zmiana nazwiska panieńskiego... - Strona 16 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-01-31, 15:48   #451
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Tobie się wydaje, że zmieniłaś z własnej woli i nikt cię nie zmuszał, ale w rzeczywistości to myślenie, że tak się po prostu robi i jest to coś naturalnego, jest tak głęboko zakorzenione, że większość ludzi się nawet nad tym nie zastanawia, ludzie często podświadomie robią to, czego społeczeństwo od nich oczekuje, nawet jeśli nikt cię dosłownie do tego nie "zmuszał".

Gdyby ta tradycja nie była tak zakorzeniona w polskim społeczeństwie, to pewnie byś nie zmieniła nazwiska, nawet gdybyś uważała nazwisko męża za ładniejsze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tak się składa, że przed ślubem rozmawialiśmy z mężem, co robimy z nazwiskami, ale ok, ty wiesz lepiej, co ja myślę Nie mam więcej pytań.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 15:50   #452
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Tobie się wydaje, że zmieniłaś z własnej woli i nikt cię nie zmuszał, ale w rzeczywistości to myślenie, że tak się po prostu robi i jest to coś naturalnego, jest tak głęboko zakorzenione, że większość ludzi się nawet nad tym nie zastanawia, ludzie często podświadomie robią to, czego społeczeństwo od nich oczekuje, nawet jeśli nikt cię dosłownie do tego nie "zmuszał".

Gdyby ta tradycja nie była tak zakorzeniona w polskim społeczeństwie, to pewnie byś nie zmieniła nazwiska, nawet gdybyś uważała nazwisko męża za ładniejsze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Coś w tym jest. Jakoś imienia nikt nie zmienia nawet jeśli mąż ma ładniejsze

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:04   #453
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Mnie zaczyna fascynować ilosc mężów z tym ładniejszym nazwiskiem. Dopóki nazwisko nie jest obrazliwe lub problematyczne w wymowie/piśmie dla mnie jest ok, nie bardzo ogarniam, ktore są ładniejsze a ktore brzydsze.
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:06   #454
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez PaulinciaKWC Pokaż wiadomość
Mnie zaczyna fascynować ilosc mężów z tym ładniejszym nazwiskiem. Dopóki nazwisko nie jest obrazliwe lub problematyczne w wymowie/piśmie dla mnie jest ok, nie bardzo ogarniam, ktore są ładniejsze a ktore brzydsze.
To już jest subiektywna ocena Jeśli komuś bardziej podoba się nazwisko męża, to dlaczego nie może zmienić swojego? Chyba na tym polega wolność wyboru.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:07   #455
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Alez moze. Tylko nagle wiekszosc tutaj twierdzi, ze zmienila, bo mąz mial ladniejsze. Cokolwiek to znaczy
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:09   #456
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez PaulinciaKWC Pokaż wiadomość
Alez moze. Tylko nagle wiekszosc tutaj twierdzi, ze zmienila, bo mąz mial ladniejsze. Cokolwiek to znaczy
Nie wiem, nie będę wypowiadać się za innych. U mnie właśnie tak było.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:15   #457
Paprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar Paprotka_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 4 488
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez j_fly Pokaż wiadomość
Dlaczego nie rozumiesz tego, że kobieta może sama z siebie chcieć przyjąć nazwisko męża? Może po prostu bardziej jej się podoba? Czy to od razu musi oznaczać, że nie jest się równorzędnym partnerem? Nie ogarniam takiego myślenia. Przecież to tylko możliwość wyboru, co jest chyba ważnym aspektem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Pewnie z tego samego powodu, dla którego Ty nie rozumiesz, że ja nie rozumiem Zwyczajnie mamy inne zdanie na ten temat i dla Ciebie jest to ok, dla mnie nie jest ok. Każda z nas zrobiła jak uważała. Nie rozumiem takiej decyzji, ale przyjmuję że nie każdy myśli jak ja.



Cytat:
Napisane przez j_fly Pokaż wiadomość
No ok, ale pisanie, że jest to "niewolnicze myślenie" jest wg mnie dziwne. Zmieniłam nazwisko z własnej woli, bo to męża bardziej mi się podoba. Po prostu. Nikt mnie do niczego nie zmuszał, więc niby dlaczego miałabym się czuć zniewolona

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Niewolniczym myśleniem jest dla mnie to w stylu "on na to nie pójdzie" "on się nie zgodzi" "co powie rodzina" itd. Mąż musi wyrazić zgodę, aby żona nie zmieniała nazwiska.


Cytat:
Napisane przez Ingrid80 Pokaż wiadomość
Coś w tym jest. Jakoś imienia nikt nie zmienia nawet jeśli mąż ma ładniejsze

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Od niedawna, od niedawna. W stosunkowo niedalekiej przeszłości nie mówiono by do Ciebie Ingrid tylko np. Maciejowo



Cytat:
Napisane przez PaulinciaKWC Pokaż wiadomość
Alez moze. Tylko nagle wiekszosc tutaj twierdzi, ze zmienila, bo mąz mial ladniejsze. Cokolwiek to znaczy

__________________
Czasami bywa się gołębiem a czasami pomnikiem.
----------------------------------------------------------
PRETENSJONALNY nie oznacza "pełen pretensji"
Za słownikiem PWN:
pretensjonalny to
1. «zachowujący się sztucznie, krygujący się»
2. «zbyt wyszukany, świadczący o złym guście»

Edytowane przez Paprotka_
Czas edycji: 2021-01-31 o 16:18
Paprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-01-31, 16:17   #458
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
zmiana nazwiska panieńskiego...

Równie często to właśnie kobieta ma ładniejsze nazwisko i jakoś faceci tak tłumnie nie zmieniają na jej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:20   #459
~Veronique
Zakorzenienie
 
Avatar ~Veronique
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 3 581
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Równie często to właśnie kobieta ma ładniejsze nazwisko i jakoś faceci tak tłumnie nie zmieniają na jej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Dokladnie tak!

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________

~Veronique jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:21   #460
zaaab
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 18
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

hmmmm Dzis juz jestem po rozwodzie i mam nieco inne podejście do tematu. A mianowicie po co zmieniać .....moje przecież było takie ładne
zaaab jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:22   #461
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Równie często to właśnie kobieta ma ładniejsze nazwisko i jakoś faceci tak tłumnie nie zmieniają na jej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Więc może to oni są zniewoleni, skoro nie zmienią nazwiska na żony (a bardzo by chcieli), bo "co inni powiedzą"

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-01-31, 16:48   #462
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez j_fly Pokaż wiadomość
Więc może to oni są zniewoleni, skoro nie zmienią nazwiska na żony (a bardzo by chcieli), bo "co inni powiedzą"

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

Jeżeli chcieliby, ale nie robią tego tylko ze względu na konwenanse, to owszem.

Ja nie wiem, bronisz tego zmieniania nazwiska tak samo jak mieszkania u teściów. Jak ktoś jest przekonany o słuszności swoich życiowych wyborów, to raczej nie powinien mieć tak wielkiej potrzeby tłumaczenia się z nich przed obcymi ludźmi


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:49   #463
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 22 549
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

yyy, ale ten wątek jest właśnie o tych wyborach życiowych, więc chyba nie ma nic dziwnego w wyjaśnieniu ich źródła?
18d73f41c1c01aef8fdf04b5e3282c14752c25f5_62181c6d1d29a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:56   #464
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez j_fly Pokaż wiadomość
To już jest subiektywna ocena Jeśli komuś bardziej podoba się nazwisko męża, to dlaczego nie może zmienić swojego? Chyba na tym polega wolność wyboru.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ciekawe, ze facetom prawie nigdy nie podoba się nazwisko narzeczonej

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:57   #465
j_fly
Zakorzenienie
 
Avatar j_fly
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 6 937
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Jeżeli chcieliby, ale nie robią tego tylko ze względu na konwenanse, to owszem.

Ja nie wiem, bronisz tego zmieniania nazwiska tak samo jak mieszkania u teściów. Jak ktoś jest przekonany o słuszności swoich życiowych wyborów, to raczej nie powinien mieć tak wielkiej potrzeby tłumaczenia się z nich przed obcymi ludźmi


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Czy ja się komuś tłumaczę? Nie rozumiem tych podwójnych standardów. Jak ktoś napisze, że nie zmienił nazwiska, bo to, to i to, to jest ok, a jak ja napisałam, że zmieniłam, bo bardziej mi się podoba, to wychodzi, że się tłumaczę wtf?
I nie wiem, dlaczego wyciągasz informacje z innych wątków. Nigdzie nie broniłam mieszkania u teściów, tylko pisałam, że nie jest tak, że zawsze wychodzi z tego syf, bo tak nie jest. Zauważyłam, że lubisz się mnie czepiać i za każdym razem mi to wypominasz. To trochę słabe. Z mojej strony koniec OT.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.


Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow

Edytowane przez j_fly
Czas edycji: 2021-01-31 o 17:11
j_fly jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 16:57   #466
Ingrid80
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 8 729
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez Paprotka_ Pokaż wiadomość
Pewnie z tego samego powodu, dla którego Ty nie rozumiesz, że ja nie rozumiem Zwyczajnie mamy inne zdanie na ten temat i dla Ciebie jest to ok, dla mnie nie jest ok. Każda z nas zrobiła jak uważała. Nie rozumiem takiej decyzji, ale przyjmuję że nie każdy myśli jak ja.






Niewolniczym myśleniem jest dla mnie to w stylu "on na to nie pójdzie" "on się nie zgodzi" "co powie rodzina" itd. Mąż musi wyrazić zgodę, aby żona nie zmieniała nazwiska.





Od niedawna, od niedawna. W stosunkowo niedalekiej przeszłości nie mówiono by do Ciebie Ingrid tylko np. Maciejowo






To prawda Bartoszowo

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Ingrid80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 17:48   #467
8c9538aac29bb5fbc2d31b2aac28a8f9b62d5c74_6584d267571b8
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 5 979
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Tobie się wydaje, że zmieniłaś z własnej woli i nikt cię nie zmuszał, ale w rzeczywistości to myślenie, że tak się po prostu robi i jest to coś naturalnego, jest tak głęboko zakorzenione, że większość ludzi się nawet nad tym nie zastanawia, ludzie często podświadomie robią to, czego społeczeństwo od nich oczekuje, nawet jeśli nikt cię dosłownie do tego nie "zmuszał".

Gdyby ta tradycja nie była tak zakorzeniona w polskim społeczeństwie, to pewnie byś nie zmieniła nazwiska, nawet gdybyś uważała nazwisko męża za ładniejsze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Gdyby nie tradycje i kultura to Świat w ogóle wyglądałby inaczej, przecież pod to możesz wszystko podciągnąć.

Gdyby nie tradycja to w ogóle nie byłoby tego fioletowego forum o paznokciach.
8c9538aac29bb5fbc2d31b2aac28a8f9b62d5c74_6584d267571b8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 18:28   #468
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

[1=8c9538aac29bb5fbc2d31b2 aac28a8f9b62d5c74_6584d26 7571b8;88477254]Gdyby nie tradycje i kultura to Świat w ogóle wyglądałby inaczej, przecież pod to możesz wszystko podciągnąć.

Gdyby nie tradycja to w ogóle nie byłoby tego fioletowego forum o paznokciach.[/QUOTE]

Wypowiedz tak absurdalna i od czapy, ze serio nie mam pojecia jak sie do tego odniesc
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 19:56   #469
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Równie często to właśnie kobieta ma ładniejsze nazwisko i jakoś faceci tak tłumnie nie zmieniają na jej


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
daleko szukać nie muszę - męża kuzynki mąż nazywał się Koza i po ślubie przyjął nazwisko żony, dzieci też. da się, jak widać.
__________________
.

Life doesn't give you people that you want, it gives you the people that you need.
🤍


______________________
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-01-31, 20:54   #470
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
daleko szukać nie muszę - męża kuzynki mąż nazywał się Koza i po ślubie przyjął nazwisko żony, dzieci też. da się, jak widać.

Od kiedy "tłumnie" oznacza jedną osobę?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 21:14   #471
czekooczekolada
Zakorzenienie
 
Avatar czekooczekolada
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 10 058
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Od kiedy "tłumnie" oznacza jedną osobę?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
a czy podany jeden przykład oznacza, że jest tylko jedna osoba zmieniająca nazwisko na nazwisko żony? założę się, że nie.
__________________
.

Life doesn't give you people that you want, it gives you the people that you need.
🤍


______________________
czekooczekolada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-01-31, 21:46   #472
melkmeisje
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2007-08
Wiadomości: 10 690
GG do melkmeisje
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez czekooczekolada Pokaż wiadomość
a czy podany jeden przykład oznacza, że jest tylko jedna osoba zmieniająca nazwisko na nazwisko żony? założę się, że nie.

To co to oznacza? Podpowiem - nic. To jest tak znikomy procent, że wręcz marginalny. Jedyne czego dowodzi, to że taka opcja jest jak najbardziej możliwa, ale temu nikt tu nie zaprzeczał, wręcz przeciwnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
melkmeisje jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-08, 22:30   #473
Michiru
Zakorzenienie
 
Avatar Michiru
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 6 731
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez melkmeisje Pokaż wiadomość
Tobie się wydaje, że zmieniłaś z własnej woli i nikt cię nie zmuszał, ale w rzeczywistości to myślenie, że tak się po prostu robi i jest to coś naturalnego, jest tak głęboko zakorzenione, że większość ludzi się nawet nad tym nie zastanawia, ludzie często podświadomie robią to, czego społeczeństwo od nich oczekuje, nawet jeśli nikt cię dosłownie do tego nie "zmuszał".

Gdyby ta tradycja nie była tak zakorzeniona w polskim społeczeństwie, to pewnie byś nie zmieniła nazwiska, nawet gdybyś uważała nazwisko męża za ładniejsze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Rozwaliłaś mi uczucia tym "Tobie się wydaje...". Nie wiem, jak jej, ale mi się nie wydaje za to mam swoje własne przekonania i ogólnie totalnie wywalone na tradycję i to, co innych zdaniem powinnam zrobić. Ostatnie 12 lat mnie tego nauczyło

Nie jesteśmy z TŻtem po ślubie na obecną chwilę. Dzieci mają nazwisko po tacie. Nie dlatego, że on się uparł. Nie dlatego, że ktoś sobie nie wyobraża inaczej. Nie dlatego, że taka tradycja czy że kobieta "daje dzieci, a mężczyzna nazwisko". Dlatego, że ja taką podjęłam decyzję załatwiając w urzędzie uznanie jednego czy drugiego dziecka. Powiedzmy, że taki miałam kaprys, ale najważniejsze że to mój kaprys obecnie noszę 3 nazwisko w życiu nie hajtając i nie rozwodząc się ani razu i nie jest ono częścią mojej osobowości na tyle, żebym nie mogła się z nim po ślubie pożegnać. Nie będzie to dla mnie osobiście ujmą, ale powiedzmy, że rozumiem ten tok myślenia. Wg TŻta pozostanie przy własnym nazwisku po ślubie jest całkiem normalne, zostawia to mi, bo to i tak niczego nie zmienia. A ja zapewne podjęłabym decyzję w ostatnim momencie, jakbym już doszła do wniosku, które nazwisko wolę.

Co do utrudniania życia.... Mam inne nazwisko niż dzieciaki i na ogół nie ma z tym problemu. Chyba ludzie są coraz bardziej do tego przyzwyczajeni. Jedyny problem pojawia się w luxmedzie, gdzie muszę masę papierków wypełniać, zawsze jest to poprzedzone pytaniem o inne nazwisko niż dzieci. I niesłychanie mnie to wkurza...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Michiru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-02-13, 09:56   #474
Niezapominajka09
Rozeznanie
 
Avatar Niezapominajka09
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 725
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Michiru, a mogę zapytać jak to się stało, że masz 3. nazwisko z kolei? Zmieniałas jak rozumiem w urzędzie, ale zastanawiam się czy taka zmiana jest trudna i czy nie czepiają się, że znowu chcesz zmienić? Bo raz zmienić rozumiem, ale czy urzędnicy nie patrzą krzywo albo nie trzeba się nieźle naargumentowac, żeby dobić swego? I jeśli mogę, z jakiego powodu zmieniałas po raz kolejny? Przepraszam że tak dociekam, ale dla mnie to bardzo niespotykana sytuacja.
Niezapominajka09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-03, 14:29   #475
Michiru
Zakorzenienie
 
Avatar Michiru
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 6 731
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez Niezapominajka09 Pokaż wiadomość
Michiru, a mogę zapytać jak to się stało, że masz 3. nazwisko z kolei? Zmieniałas jak rozumiem w urzędzie, ale zastanawiam się czy taka zmiana jest trudna i czy nie czepiają się, że znowu chcesz zmienić? Bo raz zmienić rozumiem, ale czy urzędnicy nie patrzą krzywo albo nie trzeba się nieźle naargumentowac, żeby dobić swego? I jeśli mogę, z jakiego powodu zmieniałas po raz kolejny? Przepraszam że tak dociekam, ale dla mnie to bardzo niespotykana sytuacja.
To nie ja wszystko załatwiałam. Mieliśmy skomplikowaną sytuację rodzinną, więc do 13 r.z Mialam już panieńskie nazwisko matki, nazwisko po ojcu rodzonym, a potem (czyli obecnie) po ojczymie. Z żadnym nie czuję się zbytnio związana, bez problemu mogłabym zmienić.
I wiem, że nie ma zbyt dużo osób w mojej sytuacji tak naprawdę, ale jest sporo które zmieniają nie dlatego, że czują się wielce zmuszane czy zobligowane do tego. Jeśli same podejmują decyzję to jest to ok, nie trzeba nikogo wtłaczać w ramy jakiejś zahukanej tradycjonastki nie wiedzącej, że można inaczej. Jeśli rzeczywiście ktoś czuje się zmuszany i robi to przeciwko sobie - wtedy jest problem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Michiru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-03, 16:44   #476
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez Michiru Pokaż wiadomość

Rozwaliłaś mi uczucia tym "Tobie się wydaje...". Nie wiem, jak jej, ale mi się nie wydaje za to mam swoje własne przekonania i ogólnie totalnie wywalone na tradycję i to, co innych zdaniem powinnam zrobić. Ostatnie 12 lat mnie tego nauczyło

Nie jesteśmy z TŻtem po ślubie na obecną chwilę. Dzieci mają nazwisko po tacie. Nie dlatego, że on się uparł. Nie dlatego, że ktoś sobie nie wyobraża inaczej. Nie dlatego, że taka tradycja czy że kobieta "daje dzieci, a mężczyzna nazwisko". Dlatego, że ja taką podjęłam decyzję załatwiając w urzędzie uznanie jednego czy drugiego dziecka. Powiedzmy, że taki miałam kaprys, ale najważniejsze że to mój kaprys obecnie noszę 3 nazwisko w życiu nie hajtając i nie rozwodząc się ani razu i nie jest ono częścią mojej osobowości na tyle, żebym nie mogła się z nim po ślubie pożegnać. Nie będzie to dla mnie osobiście ujmą, ale powiedzmy, że rozumiem ten tok myślenia. Wg TŻta pozostanie przy własnym nazwisku po ślubie jest całkiem normalne, zostawia to mi, bo to i tak niczego nie zmienia. A ja zapewne podjęłabym decyzję w ostatnim momencie, jakbym już doszła do wniosku, które nazwisko wolę.

Co do utrudniania życia.... Mam inne nazwisko niż dzieciaki i na ogół nie ma z tym problemu. Chyba ludzie są coraz bardziej do tego przyzwyczajeni. Jedyny problem pojawia się w luxmedzie, gdzie muszę masę papierków wypełniać, zawsze jest to poprzedzone pytaniem o inne nazwisko niż dzieci. I niesłychanie mnie to wkurza...

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Mnie w luxmedzie nie pytają.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-06, 14:38   #477
Michiru
Zakorzenienie
 
Avatar Michiru
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 6 731
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Mnie właśnie pytają i mam zamiar w końcu zapytać dlaczego, bo ile można wypełniać dziwnych papierków
Michiru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-07, 20:48   #478
Niezapominajka09
Rozeznanie
 
Avatar Niezapominajka09
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 725
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez Michiru Pokaż wiadomość
To nie ja wszystko załatwiałam. Mieliśmy skomplikowaną sytuację rodzinną, więc do 13 r.z Mialam już panieńskie nazwisko matki, nazwisko po ojcu rodzonym, a potem (czyli obecnie) po ojczymie. Z żadnym nie czuję się zbytnio związana, bez problemu mogłabym zmienić.
I wiem, że nie ma zbyt dużo osób w mojej sytuacji tak naprawdę, ale jest sporo które zmieniają nie dlatego, że czują się wielce zmuszane czy zobligowane do tego. Jeśli same podejmują decyzję to jest to ok, nie trzeba nikogo wtłaczać w ramy jakiejś zahukanej tradycjonastki nie wiedzącej, że można inaczej. Jeśli rzeczywiście ktoś czuje się zmuszany i robi to przeciwko sobie - wtedy jest problem.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Rozumiem. No ja miałam pomysł zmienić nazwisko po 18stce na panieńskie mamy lub babci, ale porzuciłam ten pomysł, trochę żałuję. Myslalam, że za plus minus 10 lat i tak zmienię wychodząc za mąż no ale jednak nie i teraz to już bez sensu
Niezapominajka09 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-05-20, 22:31   #479
patrysia34
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 9
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Tak rozkminiacie, rozmkminiacie, a ja już znam jedną co przeżywała zmianę nazwiska na męża, było wielkie oooh ahh, po jakiś trzech latach była już rozwódką z nazwiskiem panieńskim, a obecnie jest ,,oh ah" z kolejnym nazwiskiem nowego męża

Znam też taką co miała jakieś tam swoje panieńskie, potem wyszła za mąż- zmieniła, następnie wyszła ponownie za mąż- dołączyła sobie drugie, a potem trzeci raz wyszła za mąż i... zmieniła końcówkę

Znam też taką co jak wyszła za mąż zmieniła na męża, potem po rozwodzie została przy nazwisku męża. Jak wyszła ponownie za mąż to dorobiła sobie drugie... a obecnie już dodatku nie ma

I po co to kombinować?
Moja koleżanka została przy swoim. Też myślę nad takim rozwiązaniem, albo ewentualnie podwójne. Zmiana? W życiu. Za dużo osób mnie kojarzy pod panieńskim nazwiskiem.
Moja koleżanka tyle razy w pracy musiała tłumaczyć ,,kim ona jest" i że ,,ona to ona", że żałuje teraz zmiany, bo wiecznie i tak w nazwisku musiała podawać swoje panieńskie
patrysia34 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-05-21, 16:53   #480
Voytkova
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 1 451
Dot.: zmiana nazwiska panieńskiego...

Cytat:
Napisane przez patrysia34 Pokaż wiadomość
Tak rozkminiacie, rozmkminiacie, a ja już znam jedną co przeżywała zmianę nazwiska na męża, było wielkie oooh ahh, po jakiś trzech latach była już rozwódką z nazwiskiem panieńskim, a obecnie jest ,,oh ah" z kolejnym nazwiskiem nowego męża

Znam też taką co miała jakieś tam swoje panieńskie, potem wyszła za mąż- zmieniła, następnie wyszła ponownie za mąż- dołączyła sobie drugie, a potem trzeci raz wyszła za mąż i... zmieniła końcówkę

Znam też taką co jak wyszła za mąż zmieniła na męża, potem po rozwodzie została przy nazwisku męża. Jak wyszła ponownie za mąż to dorobiła sobie drugie... a obecnie już dodatku nie ma

I po co to kombinować?
Moja koleżanka została przy swoim. Też myślę nad takim rozwiązaniem, albo ewentualnie podwójne. Zmiana? W życiu. Za dużo osób mnie kojarzy pod panieńskim nazwiskiem.
Moja koleżanka tyle razy w pracy musiała tłumaczyć ,,kim ona jest" i że ,,ona to ona", że żałuje teraz zmiany, bo wiecznie i tak w nazwisku musiała podawać swoje panieńskie

Dokładnie ,w dzisiejszych czasach kiedy co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem przyjmowanie nazwiska męża jest bez sensu .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Voytkova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-02-06 19:25:14


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:05.