Pomóżcie wybrać aparat dla amatora. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-05-12, 11:07   #1
tamlin111
Zakorzenienie
 
Avatar tamlin111
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: ZWA :)
Wiadomości: 12 988

Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.


Jak w tytule, jestem amatorem i chcę kupić aparat. Początkowo byłam nastawiona na lustrzankę, ale później zwątpiłam.
Aparat ma służyć do robienia zdjęć rodzinnych, wakacje, jakieś wypady na łono natury oraz na koncerty, także tutaj zależy mi na dobrym i dużym zoomie.
Kwota to do 2000zł.
Proszę o pomoc, bo jestem totalnym laikiem a wszędzie wciskają mi ciężkie lustra.
__________________
Paulinka terrorystka
Boczuś
tamlin111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-12, 12:32   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Na koncerty to z dużym aparatem mogą Cię nie wpuścić
Poszukaj aparatów klasy "superzoom", wyglądają jak mała lustrzanka, ale obiektyw jest w nich "na stałe" (niewymienny).
Albo "zwykłych cyfrówek" wyższej klasy (w tej cenie), wtedy nie będzie mocnego przybliżania, ale w tej chwili aparaty mają tak dużo Mpix, że bez problemu można sobie wykadrować zdjęcie na komputerze, zamiast używać "dużego zooma" o ile nie robisz dużych wydruków (niektórzy o tym nie wiedzą, i traktują coś co wyszło z aparatu jako "świętość" której nie wolno zmieniać - oprócz nas...ania kilkunastu filtrów "upiększających" zdjęcie).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-12, 12:59   #3
tamlin111
Zakorzenienie
 
Avatar tamlin111
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: ZWA :)
Wiadomości: 12 988
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Właśnie wiem, że na niektóre koncerty z lustrzanką nie wpuszczą, już na jeden taki bilecik czeka
Poszukam tych superzoom.
Na chwilę obecna pożyczam od brata jego lustro Canona, ale własnie zdjęcia z zoomem wychodzą dość nie wyraźne.
Co to znaczy dużo Mpix? Ile miałabym szukać?
__________________
Paulinka terrorystka
Boczuś
tamlin111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-05-12, 13:40   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Wszystkie obecnie sprzedawane aparaty mają za dużo Mpix

Zdjęcia z tego pożyczonego wyszły niewyraźnie - a czy wiesz dlaczego? Jak będziesz wiedzieć, można szukać rozwiązania tego problemu (i nie mam na myśli zakupu nowszego aparatu).
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-18, 21:42   #5
emendel
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-12
Wiadomości: 6
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

A może Instax? Poczytaj sobie o tych mini aparatach. Przy okazji możesz wziąć udział w jednym z konkursów, które akurat trwają.
emendel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-12-19, 16:24   #6
alx_80
Przyczajenie
 
Avatar alx_80
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 1
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

INSTAX do zdjęć rodzinnych i wakacyjnych ? oj chyba jednak nie
Zerknął bym jeszcze na system Sony i ich bezlusterkowce
alx_80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-25, 11:58   #7
pablo102
Raczkowanie
 
Avatar pablo102
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 48
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Może coś z tej półki:

Nikon Coolpix

Panasonic Lumix

Canon PowerShot

Fujifilm FinePix

Sony DSC
__________________
Wedding Photography
Safekeeping love forever!
pablo102 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-01-26, 13:50   #8
martalan
Przyczajenie
 
Avatar martalan
 
Zarejestrowany: 2018-01
Wiadomości: 11
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Może canon110D? Sama z niego na początku korzystałam. Robi przyzwoite zdjęcia. Później możesz ewentualnie wymienić obiektyw na lepszy
martalan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-27, 13:17   #9
owocowykoktajl
Zakorzenienie
 
Avatar owocowykoktajl
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 5 766
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Koncerty i zoom? nope. Albo dobry aparat do koncertów (mała przysłona) albo zoom z gorszym światłem.
Pamiętaj, że z większej matrycy (rozmiarowo, nie MPx!) wyciągniesz więcej niż z tej samej matrycy, ale większej MPx. Kupując kompakta z 1" matrycą, która ma 15MPx więcej wykadrujesz niż z 2/3" 20 MPx.
Przemyśl, czy zoom jest potrzebny. Czy nie możesz np. podejść do obiektu.
Jeśli nie jest:
Seria RX od Sony
Seria LX od Panasa
Seria X od Fuji (tutaj mniejsza matryca- 2/3 cala)

Jeśli jest:
HX od Sony
TZ od Panasa
SX od Canona
owocowykoktajl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-01-30, 20:20   #10
hodunek
Wyglądanie z okopu
 
Avatar hodunek
 
Zarejestrowany: 2018-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 5
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Myślę, że już godzinka instruktażu obsługi aparatu na żywo z osobą która ma konkretne pojęcie o fotografowaniu da Ci więcej niż pochopne zakupy nowego sprzętu. Jest kilka zasad fotografii których trzeba pilnować, a wtedy zminimalizujesz ryzyko nieostrych zdjęć. Jak coś, to pisz prv, wyjaśnię co i jak.

Ale wracając do zakupów, z mojego punktu widzenia lustrzanka, nawet z tych najtańszych, to najlepszy stosunek jakości/ceny. Duża fizyczna wielkość matrycy jak pisał przedmówca = najlepsza jakość. W kwocie ok 1200pln masz już najtańszą lustrzankę Canona (1200d lub 1300d), do tego obiektyw pokroju 28-75/2.8 czyli jasny zoom nowy to ok. 1600zł, robi się z tego 2800pln. Jeśli zainteresujesz się używanym obiektywem, kupisz go za połowę tej kwoty, więc jesteś w założonym budżecie. Jasny zoom na koncercie pełni funkcję zarówno teleobiektywu jak też szerokiego standardu. 75mm na f2.8 da już przyzwoite "odcięcie" planów (czyli rozmycie tła).

Wariant nr 2:
nowe body Canon 1300d + prosty tani zoom 18-55 do wszystkiego (1350zł) + używany 85/1.8 do koncertów (ok 800zł) = 2150zł, wszechstronny zestaw ze świetnym portretowym obiektywem (najlepszy tani stałoogniskowy obiektyw do koncertowych fot, chętnie używany również przez profesjonalistów).

W kompaktowe aparaciki nie pakowałbym się (małe fizyczne rozmiary matryc), bezlusterkowce o podobnych j.w. parametrach są sporo droższe, dlatego lustrzanka to ciągle jest sensowny zakup.
__________________
Fotograf
hodunek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-12, 11:50   #11
mariolaw8
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 66
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

podpinam się do tematu, potrzebuje kupić na prezent aparat chyba kompaktowy do 2000 tys. osoba którą chcę obdarować to amator, który używa zwykłego aparatu Samsung ST72, nie może być zbyt skomplikowany, co myślicie o Canon 1300D, SONY 68 BODY, Panasonic DMC-FZ200, Canon G9 X Mark II pomożecie w wybraniu czegoś solidnego- bo nie jestem obeznana w temacie
__________________


Edytowane przez mariolaw8
Czas edycji: 2018-02-12 o 12:05
mariolaw8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-02-12, 13:05   #12
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Cytat:
Napisane przez mariolaw8 Pokaż wiadomość
potrzebuje kupić na prezent aparat (...)
nie jestem obeznana w temacie
Takie prezenty są najczęściej najgorszą rzeczą, jaką można komuś zrobić
Jeśli ktoś interesuje się fotografią, to najczęściej ma jakiś swój wymarzony sprzęt. Gdy dostanie inny, nawet podobnej klasy, będzie się trochę cieszyć (bo wypada), ale zawsze pozostanie taka myśl "szkoda, że to nie to co chcę". Jeśli będzie to coś zupełnie innego, np. ktoś marzy o lustrzance, a dostanie aparat klasy super-zoom albo kompakt wyższej klasy, będzie musiał cieszyć się na pokaz, będzie musiał od czasu do czasu pokazać, że używa prezentu, i będzie mu głupio od razu sprzedać taki prezent, żeby dołożyć do kupna tego wymarzonego. Efekt to stres i poczucie winy, bo musi się cieszyć, żeby nie urazić osoby dającej prezent, ale tak naprawdę nie cieszy się, bo to nie jest ten rodzaj aparatu, jaki chciał.
Aby komuś interesującemu się fotografią kupić aparat, trzeba w miarę dokładnie wiedzieć, czego ten ktoś oczekuje. Chyba, że "zainteresowanie fotografią" ogranicza się do pstrykania setek zdjęć wszystkiemu i każdemu kto nie zdąży odpowiednio szybko uciec, choć wtedy najlepszy byłby telefon, bo zawsze jest pod ręką
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-13, 08:49   #13
mariolaw8
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 66
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

ta osoba lubi fotografować , pstryka telefonem i obecnym aparatem na okrągło, sądzę że będzie zadowolony jak dostanie coś solidnego i nie do końca mocno skomplikowanego, z braku czasu nie będzie profesjonalnie robił fotek ( zarobiony jest), chyba że zostanie emerytem - proszę o pomoc w wyborze a nie oceny czy właściwie postępuję- ryzyko moje
__________________

mariolaw8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-13, 12:20   #14
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Kup cokolwiek, co Ci się podoba. Przecież nieważne jest to, co lubi i chce obdarowana osoba, ważne jest to, żebyś Ty kupiła tej osobie aparat
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-13, 12:43   #15
pablo102
Raczkowanie
 
Avatar pablo102
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 48
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Ten Panasonic, wydaje się mieć fajny, jasny obiektyw.
Duży zoom także może być atrakcyjny dla amatora.
__________________
Wedding Photography
Safekeeping love forever!
pablo102 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-13, 16:30   #16
KatePru
Przyczajenie
 
Avatar KatePru
 
Zarejestrowany: 2018-02
Wiadomości: 3
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

wiesz co, ja mam panasonica fz100 i jestem bardzo z niego zadowolona, zwłaszcza z jasnego obiektywu, na którym mega mi zależało, poza tym łatwa obsługa, fajna obudowa, akurat dla amatora! tylko jest ciut droższy, ale czasami da się go znaleźć w fajnej promocji!
KatePru jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-14, 09:45   #17
mariolaw8
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 66
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Kup cokolwiek, co Ci się podoba. Przecież nieważne jest to, co lubi i chce obdarowana osoba, ważne jest to, żebyś Ty kupiła tej osobie aparat
ciężko się powstrzymać od złośliwości , wiem że będzie zadowolony
__________________

mariolaw8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-14, 09:57   #18
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Mam częsty kontakt z osobami, które zaczynają i rozwijają się w fotografii, słyszałem wiele opowieści o "prezentach dla fotografa", i pisałem właśnie na tej podstawie.
Jeśli ktoś zaczyna interesować się fotografowaniem, najczęściej "czuje" czego mu potrzeba, choćby po tym, jakie zdjęcia najbardziej lubi. Przykład: dałaś do wyboru dobrej klasy aparat kompaktowy Canona. To dobry aparat, ale jeśli ktoś chciałby np. "przybliżać ptaki", lepszy będzie jakiś "super-zoom", który ma "duże przybliżanie". Jeśli zainteresowania kierują się bardziej w drobne obiekty (kwiatki, motylki itp), lepszy będzie aparat, na który da się założyć "konwerter makro", niż aparat lepszej klasy, droższy, do którego nie da się dołożyć takiego konwertera. Jeśli kogoś ciągnie do portretów i zdjęć "z rozmytym tłem", dobrym pomysłem będzie coś z wymiennymi obiektywami i dużą matrycą (dużą w mm, nie w Mpix), bo wtedy łatwiej uzyskać zdjęcia z małą głębią ostrości (dokupując prędzej czy później odpowiedni obiektyw). Dla osoby zainteresowanej tylko "łapaniem ładnych widoków" żaden z tych aparatów może nie być dobry, bo będą duże fizycznie, i będą wymagały dodatkowej (mniejszej lub większej) torby, tymczasem "zwykłą cyfrówkę" można wrzucić do każdej torby lub do kieszeni.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-02-14, 12:33   #19
hodunek
Wyglądanie z okopu
 
Avatar hodunek
 
Zarejestrowany: 2018-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 5
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Dodam od siebie, że jeśli chcesz żeby ten ktoś po otrzymaniu prezentu rzeczywiście skorzystał z niego i naprawdę rozwijał się w tym swoim hobby, kup mu aparat ze stałoogniskowym standardowym obiektywem i dorzuć jakąś książkę o zasadach fotografii, jest szansa że nauczy się myślenia, kompozycji, głębi ostrości. Moim zdaniem kupno aparatu kompaktowego z uniwersalnym zoomem to takie rozwiązanie "do wszystkiego i do niczego", fotograficzne rozleniwienie i pozostawanie w martwym punkcie w rozwoju. Poza tym zdjęcia z tych ultrazzoomów dobrze wyglądają w reklamach, folderach producenta, albo w małych powiększeniach, niestety cudów nie będzie - są to matryce o małej wielkości fizycznej, oczywiście do fejsbuka wystarczy, ale jest to jakość taka jak z telefonu i nic więcej. Jakość zdjęć z lustrzanki ze stałoogniskowym np. 35/1.8 bije wszystkie zoomy. Brałem zestaw staruszek Nikon D40 + 35/1.8 na wakacje z rodziną, radził sobie dobrze i do szerokich kadrów i do portretów, wspaniałe kadry, plastyczny obraz. Brałbym coś pokroju Nikon D3400+ Nikkor 35/1.8. Zechce porobić kadry makro ? Dokupi soczewkę za 30zł, będzie makro. Pytanie czy idziesz po ilość czy po jakość. Pozdrawiam
__________________
Fotograf
hodunek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-03-08, 07:34   #20
marysia_co
Agencja Spamu - Nie stać nas na reklamę, więc spamujemy!
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 424
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

A lepiej kupić dobrej jakości cyfrówkę/bezlusterkowiec czy używaną lustrzankę? Na nową niestety mnie nie stać...
marysia_co jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-09, 01:20   #21
hodunek
Wyglądanie z okopu
 
Avatar hodunek
 
Zarejestrowany: 2018-01
Lokalizacja: Białystok
Wiadomości: 5
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Bezlusterkowce mają te podstawową zaletę, że widzisz zdjęcie jeszcze przed zrobieniem - niby to oczywiste bo każdy telefon tak ma, ale w lustrzance widzisz realny obraz przez układ optyczny, który nie przechodzi przez elektronikę, więc czasem wyjdzie za ciemne i trzeba zrobić zdjęcie ponownie, w bezlusterkowcu od razu widzisz czy nie jest za ciemne, poprawiasz jasność jeszcze przed zrobieniem zdjęcia, świetna sprawa. Gabarytowo bezlusterkowce na plus. Minusem są baterie, najlepiej mieć ze 2szt co najmniej. Ze swojej strony polecam jakiegoś Fujifilm. Np model x-t10, używany ok 1400-1800, świetne możliwości, bardzo ładne kolory, intuicyjna obsługa, potencjał ma taki, że do poważnych zastosowań też się nadaje. No i ma oprócz LCD wizjer przykładany do oka. Polecam
__________________
Fotograf
hodunek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-03-29, 09:42   #22
kozinskifoto
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7
Dot.: Pomóżcie wybrać aparat dla amatora.

Polecam CI na start apartat Fuji x100 lub jego nowsze odpowiedniki typu x100t. Bardzo dobrze wykonany, duża matryca, pożądy obiektyw z ekwiwalentem 35mm. Nie ma zoomu ale ma zarowno funkcje auto jak i manualne.
kozinskifoto jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-03-29 10:42:20


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:05.