patelnia żeliwna tak czy nie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - Moje gotowanie

Notka

Kuchnia - Moje gotowanie Dzielimy się wiedzą jak przyrządzić, ugotować i upiec tak wspaniale jak nasze babcie!

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2019-02-25, 13:31   #1
PaLLitQa
PeeMka

patelnia żeliwna tak czy nie?

Hej,
zastanawiam się nad kupnem patelni i chociaż jednego garnka żeliwnego. Ostatnio dosyć głośno o żeliwie i jego dobrych właściwościach...

Przeraża mnie ciężar tych garów + jeszcze zawartość np. zupa? Boję się że ciężko utrzymać to w czystości, trzeba o nie specjalnie dbać...

Macie? Polecacie?
jak tak to skąd kupione??
Stary 2019-02-25, 14:52   #2
LegoJedi
Zadomowienie

Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez PaLLitQa Pokaż wiadomość
Hej,
zastanawiam się nad kupnem patelni i chociaż jednego garnka żeliwnego. Ostatnio dosyć głośno o żeliwie i jego dobrych właściwościach...

Przeraża mnie ciężar tych garów + jeszcze zawartość np. zupa? Boję się że ciężko utrzymać to w czystości, trzeba o nie specjalnie dbać...

Macie? Polecacie?
jak tak to skąd kupione??
Ja mam 5 patelni i 4 garnki żeliwne. Od Le Creuset poprzez Skeppshult i Ronneby Bruck. Nagrzewają się dłużej , za to trzymają potem równo temperaturę. Jestem bardzo zadowolony wykonują swoje zadanie świetnie . Ale.. to prawda że są ciężkie, im większy garnek tym cięższy do tego trzeba dodać wagę produktu, raczki są gorące trzeba mieć rękawiczki. Taka brytfanna żeliwna może sama ważyć z 6 kg plus np kaczka 2 kg i dodatki....Czyszczenie jest proste ... sól i wrzątek przy czystym żeliwne, normalny zmywak przy emaliowanym żeliwne . (Trzeba uważać w zlewie ceramicznym!)
Jest jedna seria firmy Ronneby Bruk tzw ronneby bruk ultra light. Są to patelnie i garnki z bardzo cieńkiego żeliwa i zarazem dużo lżejsze...te bym polecał na początek.
Patelnia czy garnek żeliwny jest praktycznie niezniszczalny no i zdrowe gotowanie bez żadnych powłok ochronnych. Żeliwne rzeczy trzeba chcieć i polubić wtedy odwdzięcza się pięknymi daniami.

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-25, 16:11   #3
Amilyn
Przyczajenie

Patelnia żeliwna jest dobra do określonego rodzaju mięs przede wszystkim - z tego co pamietam to np. robienie wołowiny jest polecane wlasnie na żeliwnej.
Amilyn jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-25, 17:05   #4
LegoJedi
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez Amilyn Pokaż wiadomość
Patelnia żeliwna jest dobra do określonego rodzaju mięs przede wszystkim - z tego co pamietam to np. robienie wołowiny jest polecane wlasnie na żeliwnej.
Patelnie żeliwne są do wszystkiego nawet można piec chleb w nich a ze wołowina potrzebuje dużo czasu to żeliwne są ekonomiczniejsze. Pewno nie masz żadnej wiec dlatego tak piszesz.

Wysłane z iPad
Stary 2019-02-26, 12:46   #5
Agataa_S
Rozeznanie

Jajecznica też najlepsza na żeliwnej O mięsie już dziewczyny wyżej wspominały. Z myciem ciężko, to fakt ale coś za coś. Mam jedną i jest niezastąpiona.
Agataa_S jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-27, 10:27   #6
PaLLitQa
PeeMka

Cytat:
Napisane przez LegoJedi Pokaż wiadomość
Patelnie żeliwne są do wszystkiego nawet można piec chleb w nich a ze wołowina potrzebuje dużo czasu to żeliwne są ekonomiczniejsze. Pewno nie masz żadnej wiec dlatego tak piszesz.
Właśnie przepis na chleb z patelni żeliwnej też mam, dlatego zależało mi żeby to była patelnia którą można wykorzystać też w piekarniku

Zamówiłam na próbę jedną bo mają odpinane rączki

Edytowane przez PaLLitQa
Czas edycji: 2019-07-29 o 20:12
PaLLitQa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-14, 11:51   #7
ewciamarchewcia1
BAN stały

ja używam żeliwnej właśnie do wołowiny, ziemniaków czyli tego co potrzebuje dużej temperatury.
ewciamarchewcia1 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-03, 22:12   #8
virtual_luv
Raczkowanie

Cześć, może ktoś jest w stanie mi pomóc.
Zamówiłam patelnię żeliwną i zrobiłam krok po kroku to co bylo w instrukcji.Wszystko niby fajnie,nic nie przywiera ale okazało się, że patelnia jest czymś pokryta.Zafarbowało mi jedzenie,szoruje tą patelnię i nic,non stop ręcznik papierowy jest brudny.
Ktoś wie jak się tego pozbyć?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
virtual_luv jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-04, 04:38   #9
LegoJedi
Zadomowienie

Cytat:
Napisane przez virtual_luv Pokaż wiadomość
Cześć, może ktoś jest w stanie mi pomóc.
Zamówiłam patelnię żeliwną i zrobiłam krok po kroku to co bylo w instrukcji.Wszystko niby fajnie,nic nie przywiera ale okazało się, że patelnia jest czymś pokryta.Zafarbowało mi jedzenie,szoruje tą patelnię i nic,non stop ręcznik papierowy jest brudny.
Ktoś wie jak się tego pozbyć?
Trochę więcej danych o tej patelni by się przydało...np link gdzie zamówiłaś, lub foto jakieś , bo o żeliwnej powleczonej co farbuje...nigdy nic nie słyszałem

Wysłane z iPad
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - Moje gotowanie

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości