Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania? - ZBIORCZY - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-04-08, 22:44   #1
anoliko
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 2

Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania? - ZBIORCZY


Hej.
Postanowiłam, po kilkunastu latach, jeszcze raz przystąpić do Matury. Co prawda chciałam tylko zdawać Biologię i Chemię, ale że ja pisałam tzw. "starą maturę", to muszę zdawać całą. I kieruję pytanie do osób bardziej zaznajomionych z tematem. Jakie książki polecacie do nauki? Czy jeżeli Operon, to tylko najnowsze wydania? Jakie poza Operonem? Interesują mnie wszystkie przedmioty, ale przede wszystkim Biologia i Chemia (będę zdawała rozszerzoną). Czasu mało (rok to mało), mnóstwo obowiązków, więc muszę zacząć już dziś. Dziękuję za odpowiedzi.
anoliko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-09, 20:18   #2
pffe
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 19 306
Dot.: Poprawa matury po kilkunastu latach Matura 2016

Cytat:
Napisane przez anoliko Pokaż wiadomość
Hej.
Postanowiłam, po kilkunastu latach, jeszcze raz przystąpić do Matury. Co prawda chciałam tylko zdawać Biologię i Chemię, ale że ja pisałam tzw. "starą maturę", to muszę zdawać całą. I kieruję pytanie do osób bardziej zaznajomionych z tematem. Jakie książki polecacie do nauki? Czy jeżeli Operon, to tylko najnowsze wydania? Jakie poza Operonem? Interesują mnie wszystkie przedmioty, ale przede wszystkim Biologia i Chemia (będę zdawała rozszerzoną). Czasu mało (rok to mało), mnóstwo obowiązków, więc muszę zacząć już dziś. Dziękuję za odpowiedzi.
Serio? i po co Ci to?
pffe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-10, 19:57   #3
Mileva_
Zakorzenienie
 
Avatar Mileva_
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 4 679
Dot.: Poprawa matury po kilkunastu latach Matura 2016

Poza Operonem na pewno aktualne podręczniki - aby dobrze zdać wymienione przez ciebie przedmioty trzeba się w nich bardzo dobrze orientować. Powodzenia. Aha, i nie zwracaj uwagi na durno - szczekające pseudowypowiedzi etatowych trolli.
Mileva_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-04-20, 17:26   #4
Emilcia96
Zadomowienie
 
Avatar Emilcia96
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 1 312
Dot.: Poprawa matury po kilkunastu latach Matura 2016

Jeśli chodzi o podręczniki z biologii to odradzam nową erę. Jest w niej dużo bzdur, pomyłek, niepotrzebnych rzeczy, z chemii mi się dobrze z nich uczy, ale polecam chemia od A do Z klimaczewskiej i do zadań pazdro z chemii
Emilcia96 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-27, 19:46   #5
Monikap1993
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 1
Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania?

Hej, chodziłam do liceum które ukończyłam w 2012 roku lecz nie zdawałam matury;/ Teraz chciała bym do niej podejść w roku 2016 czyli po 4 latach. Chciała bym zdawać maturę podstawową czyli polski, matematyka i angielski. Doradźcie mi od czego zacząć wydaje mi się że tylko zdam polski bo w miarę dobrze sobie radziłam gorzej będzie z angielskim i matmą od kiedy zacząć przygotowania do matury i z jakiego przedmiotu na samym początku jak myślicie?
Monikap1993 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-28, 10:03   #6
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Matura po czterech latach.

Najlepiej zapytaj w wątku maturzystek 2016, one będą wiedziały jak doradzić z przygotowaniami: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=795790
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-22, 22:01   #7
_Applejack_
Raczkowanie
 
Avatar _Applejack_
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Mazury - cud natury <3
Wiadomości: 36
Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Szkołę średnią skończyłam sześć lat temu. Byłam tym rocznikiem, który nie miał obowiązkowej matmy na maturze. Potrzebuję jakichś zmian w swoim życiu, więc chciałabym zdawać maturę z matematyki i może nawet fizyki. Orłem nie jestem, delikatnie mówiąc, a tu dodatkowo musiałabym zdawać rozszerzenie. Wybitnie tępa też nie jestem, ale zupełnie nic z tych przedmiotów nie pamiętam. Od czego zacząć? Wszyscy polecają matemaksa, ale to są już jakieś konkrety. Od czego zacząć, żeby sobie przypomnieć to, czego się uczyłam? Podręczniki do szkoły średniej? Jakie polecacie? Może jakieś strony www (mile widziane darmowe). A co z fizyką? Będę wdzięczna za podpowiedzi
_Applejack_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-06-22, 22:22   #8
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-22, 22:26   #9
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Cytat:
Napisane przez _Applejack_ Pokaż wiadomość
Szkołę średnią skończyłam sześć lat temu. Byłam tym rocznikiem, który nie miał obowiązkowej matmy na maturze. Potrzebuję jakichś zmian w swoim życiu, więc chciałabym zdawać maturę z matematyki i może nawet fizyki. Orłem nie jestem, delikatnie mówiąc, a tu dodatkowo musiałabym zdawać rozszerzenie. Wybitnie tępa też nie jestem, ale zupełnie nic z tych przedmiotów nie pamiętam. Od czego zacząć? Wszyscy polecają matemaksa, ale to są już jakieś konkrety. Od czego zacząć, żeby sobie przypomnieć to, czego się uczyłam? Podręczniki do szkoły średniej? Jakie polecacie? Może jakieś strony www (mile widziane darmowe). A co z fizyką? Będę wdzięczna za podpowiedzi
A po takim czasie można sobie zdawać dodatkowo przedmioty? W sensie, że nie trzeba zdawać całej matury?
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-22, 22:30   #10
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-22, 23:32   #11
_Applejack_
Raczkowanie
 
Avatar _Applejack_
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Mazury - cud natury <3
Wiadomości: 36
Dot.: Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Cytat:
Napisane przez mm444 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Pierwsze słyszę Ja nawet nie wiem, czy w średniej miałam podręcznik
_Applejack_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-23, 00:09   #12
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Cytat:
Napisane przez _Applejack_ Pokaż wiadomość
To byłoby mocno bez sensu.
Kojarzy mi się, że jest (była?) magiczna granica 5 lat od podejścia pierwszy raz do matury, na zdawanie innych przedmiotów. Ale nie pamiętam, czy to dotyczyło osób poprawiających wynik, podchodzących do nowych przedmiotów, czy takich, którzy maturę oblali, więc mogę nieco zmyślać, trzeba sprawdzić.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-23, 08:59   #13
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Też gdzieś czytałam o tych 5 latach, a potem całość jak leci nowym programem.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-23, 09:27   #14
mm444
Władca Wizażu
 
Avatar mm444
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 17 366
Dot.: Matura po kilku latach przerwy (matematyka, fizyka).

Treść usunięta
mm444 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-23, 13:40   #15
Kucias
Zadomowienie
 
Avatar Kucias
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 286
Dot.: Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania?

Telefon do CKE rozwiałby wątpliwości . Informatory na pewno wspominają o granicy 5 lat dla tych, którzy nie zdali przedmiotu i chcą go poprawić (podstawowe), zaś nie pisze tego odnośnie tych, którzy tylko poprawiają wynik (ponoć ma to oznaczać nieograniczoność, niektórzy dzwonili i tak twierdzą..), a co do tych, którzy zdali podstawy a chcą dopisać, to w ogóle magia.
Twój przypadek (po 6 latach, kiedyś nieobowiązującej: matę) jest bardzo specyficzny. Szczególnie, że kiedyś to był tylko dodatek, a teraz - podstawa . Zadzwoniłabym, jeżeli chcesz mieć pewność i spokojny sen.
__________________
Ignorowanie Onnej przynosi szczęście.
Kucias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-06-24, 20:43   #16
_Applejack_
Raczkowanie
 
Avatar _Applejack_
 
Zarejestrowany: 2014-01
Lokalizacja: Mazury - cud natury <3
Wiadomości: 36
Dot.: Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania?

Cytat:
Napisane przez mm444 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Matmę tak dla siebie i na to, żeby inni nie mieli argumentu, że życia nie znam, matma taka trudna (jak pisałam, gdy ja zdawałam, matematyka była nieobowiązkowa).

A fizykę, bo jeśli chciałabym iść na studia (na Polibudzie), to będę musiała umieć fizykę.

A tak od strony praktycznej jeszcze. Od czego zacząć? Poczytać podręczniki, samemu posiedzieć nad arkuszami, potem ew. korki czy gdzieś coś po drodze? Wiem, że to indywidualne, ale nie mam czasu na marnowanie czasu
_Applejack_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-08, 13:14   #17
rombek
Wtajemniczenie
 
Avatar rombek
 
Zarejestrowany: 2014-10
Lokalizacja: Kraina Lodu
Wiadomości: 2 758
Matura w 2016 dla absolwentów sprzed 2015r.

Cześć.
"Swoją" maturę zdawałam w 2011, teraz kończę studia i strzeliła mi do głowy myśl o drugim kierunku W związku z tym, chciałabym poprawić rozszerzoną matematykę i napisać rozszerzony angielski, którego w 2011 nie pisałam. Wiem, że obowiązuje mnie inna forma egzaminu niż obecnych maturzystów, ale nie mogę znaleźć w internecie odpowiedzi na pytania:
- jaki zakres materiału mnie obowiązuje? Z 2011r., sprzed 2015, czy obecny?
- czy angielski muszę zdawać ustny? Jeśli tak, to czy w formie z 2011 (podział na wersję podstawową i rozszerzoną), czy obecny?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi osób orientujących się w temacie
__________________
rombek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-08, 13:56   #18
Nilfgaard
Raczkowanie
 
Avatar Nilfgaard
 
Zarejestrowany: 2015-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 37
Dot.: Matura w 2016 dla absolwentów sprzed 2015r.

Z tego co wiem (ale nie dam sobie za to nic uciąć, bo sama nie sprawdzałam, tylko słyszałam), to jeśli poprawiasz egzamin, który już zdawałaś, to dostaniesz arkusz zgodny ze starą podstawą programową, a jeśli weźmiesz nowy przedmiot lub nowy poziom, którego wcześniej nie zdawałaś, to obowiązuje Cię nowa podstawa. Co do ustnego to nie mam pojęcia. Anyway, lepiej zapytaj o to w szkole albo w OKE.
Nilfgaard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-08, 14:39   #19
Kocik123
Wtajemniczenie
 
Avatar Kocik123
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 2 623
Dot.: Matura w 2016 dla absolwentów sprzed 2015r.

Myślę że 5 lat ma się na to żeby zdawać ją w tej samej podstawie.
__________________
Kocik123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-11-10, 03:08   #20
infernal10
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 1
Poprawka matury z 2013 w 2016

Witam,
W 2013 roku pisałem maturę, w maju 2016 chciałbym zdać dwa dodatkowe przedmioty na poziomie rozszerzonym. Moje pytanie brzmi: Czy maturę będę pisał na zasadach, które obowiązywały, kiedy to pisałem maturę pierwszy raz? Czy będę zmuszony te dwa przedmioty zdawać w nowym programie? Mam jeszcze jedno pytanie. W 2014 roku zapisałem się na maturę z j.pol oraz wos., oba przedmioty na rozszerzeniu. Jednak do tych egzaminów nie przystąpiłem. W 2016 chciałbym zdać j.pol rozszerzony oraz angielski, również rozszerzony. Zatem jeśli zdam te przedmioty, na moim aneksie maturalnym będzie widniał wynik 0% z Wosu - do którego nie przystąpiłem? Liczę na jakiekolwiek odpowiedzi, z góry dzięki ;D
infernal10 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-10, 14:23   #21
201803061544
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 458
Dot.: Poprawka

Maturę piszesz na starych zasadach.
201803061544 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-24, 22:50   #22
ama
Wtajemniczenie
 
Avatar ama
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 691
Dot.: Matura w 2016 dla absolwentów sprzed 2015r.

Cytat:
Napisane przez rombek Pokaż wiadomość
Cześć.
"Swoją" maturę zdawałam w 2011, teraz kończę studia i strzeliła mi do głowy myśl o drugim kierunku W związku z tym, chciałabym poprawić rozszerzoną matematykę i napisać rozszerzony angielski, którego w 2011 nie pisałam. Wiem, że obowiązuje mnie inna forma egzaminu niż obecnych maturzystów, ale nie mogę znaleźć w internecie odpowiedzi na pytania:
- jaki zakres materiału mnie obowiązuje? Z 2011r., sprzed 2015, czy obecny?
- czy angielski muszę zdawać ustny? Jeśli tak, to czy w formie z 2011 (podział na wersję podstawową i rozszerzoną), czy obecny?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi osób orientujących się w temacie
Zarówno z mojego OKE jak i z CKE dostałam info, że starzy maturzyści (w moim przypadku z 2008)zdają według starej podstawy. Proponuję napisać do Twojego OKE.
__________________
!Me encanta espanol!
ama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-28, 18:52   #23
Ertix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-08
Wiadomości: 128
Dot.: Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania?

Mogę się podpiąć i spytać o coś?
Ja szkołę skończyłem 2 lata temu, i teraz będę chciał maturę poprawiać. Problem tylko w tym, że wszystko pozapominałem, i w ogóle mam problemy z nauką. Nie wspominając o tym, że po prostu nic jeszcze nie ruszyłem, także perspektywa zaglądania do książek bez pomocy kogoś bliskiego mnie bardzo przeraża. Chciałbym maturę nie tyle poprawić co po prostu wynieść z tego egzaminu jakąś życiową wiedzę (bo co tu ukrywać, no nie potrafię myśleć w ''logiczny'' sposób).

Polski ledwo co zdałem i będę chciał go poprawiać, angielski wydaje mi się, że mógłby być lepszy, także jakbym chciał to też mógłbym poprawić, ale czy jest sens (68% z podstawy)? Matma u mnie to totalny dramat, groch z kapustą, roz..dziel zmieszany z abstrakcją i najczarniejszymi odłamkami mroku. Ustnych nie zaliczałem w ogóle.
W związku z tym mam parę pytań.
1. Jeśli nie uda mi się tych przedmiotów poprawić w przeciągu 5 lat (co z matematyką jest nawet więcej niż pewne) to będę musiał wszystko zaliczać od początku? Na starych, czy już na nowszych zasadach?
2. Kiedy zacząć przygotowania do egzaminów i gdzie szukać bezpłatnych kursów (Łódź)?
3. Czy to w ogóle ma wszystko sens? Jeśli nie dałem sobie rady z maturą, a przypuśćmy, że mi coś strzeli do głowy i będę chciał iść na studia (łohoho) to jak sobie z sesjami poradzę?? Może lepiej to olać i iść po prostu do policealnej?
Nie mam ani ochoty, ani siły, ani motywacji do tego wszystkiego. :/
A mam jedynie marzenia których pewnie i tak nie będę w stanie nigdy spełnić.
Bo w końcu kim jestem ja? Marnym trybikiem, który nic nie znaczy w tej nędznej i zepsutej maszynie zwaną ''światem''. Co ja mogę innym zaoferować? :/

Edytowane przez Ertix
Czas edycji: 2015-12-28 o 18:56
Ertix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-30, 14:44   #24
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania?

To kiedy zacząć i czy ma sens to kwestie bardzo indywidualne. Jeśli chodzi o studia, to szczerze mówiąc uważam, że jeśli nie masz konkretnych zainteresowań, w których rozwijaniu studia mogłyby pomóc, to w wypadku problemów z nauką bardziej opłaca się szkoła policealna z konkretnym zawodem.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-02-15, 15:25   #25
marlenag123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-02
Wiadomości: 1
Matura.

Hej, jestem tutaj nowa i mam pytanie jestem absolwentką liceum z 2012 roku lecz nie zdawałam matury czy mogę ją zdawać w 2017 roku, a jeśli tak na jakich zasadach głównie chodzi mi o polski ustny.
marlenag123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-02, 14:22   #26
Koliberi
Przyczajenie
 
Avatar Koliberi
 
Zarejestrowany: 2016-02
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomości: 6
GG do Koliberi
Lightbulb Dot.: Poprawa matury po kilkunastu latach Matura 2016

Ja również zdaję w tym roku maturę. Co prawda jeśli chodzi o dodatkowe materiały edukacyjne najbardziej interesowała mnie rozszerzona historia, jednak przy okazji przeglądnęłam repetytoria z innych przedmiotów. Mój wybór padł na wydawnictwo Nowa Era i serię "Teraz matura". Kupiłam vademecum naprawdę porządnie wykonane. A w książce dodatkowo znajdował się kod, który rejestrujemy na stronie internetowej, uzyskując dostęp do wielu testów i innych materiałów pomagających porządkować wiedzę. Cóż... Efekty zobaczymy w maju (cholerka, to już za 2 miesiące...), ale jedno wiem dzisiaj - nauka nielubianego przeze mnie przedmiotu stała się o wiele przyjemniejsza. Zatem polecam serię "Teraz matura".
Koliberi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-22, 19:40   #27
Korenbloem
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 1
Na studia ze starą maturą pomocy !!!

Witajcie !!!
Potrzebuję pomocy - mam starą maturę i chcę w przyszłym roku iść na studia - w związku z tym muszę uzupełnić tą moją starą maturę o 2 egzaminy : z matematyki (bo na obecnej maturze jest ona obowiązkowa) i z biologii (bo celuję w kierunek lekarski). Czy ktoś ma jakieś materiały które mogą mi pomóc w przygotowaniach , wie jakie książki, ćwiczenia , stronki www? Byłabym wdzięczna za każdą pomoc
Korenbloem jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-22, 20:35   #28
Kocik123
Wtajemniczenie
 
Avatar Kocik123
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 2 623
Dot.: Na studia ze starą maturą pomocy !!!

Cytat:
Napisane przez Korenbloem Pokaż wiadomość
Witajcie !!!
Potrzebuję pomocy - mam starą maturę i chcę w przyszłym roku iść na studia - w związku z tym muszę uzupełnić tą moją starą maturę o 2 egzaminy : z matematyki (bo na obecnej maturze jest ona obowiązkowa) i z biologii (bo celuję w kierunek lekarski). Czy ktoś ma jakieś materiały które mogą mi pomóc w przygotowaniach , wie jakie książki, ćwiczenia , stronki www? Byłabym wdzięczna za każdą pomoc
Z matmy matemaks. Polecam
__________________
Kocik123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-04-27, 09:26   #29
Magda_z_Edu_You
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-04
Wiadomości: 1
Dot.: Matura.

Cytat:
Napisane przez marlenag123 Pokaż wiadomość
Hej, jestem tutaj nowa i mam pytanie jestem absolwentką liceum z 2012 roku lecz nie zdawałam matury czy mogę ją zdawać w 2017 roku, a jeśli tak na jakich zasadach głównie chodzi mi o polski ustny.
Skoro kończyłaś szkołę w 2012 roku, w 2017 roku będzie Cię obowiązywała stara matura - z prezentacją na ustnym polskim. Takie zasady obowiązują na dzień dzisiejszy. We wrześniu 2016 CKE wyda informator na 2017, w którym zapewne zostanie to ostatecznie potwierdzone.

Edytowane przez Majka1503
Czas edycji: 2016-04-27 o 10:19 Powód: reklama
Magda_z_Edu_You jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-27, 16:14   #30
Nappo_Tutti
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-03
Wiadomości: 3
Dot.: Matura po kilku latach. Od czego zacząć przygotowania? - ZBIORCZY

Przecież wiadomo że matura jest potrzebna jedynie wtedy gdy wybieramy się na studia, bo sama w sobie nic nie wnosi na rynek pracy. Wykształcenie średnie uzyskujemy wraz z otrzymaniem świadectwa ostatniej klasy szkoły średniej, a celem nadrzędnym ogółu społeczeństwa wybierających się na studia jest stabilna, rozwijająca praca za średnią krajową, czyli ostatecznym celem naszej egzystencji w ustroju kapitalistycznym jest po prostu KASA, żeby jakoś przewegetować do emerytury oraz odpracowanie kilkudziesięciu lat pracy żeby na emeryturze godne pieniądze mieć. Po prostu KASA KASA KASA! Także jako osoba bez pomysłu na swoją przyszłość, przepuszczana w liceum na dwójach, trójach do następnej klasy, już wiesz że nadrzędnym celem twojej egzystencji jest KASA, to po cholerę wybierasz się na zaoczne prywatne studia żeby jak każdy przeciętny człowiek pracować za średnią krajową. To że państwo, mass-media, otaczająca cię rzeczywistość wymusza na tobie zrobienia matury, studiów, to wyłącznie ich prywatny cel, oni nie potrzebują ludzi przedsiębiorczych a armii wykształconych pracoholików którzy będą pracować na ich utrzymanie. Olej to wszystko i zabierz się od dupy strony, czyli po prostu od zarabiania KASY, potem inwestuj i pomnażaj, tyle że do tego trzeba trochę oleju w głowie, żeby wiedzieć jak to robić legalnie i moralnie (nie mylić z wykształceniem), a studia zostaw tym którzy odniosą po nich rzeczywisty sukces zawodowy.
Nappo_Tutti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-10-28 13:57:56


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:56.