Kwestie formalne, skarbówki itp... - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Paznokcie

Notka

Paznokcie Forum, w którym rozmawiamy o pielęgnacji paznokci. Podyskutujmy o malowaniu, kształcie, stylizacji i dominujących trendach w zdobieniu paznokci.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-08-11, 06:02   #1
Kasienkagall
Raczkowanie
 
Avatar Kasienkagall
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Piaseczno
Wiadomości: 65

Kwestie formalne, skarbówki itp...


Nie wiem czy podobny temat już był ale zaryzykuję. Jak był to proszę moderatorów o podpięcie tego wątku. Chciałabym zapytać osoby jako tako oblatane w temacie robienia paznokci na własną rękę u klientek. Postanowiłam wrócić do zawodu stylistki paznokci, niestety do pełnoetatowej pracy pójść nie mogę ze względu na małe dzieci w domu. W grę wchodzą tylko wieczory i weekendy, dlatego myślę o pracy u klientek.
Nurtuje mnie jednak pewna sprawa. Jak rozwiązać problem skarbówki, zusu i tych wszystkich "papierkowych spraw". Wiadomo konkurencja duża a ja z racji tego, że wyjechałam z rodzinnego miasta niedawno, zmuszona jestem się rozreklamować na osiedlach itp. W końcu jakoś trzeba zacząć. Obawiam się jednak podkablowania mojej działalności przez konkurencję i stąd moje pytanie. Czy warto zgłosić firmę jednoosobową? Jak wy sobie z tym poradziłyście? Jak załatwić sprawy formalne by wszystko było ok? Nie mam rozeznania, gdyż zawsze pracowałam u kogoś w salonie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Kasienkagall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-11, 21:28   #2
Kasienkagall
Raczkowanie
 
Avatar Kasienkagall
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Piaseczno
Wiadomości: 65
Dot.: Kwestie formalne, skarbówki itp...

Dobra poszperalam, podzwonilam i juz wiem. Nie bylo pytania
Kasienkagall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-12, 22:58   #3
bailey1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 66
Dot.: Kwestie formalne, skarbówki itp...

Podziel się swoją wiedzą, może się komuś przyda.
bailey1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-13, 05:11   #4
Kasienkagall
Raczkowanie
 
Avatar Kasienkagall
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Piaseczno
Wiadomości: 65
Dot.: Kwestie formalne, skarbówki itp...

Jak tylko dostane swoj komp naprawiony [ teraz pisze na meza sluzbowym i zaraz mi go zabierze] i bede miec wiecej czasu, to obiecuje, ze wszystko napisze. Nie zamierzam od razu otwierac dzialalnosci, bo przedewszystkim musze jeszcze pocwiczyc i wszystko sobie przypomniec, by fuszerki nie odstawiac, ale chce byc do tego przygotowana. Zawsze balam sie wszystkich"papierkow", ze czegos nie dopilnuje i problem gotowy. Podchodze do tego pomyslu jak do jeza ale nie mam za bardzo innego wyjscia. Na poczatku zaczne bez rejestrowania DG i zobacze jak to sie rozkreci, jak dobrze i bedzie to mialo sens to zostane wlascicielka firmy jednoosobowej

Tak na szybko co wiem.
-W przypadku tego zawodu rejestruje sie firme jednoosobowa.
Robi sie to w urzedzie miasta lub gminy ewentualnie powiatowym.
Rejestrujac DG zaznacza sie ze beda to uslugi, kosmetka wykonywana na terenie calego kraju. Dzieki temu mamy z glowy sanepid, gdyz nie posiadamy jednej lokalizacji punktu uslugowego. Radzono mi jednak, by na wszelki wypadek ksiazeczke sanepidowska miec, bo rozni sa ludzie i maja rozne pomysly To tak na wszelki wypadek. Po zarejestrowaniu urzad powinien wyslac informacje o nowo powstalej firmie do US i ZUSu
-Nastepnie czeka sie na Regon, czyli unikalny numer ewidencyjny firmy
-W przypadku DG jednoosobowej NIP firmy to zazwyczaj NIP wlasciciela tej dzialalnosci
-Powinno sie zalozyc oddzielne firmowe konto[tego punktu pewna nie jestem dostalam sprzeczne informacje, ze czasem trzeba ale nie zawsze]
-Wizayta w US i decyzja jak chcemy sie rozliczac ze skarbowka. Sa trzy opcje Karta Podatkowa, Ryczalt, i Ksiazka Przychodow i Rozchodow. Ostatnia opcja najkorzystniejsza ale troche sie trzeba prowadzenia tej ksiegi nauczyc lub korzystac z pomocy ksiegowej.
-ZUS tutaj mam jeszcze do wykonania telefon lub jeszcze dzisiaj bede wiedziec od pracownika tego przybytku osobiscie czy w przypadku zakladania DG jednoosobowej jest tak jak w przypadku innych dzialalnosci, czyli przez pierwsze 2 lata 300zl. a potem cos kolo 700zl. czy caly czas trzysta. Podobno firmy jednoosobowe maja jakies ulgi ale tak jak pisalam chce wiedziec na pewno. W kazdym razie ja jestem na wychowawczym wiec chce sie rowniez dowiedziec czy nie place tylko skladki zdrowotnej 150zl. Wtedy bedzie raj. To tak w skrocie najwazniejsze rzeczy. Jak bede sie dowiadywac i miec wolna chwilke, to na bierzaco bede dopisywac.


PS. Chyba nigdy nie przyzwyczaje sie do pisania bez polskich znakow
Kasienkagall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-18, 11:27   #5
mojsalon
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 23
Dot.: Kwestie formalne, skarbówki itp...

Dlaczego KPiR uważasz w tym wypadku za najkorzystniejszą? Owszem, jest to korzystna forma opodatkowania, ale sądzę, że głównie dla dużych salonów, wyposażonych w drogi sprzęt. Wtedy opodatkowaniu ulega tylko dochód, nie zaś całość przychodów i to jest korzystne.

Wiele kosmetyczek prowadzących mniejszy biznes, gdzie koszty uzyskania przychodu są mniejsze, decydują się na ryczałt albo kartę podatkową. Obie te formy nie wymagają prowadzenia pełnej księgowości, w przypadku karty podatkowej rachunki wystawiasz na życzenie klienta, a w przypadku ryczałtu zaletą jest to, że masz niski (8.5%) podatek od usług i od sprzedaży (3%).
mojsalon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-18, 19:43   #6
Kasienkagall
Raczkowanie
 
Avatar Kasienkagall
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Piaseczno
Wiadomości: 65
Dot.: Kwestie formalne, skarbówki itp...

Powiedziano mi, ze w przypadku KPiR mamy mozliwosc odliczania wielu rzeczy od podatku, jak np. paliwo, telefon, szkolenia, produkty itp.
Nie jestem ekspertrem, pytalam ludzi ktorzy prowadza DG ale nie jednoosobowe i powiem szczerze ze powiedziano mi, ze ryczlt to 19% i to co piszesz mnie zaskoczylo. Jezeli jest tak jak piszesz 8,5% to warto nad tym sie zastanowic. Jutro dzwoie do US i bede sie dowiadywac. Nie chce robic nic na wariata, wiec na razie zbieram info Dzieki wielkie mojsalon za dodatkowe informacje.
Kasienkagall jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-08-18, 23:33   #7
mojsalon
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 23
Dot.: Kwestie formalne, skarbówki itp...

W zależności od prowadzonej działalności wysokość podatku przy ryczałcie może wynosić 3%, 5.5%, 8.5%, 17%, 20%. Tak więc jeśli ktoś reprezentuje tzw. wolny zawód (np. tłumacz) to wówczas płaci 20%, a przychody z działalności usługowej są opodatkowane stawką 8.5%. Natomiast 19% wynosi podatek liniowy. Jest to zupełnie inna forma opodatkowania.
mojsalon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Paznokcie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:19.