język niemiecki - trudność z rozumieniem ze słuchu - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Nauka języków obcych - kącik językowy

Notka

Nauka języków obcych - kącik językowy Nauka języków obcych - kącik językowy, to miejsce wymiany informacji o kursach, podręcznikach, materiałach i ciekawostkach językowych. Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-08-20, 08:15   #1
onetreehill36012
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 2

język niemiecki - trudność z rozumieniem ze słuchu


Cześć,
proszę o pomoc. Od kilku miesięcy uczę się języka niemieckiego z podręcznika biznesowego, a od kilku tygodni dosyć intensywnie (codzienna nauka po 1-2 h).
Mam indywidualne lekcje z korepetytorem, ale oprócz tego we własnym zakresie uczę się słownictwa z fiszek (kończę teraz pudełko na poziomie A2).
Na lekcjach dużo słuchamy i niestety mam problem ze zrozumieniem słuchanego tekstu pomimo że znam co najmniej 90% słownictwa, które tam występuje.

Jeśli ten sam tekst mam na kartce to rozumiem prawie wszystko, niestety czytany przez osobę niemieckojęzyczną z płyty jest dla mnie niezrozumiały w dużym stopniu.
Jak wiecie w niemieckim czasownik często ląduje na samym końcu zdania (czas przeszły, szyk zdania po dass itp.) i dopiero ten czasownik na samym końcu nadaje sens całemu zdaniu i ja się tak strasznie skupiam na wyłapaniu tego czasownika, że zaciera się dla mnie sens ,,reszty zdania'' i mam problem z ułożeniem sobie tego w głowie. Czasem nawet zdań w szyku prostym nie rozumiem, jak są np. mówione szybko albo występują tam duże liczby, które też się czyta niejako ,,od tyłu'' i ja próbuje się skupić na tym, jaka to liczba, a lektor już w tym czasie przechodzi do innego wątku, a ja się na tym nie skupiam, co on mówi, bo układam sobie w głowie o jaką liczbę chodziło.

Czy znacie metody na to, jak poprawić rozumienie ze słuchu? Język niemiecki potrzebny jest mi do pracy zawodowej, dlatego się go uczę i niestety kluczową sprawą będzie umiejętność prowadzenia rozmów z klientami niemieckimi, dlatego proszę Was o radę, co mogę zrobić, żeby poprawić rozumienie.

Pozdrawiam
onetreehill36012 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-20, 14:00   #2
Palee
Raczkowanie
 
Avatar Palee
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 43
Dot.: język niemiecki - trudność z rozumieniem ze słuchu

Moze sprobuj sie uczyc tego typu rzeczy na glos? Nie masz kogos, z kim moglabys pogadac po niemiecku, niekoniecznie native speakerem?
Palee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-21, 12:29   #3
feelin_soo_me
Zadomowienie
 
Avatar feelin_soo_me
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 1 987
Dot.: język niemiecki - trudność z rozumieniem ze słuchu

Dluga droga przed toba, jezeli jestes obecnie na poziomie A2. Powiem banal, ale sluchaj i rozmawiaj jak najwiecej, jezeli masz taka mozliwosc.

Z liczbami mam do teraz problem, mimo ze mowie biegle po niemeicku i chyba juz tak zostanie Mozesz ewentaulnie notowac cyfry zaczynajac pisac od tylu.
feelin_soo_me jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-21, 18:00   #4
7ccce98bd1fb37e774261cb8463420b8c7814618_5eb735f295b28
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2015-12
Wiadomości: 970
Dot.: język niemiecki - trudność z rozumieniem ze słuchu

Mowie plynnie po niemiecku od dobrych kilku lat, a czasami sama nie rozumiem, kto co do mnie mowi.

Na Netfliksie masz serial Dark niemiecki, ogladaj. Oprocz tego filmiki na youtubie, np. Peppa Wutz jest dosyc latwe. Zakladam, ze twoj poziom nie jest wyzszy niz B1, prosze: https://www.youtube.com/channel/UCNc...O7hz8Mari68neg

Edytowane przez 7ccce98bd1fb37e774261cb8463420b8c7814618_5eb735f295b28
Czas edycji: 2019-08-21 o 18:01
7ccce98bd1fb37e774261cb8463420b8c7814618_5eb735f295b28 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-22, 13:56   #5
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: język niemiecki - trudność z rozumieniem ze słuchu

Umiejętność rozumienia ze słuchu się cwiczy tak samo, jak pisanie czy mówienie. Polski i niemiecki mają rozrzut jeśli chodzi o wymowę większości liter. Są podobne, ale jednak nie takie same, do tego dochodzi długość i stopień napięcia samogłosek - stąd też dezorientacja przy słuchaniu. Rownież polecam osłuchiwanie. Na Deutsche Welle w zakładce Deutsch lernen masz masę materiałów audio i wideo z transkrypcjami. Słuchasz i czytasz równocześnie.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-22, 14:06   #6
onetreehill36012
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 2
Dot.: język niemiecki - trudność z rozumieniem ze słuchu

Cytat:
Napisane przez Palee Pokaż wiadomość
Moze sprobuj sie uczyc tego typu rzeczy na glos? Nie masz kogos, z kim moglabys pogadac po niemiecku, niekoniecznie native speakerem?
Mam swojego nauczyciela i rozmawiamy po niemiecki sporo. Niestety przez finanse jestem ograniczona do dwóch godzin w tygodniu. Myślę o umawianiu się z ludźmi przez internet, ale wydaje mi się, że mam jeszcze za niski poziom na takie konwersacje....

---------- Dopisano o 14:01 ---------- Poprzedni post napisano o 13:56 ----------

Cytat:
Napisane przez feelin_soo_me Pokaż wiadomość
Dluga droga przed toba, jezeli jestes obecnie na poziomie A2. Powiem banal, ale sluchaj i rozmawiaj jak najwiecej, jezeli masz taka mozliwosc.

Z liczbami mam do teraz problem, mimo ze mowie biegle po niemeicku i chyba juz tak zostanie Mozesz ewentaulnie notowac cyfry zaczynajac pisac od tylu.
Faktycznie długa droga przede mną, ale jestem bardzo zdeterminowana i wierzę, że do końca 2020 roku uda mi się osiągnąć poziom B2 Taki mam cel, a co z tego wyjdzie to dam znać za kilkanaście miesięcy....
Mam teraz przerwę w pracy zawodowej i kilka miesięcy z dużą dyspozycją czasową i staram się wykorzystać to maksymalnie, ale czasem mam już takie dni, że mi się wszystko miesza, nie wiem, może chcę wszystko ,,na już'' i za szybko.

---------- Dopisano o 14:02 ---------- Poprzedni post napisano o 14:01 ----------

[1=7ccce98bd1fb37e774261cb 8463420b8c7814618_5eb735f 295b28;87101323]Mowie plynnie po niemiecku od dobrych kilku lat, a czasami sama nie rozumiem, kto co do mnie mowi.

Na Netfliksie masz serial Dark niemiecki, ogladaj. Oprocz tego filmiki na youtubie, np. Peppa Wutz jest dosyc latwe. Zakladam, ze twoj poziom nie jest wyzszy niz B1, prosze: https://www.youtube.com/channel/UCNc...O7hz8Mari68neg[/QUOTE]

Dziękuję za rady, jestem już po pierwszym odcinku Peppy

---------- Dopisano o 14:06 ---------- Poprzedni post napisano o 14:02 ----------

Cytat:
Napisane przez Rilla82 Pokaż wiadomość
Umiejętność rozumienia ze słuchu się cwiczy tak samo, jak pisanie czy mówienie. Polski i niemiecki mają rozrzut jeśli chodzi o wymowę większości liter. Są podobne, ale jednak nie takie same, do tego dochodzi długość i stopień napięcia samogłosek - stąd też dezorientacja przy słuchaniu. Rownież polecam osłuchiwanie. Na Deutsche Welle w zakładce Deutsch lernen masz masę materiałów audio i wideo z transkrypcjami. Słuchasz i czytasz równocześnie.
Na Deutsche Welle znalazłam taki cykl nagrań ,,Radio D'' z tekstem w pdf. Od razu jest podział na poziomy, więc zacznę uczciwie od A2, dziękuję za radę
onetreehill36012 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-22, 14:40   #7
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: język niemiecki - trudMożesz też sprôność z rozumieniem ze słuchu

Możesz też spróbować z ich serialem "Jojo sucht das Glueck". Na A2 już można oglądać pierwszy sezon.
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Nauka języków obcych - kącik językowy


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-08-22 15:40:01


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:05.