komunia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-05-11, 21:10   #1
pilk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 12

komunia


witajcie, wybieram się jutro na komunię siostry mojego chłopaka. Jego druga siostra jest zakonnicą i stąd mój problem jak się do niej odnoscić. Mam się przywitać normalnym ,,cześć,, czy może ,,szczęść Boże,,? I podczas rozmowy powinnam do niej mówić na ty czy raczej siostro lub jeszcze jakoś inaczej? Bardzo proszę o rady
pilk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 21:15   #2
e36b38c1b02253f65e484b4d30ebb09d9d5f8578_646d4571ebe9e
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 2 892
Dot.: komunia

Ja miałam kiedyś problem, jak nazywać osobę prowadzącą pewne... kółko zainteresowań, nazwijmy to Więc po prostu unikałam jak ognia bezpośredniego zwracania się do tej osoby, przykładowo zamiast "jak Ci się podoba ten film" używałam "Całkiem niezły ten film, nie?" : Myślę, że możesz obrać taką taktykę na początek a potem podpatrzeć jak do niej zwracają się inni.
Ale ogólnie nie wydaje mi się, żeby miała coś przeciwko zwracaniu się na "ty".
e36b38c1b02253f65e484b4d30ebb09d9d5f8578_646d4571ebe9e jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 21:20   #3
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: komunia

Jeśli jesteś katoliczką, to mysle, ze ''Szczęść Boże'', a jesli nie, to normalnie jak do nowej znajomej.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 21:28   #4
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: komunia

A nie możesz zadać tego pytania swojemu TŻ?
On chyba najlepiej wie jaka jest jego siostra, i czy mówienie do niej na "ty" będzie przez nią mile widziane czy nie.
No i jeszcze jest kwestia w jakim kobieta jest wieku?
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 21:34   #5
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: komunia

Do zakonnicy mówi się "proszę siostry " lub "siostro" nieważne w jakim jest wieku. Po imieniu i na ''ty" mogą mówić osoby z rodziny i mocno zaprzyjaźnione.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 21:37   #6
chwast
Zakorzenienie
 
Avatar chwast
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 24 370
Dot.: komunia

może spytaj swojego chłopaka jak ona by wolała, chyba będzie wiedział? :P
chwast jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 21:48   #7
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: komunia

Jeśli jest od Ciebie starsza, to automatycznie zwracanie się na "ty" odpada. Wydaję mi się, że "siostro" to odpowiednia forma, ale najlepiej będzie jak zapytasz o to chłopaka.
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-05-11, 21:50   #8
Gwiazdeczka223
Zakorzenienie
 
Avatar Gwiazdeczka223
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 3 819
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
Do zakonnicy mówi się "proszę siostry " lub "siostro" nieważne w jakim jest wieku. Po imieniu i na ''ty" mogą mówić osoby z rodziny i mocno zaprzyjaźnione.
Ale jeśli autorka jest np. niewierząca i nie chce mówić "proszę siostry" to też ma to robić? W imię czego?
Jak bym poznała zakonnicę w wieku zbliżonym do mojego to bym mówiła na "ty".
__________________
Wymiana
Gwiazdeczka223 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 22:00   #9
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez Gwiazdeczka223 Pokaż wiadomość
Ale jeśli autorka jest np. niewierząca i nie chce mówić "proszę siostry" to też ma to robić? W imię czego?
Jak bym poznała zakonnicę w wieku zbliżonym do mojego to bym mówiła na "ty".
Ja tu bardziej rozpatrywałabym "siostro" jako nazwę pewnej wykonywanej funkcji przez tę osobę, to raczej nie podchodzi pod kwestie wiary. Do rabina też zwróciłabym się "rabinie", tak jak do profesora zwracam się "profesorze", bo taki ma tytuł.
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 22:22   #10
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: komunia

Do pielęgniarki w szpitalu też często się zwracamy "siostro".
Tak jest ogólnie przyjęte, że do zakonnic tak się mówi.Tu nie chodzi o sprawy wiary.To jej funkcja.
Do księdza nawet młodszego znacznie ode mnie , nie powiedziałabym "ty".
Być może sama zaproponuje mówienie jej po imieniu ale póki co to mówienie na "TY'' to sygnał od nas ,że ignorujemy jej drogę życiową.

---------- Dopisano o 23:22 ---------- Poprzedni post napisano o 23:13 ----------

Ta zakonnica to być może przyszła szwagierka? autorki.
Może być źle odebrane przez nią i jej rodzinę jeśli nie będzie się przestrzegać obowiązujących zasad. Może ktoś ze starszych ciotek czy babć tam obecnych zwrócić uwagę o niewłaściwości zwracania się do zakonnicy na "ty'.I będzie nieprzyjemnie.
Po co sobie sprawiać problemy i wchodzić w zatarg z rodziną chłopaka?
Oni są wierzący skoro jedna córka do komunii a druga zakonnica.
Udawanie ,że się nie wie jak się zwracać do zakonnicy to ryzykowne.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 22:25   #11
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: komunia

Z resztą, nie do końca rozumiem ten argument "niewiary", no chyba że ktoś w siostry zakonne nie wierzy
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-11, 22:36   #12
coffee_candy
Raczkowanie
 
Avatar coffee_candy
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 458
Dot.: komunia

Przedstaw się jej i zwróć uwagę na to, jak ona się przedstawi - "Hej, jestem X" to mów jej po imieniu, "Siostra X" to per "siostro".

Podpytaj chłopaka, a jeżeli nic Ci nie podpowie to zwracaj się do niej bez używania imienia/nazwy funkcji/czasowników w 2. os. l. poj. :P

.

---------- Dopisano o 23:36 ---------- Poprzedni post napisano o 23:31 ----------

Możesz też po prostu zwracać się do niej "Siostro X", a jeżeli będzie chciała, żebyś używała wyłącznie jej imienia to da Ci znać. W ten sposób będziesz miała jasną sytuację i unikniesz ewentualnej wtopy.
__________________
"So hit me with music!"

coffee_candy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 22:47   #13
grubella
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 5 995
Dot.: komunia

Zakonnice po złożeniu ślubów często przybierają sobie imię swojej duchowej patronki ,którą zamierzają naśladować. I tak np.Ewelina staje się "siostrą Teresą" a Monika "siostrą Bernadettą".
I miło im jest gdy ten ich wybór się akceptuje i zwraca do nich nowym imieniem poprzedzonym słowem "siostra"
Zapytaj chłopaka czy jego siostra już ma nowe imię.
Bo największą gafą będzie zwrócenie się do niej po imieniu ale tym przybranym bez "siostry"wcześniej.
grubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 22:48   #14
pilk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-09
Wiadomości: 12
Dot.: komunia

Pytałam oczywiście chłopaka ale nie potrafił mi odpowiedzieć

Dziękuję Wam, myślę że będę się do niej zwracać po prostu w formie bezosobowej a jak już trzeba będzie to chyba mniejszym złem jest powiedzenie siostro niż po imieniu
pilk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 23:13   #15
cherry_flamme
Zakorzenienie
 
Avatar cherry_flamme
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 7 367
Dot.: komunia

O ile nie jest to rodzina dewotów, to mów po imieniu Mam w rodzinie księdza i nikt nie mówi do niego ''ojcze''
__________________
Najtrudniejszy jest koniec miesiąca.

Zwłaszcza 30 ostatnich dni.
cherry_flamme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 23:28   #16
201604181004
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 47 595
Dot.: komunia

.... przecież to siostra twojego faceta myślisz że mama zwracała się do papieża per papieżu?
201604181004 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-11, 23:41   #17
overmind
Rozeznanie
 
Avatar overmind
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 614
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
.... przecież to siostra twojego faceta myślisz że mama zwracała się do papieża per papieżu?
dobre.
overmind jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 00:22   #18
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 9 276
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez cherry_flamme Pokaż wiadomość
O ile nie jest to rodzina dewotów, to mów po imieniu Mam w rodzinie księdza i nikt nie mówi do niego ''ojcze''
dokładnie, też mam wujka - księdza i nikt nigdy nie mówił o nim inaczej niż po prostu wujek
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 00:25   #19
laisla
Zakorzenienie
 
Avatar laisla
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 21 825
Dot.: komunia

Poproś chłopaka aby przedstawił Was sobie na początku i od tej pory będzie to raczej oczywiste, że mówicie do siebie po imieniu. Chyba, że ona faktycznie jest dużo starsza, to wtedy bardziej oficjalnie.
laisla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-05-12, 01:16   #20
201604190949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 7 274
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez charsi Pokaż wiadomość
Z resztą, nie do końca rozumiem ten argument "niewiary", no chyba że ktoś w siostry zakonne nie wierzy
To "proszę pani" czy "proszę pana" jest już złe? Jeśli ktoś jest niewierzący a do tego antyklerykalny to dlaczego ma się zwracać "proszę siostry"? To nie jest jej tytuł naukowy, to nie jest urzędnik państwowy, to jest jej zawód.
"Dzień dobry panie budowlańcu/prawniku!" "Ładny dziś dzień, nie uważa dentysta?"



Autorko ja bym trzymała się paniowania lub siostrowania jeśli Tobie to odpowiada. Jak nie jest nadęta to sama zaproponuje przejście na ty. Jak jest nadęta to nie zaproponuje ale Ty nie narobisz sobie tyłów u rodziny chłopaka. Jak jest mega nadęta i mimo Twojego paniowania/siostrowania będzie się do Ciebie zwracała na ty to ja bym się nie wahała i też od razu przeszła na ty.
201604190949 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 08:50   #21
K1987
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 804
Dot.: komunia

Używanie w stosunku do osób duchownych zwrotu per „pan” jest niestosowne, wbrew etykiecie. W naszej kulturze jest raczej pewnego rodzaju manifestacją – albo jakiejś postawy, którą można wybaczyć lub nie, albo demonstracją negatywnego stosunku. Zasadniczo, używanie takiej formy zwrotu jest czymś nieprzyjemnym – mówi prof. Bralczyk.

moim zdaniem powinnaś się zwracać siostro bądź bezosobowo (bezpieczniej). Jeśli będzie chciała byś zwracała się po imieniu sama zaproponuje.

Co do komentarzy o tytułowanie innych, mówi sie przecież panie mecenasie, pani doktor, dawniej pani magister do pań w aptece (dzisiaj pracownicy aptek to niekoniecznie magistrzy więc trochę się od tego odchodzi), panie prezydencie czy panie komendancie... przykładów można by mnożyć.
Nie chodzi tu o wiarę czy poglądy ale wykonywane funkcje i ogólnie przyjęte normy.
K1987 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 09:28   #22
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: komunia

Dla wielu osób ''zawód'' ksiedza, zakonnicy itp. jest niehonorowany, zwlaszcza dla niewierzących, dla takich osób to nie jest zaden ojciec i siostra czy niewiadomo co (moze i z wiara ma to niewiele wspólnego, ale z religią, jak najbardziej), dlatego ja uwazam ze jak ktos jest niewierzący to nie ma obowiązku etycznego mowic do takich osob per bracie, siostro, ojcze, szczęść Boże itp., tylko normalnie, jak do każdego innego człowieka.

Edytowane przez 201605161006
Czas edycji: 2013-05-12 o 09:30
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 09:52   #23
ulicznica
Zakorzenienie
 
Avatar ulicznica
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 6 071
Send a message via Skype™ to ulicznica
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez drabineczka Pokaż wiadomość
.... przecież to siostra twojego faceta myślisz że mama zwracała się do papieża per papieżu?


A nie najprościej po prostu zapytać samej zainteresowanej, jak masz się do niej zwracać, w związku z tym, że występuje na imprezie w dwóch rolach?
__________________
CZERWCOWE NOWOŚCI KOSMETYCZNE

KSIĄŻKOWE NOWOŚCI W WĄTKU - KLIK!

Biżu i ciuchy M, L, XL

"Bo gdy Bóg zamyka drzwi, otwiera okno..."
ulicznica jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 11:26   #24
Dotka90
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Lokalizacja: stąd
Wiadomości: 36 831
Dot.: komunia

Ja mam znajomego księdza i NIGDY nie przyszło mi do głowy mówić do niego szczęść boże, ojcze, tato czy nie wiem co tam jeszcze
normalnie po imieniu mówię.

Zapytaj chłopaka, a nie nas, bo skąd my mamy wiedzieć:
- ile ona ma lat
- czy przyjęła imię typu Bernadeta itp.
- czy przedstawia się swoim imieniem
Dotka90 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 11:45   #25
charsi
Zadomowienie
 
Avatar charsi
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 1 508
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez 1000days Pokaż wiadomość
To "proszę pani" czy "proszę pana" jest już złe? Jeśli ktoś jest niewierzący a do tego antyklerykalny to dlaczego ma się zwracać "proszę siostry"? To nie jest jej tytuł naukowy, to nie jest urzędnik państwowy, to jest jej zawód.
"Dzień dobry panie budowlańcu/prawniku!" "Ładny dziś dzień, nie uważa dentysta?"
Nie widzę nic złego w "pani" jeśli kogoś bardzo gryzie to "siostro", natomiast automatyczne przejście na "ty" niekoniecznie będzie grzeczne (wiadomo, z rodziną nie ma tego problemu) - ale to też zależy w jakim wieku jest ta osoba, jak inni się do niej zwracają itd. Myślę, że co do tych zwrotów nie ma sensu się jakoś spinać, po prostu przyjęło się tak, że do zakonnicy mówi się "siostro" - ja niestety też niektórych moich wykładowców muszę tytułować "doktorze/profesorze" a uważam ich za totalnych bęcwałów

Edytowane przez charsi
Czas edycji: 2013-05-12 o 11:55
charsi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 12:55   #26
coffee
and cigarettes
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 6 965
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez ulicznica Pokaż wiadomość


A nie najprościej po prostu zapytać samej zainteresowanej, jak masz się do niej zwracać, w związku z tym, że występuje na imprezie w dwóch rolach?
To samo pomyślałam. Chłopak przedstawia "to moja siostra Ania, a to moja dziewczyna Zosia". Mówisz "miło mi poznać. Szczerze mówiąc mam zagwozdkę. Jak się do ciebie zwracać? Aniu, siostro, siostro Anno? Jak jest dla ciebie najbardziej komfortowo?". Pewnie zrozumie Twój problem.
Odpowiedzi ludzi z inernetu są mniej wiarygodne niż odpowiedź zainteresowamej.
coffee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-05-12, 15:40   #27
simsa22
Zadomowienie
 
Avatar simsa22
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1 452
Dot.: komunia

Cytat:
Napisane przez grubella Pokaż wiadomość
Do pielęgniarki w szpitalu też często się zwracamy "siostro".
Tak jest ogólnie przyjęte, że do zakonnic tak się mówi.Tu nie chodzi o sprawy wiary.To jej funkcja.
Do księdza nawet młodszego znacznie ode mnie , nie powiedziałabym "ty".
Być może sama zaproponuje mówienie jej po imieniu ale póki co to mówienie na "TY'' to sygnał od nas ,że ignorujemy jej drogę życiową.

---------- Dopisano o 23:22 ---------- Poprzedni post napisano o 23:13 ----------

Ta zakonnica to być może przyszła szwagierka? autorki.
Może być źle odebrane przez nią i jej rodzinę jeśli nie będzie się przestrzegać obowiązujących zasad. Może ktoś ze starszych ciotek czy babć tam obecnych zwrócić uwagę o niewłaściwości zwracania się do zakonnicy na "ty'.I będzie nieprzyjemnie.
Po co sobie sprawiać problemy i wchodzić w zatarg z rodziną chłopaka?
Oni są wierzący skoro jedna córka do komunii a druga zakonnica.
Udawanie ,że się nie wie jak się zwracać do zakonnicy to ryzykowne.
Podpisuję się pod tym

Cytat:
Napisane przez K1987 Pokaż wiadomość
Używanie w stosunku do osób duchownych zwrotu per „pan” jest niestosowne, wbrew etykiecie. W naszej kulturze jest raczej pewnego rodzaju manifestacją – albo jakiejś postawy, którą można wybaczyć lub nie, albo demonstracją negatywnego stosunku. Zasadniczo, używanie takiej formy zwrotu jest czymś nieprzyjemnym – mówi prof. Bralczyk.

moim zdaniem powinnaś się zwracać siostro bądź bezosobowo (bezpieczniej). Jeśli będzie chciała byś zwracała się po imieniu sama zaproponuje.

Co do komentarzy o tytułowanie innych, mówi sie przecież panie mecenasie, pani doktor, dawniej pani magister do pań w aptece (dzisiaj pracownicy aptek to niekoniecznie magistrzy więc trochę się od tego odchodzi), panie prezydencie czy panie komendancie... przykładów można by mnożyć.
Nie chodzi tu o wiarę czy poglądy ale wykonywane funkcje i ogólnie przyjęte normy.
Pod tym też
simsa22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:49.