Jaki wybrać namiot bezcieniowy? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-02-12, 12:44   #1
Onnaa71
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 15

Jaki wybrać namiot bezcieniowy?


Witam Wszystkich na forum.

Chciałabym się poradzić Was w pewnej kwestii.
Mam już zakupiony aparacik z obiektywem.
Jestem na razie w fazie nauki i czytania książek i poradników o fotografowaniu.
Przydałby mi się jakiś namiot bezcieniowy z całym oświetleniem do fotografowania przedmiotów, jedzenia na białym tle.
Patrzyłam na Allegro i tam wybór przeróżny ceny od 70zł do nawet 300zł. Bardziej przyznam, że interesowałaby mnie ta dolna granica cenowa, no tak powiedzmy do 150zł mogę wydać.
Chciałabym się Państwa poradzić jaki namiot bezcieniowy wybrać? Jakie powinien mieć wymiary i oświetlenie? Jaką moc światła?
Są np. na Allegro całe zestawy z dwoma lampami 50w, statywem i namiotem bezcieniowym w cenie ok. 120zł. Czy warto taki namiot kupić? Czy światełka nie będą za słabe?
Czy może lepiej namiot kupić osobno, a lampy inne dodatki osobno?
Bardzo Państwa proszę o podpowiedzi i porady.
Pozdrawiam gorąco.
Onnaa71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-12, 15:18   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Sprawdź tu: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=223773
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-13, 11:51   #3
Onnaa71
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 15
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Ale może ktoś tu coś doradzi?
Drogie dziewczyny nie wierze, że nikt z Was nie pstryka w namiocie?
Onnaa71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-16, 19:10   #4
Pako_
Rozeznanie
 
Avatar Pako_
 
Zarejestrowany: 2009-11
Lokalizacja: Legionowo
Wiadomości: 636
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Ja pstrykam na białym tle, z jednej strony stawiam parasolkę z drugiej blendę. Dwie lampy błyskowe (po 30 zł sztuka) jedna z fotocelą w parasolkę, druga na aparacie, skierowana w sufit. Po kilku próbach można uzyskać efekt bezcieniowy.

Ps. Parasolka srebrna.

Edytowane przez Pako_
Czas edycji: 2013-02-16 o 19:13
Pako_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-17, 14:14   #5
Onnaa71
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 15
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Dzięki za odpowiedź.
Lampy błyskowe za 30zł jakiej to firmy? Przyznam, że tanio wychodzi.

Niestety koleżanka sprzedała komuś innemu ten namiot bezcieniowy. Więc ten temat upadł.
Najpierw chyba zacznę od zakupu oświetlenia. Bo czy to będzie potem własnej roboty namiot bezcieniowy czy stół bezcieniowy czy jeszcze inne cudo to światło i tak będzie najbardziej potrzebne.
Tak więc oświetlenie... Mój budżet max. widzę do 200zł. Co wybrać w tej sumie? Biorę pod uwagę wszelkie pomysły i te profesjonalne i te partyzanckie typu halogeny z Castoramy.
Mam też zamiar zrobić blende, oczywiście domowymi sposobami.
Natomiast co do programów graficznych PhotoShop i innych tego typu w celu podrasowania, wybielenia itp. zdjęcia to tutaj trochę mam jakąś wiedzę i myślę, że dam radę w tym temacie.
Także nawet jak mi nie wyjdzie w 100% białe tło przy użyciu np. jakiś partyzanckich metod oświetlenia czy sprzętu profesjonalnego z niższej półki widzę szanse w naprawie tego w programie graficznym.
Onnaa71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-19, 14:59   #6
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Cytat:
Napisane przez Onnaa71 Pokaż wiadomość
Dzięki za odpowiedź.
Lampy błyskowe za 30zł jakiej to firmy? Przyznam, że tanio wychodzi.
Strzelam w ciemno: stare, używane, do kupienia na allegro
Ważne jest tylko jedno, aby miały niskie napięcie na stykach stopki, bezpieczne dla aparatu cyfrowego (taka mała lampka zasilana z dwóch baterii paluszkowych może mieć ponad 300V na stykach synchronizacji, niektóre aparaty mogą tego nie przeżyć-w dawnych czasach nie było elektroniki, wyzwolenie było wykonywane przez zwykłe mechaniczne styki, więc takie napięcie nikomu nie przeszkadzało).
Warto poszukać lampy z możliwością regulacji mocy, ostatnio za grosze się sprzedała National 3057 z regulacją 1-1/4-1/16.
Fotocelę trzeba dokupić (albo dorobić przy użyciu zaprzyjaźnionego elektronika, koszt elementów 5-7zł).

Cytat:
Tak więc oświetlenie... Mój budżet max. widzę do 200zł. Co wybrać w tej sumie? Biorę pod uwagę wszelkie pomysły i te profesjonalne i te partyzanckie
Ciężko. Mogą być używane lampy, nawet "ruskie", włączane do gniazdka (są po ok.10zł). Mogą być lepsze, o jakich pisałem wyżej. Mogą być "żarówki błyskowe" (wersja z regulacją mocy). Może być polowanie na okazje, tzn. szukanie najprostszych używanych lamp studyjnych (nowe 200zł, używane-ostatnio komplet ze statywem za 70zł, ale to była wyjątkowa okazja).

Cytat:
Mam też zamiar zrobić blende, oczywiście domowymi sposobami.
Zacznij od porządnego statywu i tego co masz, czyli jakiejś lampki na biurko. Na statywie możesz użyć długich czasów, blondy-samoróbki to kolejne źródła światła. Tym możesz się bawić i robić próby.

Cytat:
Natomiast co do programów graficznych PhotoShop i innych tego typu w celu podrasowania, wybielenia itp. zdjęcia to tutaj trochę mam jakąś wiedzę i myślę, że dam radę w tym temacie.
Także nawet jak mi nie wyjdzie w 100% białe tło przy użyciu np. jakiś partyzanckich metod oświetlenia czy sprzętu profesjonalnego z niższej półki widzę szanse w naprawie tego w programie graficznym.
Ok, jak wolisz. Jeśli wolisz poświęcać godziny na retusz każdego zdjęcia, zamiast poświęcić je na opanowanie dobrego oświetlenia, nikt Ci nie zabroni, to Twój czas

---
Uzupełnienie: ci dwaj panowie też mieli zrobić zdjęcia przedmiotów mając budżet podobny do Twojego, ale lepiej nie bierz z nich przykładu
http://www.youtube.com/watch?v=qk5hHNsAcec

Edytowane przez magrad
Czas edycji: 2013-02-19 o 18:03
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-02-19, 23:46   #7
przeman
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-02
Wiadomości: 9
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Napisz na początek jaki masz aparat? Jeśli lustrzanka, to wybrałbym światło błyskowe a nie stałe. Czyli żadne halogeny, LEDy, żarówki o barwie światła dziennego itp. Oświetlenie jest najważniejsze. Namiot można zrobić samodzielnie.
przeman jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-01, 11:27   #8
KarolinaRet
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 16
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Jeśli chodzi o wybór namiotu to polecam http://fotkarz.blogspot.com/2013/12/...-gadzet-w.html, najtańsze kupisz już za około 100 zł. Oczywiście wszystko uzależnione jest od wielkości fotografowanych przedmiotów no i przeznaczenia fotografii. Kupno całego zestawu namiot+lampy+statywy to moim zdaniem bardzo dobry pomysł.
KarolinaRet jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-25, 11:14   #9
agnieszka_troc
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 8
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Jedzenie nie potrzebuje namiotu bezcieniowego, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie stół bezcieniowy. Namiot bardzo spłaszcza obraz a na stole bezcieniowym można fajne efekty uzyskać, piękne odbicie i jasne białe tło.
agnieszka_troc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-08, 14:56   #10
sokole_oko
Raczkowanie
 
Avatar sokole_oko
 
Zarejestrowany: 2019-03
Lokalizacja: Tuchola
Wiadomości: 139
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

no to jest dość ważna informacja jaki masz dokładnie aparat ogólnie jest dużo filmików na yt
__________________
Higher, Further, Faster,
sokole_oko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-08-14, 15:39   #11
missVivi
Raczkowanie
 
Avatar missVivi
 
Zarejestrowany: 2019-04
Wiadomości: 287
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Wszystko zalezy od warunków w jakich chcesz strzelać foty, bez tego info raczej nie dostaniesz uniwersalnej rady
missVivi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-07-26, 11:03   #12
mixshot
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 18
Dot.: Jaki wybrać namiot bezcieniowy?

Początkujący często chcą namiot bezcieniowy, a to nie jest dobre ani dla początkujących, ani dla zawodowców.

Namiot bardzo ogranicza. Czasami się sprawdzi, ale jak ma się jeden rodzaj produktu, który jest podobny fakturą, rozmiarem itp.
Ograniczenia są takie, że ciężko uzyskać białe tło bez wpływu (utraty jakości) na fotografowany produkt.
Kolejna rzecz, to ściany i sufit namiotu. Nie są ruchome, więc cieniami i półcieniami można manipulować tylko poprzez oddalenie/przybliżenie źródła światła.

Kąty ścian i sufit są proste, a to ma wpływ na to jak się nam światło ułoży. Nawet jak lampy przesunie się pod kątem, to odbicia na produktach będą takie same.

Jeśli rozproszy się światło zbyt mocne, to zdjęcie będzie bardzo syntetyczne i płaskie. Efekt będzie trochę nienaturalny i bez charakteru, co wpłynie na jakość zdjęć.

Wydacie kasę trochę niepotrzebnie i nie nauczycie się dobrej fotografii produktowej.
Podsumowując: Namiot bezcieniowy jest niepotrzebny prawie nikomu
mixshot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-07-26 11:03:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:37.