Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-11-24, 10:07   #1
alibera
Raczkowanie
 
Avatar alibera
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: Mielec
Wiadomości: 47

Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze


Cześć Wszystkim buszując po blogach i szukając przepisu na tonik z kwasem salicylowym natrafiłam tylko na takie, które rozpuszczane są w alkoholu lub PEG , które moja skora szczegónie źle znosi. Czy znacie jakiś przepis na rozpuszczenie 2% salicylowego ale bez tych dwóch składników?
alibera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-24, 10:25   #2
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Cytat:
Napisane przez alibera Pokaż wiadomość
Cześć Wszystkim buszując po blogach i szukając przepisu na tonik z kwasem salicylowym natrafiłam tylko na takie, które rozpuszczane są w alkoholu lub PEG , które moja skora szczegónie źle znosi. Czy znacie jakiś przepis na rozpuszczenie 2% salicylowego ale bez tych dwóch składników?
Cytat z Mazideł:
Rozpuszczalność: rozpuszczalny w tłuszczach (olej słonecznikowy i macerat na bazie oleju słonecznikowego, olej rycynowy) i alkoholu etylowym 95% (spirytusie).
Poza tym masz jeszcze PEG, który już wymieniłaś. Nie ma innych opcji. Skoro twoja skóra źle znosi PEG i alko, to pozostają Ci peelingi na oleju.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-24, 14:36   #3
zapaałka
Zakorzenienie
 
Avatar zapaałka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 5 805
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Teoretycznie istnieje możliwość przygotowania toniku bez użycia alkoholu i PEGu, w praktyce jednak różnie to wygląda i często taki tonik po prostu się nie udaje:
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/i/Be...k-alantoina/42
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/i/To...olowy-z-BHA/49

Dlaczego boisz się alkoholu i glikolu? Jeżeli chodzi na przykład o działanie wysuszające, to tonik taki można przygotować przy niewielkim udziale rozpuszczalników, a dodatkowo wzbogacić o substancje nawilżające, które będą niwelowały działanie wysuszające alkoholu, np. glicerynę czy hydromanil.
__________________
WYMIANKA: kosmetyki, ubrania, WISHlista.
zapaałka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-24, 14:56   #4
chimay
Zakorzenienie
 
Avatar chimay
 
Zarejestrowany: 2011-11
Lokalizacja: Niemcy
Wiadomości: 25 326
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
Teoretycznie istnieje możliwość przygotowania toniku bez użycia alkoholu i PEGu, w praktyce jednak różnie to wygląda i często taki tonik po prostu się nie udaje:
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/i/Be...k-alantoina/42
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/i/To...olowy-z-BHA/49
Mnie kiedyś nawet z alko nie wychodził, więc za te przepisy bym się wtedy nie brała. Salicyl to jest ciężki zawodnik, krystalizuje się też na tym moim profesjonalnym płynie Glymedu przy ujściu butelki. Co prawda w małym stopniu, ale jednak, a flaszka jest matowa, więc nie wiem, co się tam w środku dzieje.
chimay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-24, 15:11   #5
zapaałka
Zakorzenienie
 
Avatar zapaałka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 5 805
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Mnie kiedyś nawet z alko nie wychodził, więc za te przepisy bym się wtedy nie brała. Salicyl to jest ciężki zawodnik, krystalizuje się też na tym moim profesjonalnym płynie Glymedu przy ujściu butelki. Co prawda w małym stopniu, ale jednak, a flaszka jest matowa, więc nie wiem, co się tam w środku dzieje.
Nie robiłam nigdy toniku 2% BHA przy użyciu tylko 3 składników (ciężko wyłapać tutaj dokładne proporcje alko i wody, jeżeli chce się dodać spirytus w minimalnym stężeniu), ale z dodatkiem emulgatora - solubilizatora tonik wychodzi mi bez problemu za każdym razem Nigdy za to nie mógł mi wyjść tonik 2% BHA + 8% mlekowego z przepisu z Mazideł, ale zmieniałam proporcje dotąd aż nie wyszedł idealny, więc przy odrobinie samozaparcia, myślę że można powalczyć i z tym tonikiem bezalkoholowym
__________________
WYMIANKA: kosmetyki, ubrania, WISHlista.
zapaałka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-26, 12:52   #6
alibera
Raczkowanie
 
Avatar alibera
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: Mielec
Wiadomości: 47
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
Teoretycznie istnieje możliwość przygotowania toniku bez użycia alkoholu i PEGu, w praktyce jednak różnie to wygląda i często taki tonik po prostu się nie udaje:
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/i/Be...k-alantoina/42
https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/i/To...olowy-z-BHA/49

Dlaczego boisz się alkoholu i glikolu? Jeżeli chodzi na przykład o działanie wysuszające, to tonik taki można przygotować przy niewielkim udziale rozpuszczalników, a dodatkowo wzbogacić o substancje nawilżające, które będą niwelowały działanie wysuszające alkoholu, np. glicerynę czy hydromanil.
Pracuję nad tym, aby utrzymać dobrą równowagę skóry i nie naruszać zbytnio jej bariery skórnej, jeśli t zrobię - wysyp wulkanów cystowatych murowany - czyli po alko i PEG, bez względu na to, co obok dodam do przepisu. Swoją drogą kwas salicylowy to trudny przypadek, nie z wszystkim można łączyć, choć z gliceryną akurat na pewno nie będzie problemu, bo ją właściwie wszędzie można dodawać.

---------- Dopisano o 13:48 ---------- Poprzedni post napisano o 13:46 ----------

Cytat:
Napisane przez chimay Pokaż wiadomość
Mnie kiedyś nawet z alko nie wychodził, więc za te przepisy bym się wtedy nie brała. Salicyl to jest ciężki zawodnik, krystalizuje się też na tym moim profesjonalnym płynie Glymedu przy ujściu butelki. Co prawda w małym stopniu, ale jednak, a flaszka jest matowa, więc nie wiem, co się tam w środku dzieje.
Dziękuję za linki. Tylko, że to są przepisy na toniki z salicylanem sodu, a nie kwasem salicylowym. Swoją drogą powinni napisać tam tą informację, sól a kwas w czystej postaci robi różnicę. Tak, ja też zauważyłam np. w spirytusie salicylowym, że kwas krystalizuje przy ujściu

---------- Dopisano o 13:52 ---------- Poprzedni post napisano o 13:48 ----------

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
Nie robiłam nigdy toniku 2% BHA przy użyciu tylko 3 składników (ciężko wyłapać tutaj dokładne proporcje alko i wody, jeżeli chce się dodać spirytus w minimalnym stężeniu), ale z dodatkiem emulgatora - solubilizatora tonik wychodzi mi bez problemu za każdym razem Nigdy za to nie mógł mi wyjść tonik 2% BHA + 8% mlekowego z przepisu z Mazideł, ale zmieniałam proporcje dotąd aż nie wyszedł idealny, więc przy odrobinie samozaparcia, myślę że można powalczyć i z tym tonikiem bezalkoholowym
Etanolu wystarczy 15 do 16% na 2% salicylowego. Tak wychodzi z przeliczeń, to minimalna ilość ale taka, że rozpuści się wszystko. tutaj masz przeliczenia cyt. od ervish
http://vpx.pl/image/dIUF

Ten przepis z mazideł na moje oko zawiera za mało alkoholu. A po co tam dodawali emulgator..? Nie słyszałam, żeby polepszał rozpuszczalność kwasu salicylowego, a tylko tyle, że pogarsza jego penetrację.. przecież tam jest tylko jedna faza, wodna.

Nowy pomysł, fajnie Jakiego solubizatora używałaś?

Edytowane przez alibera
Czas edycji: 2015-11-26 o 13:00
alibera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-26, 20:52   #7
zapaałka
Zakorzenienie
 
Avatar zapaałka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 5 805
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Cytat:
Napisane przez alibera Pokaż wiadomość
Swoją drogą kwas salicylowy to trudny przypadek, nie z wszystkim można łączyć, choć z gliceryną akurat na pewno nie będzie problemu, bo ją właściwie wszędzie można dodawać.

To prawda, że nie jest tak uniwersalny jak inne kwasy, ale IMO nie ma co narzekać, da się go połączyć z kilkoma składnikami i wyczarować różne kosmetyki W toniku z gliceryną miesza się bardzo dobrze

Cytat:
Dziękuję za linki. Tylko, że to są przepisy na toniki z salicylanem sodu, a nie kwasem salicylowym. Swoją drogą powinni napisać tam tą informację, sól a kwas w czystej postaci robi różnicę. Tak, ja też zauważyłam np. w spirytusie salicylowym, że kwas krystalizuje przy ujściu

Nie znam się na chemii aż tak dobrze, zakładam, że większość osób, które merdają swoje kosmetyki to podobnie jak ja laicy w tej kwestii, więc skoro w przepisie jest kwas i soda to przyjmuje, że to kwas i soda, a nie salicylan sodu i taka informacja niewiele by dla mnie zmieniła (nawet nie wiem co to ). W temacie przepisów z kwasem salicylowym, a zwłaszcza toników i peelingów kręcę się już kilka lat, poza przepisem z ZSK nigdy i nigdzie nie spotkałam się z udaną próbą połączenia tego kwasu z wodą jako rozpuszczalnikiem.


Cytat:
Etanolu wystarczy 15 do 16% na 2% salicylowego. Tak wychodzi z przeliczeń, to minimalna ilość ale taka, że rozpuści się wszystko. tutaj masz przeliczenia cyt. od ervish
http://vpx.pl/image/dIUF

Ten przepis z mazideł na moje oko zawiera za mało alkoholu. A po co tam dodawali emulgator..? Nie słyszałam, żeby polepszał rozpuszczalność kwasu salicylowego, a tylko tyle, że pogarsza jego penetrację.. przecież tam jest tylko jedna faza, wodna.

Nowy pomysł, fajnie Jakiego solubizatora używałaś?
W moim przypadku tonik 2/8% udał się właśnie dopiero po zwiększeniu ilości alkoholu i emulgatora, natomiast dziewczyny na forum pisały, że im tonik z przepisu udaje się bez problemu (podobną odpowiedź dostałam też z Mazideł). Mnie alkohol nie jest aż tak straszny, więc kilka % w tą czy tamtą różnicy nie robi, ważne, że tonik się udaje

Poza blogiem, który cytujesz (swoją drogą dziewczyna z mojego miasta, a pierwszy raz widzę w sieci blog z tyloma informacjami o SA ), nigdy wcześniej nie spotkałam się ze stwierdzeniem, żeby Polysorbate 80 pogarszał penetrację kwasu. Pytasz po co w przepisie emulgator, a Polysorbate 80 jest właśnie solubizatorem Nie chce podważać wiedzy tej dziewczyny, ale dla mnie proporcje które zamieściłaś to kompletna bzdura, no chyba, że używam jakiegoś lipnego spirytusu W przepisie z Mazideł użyto 15% spirytusu 95% i "tylko" 75% wody. Przy takich proporcjach, rozpuszczony kwas momentalnie zmienia się w "galaretkę" i chcąc go z powrotem przywrócić do postaci toniku trzeba dodać emulgator. W przepisie ervish etanol ma zaledwie 70%, a w dodatku wody jest aż 82%, więc na moje oko to tym bardziej nie ma szansy się udać. Jeśli będzie trzeba spróbuję wykonać ten tonik, zrobiłabym to nawet teraz, ale chwilowo wyszedł mi zarówno spirytus jak i kwas
__________________
WYMIANKA: kosmetyki, ubrania, WISHlista.
zapaałka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-11-27, 15:37   #8
alibera
Raczkowanie
 
Avatar alibera
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: Mielec
Wiadomości: 47
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość

To prawda, że nie jest tak uniwersalny jak inne kwasy, ale IMO nie ma co narzekać, da się go połączyć z kilkoma składnikami i wyczarować różne kosmetyki W toniku z gliceryną miesza się bardzo dobrze


Nie znam się na chemii aż tak dobrze, zakładam, że większość osób, które merdają swoje kosmetyki to podobnie jak ja laicy w tej kwestii, więc skoro w przepisie jest kwas i soda to przyjmuje, że to kwas i soda, a nie salicylan sodu i taka informacja niewiele by dla mnie zmieniła (nawet nie wiem co to ). W temacie przepisów z kwasem salicylowym, a zwłaszcza toników i peelingów kręcę się już kilka lat, poza przepisem z ZSK nigdy i nigdzie nie spotkałam się z udaną próbą połączenia tego kwasu z wodą jako rozpuszczalnikiem.


W moim przypadku tonik 2/8% udał się właśnie dopiero po zwiększeniu ilości alkoholu i emulgatora, natomiast dziewczyny na forum pisały, że im tonik z przepisu udaje się bez problemu (podobną odpowiedź dostałam też z Mazideł). Mnie alkohol nie jest aż tak straszny, więc kilka % w tą czy tamtą różnicy nie robi, ważne, że tonik się udaje

Poza blogiem, który cytujesz (swoją drogą dziewczyna z mojego miasta, a pierwszy raz widzę w sieci blog z tyloma informacjami o SA ), nigdy wcześniej nie spotkałam się ze stwierdzeniem, żeby Polysorbate 80 pogarszał penetrację kwasu. Pytasz po co w przepisie emulgator, a Polysorbate 80 jest właśnie solubizatorem Nie chce podważać wiedzy tej dziewczyny, ale dla mnie proporcje które zamieściłaś to kompletna bzdura, no chyba, że używam jakiegoś lipnego spirytusu W przepisie z Mazideł użyto 15% spirytusu 95% i "tylko" 75% wody. Przy takich proporcjach, rozpuszczony kwas momentalnie zmienia się w "galaretkę" i chcąc go z powrotem przywrócić do postaci toniku trzeba dodać emulgator. W przepisie ervish etanol ma zaledwie 70%, a w dodatku wody jest aż 82%, więc na moje oko to tym bardziej nie ma szansy się udać. Jeśli będzie trzeba spróbuję wykonać ten tonik, zrobiłabym to nawet teraz, ale chwilowo wyszedł mi zarówno spirytus jak i kwas
Na moje oko nie jest trefny, bo robiłam z jej przepisu tonik ze spirytusem salicylowym 1,6% kwasu na 18,4% spirytusu i wszystko się rozpuszcza. Mialam w domu tylko spirytus salicylowy i tylko tą wersję sprawdziłam, ale podobne proporcje dla etanolu są na e-naturalne https://e-naturalne.pl/pl/p/Tonik-do...-50-C.I.-7/248 czyli 2% spirytusu na 15% etanolu. Może miałaś zwietrzały spirytus? Ale fakt faktem, że te najprostsze toniki z kwasem salicylowym na wodzie i alkoholu zawsze wychodzą w taką jak mówisz "galaretkę". Ale jakby nie patrzeć kwas rozpuszczony jest mimo kiepskiej konsystencji,nie krystalizował z powrotem, używałam toniku przez tydzień. Tylko, że mnie wysuszył dlatego szukam innej opcji

A widzisz, to że polysorbate 80 polepsza rozpuszczalność kwasu to wiele wyjaśnia, dzięki za podpowiedź Jak dodawałaś polysorbate, to tonik znowu robił się przezroczysty, czy nadal był mętny ale ujednolicony? To nie jest przypadkiem tak, że polysorbate po prostu "emulguje" tą galaretkę, żeby była bardziej jednorodna?

Edytowane przez alibera
Czas edycji: 2015-11-27 o 20:39
alibera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-27, 22:15   #9
zapaałka
Zakorzenienie
 
Avatar zapaałka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 5 805
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

"Świeżość" spirytusu nie ma tutaj raczej nic do rzeczy, tonik robiłam już wiele razy i za każdym wychodzi taki sam, dokładnie tak jak opisany w recepturze z Mazideł Może mamy różne wyobrażenie o wyglądzie takiego toniku? Ja oczekuję, że to będzie płyn, w którym cały kwas się rozpuści, a nie galaretka, glut czy jakaś ciecz z widocznym osadem z kwasu (coś podobnego jak na zdjęciu 3: KLIK)

Zadaniem solubilizatorów jest wprowadzenie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, w naszym przypadku kwasu salicylowego, ale też na przykład olejków eterycznych, czy substancji czynnych. Dodanie Polysorbate 80 do toniku sprawia, że uzyskuje z powrotem postać płynną, ale tonik nie jest już przezroczysty, a mleczny (zdjęcie 5. z powyższego linku). Po kilku godzinach robi się przezroczysty, wstrząśnięcie przed użyciem łączy całość i tonik znów jest mleczny.
__________________
WYMIANKA: kosmetyki, ubrania, WISHlista.
zapaałka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-28, 16:53   #10
alibera
Raczkowanie
 
Avatar alibera
 
Zarejestrowany: 2015-11
Lokalizacja: Mielec
Wiadomości: 47
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Cytat:
Napisane przez zapaałka Pokaż wiadomość
"Świeżość" spirytusu nie ma tutaj raczej nic do rzeczy, tonik robiłam już wiele razy i za każdym wychodzi taki sam, dokładnie tak jak opisany w recepturze z Mazideł Może mamy różne wyobrażenie o wyglądzie takiego toniku? Ja oczekuję, że to będzie płyn, w którym cały kwas się rozpuści, a nie galaretka, glut czy jakaś ciecz z widocznym osadem z kwasu (coś podobnego jak na zdjęciu 3: KLIK)

Zadaniem solubilizatorów jest wprowadzenie do roztworu wodnego substancji nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie, w naszym przypadku kwasu salicylowego, ale też na przykład olejków eterycznych, czy substancji czynnych. Dodanie Polysorbate 80 do toniku sprawia, że uzyskuje z powrotem postać płynną, ale tonik nie jest już przezroczysty, a mleczny (zdjęcie 5. z powyższego linku). Po kilku godzinach robi się przezroczysty, wstrząśnięcie przed użyciem łączy całość i tonik znów jest mleczny.
Nie, nie chodzi o to, że spirtus jest nieświeży etanol jest bardziej lotny niż woda, więc zwietrzały spirytus traci rzeczywistą zawartość procentową alkhoholu, do tego dążę.
Ok rozumiem, myślałam że polysorbate pełni funkcję tylko emulgatora, a nie również solubizatora. Ten tonik jest galaretką, ale cały kwas mi się rozpuszcza. Smarując tą galaretką twrz czy ręce nie ma żadnych kryształków. Na ściankach naczynia z czasem się pojawiają ale tak się dzieje nawet ze spirytusem salicylowym, to dość normalne, najważniejsze ze w mieszaninie krysztalki sa rozpuszczone. Salicylowy jest cały czas rozpuszczony w alkoholu, ale to polaczenie alkohol+woda zawiesza się w wodzie. Czyli wg mnie swoją funkcję spełnia choc cala mieszanka ma nieciekawy wyglad, niektórym to przeszkadza - mi nie, bo wolę w pełni naturalne składy nawet jeśli sa lepiące czy nieładnie wyglądają .

Macie jeszcze jakieś doświadczenia z mieszankami kwasu salicylowego?
alibera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-28, 17:16   #11
zapaałka
Zakorzenienie
 
Avatar zapaałka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 5 805
Dot.: Tonik z kwasem salicylowym 2% raz jeszcze

Wiem co miałaś na myśli odnośnie zwietrzałego spirytusu, u mnie jednak to nie miało miejsca Przekonałam się na własnej skórze jak działa (a właściwie nie działa ) peeling na 'starszym' spirytusie, od tego czasu do mazideł domowych zaopatruję się już tylko w małe porcje, żeby szybko zużyć i mieć go zawsze 'świeżego'.
Pisałam wcześniej, że Polysorbate 80 jest emulgatorem-solubilizatorem, przy innym, zwykłym emulgatorze tonik się nie uda. Mnie czysta, płynna wersja bardziej przekonuje, ale jeśli tobie nie przeszkadza forma galaretki to rzeczywiście można sobie odpuścić emulgator.
__________________
WYMIANKA: kosmetyki, ubrania, WISHlista.
zapaałka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-28 18:16:53


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:10.