Zapomniałam, zwymiotowałam, pomyliłam kolejność, tabletki a biegunka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2002-07-14, 20:12   #1
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Arrow

Zapomniałam, zwymiotowałam, pomyliłam kolejność, tabletki a biegunka


Cytat:
Napisane przez lexie
W związku z masą watków z pytaniami o zapomniane tabletki, które pojawiają się na forum, zbieram je w jeden

Jeśli zapomniałaś pigułki, zanim zadasz pytanie, przeczytaj"



Cytat:
"CO ZROBIĆ JEŻELI:

zapomni Pani o przyjęciu tabletek

Jeśli minęło mniej niż 12 godzin od kiedy pominęła Pani tabletkę, skuteczność antykoncepcyjna preparatu jest zachowana. Powinna Pani przyjąć tę tabletkę tak szybko, jak to możliwe i zażyć następną o zwykłej porze.

Jeśli minęło więcej niż 12 godzin od chwili przyjęcia tabletki, skuteczność działania preparatu może być zmniejszona. Im więcej kolejnych tabletek Pani pominęła, tym większe ryzyko zmniejszonego działania antykoncepcyjnego. Szczególnie duże ryzyko zajścia w ciążę występuje wtedy, gdy pominie Pani tabletki na początku lub na końcu opakowania. W takim przypadku powinna Pani przestrzegać zasad podanych poniżej (patrz również na schemat poniżej).

Pominięta więcej niż 1 tabletka z opakowania

Powinna Pani zwrócić się do swojego lekarza.

Pominięta 1 tabletka w pierwszym tygodniu

Powinna Pani przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, a kolejne zażywać o stałej porze. Przez następne 7 dni trzeba stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (metody mechaniczne).

Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki utrzymywała Pani stosunki seksualne, istnieje możliwość zajścia w ciążę. Powinna Pani niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Pominięta 1 tabletka w drugim tygodniu

Powinna Pani przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, a kolejne zażywać o stałej porze.

Skuteczność antykoncepcyjna preparatu jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Pominięta 1 tabletka w trzecim tygodniu

Możne Pani wybrać jedną z następujących możliwości, bez potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych:
1. przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej (nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek), a kolejne o zwykłej porze. Rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania od razu po dokończeniu aktualnego, czyli bez 7-dniowej przerwy między opakowaniami. Krwawienie z odstawienia wystąpi u Pani po dokończeniu drugiego opakowania, ale w dniach przyjmowania tabletek może pojawić się plamienie lub krwawienie,

lub2. można również nie przyjmować już tabletek z aktualnego opakowania, zrobić 7-dniową lub krótszą przerwę (trzeba również wliczyć dzień, w którym pominięto tabletkę), po której należy kontynuować zażywanie tabletek z następnego opakowania. Jeżeli wybierze Pani ten sposób postępowania, będzie Pani zawsze rozpoczynała kolejne opakowanie w tym samym dniu tygodnia.

Jeśli zapomniała Pani o zażyciu tabletek i w czasie pierwszej przerwy w ich przyjmowaniu nie wystąpiło spodziewane krwawienie, może być Pani w ciąży. Przed rozpoczęciem następnego opakowania preparatu powinna Pani skontaktować się ze swoim lekarzem."




co mam zrobić jeśli zapomniałam tabletki i minęły już prawie 24 godz? proszę o szybką odpowiedź jeśli wiecie????

Edytowane przez jaga_2001
Czas edycji: 2007-09-21 o 12:57
guest jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-14, 20:21   #2
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: tabletki...

Powinnaś stosować dodatkowe zabezpieczenie przez następny tydzień.
guest jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-14, 21:48   #3
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: tabletki...

ale czy mam wziąć teraz 2 czy 1 tabletke?
guest jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-15, 08:18   #4
AnetaAN
Rozeznanie
 
Avatar AnetaAN
 
Zarejestrowany: 2001-12
Lokalizacja: Bratyslawa
Wiadomości: 533
GG do AnetaAN Send a message via Skype™ to AnetaAN
Re: tabletki...

Nie. Teraz jest już za późno i nie miałoby to żadnego sensu.
__________________
Aneta
AnetaAN jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-15, 09:20   #5
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: tabletki...

wcale nie jest za późno. ilu lekarzy tyle teorii na ten temat. ale można wziąć o normalnej porze nową tabletkę i tą starą. skuteczność zabezpieczenia zależy od tego w którym tygodniu było opóźnienie w braniu tabletek. jeśli w pierwszym czy drugim - do końca opakowania powinnaś stosować ddatkowe zabezpiecznie. jeśli jednak tabletki zapomniałaś w trzecim tygodniu - nie ma się czego bac.
AnetaAN napisał(a):
> Nie. Teraz jest już za późno i nie miałoby to żadnego sensu.
guest jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-15, 13:29   #6
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: tabletki...

Hej jakis tydzien temu mialam podobny problem [img]icons/icon22.gif[/img]
wiem ze do 12 godz mozna sie spoznic !!!
teraz sie lepiej zabezpieczaj do casu nowego opakowania !!!!
spokojnie zawze mozesz zadzwonic do swojego lekarza i sie upewnic ja tak zrobilam
papa
guest jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-15, 13:30   #7
Wioletta
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2001-12
Wiadomości: 652
Re: tabletki...

bierz szybko te zalegla i na dzien dzisiejszy
Wioletta jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2002-07-15, 13:34   #8
maja281
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-01
Wiadomości: 116
Re: tabletki...

Wioletta ma racje połyka sie dwie starą, o której zapomniałaś i na dzień dzisiejszy.
maja281 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-15, 14:43   #9
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: tabletki...

Jeśli przerwa jest dłuższa niż 12h zapomnianą tabletkę należy pominąć (!!!), a do końca opakowania stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Chyba nawet piszą o tym na ulotkach od pigułek.
guest jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-15, 21:04   #10
olencja
Rozeznanie
 
Avatar olencja
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 839
Re: tabletki...

a ja tydzień temu zamieniłam tabletki na zastrzyk!!!
jak do tej pory jestem bardzo zadowolona
tylko dziwnie się czuję bo pierwszy raz od prawie czterech lat nie muszę pamiętać o połknięciu tabletki...
olencja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-07-16, 00:01   #11
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: tabletki...

sama robisz zastrzyki? co ile trzeba je robić i na ile starczają? czy mozna np cilest kupic w zastrzykach?
guest jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2002-07-16, 07:13   #12
olencja
Rozeznanie
 
Avatar olencja
 
Zarejestrowany: 2002-02
Wiadomości: 839
Zastrzyk różni się od tabletek przede wszystkim tym, że zawiera tylko jeden składnik: progesteron.
Zaczęłam mieć problemy z obolałymi, opuchniętymi nogami i moja ginekolog powiedziała, że to od drugiego składnika (estrogenu) zawartego w tabletkach. Niedługo mają być w Polsce dostępne tabletki jednoskładnikowe, tak na marginesie.
Zastrzyk nazywa się Depo-Provera.
Kosztuje ok 35 zł.
Teoretycznie należy go robić raz na 3 miesiące. A dokładnie zaraz po trzeciej miesiączce. Ale ginekolog powiedziała, że większość pacjentek zapisuje sobie w kalendarzu co 2,5 miesiąca i tak regularnie przychodzą po receptę. Po prostu skuteczność jest wtedy zwiększona.
W ogóle jeżeli chodzi o skuteczność to jest o 0,5 punktu procentowego niższa niż przy tabletkach.
Zastrzyk podaje się domięśniowo. Ja nie umiem tego robić, ale niektóre pacjentki robią sobie same. Po wykupieniu recepty wróciłam do przychodni i mi pielęgniarka zrobiła.

Niedogodności są takie, że okres nie jest już tak regularny, mogą wystąpić plamienia. Jeszcze za wcześnie i tego nie doświadczyłam.
Za to prawie przestały mnie łydki boleć. Tzn. generalnie przestały, ale akurat wczoraj miałam taki dzień, że w pracy dużo siedziałam i cały czas ta jedna pozycja i wieczorem nogi się odezwały.
A teraz idę się szykować właśnie do pracy.
Papatki
[img]icons/icon40.gif[/img]

Edytowane przez jaga_2001
Czas edycji: 2007-09-21 o 12:58 Powód: post pod postem
olencja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2002-09-28, 22:52   #13
guest
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 15 954
Re: tabletki...

podstawowym bledem Polakow jest to, ze nie czytaja ulotek dolaczonych do lekarstw a potem sie dziwia, ze zachodza w ciaze..... powinnas miec ulotke dolaczona do leku; przyjmij pigulke jak najszybciej i zastosuj dodatkowe zabezpieczenie, takze jezeli bierzesz antybiotyki czy masz biegunke....
guest jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-10-22, 08:45   #14
monija
BAN stały
 
Avatar monija
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 17
GG do monija
pytanie....do Pana Dr

od jakiegos czasu biore tabletki antykoncepcyjne , chcac przesunac krwawienie bralam ostatnio dwa opakowania jedno po drugim teraz koncze drugie i niestety zapomnialam jedej tabletki w 3 tygodniu (spoznienie przekracza 20 godzin) czytalam ze aby zachowac skutecznosc tabletek nalezy przyjac zaraz po skonczeniu opakowania z zapomniana tabletka nastepny!ale co jesli jest taki przypadek jak moj????
monija jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-10-22, 11:58   #15
villemcia
Wtajemniczenie
 
Avatar villemcia
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: WAWA
Wiadomości: 2 106
GG do villemcia
Dot.: pytanie....do Pana Dr

dzien zapomnienia potraktuj jak pierwszy dzien przerwy..zrob normalna przerwe 7 dniowa, 8 dni zacznij nowy blister..antykoncepcja bedzie zachowana..

ps. drugie opakowanie mozesz przerwac w momencie jakim tobie wygodnie, nie musisz brac calego drugiego opakowania, a antykoncepcja bedzie zachowana..
__________________
stylizacja pazurków to moja pasja
villemcia jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-10-22, 18:44   #16
monija
BAN stały
 
Avatar monija
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 17
GG do monija
Dot.: pytanie....do Pana Dr

niestety nie moge potraktowac dnia zapomnienia jako pierwszego dnia przerwy zapomnialam przd wczoraj tabletki i wczoraj wzielam oby dwie ? co w takiej sytuacji zrobic?
monija jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-10-23, 22:00   #17
modliszka84
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Pabianice
Wiadomości: 629
Dot.: pytanie....do Pana Dr

nic nie musisz robić, skoro postapiłaś tak jak jest napisane w ulotce...czyli wzięłaś zapomnianna tabletke mimo ze oznacza to wzięcie 2 jednoczesnie, skutecznosc powinna byc zachowana. Poza tym z tego co wiem, to najgorsza sytacja jest wtedy, gdybys zapomniała tabletki z pierwszego tygodnia nowego lstka, ale z trzeciego...nie martw sie, na pewno wszytsko bedzie dobrze. teraz po prostu dokoncz ten listek i po 7 dniach przerwy zacznij kolejny.

Ja miała wiele razy taki przypadek (podczas 5-letniego brania tabletek), i zawsze robiłam tak ja ty...i na szczęscie w ciązy nie jestem i nie byłam (uff...czasem były chiwle grozy...)
Pozdrawiam!
__________________
"Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem" - M.Twain

http://www.allegro.pl/show_user_auct...hp?uid=1675216
modliszka84 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-10-24, 16:30   #18
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 559
Dot.: pytanie....do Pana Dr

Istotnie, zapomnienie tabletki z "końcówki" opakowania znacznie mniej wpływa na skuteczność antykoncepcji.


W. Kazimierak
dr W.Kazimierak jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-10-31, 09:17   #19
martta19
Raczkowanie
 
Avatar martta19
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 493
Panie Doktorze,mam taki problem.Biore tabletki antykoncpcyjne od jaki 2 lat,od kwietnia sa to Jeanine.W piatek pierwszy raz zdazylo mi sie zapomniec tabletki i wzielam ja dopiero po 13 godzinach,nastepna pozniej o normalnej porze.Jednak w sobote rano,jeszcze zanim wzielam ta zalegla tabletke dostalam okres.Jestem praktycznie w srodku opakowania,to byla 11 tabletka z listka.Na poczatku myslalam ze to moze tylko takie krwawienie,ktore przeciez sie zdaza,jednak okazalo sie to prawdziwy okres,mam go caly czas chociaz nadal biore codziennie tabletke.Nie wiem co mam robic,odstawic tabletki czy brac je do konca??I kiedy zaczac nowe opakowanie,od razu nie robiac 7dniowej przerwy??Dodam jeszcze ze w czasie brania tego opakowania bralam tez przez 7 dni antybiotyk Novamox poniewaz bylam chora.Jestem zaniepokojona ta sytuacjaBardzo prosze o pomoc.

Podnosze watek bo bardzo zalezy mi na odpowiedzi...
__________________
"Chcę być częścią tego, co nadejdzie"- Coco Chanel

Edytowane przez jaga_2001
Czas edycji: 2007-09-21 o 12:59 Powód: post pod postem
martta19 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-11-02, 16:11   #20
Kavala
Rozeznanie
 
Avatar Kavala
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 811
Dot.: Pytanie do Pana Doktora

Jeśli nie dostaniesz odpowiedzi o doktora to zadzwoń na bezpłatną infolinię: infolinia Cilest 0801170170 oni ci tam pomogą nawet gdy zażywasz inne tabletki.
Kavala jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-02, 19:59   #21
martta19
Raczkowanie
 
Avatar martta19
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 493
Dot.: Pytanie do Pana Doktora

Dziekuje slicznie!!!
__________________
"Chcę być częścią tego, co nadejdzie"- Coco Chanel
martta19 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-08, 18:26   #22
juhu84
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Nibylandia :)
Wiadomości: 485
Arrow Zapomniałam Tabletki - zbiorczy

8 dani brania tabletek zapomnialam polknac microgynon 21, tabletki biore zawsze o 20 wiec ta zapomniana wzielam o 19. czy w takim razie moge przyjac kolejna czyli dzisiaj o 20, bez zadnych problemow??

Edytowane przez jaga_2001
Czas edycji: 2007-09-21 o 12:58
juhu84 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-08, 20:40   #23
kassiulaa
Przyczajenie
 
Avatar kassiulaa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 21
GG do kassiulaa
Dot.: Zapomniałam Tabletki

wydaje mi sie, ze tak. pamietaj, ze powinnas sie dodatkowo zabezpieczac, poniewaz przerwa przekroczyla 12 godzin. _ takie jest moje zdanie
__________________
" Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono" W.Szymborska
kassiulaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-08, 21:29   #24
juhu84
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Lokalizacja: Nibylandia :)
Wiadomości: 485
Dot.: Zapomniałam Tabletki

dziękuje
juhu84 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-08, 21:34   #25
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Zapomniałam Tabletki

1 tabletka zapomniana w drugim tygodniu stosowania
Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę (nawet jeżeli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie) a kolejne tak jak zazwyczaj. Skuteczność tabletki jest zachowana i nie potrzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Justy jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-12, 11:52   #26
Izunia86
Wtajemniczenie
 
Avatar Izunia86
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 407
GG do Izunia86
Zapomniana pierwsza tabletka z nowego opakowania

Mam bardzo wazne pytanie. Jakie jest wyjscie z takiejs sytuacji ,jesli mialam dzis przyjac pierwsza tabletke z nowego opakowania pigulek Jeanin po siedmiodniowej przerwie a poprostu zgubilam recepte. W sobote nikt mi recepty nie wypisze wiec ,nie dam rady nigdzie zalatwic pomocy raczej.Czy istnieje mozliwosc wziecia pigulki np w poniedzialek i kiedy w takim wypadku dzialalaby antykoncepcjia ,czy musze robic miesiac przerwy ,nie wiem sama a w ulotce nic nie ma napisane zapomnieniu tabletki pierwszej z nowego opakowania ;(
Bardzo prosze kogos o odpowiedz . Pozdrawiam.
Izunia86 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-12, 12:00   #27
Marilyn
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 2 449
Dot.: Pominieta tabletka ,pierwsza po 7 dniowej przerwie?

archiwum i ulotka dołaczona do pigułek
acha teraz doczytałam..nie jest napisane, ze bład nieprzyjecia 1 tabletki w 1 tyg oznacza 7 dni dodakowego zabezpieczenia? Jesli nie wezmiesz ich wiecej do konca opakowania dodatkowe zabezpieczenie
Marilyn jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-12, 12:04   #28
Izunia86
Wtajemniczenie
 
Avatar Izunia86
 
Zarejestrowany: 2004-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 407
GG do Izunia86
Dot.: Pominieta tabletka ,pierwsza po 7 dniowej przerwie?

No to jak wezme dopiero w poniedzielek to juz musze robic miesiac przerwy ,bo to tak jakbym nie wizela 2 pigulek ,Boze jestem taka na siebie wkurzona ,ze szok
Izunia86 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-12, 12:09   #29
Marilyn
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 2 449
Dot.: Pominieta tabletka ,pierwsza po 7 dniowej przerwie?

Cytat:
Napisane przez Izunia86
No to jak wezme dopiero w poniedzielek to juz musze robic miesiac przerwy ,bo to tak jakbym nie wizela 2 pigulek ,Boze jestem taka na siebie wkurzona ,ze szok
nie musisz robic mieisaca przerwy..po co rozstrajac organizm? wez te pigułki od poniedziałku, co prawda nie wiem, czy bedą miały jakiekolwiek dzialanie antykoncepcyjne, ale na pewno ryzyko zajscia w ciaze bedzie mniejsze niz po nagłym "przebudzeniu" jajnikow
Marilyn jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2005-11-12, 17:49   #30
naanahanae
Zadomowienie
 
Avatar naanahanae
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 1 019
Dot.: Pominieta tabletka ,pierwsza po 7 dniowej przerwie?

jedst możliwość wystawienia przez farmaceute recepty "pacjent w podróży". jest ona wystawiana przez farmaceute jeśli np pacjent gdzieś wyjedzie a zapomni leku na recepte lub recepty. wiem bo ostatnio jedna z mojich znajomych z tego kożystała. potrzebaował silnego leku na recepte tyle że nikt jej nigdy takiej recept nie wystawił (była po laserowej operacji oka a ma niską tolerancje na ból) zbajerowałą farmaceute, czy nie dało by sie jakoś sprzedać jednej tabletki a tej jej sprzedał lek na recepte którą wystawił na jej ciotke mieszkającą w innym mieście (potrzebne jest troche dobrej woli farmaceuty, adres imie i nazwisko kogoś zpoza miasta)
więc mykaj do apteki, powiedz jaka jest sytuacja, pokaż wcześniejsze recepty i spytaj czy można coś z tym zrabić...
naanahanae jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:38.