Medycyna czy lingwistyka stosowana? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-08-10, 21:52   #1
_faraway
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-08
Wiadomości: 1

Medycyna czy lingwistyka stosowana?


Zacznę od tego, że od września zaczynam klasę maturalną (profil biol-chem) i jako nowo narodzona wizażanka ośmielam się pytać o radę.
Wiszące widmo presji wyboru przedmiotów rozszerzonych, a z nimi kierunku studiów zaczęło mnie stresować mniej więcej od 2. semestru 2. klasy, co poskutkowało intensywnym przeglądaniem profili kierunków już od kwietnia (skoro mamy sierpień, jak widzicie, do zdecydowanych nie należę).
Ostatnio natrafiłam na lingwistykę stosowaną i od tego czasu nie daje mi ona spokoju, a mianowicie to, że aby się dostać, muszę zdawać polski R, angielski R i drugi język obcy R - u mnie musiałby to być francuski, mimo że uczę się go od 1. klasy liceum, jest on u mnie na poziomie mocno podstawowym (lubię się go uczyć, ale moja nauczycielka nie jest zbyt wymagająca, a ja sama nie robiłam nic ponad lekcje, chociaż do sprawdzianów bardzo się przykładałam). Polski też lubię, ale to zapewne dlatego, że 1) moja mama jest polonistką, gen polonistyki chyba się zaszczepił 2) kocham książki. Z angielskiego od kwietnia zaczęłam brać dodatkowe lekcje (korków z innych przedmiotów nigdy nie miałam) i jest to na razie jedyny przedmiot, do ktorego jestem pewna, że chcę zdawać.
Jednak tu zaczynają się schody - poza przygotowywaniem się do tych przedmiotów musiałabym pogodzić z nauką na zaliczenia sprawdzianów z biologii i chemii minimum na 3, co na pewno zabrałoby mi lwią część czasu. Do tego francuski - nie wiem nawet czy wskoczenie na poziom średniozaawansowany (70%+ na R) od prawie zera jest w ogóle osiągalne? Jestem pracowita, ale może
lepiej sobie odpuścić?

Drugą opcją jest medycyna, do której nie jestem do końca przekonana z różnych powodów. Uwielbiam biologię, ale też ogólnie ciekawostki naukowe, naukę samą w sobie, po prostu lubię wiedzieć więcej. W gimnazjum biologia to był zdecydowanie mój konik, wygrywałam konkurs za konkursem, miałam świetną nauczycielkę, która zachęcała mnie do rozwoju. W liceum zapał do biologii nieco przymarł, ale nie miałabym problemu z motywacją do jej nauki do matury. Gorzej z chemią, przez beznadziejną nauczycielkę i jej sposób nauczania, jedyne co żywię do tego przedmiotu, to niechęć. Poza tym czuję, że moja mocna strona to dobra pamięć, a nie logiczne myślenie (nigdy nie mam ochoty siedzieć nad obliczeniami sama z siebie). Chociaż jednocześnie uważam, że wszystiego można się nauczyć.

W obu przypadkach mogę polec. Na chwilę obecną innymi kierunkami nie jestem zainteresowana, nie mam zamiaru podejmować się studiów dla samego ich studiowania, muszę wiedzieć, co dalej. Po lingwistyce wiele furtek nadal będę miała otwartych. Medycyna - to trudna ścieżka na całe życie. Do tego nie wiem, czy mam jakieś szczególne mistyczne powołanie, chcę być przydatna, mieć porządne zarobki i poszanowanie jako specjalista. Ah, ale bycie tłumaczem i przynajmniej częściowa praca zdalna dla takiej introwertyczki jak ja, jest spełnieniem marzeń. Nie wiem, czy medycyna i ciągły kontakt z pacjentem, by mnie nie wypalił, do tego raczej bycie cały czas pod telefonem i ciągły stres. Znowu tłumacz musi sam zadbać o pracę, nie wiem co myśleć o automatyzacji i także wypaleniu.

Tak naprawdę, nie mam pojęcia, co chcę w życiu robić, ponieważ mam 18 lat, nadal steropian w głowie i tak naprawdę nie znam siebie. Jestem po prostu zdesperowana.
Mimo wszystko jestem BARDZO wdzięczna, jeśli ktokolwiek dotrwał do końca tego wywodu. Co zrobilibyście na moim miejscu?
_faraway jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-08-10 21:52:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:35.