Zioła w kuchni - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-01-04, 20:44   #1
kilogram_tapety
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 10

Zioła w kuchni


Hej Dziewczyny!

"Nowy rok, nowa ja", wiadomo. Mam bardzo ambitny plan "wzięcia się za siebie", bo w 2017 roku naprawdę bardzo się zaniedbałam.

Ćwiczenia to nic w porównaniu z wyeliminowaniem słodyczy i soli z diety, ale cóż- trzeba.
I właśnie o sól chciałam Was zapytać.
Kiedyś słyszałam, że używanie ziół zamiast soli jest 100 razy lepszym rozwiązaniem- w sumie to logiczne. Niestety, wcale a wcale nie znam się na ziołach, nie wiem jak smakują, jak, ile i do czego stosować.
Jeśli któraś z Was używa ziół w kuchni, mogłaby podpowiedzieć, którymi zastąpić sól?
kilogram_tapety jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 09:02   #2
Adrianna_8
Zakorzenienie
 
Avatar Adrianna_8
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 9 612
Dot.: Zioła w kuchni

Cytat:
Napisane przez kilogram_tapety Pokaż wiadomość
Hej Dziewczyny!

"Nowy rok, nowa ja", wiadomo. Mam bardzo ambitny plan "wzięcia się za siebie", bo w 2017 roku naprawdę bardzo się zaniedbałam.

Ćwiczenia to nic w porównaniu z wyeliminowaniem słodyczy i soli z diety, ale cóż- trzeba.
I właśnie o sól chciałam Was zapytać.
Kiedyś słyszałam, że używanie ziół zamiast soli jest 100 razy lepszym rozwiązaniem- w sumie to logiczne. Niestety, wcale a wcale nie znam się na ziołach, nie wiem jak smakują, jak, ile i do czego stosować.
Jeśli któraś z Was używa ziół w kuchni, mogłaby podpowiedzieć, którymi zastąpić sól?
Mój tato zamiast soli używał oregano.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Adrianna_8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-07, 09:51   #3
Ervisha
Zakorzenienie
 
Avatar Ervisha
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 88 472
Dot.: Zioła w kuchni

Ja używałam i używam mieszanki ziół prowansalskich Dobry jest też pieprz ziołowy Prymat (nie jest to reklama... najbardziej odpowiada mi ta mieszanka ziół)
__________________

Książki potrzebują nowego domu


Ervisha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-16, 10:36   #4
Martyna65
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 9
Dot.: Zioła w kuchni

Ja bardzo często używam sproszkowanego czosnku i pieprzu ziołowego. Słyszałam, że kurkuma jest bardzo zdrowa. Ktoś próbował?
Martyna65 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-16, 12:48   #5
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Zioła w kuchni

Lubię kurkumę, jest subtelniejsza od papryki a fajnie ożywia potrawę.
Trzeba eksperymentować żeby znaleźć przyprawy które nam najbardziej odpowiadają.
Ale nie uważam że warto całkiem rezygnować z soli. Ograniczyć, owszem, włączając w dietę przy okazji różnorodne inne przyprawy, ale całkowitą rezygnację nie uważam za potrzebną
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-16, 13:17   #6
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Zioła w kuchni

Cytat:
Napisane przez _Matilde_ Pokaż wiadomość
Ale nie uważam że warto całkiem rezygnować z soli. Ograniczyć, owszem, włączając w dietę przy okazji różnorodne inne przyprawy, ale całkowitą rezygnację nie uważam za potrzebną
Lekarze uważają inaczej. W jedzeniu, które spożywamy, jest już wystarczająco dużo soli, tak, że zdecydowanie nie ma potrzeby dosalać innych rzeczy.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-16, 15:09   #7
_Matilde_
Biała Dama
 
Avatar _Matilde_
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: świętokrzyskie
Wiadomości: 6 434
Dot.: Zioła w kuchni

No ja lekarzem nie jestem i go nie udaję. Kiedyś nie soliłam przypraw w ogóle i mi smakowały, tak samo jak nie używałam cukru, teraz mi się smak zmienił i powoli wracam. Wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. Jeśli ktoś je dużo fast foodów i przetworzonego jedzenia to na pewno przekracza parokrotnie zalecaną dawkę soli. Ale sól sama w sobie nie jest złem. Jest chociażby najbardziej naturalnym konserwantem. Dostarcza sodu który jest ważny dla metabolizmu.
I nie jestem za rewolucyjnym podejściem do diety, jeśli chcemy odejść od jedzenia czegoś najlepiej to robić stopniowo a nie eliminować z dnia na dzień
__________________
Weź głęboki wdech
Życie wokół ciebie słodkie jest jak bananowy dżem


Webook
Filmweb
Last.fm
_Matilde_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-01-16, 17:21   #8
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Zioła w kuchni

Z umiarem - właśnie. A jednak zdecydowana większość z nas używa soli o wiele za dużo, niż za mało. Nie trzeba nawet żywić się non stop w KFC czy pochłaniać krakersy lub inne paluszki solone. Cała masa soli (i cukru) jest specjalnie dodawana w ilościach zdecydowanie większych niż konieczne czy pożądane do wydawałoby się normalnych produktów - choćby głupi ketchup. Do tego normalne jedzenie, w których sól występuje z konieczności - ryby wędzone, śledzie.

Uważam, że o niedobór soli dzisiaj naprawdę trudno. Jeśli ktoś lubi coś dosolić dla smaku to na zdrowie, ale koniecznością tego absolutnie bym nie nazwała.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-29, 13:44   #9
mrs_prowitamina
Przyczajenie
 
Avatar mrs_prowitamina
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 8
Dot.: Zioła w kuchni

Przyprawy nie są szalenie drogie. Wahają się ok. 1,20zł. Kup sobie kilka różnych i poeksperymentuj. Dla mnie to one nadają smak potrawom. Nie wyobrażam sobie kuchni bez nich... Oregano, bazylia, majeranek, rozmaryn, zioła prowansalskie, tymianek.
mrs_prowitamina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-29, 21:58   #10
KentuckyG
Raczkowanie
 
Avatar KentuckyG
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 306
Dot.: Zioła w kuchni

Ostatnio knorr wypuścił fajne przyprawy np. rozmaryn z Maroko, kurkuma z Indii, tymianek z Polski i jakieś inne jeszcze, ale nie pamiętam. Naturalne i ładnie podkręcają smak potraw, a dużo nie kosztują. Ja jestem, zadowolona.
KentuckyG jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-30, 11:18   #11
agata9m
Przyczajenie
 
Avatar agata9m
 
Zarejestrowany: 2018-01
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 2
Dot.: Zioła w kuchni

Możesz używać soli, ale w małych ilościach. O wiele zdrowsza jest sól himalajska, którą można znaleźć w coraz więcej sklepach,ma ona różowy odcień. Zawiera dużo potasu, wapnia i żelaza.
Jeżeli nie chcesz używać żadnej soli, możesz używać zwykłych ziół takich jak tymianek, bazylia czy zioła prowansalskie. Ja akurat stosuje sól do niektórych rzeczy, np. do jajek, bo nie potrafię inaczej ale do kanapek zawsze używam oregano
agata9m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-01-31, 09:18   #12
ChmielAnka90
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 27
Dot.: Zioła w kuchni

Kilka podstawowych ziół zawsze warto mieć w doniczkach (bazylia, oregano, mięta).

Ja kiedy robię pieczone ziemniaki to wykorzystuje właśnie bazylię, oregano, wędzoną paprykę itd.

Lubczyk nazywany jest naturalną przyprawą maggi - może warto go wypróbować?
ChmielAnka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-31, 12:29   #13
martailasia
Przyczajenie
 
Avatar martailasia
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 3
Dot.: Zioła w kuchni

Kiedyś myślałam, że bardzo trudno jest zastąpić sól w kuchni, ale jak trochę poszperałam to wiele się dowiedziałam o ziołach. O niektórych ziołach nawet nie miałam pojęcia! Do sosów, omletów czy jajecznicy można dodać estragon, bo ma łagodny smak. Rośliny strączkowe i ryby doprawiam kolendrą, a do mięs i sałatek lubię dodać lubczyk
__________________
Oczy miałam oszalałe ze strachu, ale pod niepewnością kryła się nadzieja i była potężniejsza niż wszystko inne.
J. Murgia
martailasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-31, 17:42   #14
MyaMK
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-06
Wiadomości: 344
Dot.: Zioła w kuchni

Cytat:
Napisane przez KentuckyG Pokaż wiadomość
Ostatnio knorr wypuścił fajne przyprawy np. rozmaryn z Maroko, kurkuma z Indii, tymianek z Polski i jakieś inne jeszcze, ale nie pamiętam. Naturalne i ładnie podkręcają smak potraw, a dużo nie kosztują. Ja jestem, zadowolona.
Kupiłam ostatnio z tej serii Cebulę z USA i mój ukochany Majeranek z krajów śródziemnomorskich Te dwie przypracy u mnie schodzą w ogromnych ilościach. Plus za to, że majeranek wygląda idealnie jak na zdjęciu.



Jesli o sól chodzi to staram sie używac jej minimalnych ilości i to głównie do ziemniaków czy ryżu.
MyaMK jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-01, 14:18   #15
Sandieke
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 124
Dot.: Zioła w kuchni

Tymianek, najlepiej swiezy, do warzyw! Wprawdzie nie jest jak sol, bo jest wrecz slodkawy ale genialnie nadaje sie do wielu warzyw i nie trzeba ich wtedy w ogole solic.
Przynajmniej mi bardzo smakuje. Uzywam glownie do pieczonych warzyw lub zup-kremow, z tym, ze do zup zawsze dodaje odrobine soli.

Dobra sol tez nie jest taka zla - morska, himalajska czy klodawska. Byle nie przesadzac z iloscia.
Sandieke jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-03, 16:29   #16
natalcia250
sentimental animal
 
Avatar natalcia250
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 287
Dot.: Zioła w kuchni

ja używam strasznie dużo przypraw, lubię mocno przyprawione dania papryka ostra, słodka, wędzona, majeranek, tymianek, oregano, bazylia, zioła prowansalskie, curry, kurkuma, cynamon - tych chyba używam najczęściej, choć mam ich cały worek nie wyobrażam sobie nie przyprawiać dań, często to właśnie przyprawy "robią robotę".
natalcia250 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-04, 10:36   #17
513900e90b83d91c2e26787f916d5639aed43c42
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 319
Dot.: Zioła w kuchni

Najbardziej "słony" smak robi cytryna. Choć nie do wszystkiego pasuje.
Natomiast z przypraw polecam tymianek, koperek, pietruszkę i majeranek.
513900e90b83d91c2e26787f916d5639aed43c42 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-02-04 11:36:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:20.