ślub i wesele w mieście Pana Młodego - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-05-17, 11:47   #1
szafiarka
Zadomowienie
 
Avatar szafiarka
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 175

ślub i wesele w mieście Pana Młodego


Czy to tradycja czy po prostu tak sie przyjęło, że wesele i ślub robi się u Panny Młodej tj, w jej parafii ?
Bo jak rozmawiam z ludźmi i mówię , że ślub będzie u Pana Młodego to każdy patrzy na mnie tak .
Wiec pytam
szafiarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 12:16   #2
XxXJuSstiii
Zakorzenienie
 
Avatar XxXJuSstiii
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 17 246
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Jak dla mnie to ślub może się odbyć gdziekolwiek kilka PMek bierze ślub w całkiem innym kosciele...
A ludzie? Niech sobie patrzą!
__________________
Justi






XxXJuSstiii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 12:21   #3
T'ai
Zakorzenienie
 
Avatar T'ai
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 24 494
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

też słyszałam że u młodej, ale jak dla mnie to bez różnicy
T'ai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 12:25   #4
niunia32
Zakorzenienie
 
Avatar niunia32
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Tychy
Wiadomości: 5 987
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

kwestia wyboru.

była taka tradycja.
teraz to już bez różnicy w którym kościele ślub będzie.

dwóch moich braci brało ślub w swojej parafii (no jednego tak nie do końca była parafia, bo był zameldowany u babci, ale lata należał do naszej parafii). nie chcieli u Młodej w parafii. nikt nie patrzył krzywo.

my będziemy brali w swojej parafii
__________________
Nasz Ślub 27.08.2011

Malinka

Haniusia
niunia32 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 12:37   #5
szafiarka
Zadomowienie
 
Avatar szafiarka
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 1 175
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

a apropo ślubu w innym kościele tj nie w parafii ani mojej ani mojego faceta. Czy to są jakieś dodatkowe koszta?
szafiarka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 12:44   #6
T'ai
Zakorzenienie
 
Avatar T'ai
 
Zarejestrowany: 2007-05
Wiadomości: 24 494
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez szafiarka Pokaż wiadomość
a apropo ślubu w innym kościele tj nie w parafii ani mojej ani mojego faceta. Czy to są jakieś dodatkowe koszta?
musi być chyba zgoda obu waszych parafii a to kosztuje
poza tym chyba wtedy trzeba dać na zapowiedzi w waszych kościołach i w tej trzeciej parafii (czyli koszty razy 3)

edit: chyba chodzi o jakąś licencję

Edytowane przez T'ai
Czas edycji: 2010-05-17 o 12:46
T'ai jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 14:05   #7
elunka88
Zakorzenienie
 
Avatar elunka88
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 13 212
GG do elunka88
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Jeśli Wam pasuje zrobić wszystko u Młodego to ja bym się nie patrzyła na ludzi tylko robiła
__________________
Mikołajek
26.02.2014



Obudził mnie trzepot skrzydeł
Wyjrzałam przez okno
Na parapecie zostało
Białe piórko -
Pamiątka po Tobie
Mój Aniołku

01.12.2012 [*]
elunka88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-05-17, 14:45   #8
joanwi
Zakorzenienie
 
Avatar joanwi
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkarpacie
Wiadomości: 12 048
GG do joanwi
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez T'ai Pokaż wiadomość
musi być chyba zgoda obu waszych parafii a to kosztuje
poza tym chyba wtedy trzeba dać na zapowiedzi w waszych kościołach i w tej trzeciej parafii (czyli koszty razy 3)

edit: chyba chodzi o jakąś licencję
zapowiedzi ogłasza ksiądz tylko w waszych parafiach, bo w tej 3 was przecież nie znają, więc tam tylko idziesz na swój ślub

trzeba licencję od tego księdza u którego spisywało się protokół
a jak już masz wszystkie papiery to idziesz do 3 kościoła
__________________
Send Me a Postcard

2016: 29
joanwi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 17:26   #9
metkaa
Zakorzenienie
 
Avatar metkaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 7 679
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez szafiarka Pokaż wiadomość
Czy to tradycja czy po prostu tak sie przyjęło, że wesele i ślub robi się u Panny Młodej tj, w jej parafii ?
Bo jak rozmawiam z ludźmi i mówię , że ślub będzie u Pana Młodego to każdy patrzy na mnie tak .
Wiec pytam
u mnie nikt na mnie krzywo nie patrzyl, slub to slub a w jakiej parafii to chyba bez wiekszego znaczenia, my mielismy w parafii tz
metkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-05-17, 17:32   #10
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Tradycyjnie u młodej, ale my robimy w ogóle w innej miejscowości i tamtym kościele, ze względu na to, że tam jest fantastyczny hotel na taką imprezę.
Organizując ślub i wesele kierujemy się wygodą gości i własną.
Natomiast komu nie mówię, gdzie będzie wesele, każdy dodaje: "ale ślub oczywiście w twojej miejscowości?". Niby czemu? Mam narażać gości na przeprawy promowe i dojazd blisko 100 km, bo jest tradycja, że ślub w mieście panny młodej? Wolne żarty.
Nie przejmuj się, to jest Wasze święto.
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-08, 17:34   #11
Knefel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 70
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Wg. tradycji Ślub bierze się u Panny młodej. A my też będziemy brać go w innym mieście, blisko naszej sal. Z księdzem tam już pogadaliśmy ale u mnie w parafii jeszcvze nie i mam nadzieję, że nie będzie to przeszkadzać i tak zrobimy swoje.
Zgadazam się w pełni z Wiką

Nieważne gdzie ślub, a najważniejsze z kim
Knefel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-06-08, 18:19   #12
Ona_87
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 222
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Zgodnie z tradycją ślub powinien się odbyć w parafii Panny Młodej ale teraz coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju. Pary wybierają kościół, który bardziej im się podoba, który jest bliżej sali weselnej lub z którym mają jakieś miłe wspólne wspomnienia. I nie powinnaś się martwić, że ludzie dziwnie patrzą.
Ona_87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-12, 12:47   #13
soffera
Zadomowienie
 
Avatar soffera
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 1 597
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez szafiarka Pokaż wiadomość
a apropo ślubu w innym kościele tj nie w parafii ani mojej ani mojego faceta. Czy to są jakieś dodatkowe koszta?
To zależy od Waszych parafii czy pobierają opłaty czy nie My płaciliśmy tylko za zapowiedzi, ale znam przypadki, że za zgode (licencje) Młodzi słono musieli zapłacić.
soffera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-06-12, 21:26   #14
ddas
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 306
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez szafiarka Pokaż wiadomość
a apropo ślubu w innym kościele tj nie w parafii ani mojej ani mojego faceta. Czy to są jakieś dodatkowe koszta?
My braliśmy ślub w zupełnie innym kościele - ani u mnie, ani u męża. Zgodę na ślub w innym kościele potrzebowałam tylko ja - daliśmy 20 zł.
ddas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-08, 14:37   #15
jud
Raczkowanie
 
Avatar jud
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: podkarpackie/lubelskie
Wiadomości: 78
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

taka jest tradycja, ale nie przejmuj się
Ja również biorę ślub i wesele w rodzinnych stronach TŻ, też na mnie ludzie dziwnie patrzą i nie mam zamiaru się tym przejmować. W organizacji ślubu jest wiele mega wkurzających spraw do ogarnięcia więc oszczędź sobie nerwów chociaż z tego powodu
__________________
minerałki
wymarzona żona
jud jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-13, 16:48   #16
badziabadzia
Zakorzenienie
 
Avatar badziabadzia
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 4 587
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

też biorę ślub w parafii TŻ, nikogo to nie dziwi. To był nasz wybór i tyle wzięlibyśmy w zupełnie innej parafii ale to znacznie zwiększa koszty :P
badziabadzia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-14, 09:45   #17
ancys_krakow
Zadomowienie
 
Avatar ancys_krakow
 
Zarejestrowany: 2010-12
Lokalizacja: Kraków / Włosań
Wiadomości: 1 099
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez jud Pokaż wiadomość
taka jest tradycja, ale nie przejmuj się
Ja również biorę ślub i wesele w rodzinnych stronach TŻ, też na mnie ludzie dziwnie patrzą i nie mam zamiaru się tym przejmować. W organizacji ślubu jest wiele mega wkurzających spraw do ogarnięcia więc oszczędź sobie nerwów chociaż z tego powodu

My też bierzemy ślub w rodzinnych stronach TŻ jednak częśc mojej rodziny też m bliżej tam niż do mnie do parfii i nawet się nie zastanawiam czy ktoś się będzie na to krzywił. To jest mój ślub i odbywa się w kościele który sobie wymarzyłam i już
__________________
http://www.suwaczki.com/tickers/ckaigox17w6sv7ks.png

Aniołek 8t[*] 13.01.2012

Powietrze pachniało jak malinowa mamba..
http://suwaczki.slub-wesele.pl/20110625030213.html
ancys_krakow jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-16, 18:08   #18
amandi84
Zadomowienie
 
Avatar amandi84
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: śląsk
Wiadomości: 1 190
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Ja też biorę ślub w mieście i parafii narzeczonego. Tak zdecydowałam z wielu względów - mój kościół jest brzydki, ja z moją parafią związana nie jestem specjalnie, logistyka - prawie wszyscy goście są z K-c, więc łatwiej wszystko rozplanowac i sale mam bliziutko Kościoła, poza tym mieszkamy też w K-cach. Nie wyobrażałam sobei zatem inaczej. Ale kiedyś rzeczywiście tradycją było, że ślub w parafii Panny młodej, podobnei jak to, że za wesele płacą rodzice Panny Młodej, teraz to chyab raczej fifty fifty. Cóż myśłę, że od pewnych tradycji się odchodzi i nie zawsze jest to złe. Swiat się zmienia
Zatem się tym w ogóle nie przejmuj
__________________
11.06.2011 - Żonka
23.07.2012 - zostałam mamą małej Milenki
nakarm Psiaka:
http://www.pmiska.pl

Edytowane przez amandi84
Czas edycji: 2011-01-16 o 18:10
amandi84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-18, 16:15   #19
jaksy
Zasiedzenie
 
Avatar jaksy
 
Zarejestrowany: 2007-04
Wiadomości: 5 627
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Moi rodzice chcąc brać ślub w innym kościele, usłyszeli od proboszcza z parafii mamy, że i tak muszą zapłacić "żeby parafia nie była stratna". Zdzierswo Nie sądzę, żeby coś się zmieniło przez te lata. Pewnie wiele zależy od proboszcza, ale sądząc po moim trzeba będzie zabulić
Tez chcemy w parafii TŻa.
__________________
Nie ma złych roślin, są tylko źli ludzie.
jaksy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-01-22, 01:48   #20
Marjorie666
Przyczajenie
 
Avatar Marjorie666
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 15
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

my braliśmy ślub w mieście męża (100km mojego rodzinnego miasta) i nikt krzywo nie patrzył, bo już dłuższy czas tam razem mieszkaliśmy i ślub w jego mieście był jak najbardziej logicznym rozwiązaniem
Marjorie666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-24, 16:37   #21
Swarovska
Zadomowienie
 
Avatar Swarovska
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 515
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

odkopuje ponieważ potrzebuje waszych rad

Chcemy wziąć ślub w parafii narzeczonego ze względu na to, że w jego mieście odbędzie się wesele, a ksiądz w mojej parafii na wsi to nie jest niestety ksiądz z powołania dużo się o nim nasłuchałam i naczytałam w gazetach ...robi problemy ze wszystkiego powiem szczerze może to zabrzmi głupio ale boje się go. Mam pytanie do was o to czy potrzebne mi jakieś licencje i pozwolenia na to żebyśmy wzieli ślub w parafii narzeczonego? wiem że jest tradycja u panny młodej czy księża robili wam problemy z tego powodu? i jeszcze jedno od 3 lat mieszkam z narzeczonym w innym mieście razem tu studiowaliśmy aktualnie zakończyliśmy swoją naukę i wyprowadzamy się w swoje rodzinne strony za miesiąc. Słyszałam, że w takiej sytuacji nie są to już nasze parafie ale znowu tam wracamy i czy w związku z tym ksiądz może zażądać od nas jakiegoś potwierdzenia z kościoła w mieście w którym studiowaliśmy o tym że tam przez ten okres uczęszczaliśmy? tylko że my nie przenosiliśmy żadnych dokumentów z kościoła do kościoła i studiowaliśmy zaocznie do kościoła nie chodziliśmy co w sytuacji gdy ksiądz zażąda od nas takiego papierka?? bo ksiądz z mojej parfii zażądał już takiego poświadczenia od mojego brata( mieszkającego od kilku lat w innym mieście), chcial być chrzestnym i chciał odebrać dokumenty bierzmowana, ksiadz powiedział, że jak doniesie papierek o uczęszczaniu w innym kościele to je otrzyma. Czy ksiądz ma takie prawo? Proszę o odpowiedz

Edytowane przez Swarovska
Czas edycji: 2011-10-24 o 16:43
Swarovska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-25, 10:13   #22
tartetka
Raczkowanie
 
Avatar tartetka
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 473
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez Swarovska Pokaż wiadomość
odkopuje ponieważ potrzebuje waszych rad

Chcemy wziąć ślub w parafii narzeczonego ze względu na to, że w jego mieście odbędzie się wesele, a ksiądz w mojej parafii na wsi to nie jest niestety ksiądz z powołania dużo się o nim nasłuchałam i naczytałam w gazetach ...robi problemy ze wszystkiego powiem szczerze może to zabrzmi głupio ale boje się go. Mam pytanie do was o to czy potrzebne mi jakieś licencje i pozwolenia na to żebyśmy wzieli ślub w parafii narzeczonego? wiem że jest tradycja u panny młodej czy księża robili wam problemy z tego powodu? i jeszcze jedno od 3 lat mieszkam z narzeczonym w innym mieście razem tu studiowaliśmy aktualnie zakończyliśmy swoją naukę i wyprowadzamy się w swoje rodzinne strony za miesiąc. Słyszałam, że w takiej sytuacji nie są to już nasze parafie ale znowu tam wracamy i czy w związku z tym ksiądz może zażądać od nas jakiegoś potwierdzenia z kościoła w mieście w którym studiowaliśmy o tym że tam przez ten okres uczęszczaliśmy? tylko że my nie przenosiliśmy żadnych dokumentów z kościoła do kościoła i studiowaliśmy zaocznie do kościoła nie chodziliśmy co w sytuacji gdy ksiądz zażąda od nas takiego papierka?? bo ksiądz z mojej parfii zażądał już takiego poświadczenia od mojego brata( mieszkającego od kilku lat w innym mieście), chcial być chrzestnym i chciał odebrać dokumenty bierzmowana, ksiadz powiedział, że jak doniesie papierek o uczęszczaniu w innym kościele to je otrzyma. Czy ksiądz ma takie prawo? Proszę o odpowiedz
U nas sytuacja jest bardzo podobna
Byliśmy na naukach i postanowiliśmy zapytać jak to obecnie wygląda w praktyce Kościoła. No więc okazuje się, że do niedawna ślub wg Kościoła miał być zawierany w parafii Panny Młodej. I wtedy trzeba było załatwiać licencje czy pozwolenia oraz UWAGA zapłacić odstępne (ustalane przez Proboszcza z parafii Panny Młodej). Aktualnie wg praktyki Kościoła ślub się zawiera w Parafii Panny Młodej lub Pana Młodego i tu nie ma dodatkowych formalności Załatwiacie wszystko tak jak w przypadku ślubu w Twojej

Nas to bardzo ucieszyło bo i odległość spora i mniej załatwiania
tartetka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-25, 21:32   #23
Swarovska
Zadomowienie
 
Avatar Swarovska
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 1 515
Dot.: ślub i wesele w mieście Pana Młodego

Cytat:
Napisane przez tartetka Pokaż wiadomość
U nas sytuacja jest bardzo podobna
Byliśmy na naukach i postanowiliśmy zapytać jak to obecnie wygląda w praktyce Kościoła. No więc okazuje się, że do niedawna ślub wg Kościoła miał być zawierany w parafii Panny Młodej. I wtedy trzeba było załatwiać licencje czy pozwolenia oraz UWAGA zapłacić odstępne (ustalane przez Proboszcza z parafii Panny Młodej). Aktualnie wg praktyki Kościoła ślub się zawiera w Parafii Panny Młodej lub Pana Młodego i tu nie ma dodatkowych formalności Załatwiacie wszystko tak jak w przypadku ślubu w Twojej

Nas to bardzo ucieszyło bo i odległość spora i mniej załatwiania
to ulżyło mi, że nie będę musiała załatwiać żadnych pozwoleń i mam nadzieje, że ksiądz nie będzie robił problemów jak się dowie że nie chce ślubu w swojej parafii. Dziękuje za odpowiedz
Swarovska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 11:43.