Książki Stephena Kinga - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Prezenty

Notka

Prezenty Jest to forum poświęcone pomysłom na świąteczne prezenty. Gorąco prosimy dzielić się na tym forum wszelkimi problemami i pomysłami związanymi z prezentami.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2014-11-22, 19:04   #1
Notrevire
Przyczajenie

Książki Stephena Kinga

Cześć (*nowa na wizazie)

Mam pytanie dotyczące Stephena Kinga. Mamy z moja bratanica (14 lat, ale bardzo inteligentna i dojrzała moim zdaniem) taki deal, że na święta każda z nas mówi kilka propozycji co chciałaby dostać, a druga wybiera jedną/dwie z podanych rzeczy i dodaje do tego jakiś drobiazg - niespodziankę, zwyklę ręcznie robioną. W tym roku poprosiła mnie na święta o książkę Stephena Kinga. I tu zwracam się do was z prośbą - czy jego książki są odpowiednie dla czternastolatki? Nigdy nie czytałam (ale chyba zacznę, bo słysze same pochlebne recenzje ), więc nie mogę się wypowiedzieć, ale wiem, że są to horrory i nie jestem pewna czy się nadadzą.

Dzięki!
Notrevire jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 20:29   #2
katmaz
Raczkowanie

Dot.: Książki Stephena Kinga

Czy odpowiednie... zależy od konkretnej książki. Mój romans z Kingiem zaczął się jakoś w gimnazjum i mogę polecić klasyk - "Lśnienie", książkę o wampirach - "Miasteczko Salem", coś mocniejszego (trochę siada na psychice ;P ) - "Cmętarz Zwieżąt/Smętarz dla Zwierzaków", sama czytałam wersję z pierwszym tytułem (zależy od tłumacza). Poleciłabym "Bezsenność", ale momentami są dłużyzny (w końcu ten pisarz lubi sobie pogawędzić) i może to zanudzić czternastolatkę.
Co do samego pisarza, to nie wszystkie jego książki są horrorami. Raz trąci obyczajówką (na przykład w "Bezsenności" jest dużo mówione o działaczach pro-life atakujących klinikę aborcyjną i życiu starszego człowieka po utracie żony), raz kryminałem ("Pan Mercedes" - nie czytane, ale leży na półce i czeka aż będę miała chwilę wolnego czasu).
Tak na marginesie to jako dobre horory polecam też opowiadania Daphne du Maurier z tomiku "Ptaki".

Patrząc na wiek Twojej bratanicy dobrze, że prosi o książkę Kinga, a nie na przykład "Zmierzch", czy "Pottera". Nie, żebym miała coś do typowych młodzieżówek, ale są dość infantylne. Kiedy widzę moich znajomych z liceum z takimi tytułami w ręku, to robi mi się słabo .

Edytowane przez katmaz
Czas edycji: 2014-11-22 o 20:41
katmaz jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 21:04   #3
martullenka
Zakorzenienie

Hmm... Uwielbiam Kinga, moja przygoda z tym autorem zaczęła się w liceum, ale wielu moich znajomych czytało jego książki już wcześniej. Myślę, że warto sięgnąć po Zieloną Milę, czy też Skazanych na Shawshank.

Tak jak napisała katmaz Cmętarz Zwieżąt/Smętarz dla Zwierzaków może być dość ciężkim kalibrem, pamiętam, że była to pierwsza książka, której bałam się czytać.

21.01.2016 r.

-9kg
martullenka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 21:24   #4
Notrevire
Przyczajenie

Cytat:
Napisane przez katmaz Pokaż wiadomość

Patrząc na wiek Twojej bratanicy dobrze, że prosi o książkę Kinga, a nie na przykład "Zmierzch", czy "Pottera". Nie, żebym miała coś do typowych młodzieżówek, ale są dość infantylne. Kiedy widzę moich znajomych z liceum z takimi tytułami w ręku, to robi mi się słabo .
Ja chociaż nigdy książek młodzieżowych nie czytałam, bo po prostu nigdy nie przypadały mi do gustu to Pottera uwielbiam i naprawdę wiele zawdzięczam tej książce, ale to zupełnie inny temat

A rzeczywiście chyba kupie jej Lśnienie, na pewno nic z tych poważniejszych horrorów. Cieszę się, że mam taką bratanicę, bo mamy ze sobą świetny kontakt i łatwo można z nią pogadać na naprawdę każdy temat
Notrevire jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-22, 22:55   #5
katmaz
Raczkowanie

Cytat:
Napisane przez martullenka Pokaż wiadomość
Hmm... Uwielbiam Kinga, moja przygoda z tym autorem zaczęła się w liceum, ale wielu moich znajomych czytało jego książki już wcześniej. Myślę, że warto sięgnąć po Zieloną Milę, czy też Skazanych na Shawshank.

Tak jak napisała katmaz Cmętarz Zwieżąt/Smętarz dla Zwierzaków może być dość ciężkim kalibrem, pamiętam, że była to pierwsza książka, której bałam się czytać.
Zielona Mila i Skazani na Shawshank - ekranizacje to jedne z moich ulubionych filmów, muszę je kiedyś przeczytać.
Cmętarz jest świetny, tylko, że, co tu dużo mówić, ryje banię. I to mocno. To w zasadzie jeden z niewielu horrorów które rzeczywiście jako tako zjeżyły mi włos na głowie. Od incydentu z kotkiem na tym drugim cmentarzu zakończenie robi się coraz bardziej przewidywalne i przy czytaniu jest uczucie "nie, nie, nie, niech TO się nie dzieje"...
Cytat:
Napisane przez Notrevire Pokaż wiadomość
Ja chociaż nigdy książek młodzieżowych nie czytałam, bo po prostu nigdy nie przypadały mi do gustu to Pottera uwielbiam i naprawdę wiele zawdzięczam tej książce, ale to zupełnie inny temat

A rzeczywiście chyba kupie jej Lśnienie, na pewno nic z tych poważniejszych horrorów. Cieszę się, że mam taką bratanicę, bo mamy ze sobą świetny kontakt i łatwo można z nią pogadać na naprawdę każdy temat
Byłam maniaczką Harrego Pottera od połowy podstawówki. Każdą część przeczytałam kilka - kilkanaście razy. Po kilku latach stwierdzam prostu, że to książki dla określonej grupy wiekowej. Fajne, ale maniakalna potteromania w wieku 18 jest dla mnie trochę niezrozumiała i tyle Mam tu na myśli osoby, które chyba nadal czekają na list z Hogwartu.

Lśnienie chyba może być dobrą pozycją jako pierwsza przeczytana książka Kinga.

Edytowane przez katmaz
Czas edycji: 2014-11-22 o 23:00
katmaz jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-23, 11:02   #6
PaulinciaKWC
Zakorzenienie

Lepszy King niż harlequiny. Tylko nie kupuj Gry Geralda
PaulinciaKWC jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-25, 21:38   #7
Laguna2
BAN stały

Właśnie przed chwilą na innym wątku pytałam o książkę dla 13-latki (myślałam o jakichś młodzieżowych), ale sama zainteresowana zażyczyła sobie Kinga "Przebudzenie"
Laguna2 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-18, 13:01   #8
agata04567
Przyczajenie

"Zieloną Milę" mogę polecić z całego serca, przepiękna książka, warto przeczytać, ponieważ większość osób zna tę historię tylko z filmu. A film powstał na podstawie książki właśnie. Wzruszająca i poruszająca
agata04567 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Tagi
prezent, stephen king

Nowe wątki na forum Prezenty

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości