Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY - Strona 4 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-01-19, 22:01   #91
One_LoVe
Zakorzenienie
 
Avatar One_LoVe
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 9 754
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Ja używam żelu z Flosleku ze świetlikiem lekarskim i też nigdy nic mi po nim nie było.
__________________
..że SŁOWA mogą budzić nowy dzień!

Kosmetyki na wymianę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=929016
One_LoVe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-28, 21:57   #92
Linusiaczek
Wtajemniczenie
 
Avatar Linusiaczek
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 2 874
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Cytat:
Napisane przez llalla Pokaż wiadomość
Nic dziwnego, że nie testuja na zwierzetach - to chyba w Polsce i UE nielegalne?

Sporadycznie używałąm produktów Flos-leku (jakas maseczka, krem) i nigdy nie byłam specjalnie zadowolona, więc nie bedę ich bronić
Oj, to by było za piękne, żeby było prawdziwe. Testowanie na zwierzętach jest jak najbardziej na porządku dziennym, jedyne co jest nielegalne w UE to testowanie gotowego produktu na zwierzętach. (Czyli gotowego szamponu już im do oka nie wleją i nie sprawdzą czy parzy, ale wszystkie te toksyczne substancje, które były nowe i np. wątpliwe - już tak).

A co do Flos-Leku (zwłaszcza ich serii pod oczy), używam od nie wiem jak dawna, moja mama używa od nie wiem jak dawna, moja kuzynka, ciocia, babcia nawet, tak samo moja przyjaciółka i nigdy nic nie było żadnej z nas (a jak mówię od dawna, mam na myśli latami). Używałam jeszcze jak byłam w szkole średniej, chyba nawet podstawówce. Oczywiście rozumiem, że skład mógł odrobinę ulec zmianie, ale, jako osoba regularnie używająca, mogę powiedzieć, że nigdy mnie nic złego z ich strony nie spotkało. Myślę, że po prostu miałaś wierutnego pecha z tym żelem

Zresztą, zgadzam się z Aimee_J. Czego teraz się nie naczytałam o składnikach kosmetyków, weszłam nawet na internetową bazę danych, żeby zobaczyć jak bardzo są niebezpieczne dla zdrowia jak się ich używa... I o ile z pielęgnacji jeszcze można coś wygrzebać (mogę używać przecież oleju kokosowego na zmianę z hydrolatem oczarowym na wszystko), to z niektórymi produktami to byłoby niewesoło. Chyba nikt sobie nie wyobraża "zdrowego" lakieru do paznokci albo tuszu do rzęs. Tu chodzi generalnie o to, żeby nie szkodził. Ale używanie chemii to jednak zawsze będzie w jakimś stopniu ryzykowne, innej opcji nie ma.

Edytowane przez Linusiaczek
Czas edycji: 2011-01-28 o 22:00
Linusiaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-31, 14:01   #93
BJean
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 827
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Cytat:
Napisane przez KONICZYNKA 47 Pokaż wiadomość
Ha!
Propylene glycol jest chyba we wszystkich płynach micelarnych i do demakijażu...
Także w Biodermie.
Dlatego nie używam żadnych płynów micelarnych ani tych do demakijażu....
Bo są po prostu zbędne, a czasami szkodliwe.
__________________
CZYTAJ SKŁAD ! ! !


masz prawo wiedzieć co jesz.

BJean jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-01, 14:02   #94
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 044
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Cytat:
Napisane przez Linusiaczek Pokaż wiadomość
Ale używanie chemii to jednak zawsze będzie w jakimś stopniu ryzykowne, innej opcji nie ma.
Używanie "niechemii" jest równie ryzykowne. Nie wyobrażacie sobie nawet ile alergenów i trucizn znajduje się w tzw. substancjach naturalnych...
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-01, 14:10   #95
Linusiaczek
Wtajemniczenie
 
Avatar Linusiaczek
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 2 874
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Cytat:
Napisane przez Noor Pokaż wiadomość
Używanie "niechemii" jest równie ryzykowne. Nie wyobrażacie sobie nawet ile alergenów i trucizn znajduje się w tzw. substancjach naturalnych...
No i dlatego twierdzę, że nie można dać się zwariować Pewnych rzeczy można unikać (jak np. farb do włosów), ale z resztą to nie za bardzo jest nawet co wydziwiać.
Zresztą, tak samo jest z jedzeniem. Nie ma czegoś takiego jak na opakowaniu jest napisane, że coś jest naturalne = musi być dobre i zdrowe, mało jest naturalnych trucizn i szkodliwych substancji?
Linusiaczek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-02, 12:37   #96
fiolka85
Wtajemniczenie
 
Avatar fiolka85
 
Zarejestrowany: 2006-11
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 2 492
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Glikol propylenowy jest stosowany przecież w kroplach nawilżających do oczu np systane klik
I pełni rolę składnika nawilżającego a nie potencjalnego podrażniacza jak np konserwanty.
fiolka85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-02, 12:44   #97
Aimee_J
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 3 360
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

No to teraz padłam
Wychodzi na to, ze zakraplam sobie oczy trucizna
Aimee_J jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-02-02, 12:55   #98
vea7
Zakorzenienie
 
Avatar vea7
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Wroclove
Wiadomości: 4 546
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Cytat:
Napisane przez kassandra102 Pokaż wiadomość
UWAGA NA KOSMETYKI Z PROPYLENE GLYCOL-em!!!!!!!!!!!
Pani w aptece poleciła mi Żel Arnikowy Floslek Na opakowaniu jest napisane ze można go stosowac pod oczy więc w moim przypadku wydawał sie idealny. I faktycznie śiniak zszedł wyjątkowo szybko z tym że dostałam w tym oku zapalenia śródmiąszowego rogówki !
A wiecie co jest najśmieszniejsze ( a raczej najtragiczniejsze)? Otóż to ze ten Żel - polecany na zmniejszanie śńców pod oczami na drugim miejscu tuż po wodzie zawiera PROPYLENE GLYCOL!!!! a jak sie okazuje składnik ten po dostaniu sie do oka powoduje w nim stany zapalne!!!!!
Lekko złośliwie będzie krem pod oczy, który dostanie się do oka, działa już lekko inaczej...
Niestety oczka są wrażliwe, a jest też sporo osób bardzo wrażliwych (np. moja mama), którym jeśli cokolwiek dostanie się do oka coś się złego dzieje (u mamy kosmetyk w oku - dwa tygodnie leczenia ).
Więc trzeba uważać po prostu...
BTW floss lek pod oczy ze śwetlikiem mnie uczulił i to dość silnie - łzawienie, kichanie, opuchnięte oczy, etc. Alergolog stwierdził, że to kwestia świetlika - i rzeczywiście na to zielsko mam alergie i nie mogę stosować niczego z nim w składzie...

Wnioski: trzeba uważać i niczego do oka nie wkładać i sprawdzać na co reagujemy źle, bo może się okazać że mamy alergię na któryś "zdrowy i naturalny" składnik
__________________
Żyję, myślą żegluję...

WYMIENIĘ

2012... liczenie poszło w koperczaki

vea7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 18:17   #99
KENZO
Rozeznanie
 
Avatar KENZO
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 856
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Ja po szamponach i odżywkach z propylen glycol mam silny swiąd głowy - doszłam do tego metodą prób i błedów - radzę spróbowac wyeliminowac ten składnik osobom borykającym się z tym problemem - mnie baaaardzo pomogło. Nie lubię też kosmetyków do twarzy z tym składnikiem( często powoduje podrażnienia lub wypryski) ale czasem cieżko go wyeliminowac jak np. we wspomnianych wczesniej płynach micelarnych...
KENZO jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-05, 19:19   #100
Jenna__
Rozeznanie
 
Avatar Jenna__
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 676
Dot.: Uwaga na propylene glycol w kosmetykach do oczu!!!!

Ja i moja mama używamy tego żelu od prawie dwóch lat (rozjaśnia cienie pod oczami) i innych żeli Flos Lek i nigdy nie miałyśmy żadnych nieprzyjemnych reakcji. Nigdy nawet nie piekły nas oczy. Widocznie jesteś uczulona na jakiś składnik.
Jenna__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-11, 10:22   #101
muszka_julituszka
Raczkowanie
 
Avatar muszka_julituszka
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Gdańsk-Białystok
Wiadomości: 62
GG do muszka_julituszka
Dot.: PROPYLENE GLYCOL???? W wielu kosmetykach??? A prof Różański pisze o nim źle

Glikole, najprostsze alkohole polihydroksylowe, zawierają dwie grupy hydroksylowe -OH w cząsteczce. Glikole etylenowy (etano-1,2-diol) oraz propylenowy (propano-1,3-diol) stosowane były w preparatach kosmetycznych, ponieważ tworzyły niewysychający film okluzyjny na skórze. Substancje te ze względu na toksyczność (glikol etylenowy) lub tendencje do przenikania przez skórę i gromadzenia się w wątrobie (glikol propylenowy) stosowane są obecnie marginalnie.
M. Molski, Chemia piękna, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 101.

-książka polecana przez panią dr, prowadzącą Pracownię chemii kosmetycznej, Chemię kosmetyczną i Kosmetologię na studium kosmetycznym
__________________
Bądź sobą! Wszyscy inni są już zajęci.
muszka_julituszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-11, 19:47   #102
ef54e0a2a1d8c328bd9581b7d386552d742cc4ca
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 3 240
Dot.: PROPYLENE GLYCOL???? W wielu kosmetykach??? A prof Różański pisze o nim źle

Treść usunięta

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2012-12-12 o 00:59 Powód: Cenzura ;)
ef54e0a2a1d8c328bd9581b7d386552d742cc4ca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-12, 01:06   #103
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: PROPYLENE GLYCOL???? W wielu kosmetykach??? A prof Różański pisze o nim źle

Cytat:
Napisane przez muszka_julituszka Pokaż wiadomość
Glikole, najprostsze alkohole polihydroksylowe, zawierają dwie grupy hydroksylowe -OH w cząsteczce. Glikole etylenowy (etano-1,2-diol) oraz propylenowy (propano-1,3-diol) stosowane były w preparatach kosmetycznych, ponieważ tworzyły niewysychający film okluzyjny na skórze. Substancje te ze względu na toksyczność (glikol etylenowy) lub tendencje do przenikania przez skórę i gromadzenia się w wątrobie (glikol propylenowy) stosowane są obecnie marginalnie.
M. Molski, Chemia piękna, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 101.

-książka polecana przez panią dr, prowadzącą Pracownię chemii kosmetycznej, Chemię kosmetyczną i Kosmetologię na studium kosmetycznym
Nie traktowałabym tej pozycji jako rzetelnego źródła wiedzy kosmetologicznej. Przede wszystkim brak tam odniesień do literatury, badań (w anglojęzycznych pracach naukowych rzecz niespotykana). Można znaleźć twierdzenia niczym nie poparte lub mocno kontrowersyjne. Widać, że autor jest chemikiem, a kosmetyki nie stanowią głównego obszaru jego zainteresowań.

Glikol etylenowy to rzadkość w kosmetykach. Baza EWG pokazuje zaledwie 90 produktów z tym składnikiem (dla porównania glikol propylenowy występuje w 15082 produktach). Według tego dokumentu w Kanadzie zarejestrowano tylko jeden kosmetyk zawierający glikol etylenowy (podkład w sztyfcie).

Glikol propylenowy jest natomiast stosowany powszechnie, tak w kosmetykach, jak i w lekach.
Ocenę bezpieczeństwa można znaleźć w dokumencie UNEP:
http://www.chem.unep.ch/irptc/sids/OECDSIDS/57-55-6.pdf

Propylene glycol (PG) is not acutely toxic. The lowest oral LD50 values range between 18 and 23.9 grams (5 different species) and the reported dermal LD50 is 20.8 grams. PG is essentially nonirritating to the skin and mildly irritating to the eyes. Numerous studies support that PG is not a skin sensitizer. Repeated exposures of rats to propylene glycol in drinking water or feed did not result in adverse effects at levels up to 10% in water (estimated at about 10 g/kg bw/day) or 5% in feed (dosage reported as 2.5 g/kg bw/day) for periods up to 2 years. In cats, two studies of at least 90 days duration show that a species-specific effect of increased Heinz bodies was observed (NOAEL = 80 mg/kg bw/day; LOAEL = 443 mg/kg bw/day), with other haematological effects (decrease in number of erythrocytes and erythrocyte survival) reported at higher doses (6-12% in diet, or3.7-10.1 g/cat/day). Propylene glycol did not cause fetal or developmental toxicity in rats, mice, rabbits, or hamsters (NOAELs range from 1.2 to 1.6 g/kg bw/day in four species). No reproductive effects were found when propylene glycol was administered at up to 5% in the drinking water (reported as 10.1 g/kg bw/day) of mice. Propylene glycol was not a genetic toxicant as demonstrated by a battery of in vivo (micronucleus, dominant lethal, chromosome aberration) and in vitro (bacterial and mammalian cells and cultures) studies. No increase in tumors was found in all tissues examined when propylene glycol was administered in the diet of rats (2.5 g/kg bw/day for 2 years), or applied to the skin of female rats (100% PG; total dose not reported; 14 months) or mice (mouse dose estimated at about 2 g/kg bw/week; lifetime). These data support a lack of carcinogenicity for PG.

W skrócie:
Glikol propylenowy nie wykazuje toksyczności ostrej. Jest praktycznie niedrażniący dla skóry, łagodnie drażniący dla oczu. Liczne badania wskazują, że nie działa uczulająco na skórę. W badaniach na zwierzętach nie stwierdzono szkodliwego wpływu na rozwój płodu i reprodukcję. Seria testów
in vivo oraz in vitro wykazała brak aktywności genotoksycznej. Nie zaobserwowano również działania rakotwórczego.

cdn.

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2012-12-13 o 15:01
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-12, 12:23   #104
muszka_julituszka
Raczkowanie
 
Avatar muszka_julituszka
 
Zarejestrowany: 2011-07
Lokalizacja: Gdańsk-Białystok
Wiadomości: 62
GG do muszka_julituszka
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

@Falabella, nie popadajmy w skrajności. Oto, co prof. Różański mówi o olejku różanym.
19. Oleum Rosae (olejek różany, olejek z drzewka różanego) uzyskiwany jest z kwiatów róży damasceńskiej (Rosa damascena) lub z róży francuskiej Rosa gallica. Olejek różany bułgarski jest gęstą, żółtawą cieczą lub zielonkawą cieczą o silnym zapachu i ostrym smaku. Głównymi składnikami olejku różanego są: geraniol (ok. 45%), cytronelol (ok. 40%), nerol (ok. 11%) oraz linalol, farnesol, alkohol fenyloetylowy i stearopteny. W Polsce dostępne są także oczyszczone olejki różane w postaci bezbarwnego lub żółtawego płynu o silnym zapachu róży.
Można je zażywać doustnie w ilości 3-4 kropli na cukrze lub miodzie jako środek odświeżający oddech, pobudzający wydzielanie śliny i soku żołądkowego oraz jelitowego. W dawce 5 kropli na miodzie działa już pobudzająco na układ nerwowy, wzmacniająco ogólnie, wiatropędnie, napotnie, rozkurczowo na miocyty gładkie, silnie żółciopędnie i moczopędnie. Wcierany w skórę pobudza krążenie krwi powierzchniowe i działa rozgrzewająco oraz odkażająco, rozszerza naczynia krwionośne, zaróżawia cerę. Leczy trądzik i zapalenie mieszków włosowych.
W przemyśle farmaceutycznym jest stosowany jako aromat, podobnie jak w przemyśle spożywczym i perfumeryjno-kosmetycznym.

i nawet podaje przepis na miksturę poprawiającą samopoczucie i przeciwdepresyjną.

@Lorri, bibliografia jest; po każdym rozdziale jest zamieszczona literatura, tu akurat złożona z 17 pozycji (str. 179). To, że chemik i że nie interesuje się kosmetykami to doskonale bo może bez uprzedzeń opisać badane substancje. (choć to tylko przesłanki bo kto wie)

Oto inny link, encyklopedia internetowa:
Rozpuszczalniki organiczne

Chemia, Medycyna
Spis treści: Informacje ogólne Zatrucia
Informacje ogólne
Rozpuszczalniki organiczne, grupa związków organicznych o zbliżonych cechach fizykochemicznych, lotne ciecze zdolne do rozpuszczania wielkocząsteczkowych substancji organicznych. Zalicza się do nich m.in.: alkohole, glikol etylenowy i propylenowy, niektóre ketony (np. aceton), etery (np. eter dietylowy) i estry, benzynę, chlorowco pochodne węglowodorów alifatycznych, siarczek węgla(IV), benzen i jego pochodne oraz terpentynę.
Zatrucia
Większość rozpuszczalników organicznych to substancje toksyczne, są niebezpieczne ze względu na swą lotność i zdolność rozpuszczania w tłuszczach. Wchłaniane są przez skórę, błony śluzowe i układ pokarmowy, działają narkotycznie (narkotyki) i powodują ciężkie zatrucia (np. zatrucie benzenem prowadzi do upośledzenia czynności układu krwiotwórczego, objawiając się niedokrwistością aplastyczną, skazą krwotoczną, odczynami białaczkowymi).

Wspólne dla wszystkich zatruć rozpuszczalnikami organicznymi są zasady leczenia objawowego sprowadzające się do podawania środków przeczyszczających, przemywania skażonej skóry, zapewnienia dostępu do czystego powietrza. Podawanie leków zależy od rodzaju toksycznej substancji.

Odwiedź w Internecie: Docent OnLine

Zobacz również: Rozpuszczalnik

Inne na ten temat: Kumen, Soczewki akustyczne, Nitroskrobia, Pinen, Metaloceny, Poliimidy, Woski, więcej »
http://portalwiedzy.onet.pl/42945,,,...zne,haslo.html


Osobiście nie wypowiadałam się jeszcze, co sądzę na temat Różańskiego i glikolu propylenowego. Uważam, że to korzystne iż zajął się badaniami i dedaktyką i cenię jego pracę. (choć też nie rozumiem, dlaczego raz chwali a raz gani jedną substancję) Inna sprawa, że w doświadczeniach się sprawdzały przesłanki o szkodliwości częściej niż rzekome bezpieczeństwo, jak np. z azbestem czy papierosami. Jak również SLS jest substancją podejrzaną, kiedyś stosowana jedynie do mycia maszyn, etc, dziś w preparatach kosmetycznych, czy aspartam (wystarczy się zainteresować, jak odbywało się wprowadzanie tej substancji na rynek). Choć fakt jest taki, że każdy ma wybór i może z ufnością społeczeństwu i korporacjom stosować substancje, które nie są pewne jak i przestać bądź znaleźć lepszą alternatywę. A i dobrze, że tu są podawane różne źródła, każdy może sobie wybrać.
__________________
Bądź sobą! Wszyscy inni są już zajęci.
muszka_julituszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 05:57   #105
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez muszka_julituszka Pokaż wiadomość
@Lorri, bibliografia jest; po każdym rozdziale jest zamieszczona literatura
Miałam na myśli brak przypisów. Rozumiem, że ze względu na charakter pracy (podręcznikowy - zdaniem autora) nadmiar bezpośrednich odwołań do literatury może nie być wskazany, są jednak miejsca, gdzie o przypis aż się prosi.

Przykład nierzetelności. Opis tlenku cynku:
Tlenek cynku (ZnO), czyli biel cynkowa, jest to biały, bezpostaciowy proszek, słabo rozpuszczalny w wodzie (roztwory są alkaliczne). Po ogrzaniu żółknie, lecz po ostudzeniu ponownie bieleje. Ma silne właściwości chłonące i kryjące. W kosmetyce stosowany jako podstawa pudrów, do polerowania paznokci, składnik maseczek do twarzy, w kremach, pomadkach i maści cynkowej. Ponadto ZnO jest stosowany jako biały pigment w filtrach kosmetycznych UV. Dzięki wywoływaniu zjawiska lokalnych refleksów odbija promieniowanie słoneczne, co potęguje działanie ochronne filtru. Ponadto stosowany jest jako substancja przeciwtrądzikowa oraz do leczenia opryszczki. Uwaga: ZnO jest alergenem! Przy ostatnim zdaniu od razu zapala nam się czerwona lampka. Czytelnik świadomy domaga się w tym miejscu odwołania do źródeł, aby móc się jakoś ustosunkować do tak wyeksponowanej tezy. Czytelnik nieświadomy wierzy na słowo i pewnie dobrze sobie zapamięta informację, która wymagała użycia wykrzyknika.

Oczywiście można być uczulonym na cynk, choć znacznie częściej występują alergie na inne
metale: nikiel, kobalt, złoto, chrom. W literaturze da się znaleźć opisy przypadków reakcji alergicznych wywołanych przez związki cynku występujące w kosmetykach i lekach (np. pirytionian cynku). Jednak w odniesieniu do ZnO stosowanego zewnętrznie taka kontrowersyjna informacja wciśnięta do kilkuzdaniowego opisu jest zwykłym przekłamaniem. Tlenku cynku nie znajdziemy na liście alergenów w Contact Dermatitis, nie figuruje w Dictionary of Contact Allergens, według Fisher's Contact Dermatitis jest obojętny alergicznie, to samo czytamy w Rook's Textbook of Dermatology. Również SCCNFP uznał, że ZnO nie działa uczulająco: According to EU criteria, ZnO is a non-sensitiser to the skin and, as such, does not have to be classified for skin sensitisation. Co więcej, tlenek cynku jest stosowany z powodzeniem w preparatach chroniących przed działaniem alergenów i substancji toksycznych.


A wracając do tematu...

Interesuje nas konkretna substancja - glikol propylenowy, w konkretnych zastosowaniach - kosmetycznych/zewnętrznych. Nie właściwości "większości" rozpuszczalników organicznych. Porównywanie glikolu propylenowego do (przykładowo) silnie rakotwórczego benzenu jest doprawdy nieporozumieniem (na takiej zasadzie można by postawić znak równości między kwasem borowym a siarkowym, bo przecież jeden i drugi to tlenowe kwasy nieorganiczne). Nie należy również traktować informacji podawanych w kartach charakterystyki substancji jako potwierdzenia, że ich użycie w kosmetykach musi się wiązać z zagrożeniami dla zdrowia (bo przecież każą zakładać maski, gogle, rękawice, zmywać szybko ze skóry itd...). Kluczowe jest oczywiście stężenie substancji.

Najlepszym źródłem danych są dla nas dokumenty zawierające ocenę bezpieczeństwa składnika, nad którymi pracują sztaby niezależnych ekspertów (np. SCCP w UE). Warto pamiętać, że w Unii każdy kosmetyk przed wprowadzeniem do obrotu podlega ocenie bezpieczeństwa (więcej na ten temat). Osoby szukające szczegółowych informacji mogą korzystać z wielu źródeł naukowych i baz dostępnych w Internecie (polecam artykuł z SÖFW: Wyszukiwanie informacji naukowych - źródła i metody).

Rozumiem, że można być nieufnym wobec nowych, nieprzebadanych lub słabo przebadanych substancji kosmetycznych. Przeświadczenie o szkodliwości substancji dobrze przebadanych i nie budzących poważniejszych zastrzeżeń specjalistów uważam, podobnie jak Falabella, za przejaw skłonności do teorii spiskowych. Sama rezygnuję z wielu składników, najczęściej jednak nie dlatego, że obawiam się o swoje zdrowie, tylko dlatego, że uważam je za nieodpowiednie dla mojej cery, mało wartościowe (i zabierające miejsce substancjom wartościowym) lub całkowicie zbędne. Cieszę się, że mam prawo wyboru i będę z niego korzystać tak długo, jak będę mogła. Czego i Wam życzę .


Szkoda, że prawa do wyboru pozbawia nas ustawa o nasiennictwie. Ale to już temat na zupełnie inną dyskusję...

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2012-12-13 o 15:06
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 13:47   #106
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez muszka_julituszka Pokaż wiadomość
@Falabella, nie popadajmy w skrajności. Oto, co prof. Różański mówi o olejku różanym.
19. Oleum Rosae (olejek różany, olejek z drzewka różanego) uzyskiwany jest z kwiatów róży damasceńskiej (Rosa damascena) lub z róży francuskiej Rosa gallica. Olejek różany bułgarski jest gęstą, żółtawą cieczą lub zielonkawą cieczą o silnym zapachu i ostrym smaku. Głównymi składnikami olejku różanego są: geraniol (ok. 45%), cytronelol (ok. 40%), nerol (ok. 11%) oraz linalol, farnesol, alkohol fenyloetylowy i stearopteny. W Polsce dostępne są także oczyszczone olejki różane w postaci bezbarwnego lub żółtawego płynu o silnym zapachu róży.
Można je zażywać doustnie w ilości 3-4 kropli na cukrze lub miodzie jako środek odświeżający oddech, pobudzający wydzielanie śliny i soku żołądkowego oraz jelitowego. W dawce 5 kropli na miodzie działa już pobudzająco na układ nerwowy, wzmacniająco ogólnie, wiatropędnie, napotnie, rozkurczowo na miocyty gładkie, silnie żółciopędnie i moczopędnie. Wcierany w skórę pobudza krążenie krwi powierzchniowe i działa rozgrzewająco oraz odkażająco, rozszerza naczynia krwionośne, zaróżawia cerę. Leczy trądzik i zapalenie mieszków włosowych.
W przemyśle farmaceutycznym jest stosowany jako aromat, podobnie jak w przemyśle spożywczym i perfumeryjno-kosmetycznym.

i nawet podaje przepis na miksturę poprawiającą samopoczucie i przeciwdepresyjną.
Radziłabym uważać z olejkami eterycznymi, to są silne substancje i w zbyt dużym stężeniu szkodliwe. Co to znaczy 3 krople na cukrze czy 5 na miodzie? Na łyzeczke, łyżkę stołowa czy słoik 500ml? Każda z informacji podanych powyżej wymaga podania przypisu.
Różański nie prowadzi badań w zakresie bezpieczeństwa popularnych składników kosmetycznych tylko przepisuje dane z zagranicznych alarmistyczno-spiskowych stron

Cytat:
Napisane przez muszka_julituszka
Jak również SLS jest substancją podejrzaną, kiedyś stosowana jedynie do mycia maszyn, etc, dziś w preparatach kosmetycznych
Co z tego że stosowano SLS do mycia maszyn? SLS to jeden ze starszych detergentów i jak większość detergentów starego typu jest silnie odtłuszczający, więc nie dziwota, że był używany do czyszczenia umazanych w olejach maszyn. Mydła kiedyś były tak silne, ze nie używano ich do skóry tylko prania ubrań. SLS zależnie od koncentracji w towarzystwie łagodniejszych detergentów oraz soli może tworzyć całkiem delikatny preparat do mycia.

Cytat:
Napisane przez Fallabela
Glikol propylenowy nie jest szkodliwą substancją. To taki łagodny, nawilżający konserwant
Konserwantem? W kosmetykach przede wszystkim jest rozpuszczalnikiem i humektantem.

Cytat:
Napisane przez Lorri
Co więcej, tlenek cynku jest stosowany z powodzeniem w preparatach chroniących przed działaniem alergenów i substancji toksycznych
Na dodatek wspomaga gojenie ran (osuszający, ściągający) czy regeneracji podrażnionego naskórka, patrz: te wszystkie kremy na otarcia czy odparzenia po pampersach

Cytat:
Napisane przez Lorri
Szkoda, że prawa do wyboru pozbawia nas ustawa o nasiennictwie. Ale to już temat na zupełnie inną dyskusję...
Tak z ciekawości, w jakim sensie?
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)

Edytowane przez hey
Czas edycji: 2012-12-14 o 11:55
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 15:27   #107
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Różański nie prowadzi badań w zakresie bezpieczeństwa popularnych składników kosmetycznych tylko przepisuje dane z zagranicznych alarmistyczno-spiskowych stron
Też chciałam zwrócić na to uwagę. Z tego co pamiętam, słynna tabelka składników szkodliwych była zapożyczona z jednej ze stron amerykańskich, o czym zresztą pan doktor (który notabene bardzo narzeka na plagiatowanie) nie raczył wspomnieć. Rewelacje powielanie na stronach Różańskiego odegrały naczelną rolę w tworzeniu nurtu kosmetyczno-mitologizacyjnego w polskim Internecie. Wielka szkoda, że autor nie skupił się wyłącznie na tym, na czym się dobrze zna. Cieszy fakt, że nowa strona rozanski.li ma już charakter neutralny.

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Tak z ciekawości, w jakim sensie?
Dwojakim. Po pierwsze, dlatego że nie będzie można w pełni świadomie wybierać produktów zawierających lub niezawierających GMO, ponieważ producenci nie będą mieli obowiązku informowania o użyciu takich składników (być może niektórzy w celach marketingowych sami deklarowaliby brak GMO, ale oferta takich produktów byłaby na pewno ograniczona). Po drugie, dlatego że w dalszej perspektywie rozpowszechnienie upraw transgenicznych może doprowadzić do zatarcia granicy między GMO a non-GMO, a wówczas "świadomy wybór" straci sens. Abstrahuję tutaj od problemu rzekomej/potencjalnej szkodliwości żywności modyfikowanej genetycznie.

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2012-12-13 o 16:00
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 15:58   #108
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Lorri
Też chciałam zwrócić na to uwagę. Z tego co pamiętam, słynna tabelka składników szkodliwych była zapożyczona z jednej ze stron amerykańskich, o czym zresztą pan doktor (który notabene bardzo narzeka na plagiatowanie) nie raczył wspomnieć. Rewelacje powielanie na stronach Różańskiego odegrały naczelną rolę w tworzeniu nurtu kosmetyczno-mitologizacyjnego w polskim Internecie. Wielka szkoda, że autor nie skupił się wyłącznie na tym, na czym się dobrze zna. Cieszy fakt, że nowa strona rozanski.li ma już charakter neutralny.
No właśnie, kiedyś po kolei sprawdzałam linki podane na stronie o "toksycznych" składnikach i złapałam sie za głowe Wstyd dla kogoś z tytułem doktora używać czegoś takiego. Ta strona o roślinach nie jest taka nowa, istniała równolege do tych dwóch bzdurnych.

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość

Dwojakim. Po pierwsze, dlatego że nie będzie można w pełni świadomie wybierać produktów zawierających lub niezawierających GMO, ponieważ producenci nie będą mieli obowiązku informować o użyciu takich składników (być może niektórzy w celach marketingowych sami deklarowaliby brak GMO, ale oferta takich produktów byłaby na pewno ograniczona).

To jest ustawa o nasiennictwie, więc zmiany dot. tylko nasion, dokładnie handlu nimi. W Europie jest niewiele rośli GMO dopuszczonych do uprawy, chyba tylko ziemniak Amflora do prod. skrobi na cele przemysłowe i kukurydza. Tyle. Własciwie to rozporządzenie na podst. ustawy zezwoli na zakaz wysiewu tych dwóch odmian. Co do produktu jest prawo UE wymaga od dawna znakowania produktów, które zawierają więcej niż 0,9% składników GMO. Nie dotyczy to mięsa i nabiału od zwiedzą, które od dawna są karmione u nas śruta z soi GMO. Nawet taka przeideologizowana organizacja jak Greenpeace nie protestuje przeciw tej ustawie
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)

Edytowane przez hey
Czas edycji: 2012-12-13 o 16:08
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-13, 17:32   #109
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Konserwantem? W kosmetykach przede wszystkim jest rozpuszczalnikiem i humektantem.
Funkcję konserwującą też może pełnić. W niższych stężeniach opóźnia rozwój mikroorganizmów, wspomaga inne konserwanty (zwiększa rozpuszczalność kwasu benzoesowego i parabenów, ogranicza straty parabenów w obecności miceli), w wyższych (>10% lub w zależności od formulacji) – działa konserwująco. Efektywność ma podobną do etanolu, nieco słabszą przeciwko grzybom (porównywalną do gliceryny).

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Ta strona o roślinach nie jest taka nowa, istniała równolege do tych dwóch bzdurnych.
A to może wygląd strony się zmienił.

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Dzięki za ten link (nie oglądam telewizji; nie jestem na bieżąco, widzę, że już parę tygodni temu pojawiły się w sieci wyjaśnienia). Aż trudno uwierzyć, że informacje o planach rządu zostały zmanipulowane do tego stopnia. Nie pojmuję, skąd się wzięły kontrowersje wokół ustawy i alarmujące wypowiedzi posłów, skoro projekt rozporządzenia powstał już jakiś czas temu (http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key =76AB4710) i był załączony do projektu ustawy. A informacja o zniesieniu obowiązku znakowania produktów to już chyba wymysł internautów.

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2012-12-14 o 12:01
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-13, 17:48   #110
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez Lorri Pokaż wiadomość
Funkcję konserwującą też może pełnić. W niższych stężeniach opóźnia rozwój mikroorganizmów, wspomaga inne konserwanty (m.in. parabeny, ogranicza ich straty w obecności miceli; zwiększa rozpuszczalność kwasu benzoesowego), w wyższych (>10% lub w zależności od formulacji) – działa konserwująco. Efektywność ma podobną do etanolu, nieco słabszą przeciwko grzybom (porównywalną do gliceryny)
Nie przecze, chodziło mi o tylko jego typowe, najczęsciej spotykane zastosowanie w kosmetykach. Gdzieś tam jeszcze czytałam, ze moze byc konserwantem w żywnosci, ale znowu jako część systemu konserwującego. Chyba trudno spotkać kosmetyk w który PG pełniłby role samodzielnego konserwantu.
Właściwie to chyba wszystkie alkohole cukrowe powinny miec jakieś działanie konserwujące, bo podejrzewam, ze wynika ono z osmozy?
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-14, 12:39   #111
Lorri
Zakorzenienie
 
Avatar Lorri
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Silesia Inferior
Wiadomości: 2 946
Dot.: Glikol propylenowy (Propylene glycol) - ZBIORCZY

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Nie przecze, chodziło mi o tylko jego typowe, najczęsciej spotykane zastosowanie w kosmetykach. Gdzieś tam jeszcze czytałam, ze moze byc konserwantem w żywnosci, ale znowu jako część systemu konserwującego. Chyba trudno spotkać kosmetyk w który PG pełniłby role samodzielnego konserwantu.
Właściwie to chyba wszystkie alkohole cukrowe powinny miec jakieś działanie konserwujące, bo podejrzewam, ze wynika ono z osmozy?

Tak. Glikol propylenowy (podobnie jak glicerol, sorbitol, etanol, glikol polietylenowy, aminokwasy, hydrolizaty protein i inne substancje wiążące wodę) obniża aktywność wody. Im niższa aktywność wody, tym wyższe ciśnienie osmotyczne roztworu i mniejsze szanse na rozwój mikroorganizmów. Oprócz tego glikol wykazuje specyficzną aktywność wobec różnych bakterii (atakuje ściany komórkowe).

Co do funkcji prymarnej to zależy od konkretnych zastosowań. W kosmetykach rzeczywiście pojawia się raczej w towarzystwie innych konserwantów, choćby ze względu na to, że w wysokim stężeniu byłby trudny do zaakceptowania (wyjątkiem są roztwory peelingujące). W lekach czy paszach/karmach może pełnić funkcję głównego konserwantu.

Edytowane przez Lorri
Czas edycji: 2012-12-14 o 12:45
Lorri jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:27.