Erozja szkliwa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa

Notka

Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa Na Wasze pytania odpowiada Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję, założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

 
 
Narzędzia
Stary 2012-11-19, 08:27   #1
aniailona13
Przyczajenie
 
Avatar aniailona13
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 19

Erozja szkliwa


Witam,
od pewnego czasu walczę z erozją szkliwa. Wyczuwam językiem już małe ubytki szkliwa i nie wiem jak temu zapobiec. Czytałam wiele artykułów na ten temat, odwiedziłam swojego stomatologa i nic. Od niedawna zaczęłam stosować pastę Elmex przeciw erozji, ograniczyłam do minimum kwaśne produkty.
Czy jest jakiś inny sposób żeby zatrzymać erozję? I co z zębami, które już ucierpiały?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
__________________
Ingenium res adversae nudare solent, celare secundae
aniailona13 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-20, 15:07   #2
dr Iwona Gnach-Olejniczak
Raczkowanie
 
Avatar dr Iwona Gnach-Olejniczak
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 109
Dot.: Erozja szkliwa

Witam,
rzeczywiście trzeba bardzo precyzyjnie zdiagnozować problem.
Może w ten sposób manifestować się przeciążenie w zgryzie...czy ktoś Pani badał zgryz?
Kolejna mozliwa opcja to zaciskanie zębów.Czy była Pani diagnozowana w tym zakresie?
pozdrawiam
dr Iwona Gnach-Olejniczak jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-22, 07:41   #3
aniailona13
Przyczajenie
 
Avatar aniailona13
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 19
Dot.: Erozja szkliwa

Witam,
mam głupi zwyczaj zaciskania zębów jak jestem zła. Zgryz miałam badany.
__________________
Ingenium res adversae nudare solent, celare secundae
aniailona13 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-23, 11:27   #4
dr Iwona Gnach-Olejniczak
Raczkowanie
 
Avatar dr Iwona Gnach-Olejniczak
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 109
Dot.: Erozja szkliwa

To być może jesteśmy w domu. Wiele wskazuje na to, że może Pani cierpieć na bruskizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami i zaciskanie ich. Kojarzy Pani ten nawyk z momentów zdenerwowania. Ale bruskiści zgrzytają zębami także w nocy, odreagowując stres z całego dnia. Często w ogóle o tym nie wiedzą. Żeby zdiagnozować chorobę trzeba zrobić zdjęcie RTG stawów skroniowo-żuchowowych w gabinecie stomatologicznym oraz zbadać stan brzegów siecznych zębów. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, lekarz zaprojektuje dla Pani specjalną szynę na bruksizm, która przypomina ruchomy aparat ortodontyczny. Będzie ją Pani zakładała na noc. Oczywiście ważne jest także znalezienie przyczyny bruksizmu. Czasem wykonuje się też zastrzyki z botoksu, żeby zrelaksować zbyt napięte żwacze. Trzeba jednak pamiętać, że bruksizm to schorzenie psychosomatyczne - trzeba więc przeanalizować dietę (np. niedobory magnezu) oraz zająć się samym stresem.
dr Iwona Gnach-Olejniczak jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-23, 12:16   #5
aniailona13
Przyczajenie
 
Avatar aniailona13
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 19
Dot.: Erozja szkliwa

Bardzo dziękuję za pomoc Skonsultuje się ze swoim stomatologiem.
Jestem bardzo wdzięczna za poradę.
__________________
Ingenium res adversae nudare solent, celare secundae
aniailona13 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-24, 20:00   #6
dr Iwona Gnach-Olejniczak
Raczkowanie
 
Avatar dr Iwona Gnach-Olejniczak
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 109
Dot.: Erozja szkliwa

Trzymam kciuki
dr Iwona Gnach-Olejniczak jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-25, 06:03   #7
201704210903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 12 461
Dot.: Erozja szkliwa

a co można zrobić z zębami które się starły od wewnątrz (zły zgryz) - niedługo będę ściągać aparat i się zastanawiam czy są jakieś licówki które można założyć od wewnątrz zęby zęby nie prześwitywały?
201704210903 jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-26, 19:22   #8
dr Iwona Gnach-Olejniczak
Raczkowanie
 
Avatar dr Iwona Gnach-Olejniczak
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 109
Dot.: Erozja szkliwa

Tu niezbędny jest bonding uzupełniający brakujące szkliwo. Pytanie tylko, czy uwzględniono miejsce w zgryzie na taki bonding? Pozdrawiam
dr Iwona Gnach-Olejniczak jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2012-11-27, 05:01   #9
201704210903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 12 461
Dot.: Erozja szkliwa

Cytat:
Napisane przez dr Iwona Gnach-Olejniczak Pokaż wiadomość
Tu niezbędny jest bonding uzupełniający brakujące szkliwo. Pytanie tylko, czy uwzględniono miejsce w zgryzie na taki bonding? Pozdrawiam
dziękuję za odpowiedź
201704210903 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-08, 14:28   #10
ninka0001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 2
Dot.: Erozja szkliwa

Przepraszam, nie wiem czy wątek jest aktywny, tym bardziej z góry dziękuję za odpowiedź. Jeżeli zauważyłam na moich zębach erozję szkliwa, która na pewno nie wynika ze zgrzytania i zaciskania nerwowo zębów. Raczej myślę, że jest to skutkiem picia dużej ilości soków owocowych po czym natychmiastowe mycie zębów (nie wiedziałam wcześniej, że tak nie powinno się robić), to czy stosowanie past do zębów wzmacniajacych szkliwo, a także spożywanie pokarmów mlecznych i bogatych w białka pomoże usunąć efekt erozji? Czy musze sie pogodzic z tym ze już zawsze końcówki moich przednich zębów będą po prostu przezroczyste?
ninka0001 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-08, 16:56   #11
reneta12
Raczkowanie
 
Avatar reneta12
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 197
Dot.: Erozja szkliwa

a co mozna zrobić ,gdy już sa rozległe ubytki przyszyjkowe i pojawiaja sie nowe , moja dentystka ( juz któras z kolei) chce mi to wszystko zaplombowac , a co z miejscami ,gdzie nie ma próchnicy a pewnie w niedługim czasie się pojawi
reneta12 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-04-10, 04:09   #12
201704210903
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 12 461
Dot.: Erozja szkliwa

Cytat:
Napisane przez ninka0001 Pokaż wiadomość
Przepraszam, nie wiem czy wątek jest aktywny, tym bardziej z góry dziękuję za odpowiedź. Jeżeli zauważyłam na moich zębach erozję szkliwa, która na pewno nie wynika ze zgrzytania i zaciskania nerwowo zębów. Raczej myślę, że jest to skutkiem picia dużej ilości soków owocowych po czym natychmiastowe mycie zębów (nie wiedziałam wcześniej, że tak nie powinno się robić), to czy stosowanie past do zębów wzmacniajacych szkliwo, a także spożywanie pokarmów mlecznych i bogatych w białka pomoże usunąć efekt erozji? Czy musze sie pogodzic z tym ze już zawsze końcówki moich przednich zębów będą po prostu przezroczyste?
ja stosuję "GC mi paste" - są przeźroczyste, ale mniej, dodatkowo dentystka mi zrobiła stripping, czyli lekko spiłowała przeźroczyste końce i potem dała na nie fluor - teraz lepiej to wygląda

Edytowane przez 201704210903
Czas edycji: 2013-04-10 o 07:25
201704210903 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2013-04-11, 17:06   #13
ninka0001
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-04
Wiadomości: 2
Dot.: Erozja szkliwa

Cytat:
Napisane przez Mlebidakin Pokaż wiadomość
ja stosuję "GC mi paste" - są przeźroczyste, ale mniej, dodatkowo dentystka mi zrobiła stripping, czyli lekko spiłowała przeźroczyste końce i potem dała na nie fluor - teraz lepiej to wygląda
dzięki za radę
ninka0001 jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Forum eksperta stomatologa z UNIDENT UNION Dental Spa


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:09.