Czy warto płacić za terapię? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-09-16, 20:23   #1
Krryskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 9

Czy warto płacić za terapię?


Jakbym zarabiała 20 tysięcy PLN to w sumie czemu by nie chodzić? Ktoś ci daje uwagę.

Ale tak się zastanawiam - oddajesz 600-800 zł miesięcznie w sumie za co? Za to żeby się wygadać?

Tak nie za bardzo to coś zmienia na dłużej. Brak diagnozy, ale powiedzmy zaburzenia depresyjno-lękowe.

Próbowałam kilka razy. Cały czas wracam, tracę kasę i ostatecznie i tak rezygnuję. Coraz mniej widzę w tym sens. Może jednak lepiej kupić sobie jakieś fajne rzeczy za te kasę? Czy to warto?
Krryskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-16, 22:07   #2
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

czy jesteś pod opieką psychiatry i bierzesz jakieś leki?
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-16, 22:42   #3
Rilla82
Zakorzenienie
 
Avatar Rilla82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 528
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Zdecydowanie warto. Terapia to szansa na nową jakość życia. Fajne rzeczy tego nigdy nie załatwią. Ważne jest oczywiście, żeby trafić na kompetentnego terapeutę, z którym stworzy się dobrą relację, być może trzeba też włączyć leki. Acha, i to wcale nie musi być 600-800 zł, specjaliści pracują też za niższe stawki. Ale tak czy owak to mogą być najlepiej zainwestowane pieniądze.

Cytat:
Napisane przez Krryskaa Pokaż wiadomość
Jakbym zarabiała 20 tysięcy PLN to w sumie czemu by nie chodzić? Ktoś ci daje uwagę.

Ale tak się zastanawiam - oddajesz 600-800 zł miesięcznie w sumie za co? Za to żeby się wygadać?

Tak nie za bardzo to coś zmienia na dłużej. Brak diagnozy, ale powiedzmy zaburzenia depresyjno-lękowe.

Próbowałam kilka razy. Cały czas wracam, tracę kasę i ostatecznie i tak rezygnuję. Coraz mniej widzę w tym sens. Może jednak lepiej kupić sobie jakieś fajne rzeczy za te kasę? Czy to warto?
Rilla82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-17, 01:07   #4
bbab4b1e68366f09bc3914c9672f02df694c852f_622be7447f718
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 4 592
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Krryskaa Pokaż wiadomość
Jakbym zarabiała 20 tysięcy PLN to w sumie czemu by nie chodzić? Ktoś ci daje uwagę.

Ale tak się zastanawiam - oddajesz 600-800 zł miesięcznie w sumie za co? Za to żeby się wygadać?

Tak nie za bardzo to coś zmienia na dłużej. Brak diagnozy, ale powiedzmy zaburzenia depresyjno-lękowe.

Próbowałam kilka razy. Cały czas wracam, tracę kasę i ostatecznie i tak rezygnuję. Coraz mniej widzę w tym sens. Może jednak lepiej kupić sobie jakieś fajne rzeczy za te kasę? Czy to warto?
Co to znaczy powiedzmy?
To, co określasz zaburzeniami depresyjno-lekowymi rozumiem jako chorobę, a choroby się leczy. Postępowaniem z wyboru, bazując na podstawach naukowych, jest terapia. Czy warto się leczyć? No to chyba zależy, czy ktoś chce być zdrowy czy nie.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
bbab4b1e68366f09bc3914c9672f02df694c852f_622be7447f718 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-19, 07:31   #5
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Z takimi podejrzeniami powinnaś się najpierw zgłosić do psychiatry. On zdecyduje o dalszej formie leczenia. Jak nie masz pieniędzy to możesz spróbować na NFZ. Czy warto? Zależy od podejścia pacjenta i szczęścia w znalezieniu właściwego terapeuty. Znam wiele osób, którym terapia pomogła, a zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne dla jakościowego życia twojego, jak i twojego najbliższego otoczenia.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-19, 08:35   #6
juli_jka
now or never
 
Avatar juli_jka
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: ldz
Wiadomości: 6 752
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Warto.
Jak rozumiem chcesz zapłacić za prywatna usługę ?
Można na NFZ, czemu nie.

W terapii to nie tylko "wygadanie" się, ale również pytania, które stawia terapeuta i wnioski, które wyciąga na podstawie tego co usłyszał.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
jeśli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się
juli_jka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-19, 08:39   #7
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-06
Wiadomości: 9 946
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez juli_jka Pokaż wiadomość
Warto.
Jak rozumiem chcesz zapłacić za prywatna usługę ?
Można na NFZ, czemu nie.

W terapii to nie tylko "wygadanie" się, ale również pytania, które stawia terapeuta i wnioski, które wyciąga na podstawie tego co usłyszał.


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Też racja. Terapia to przede wszystkim praca własna pacjenta. Terapeuta ma tylko pomóc np. uświadomić pewne mechanizmy. Z podejściem 'terapia to pieniądze w błoto' samemu sabotuje się jej efekty.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
f8c2d375a73595a7890227cbb2d3acee309191de_62181c3c5fcdf jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-09-19, 10:26   #8
milywaz
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 160
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Z psychologami mam podobne doświadczenie. Przeszłam kilku, każdy to niewypał. Z rozmów ze znajomymi wiem, że mają podobne doświadczenia. Za to lepsze opinie słyszałam o psychiatrach, więc może warto się tym zainteresować, zwłaszcza przy Twoich zaburzeniach.
milywaz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-19, 10:44   #9
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Krryskaa Pokaż wiadomość
Jakbym zarabiała 20 tysięcy PLN to w sumie czemu by nie chodzić? Ktoś ci daje uwagę.

Ale tak się zastanawiam - oddajesz 600-800 zł miesięcznie w sumie za co? Za to żeby się wygadać?

Tak nie za bardzo to coś zmienia na dłużej. Brak diagnozy, ale powiedzmy zaburzenia depresyjno-lękowe.

Próbowałam kilka razy. Cały czas wracam, tracę kasę i ostatecznie i tak rezygnuję. Coraz mniej widzę w tym sens. Może jednak lepiej kupić sobie jakieś fajne rzeczy za te kasę? Czy to warto?
Terapeuta powinien pomóc Ci w przemyśleniach i refleksji nad sobą, ale na siłę nikt Ci toku myślenia nie zmieni i nie uświadomi.
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-19, 11:02   #10
awia
Zakorzenienie
 
Avatar awia
 
Zarejestrowany: 2003-11
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 5 574
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Zawsze mnie strasznie wkurza gadanie ze terapeuta to przyjaciel za pieniadze.

Absolutnie nie.
Terapeuta jest od tego zeby wytworzyc srodowisko terapeutyczne, tzw "pierwsza zdrową relację" w którym pacjent w poczuciu bezpieczenstwa i akceptacji bedzie w stanie przezyc swoje gleboko zakopane i nieuswiadomione problemy, schematy.
Terapeuta jest w stanie przez wnikliwa analize nakierowac pacjenta na niektore, swiaodmie lub nie, ukrywane przezycia, mysli itd.
Terapia też uposaża w narzędzia do radzenia sobie z podobnymi problemami w przyszłości.

Terapia jest fantastycznym narzędziem. Ale:
- trzeba być gotowym
- trzeba chcieć nad sobą pracować
- trzeba być odważnym bo może wyciagnac z nas na światlo dzienne rzeczy, co do których tkwiliśmy w całkowitym zaprzeczeniu.

Terapia zmienia często życie na pewno mocno poprawia jego komfort.
Ale to długa, cięzka i czasem bolesna droga
__________________
nie bo tu nie ma nieba
jest prześwit między wieżowcami
a serce to nie serce to tylko kawał mięsa
a życie jakie życie poprzerywana linia na dłoniach
a bóg nie ma boga są tylko krzyże przy drogach


Własną głupotę ludzie zwykli nazywać doświadczniem
awia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-19, 11:31   #11
juli_jka
now or never
 
Avatar juli_jka
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: ldz
Wiadomości: 6 752
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

przyjaciele są stronniczy, często nie stawiają pytań, bo wiedzą, że może to zaboleć, albo znają sytuację od nas, z innych plotek, od innych osób
terapeuta nie ma tego,
i co najważniejsze szanuje cie, jesli mówisz, ze dziś nie chcesz o czym rozmawiać, to nie rozmawiacie - przyjaciel będzie "cisnąć", i frustracja narasta
warto poszukać terapeuty, jesli obecny nie spełnia naszych oczekiwań
__________________
jeśli idziesz przez piekło, nie zatrzymuj się
juli_jka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-09-20, 02:13   #12
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 053
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez juli_jka Pokaż wiadomość
przyjaciele są stronniczy, często nie stawiają pytań, bo wiedzą, że może to zaboleć, albo znają sytuację od nas, z innych plotek, od innych osób
terapeuta nie ma tego,
i co najważniejsze szanuje cie, jesli mówisz, ze dziś nie chcesz o czym rozmawiać, to nie rozmawiacie - przyjaciel będzie "cisnąć", i frustracja narasta
warto poszukać terapeuty, jesli obecny nie spełnia naszych oczekiwań

To, plus fakt, że dobry terapeuta nie ocenia.


I rozumie, że czasem masz nie do końca poprawne politycznie myśli, które musisz z siebie wyrzucić. I nie czynią one z ciebie złego człowieka.
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-23, 10:55   #13
Krryskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 9
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Terapia to nie jest leczenie, jak każde inne, że weźmiesz tabletki, pójdziesz na zabieg, będziesz przestrzegać diety i możesz założyć, że wszystko będzie dobrze. Na terapię możesz chodzić latami i zmarnować masę czasu i pieniędzy. I nawet nie wiedzieć dlaczego nie poszło.

I jeszcze to szukanie właściwego terapeuty. Zauważyłyście, że nie trzeba szukać np. właściwego dentysty? Wyobraźcie sobie, że po 6 wizytach za 200 zł u dentysty dochodzicie do wniosku, że dentysta i ty nie pasujecie do siebie i nic nie będzie z leczenia.

A i trzeba mieć dobre podejście, bo inaczej sabotujecie leczenie. A jak idziesz do diabetologa, a potem przestrzegasz diety, to niezależnie od tego co myślisz o tym wszystkim, leczenie pomoże. Tylko terapia to normalnie leczenie przez wiarę. Nie wierzysz, to nic dziwnego, że nie działa. A ja już nie wierzę.

---------- Dopisano o 09:47 ---------- Poprzedni post napisano o 09:43 ----------

Jak tak myślę, to główny problem był taki, że żaden terapeuta nie powiedział mi nic ani nowego ani przydatnego. Nie zadał żadnego dobrego pytania. Po prostu nic nie wniósł do tej terapi. Poza słuchaniem.

---------- Dopisano o 09:55 ---------- Poprzedni post napisano o 09:47 ----------

No i zgadzam się, jak ktoś ma zniekształcenia poznawcze, złe wzorce itp. to terapia może pomóc. Ale dlaczego terapia jest reklamowana na zaburzenia depresyjno-lękowe?

Lekarz polecił mi terapię. Leków nie. Sama też nie chcę łykać tego syfu. Według badań naukowych antydepresanty to mniej więcej jak placebo ze skutkami ubocznymi. A poza tym nie będę ich brać do końca życia, więc to byłoby tylko tymczasowe jako takie “kule do chodzenia”. Szukałam uczciwej terapi, gdzie terapeuta wie co robi, a nie tylko słucha i szuka i nic nie znajdujemy.

Chyba nie warto wyrzucać więcej pieniędzy w błoto. Może dobrze że spróbowałam, może na inne problemy by komuś innemu pomogło, ale powinnam wcześniej sobie dać spokój. A terapeuci powinni być etyczni i nie przedłużać pustej terapi. Ale kasa ważniejsza.
Krryskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-23, 11:01   #14
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-23, 11:51   #15
Krryskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 9
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Chyba nie mogę wrzucić linka z powodu regulaminu. Fragmenty metaanalizy ze strony NCBI:

All antidepressants seem to be equally effective, and although the difference between drug and placebo is not clinically significant, it is significant statistically. This leads to the obvious question: What do all of these active drugs have in common that make their effect on depression slightly, but statistically significantly, better than placebo?
One think that antidepressants have in common is that they all produce side effects. Why is that important? Imagine that you are a subject in a clinical trial. You are told that the trial is double blind and that you might be given a placebo. You are told what the side effects of the medication are. The therapeutic effects of the drug may take weeks to notice, but the side effects might occur more quickly. Would you not wonder to which group you had been assigned, drug or placebo? And noticing one of the listed side effects, would you not conclude that you had been given the real drug? In one study, 89% of the patients in the drug group correctly “guessed” that they had been given the real antidepressant, a result that is very unlikely to be due to chance (Rabkin et al., 1986). In other words, clinical trials are not really double blind.

How is it possible that medications with such weak efficacy data were approved by the FDA? The answer lies in an understanding of the approval criteria used by the FDA. The FDA requires two adequately conducted clinical trials showing a significant difference between drug and placebo. But there is a loophole: There is no limit to the number of trials that can be conducted in search of these two significant trials. Trials showing negative results simply do not count. Furthermore, the clinical significance of the findings is not considered. All that matters is that the results are statistically significant.

To summarize, there is a strong therapeutic response to antidepressant medication. But the response to placebo is almost as strong. This presents a therapeutic dilemma. The drug effect of antidepressants is not clinically significant, but the placebo effect is. What should be done clinically in light of these findings?
One possibility would be to use antidepressants as active placebos. But the risks involved in antidepressant use render this alternative problematic (Andrews, Thomson, Amstadter, & Neale, 2012; Domar, Moragianni, Ryley, & Urato, 2013; Serretti & Chiesa, 2009). Among the side effects of antidepressants are sexual dysfunction (which affects 70–80% of patients on SSRIs), long-term weight gain, insomnia, nausea, and diarrhea.

Given these health risks, antidepressants should not be used as a first-line treatment for depression.
Another possibility is to prescribe placebos. They are almost as effective as antidepressants, but elicit far fewer side effects. Surveys indicated that many physicians do in fact prescribe placebos (Raz et al., 2011; Tilburt, Emanuel, Kaptchuk, Curlin, & Miller, 2008). The conventional wisdom is that for a placebo to be effective, patients must believe they are receiving active medication, which entails deception. Besides being ethically questionable, the practice of deceiving patients runs the risk of undermining trust, which may be one of the most important clinical tools that clinicians have at their disposal. But is the conventional wisdom correct? My colleagues and I have tested and confirmed the hypothesis that placebos can be effective even when given openly, without deception, when given in the context of a warm therapeutic relationship and with an honest but convincing rationale as to why they should be effective (Kaptchuk et al., 2010). Our study targeted irritable bowel syndrome, rather than depression, but a small pilot study suggests that it might also work in the treatment of depression (Kelley, Kaptchuk, Cusin, Lipkin, & Fava, 2012). Until this is confirmed, however, placebo treatment is not a viable option.

---------- Dopisano o 10:43 ---------- Poprzedni post napisano o 10:37 ----------

I jeszcze to z tej samej metaanalizy:

The most commonly prescribed antidepressants are SSRIs, drugs that are supposed to selectively target the neurotransmitter serotonin. But there is another antidepressant that has a very different mode of action. It is called tianeptine, and it has been approved for prescription as an antidepressant by the French drug regulatory agency. Tianeptine is an SSRE, a selective serotonin reuptake enhancer. Instead of increasing the amount of serotonin in the brain, it is supposed to decrease it. If the theory that depression is caused by a deficiency of serotonin were correct, we would expect to make depression worse. But it doesn’t. In clinical trials comparing the effects of tianeptine to those of SSRIs and tricyclic antidepressants, 63% of patients show significant improvement (defined as a 50% reduction in symptoms), the same response rate that is found for SSRIs, NDRIs, and tricyclics, in this type of trial (Wagstaff, Ormrod, & Spencer, 2001). It simply does not matter what is in the medication – it might increase serotonin, decrease it, or have no effect on serotonin at all. The effect on depression is the same.

What do you call pills, the effects of which are independent of their chemical composition? I call them “placebos.”

---------- Dopisano o 10:51 ---------- Poprzedni post napisano o 10:43 ----------

Szkoda, że pacjentom się o tym nie mówi. Bo terapia to też placebo, chyba że terapeuta ma konkretny pomysł na twój konkretny problem behawioralny albo kognitywny. Na pewno nie emocjonalny.

W sumie wynika też z tego, że ważne jest żeby cokolwiek robić. Aromaterapia, spotkania z przyjacielem (lepiej prawdziwym niż płatnym), ćwiczenia, zdrowa dieta. Medycyna alternatywna, medytacja. Szału nie będzie, ale przynajmniej bez efektów ubocznych i kasy nie tracisz.

Miałam nierealistyczne oczekiwania, że można pójść i to profesjonalnie wyleczyć.

Jestem mało podatna na placebo. Cały czas mam nadzieję, że może uczciwe leczenie istnieje. Głupio, wiem.

Może kiedyś mi minie i będę szczęśliwa.

Edytowane przez Krryskaa
Czas edycji: 2021-09-23 o 12:06
Krryskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-09-24, 13:11   #16
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Lekarz polecił mi terapię. Leków nie. Sama też nie chcę łykać tego syfu. Według badań naukowych antydepresanty to mniej więcej jak placebo ze skutkami ubocznymi. A poza tym nie będę ich brać do końca życia, więc to byłoby tylko tymczasowe jako takie “kule do chodzenia”.

eee, chyba sobie żartujesz placebo jestem osobą która ma ChAD i wiem co robiłam bez leków lub odstawiając leki, a wiem jak funkcjonuję teraz, gdy pogodziłam się z faktem, że muszę je brać, żeby nie mieć nawrotów choroby. i tadam, moje placebo działają fantastycznie

w życiu nie byłam u terapeuty, bo tego po prostu nie potrzebuję i nie wiem jak miałoby mi to pomóc. a leki pomagają i kosztują ułamek jednej wizyty u psychoterapeuty


jeśli faktycznie masz takie podejście, że tylko terapia za grube hajsy Cię uratuje to powodzenia
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-08, 20:12   #17
Krryskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 9
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Ale co to ma wspólnego z antydepresantami? Napisałam, że antydepresanty to placebo.

Może ta terapia nie byłaby taka zła, gdyby była tania. 50-70 zł mogłabym płacić za takie wygadanie się. W sumie terapeuta ma tylko słuchać i nie oceniać. Mieszkam w Warszawie.
Krryskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-08, 20:39   #18
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Krryskaa Pokaż wiadomość
Ale co to ma wspólnego z antydepresantami? Napisałam, że antydepresanty to placebo.

Może ta terapia nie byłaby taka zła, gdyby była tania. 50-70 zł mogłabym płacić za takie wygadanie się. W sumie terapeuta ma tylko słuchać i nie oceniać. Mieszkam w Warszawie.

No napisałaś. Twoje zdanie to nie jest prawda objawiona.


Oświecę Cię. Nie musisz za terapię płacić nawet 50 zł, bo możesz mieć ją za darmo. Na NFZ.
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-08, 21:48   #19
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Krryskaa Pokaż wiadomość
Ale co to ma wspólnego z antydepresantami? Napisałam, że antydepresanty to placebo.

Może ta terapia nie byłaby taka zła, gdyby była tania. 50-70 zł mogłabym płacić za takie wygadanie się. W sumie terapeuta ma tylko słuchać i nie oceniać. Mieszkam w Warszawie.
Z tego co wiem to może też robić ci mirroring, który powinni zrobić rodzice, ale często z jakichś powodów najczęściej pod tytułem ich własna nieprzepracowana trauma, itp. nie zrobili, czy przy dłuższej terapii nawiązywać z tobą normalną, bezpieczną relację, co jak czytałam ma znacznie dla osób, które wychowały się w toksycznych/dysfunkcyjnych domach.
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-10-09, 01:54   #20
Natalie_Alex
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2019-06
Wiadomości: 1 196
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Krryskaa Pokaż wiadomość
Terapia to nie jest leczenie, jak każde inne, że weźmiesz tabletki, pójdziesz na zabieg, będziesz przestrzegać diety i możesz założyć, że wszystko będzie dobrze. Na terapię możesz chodzić latami i zmarnować masę czasu i pieniędzy. I nawet nie wiedzieć dlaczego nie poszło.

I jeszcze to szukanie właściwego terapeuty. Zauważyłyście, że nie trzeba szukać np. właściwego dentysty? Wyobraźcie sobie, że po 6 wizytach za 200 zł u dentysty dochodzicie do wniosku, że dentysta i ty nie pasujecie do siebie i nic nie będzie z leczenia.

A i trzeba mieć dobre podejście, bo inaczej sabotujecie leczenie. A jak idziesz do diabetologa, a potem przestrzegasz diety, to niezależnie od tego co myślisz o tym wszystkim, leczenie pomoże. Tylko terapia to normalnie leczenie przez wiarę. Nie wierzysz, to nic dziwnego, że nie działa. A ja już nie wierzę.

---------- Dopisano o 09:47 ---------- Poprzedni post napisano o 09:43 ----------

Jak tak myślę, to główny problem był taki, że żaden terapeuta nie powiedział mi nic ani nowego ani przydatnego. Nie zadał żadnego dobrego pytania. Po prostu nic nie wniósł do tej terapi. Poza słuchaniem.

---------- Dopisano o 09:55 ---------- Poprzedni post napisano o 09:47 ----------

No i zgadzam się, jak ktoś ma zniekształcenia poznawcze, złe wzorce itp. to terapia może pomóc. Ale dlaczego terapia jest reklamowana na zaburzenia depresyjno-lękowe?

Lekarz polecił mi terapię. Leków nie. Sama też nie chcę łykać tego syfu. Według badań naukowych antydepresanty to mniej więcej jak placebo ze skutkami ubocznymi. A poza tym nie będę ich brać do końca życia, więc to byłoby tylko tymczasowe jako takie “kule do chodzenia”. Szukałam uczciwej terapi, gdzie terapeuta wie co robi, a nie tylko słucha i szuka i nic nie znajdujemy.

Chyba nie warto wyrzucać więcej pieniędzy w błoto. Może dobrze że spróbowałam, może na inne problemy by komuś innemu pomogło, ale powinnam wcześniej sobie dać spokój. A terapeuci powinni być etyczni i nie przedłużać pustej terapi. Ale kasa ważniejsza.
Z tego co się orientuje, to terapia może cię nauczyć pewnych technik, które pomogą ci np. z lękliwością. Możesz np. zacząć zapisywać, jakie sytuacje wywołują u ciebie lęk. Później przedyskutować je z terapeutą, znaleźć ich wspólny mianownik. Dzięki temu poznasz trochę swój sposób myślenia i nauczysz się, jak sobie z nimi radzić. Możesz też nauczyć się stawiać granice, jeśli masz, np. z tym problem i to wywołuje w tobie lęk. Nigdy nie uczestniczyłam w terapii, ale nie sądzę, by miała ona cokolwiek wspólnego z wiarą. Jest tam właśnie bardzo dużo analizy.
I uważasz, że nie trzeba szukać właściwego dentysty? Ja tam opinie o dentystach (jak i o każdym innym lekarzu) czytam bardzo wnikliwie
Natalie_Alex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-09, 20:25   #21
Shar14
Zadomowienie
 
Avatar Shar14
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Wiadomości: 1 567
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Natalie_Alex Pokaż wiadomość
Z tego co się orientuje, to terapia może cię nauczyć pewnych technik, które pomogą ci np. z lękliwością. Możesz np. zacząć zapisywać, jakie sytuacje wywołują u ciebie lęk. Później przedyskutować je z terapeutą, znaleźć ich wspólny mianownik. Dzięki temu poznasz trochę swój sposób myślenia i nauczysz się, jak sobie z nimi radzić. Możesz też nauczyć się stawiać granice, jeśli masz, np. z tym problem i to wywołuje w tobie lęk. Nigdy nie uczestniczyłam w terapii, ale nie sądzę, by miała ona cokolwiek wspólnego z wiarą. Jest tam właśnie bardzo dużo analizy.

I uważasz, że nie trzeba szukać właściwego dentysty? Ja tam opinie o dentystach (jak i o każdym innym lekarzu) czytam bardzo wnikliwie
Dokładnie tak.
W zależności od problemu rozbija się sytuacje na czynniki pierwsze, szuka schematów czy zniekształceń myślenia, obserwuje, rozpisuje i analizuje swoje myśli czy emocje. Wszystko zależy z czym się przychodzi, ale wg mnie (a kończę terapię, bo miałam tylko jedną konkretną sytuację do przepracowania i brak innych zaburzeń) trzeba też samemu sobie po kolei poukładać w głowie, w czym terapia pomaga, ale bez tej pracy efektów może nie być.

Wysłane z mojego motorola one vision przy użyciu Tapatalka
__________________
Niemożliwe jest tylko to, co sami takim uczynimy...
Shar14 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-15, 11:33   #22
Krryskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 9
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

A mi terapeuci mówili właśnie, żeby nie analizować.

Inna sprawa, że już i tak tyle analizowałam… Martwię się sprawami, na które nie mam wpływu albo co gorsza mam jakiś wpływ, ale tak minimalny, że nie jest to warte czasu i sił.

Niemyślenie o zmartwieniach też niekoniecznie coś daje, bo mam je jakby tak cały czas gdzieś z tyłu głowy. Niezbyt cieszy mnie cokolwiek. No może trochę, czasami, ale to jest takie mdłe. Nie jestem szczęśliwa. Żyję w miarę normalnie. Ciężko tu nad czymkolwiek konkretnym pracować.

Nie wiem co nowego terapeuta mógłby mi powiedzieć i co mógłby wnieść w moje życie poza byciem takim płatnym przyjacielem, powiernikiem, wsparciem emocjonalnym. Ma to może jakiś sens, bo nigdy nie lubiłam żalić się prawdziwym przyjaciołom, rodzinie czy nawet chłopakowi. Sama nie wiem…

Do NFZ nie mam przekonania, poza tym na NFZ ciężko się dostać jak nie jesteś alkoholikiem, narkomanem, chorym psychicznie albo doświadczasz przemocy. Żeby mieć terapię na NFZ trzeba mieć diagnozę.

---------- Dopisano o 09:30 ---------- Poprzedni post napisano o 09:07 ----------

Nie chcę brać leków, które niszczyłyby mi zdrowie, a za ich działanie odpowiada placebo. Jest tu taki temat grupa wsparcia, zobaczcie ile tam ludzi bierze antydepresanty i nie widzi efektów.

Do Antidepressants Work Or Is It The Placebo Effect by Irving Kirsch, Ph.D.:

https://www.youtube.com/watch?v=TTDPV1XOIPY

Antidepressants Are Only a Little Better Than Placebo — Psychiatrist Stuart Shipko, M.D.:

https://www.youtube.com/watch?v=38EuhzERr3A

---------- Dopisano o 09:39 ---------- Poprzedni post napisano o 09:30 ----------

No nic może znajdę tanio terapię. Wystarczy, żeby terapeuta nie był dupkiem, który ocenia i wyśmiewa. Niekażdy z nich nawet tyle potrafi. Dlaczego to musi tyle kosztować.

---------- Dopisano o 10:04 ---------- Poprzedni post napisano o 09:39 ----------

Ale wiecie co, jedna rzecz mnie wkurza. Cały ten antydepresyjno-psychoterapeutyczny biznes, który kreuje się na taki profesjonalny, co-to-my-nie-jesteśmy, płać, podziwiaj itepe.

A tak naprawdę to tylko płatna przyjaźń plus placebo. Ja nie mówię, że to nie jest ważne zwłaszcza, że nie istnieje prawdziwe leczenie, zatem nie ma dobrej alternatywy. Ale gdyby cały ten biznes przyznał prawdę to raz, że byłoby uczciwie, dwa że taniej może, a trzy że specjaliści musieliby się naprawdę starać, bo to od nich i od tego jaka jest atmosfera, wsparcie itd. zależy powodzenie terapii emocji.

Nie mam tu na myśli problemów z zachowaniem, to jest inna kwestia i zadanie pacjenta rzecz jasna.

---------- Dopisano o 10:33 ---------- Poprzedni post napisano o 10:04 ----------

A i najważniejsze - ludzie nie tkwiliby latami w leczeniu, które nic nie daje albo i szkodzi. Bardzo żałuję straconych pieniędzy na dziwaków i egoistów terapeutów, kiedy myślałam, że taki wie co robi, że najpierw może być gorzej itd., a on tylko sobie na mnie używał, sam się popisywał i zarabiał kasę moim kosztem. Dopiero teraz rozumiem, że terapia nie działa za jakiś czas ani nic naukowego się tu nie dzieje, tylko albo terapeuta daje ci wsparcie i zrozumienie albo trzeba mu kopa w dupę i szukać nowego.

Edytowane przez Krryskaa
Czas edycji: 2021-10-15 o 11:35
Krryskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-15, 11:58   #23
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Krryskaa;88948777[COLOR=Silver
]
A i najważniejsze - ludzie nie tkwiliby latami w leczeniu, które nic nie daje albo i szkodzi. Bardzo żałuję straconych pieniędzy na dziwaków i egoistów terapeutów, kiedy myślałam, że taki wie co robi, że najpierw może być gorzej itd., a on tylko sobie na mnie używał, sam się popisywał i zarabiał kasę moim kosztem. Dopiero teraz rozumiem, że terapia nie działa za jakiś czas ani nic naukowego się tu nie dzieje, tylko albo terapeuta daje ci wsparcie i zrozumienie albo trzeba mu kopa w dupę i szukać nowego.
No ciekawe, czytałam artykuł, że właśnie robiono badania mózgu przy pomocy MRI przed i po długoterminowej terapi psychodynamicznej i w ten sposób wykazano, że zmienił się sposób w jaki mózg regaował na pewne rzeczy. Masz tutaj link do badań: https://journals.plos.org/plosone/ar...l.pone.0033745

Masz moim zdaniem strasznie negatywne nastawienie z serii nikt i nic nie może mi pomóc. Wszystko jest bezsensu.

Edytowane przez Alekto123
Czas edycji: 2021-10-15 o 12:13
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-15, 14:43   #24
Krryskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 9
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

W którym miejscu piszę, że wszystko jest bez sensu? Naucz sie czytać ze zrozumieniem.

Terapia zmienia strukturę mózgu. Ok. Wiesz, że stres też zmienia? I relaksacja? I przyjaźń. I miłość. I mobbing w pracy. I to jak traktuje cię drugi człowiek. I wszystkie nasze przeżycia psychiczne. I nawet placebo to wiara, a wiara to fizyczny proces, który zachodzi w mózgu.

I wsparcie nie jest bez sensu. Jest bardzo ważne. Tylko wiesz, co jest jeszcze ważne? Uczciwość. A nie udawanie że terapeuta ma niezwykłe umiejętności i wiedzę, a antydepresanty to coś innego niż placebo.

---------- Dopisano o 13:14 ---------- Poprzedni post napisano o 11:40 ----------

Ten temat jest m.in. właśnie po to, żebym znalazła, co ma mi do zaoferowania terapeuta poza wsparciem. Muszę to wiedzieć, żebym wiedziała czego szukać i znalazła terapeutę, który da mi to czego potrzebuję. Na terapeucie nie ma co polegać w tej kwestii, bo terapeuta zawsze chce prowadzić terapię, bo to dla niego zarobek. Albo cię przegada żargonem teraputycznym. Jest pełno takich fraz w terapii bez znaczenia samych w sobie(terapia to ciężka praca; to wymaga czasu; każda terapia to praca z oporem; mamy w sobie ogromny potencjał; masz tu przestrzeń do rozwoju; trzeba poznać siebie itp.). Te frazy to nie jest żaden plan. Bardzo łatwo trafić na terapeutę, który uważa, że sama rozmowa z nim to zaszczyt za który należy mu się królewskie wynagrodzenie i po prostu gada co mu ślina na język przyniesie i jeszcze cię emocjonalnie wykorzysta do zaspokojenia własnych potrzeb. Trafiłam na takich terapeutów i bardzo mi przykro, że nikt mi nie wierzy. Jestem pewna, że nie tylko ja mam takie bolesne doświadczenia. Nie ma żadnej kontroli nad tym biznesem. Bardzo mnie skrzywdzili.

Na różne problemy potrzeba co innego. Być może na moje problemy nie ma nic innego poza wsparciem i zrozumieniem. No to trudno. Może lepsze to niż nic. Tylko, że skoro płacę jedynie za empatię to chcę dostać empatię wysokiej jakości. I tego trzeba pilnować jako klient, bo nikt tego za ciebie nie zrobi. Terapeuta ma własne potrzeby, które traktuje priorytetowo.

I muszę się zastanowić, ile jestem w stanie zapłacić za samo wsparcie emocjonalne. Jakoś mi trochę przykro, że mam za to płacić. Może jak znajdę autentycznie empatycznego terapeutę, to będę czuć się z tym trochę lepiej. Jak uważacie?

Myślę, że wiele osób ma złe i nijakie doświadczenia z terapeutami. I że to ważne żeby wiedzieć, że na terapię przychodzisz po coś konkretnego. A sama terapia dla terapii, bez planu, bez niczego i czekanie aż za kilka miesięcy to zacznie działać to oszustwo.

Zdziwiłabyś się, ile osób myśli, że robi coś konkretnego, bo przecież chodzi na terapię. A jak ich spytasz, jak im to ma pomóc i czy pomaga to taka osoba nie wie. Ma nadzieję. Sama tak głupio myślałam i dałam się oszukać i jeszcze emocjonalnie skrzywdzić.

Bardzo proszę czytać ze zrozumieniem i powstrzymać się od wkładania mi w ust nie moich słów.

---------- Dopisano o 13:17 ---------- Poprzedni post napisano o 13:14 ----------

Cytat:
Napisane przez Alekto123 Pokaż wiadomość
Z tego co wiem to może też robić ci mirroring, który powinni zrobić rodzice, ale często z jakichś powodów najczęściej pod tytułem ich własna nieprzepracowana trauma, itp. nie zrobili, czy przy dłuższej terapii nawiązywać z tobą normalną, bezpieczną relację, co jak czytałam ma znacznie dla osób, które wychowały się w toksycznych/dysfunkcyjnych domach.
Mirroring w sensie powtarzanie moich słów i gestów? Masz jakiegoś linka? Poczytałabym o tym, ale google chyba pokazał mi jakiś inny mirroring.

---------- Dopisano o 13:43 ---------- Poprzedni post napisano o 13:17 ----------

Bezpiecznie czułam się w relacji terapeutycznej tylko raz, ale do czasu, aż terapeuta pokazał mi coś bardzo niestosownego. Nie chcę o tym pisać. To mi zabrało całe poczucie bezpieczeństwa. Zakończyłam terapię.

Terapeutki kobiety to były z kolei straszne plotkary i opowiadały mi o swoich bachorach. I wyśmiewały mnie i moich bliskich. Jedna mnie cały czas krytykowała, że jej materiału nie wnoszę na terapię, cokolwiek by to nie znaczyło. Bo ja gadać o bzdurach nie lubię.

Mam wrażenie, że po każdej terapii potrzebuję więcej terapii, żeby przeżywać złe doświadczenia z poprzednich terapii. Ale to osobny temat. Teraz skupiam się na tym, co terapia ma mi dać i o co mam poprosić terapeutę. Muszę to wiedzieć, bo jak inaczej mam dostać to, czego potrzebuję. I cały czas zastanawiam się, czy w moim przypadku warto iść na terapię tylko po empatię i wsparcie.
Krryskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-15, 14:56   #25
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Cytat:
Napisane przez Krryskaa Pokaż wiadomość
W którym miejscu piszę, że wszystko jest bez sensu? Naucz sie czytać ze zrozumieniem.

Terapia zmienia strukturę mózgu. Ok. Wiesz, że stres też zmienia? I relaksacja? I przyjaźń. I miłość. I mobbing w pracy. I to jak traktuje cię drugi człowiek. I wszystkie nasze przeżycia psychiczne. I nawet placebo to wiara, a wiara to fizyczny proces, który zachodzi w mózgu.

I wsparcie nie jest bez sensu. Jest bardzo ważne. Tylko wiesz, co jest jeszcze ważne? Uczciwość. A nie udawanie że terapeuta ma niezwykłe umiejętności i wiedzę, a antydepresanty to coś innego niż placebo.
No to o to chyba chodzi, żeby zmienić schematy myślowe i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie w sytuacjach np. stresowych? Jak ktoś nie potrafi sam tego zrobić, to dobrze jak szuka pomocy.

Gdzie spotykasz tych terapeutów, co twierdzą, że mają niezwykłe umiejętności i mogą cię magicznie wyleczyć?

I wybacz, ale dla mnie przedstawiasz bardzo negatywne nastawienie w tym wątku. Terapia, nie bo istnieją słabi psycholodzy/terapeuci, tabletki antydepresyjne też nie, bo coś tam. No ok trafiłaś na słabych terapeutów, no to może szukaj w innym nurcie? Ale szczerze mówiąc patrząc na twoje posty to nie wiem, czy twoim problemem nie jest nastawienie 'Terapeuci to chcą mnie tylko wykorzystać i kasę wyciągnąć'

Brzmisz jakbyś była super zawiedziona, że świat nie jest idealny i w takim zawodzie nie ma samych doktorów Judymów z powołania. No niestety świat nie jest idealny i nie będzie, ale też nie jest w całości z gruntu zły.

Jak nie chcesz wydawać kasy na terapię na tę chwilę, to wiesz, że niektórzy prowadzą swoje kanały na YouTube? Może tam ktoś ci się spodoba i podejdzie. Masz przykładowy link:
https://www.youtube.com/c/JuliaKawal...iaIntegracyjna

Tutaj masz o mirroring:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Odzwierciedlanie
Gdzieś kiedyś w książce psychologicznej czytałam, że to pojawia się jeśli matka i dziecko mają normalną więź, natomiast może się nie pojawić w rodzinie dysfunkcyjnej i takie dziecko, a potem dorosły może np. nie wiedzieć co czuje.

Sprawdzałaś tych poprzednich terapeutów pod kątem wykształcenia? Czy poddają się superrewizji i tak dalej?
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-15, 15:46   #26
Glodomorek
Zakorzenienie
 
Avatar Glodomorek
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 8 301
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Ja tam szukałam zarówno dobrego dentysty jak i dobrego terapeuty.
Efekty były i są. Natomiast trafiłam na osoby pracujące w nurcie, który mi definitywnie nie odpowiada, za to inny miał szybkie efekty i z pewnych narzędzi korzystam nadal, mimo że od nauczenia się ich minęło już kilkanaście lat.
ALE z podejściem, że nic nie ma sensu, bo żadna metoda leczenia nie działa (tabletki to syf i placebo, terapia to naciąganie) nie osiągniesz zdrowia i równowagi.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Glodomorek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-10-15, 20:07   #27
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 4 242
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Brzmisz jakbyś terapię traktowała jako magię i tylko jeszcze odpowiedniego magika nie znalazłaś i wszystko dlatego jest be. Z takim podejściem to faktycznie szkoda hajsów na terapeutów.
2f6abb6d3878858271ffdb3efd65c95d1f4fde9b_623d0cb3af0b6 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-06, 09:38   #28
Krryskaa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-09
Wiadomości: 9
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Oczekuję uczciwości, przejrzystości i planu działania. I jakiejkolwiek odpowiedzialności ze strony terapeutów. Jestem rozczarowana wieloma złymi doświadczeniami.

Skoro terapia działa i leki też, to dlaczego w temacie grupa wsparcia jest tyle osób, którym wielomiesięczne leczenie nic nie pomogło?

Jak w ogóle można mówić, że czyjeś złe samopoczucie to kwestia zaburzeń chemicznych w mózgu, jak nikt tych parametrów nie bada?
Wyobrażacie sobie, żeby na przykład cukrzycę leczono w ten sposób? Zestaw pana objawów wskazuje ma cukrzycę, nie będziemy mierzyć poziomu cukru, ale przepiszę lek, który nie wiadomo, co z tym cukrem zrobi, a za kilka tygodni popatrzę na pana i ja zdecyduję, czy ten lek panu pomaga. Groteska.

Jeśli terapia to tylko wsparcie emocjonalne i wygadanie się to spoko, ale trzeba to uczciwie powiedzieć. Bo człowiek nieszczęśliwy jest gotów wydać tyle pieniędzy, ile ma. A nie warto, jeśli to ma działanie tylko pomocnicze. A płacić za placebo nie będę zwłaszcza jak ma skutki uboczne dla zdrowia i stymatyzację w pakiecie.
Krryskaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-06, 13:14   #29
obLIWion
Raczkowanie
 
Avatar obLIWion
 
Zarejestrowany: 2021-08
Wiadomości: 180
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Odpowiadając na pytanie w tytule wątku-warto wydać każde pieniądze, żeby być zdrowym i cieszyć się życiem. Rozumiem, że pomysł na wątek zrodził się z wątpliwości co do skuteczności lub wypowiedzi osób, które twierdzą że nic im terapia nie dała/daje. Ludzie miewają różne zaburzenia i nie każdy terapeuta się nadaje. Moja terapeutka już na wstępie zaznacza, że o ewentualnej współpracy zdecyduje wywiad. Jeśli stwierdzi, że rozpoznaje sprawę i czuje się na tyle doświadczona, posiada odpowiednią wiedzę i problem rozpoznaje, to chętnie pomoże. Jeśli nie, to informuje, że sprawa ją przerasta i nie czuje się odpowiednią osobą do pracy z problemami jakie wyszły u pacjenta w wywiadzie. Moim zdaniem dobre podejście. Sam temat pieniędzy jest jaki jest. Chyba trzeba się pogodzić z ewentualną stratą. To tylko pieniądze. To chyba jak ze związkami, kilka razy nie wyjdzie a potem będzie super
obLIWion jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-06, 17:43   #30
Alekto123
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2020-05
Wiadomości: 1 213
Dot.: Czy warto płacić za terapię?

Próbowałaś podejść do szukania terapeuty inaczej czy nie i tylko tak przyszłaś tutaj znowu pomarudzić, że świat nie jest idealny i leczenie wielu chorób nie jest idealne i tak zaawansowane jakbyś chciała?

Jak po sparzeniu się albo porażce, nie próbujesz analizować co poszło nie tak, żeby to zmienić, tylko dalej smęcisz, że jak tak może być, to nie wróżę ci sukcesu.

Jak nie chcesz wydawać kasy na terapię, a chcesz pracować nad swoim postrzeganiem rzeczywistości to idź poczytaj dobrą literaturę. Może ci pomoże jak zobaczysz, że nie ty jedna cierpisz, jesteś smutna i zmagasz się z życiem. Serio może ci to pomóc, jak byłam u psychologa żeby pogadać w trudnych chwilach, to była pozytywnie zaskoczona, że nie mam facebook'owo-Instagramowej wizji rzeczywistości, że 'wszyscy mają super tylko ja mam jedna źle i jaki to świat jest okropny, niesprawiedliwy'. Plus, powiedziałam mi, że z takim podejściem rozumie, dlaczego relatywnie szybko wychodzę z gorszego stanu i potrafię iść do przodu pomimo porażek, z których niewiele jej zdaniem sobie robiłam.

Możesz próbować coś robić, a możesz spędzić całe życie na smęceniu jaki świat jest niesprawiedliwy i okropny. Moim zdaniem to marnowanie życie, ale to już nie moja sprawa.

Edytowane przez Alekto123
Czas edycji: 2021-11-06 o 17:48
Alekto123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-11-21 17:40:59


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:07.