Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70. - Strona 22 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-08-04, 13:41   #631
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 101
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
dlaczego?



Choćby dlatego ze ludzie mają pierdyliard kastrowanych zwierząt i one pozostają w takich samych relacjach z innymi zwierzętami, jak te niekastrowane, no może poza lataniem bezprzytomnym w wyniszczeniu fizycznym i psychicznym w rui/czy za samicą w rui.
Widziałaś suke czy kocice w rui? Jakie sa udręczone fizycznie i psychicznie? Widziałas samce kotów i psów które czują samice w rui? i co się z nimi dzieje jak się wyrwą i lecą za nią? jak się wyniszczają, biją z innymi, w jakim sa po tym stanie o ile w ogóle to przeżyją?


swoja droga niektóre ogiery, kastruje się zeby w ogóle zyły, bo spalają sie tak bardzo psychicznie i fizycznie, ze potrafia po prostu zdechnąć od tego. Znam przypadek gdzie ogiera ktOry miał stanowic klacze bo miał swietne papiery, trzeba było wykastrowac, bo z pobudzenia notorycznego wygryzał sobie wielką, krwawą dziurę w piersi własnej i nie tylko skóre ale aż miesnie wyszarpywał a chudy z notorycznego stresu był tak, że ledwo żył.





Mój kot tak samo nienawidził innych kotów przed kastracją jak i po kastracji. Co jedno, to po kastracji trochę mu agresja zeszła i żadziej próbował odgryźć głowę drugiemu kotu. natomiast zakochany i to w trybie toksycznego psycho-zazdrośnika, od zawsze był tylko w nas, ludziach.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams

Edytowane przez cava
Czas edycji: 2021-08-04 o 13:43
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 13:42   #632
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Bo zwierzęta to nie ludzie, a życie to nie bajka disneya, nie można projektować ludzkich uczuć i zachowań na zwierzę jak pies czy kot.
Projektować, czyli? Możesz doprecyzować? Masz na myśli to, że

a) zwierzęta nie odczuwają podstawowych emocji typu: radość, strach, złość (ewentualnie które i dlaczego?)

b) czy że oglądałaś bajki lub filmy dla dzieci, w których pies się zakochał i asocjujesz odczuwanie tego typu emocji jako dziecinne?
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 13:43   #633
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Bo to to takie wybiórcze - ma przeżyć ból porodu bez znieczulenia żeby "być matką" jak człowiek, ma mieć możliwość cudownego romansu i zakochania, ale już nie przekładają poczucia gwałtu, bólu odebrania niemowlęcia, zaginięcia, tragicznej śmierci pod kołami, celowego utopienia bo to "już naturalna kolej rzeczy dla dzikiego zwierzęcia i wcale nie tragedia". Edukacja etyki/filozofii kuleje i wiedza że zaniechanie również jest decyzją za którą jest się odpowiedzialnym nie jest za bardzo w użyciu. Ktoś nie chce brać odpowiedzialności bo nie wie co się wydarzy po sterylizacji/kastracji (więc sobie dopowiada wg własnych uczuć zamiast się dokształcić) ale już tego co się wydarzy bez ingerencji nie rozkminia bo po co, wszystko co złe to już osobista wina zwierzęcia albo świata.
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 13:44   #634
07f49d5297ed442eaa63bdc5e3365630f1fe1bde_620d9001ec3ce
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 11 232
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Dobranka czy Ty się dobrze czujesz? Bo wygląda to trochę niepokojąco jeśli mam być szczera.

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka
07f49d5297ed442eaa63bdc5e3365630f1fe1bde_620d9001ec3ce jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 13:45   #635
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Choćby dlatego ze ludzie mają pierdyliard kastrowanych zwierząt i one pozostają w takich samych relacjach z innymi zwierzętami, jak te niekastrowane, no może poza lataniem bezprzytomnym w wyniszczeniu fizycznym i psychicznym w rui/czy za samicą w rui.
Widziałaś suke czy kocice w rui? Jkaie sa udręczone fizycznie i psychicznie? Widziałas samce kotów i psów które czują samice w rui? i co się znimi dzieje jak się wtrwa i lecą za nią? jak się wyniszczają, biją z innymi, w jakim sa po tym stanie o ile w ogóle to przeżyją?


swoja droga niektóre ogiery, kastruje się zeby w ogóle zyły, bo spalają sie tak bardzo psychicznie i fizycznie, ze potrafia po prostu zdechnąć od tego. Znam przypadek gdzie ogiera ktry miał stanowic klacze bo miał swietne papiery, trzeba było wykastrowac, bo z pobudzenia notorycznego wygryzał sobie wielką, krwawą dziure w piersi własnej i nie tylko skóre ale aż miesnie wyszarpywał a chudy z notorycznego stresu był tak, że ledwo żył.





Mój kot tak samo nienawidził innych kotów przed kastracją jak i po kastracji. Co jedno, to po kastracji trochę mu agresja zeszła i żadziej próbował odgryźć głowę drugiemu kotu. natomiast zakochany i to w trybie toksycznego psycho-zazdrośnika, od zawsze był tylko w nas, ludziach.
Ok , ale miałam na myśli raczej pytanie odnośnie emocji zwierząt. Być może zwierzęta rzeczywiście nie odczuwają emocji tego typu, nie znam się. Natomiast nie bardzo się zgodzę, choć może się mylę, że podejrzewanie psa o emocję miłość świadczy o tym, że ktoś ma poniżej 5 lat. Dla mnie to jest prostacka dosyć, sorry, asocjacja.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 13:46   #636
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Projektować, czyli? Możesz doprecyzować? Masz na myśli to, że

a) zwierzęta nie odczuwają podstawowych emocji typu: radość, strach, złość (ewentualnie które i dlaczego?)

b) czy że oglądałaś bajki lub filmy dla dzieci, w których pies się zakochał i asocjujesz odczuwanie tego typu emocji jako dziecinne?
Raczej to drugie, bo jeśli wierzysz w to, że pies może się zakochać w sensie dosłownym, albo traci coś na relacjach z innymi zwierzętami lub ludźmi po kastracji, to masz bardzo dziecięco naiwne spojrzenie na zwierzęta. Tak, zwierzęta odczuwają emocje i radość, ale popęd seksualny, który eliminuje kastracja, to działanie hormonów, instynkt, który nie ma nic wspólnego z przywiązaniem czy emocjami zwierzaka.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 13:51   #637
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

[1=07f49d5297ed442eaa63bdc 5e3365630f1fe1bde_620d900 1ec3ce;88841048]Dobranka czy Ty się dobrze czujesz? Bo wygląda to trochę niepokojąco jeśli mam być szczera.

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka[/QUOTE]

Co konkretnie? (chodzi o tę kastrację czy o to, że podejrzewałam psa o emocję miłości? bo o kastracji napisałam, że prawdopodobnie macie rację)

---------- Dopisano o 12:49 ---------- Poprzedni post napisano o 12:47 ----------

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Raczej to drugie, bo jeśli wierzysz w to, że pies może się zakochać w sensie dosłownym, albo traci coś na relacjach z innymi zwierzętami lub ludźmi po kastracji, to masz bardzo dziecięco naiwne spojrzenie na zwierzęta. Tak, zwierzęta odczuwają emocje i radość, ale popęd seksualny, który eliminuje kastracja, to działanie hormonów, instynkt, który nie ma nic wspólnego z przywiązaniem czy emocjami zwierzaka.
Co to znaczy w sensie dosłownym? Moim zdaniem albo odczuwa emocję miłości albo nie.

I przepraszam, ale opieranie się na skojarzeniach wydaje mi się infantylne.

---------- Dopisano o 12:51 ---------- Poprzedni post napisano o 12:49 ----------

I wierzę - jaki ma to związek z wiarą. Raczej powiedziałabym że próbuję złapać dystans i myśleć logicznie a nie skojarzeniowo.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-08-04, 13:54   #638
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Co to znaczy w sensie dosłownym? Moim zdaniem albo odczuwa emocję miłości albo nie.

I przepraszam, ale opieranie się na skojarzeniach wydaje mi się infantylne.
Trzeba by najpierw zdefiniować miłość, ale nie, pies się nie zakocha w innym psie, nie stworzy z nim związku, nie będzie mu wierny itd. To zachowania ludzkie. Są wprawdzie zwierzęta, które to robią, jak było wcześniej wspomniane, ale psy i koty do nich nie należą. Zwierzęta nie myślą jak ludzie, nie podejmują decyzji jak ludzie, nie da się ich relacji porównać do ludzkich. Napisałaś, że byłoby Ci smutno jeśli zwierzę nie mogłoby się zakochać, a to jest totalnie abstrakcyjny koncept.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 13:58   #639
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Raczej to drugie, bo jeśli wierzysz w to, że pies może się zakochać w sensie dosłownym, albo traci coś na relacjach z innymi zwierzętami lub ludźmi po kastracji, to masz bardzo dziecięco naiwne spojrzenie na zwierzęta. Tak, zwierzęta odczuwają emocje i radość, ale popęd seksualny, który eliminuje kastracja, to działanie hormonów, instynkt, który nie ma nic wspólnego z przywiązaniem czy emocjami zwierzaka.
Przywiązaniem do kogo? innego zwierzęcia czy do człowieka.

To znaczy tak: rzeczywiście pomyślałam, że pies po kastracji nie odczuwa popędu i mój tok myslenia był taki, że miłość jest często podszyta popędem płciowym, ale jeśli nie to ok. Ja nie mam wiedzy o zwierzętach, bardzo nie mam. Ale jeśli samo pomyślenie o tym przeze mnie uważasz za infantylne to ok.

Ale jeśli uważasz, że podejrzewanie psa o emocję miłości (do innego zwierzęcia, nie do człowieka) jest infantylne to uważam, że nie masz racji, nie jest to infantylne.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:00   #640
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez this_witch Pokaż wiadomość
Trzeba by najpierw zdefiniować miłość, ale nie, pies się nie zakocha w innym psie, nie stworzy z nim związku, nie będzie mu wierny itd. To zachowania ludzkie. Są wprawdzie zwierzęta, które to robią, jak było wcześniej wspomniane, ale psy i koty do nich nie należą. Zwierzęta nie myślą jak ludzie, nie podejmują decyzji jak ludzie, nie da się ich relacji porównać do ludzkich. Napisałaś, że byłoby Ci smutno jeśli zwierzę nie mogłoby się zakochać, a to jest totalnie abstrakcyjny koncept.

Zwierzeta odczuwaja bazowe emocje takie jak strach, podekscytowanie, moga byc przywiazane do swojego wlasciciela czy innego zwierzaka w domu - gdy ich zabraknie moga byc osowiale, moga byc nerwowe, ale nie doznaja zadnych "wyzszych" uczuc jak zakochanie/milosc, bo to jest domena czlowieka.
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:05   #641
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ok , ale miałam na myśli raczej pytanie odnośnie emocji zwierząt. Być może zwierzęta rzeczywiście nie odczuwają emocji tego typu, nie znam się. Natomiast nie bardzo się zgodzę, choć może się mylę, że podejrzewanie psa o emocję miłość świadczy o tym, że ktoś ma poniżej 5 lat. Dla mnie to jest prostacka dosyć, sorry, asocjacja.
Nie odróżniasz emocji od uczuć. Czują strach czy radość, popęd - irytację gdy nie jest zaspokojony i ulgę jak uda się go zaspokoić (więc kastracja zmniejsza popęd - zmniejsza negatywne uczucia wywołane niezaspokojeniem - przynosi korzyści) ale nie cierpią przez marzenia spotkania miłości życia i pojechania w Bieszczady wychowując razem kolejne mioty. Przywiązują się do właściciela czy innego zwierzęcia będącego 95% czasu z nimi - a nie zakochują jak człowiek w miłości poznanej na spacerze żeby uprawiać seks sprawiając drugiej stronie przyjemność i przeżywać razem przygody z konkretnym osobnikiem. Nie są otoczone konceptem macierzyństwa jak człowiek przez kulturę i najbliższe otoczenie więc brak przeżycia porodu to nie ujma dla nich.
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-08-04, 14:05   #642
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 101
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość

Zwierzeta odczuwaja bazowe emocje takie jak strach, podekscytowanie, moga byc przywiazane do swojego wlasciciela czy innego zwierzaka w domu - gdy ich zabraknie moga byc osowiale, moga byc nerwowe, ale nie doznaja zadnych "wyzszych" uczuc jak zakochanie/milosc, bo to jest domena czlowieka.



Miłosc to w ogóle jest skomplikowan euczucie i tez nie sadzę, aby każdy zcłowiek był do niej zdolny, czy jej doswiadczał. Nawet jesli uwazamy że tak.
Kolejne, to wiazanie miłosci z popędem, to nawet u ludzi widac, ze wcale nie idzie w parze, mozna kochac kogoś nie czujac do niego popędu (a nawet poped moze być niewłasciwy w danej relacji, przecie kochamy także blisko spokrewnionych czlonków rodziny),
albo odczuwac popęd bez miłosci, w sumie to nawet mozna nie lubić, nie zsanować, nie chceć się wręcz zadawac z osobą do której popęd sie odczuwa.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:06   #643
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Przywiązaniem do kogo? innego zwierzęcia czy do człowieka.

To znaczy tak: rzeczywiście pomyślałam, że pies po kastracji nie odczuwa popędu i mój tok myslenia był taki, że miłość jest często podszyta popędem płciowym, ale jeśli nie to ok. Ja nie mam wiedzy o zwierzętach, bardzo nie mam. Ale jeśli samo pomyślenie o tym przeze mnie uważasz za infantylne to ok.

Ale jeśli uważasz, że podejrzewanie psa o emocję miłości (do innego zwierzęcia, nie do człowieka) jest infantylne to uważam, że nie masz racji, nie jest to infantylne.
Infantylne jest to, że traktujesz człowieka i zwierzę jak pies czy kot na równi, porównując ludzkie zachowania, emocje, koncept zakochania i wyobrażając sobie, że pies odczuwa to tak samo. No nie. Nawet popędy i instynkty inaczej działają u psa niż u człowieka, mimo że człowiek to też przecież zwierzę. Kastracja u psa może wręcz pozytywnie wpłynąć na jego zachowanie i komfort życia, zupełnie odwrotnie niż u człowieka.
Dla mnie infantylne, bo raczej każdy dorosły widzi, że pies, kot, czy krowa zupełnie inaczej się zachowuje niż człowiek, czym innym się kieruje, inaczej reaguje na świat itd. Takie postrzeganie zwierząt jak ludzi, z ludzkimi cechami charakteru, z ludzkimi zachowaniami, kojarzy mi się z bajkami dla dzieci, nic dziwnego że dzieci do pewnego wieku mogą w to wierzyć w realu.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:09   #644
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Miłosc to w ogóle jest skomplikowan euczucie i tez nie sadzę, aby każdy zcłowiek był do niej zdolny, czy jej doswiadczał. Nawet jesli uwazamy że tak.
Kolejne, to wiazanie miłosci z popędem, to nawet u ludzi widac, ze wcale nie idzie w parze, mozna kochac kogoś nie czujac do niego popędu (a nawet poped moze być niewłasciwy w danej relacji, przecie kochamy także blisko spokrewnionych czlonków rodziny),
albo odczuwac popęd bez miłosci, w sumie to nawet mozna nie lubić, nie zsanować, nie chceć się wręcz zadawac z osobą do której popęd sie odczuwa.
Bardzo trafnie ujete
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:09   #645
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Overcooked Pokaż wiadomość
Nie odróżniasz emocji od uczuć. Czują strach czy radość, popęd - irytację gdy nie jest zaspokojony i ulgę jak uda się go zaspokoić (więc kastracja zmniejsza popęd - zmniejsza negatywne uczucia wywołane niezaspokojeniem - przynosi korzyści) ale nie cierpią przez marzenia spotkania miłości życia i pojechania w Bieszczady wychowując razem kolejne mioty. Przywiązują się do właściciela czy innego zwierzęcia będącego 95% czasu z nimi - a nie zakochują jak człowiek w miłości poznanej na spacerze żeby uprawiać seks sprawiając drugiej stronie przyjemność i przeżywać razem przygody z konkretnym osobnikiem. Nie są otoczone konceptem macierzyństwa jak człowiek przez kulturę i najbliższe otoczenie więc brak przeżycia porodu to nie ujma dla nich.
O właśnie, 100% racji. Zwierzęta nie potrafią świadomie wybierać partnerów, czy świadomie oceniać atrakcyjności innych zwierząt. Poza zaspokojeniem popędu nie potrzebują drugiego zwierzęcia do zaspokojenia swoich potrzeb.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:10   #646
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

No nie do końca, bo jest udowodnione, że zwierzętom wzrasta poziom oksytocyny na widok "kochanego" obiektu; wilki, pingwiny, łabędzie (nie tylko) tworzą trwalsze związki niż ludzie. Oczywiście jest to instynkt przetrwania itd., ale nie wiemy dokładnie, jak zwierzęta odczuwają emocje. Nie potrafią na pewno planować, ale nie jest powiedziane, że w ogóle nie myślą, na pewno nie myślą tak jak my; były eksperymenty na małpach i nawet opanowały porozumiewanie się symbolami, miały lęki egzystencjalne itd. Ludzie w ogóle też nie rozumieją mowy delfinów, a wiadomo że jest to również skomplikowany system, które spełnia kryteria definicji języka.

W sensie te rozważania, czy kotkowi jest przykro po kastracji uważam za absurdalne, ale sam temat, czy zwierzęta kochają, jak itd. wcale nie uznaję za błahe zagadnienie.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:11   #647
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez kasztanka3 Pokaż wiadomość

Zwierzeta odczuwaja bazowe emocje takie jak strach, podekscytowanie, moga byc przywiazane do swojego wlasciciela czy innego zwierzaka w domu - gdy ich zabraknie moga byc osowiale, moga byc nerwowe, ale nie doznaja zadnych "wyzszych" uczuc jak zakochanie/milosc, bo to jest domena czlowieka.
Pewnie masz racje, ale zastanawiam się też, czy w ogóle mówienie o miłości (teraz sobie zaprzeczam) to nie projektowanie definicji ludzkich na zwierzęta, bo powinno się mówić bardziej o "miłosnych" instynktach czy też miłości na poziomie bardziej "prokreacyjnym" - no i właśnie: bo ludzie uznają to za coś niższego, dla nas seksualność jako wartość jest czymś niższym - dla nas. Ale czy uznawanie tej niskiej, seksualnej miłości za coś "gorszego" nie jest ocenianiem zwierzęcia w "naszych" kategoriach, czyli zbytnio usytuowanych antropocentryzmem? No takie właśnie mam "rozkminy" teraz. No być może rzeczywiście są infantylne, a może nie.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:18   #648
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
No nie do końca, bo jest udowodnione, że zwierzętom wzrasta poziom oksytocyny na widok "kochanego" obiektu; wilki, pingwiny, łabędzie (nie tylko) tworzą trwalsze związki niż ludzie. Oczywiście jest to instynkt przetrwania itd., ale nie wiemy dokładnie, jak zwierzęta odczuwają emocje. Nie potrafią na pewno planować, ale nie jest powiedziane, że w ogóle nie myślą, na pewno nie myślą tak jak my; były eksperymenty na małpach i nawet opanowały porozumiewanie się symbolami, miały lęki egzystencjalne itd. Ludzie w ogóle też nie rozumieją mowy delfinów, a wiadomo że jest to również skomplikowany system, które spełnia kryteria definicji języka.

W sensie te rozważania, czy kotkowi jest przykro po kastracji uważam za absurdalne, ale sam temat, czy zwierzęta kochają, jak itd. wcale nie uznaję za błahe zagadnienie.
Generalnie to masz rację, że nie wiemy do końca na ile zwierzęta odczuwają emocje, ale dla mnie bardziej istotne jest na ile tych emocji są świadome. My, ludzie, potrafimy działać poza emocjami, a nawet im wbrew, bo mamy np rozsądek. Dla nas miłość i związki wykraczają daleeeko poza popęd (zazwyczaj). Zwierzęta też raczej nie odczuwają straty, że coś takiego jak płodność czy popęd, zostało im zabrane.
W przypadku psów i kotów, na pewno odczuwają swój rodzaj miłości, przywiązania do właściciela. Ale ich proces decyzyjny na co dzień jest mocno oparty na instynkcie i bilansie zysków i strat. Ludzie są jednak bardziej skomplikowani. Zresztą, to ludzie ustalili pewne definicje, jak zakochanie, opierając się na bardzo ludzkich emocjach, dlatego uważam, że błędem jest stosować takie terminy u zwierząt.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:26   #649
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

ja uważam że zwierzęta są zdolne do miłości, nie w sensie ludzkim, ale to przywiązanie czy tęsknota, ufność itp to dla mnie właśnie miłość zwierzęca. a że nieświadoma-cóż, pies jest na poziomie rozwoju 2latka ma prawo nie być świadomym i nie rozumieć, co nie znaczy że nie ma uczuć (nawet jeśli nie są one z definicji jak u ludzi).
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-08-04, 14:27   #650
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
No nie do końca, bo jest udowodnione, że zwierzętom wzrasta poziom oksytocyny na widok "kochanego" obiektu; wilki, pingwiny, łabędzie (nie tylko) tworzą trwalsze związki niż ludzie. Oczywiście jest to instynkt przetrwania itd., ale nie wiemy dokładnie, jak zwierzęta odczuwają emocje. Nie potrafią na pewno planować, ale nie jest powiedziane, że w ogóle nie myślą, na pewno nie myślą tak jak my; były eksperymenty na małpach i nawet opanowały porozumiewanie się symbolami, miały lęki egzystencjalne itd. Ludzie w ogóle też nie rozumieją mowy delfinów, a wiadomo że jest to również skomplikowany system, które spełnia kryteria definicji języka.

W sensie te rozważania, czy kotkowi jest przykro po kastracji uważam za absurdalne, ale sam temat, czy zwierzęta kochają, jak itd. wcale nie uznaję za błahe zagadnienie.
Ale oksytocyna to nawet nazywana jest "hormonem przywiązania" tu nic się nie wyklucza. Nikt nie mówił że nie myślą, generalnie nic nie potrafią i nikogo nie potrzebują. Tyle żeby nie robić fikołków jak Dobranka że skoro coś nazwiemy uczuciem w jednym przypadku to znaczy że w każdym innym zwierzę ma odczucia i marzenia identyko jak człowiek albo odwrotnie - jak zwierzę czegoś nie ma to mu odbieramy wszystko inne bo przecież nie jest jak człowiek więc to niemożliwe by coś miał xd
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:30   #651
kasztanka3
Pani Mizantrop
 
Avatar kasztanka3
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Sydney
Wiadomości: 59 407
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Ja te "milosc" zwierzecia do wlasciciela czy innych zwierzat w otoczeniu nazywam przywiazaniem.
Zaufanie, tesknota - to wynika z przyzwyczajenia.
__________________
In a world of choices I choose me.
My favourite season is the fall of the patriarchy.
kasztanka3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:34   #652
sublips
Zakorzenienie
 
Avatar sublips
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 6 032
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Ale ja nie mam na myśli psów albo kotów, tylko chociażby delfiny czy małpy (i bardziej te pierwsze, bo o małpach wiemy więcej). Ta historia jest na przykład dosyć przerażająca i tak w temacie wątku to było coś, co mnie bardzo zdziwiło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat...lfinem/vtvcxbj.

Polecam też książkę "Ssak, który mówi"; dosyć stara, ale nic mi nie wiadomo o tym, żeby wiedza w tych obszarach poszła do przodu.
sublips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:36   #653
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Overcooked Pokaż wiadomość
Ale oksytocyna to nawet nazywana jest "hormonem przywiązania" tu nic się nie wyklucza. Nikt nie mówił że nie myślą, generalnie nic nie potrafią i nikogo nie potrzebują. Tyle żeby nie robić fikołków jak Dobranka że skoro coś nazwiemy uczuciem w jednym przypadku to znaczy że w każdym innym zwierzę ma odczucia i marzenia identyko jak człowiek albo odwrotnie - jak zwierzę czegoś nie ma to mu odbieramy wszystko inne bo przecież nie jest jak człowiek więc to niemożliwe by coś miał xd
Ale czy ja powiedziałam, że zwierzę odczuwa miłość jak człowiek? Czy to ty sobie skojarzyłaś i dopowiedziałaś moje słowo "miłość" z człowiekiem, asocjując to z bajkami? Napisałam, że może zwierzęta odczuwają miłość na swój sposób, podszyty seksualnością i instynktami.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2021-08-04 o 14:37
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:38   #654
patusiaa23
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 3 713
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ale czy ja powiedziałam, że zwierzę odczuwa miłość jak człowiek? Czy to ty sobie skojarzyłaś i dopowiedziałaś moje słowo "miłość" z człowiekiem, asocjując to z bajkami? Napisałam, że może zwierzęta odczuwają miłość na swój sposób, podszyty seksualnością.
Jak sobie racjonalizujesz, kiedy 3 psy skaczą na jedną sukę w tym samym czasie? Poliamoryczny związek?
patusiaa23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:42   #655
this_witch
whatever
 
Avatar this_witch
 
Zarejestrowany: 2021-01
Wiadomości: 7 248
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez sublips Pokaż wiadomość
Ale ja nie mam na myśli psów albo kotów, tylko chociażby delfiny czy małpy (i bardziej te pierwsze, bo o małpach wiemy więcej). Ta historia jest na przykład dosyć przerażająca i tak w temacie wątku to było coś, co mnie bardzo zdziwiło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat...lfinem/vtvcxbj.
Mnie to również przeraża, bo dla mnie zoofilia jest jak pedofilia. Nawet inteligentne zwierzę jak delfin, moim zdaniem nie potrafi wyrazić zgody (chodzi mi o termin consent, nie wiem czy jest jakaś ładna polska nazwa), bo nie potrafi na tyle świadomie podejmować decyzji, nie ma dystansu do odczuwanych przez siebie popędów czy emocji, nie potrafi ocenić intencji człowieka. To znaczy, oczywiście mogę się mylić, i być może delfiny są o wiele bardziej świadome niż nam się wydaje, niemniej jednak, dopóki człowiek nie potrafi jednoznacznie ocenić, że delfin "wie co robi" i rozumie konsekwencje, to jest to jednak przemoc. Człowiek zawsze będzie miał przewagę nad takim delfinem, choćby dlatego, że to człowiek tego delfina bada, poddaje obserwacjom, próbuje zrozumieć jego zachowania w grupie innych delfinów itd, a nie odwrotnie.
this_witch jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:42   #656
Overcooked
Wtajemniczenie
 
Avatar Overcooked
 
Zarejestrowany: 2020-06
Wiadomości: 2 508
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Ale czy ja powiedziałam, że zwierzę odczuwa miłość jak człowiek? Czy to ty sobie skojarzyłaś i dopowiedziałaś moje słowo "miłość" z człowiekiem, asocjując to z bajkami? Napisałam, że może zwierzęta odczuwają miłość na swój sposób, podszyty seksualnością.
Czyli jak człowiek xd I nawiązując do twojego posta jeszcze wyżej to nie, człowiek nie uważa seksualności za niższą i gorszą więc uczuć zwierząt za niższe i gorsze (bo to co tam sobie KK ustali na papierze czym jest człowieczeństwo i grzech to nie wyznacznik ludzkości). A jeszcze wcześniej nie zastanowiłaś się nawet że człowiek bezpłodny/bez jajników czy jąder też może czuć miłość podszytą seksualnością więc kastracja zwierzęcia to nawet nie argument na lichy koncept ochrony miłości zwierząt.
Overcooked jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:45   #657
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
Jak sobie racjonalizujesz, kiedy 3 psy skaczą na jedną sukę w tym samym czasie? Poliamoryczny związek?
Jako jakąś antropomorfizację bezczelno onomastyczną.
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:48   #658
patusiaa23
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 3 713
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Jako jakąś antropomorfizację bezczelno onomastyczną.
Polecam zamiast wyszukiwania losowych slow w slowniku, wylaczyc lecacego w tle Zakochanego Kundla.

Edytowane przez patusiaa23
Czas edycji: 2021-08-04 o 14:50
patusiaa23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:50   #659
Dobranka
Wtajemniczenie
 
Avatar Dobranka
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 2 495
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Overcooked Pokaż wiadomość
Czyli jak człowiek xd I nawiązując do twojego posta jeszcze wyżej to nie, człowiek nie uważa seksualności za niższą i gorszą więc uczuć zwierząt za niższe i gorsze (bo to co tam sobie KK ustali na papierze czym jest człowieczeństwo i grzech to nie wyznacznik ludzkości). A jeszcze wcześniej nie zastanowiłaś się nawet że człowiek bezpłodny/bez jajników czy jąder też może czuć miłość podszytą seksualnością więc kastracja zwierzęcia to nawet nie argument na lichy koncept ochrony miłości zwierząt.
Owszem, uważa.

Dowód -

---------- Dopisano o 13:50 ---------- Poprzedni post napisano o 13:49 ----------

Chciałabyś. (ja też)

Cytat:
Napisane przez patusiaa23 Pokaż wiadomość
Polecam zamiast wyszukiwania losowych slow w slowniku, wylaczyc tez lecacego w tle Zakochanego Kundla.
Nie wyszukuję losowych słów w słowniku.


(przepraszam, ale napisanie "co tam sobie uważa", czyli zdeprecjonowanie kościoła nie oznacza, że go "usunęłaś", spokojnie, jeszcze kryzys kościoła potrwa z dobre parę lat, zanim upadnie, na razie większość (no może trochę przesadziłam, ale zobacz - kto u nas wygrał w wyborach) uważa, że bycie ministrantem w kościele jest znaczącym dowodem na niewinność)
__________________
"Gdy byłam małym chłopcem, myślałam, że poznam cię po kawałku chałwy."

Edytowane przez Dobranka
Czas edycji: 2021-08-04 o 14:58
Dobranka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-08-04, 14:51   #660
patusiaa23
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-02
Wiadomości: 3 713
Dot.: Ludzie i zachowania, które nas dziwią + ot, część 70.

Cytat:
Napisane przez Dobranka Pokaż wiadomość
Owszem, uważa. Chciałabyś. (ja też)

---------- Dopisano o 13:50 ---------- Poprzedni post napisano o 13:49 ----------



Nie wyszukuję losowych słów w słowniku.
To co oznacza w tym kontekscie onomastyka?
patusiaa23 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-09-17 17:11:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:47.