwi, chomików itp.? Forum wiZOOż to miejsce dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-01-24, 18:09   #1
kankanatancze
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 259
Question

Jak nauczyć szczeniaka siusiania na mate? Nic nie działa..


Mam 9 tyg yorka, probujemy nauczyć małego robienia siusiu na mate. Niestety żadne próby nie przynoszą efektu. Czy to za wcześnie?

Kiedy widzę, że mu się "chce" kładę go na matę. Ale nie załatwi się tam- dopiero kiedy zejdzie z maty to wtedy się załatwia.
Probowałam wypracować pozytywne skojarzenia. Siku na macie = nagroda. Niestety już x-tny raz i nadal nic. Wszędzie robi ale na mate nie chce. Jeśli go przełoże na mate w trakcie załatwiania się to przerwie i trzyma ale i tak na matę nie załatwi się.
Jakieś rady??
kankanatancze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-24, 20:11   #2
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: Jak nauczyć szczeniaka siusiania na mate? Nic nie działa..

Cytat:
Napisane przez kankanatancze Pokaż wiadomość
Mam 9 tyg yorka, probujemy nauczyć małego robienia siusiu na mate. Niestety żadne próby nie przynoszą efektu. Czy to za wcześnie?

Kiedy widzę, że mu się "chce" kładę go na matę. Ale nie załatwi się tam- dopiero kiedy zejdzie z maty to wtedy się załatwia.
Probowałam wypracować pozytywne skojarzenia. Siku na macie = nagroda. Niestety już x-tny raz i nadal nic. Wszędzie robi ale na mate nie chce. Jeśli go przełoże na mate w trakcie załatwiania się to przerwie i trzyma ale i tak na matę nie załatwi się.
Jakieś rady??
Nauczy się szybko, może potrzebuje wiecej czasu. Ale tak nauczony pies będzie ci sikał także na każdy napotkany dywanik. Co gorsza mojej znajomej pies uczony załatwiać się na na matę sikał również na łóżko. Potem będzie problem nauczyć załatwiania potrzeby na dworze.
Dlaczego uczysz na maty, a nie na dwór?
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-25, 08:07   #3
Ballantines_1
Rozeznanie
 
Avatar Ballantines_1
 
Zarejestrowany: 2013-01
Wiadomości: 830
Dot.: Jak nauczyć szczeniaka siusiania na mate? Nic nie działa..

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Nauczy się szybko, może potrzebuje wiecej czasu. Ale tak nauczony pies będzie ci sikał także na każdy napotkany dywanik. Co gorsza mojej znajomej pies uczony załatwiać się na na matę sikał również na łóżko. Potem będzie problem nauczyć załatwiania potrzeby na dworze.
Dlaczego uczysz na maty, a nie na dwór?
Pewnie ma jeszcze kwarantannę między szczepieniami.
Wracając od pytania - psa niestety trzeba obserwować. Ja chodziłam za moimi krok w krok, jak zaczynał sikać nie tam gdzie powinien to głośne "nie!" i biegiem na rękach na matę. Jeśli tam dokończył to przysmak. I tak cały czas, na pewno załapie. Tyle, ze do tego trzeba czasu i Twojego dobrego refleksu.
Możesz też wypróbować takie kuwety ze sztuczną lub prawdziwą trawą - z prawdziwą jest o tyle super, że od razu uczysz na właściwej powierzchni i pies będzie bez problemu załatwiał się na dworze.
Z ważnych rad - nigdy nie krzycz na psa jeśli znajdziesz odchody w domu. Pies ma tak skonstruowane kojarzenie, że masz tylko 30s na skarcenie lub nagrodę, żeby wiedział, że o konkretną czynność chodziło. Jeśli znajdziesz kałużę a on to zrobił godzinę temu to niestety uzna Cię za jakąś wariatkę która bez powodu się wydziera, co może zaburzyć powstawanie prawidłowej więzi.
Ballantines_1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-25, 09:52   #4
hurraganka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 69
Dot.: Jak nauczyć szczeniaka siusiania na mate? Nic nie działa..

Ja lekko moczyłam jedna matę mojego młodego moczem by został zapach i jak robił swoje sprawy to go przenosiłam i kończył tam. Dostawał smakołyka.. Później przeszłam do tego motywu, że zostawiałam tam smaczka i on już automatycznie tam kucał po chwili.
hurraganka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-28, 19:18   #5
kankanatancze
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 259
Dot.: Jak nauczyć szczeniaka siusiania na mate? Nic nie działa..

Cytat:
Napisane przez patbar Pokaż wiadomość
Nauczy się szybko, może potrzebuje wiecej czasu. Ale tak nauczony pies będzie ci sikał także na każdy napotkany dywanik. Co gorsza mojej znajomej pies uczony załatwiać się na na matę sikał również na łóżko. Potem będzie problem nauczyć załatwiania potrzeby na dworze.
Dlaczego uczysz na maty, a nie na dwór?
Jest dopiero po 1 szczepieniu, jeszcze 2 przed nim- co najmniej 6 tyg siedzenia w domu..
próbujemy się uczyć ale nadal nie wychodzi..
kankanatancze jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-29, 20:13   #6
patbar
Zadomowienie
 
Avatar patbar
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 1 228
Dot.: Jak nauczyć szczeniaka siusiania na mate? Nic nie działa..

Cytat:
Napisane przez kankanatancze Pokaż wiadomość
Jest dopiero po 1 szczepieniu, jeszcze 2 przed nim- co najmniej 6 tyg siedzenia w domu..
próbujemy się uczyć ale nadal nie wychodzi..
Rozumiem, zupełnie zapomniałam o tej kwarantannie szczeniaków.
patbar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-01-29 21:13:45


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:12.