Snakker du norsk? Język norweski - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-24, 20:23   #31
lele
Zakorzenienie
 
Avatar lele
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 13 145
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Ja do super memo sama robię sobie bazy
lele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-25, 00:00   #32
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

A ja z fonetyką nie mam jakichś większych problemów ;o wręcz przyznam, że czasem moje 'r' w norweskim brzmi normalniej niż w polskim x]
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-25, 17:32   #33
lele
Zakorzenienie
 
Avatar lele
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 13 145
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

No mi jeśli chodzi o wymowę używaną w Oslo nie przysparza problemów, ale gdy próbuję z akcentem z Bergen to jakaś masakra. W zasadzie u nas na kursie chyba tylko jedna osoba czasem używa bardziej wymowy "na Bergen" niż na Oslo. Ale fajnie, że moja lektorka przedstawia nam obie wersje
lele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-25, 22:38   #34
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez lele Pokaż wiadomość
No mi jeśli chodzi o wymowę używaną w Oslo nie przysparza problemów, ale gdy próbuję z akcentem z Bergen to jakaś masakra. W zasadzie u nas na kursie chyba tylko jedna osoba czasem używa bardziej wymowy "na Bergen" niż na Oslo. Ale fajnie, że moja lektorka przedstawia nam obie wersje
Wymowa w Bergen jest jedną z najtrudniejszych w całej Norwegii. Poza tym przypuszczam, że na kursie was uczą bokmål'a a w Bergen jest nynorsk. To robi różnicę ;D
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 11:24   #35
lele
Zakorzenienie
 
Avatar lele
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 13 145
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Jasne, że robi. Ale ważne jest, że na kursie pokazują nam różnice między nimi. I mamy często rozróżnienie na to jak jest w Bergen, a jak w Oslo.
lele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 12:40   #36
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez lele Pokaż wiadomość
Jasne, że robi. Ale ważne jest, że na kursie pokazują nam różnice między nimi. I mamy często rozróżnienie na to jak jest w Bergen, a jak w Oslo.
I to jest fajne, bo mimo wszystko wciąż wszędzie panuje mit, że 'na kursie to uczą takiego dialektu, którego nigdzie się nie używa. Nawet jakbyś był w tym niesamowicie dobry to i tak każdy zgadnie, że jesteś obcokrajowcem'
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 13:18   #37
lele
Zakorzenienie
 
Avatar lele
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 13 145
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Ja początkowo byłam przerażona tempem. Ale gdy w pewnym momencie łatwiej mi przychodziły pewne wyrażenia po norwesku niż po angielsku to się miło zaskoczyłam. Mam nadzieję, że mi inne zobowiązania pozwolą kontynuować naukę dalej. Bo muszę przyznać, że norweski jest pierwszym językiem, którego uczę się z przyjemnością. Pewnie jest to też spowodowane tym, że to była tylko i wyłącznie moja decyzja o nauce właśnie tego języka.
lele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-26, 18:38   #38
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

No właśnie, a co wasze rodziny mówią o tym, że wybrałyście akurat norweski?
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 18:44   #39
lele
Zakorzenienie
 
Avatar lele
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 13 145
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cieszą się, bo wiedzą, że znajomość języków jest ważna. Tż uczył się na studiach przez dwa lata, ale ja w ciagu roku nauczyłam się więcej. Tż się cieszy, ale i wyraża chęć doszkolenia się, może pójdzie w tym roku ze mną na kurs? Kiedyś byśmy chcieli wyjechać do Norwegii, więc cieszy się bardzo.

Reszta rodziny bardzo to popiera, no może oprócz siostry, która by wolała abym biegle władała hiszpańskim (mam za sobą pół roczny kurs, ale język mi się nie podobał zbytnio).

Znajomi pytają się dlaczego i często chcą usłyszeć jak cokolwiek mówię w tym języku

W pracy się cieszą i czekają aż dojdę do wyższego poziomu, chociaż trochę pewnie żałują, że to nie niemiecki (który znam na podstawie i sama żałuję, że tylko tyle).
lele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-28, 10:25   #40
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Co do Edgara to powiem tak, jest książa i są 2 płytki do słuchania. Lektor bardzo szybko wypowiada słowa więc czasem po 5 razy muszę uważnie wysłuchać jak on wypowiada dane słowo żebym mogła je po polsku napisać heh i to jest dla mnie minus..
Poza tym, mam 2 linki z których korzystam (czasem)
http://www.ntnu.edu/now/1/maria
http://www.norweski.angielski-kursy.pl/ choć ten podobno ma błędy

---------- Dopisano o 11:25 ---------- Poprzedni post napisano o 11:15 ----------

A jeszcze się tak wtrącę Wyedukowane dziewczyny powiedzcie mi dlaczego w języku norweskim są jakby 2 języki bokmål i nynorsk.. Lepiej jest się uczyć tego pierwszego bo więcej osób nim mówi ale to prawda że wtedy trudniej mi będzie się posługiwać tym 2?
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-28, 14:12   #41
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez szafire90 Pokaż wiadomość
Co do Edgara to powiem tak, jest książa i są 2 płytki do słuchania. Lektor bardzo szybko wypowiada słowa więc czasem po 5 razy muszę uważnie wysłuchać jak on wypowiada dane słowo żebym mogła je po polsku napisać heh i to jest dla mnie minus..
Poza tym, mam 2 linki z których korzystam (czasem)
http://www.ntnu.edu/now/1/maria
http://www.norweski.angielski-kursy.pl/ choć ten podobno ma błędy

---------- Dopisano o 11:25 ---------- Poprzedni post napisano o 11:15 ----------

A jeszcze się tak wtrącę Wyedukowane dziewczyny powiedzcie mi dlaczego w języku norweskim są jakby 2 języki bokmål i nynorsk.. Lepiej jest się uczyć tego pierwszego bo więcej osób nim mówi ale to prawda że wtedy trudniej mi będzie się posługiwać tym 2?
Szafire, a obejrzyj sobie tenfilmik. Dziewczyna mówi powoli, a potem szybko. Widzisz różnicę? Dlatego moim zdaniem nie ma sensu by lektor na płytkach mówił wolniej
Co do tego, że trudniej będzie Ci się posługiwać nynorskiem gdy się nauczysz bokmåla.. Cóż, ja wcale nie widzę potrzeby posługiwania się nynorskiem x] Raz, że w norweskich szkołach uczą obydwóch odmian więc jeśli poprosisz to będą mówić do Ciebie bokmålem, a dwa że w Norwegii całkiem naturalne jest pytanie 'a co to znaczy?' gdyż oni mają czasem na tyle różne dialekty, że nie do końca wiedzą o co sobie nawzajem chodzi. Za przykład podam słówko 'hva'. No cóż, gdy pisałam ze znajomym Norwegiem z Tromsø to zapomniał, że jestem Polką i zadał mi pytanie, z tym że zamiast 'hva' użył 'ka'. Niby podobne, niby można się domyśleć jednak na moim ówczesnym poziomie wiedzy to wprowadziło niepotrzebny mi zamęt w rozmowie. Dodam, że uczę się bokmåla i on też się nim posługuje.. Mam nadzieję, że nie piszę zbyt chaotycznie ale dziś jest mi ciężko zebrać myśli.
Dlaczego w Norwegii są 2 języki.. No cóż, tu już historia wchodzi w grę. Istnieje bowiem coś takiego, jak norweski konflikt językowy. Przez bodajże 300 lat w Norwegii językiem urzędowym był duński, więc nic dziwnego że np w miastach norweski zaczął się mieszać z duńskim. Na wsiach jednak nadal używano dialektów własnych. Gdy Norwegia przestała być pod panowaniem duńskim to powstała potrzeba ujednolicenia języka, a można było to zrobić na dwa sposoby. Albo w tą norwesko-duńską mieszankę wprowadzać wyrazy typowo norweskie, albo stworzyć język norweski na bazie dialektów wiejskich. Tak więc nynorsk powstał na bazie dialektów, którymi posługiwano się na zachodzie kraju, a bokmål to, jak sami Norwedzy określają, język duński tylko z zupełnie inną wymową.
Można się posłużyć dość typowym przykładem. W norweskim 'kocham Cię' zapiszemy jak 'jeg elsker deg' a w języku duńskim 'jeg elsker dig'. W piśmie jest mała różnica, jednak wymowa to już zupełnie inna sprawa. I tak w dość dużym skrócie powstały 2 norweskie języki. Co prawda próbowano ustalić jeden, wspólny język zwany samnorsk, ale ostatecznie 10 lat temu pogodzono się z tym, że mają 2 języki, które mają takie same uprawnienia. Jednak bokmål, który został 'językiem literackim' dominuje i w mediach, i w gazetach.
Taki duuuuuży skrót
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-28, 17:50   #42
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

OOOOoookkkk yhym no dobrze, więc padło na bokmåla Dzięki na wielki skrót hehe ale dobrze to opisałaś. Co do filmiku to jest on super bo panienka wolno wyraźnie powie zdanie a poźniej szybko i wiem o co chodzi, a na tych moich płytach jest dla mnie za szybko heh ja nigdy nie miałam styczności z tym językiem więc jestem może nieobsłuchana??
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-28, 22:45   #43
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez szafire90 Pokaż wiadomość
OOOOoookkkk yhym no dobrze, więc padło na bokmåla Dzięki na wielki skrót hehe ale dobrze to opisałaś. Co do filmiku to jest on super bo panienka wolno wyraźnie powie zdanie a poźniej szybko i wiem o co chodzi, a na tych moich płytach jest dla mnie za szybko heh ja nigdy nie miałam styczności z tym językiem więc jestem może nieobsłuchana??
Moooże, ja nie lubię jak ona wolno mówi bo mi to i tak zupełnie inaczej często brzmi niż mówione szybko ;s
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-29, 19:07   #44
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Ooh Hei på dere! Jeg ante ikke at det var et slik tema her, morsomt å treffe flere som mestrer det norske språket = )
Jeg heter Dorota og er bosatt i Nord Trøndelag.
Har dåkk hørd trøndersk? Årntlig innerst trøndersk kainj æ itj, men sånn finere trøndersk går fint.

Jeg går tredjeklassen på videregående, studiespesialisering (realfag). Siden niendeklassen følger jeg vanlig norsk opplæring, og behersket språket ganske godt, så kan gjerne diskutere litt med dere

Masse hiiiilsen
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 00:54   #45
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez Lanessa Pokaż wiadomość
Ooh Hei på dere! Jeg ante ikke at det var et slik tema her, morsomt å treffe flere som mestrer det norske språket = )
Jeg heter Dorota og er bosatt i Nord Trøndelag.
Har dåkk hørd trøndersk? Årntlig innerst trøndersk kainj æ itj, men sånn finere trøndersk går fint.

Jeg går tredjeklassen på videregående, studiespesialisering (realfag). Siden niendeklassen følger jeg vanlig norsk opplæring, og behersket språket ganske godt, så kan gjerne diskutere litt med dere

Masse hiiiilsen
Hei Dorota Hyggelig å møte deg!
Wybacz, że nie odpiszę po norwesku, ale moje umiejętności nie sięgają aż tak daleko, bym napisała w tym języku to, co chcę przekazać :P Nawet to co napisałaś sprawiło mi momentami trudności i musiałam korzystać ze słownika :P
Czytywałam twój wątek o krainie Wikingów i żałuję, że już nie umieszczasz aktualnych postów na blogu. Cieszę się, że jesteś z nami, będę się inspirować Twoją znajomością języka
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 08:09   #46
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez plastikowabiedronko Pokaż wiadomość
Hei Dorota Hyggelig å møte deg!
Wybacz, że nie odpiszę po norwesku, ale moje umiejętności nie sięgają aż tak daleko, bym napisała w tym języku to, co chcę przekazać :P Nawet to co napisałaś sprawiło mi momentami trudności i musiałam korzystać ze słownika :P
Czytywałam twój wątek o krainie Wikingów i żałuję, że już nie umieszczasz aktualnych postów na blogu. Cieszę się, że jesteś z nami, będę się inspirować Twoją znajomością języka
Ojejku! Kompletnie zaniedbałam bloga, rzeczywiście... Cóż, sporo się od tamtego czasu nauczyłam, więc czemu nie reaktywować

Ja pamiętam, jak siedziałam w ławce, patrzylam na tablicę i ani słowa nie rozumiałam, zastanawiałam się kiedy to się zmieni. A teraz bum... Nauka idzie dosyć szybko, kiedy się przejdzie określony etap

Też się cieszę, że znalazłam wątek, a co
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 09:30   #47
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski



Hello
Właśnie z chomika pobrałam podręcznik + ćwiczenia "På Vei"
Myślicie że nastąpi Wielki Przełom w moim norweskim?? ;p
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 13:18   #48
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez szafire90 Pokaż wiadomość


Hello
Właśnie z chomika pobrałam podręcznik + ćwiczenia "På Vei"
Myślicie że nastąpi Wielki Przełom w moim norweskim?? ;p
"På Vei" jest w porządku, ale w ćwiczeniach jest dużo dyktand, więc nagrania też powinnaś ściągnąć

Lanesso, jeśli reaktywujesz bloga, to masz już minimum jednego czytelnika
Myślę, że z tym twoim 'bum' to jak z każdym językiem. Człowiek się przyzwyczaja, osłuchuje. Nagle słówka zaczynają mu się wydawać logiczne.. xD
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-30, 19:23   #49
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez plastikowabiedronko Pokaż wiadomość
"På Vei" jest w porządku, ale w ćwiczeniach jest dużo dyktand, więc nagrania też powinnaś ściągnąć
ściągnęłam nagrania już i przesłuchałam rozdział pierwszy

Mam durne pytanie: jaka jest końcówka dla norwegi w stronach internetowych? u nas jest www.pl a u nich???
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-08-30, 20:19   #50
inamata
Raczkowanie
 
Avatar inamata
 
Zarejestrowany: 2011-06
Wiadomości: 196
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez szafire90 Pokaż wiadomość
Mam durne pytanie: jaka jest końcówka dla norwegi w stronach internetowych? u nas jest www.pl a u nich???
Wikipedia rzecze, że .no (a także .sj i .bv lecz one są nieużywane).
__________________
j. angielski
j. niemiecki
j. włoski
j. szwedzki



inamata jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-05, 14:28   #51
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Macie jakieś ciekawe strony internetowe norweskie?
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-09, 20:44   #52
Lanessa
Zadomowienie
 
Avatar Lanessa
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: Gdańsk/Trones
Wiadomości: 1 996
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cytat:
Napisane przez szafire90 Pokaż wiadomość
Macie jakieś ciekawe strony internetowe norweskie?
http://detsoteliv.no/
http://www.freiahjemmekonditori.no/
Lanessa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-10, 19:16   #53
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

!! Dziękuje
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-16, 11:11   #54
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Cisza straszna się zrobiła, to was trochę pomęczę.
Dziewczyny, wiecie że w Matrasie są teraz rozmówki polsko-norweskie 'last minute' za 5 zł? Wczoraj stałam się szczęśliwą posiadaczką.

Lele pisałaś, że sama sobie robisz kursy z norweskiego w supermemo. Mogłabyś opowiedzieć w jaki sposób? Tzn nie mówię o stronie technicznej, w stylu jak go utworzyć itd a raczej o doborze materiałów. Supermemo z rosyjskiego mnie zachwyciło, ale nie wiem czy to zasługa programu, czy poukładania materiału w tej pozycji..

LiquidLuck ty znowu pisałaś o gotowym kursie norweskiego w supermemo. Możesz coś więcej o nim opowiedzieć? Tzn on tylko do A1 doprowadza, prawda? Jaki masz zasób słów po ukończeniu (ewentualnie oszacuj może?), jakie zagadnienia gramatyczne wprowadza.. Czy ten kurs daje solidne podstawy aby potem uczyć się bez niego? Teoretycznie norweski jakoś tam znam, ale ostatnio wcale się go nie uczę, więc potrzebuję czegoś co uzupełniłoby moje luki w wiedzy i ZMUSIŁO do powtórek, a w tym supermemo się u mnie sprawdza lepiej niż Anki.

Czy któraś z was zna jakiś inny język skandynawski? Tzn norweski+szwedzki, norweski+duński.. Cały czas się zastanawiam co jest lepsze.. Nauczenie się języka norweskiego i potem duńskiego, czy uczenie się norweskiego jako głównego, a w między czasie wyłapywanie różnic między tymi językami jak np zmiana literki ze słówka 'deg' na 'dig'. :d


EDIT. Czy tylko ja kocham zespół Vamp?
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski


Edytowane przez plastikowabiedronko
Czas edycji: 2012-09-16 o 14:22
plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-17, 21:45   #55
lele
Zakorzenienie
 
Avatar lele
 
Zarejestrowany: 2007-03
Wiadomości: 13 145
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Ja robię sobie słówka z działów z mojego kursu. Mamy bardzo dużo słownictwa, więc z tego roku mam z kilku działów, bo zaczęłam je robić w połowie kursu i nie zawsze miałam na to czas. Jednak mam w planach, gdy będę miała więcej czasu dopracować więcej. Tehcnicznie też to nie jest trudne- z tym, że moja komórka nie czyta norweskich znaków, ale i z tym sobie poradziłam. Ogólnie mam połączone 4 działy i mam je też oddzielnie.
Wydaje mi się, że zachwycił Cię raczej sam program, bo tu właśnie o to chodzi, aby te słówka nie były raczej poukładane działami. Bo jak masz działami to same Ci się kojarzą, a tak to jak nagle wyskakuje CI całkiem inne słówko, dopiero wtedy wiesz czy umiesz je czy nie. Bo tak jak masz po sobie np. prosty i krzywy to od razu to drugie słówko Ci się kojarzy. A jak wyskoczy np. po trawniku to już nie kojarzy się.
lele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-18, 14:38   #56
klaudiat
Rozeznanie
 
Avatar klaudiat
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 567
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

hei,hei !!!!!
jeg snakker litt norsk Jeg bor i Norge ett år Jeg jobber i barnehage og butikk så jeg kan lære mer Men snart Jeg vil gå til norskkurs igjen fordi ordforråd og dialekt kan jeg lære alene men ikke grammatikk
min kjæresten er norsk gutt men vi snakker bare engelsk '
a teraz troche po polsku to w sumie uczyc sie nie ucze bo len ze mnie a umiem to co sie na poprzednim kursie troszke nauczylam i to co sie ucze w przedszkolu czy sklepie jednak to bardziej wymowa mam problemy z pisaniem wielu wyrazow w sumie rok to niby nie duzo i dogadac sie dogadam jednak mysle ze cale zycie sie bede tego jezyka uczyla , i szczerze mowiac nie lubie tego jezyka ale mus to mus bo czy do pracy czy pozniej do wychowywania dzieci mi sie przyda ale szczerze mowiac fajnie ze ktos zalozyl ten watek i mozemy sobie troche pogadac a tak w ogole to wiekszosc tekstu musialam poprawiac bo napisalam w dialekcie hehe teraz jest bardziej normalnie :P
klaudiat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 14:28   #57
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

argh wcięło mi post!

napiszę raz jeszcze: P

jeg heter Magda. Jeg jobber i barnehage i Polen men jeg vil jobbe i norge...
Jeg learer norsk men jeg forstar mye nar jeg leser... Nar jeg bare horer... det er darlig

Co do dialektów - ja się równolegle uczę bokmala i "języka trolli" czyli dialektu z rejonu gdzie się wybeiram (molde - niedaleko alesund).
Tam też mają ka zamiast hva i generalnie bardzo zjadają litery i piszą skrótowo...

Książek mam całą masę - ale głównie skaczę z jednej na drugą. Bardzo podobał mi się "norweski nie gryzie" - ale co kto lubi. Teraz siedzę na "Norsk i dag", a na kursie (miesięczny intensywny) jedziemy z "Pa vei". Niestety od samego początku, więc wszystko co już opanowałam wcześniej.. Przynajmniej mam okazję do mówienia - bo z tym mam kłopot wielki i nawet będą na 2 tyg w norwegii w 99% używałam angielskiego...

Jest tu może ktoś ze śląska? Jakoś w parze lepiej się uczyć
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 19:22   #58
plastikowabiedronko
Zadomowienie
 
Avatar plastikowabiedronko
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Szwajcaria
Wiadomości: 1 605
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Ta różnorodność w norweskim jest taka piękna!

Mukaa, w sumie na dobry pomysł wpadłaś. Ktoś z Łodzi? W sumie mam lenia strasznego, a jakbym się z kimś uczyła to na pewno bym miała motywację
__________________


język norweski
język rosyjski
język czeski
język angielski
język francuski

plastikowabiedronko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 10:12   #59
szafire90
Raczkowanie
 
Avatar szafire90
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 52
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Mówią mi "po co się uczysz norweskiego jak tam większość mówi po angielsku to i tak się z nimi dogadasz..." moi znajomi rewelacyjnie umieją zniechęcić do nauki A Wy jak myślicie? za rok jade do norwegi (podobno prace mam tam mieć ;p ) i skupić sie na norweskim czy podciągnąć mój średnio zaawansowany angielski żeby był biegły...??
__________________
!!!wolność dla jeży!!
szafire90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 10:41   #60
mukaa
Zadomowienie
 
Avatar mukaa
 
Zarejestrowany: 2008-02
Lokalizacja: Norge
Wiadomości: 1 197
Dot.: Snakker du norsk? Język norweski

Jak ją szukałam pracy to wymagało norweskiego nawet do sprzątania.... Zawsze lepiej się człowiek prezentuje jak chociaż podstawy zna
__________________
To, co pogrąża człowieka, to wcale nie upadek do wody, lecz pozostawianie pod nią
mukaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2023-03-06 03:38:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:44.