Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-09-24, 18:02   #61
201712071518
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 11 487
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez CzasKomety Pokaż wiadomość
Do nazwisk typu Cebula, Baran mam stosunek obojętny, ale gdybym miała nazywać się f i u t, to zmieniłabym nazwisko jak najszybciej.
w moim mieście był przypadek, że facet nazywał się h u j
Akurat coś poszedł załatwiać do USC i kierowniczka zasugerowała bardzo delikatnie, że w jego przypadku możliwa jest bezpłatna zmiana nazwiska.
A facet się zaperzył i powiedział, że on nazwiska swojego ojca i dziadka nie zmieni.
Z osobiście znanych mi zmian nazwisk to Kociołek zmienił się w Koczewskiego plus jeszcze kilka zmian nazwisk ale to ze względów biznesowo-szemranych (kolesie źle się kojarzyli, pooszukiwali ludzi, więc zmienili nazwisko, żeby miec ''czysty start")
Z kolei moje nazwisko (rodzinne) było pierwotnie litewskie - w 1953 zostalo spolszczone u niektórych członków rodziny i teraz w rodzinie występuje w 3 wersjach.
Nazwisko mojej mamy było niemieckie i też zostało spolszczone.

A z kolei rodzice mojego TŻ mają potrójne. Na szczescie krótkie i super brzmiące Panieńskie matki było podwójne i mąż dodał je do swojego a ona dodała mężowskie (dzieci mają już nazwisko tylko po ojcu)
Ja przyjme nazwisko faceta bo moje nawet w Polsce ciezko jest wielu ogarnąć
201712071518 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-24, 18:39   #62
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Co sądzicie o nazwiskach równych imionom (np. Marek, Halina)? Uważacie, że takie nazwiska warto zmienić? Dziwi Was, że ktoś takiego nazwiska nie zmienia albo wręcz przyjmuje takie nazwisko po małżonku?
w moim przypadku byłoby to niezmiernie kłopotliwe, gdyż mam zwyczaj podpisywania się inaczej niż się powinno. czyli najpierw piszę nazwisko a potem imię. mam dużą tolerancję na nazwiska i nie przykładam do jego brzmienia tak dużej wagi, ale na pewno nie zmieniłabym swojego nazwiska na imienne
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-24, 19:09   #63
mybeau
lalka z saskiej porcelany
 
Avatar mybeau
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: Syberia
Wiadomości: 399
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Co sądzicie o nazwiskach równych imionom (np. Marek, Halina)? Uważacie, że takie nazwiska warto zmienić? Dziwi Was, że ktoś takiego nazwiska nie zmienia albo wręcz przyjmuje takie nazwisko po małżonku?
Mnie to dziwi, bo jak już zostało wspomniane - to dość kłopotliwe. Gdybym ja miała taką sytuację to zmieniłabym nazwisko. Córka koleżanki mojej mamy nazywa się Amelia Kuba. Jej to nie przeszkadza i wręcz nosi to nazwisko z dumą i to w sumie najważniejsze. Moja siostra ma w klasie kolegę, który się nazywa Kuba Pokraka - i niestety ma w szkole masę nieprzyjemności z tego powodu. Bardzo mądry dzieciak jednak te ciągłe drwiny ze strony rówieśników spowodowały, że zrobił się agresywny. Matka przyjęła nazwisko męża. Prawdopodobnie dlatego, że mąż tego oczekiwał. Dla mnie to głupota. Jakby mi mój przyszły mąż kazał przyjąć swoje nazwisko, a byłoby dość problematyczne to bym go nie wzięła i tyle. Ale wiadomo, nie każdy potrafi "postawić na swoim" i niektórzy dla "świętego spokoju" odpuszczają. Pytanie, czy warto odpuścić i potem nosić nazwisko, które tej osobie przeszkadza...

Edytowane przez mybeau
Czas edycji: 2016-09-24 o 19:10
mybeau jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-24, 19:35   #64
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Glodomorek Pokaż wiadomość
Ja bym zmieniła. Jest to kłopotliwe.
Ja bym tak samo zrobiła

Cytat:
Napisane przez stesia Pokaż wiadomość
bardziej mnie rażą połączenia typu Marek Marecki albo Marek Marek, szczególnie to drugie
Ja z kolei chyba już wolę zestaw Marek Marecki niż np. Marek Jacecki, bo przynajmniej odpada mi zastanawianie się za każdym razem, czy to Marek Jacecki czy Jacek Marecki.

Cytat:
Napisane przez PaulinciaKWC Pokaż wiadomość
Ja mam takie nazwisko, ale imie w tym nazwisku jest nietypowe, wiec nie kojarzy sie od razu z imieniem. Zwykle literuje lub zwracam uwage na czesc, w ktorej ludzie zazwyczaj robia blad. Moja mama przyjela to nazwisko po slubie, a ja z kolei po swoim slubie chyba przy nim pozostane czego tz jest swiadom
Jeśli to imię jest mało popularne, to faktycznie, nie powinno sprawiać dużego problemu.

Cytat:
Napisane przez stupid-girl Pokaż wiadomość
Z osobiście znanych mi zmian nazwisk to Kociołek zmienił się w Koczewskiego (…)
Według mnie Kociołek brzmi uroczo. Nie zmieniłabym takiego nazwiska.

Cytat:
A z kolei rodzice mojego TŻ mają potrójne. Na szczescie krótkie i super brzmiące Panieńskie matki było podwójne i mąż dodał je do swojego a ona dodała mężowskie (dzieci mają już nazwisko tylko po ojcu)
Brzmi ciekawie W którym kraju można (było?) zrobić sobie nazwisko potrójne? Wszystkie człony pisane są z łącznikiem (np. Nowak-Kowalczyk-Baran) czy pisownia jest bardziej zagmatwana?

Cytat:
Napisane przez mybeau Pokaż wiadomość
Matka przyjęła nazwisko męża. Prawdopodobnie dlatego, że mąż tego oczekiwał. Dla mnie to głupota. Jakby mi mój przyszły mąż kazał przyjąć swoje nazwisko, a byłoby dość problematyczne to bym go nie wzięła i tyle. Ale wiadomo, nie każdy potrafi "postawić na swoim" i niektórzy dla "świętego spokoju" odpuszczają. Pytanie, czy warto odpuścić i potem nosić nazwisko, które tej osobie przeszkadza...
Ja też nie rozumiem przyjmowania nazwiska małżonka wbrew sobie. Nadawanie ośmieszającego nazwiska dziecku też do mnie nie przemawia, choć samo nazwisko Pokraka nie jest według mnie złe. Brzmi ładnie, ogólnie podoba mi się to słowo

A co do samego zmieniania nazwiska po ślubie ze względu na presję męża czy innych członków rodziny, to niestety, nadal nie jest to szczególna rzadkość. Na Wizażu było już sporo wątków na temat niechęci do zmiany nazwiska i nie raz, nie dwa padały wypowiedzi na temat rodziny, która wymusza przyjęcie nazwiska męża.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-24, 19:45   #65
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Co sądzicie o nazwiskach równych imionom (np. Marek, Halina)? Uważacie, że takie nazwiska warto zmienić? Dziwi Was, że ktoś takiego nazwiska nie zmienia albo wręcz przyjmuje takie nazwisko po małżonku?
Ja rozumiem niechęć do zmiany, jeśli się takie ma, ale nie chciałabym takiego przyjąć.

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Według mnie Kociołek brzmi uroczo. Nie zmieniłabym takiego nazwiska.
Mnie też się Kociołek bardzo podoba

Miałam kiedyś klientkę, która miała na nazwisko Grzeczna, z domu była Puk. Nosiła tylko nazwisko po mężu, ale i tak bardzo się kojarzyło.
Druga miała na nazwisko Browko, z domu była Chmiel.

Zapisz
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-24, 20:01   #66
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

[1=ce453443562697063682673 4dc4cc81c1d23e519_62b0fbf 266bee;65677416]Miałam kiedyś klientkę, która miała na nazwisko Grzeczna, z domu była Puk. Nosiła tylko nazwisko po mężu, ale i tak bardzo się kojarzyło.
Druga miała na nazwisko Browko, z domu była Chmiel.[/QUOTE]

Fajnie

Po necie krąży opowieść o pani, która była z domu Buty, a po mężu Słoma. Zatem pani była Słoma z Butów
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-24, 22:44   #67
201712071518
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 11 487
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Ja bym tak samo zrobiła



Ja z kolei chyba już wolę zestaw Marek Marecki niż np. Marek Jacecki, bo przynajmniej odpada mi zastanawianie się za każdym razem, czy to Marek Jacecki czy Jacek Marecki.



Jeśli to imię jest mało popularne, to faktycznie, nie powinno sprawiać dużego problemu.



Według mnie Kociołek brzmi uroczo. Nie zmieniłabym takiego nazwiska.



Brzmi ciekawie W którym kraju można (było?) zrobić sobie nazwisko potrójne? Wszystkie człony pisane są z łącznikiem (np. Nowak-Kowalczyk-Baran) czy pisownia jest bardziej zagmatwana?
Szwajcaria frankofonska/Francja.

Brzmi to mniej wiecej tak:
Jean Picard Bay-Talmaz (Bay-Talmaz jest nazwiskiem po zonie.
Genevieve Picard Bay-Talmaz.
201712071518 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-09-24, 23:01   #68
d169664e00d109aa737daf198b1aecbf032d7859
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 34 402
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Znałam kiedyś kogoś kto na nazwisko miał Bogumił. Wszyscy mówili zwracając się do niego nazwiskiem. Wtedy mi nie przyszło do głowy, że takie nazwisko może być jakoś problematyczne. Nie ma jednak w takich nazwiskach nic złego z mojego punktu widzenia.
d169664e00d109aa737daf198b1aecbf032d7859 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 00:28   #69
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
w moim przypadku byłoby to niezmiernie kłopotliwe, gdyż mam zwyczaj podpisywania się inaczej niż się powinno. czyli najpierw piszę nazwisko a potem imię.
W języku polskim jest to uznawane za błąd.
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 00:40   #70
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez stupid-girl Pokaż wiadomość
Szwajcaria frankofonska/Francja.

Brzmi to mniej wiecej tak:
Jean Picard Bay-Talmaz (Bay-Talmaz jest nazwiskiem po zonie.
Genevieve Picard Bay-Talmaz.
Już rozumiem. Naprawdę ciekawe
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 08:56   #71
Wolha wRedna
Zakorzenienie
 
Avatar Wolha wRedna
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 13 853
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Chatul Pokaż wiadomość
Co sądzicie o nazwiskach równych imionom (np. Marek, Halina)? Uważacie, że takie nazwiska warto zmienić? Dziwi Was, że ktoś takiego nazwiska nie zmienia albo wręcz przyjmuje takie nazwisko po małżonku?
Studiowałam z chłopakiem, którego nazwisko było imieniem i to dość popularnym powiedzmy w pokoleniu naszych rodziców. Imię miał nieco oryginalniejsze, powiedzmy każdy o takim słyszał, ale rzadko kogo się o takim imieniu spotyka. Coś jak Filip Karol, gdzie Karol to naziwsko.

Ogólnie chłopak był dość specyficzny zarówno pod względem charakteru jaki i wyglądu. W połączeniu z jego imieniem i naziwskiem bywało ciekawie. Np. niektórzy "bekowi" wykładowcy potrafili sprawdzając liste obecności zapytać: a pan Filip z Karolem są ? Niemniej jakichś większych problemów chyba nie miał, bo nikt nigdy nie był złośliwy.

Dla mnie to nazwisko jak nazwisko.
__________________
aktualizacje
Wolha wRedna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-09-25, 09:07   #72
201712071518
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 11 487
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Moi rodzice na studiach przyjaznili sie z chlopakiem o nazwisku Niewiem.
Ile razy on biedny mial zatargi z milicja o to (lata 70/80).
-Nazwisko obywatelu!
-Niewiem.
-Żartow sie wam zachciewa ???!!!!! No to sie przejedziemy. Odechce sie wam zartow na posterunku.

Kiedys na mazurach podczas sztormu wywalili sie zaglowka (moi rodzice plyneli druga) no i poszli na posterunek zglosic i zapytac czy ich nie wylowiono.
Pan Milicjant:
-tak, tak mamy meldunek z Mikołajek. Niebieska omega, sternik: nazwisko niewiadome.
201712071518 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 10:12   #73
stesia
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 3 527
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

jakbym miała nazwisko Niewiem to bardzo prawdopodobne, że bym je zmieniła, podejrzewam że dużo osób słysząc takie nazwisko uważa na początku że ktoś mówi po prostu "nie wiem"
stesia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 10:51   #74
kejtiCe
Zakorzenienie
 
Avatar kejtiCe
 
Zarejestrowany: 2013-06
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 12 833
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Ja mam kłopotliwe nazwisko, ale naprawdę NIGDY nie zastanawiałam się nad tym, żeby je zmienić.

Ponad 30 lat temu, gdy moja mama rodziła moją siostrę dzwonili po karetkę i mówią dyspozytorce nazwisko "Cię....", na co Pani mówi: "wiem, że ciężarna, ale proszę podać nazwisko".



Najbardziej głupie sytuacje są, gdy przez telefon dyktuje komuś służbowy e-mail. Wtedy muszę literowac.
__________________
K & M
27.02.2013
K & M & W
22.06.2015
kejtiCe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 16:33   #75
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
W języku polskim jest to uznawane za błąd.
wiem że jest to uznawane za błąd, ale tak mi jest wygodniej. jest to nawyk z podpisów na listach obecności (studia, praca), gdzie ze względów wygody wymagali najpierw nazwiska potem imienia.

i nie jestem w stanie wymyślić z jakiego powodu miałby to być błąd
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 17:12   #76
smieszka250
Zakorzenienie
 
Avatar smieszka250
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 5 711
GG do smieszka250
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

A co myślicie o nazwiskach takich jak nazwy zawodów? Dekarz, Kowal, Cieśla, Prezes (tak, wiem, że to nie zawód )?
__________________


P U L L
Y O U R S E L F
T O G E T H E R
smieszka250 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 17:16   #77
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez smieszka250 Pokaż wiadomość
A co myślicie o nazwiskach takich jak nazwy zawodów? Dekarz, Kowal, Cieśla, Prezes (tak, wiem, że to nie zawód )?
Takie nazwiska uznaję za neutralne, szczególnie, że zwykle są równe nazwom zawodów, które już nie istnieją albo są na wymarciu.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 17:57   #78
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Pani_Mada Pokaż wiadomość
i nie jestem w stanie wymyślić z jakiego powodu miałby to być błąd
Bo w języku polskim podpisujemy się i przedstawiamy w kolejności: imię, a potem nazwisko. Wyjaśnienie tutaj: http://obcyjezykpolski.pl/polszczyzn...otem-nazwisko/
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 18:29   #79
Pani_Mada
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 18 614
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez smieszka250 Pokaż wiadomość
A co myślicie o nazwiskach takich jak nazwy zawodów? Dekarz, Kowal, Cieśla, Prezes (tak, wiem, że to nie zawód )?
dla mnie są to normalne nazwiska. tak samo jak np Starzec, Mędrzec, Rak itd nie są brzydkie, ani obraźliwe

---------- Dopisano o 18:29 ---------- Poprzedni post napisano o 18:08 ----------

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Bo w języku polskim podpisujemy się i przedstawiamy w kolejności: imię, a potem nazwisko. Wyjaśnienie tutaj: http://obcyjezykpolski.pl/polszczyzn...otem-nazwisko/
niewybaczalny błąd dobry borze...
jest to wytłumaczenie, które zupełnie mnie nie przekonuje. coś na zasadzie popularnego kawału:
- Mamo, dlaczego ucinasz górę i dół mięsa na pieczeń? – zapytała raz córka.
- Bo tak robiła babcia - odparła mama.
- Babciu, czemu tak robiłaś? - drąży dalej dziewczę.
- Bo tak nauczyła mnie moja mama.
A prababcia, zapytana o powód obcinania mięsa na pieczeń, przypomniała sobie:
- A, bo miałam taką małą brytfannę.


jak już mamy się czepiać to obecnie najpierw dostajesz nazwisko (matki bądź ojca) a dopiero później imię. i to właśnie nazwisko, a nie imię, jest częścią "nazwy człowieka" która go identyfikuje w sytuacjach oficjalnych.

Edytowane przez Pani_Mada
Czas edycji: 2016-09-25 o 18:31
Pani_Mada jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-09-25, 19:40   #80
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 18 638
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez smieszka250 Pokaż wiadomość
A co myślicie o nazwiskach takich jak nazwy zawodów? Dekarz, Kowal, Cieśla, Prezes (tak, wiem, że to nie zawód )?
Dla mnie są kompletnie neutralne.

Zapisz
ce4534435626970636826734dc4cc81c1d23e519_62b0fbf266bee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 20:08   #81
triss_k
Zadomowienie
 
Avatar triss_k
 
Zarejestrowany: 2010-08
Lokalizacja: jih
Wiadomości: 1 300
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Mam kolegę w korpo, który nazwisko ma "imienne" i dość rzadkie, powiedzmy, że nazywa się Marek Władysław. Hindusi, którzy konfigurowali mu konto pocztowe oraz wszystkie dostępy do systemów, nie mogli się połapać, które to imię, a które nazwisko, google odmówiło im chyba wsparcia Efekt był taki, że loginy dostał na "wladyslaw.karol" a plakietkę dostępu do budynku dostał z danymi "VLADYSLAW VLADYSLAW"

A moim ulubieńcem na zawsze pozostanie klient z poprzedniej pracy, który nazywał się... Jarosław Lech

Edytowane przez triss_k
Czas edycji: 2016-09-25 o 20:10
triss_k jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 22:36   #82
palinnkasia
Zadomowienie
 
Avatar palinnkasia
 
Zarejestrowany: 2016-05
Lokalizacja: B-stok...
Wiadomości: 1 930
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

A propos ciekawych połączeń w podwójnych nazwiskach, mam tu autentyczne przykłady:
1) kobieta wyszła za mąż i zdecydowała się na podwójne nazwisko...wszystko spoko ale wyszło jej Bosko-Ruchała ; przy drugiej sytuacji podobna sprawa, ale nazwisko wyszło Napierała-Musiał (albo odwrotnie, nie pamiętam dokładnie jaka była kolejność )
2) tym razem przykład z książki, ale: dziewczyna miała na nazwisko Kopiec, a jej narzeczony Mrówek i zastanawiała się nad przyjęciem podwójnego nazwiska po ślubie... chociaż Kopiec-Mrówek to jeszcze pół biedy przy niektórych kombinacjach... co do nietypowych zestawień imion i nazwisk: kiedyś czytałam artykuł o takich dziwnych zestawieniach i w komentarzach ludzie podawali takie przykłady: "miałem na studiach w grupie kolegę, który nazywał się Władysław Jagiełło", pojawiło się o jakiejś aktorce, co się nazywała bodaj Gracja Niedźwiedź (albo jakieś takie inne kontrastowe zestawienie)...
Inne: miałam koleżankę w klasie w LO, która miała nazwisko podobne (dosłownie różnica dwóch liter!) do pana, co kandydował na prezydenta Białegostoku i twierdził, że "Nie będzie niczego" ...parokrotnie nauczycielom zdarzało się przekręcić jej nazwisko na nazwisko owego pana; owszem śmiali się wszyscy, ale ta dziewczyna również
Albo: pewien ksiądz miał na nazwisko jak pewien słynny prokurator w literaturze...i przez pewien czas gościu był prokuratorem albo kimś podobnym w zakonie do którego należy...pewnego dnia ktoś do niego zadzwonił, nie wiem w jakiej sprawie, i wyglądało to tak:
-Prokurator (y), dzień dobry.
-Pan sobie żartuje? (po drugiej stronie słuchawki)

---------- Dopisano o 21:36 ---------- Poprzedni post napisano o 21:21 ----------

I jeszcze taki przykład na ciekawy zbieg okoliczności:
W moim LO, gdy poszłam do III klasy, zmieniono jednego z księży, co uczyli religii; przyszedł gość co się nazywał, powiedzmy, Jacek Iksiński
I taka sytuacja: na uroczystości zakończenia roku klas III wręczano najpierw podziękowania dla co bardziej angażujących się w życiu szkoły rodziców uczniów (chociaż czasem odbierali je uczniowie, jak rodzice nie mogli akurat być); doszło do klasy D i wywołano ojca jednej z dziewczyn z tejże klasy, który...tak, nazywał się tak samo jak ów nowy ksiądz
Najpierw cisza na sali, potem wszyscy zebrani zaczęli się śmiać, aż dyrektorka musiała poprosić o ciszę, po czym znów wywołała owego Jacka Iksińskiego, dodając: "Spokojnie, nie chodzi o księdza"
po czym córka owego Jacka (nie księdza), powiedzmy że miała ona na imię Kinga , wstała i odebrała podziękowania...
I jeszcze z takich ciekawych przypadków: pewnego roku w szkole, w której pracuje mój tata, w pewnej klasie trafiło się dwóch chłopaków o identycznym (!) imieniu i nazwisku, powiedzmy Mateusz Igrekowski... (jakby ktoś pytał, jak ich umieszczono w dzienniku, to odpowiem, że było tak: sprawdzono, jak ojcowie tych chłopców mają na imiona- u jednego był to, powiedzmy, Józef, a u drugiego Stefan albo jakoś podobnie- i umieszczono wcześniej w dzienniku tego, którego ojciec miał na imię Józef...nie wiem jak było z wywoływaniem do odpowiedzi )
__________________
absolwentka prawa pani magister
palinnkasia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-25, 22:40   #83
d169664e00d109aa737daf198b1aecbf032d7859
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 34 402
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Moja babcia znała mężczyznę, który miał na nazwisko Ojczenasz. Swoją drogą był niewierzący.
d169664e00d109aa737daf198b1aecbf032d7859 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-26, 08:56   #84
201703241651
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-03
Wiadomości: 1 680
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

To ja znam ludzi o nazwisku Ojdana.
Od razu gra mi w głowie przyśpiewka

Wysłane z mojego X600 przy użyciu Tapatalka
201703241651 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-26, 09:47   #85
ZamyslonaRoztargniona
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 5 580
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez dmuchawcelatawce Pokaż wiadomość
Znam parę, która nie jest po ślubie, a oboje mają takie same nazwisko - cóż za ułatwienie .
Ja znam taką parę małżeńską.
Poznali się na ognisku. Najpierw tylko z imienia. I potem szok jak doszło do nazwisk, że ona Iksińska i on tez Iksiński.
Nazwisko rzadkie (mniej niż 300 osób nosi takie wg neta).
ZamyslonaRoztargniona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-26, 10:51   #86
anemeon
Zakorzenienie
 
Avatar anemeon
 
Zarejestrowany: 2008-08
Lokalizacja: Silesia
Wiadomości: 3 484
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Nazwisko mojego męża jest dość rzadkie (tylko ponad 300 osób nosi je w Polsce), a jego ciocia miała takie właśnie panieńskie, a potem po mężu. Zawsze dziwi mnie mnie ten zbieg okoliczności.

Ja noszę dwa, przedstawiam się w sytuacjach nieoficjalnych tylko panieńskim, podpisuję się tylko panieńskim, a dwu używam tylko w oficjalnych sytuacjach. W zasadzie przyzwyczaiłam się do tego dopiero jakiś rok temu, a po ślubie jestem już kilka lat.
__________________






anemeon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-26, 13:11   #87
Quenka
Przyczajenie
 
Avatar Quenka
 
Zarejestrowany: 2016-08
Wiadomości: 15
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Ja też znam osobiście przypadek, gdzie matka razem z dziećmi po prostu wybrali sobie nowe nazwisko (czy też powrócili do panieńskiego matki - nie pamiętam).

A co do takich nazwisk jak np. Tymon Tymański - cóż, nie zawsze to oznacza, że ktoś próbował zrobić dziecku żart. Może komuś bardzo się podobało imię Tymon? I co miał zrobic, jak takie nazwisko przypisane? Zrezygnować z ładnego imienia? Ok, są inne imiona, ale jak powiedzmy kobieta wymarzyła sobie imię Tymon dla syna, wyszła za mąż za Tymańskiego i co? Dla mnie podobieństwo imion do nazwisk to akurat nie problem
Quenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-26, 13:54   #88
jag_na
Rozeznanie
 
Avatar jag_na
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 934
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Akurat Tymański na pierwsze ma Ryszard, a na drugie Tymon. Więc to jest raczej jego wybór, a nie rodziców, że tak się przedstawia.
jag_na jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-26, 14:49   #89
d169664e00d109aa737daf198b1aecbf032d7859
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 34 402
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Ja mam nazwisko "bardzo mało popularne" bo w wersji takiej jak noszę ma je 5 osób. Wiem, że nigdy go nie zmienię, bo jestem do niego bardzo przywiązana.
Miałam sytuację, że na naklejce na maturze miałam źle wydrukowane nazwisko, z błędem.
Na co dzień jednak wydaje mi się być pomocne - szybciej ludzie mnie zapamiętują.
Ale nazwisko nie ma formy kojarzącej się z czymkolwiek (ewentualnie biorą je za zagraniczne).

Edytowane przez d169664e00d109aa737daf198b1aecbf032d7859
Czas edycji: 2016-09-26 o 14:51
d169664e00d109aa737daf198b1aecbf032d7859 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-09-26, 18:09   #90
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: Nazwiska - przywiązanie do brzydkich i zmiana na gorsze

Cytat:
Napisane przez Quenka Pokaż wiadomość
A co do takich nazwisk jak np. Tymon Tymański - cóż, nie zawsze to oznacza, że ktoś próbował zrobić dziecku żart. Może komuś bardzo się podobało imię Tymon? I co miał zrobic, jak takie nazwisko przypisane? Zrezygnować z ładnego imienia? Ok, są inne imiona, ale jak powiedzmy kobieta wymarzyła sobie imię Tymon dla syna, wyszła za mąż za Tymańskiego i co?
Mogła nie zmieniać nazwiska i razem z mężem wybrać dla dziecka nazwisko, które nie będzie brzmiało podobnie do imienia Choć tak ogólnie, to mnie akurat nie przeszkadzają zestawienia imienia w połączeniu z nazwiskiem od tego imienia.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)

Edytowane przez Chatul
Czas edycji: 2016-09-26 o 18:11
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-09-28 11:25:46


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:25.