Turkuć podjadek - jak się go pozbyć ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-06-02, 21:34   #1
babethka
Raczkowanie
 
Avatar babethka
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 161
GG do babethka
Question

Turkuć podjadek - jak się go pozbyć ?


Witam,nasz ogrodek dzialkowy opanowaly turkucie,podgryzaja sadzonkom korzenie i nic procz miety sie nie uchowa....czy ktos moze pomoc??
babethka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-03, 15:20   #2
parvaa
Wtajemniczenie
 
Avatar parvaa
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 2 562
Dot.: Jak sie pozbyc turkucia podjadka,ktos wie???

Moja mama rozsypuje na okolo dziurek,ktore robia,niebieski granulat na slimaki.
Turkucie najadaja sie i pozniej leza do gory nogami
niektorzy wlewaja tez wode z plynem mietowym do malych kopcow,ktore robia na trawie - ale tylko tam
parvaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-03, 21:53   #3
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: Jak sie pozbyc turkucia podjadka,ktos wie???

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa Linnaeus)

Systematyka
Turkuć podjadek, chociaż na to nie wygląda, spokrewniony jest ze świerszczami i pasikonikami. Należy do rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae), liczącej nieco ponad 40 gatunków. łacińska nazwa turkucia - Gryllotalpa - jest zbitką dwóch słów łacińskich: Gryllus - świerszcz i Talpa - Skret, co doskonale oddaje jego osobliwy wygląd, przypominający bardziej kreta niż świerszcza.

Wielkość
Długość do 6 cm.

Długość życia
W naszych warunkach klimatycznych cykl rozwojowy tego owada trwa zwykle 2 lata. W hodowli może dożyć nawet 4 lat.

Wygląd
Duży owad prowadzący podziemny tryb życia. Ubarwiony brązowo-czarno, ciało pokryte delikatnymi włoskami. W oczy rzucają się duże odnóża przednie, przekształcone w łopatowate odnóża grzebne. Bardzo duże przedplecze. Skórzaste pokrywy krótkie, natomiast błoniaste skrzydła są w pełni rozwinięte. Długie przysadki odwłokowe.

Występowanie
Szeroko rozprzestrzeniony w niemal całej Europie. Niestety występuje coraz rzadziej.

Cechy szczególne
Gleba jest specyficznym środowiskiem życia, zwłaszcza ze względu na dużą gęstość. Podstawowym warunkiem zamieszkiwania pod powierzchnią ziemi jest więc obłe i wydłużone ciało, bez wystających części , które utrudniałyby jedynie poruszanie się. Najlepiej chyba przystosowanymi do życia w glebie organizmami są dżdżownice i wolno żyjące nicienie, których budowa umożliwia przeciskanie się pomiędzy cząsteczkami gleby. Inne, bardziej masywne organizmy (takie jak turkuć podjadek) muszą posługiwać się kończynami do odgarniania przeszkód. Nic więc dziwnego, że przednie kończyny tego owada przekształciły się w potężne "łopaty", służące mu do torowania sobie drogi. Większe przeszkody np. korzenie jakiejś rośliny) przecina zębatymi wyrostkami na krawędziach dwóch sąsiadujących i ruchomo ze sobą połączonych członów przednich nóg. Grubsze korzenie owad przegryza aparatem gębowym.

Aktywność
Raczej nocna, zwłaszcza podczas okresu godowego.

Biotop
Zamieszkuje obszary o luźnych glebach, w których z łatwością może kopać swoje podziemne chodniki. Preferuje miejsca o charakterze ruderalnym, zwłaszcza na piaszczystych glebach.

Terrarium
Potrzebne jest terrarium raczej o większej powierzchni dna niż wysokości; potrzebna pokrywa. Jego dno wysypujemy grubą (ok. 15 cm) warstwą ziemi ogrodniczej lub piasku (najlepiej wymieszać oba te rodzaje gleby). Dla ozdoby można posadzić kilka roślin jak kępy wiechliny rocznej (gatunek trawy) lub wysiać w nim np. marchew, które będą stanowić zarazem pożywienie dla naszych podopiecznych.

Wielkość terrarium
Możliwie o jak największej powierzchni dna i niezbyt wysokie.

Oświetlenie
Nie jest konieczne.

Temperatura
Pokojowa.

Wilgotność
Niska. Turkucie podjadki zamieszkują raczej suche tereny, więc terrarium z nimi można zraszać co tydzień.

Żywienie
Turkucie słyną z podgryzania podziemnych części roślin, za co są szczególnie tępione przez właścicieli ogrodów. Ich szkodliwy wpływ na uprawy jest jednak znacznie przesadzony - oprócz korzeni i podziemnych bulw owady te często zjadają drobne bezkręgowce żyjące w glebie.

Rozpoznawanie płci
Płeć u turkuci można rozpoznać tylko wówczas, gdy słyszymy "pieśń miłosną" tych owadów - samce ćwierkają znacznie głośniej niż samice.

Rozmnażanie
W naturze okres godowy turkuci podjadków przypada na wiosnę. Wieczorami, ukryte w swych norkach samce przywołują samice, wydając delikatny, regularny ćwierkot. Samica odpowiada mu w podobny sposób, jednak znacznie ciszej. Samce poszukują partnerek podczas lotu. Lot turkucia jest jest niezgrabny, lata nisko nad ziemią ze zwieszonym odwłokiem. Gdy samiec natrafi na samicę ląduje przy wejściu do jej norki i udaje się wraz z nią pod powierzchnię ziemi, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Samica pogłębia jeden z własnych korytarzy i formuje na jego końcu komorę lęgową wielkości piłki do tenisa. Jej ścianki wzmacnia lepką śliną. Samica opiekuje się jajami (w liczbie około 500-1000), a początkowo także wylęgiem. Turkucie, tak jak inni przedstawiciele rzędu prostoskrzydłych, przechodzą rozwój prosty, to znaczy larwy są bardzo podobne do osobników dorosłych (imago).

Zimowanie
Zimą można ustawić terrarium w chłodnym miejscu (dolna półka lodówki, piwnica itp. ), by owady zapadły w "sen zimowy". Odpoczynek taki jest wskazany, ze względu na ich naturalny tryb życia. Zimowanie korzystnie wpływa także na rozmnażanie turkuci. Zimowanie powinno odbywać się od października do maja.

Uwagi
Ze względu na powszechne uznawanie turkucia podjadka za gatunek szkodliwy jest on wciąż tępiony, a jego liczebność zmniejsza się coraz bardziej. Jednocześnie może być on interesującym obiektem obserwacji w domowej hodowli.
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-03, 21:54   #4
SpanishMyszka
Zakorzenienie
 
Avatar SpanishMyszka
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Shallow Grave
Wiadomości: 5 143
Dot.: Jak sie pozbyc turkucia podjadka,ktos wie???

Cytat:
Napisane przez babethka Pokaż wiadomość
Witam,nasz ogrodek dzialkowy opanowaly turkucie,podgryzaja sadzonkom korzenie i nic procz miety sie nie uchowa....czy ktos moze pomoc??

- Wykładać na trasie jego wędrówek świeże gałązki olszy czarnej (skutecznie odstrasza),
- Wkopać do ziemi na całą głębokość kilka lub kilkanaście słoików lub inne gładkościenne naczynia, do których turkuć wpada i nie może się wydostać.
- Międzyrzędzia przykryć wykładziną PCV lub inną i o różnych porach dnia szybko je dźwigać. Czasami jest kilka turkuci, trzeba się śpieszyć z wyłapywaniem, bo szybko uciekają.
- Miejsca na powierzchni ziemi mocno podziurawione polewać dużą ilością wody z dodatkiem oleju jadalnego i obserwować ziemię; tam gdzie się porusza jest turkuć.
- Wkopać gładkościenną wannę równo z ziemią. Zabezpieczyć siatką o dużych oczkach przed wpadnięciem dzieci lub jeży. W wannnie nie musi być woda. Od brzegów wanny w stronę grządek wkopać pionowo deski lub inne podłużne elementy po których turkuć trafi do wanny jak po "sznurku". Właśnie do wanny łapię najwięcej turkuci.
- Usypać na gołej ziemi niedużą górkę kompostu lub obornika i przykryć ciemną folią lub papą. Raz w tygodniu przekopać dokładnie kompost w poszukiwaniu turkucia. Tu też mam duże efekty.
- Pod koniec maja i w czerwcu turkucie robią płytko pod ziemią kuliste gniazda w których hodują kilkaset młodych. Ja na gniazdo trafiłem do tej pory parę razy. Trudna sprawa, ale chyba warto się pomęczyć aby takie gniazdo namierzyć.
- We wrześniu zakopać do ziemi większą ilość obornika (najlepiej końskiego) na głębokość do 1m. Co 2 tygodnie aż do zmarznięcia ziemi i na wiosnę odkopać obornik i przeszukać. Po jakimś czasie obornik znika i trzeba zastosować świeży.
- Odstraszająco na turkucia działa zapach porozkładanych gałązek olchy lub rozlany na grządkach wywar z kory olchowej (zaleca dr H. Legutowska w "działkowcu" z września 2002 r.)
Chemiczne zwalczanie turkucia jest chyba skuteczniejsze, ale to wybór każdego z nas. Na ogół stosuje się Basudin 10 G lub Diazinon 10 G w dawce 0,5 kg na 100 m2 dobrze wymieszane z glebą na głębokość do 5 cm. Okres karencji jest jednak długi i wynosi co najmniej 60 dni!. Ponadto, moim zdaniem jest chyba szkodliwy dla ptaków, które pożerają zatrute turkucie. Na trawnikach zaleca się podlewać preparatem Basudin 25 EC (0,15%) zużywając 3-4 l cieczy na 1 m2 trawnika (skuteczny rónież na pędraki i drutowce).
__________________
"It's been so long...
Feels like pins and needles in my heart...
So long...
I can feel it tearing me apart..."

SpanishMyszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-06-03, 22:42   #5
babethka
Raczkowanie
 
Avatar babethka
 
Zarejestrowany: 2007-06
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 161
GG do babethka
Dot.: Jak sie pozbyc turkucia podjadka,ktos wie???

dziekuje Wam,dziewczyny .Klopot jest o tyle,ze to nie jest trawnik,tylko grzadki z sadzonkami warzywnymi..Juz po raz ktorys wysadzamy tego roku ogorki i pomidory itp,a turkuciowi wystarczy jedna nocka...i rano ten widok..to rece opadaja..wszystkie roslinki leza z podgryzionymi korzeniami (((.W zwiazku z tym, ze warzywka hodujemy do spozycia nie chcemy walczyc z tym szkodnikiem przy uzyciu jakis silnych chemikaliow .Myslalam ze byc moze istnieje jakis prosty a skuteczny sposob..w stylu solenia wody do gotowania jajek,by te nie pekly .dzieki,wyprobujemy co sie da z waszych propozycji
babethka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-05, 12:30   #6
bianeczkaa
Zakorzenienie
 
Avatar bianeczkaa
 
Zarejestrowany: 2007-10
Wiadomości: 13 955
Dot.: Turkuć podjadek - jak się go pozbyć ?

Ja mam taką radę Wykopać dziurę, wrzucić ugotowane różne warzywa (ogólnie włoszczyznę) zakopać i po jakims czasie wykopać, wygrzebać to i spalić najlepiej. Robactwo się zleci i łatwiej się go pozbyć
__________________
Pozdro

Zapraszam na mojego BLOGA KOSMETYCZNEGO
http://carlacosmetics.blogspot.com/

22.08.2015 - Nasza Jagodzianka

Wspólnie zamawiamy buty
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=778031


bianeczkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-10, 21:38   #7
minelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Krosno
Wiadomości: 38
Dot.: Turkuć podjadek - jak się go pozbyć ?

Witajcie Dziewczyny, ja mam ten sam problem. Stosowałyście może środek "Glanzit"? Nie wiecie, czy działa? Pozdrawiam
minelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-07, 20:12   #8
Aldona247
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Lokalizacja: Kępno
Wiadomości: 2
Dot.: Turkuć podjadek - jak się go pozbyć ?

Cytat:
Ja mam taką radę Wykopać dziurę, wrzucić ugotowane różne warzywa (ogólnie włoszczyznę) zakopać i po jakims czasie wykopać, wygrzebać to i spalić najlepiej. Robactwo się zleci i łatwiej się go pozbyć
Każdy sposób jest dobry, moga być ugotowane warzywa, może być kompost ale najlepszy jest obornik, a zwłaszcza koński. Idea jest taka by im było ciepło. Do tak zastawionej pułapki chętnie wejdą i wtedy musimy je wybrać i zniszczyć.
__________________
Nasz wygrany plac zabaw od firmy Nivea.
Aldona247 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-05-28, 21:14   #9
8malina8
Raczkowanie
 
Avatar 8malina8
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Stalowa Wola
Wiadomości: 422
Dot.: Turkuć podjadek - jak się go pozbyć ?

Witam się i błagam o poradę🙏 temat stary ale szukam pomocy i mam nadzieję że ja znajdę. Otóż w tym roku tuż po posianiu warzyw w ogródku zauważyłam w nim mnóstwo małych tuneli wielkości takiej że palec akurat się mieści. Są one tuż pod ziemią, widać takie wzniesienie wzdłuż nich. Sąsiadka mówi że to turkucie bo u niej kiedyś były i musiała zlikwidować szklarnie przez nie. Zaczęłam szukać sposobów w internecie jednak ani woda z miętowym ludwikiem ani okej nie zadziałały mimo że zlokalizowalam dziurki prowadzące w dół. Próbowałam je kopać jednak nie znalazłam jak dotąd ani jednej sztuki tego szkodnika ani gniazda a tunele codzień są nowe. Zauważyłam też że te dziurki w ziemi pojawiły się w różnych miejscach na podwórku, jednak nie wiem czy wcześniej były czy po prostu nie zwróciłam na to uwagi. Przywiozłam sobie mięte ogrodowa i jutro wsadze, czy to coś da?

Poza tym czytałam o wywarze z olchy czarnej, czy jeśli posadze to drzewo na działce to jest szansa że odstrasze turkucie?

Teraz teraz trochę z innej beczki.

Myślę jak zabezpieczyć warzywa za rok. Wymyśliłam żeby wykopać dół na kształt warzywnika i wyłożyć go... czymś... Myślałam o grubej folii ale ponoć turkuc przegryzie 🤔 mąż mówi że gęsta siatka metalowa ich powstrzyma. A co myślicie o geowlokninie? Wiem że całej działki tym nie wyłoże ale zależy mi na warzywniku.

Aha zapomnialabym. Widziałam specjalne trutki - nawozy na turkucie. Czy one są skuteczne? I czy szkodzą warzywom? Piszę na nich że nawożą ale czy to prawda?

Chyba wyczerpalam temat który mnie interesuje. Mam nadzieję że znajdzie się jakaś mądra i dobra dusza która mnie uratuje bo nie śpię po nocach przez te turkucie 😱
__________________
„Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem,
lecz patrzeć razem w tym samym kierunku.”
[A. De Saint – Exupery]
23.12.2012r - zaręczyny
31.08.2013r - ślub
8malina8 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-06-08, 23:38   #10
minelka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Krosno
Wiadomości: 38
Dot.: Turkuć podjadek - jak się go pozbyć ?

Niestety, obawiam się, że wyłożenie warzywniaka nic nie da, bo turkucie latają. Słabo, ale latają. A jak masz na działce, to i przejdą, nieraz widziałam turkucia spacerujacego jak gdyby nigdy nic. Też toczę z nimi wojnę od kilku lat, u mnie najlepiej sprawdza się częste motyczkowanie, zwłaszcza tam, gdzie mam wygryzione warzywa, często tam właśnie jest gniazdo. Wtedy też widać, gdzie są "swieże" dziury. Powodzenia życzę, daj znać co u Ciebie działa...
minelka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-06-09 00:38:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 05:20.