KOKTAJLE I SOKI - siła owoców i warzyw :) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2003-04-06, 18:50   #1
iwa_iwa_iwa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 308
GG do iwa_iwa_iwa

SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?


Moja rodzinka pija codziennie sok ze sweizej marchwi...czesto jest to wiecej niz 1 szklanka dziennie...Czytalam gdzies ze picie powyzej 1 szkl. dziennie soku jest szkodliwe...czy to prawda? ...jesli tak ...to prosze o roszczerzenei tematu.
Dziekuje z gory.
Iwona.
iwa_iwa_iwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-06, 18:50   #2
iwa_iwa_iwa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 308
GG do iwa_iwa_iwa
SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Moja rodzinka pija codziennie sok ze sweizej marchwi...czesto jest to wiecej niz 1 szklanka dziennie...Czytalam gdzies ze picie powyzej 1 szkl. dziennie soku jest szkodliwe...czy to prawda? ...jesli tak ...to prosze o roszczerzenei tematu.
Dziekuje z gory.
Iwona.
iwa_iwa_iwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-06, 18:55   #3
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

ojoj, a gdzie tak słyszałaś? może chodziło o marchewkę co przy dordze rosła? hmmm... serio pytam, skąd takie rewelacje?
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-06, 18:55   #4
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

ojoj, a gdzie tak słyszałaś? może chodziło o marchewkę co przy dordze rosła? hmmm... serio pytam, skąd takie rewelacje?
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-06, 21:38   #5
iwa_iwa_iwa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 308
GG do iwa_iwa_iwa
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Nie , nie ...nie chodzilo z marchewke rosnaca przy drodze...Dokladnie nie pamietam gdzie ,ale na jednym z forum...bardzo jestem ciekawa...prosze o sprostowanie...
iwa_iwa_iwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-06, 21:38   #6
iwa_iwa_iwa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 308
GG do iwa_iwa_iwa
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Nie , nie ...nie chodzilo z marchewke rosnaca przy drodze...Dokladnie nie pamietam gdzie ,ale na jednym z forum...bardzo jestem ciekawa...prosze o sprostowanie...
iwa_iwa_iwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-06, 21:42   #7
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

wiesz... moje wykształcenie nie pozwala mi napisać NA PEWNO, ale moja mama zna się doskonale na żywieniu i karmiła mnie często marchewką.

marchewka jest baaardzo zdrowa. jasne -zbiera różne "odpady", ale wobec tego szkodliwa jest również rzodkiewka, buraki, por, seler...
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2003-04-06, 21:42   #8
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

wiesz... moje wykształcenie nie pozwala mi napisać NA PEWNO, ale moja mama zna się doskonale na żywieniu i karmiła mnie często marchewką.

marchewka jest baaardzo zdrowa. jasne -zbiera różne "odpady", ale wobec tego szkodliwa jest również rzodkiewka, buraki, por, seler...
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-07, 09:25   #9
smoczek
Zakorzenienie
 
Avatar smoczek
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 049
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

[img]icons/icon7.gif[/img] prawdę mówiąc także nie słyszałam nic na temat szkodliwości marchwi, tym bardziej, że to warzywko zawiera bardzo wartościowe dla organizmu antyoksydanty z grupy karotenoidów, a więc wspomaga organizm w obronie przed wolnymi rodnikami i oczyszczaniu [img]icons/icon7.gif[/img] Pozatym marchew nie łapie tak znowu barezo metali cięzkich. Najbardziej chłoną te wszystkie zanieczyszczenia warzywa liściaste, a więc kapusta, sałata... Inna sprawa, że warto stosować jak najbardziej urozmaiconą dietą i soki wyciskać z możliwie różnorodnych warzyw i owoców, bo wtedy możemy być pewni, że zapewniamy organizmowi rozmaite składniki [img]icons/icon7.gif[/img]
smoczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-07, 09:25   #10
smoczek
Zakorzenienie
 
Avatar smoczek
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 049
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

[img]icons/icon7.gif[/img] prawdę mówiąc także nie słyszałam nic na temat szkodliwości marchwi, tym bardziej, że to warzywko zawiera bardzo wartościowe dla organizmu antyoksydanty z grupy karotenoidów, a więc wspomaga organizm w obronie przed wolnymi rodnikami i oczyszczaniu [img]icons/icon7.gif[/img] Pozatym marchew nie łapie tak znowu barezo metali cięzkich. Najbardziej chłoną te wszystkie zanieczyszczenia warzywa liściaste, a więc kapusta, sałata... Inna sprawa, że warto stosować jak najbardziej urozmaiconą dietą i soki wyciskać z możliwie różnorodnych warzyw i owoców, bo wtedy możemy być pewni, że zapewniamy organizmowi rozmaite składniki [img]icons/icon7.gif[/img]
smoczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-07, 13:04   #11
iwa_iwa_iwa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 308
GG do iwa_iwa_iwa
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Bardzo dziekuje za odzew.
Niestety nie moge przywolac linka ,gdzie to wyczytalam ,bo po prostu nie pamietam. Jak tylko uda mi sie dotrzec do tego posta wrzuce linka.
Raz jeszcze dziekuje za odpowiedzi.
Iwona.
iwa_iwa_iwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-04-07, 13:04   #12
iwa_iwa_iwa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 308
GG do iwa_iwa_iwa
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Bardzo dziekuje za odzew.
Niestety nie moge przywolac linka ,gdzie to wyczytalam ,bo po prostu nie pamietam. Jak tylko uda mi sie dotrzec do tego posta wrzuce linka.
Raz jeszcze dziekuje za odpowiedzi.
Iwona.
iwa_iwa_iwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-07, 17:26   #13
kkarolinaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 352
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Ja kiedys slyszalam ze gdy za dlugo pije sie ten sam sok (np.z marchwi) to moze stac sie cos z watroba. Zamulic sie czy cos takiego.
kkarolinaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-04-07, 17:26   #14
kkarolinaaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-11
Wiadomości: 352
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Ja kiedys slyszalam ze gdy za dlugo pije sie ten sam sok (np.z marchwi) to moze stac sie cos z watroba. Zamulic sie czy cos takiego.
kkarolinaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-05-30, 20:27   #15
b1
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-04
Wiadomości: 32
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Jest dokładnie tak jak mówi Kkarolina. Chodzi o wątrobę. Zbyt dużo marchewki ma na nią bardzo niekorzystny wpływ. Nie chciałabym się tu wygłupić ale gdzieś słyszałam że pewien pan pijący dziennie bardzo dużo soku z marchwi (myśląc oczywiście że marchewka to samo zdrowie), nabawił się właśnie marskości wątroby. Pozdrawiam
b1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-05-31, 11:43   #16
jl101
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 31
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

dzodzi chyba o tzw zoltaczke karotenowa. jak watroba nie jest w stanie "przerobic" (nie wiem dokladnie co ta watroba z marchewka robi [img]icons/icon7.gif[/img] ) ilosci marchwii jaka dostaje to skora robi sie zolta. nie jest to dobre. watroba sie powieksza. o ile wiem, nie ma to powaznych konsekwencji jesli od razu przerwie sie zarcie (badz picie) tej marchewki i juz. skora wraca do normy i jest ok. no ale znam mamy, ktore dzieci swoje ta marchwia poja az do zzolkniecia i zadowolone, ze dziecko tak zdrowo wyglada.
pozdrawiam
justyna
jl101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-05-31, 20:00   #17
smoczek
Zakorzenienie
 
Avatar smoczek
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 049
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

Kobietki, tak nawiasem mówiąc odpowiedź na to pytanie znajduje się w jednym z artykułów Basi Kwiatkowskiej, tu na wizażu [img]icons/icon7.gif[/img] -> http://www.wizaz.pl/witaminy_i_kosme...mina_a_cz1.php
Myślę, że mogło chodzić o to co Basia opisuje jako chroniczne zatrucie witaminą A(daje właśnie objawy w postaci powiększenia wątroby ) , ale nie dojdzie do tego napewno przy piciu dużych ilości soku marchwiowego(nie będę powtarzać po Basi tylko polecam lekturę tego artykułu [img]icons/icon7.gif[/img] )
smoczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-05-31, 20:26   #18
jl101
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 31
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

smoczek, ale ja nie pisze, ze wystepuja te wszystkie objawy od samej marchewki. wiem napewno, ze od picia marchewki codziennie w duzej ilosci skora nabiera BARDZO zoltego koloru i nie wyglada to zdrowo. wiem, bo widzialam takie zolte dziecko, wygladalo koszmarnie. lekarz jak je zobaczyl kazal natychmiast przestac dawac marchew grozac powaznymi konsekwencjami. i tyle.
pozdrawiam
justyna
jl101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2003-05-31, 20:32   #19
smoczek
Zakorzenienie
 
Avatar smoczek
 
Zarejestrowany: 2002-08
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 049
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

hmmm.. Cóż-może to sprawa estetyki [img]icons/icon12.gif[/img] Mam koleżankę, która pije codziennie po Kubusiu, wygląda jak chodzącą, bardzo duża marchewka [img]icons/icon10.gif[/img] [img]icons/icon41.gif[/img] , a jest bardzo zadowolona z siebie i zdrowa jak rybka [img]icons/icon12.gif[/img] Natomiast jeśli lekarz powiedział, że będzie to miało jakieś konsekwencje, to pewnie miał po temu podstawy [img]icons/icon7.gif[/img]
smoczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2003-05-31, 21:09   #20
jl101
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2002-12
Wiadomości: 31
Re: SOK ZE SWIEZEJ MARCHWI ?

totez ja nie pisze o zoltym doroslym a o dziecku. mysle, ze dziecku latwiej marchew perzedawkowac. a ze kolezanka ladnie wyglada to wierze, ja mialam kiedys jedna co sie burakiem smarowala i tez wygladala bardzo ladnie. ja sie nie odwazylam ale jej to bardzo sluzylo.
pozdrawiam
justyna
jl101 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 11:44   #21
Sathi
Zakorzenienie
 
Avatar Sathi
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: uroczysko
Wiadomości: 5 656
soki marchwiowe

mam pytanie, lubie takie soki np. karotki, pije ich dużo czy one są bardzo kaloryczne?? czy mogą powodować tycie?
__________________
Połam język
Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.


MIŁEGO DNIA
Sathi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 12:20   #22
livy
BAN stały
 
Avatar livy
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: zewsząd:P
Wiadomości: 489
Dot.: soki marchwiowe

te soki sa slodzone i w dodatku tak robione zeby sie dlugo nie zepsuly, wiec raczej nie sa zdrowe. lepiej samemu sobie zrobic sok marchiowy w sokowirowce, w ostatecznosci kupic tzw. sok jednodniowy. takie soki sa nieslodzone i sa mniej kaloryczne i duzo zdrowsze.
livy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 12:21   #23
Gradisca
Rozeznanie
 
Avatar Gradisca
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 549
Dot.: soki marchwiowe

w nadmiarze tak, jak wszystko - nie ma czegoś, produktu który jedzony w n a d m i a r z e - nie powoduje tycia - po prostu granice tego nadmiaru dla różnych produktów są różne..
__________________

Gdy pytasz, wstydzisz się raz; gdy nie wiesz, wstydzisz się całe życie.

Gradisca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 12:22   #24
skapula
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 271
Dot.: soki marchwiowe

Cytat:
Napisane przez Sathi
mam pytanie, lubie takie soki np. karotki, pije ich dużo czy one są bardzo kaloryczne?? czy mogą powodować tycie?
Karotki, kubusie są zwykle dosładzane, jesli sie odchudzasz to napewno nie są wskazane, 100ml soku to średnio 50-65Kcal.
skapula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 12:33   #25
Sathi
Zakorzenienie
 
Avatar Sathi
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: uroczysko
Wiadomości: 5 656
Dot.: soki marchwiowe

dziękuje ślicznie za odpowiedzi, ja sie nie odchudzam, staram sie utrzymać tą wagę którą mam, ale nie jem słodyczy, nie jem tłusto więc takie soki mi chyba nie zaszkodzą? czasem pije je rorzedzone z wodą ciepłą i mam taki gorący napój
__________________
Połam język
Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.


MIŁEGO DNIA
Sathi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 12:53   #26
bonifaczka
Raczkowanie
 
Avatar bonifaczka
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 240
Dot.: soki marchwiowe

Ja jak sie odchudzałam, to piłam Pysia jak byłam głodna. Do tego troszke ćwiczyłam i schudlam 4 klio w miesiąc
__________________

bonifaczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 13:03   #27
Nati02
Zakorzenienie
 
Avatar Nati02
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 8 320
Dot.: soki marchwiowe

Soki te trudno jednoznacznie ocenić- posiadaja witaminy i sa o wiele zdrowsze niz np. cola czy inny napoj slodzony, ale rowniez posiada konserwanty. Jednak picie nawet dziennie jednego kubusia czy innego takiego soczku napewno nie zaszkodzi.

Jednak ja wole marchwke
__________________
Życie to ciągłe ryzyko.

Edytowane przez Nati02
Czas edycji: 2013-06-03 o 11:39
Nati02 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 13:32   #28
Gradisca
Rozeznanie
 
Avatar Gradisca
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 549
Dot.: soki marchwiowe

aha, na pewno są zdrowsze od tych soków przeźroczystych ..te to dopiero mają konserwanty ...lekarz mojej koleżanki która ma problemy z przewodem pokaromowym zakazał jej je wogóle pić - powiedział że jak coś to te "kubusie" etc .. ale najlpesze oczywiście soki robione w domku, lub te jednodniowe aha - przestrzegam was dziewczyny przed sokami marchwiowymi pitymi "na mieście" - to jedno z najprostszych sposobów i ponoć najpopularniejszy do przenoszenia wszelkich zatruć pokarmowych - bo z nimi trzeba zachowywać wielką higiene i przestrzegać tego że zrobiony 1 dnia nie nadaje się do picia 2
__________________

Gdy pytasz, wstydzisz się raz; gdy nie wiesz, wstydzisz się całe życie.

Gradisca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 16:34   #29
MaryAnn20
Raczkowanie
 
Avatar MaryAnn20
 
Zarejestrowany: 2004-02
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 113
Dot.: soki marchwiowe

a ja pije te wielowarzywne. maja mniej kalorii niz te marchwiowo-owocowe. do tej pory pilam fit z tymbarka-srodziemnomorskie, pikantne i lagodne(wszystkie te trzy rodxaje pyszne), ale teraz zobaczylam tansze z fortuny-karotka wielowarzywna, bez cukru, z roznymi przyprawami-np. lagodny z bazylia, pikantny z tabasco i kolendra, jest jeszcze z tymiankiem i czosnkiem ale tego ostatniego jeszcze nie probowalam. maja malo kalorii, i taki zakrecany kartonik(ok.polowa duzego litrowego) starcza mi na dwie duze szklanki.

polecam :P
MaryAnn20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-10-09, 16:48   #30
gosiah
Rozeznanie
 
Avatar gosiah
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 713
GG do gosiah
Dot.: soki marchwiowe

W ogóle soki marchwiowe w nadmiarze mogą być szkodliwe. Autentyczny przypadek mojej koleżanki ze studiów: lekarka zakazała jej picia wszelakich marchwiowych soków, bo miała za dużo beta-karotenu w organizmie... i zaczęła mieć żółty odcień skóry... A piła gdzieś ponad litr dziennie.

Njazdrowsze będą te soczki, które robi się samodzielnie jak zwykle... W sokowirówce. Najlepiej lubię marchwiowy z dodatkiem jabłka... Cudo... Tak się przyzwyczaiłam, że teraz wszytkie kubusie i karotki są dla mnie za słodkie...
gosiah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-11-21 16:50:48


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:00.