Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie? - Strona 5 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2021-02-26, 15:50   #121
Zorzoli
Zakorzenienie
 
Avatar Zorzoli
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 3 214
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez kviatkova Pokaż wiadomość
Dopóki ludzie kupują sobie mieszkania za zawyżone ceny dopóty będzie nadal to wzrastać ;/
Problem jest z tym, że nic z tym nie zrobisz. Ciuchy w sieciówce też są warte pare złotych a sprzedają za 100 lub więcej...
Część ludzi ma kasę i kupuje. Z pewnością pomogłoby jakby rząd wprowadził podatek katastalny od 2 czy 3 mieszkania bo nawet dzisiaj na fb mojego osiedla czytałam, że jakiś tam facet ma 3 mieszkania (serio nie wiem skąd ludzie aż tyle kasy na to mają)...

Sytuacja jest patologiczna ale jaki mamy wybór? Jak kupowałam mieszkanie ponad 2 lata temu to był to niezły stres. Miałam 20% kredyt na 20 lat a oglądając projekt przyszłego mieszkania czułam prasje, że już szybko mam kupowac bo zaraz ceny pójdą w górę. Nawet człowiek nie mógł się ze spokojem zastanowić przed wydaniem kilkuset tysiecy złotych.... zanim z mojej dziury powstało blok to na koniec sprzedawali ostatnie mieszkania 15% drożej.

Już wtedy myślałam, że przepłacam i gorzej być nie może a jednak nawet covid nie zatrzymał zbytnio wzrostu cen.
__________________
Nikogo niestety nie zmusisz do miłości ale zawsze możesz zamknąć wybranka w piwnicy i trzymać tam dopóki nie rozwinie się u niego syndrom sztokholmski. 🙃

https://www.suwaczek.pl/cache/cadbaa1cc7.png

Edytowane przez Zorzoli
Czas edycji: 2021-02-26 o 15:52
Zorzoli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 12:16   #122
kokos56
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-03
Wiadomości: 5
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Zamysl jest taki zeby ceny rosly, bogacze sie bogacili a biedni brali kredyt na cale zycie zeby bogacze mogli dalej zarabiac. Jezeli duze miasta generuja prace i tam sie lepiej zarabia to oczywistym jest ze taniej juz nie bedzie, pytanie jest tylko czy BIG CITY LIFE z kredytem na cale zycie to jest LIFE czy niewola, bo nawet zarabiajac ta srednia krajowa czy troche lepiej nie będziemy w stanie z tego sie uwolnić wczesniej niz przed 50tka a rodzina tez kosztuje. Sami sb odpowiedzcie na to pytanie.
kokos56 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 14:01   #123
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez kokos56 Pokaż wiadomość
Zamysl jest taki zeby ceny rosly, bogacze sie bogacili a biedni brali kredyt na cale zycie zeby bogacze mogli dalej zarabiac. Jezeli duze miasta generuja prace i tam sie lepiej zarabia to oczywistym jest ze taniej juz nie bedzie, pytanie jest tylko czy BIG CITY LIFE z kredytem na cale zycie to jest LIFE czy niewola, bo nawet zarabiajac ta srednia krajowa czy troche lepiej nie będziemy w stanie z tego sie uwolnić wczesniej niz przed 50tka a rodzina tez kosztuje. Sami sb odpowiedzcie na to pytanie.
Może buńczucznie to zabrzmi, ale dopóki średnia MIASTOWA pozwala na spokojne spłacenie mieszkania w tymże mieście w ciągu max 10 lat, to IMO jeszcze nie jest źle.

Średnia krajowa nie jest miarodajna, bo i zarobki, i ceny nieruchomości różnią się znacznie w zależności od lokalizacji.

W dużych miastach dużo łatwiej zarobić średnią krajową, co z pewnością pompuje też ceny nieruchomości.

Problem jest według mnie dopiero wtedy, kiedy nawet będąc inżynierem w Google (czyli zarabiając ponadprzeciętnie dobrze), masz duży problem z tym, aby kupić sobie mieszkanie - a tak jest np. w Dolinie Krzemowej czy Londynie...

Jeśli ktoś pracuje w dużym mieście, ale nie ma dobrego zawodu, nie korzysta z możliwości rozwoju zawodowego, jakie duże miasto oferuje, to niestety, ale nie ma nic dziwnego w tym, że takiej osobie będzie trudno kupić mieszkanie w centrum, jak będzie konkurować z tysiącami czy nawet milionami dużo lepiej zarabiających osób - lekarzami, prawnikami, inżynierami, właścicielami firm, menedżerami w korpo...

Jak ktoś zarabia 10k/msc, a jest w stanie po zaciśnięciu pasa odkładać 8k/msc, to dla takiej osoby ceny po 10k zł/m2 wcale nie będą kosmiczne, poza zasięgiem czy wymagające 50-letniego kredytu... Jeśli jednak ktoś zarabia 2k/msc, a żyje w mieście, gdzie mieszkania kosztują 10k zł/m2 to tak - ma prze☠☠☠ane i raczej o zakupie własnego mieszkania może sobie pomarzyć.

Generalnie im więcej takich "normalnych" ludzi (tzn. przeciętnie zarabiających) może sobie kupić własne mieszkanie, tym lepiej... Ale nie załamywałabym też rąk nad tym, że single zarabiający minimalną mają z zakupem mieszkania w dużym mieście problem. Dla takich ludzi powinny być łatwo dostępne mieszkania komunalne i tyle. Wcale nie uważam, że każdy powinien mieć mieszkanie na własność.
Dobrze byłoby też zadbać o komunikację miejską oraz sieć dróg tak, by nawet mając domek na dalekich przedmieściach dojazd nie był jakimś wielkim problemem.

Może dzięki upowszechnieniu się pracy zdalnej przez koronkę mniejsze miejscowości też odżyją i ludzie będą chętniej w nich mieszkać, zamiast emigrować za pracą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-08, 14:23   #124
kokos56
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-03
Wiadomości: 5
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Tylko dopoki lekarz czy prawnik będzie zarabial za 15 min wizyty tyle co przecietny czlowiek zarabia na dzien, to niestety w ciagu 10 lat moze juz sb kupic kilka mieszkan a za to przecietna rodzina nie zdazy splacic jednego i to glownie poteguje wzrost popytu inwestycyjnego pod wynajem.
kokos56 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-09, 01:55   #125
Undia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 86
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Ale nie załamywałabym też rąk nad tym, że single zarabiający minimalną mają z zakupem mieszkania w dużym mieście problem. Dla takich ludzi powinny być łatwo dostępne mieszkania komunalne i tyle. Wcale nie uważam, że każdy powinien mieć mieszkanie na własność.
Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Mimo, że zarabiam tzw, średnią krajową i nie jestem zamożną osobą to zupełnie się nie zgadzam. W dobie czasów, gdy praca leży na ulicy i każdy, nawet zarabiając 3tys, stać go na wynajęcie pokoju na przedmieściach, nie powinien oczekiwać nic za darmo. To nie jest fair, że ktoś kto pracuje dużo, zarabia 2x tyle i zadłuża się na całe życie na 50m2 w wielkiej płycie, a ktoś inny, nic nie robiąc, dostaje od państwa, mieszkanie komunalne.

Zgodzę się natomiast z tym dojazdem z małych miejscowości. Mało tego - gdyby został stan jaki mamy teraz, to byłabym wniebowzięta. Niemniej, jaka jest retoryka na zachodzie i powoli u nas? Samochody to zło konieczne. Zatem zachodzi myśl - jak nie znajdę mieszkania blisko centrum, to zostanę wkrótce bez perspektyw. Samochodem nigdzie w mieście nie będzie się można ruszyć, a komunikacja leży... W obecnym czasie mogę nawet mieszkać w Milanówku, czy Grójcu, ale podejrzewam, że za 5-10 lat miasta całkowicie zamkną się na samochody.
Undia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-10, 13:24   #126
Zorzoli
Zakorzenienie
 
Avatar Zorzoli
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 3 214
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Czy obecne ceny są absurdalne? Dla kogoś analizującego - tak. Dla osoby mającej nadmiar kasy - już nie (bo nie ma co z kasą robić, a przecież przez ostatni rok był zalew kasy pomocowej). Jak ktoś żyje chwilą i nie patrzy 30 lat do przodu, to obecnie nie jest drogo. Patrząc na koszt kredytu, to wręcz kasa jest za darmo rozdawana.
Czy mi się to podoba? Nie. Ale rozumiem mechanizmy, które stoją za tym co się dzieje. Mieszkania nie stanieją, bo nie ma na to presji (brak podatków od nieruchomości), co najwyżej stanieją realnie (inflacja). Tylko przy zerowych stopach i tak się nic nie traci. Obecnie trzymając np. pół miliona można tylko stracić (nie piszę o giełdzie, bo większości ludzi szulernia nie interesuje). Kupując mieszkanie nie straci się więcej niż na lokacie czy obligacjach, a jest duża szansa wygranej.

Wiadomo dla młodego singla ceny są z kosmosu ale dla kogoś w zwiazku, racującego ajko specjalista czy majacy biznes już nie. Jesteś rolnikiem, a robisz wykończeniówkę. I cyk sporo kasy. Możesz mieć jakiś parking czy inny sklep z pamiątkami i też sporo zarabiać a to mikrobiznesy. Jak ktoś ma większy, to i kasy więcej. Im bardziej na beszczela jedzie, tym więcej gotówki. Jak przy kilku milionach obrotu sprzeda się na lewo 20-30%, to można z oszczędności na podatkach co roku mieszkanie kupować.
__________________
Nikogo niestety nie zmusisz do miłości ale zawsze możesz zamknąć wybranka w piwnicy i trzymać tam dopóki nie rozwinie się u niego syndrom sztokholmski. 🙃

https://www.suwaczek.pl/cache/cadbaa1cc7.png
Zorzoli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-11, 14:13   #127
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 855
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Zorzoli Pokaż wiadomość
(...)
Wiadomo dla młodego singla ceny są z kosmosu ale dla kogoś w zwiazku, racującego ajko specjalista czy majacy biznes już nie. Jesteś rolnikiem, a robisz wykończeniówkę. I cyk sporo kasy. Możesz mieć jakiś parking czy inny sklep z pamiątkami i też sporo zarabiać a to mikrobiznesy. Jak ktoś ma większy, to i kasy więcej. Im bardziej na beszczela jedzie, tym więcej gotówki. Jak przy kilku milionach obrotu sprzeda się na lewo 20-30%, to można z oszczędności na podatkach co roku mieszkanie kupować.
No nie wiem. TŻ jest specjalistą, mamy firmę i dla nas ceny są trochę z kosmosu. Posiadanie własnego biznesu nie oznacza trzepania nie wiadomo jakiej kasy. Trochę tutaj przedstawiłaś taką wizję, że kasa ludziom z biznesami leci z nieba.

Co do wykończeniówki - zależy jaka, zależy gdzie. Czy pracuje się dla kogoś, czy na własny rachunek. Jak szybko robi. To wszystko naprawdę zależy.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-03-11, 15:11   #128
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Ellen_Ripley Pokaż wiadomość
No nie wiem. TŻ jest specjalistą, mamy firmę i dla nas ceny są trochę z kosmosu. Posiadanie własnego biznesu nie oznacza trzepania nie wiadomo jakiej kasy. Trochę tutaj przedstawiłaś taką wizję, że kasa ludziom z biznesami leci z nieba.

Co do wykończeniówki - zależy jaka, zależy gdzie. Czy pracuje się dla kogoś, czy na własny rachunek. Jak szybko robi. To wszystko naprawdę zależy.
Własny biznes to bardzo duża odpowiedzialność, duże ryzyko, niewiadoma stopa zwrotu, brak stabilności, często dużo cięższa praca niż na etacie przy jego rozkręcaniu...

Ale jak biznes zażre i jest skalowalny, to "sky is the limit" jeżeli chodzi o zarobki, co jest zupełnie nieosiągalne w pracy na etacie.

Na etacie żeby zarabiać 20k/msc netto to trzeba być naprawdę super specjalistą, a jak ktoś ma smykałkę do biznesu, to nie potrzebuje żadnego wielkiego wykształcenia, by tyle zarabiać - wystarczy jeden dobrze funkcjonujący biznes.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-11, 18:30   #129
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 855
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Własny biznes to bardzo duża odpowiedzialność, duże ryzyko, niewiadoma stopa zwrotu, brak stabilności, często dużo cięższa praca niż na etacie przy jego rozkręcaniu...

Ale jak biznes zażre i jest skalowalny, to "sky is the limit" jeżeli chodzi o zarobki, co jest zupełnie nieosiągalne w pracy na etacie.

Na etacie żeby zarabiać 20k/msc netto to trzeba być naprawdę super specjalistą, a jak ktoś ma smykałkę do biznesu, to nie potrzebuje żadnego wielkiego wykształcenia, by tyle zarabiać - wystarczy jeden dobrze funkcjonujący biznes.
Zależy od branży przecież. Pani Krysia może mieć całkiem fajnie prosperujący kiosk w dobrym miejscu i zgarniać 5 tysięcy na czysto i też stwierdzi, że miodzio, ale więcej już nie wyciągnie. Rozwój też nie jest bez granic. Ci, którzy tak myśleli, często kończą z ogromnymi długami, bo leasingi i inne kredyty ich zjadły. W biznesie ważne jest znać swoje granice.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-11, 23:01   #130
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Ellen_Ripley Pokaż wiadomość
Zależy od branży przecież. Pani Krysia może mieć całkiem fajnie prosperujący kiosk w dobrym miejscu i zgarniać 5 tysięcy na czysto i też stwierdzi, że miodzio, ale więcej już nie wyciągnie. Rozwój też nie jest bez granic. Ci, którzy tak myśleli, często kończą z ogromnymi długami, bo leasingi i inne kredyty ich zjadły. W biznesie ważne jest znać swoje granice.
W pracy etatowej też zarobki zależą od branży i to, co jednych będzie sufitem, dla innych może być podłogą.
Zawsze jednak pracownik musi zarobić na swoją pensję z odpowiednim naddatkiem, a będąc właścicielem biznesu, pracujesz "na siebie" - masz więc dla siebie cały zysk (ale też ryzyko).

Ważna jest też skalowalność biznesu, bo nie każdy biznes się dobrze skaluje. Jeśli Pani Krysia sama prowadzi kiosek, to może prowadzić tylko jeden, jej dochody będą więc ograniczone. Gdyby jednak zatrudniała do prowadzenia kiosku pracowników i posiadała całą sieć kiosków, to swoje przychody może wielokrotnie powiększyć.
A są takie biznesy jak np. sprzedaż cyfrowych produktów, które skalują się niemal bezkosztowo i wtedy najbardziej widać to "sky is the limit".

Przy czym ogólnie jasne, że zdarzają się też przedsiębiorcy, którzy ledwo wiążą koniec z końcem (zresztą 90% biznesów pada w 1. roku działalności), tak samo zresztą jak dużo więcej jest osób zarabiająch 2k niż 20k, ale wśród tych firm, którym udało się przetrwać na rynku nie brakuje takich generujących bardzo duże w porównaniu z pracą etatową dochody...
W dobrze prosperującym biznesie zarobki rzędu 20-30k/msc netto to nie jest nic nadzwyczajnego (nie żeby łatwo było stworzyć taki dobrze prosperujący biznes ofc), może to być też wielokrotnie więcej, a na etacie?

Pracując na etacie nigdy nie zostaniesz milionerem, nawet mając naprawdę dobry zawód i będąc wybitnym specjalistą. A mając własny biznes możesz stać się naprawdę bogatym (co oczywiście nie każdemu wyjdzie - ale przynajmniej jest możliwe w przeciwieństwie do etatu).

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-12, 08:51   #131
Zorzoli
Zakorzenienie
 
Avatar Zorzoli
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 3 214
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Ellen_Ripley Pokaż wiadomość
No nie wiem. TŻ jest specjalistą, mamy firmę i dla nas ceny są trochę z kosmosu. Posiadanie własnego biznesu nie oznacza trzepania nie wiadomo jakiej kasy. Trochę tutaj przedstawiłaś taką wizję, że kasa ludziom z biznesami leci z nieba.

Co do wykończeniówki - zależy jaka, zależy gdzie. Czy pracuje się dla kogoś, czy na własny rachunek. Jak szybko robi. To wszystko naprawdę zależy.
Ja nie mówię, że ceny nie są z kosmosu ale, że wiele osób wciąż na to stać. Oprocentowanie na lokatach jest poniżej inflacji więc jak ktoś nie zna się na giełdzie to inwestuje głównie w ziemię i mieszkania.

Nigdzie nie napisałam, że KAŻDY prywaciarz kosi wielka kasę ale w dzisiejszych czasach jest bardzo duzo ludzi, którzy się dorobili i to widać właśnie po tym ile osób kupuje nieruchomości czy jakie auta widać po ulicach.

Ja akurat nie wierzę w katastrofę tj. w scenariusz hiperinflacji i spadek wartości waluty o 99%. Jednak inflacja na poziomie 5-10% przez kilka lat i grabież 50% oszczędności jest całkiem realna.

Ludzie są mądrzejsi niż kiedyś i pakują pieniądze w akcje, nieruchomości, złoto, kryptowaluty, względnie w obligacje indeksowane inflacją.
Niestety po raz kolejny rachunek zapłacą ciułacze trzymający kasę na RORach, bez wiedzy finansowej i wystarczającego kapitału aby zapakować go np. w nieruchomość.
Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Własny biznes to bardzo duża odpowiedzialność, duże ryzyko, niewiadoma stopa zwrotu, brak stabilności, często dużo cięższa praca niż na etacie przy jego rozkręcaniu...

Ale jak biznes zażre i jest skalowalny, to "sky is the limit" jeżeli chodzi o zarobki, co jest zupełnie nieosiągalne w pracy na etacie.
Niektóre tak ale dużo osób pracuje w wolnych zawodach w IT i tym podobne. Wiem, wiem zaraz będzie 50 postów o tym jak pani zosia z kiosku kokosów nie zarabia ale jednak poziom zamożności w naszym kraju wzrasta.
Dzisiaj nawet nie trzeba tego biznesu a wystarczy odziedziczyć mieszkanie po babci czy kawałek ziemi.
__________________
Nikogo niestety nie zmusisz do miłości ale zawsze możesz zamknąć wybranka w piwnicy i trzymać tam dopóki nie rozwinie się u niego syndrom sztokholmski. 🙃

https://www.suwaczek.pl/cache/cadbaa1cc7.png
Zorzoli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2021-03-12, 10:34   #132
kviatkova
Raczkowanie
 
Avatar kviatkova
 
Zarejestrowany: 2021-02
Wiadomości: 141
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Nawet działa po babci często nie wystarczy o.O Chyba, ze była położona w dużym mieście xD A pamiętaj, że ceny nieruchomości rosną wszędzie. Inna sprawa, że jest podaż, jest popyt. Każdy chce mieć mieszkanie, więc tak czy inaczej ludzie idą w mega drogie opcje byle by mieć swoje M. Czy warto? Raczej nie.
kviatkova jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-12, 11:52   #133
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Zorzoli Pokaż wiadomość
Ja nie mówię, że ceny nie są z kosmosu ale, że wiele osób wciąż na to stać. Oprocentowanie na lokatach jest poniżej inflacji więc jak ktoś nie zna się na giełdzie to inwestuje głównie w ziemię i mieszkania.

Nigdzie nie napisałam, że KAŻDY prywaciarz kosi wielka kasę ale w dzisiejszych czasach jest bardzo duzo ludzi, którzy się dorobili i to widać właśnie po tym ile osób kupuje nieruchomości czy jakie auta widać po ulicach.

Ja akurat nie wierzę w katastrofę tj. w scenariusz hiperinflacji i spadek wartości waluty o 99%. Jednak inflacja na poziomie 5-10% przez kilka lat i grabież 50% oszczędności jest całkiem realna.

Ludzie są mądrzejsi niż kiedyś i pakują pieniądze w akcje, nieruchomości, złoto, kryptowaluty, względnie w obligacje indeksowane inflacją.
Niestety po raz kolejny rachunek zapłacą ciułacze trzymający kasę na RORach, bez wiedzy finansowej i wystarczającego kapitału aby zapakować go np. w nieruchomość.


Niektóre tak ale dużo osób pracuje w wolnych zawodach w IT i tym podobne. Wiem, wiem zaraz będzie 50 postów o tym jak pani zosia z kiosku kokosów nie zarabia ale jednak poziom zamożności w naszym kraju wzrasta.
Dzisiaj nawet nie trzeba tego biznesu a wystarczy odziedziczyć mieszkanie po babci czy kawałek ziemi.
Chyba mówimy o czymś innym. Mając dobry zawód pracując na etacie jak najbardziej będzie Cię stać na zakup jakiegoś mieszkania i wygodne życie, ale to nie będzie taki poziom bogactwa, że wręcz nie musisz pieniędzy liczyć, bo nie masz co z nimi robić, jeździsz sobie lambo, kupujesz jacht, masz dworek ze służbą i hektary ziemi...

Takie bogactwo to tylko z własnej firmy, ewentualnie kariera sportowa/muzyczna/aktorska + dobre inwestowanie pieniędzy (tylko mało komu udaje się zarówno mieć tak dochodową firmę, jak i zostać topowym sportowcem/aktorem/muzykiem).

By po prostu kupić mieszkanie wcale nie trzeba być turbo bogatym - dobry zawód typowy dla klasy średniej wystarczy. Pisałam o tym kilka postów wcześniej... Też uważam, że ceny mieszkań są wysokie, bo po prostu coraz więcej ludzi i na takie ceny stać.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-03-22, 16:50   #134
Darhe
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-03
Wiadomości: 5
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Pamiętaj!
1. Kupno domu to poważna decyzja życiowa - i nie musisz jej podejmować tylko dlatego, że tak Ci się wydaje, że "powinnaś" zrobić.
2. Wielu doradców finansowych, jest szczęśliwych wynajmując swój dom/mieszkanie, ponieważ jest to korzystne dla ich celów finansowych i pożądanego stylu życia.
3. Posiadanie domu/mieszkania pozostawia Cię podatnym na nieprzewidywalne wydatki i rzeczy, które zabierają to, co jest dostępne na inwestycje.
4. Wynajmując dom, masz pewne, przewidywalne wydatki z roku na rok, które możesz zaplanować.

Edytowane przez Darhe
Czas edycji: 2021-03-22 o 16:51 Powód: literowka
Darhe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-05, 17:07   #135
_hiver_
Kobieta zimowa
 
Avatar _hiver_
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 2 098
Unhappy Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Jak widzicie rynek nieruchomości po podwyżce stóp procentowych, coś się zmieni?
Od czasu pandemii u mnie zastój, domy z rynku wtórnego do remontu podrożały o 30-40%, (z 500-600 tys. na 800 tys.)do tego słyszę, że bardzo wzrosły stawki ekip remontowych i ceny materiałów (generalny remont to dodatkowo 300 tys. w przypadku domu ok.150 m), więc już ponad milion, nigdy nie zwrócą się te pieniądze w lokalizacji, w której szukam. Oczywiście dom z lat 70- 80 -tych, częściowo odremontowany 20 lat temu jest wystawiany i opisywany jako "do zamieszkania ".
__________________
📚 79/75 w 2023
109/100 w 2022
104/100 w 2021

_hiver_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-06, 21:30   #136
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Darhe Pokaż wiadomość
3. Posiadanie domu/mieszkania pozostawia Cię podatnym na nieprzewidywalne wydatki i rzeczy, które zabierają to, co jest dostępne na inwestycje.
Z tym się zupełnie nie zgadzam... Jak się posiada własną, spłaconą nieruchomość, to się oszczędza masę pieniędzy na wynajmie, więc masz duuuużo więcej pieniędzy na inwestycje i nieprzewidziane wydatki niż ktoś nie posiadający własnej nieruchomości...

Dla porównania w moim mieście czynsz za mieszkanie 60m2 to będzie jakieś 600-650 zł/msc, wynajem takiego mieszkania - 3000 zł/msc

A nie każdy może mieszkać u rodziców. Niektórzy mogą, ale wielu ludzi nie, bo np. rodzice mają zbyt małą nieruchomość albo dlatego, że wyjechali za pracą, której w ich rodzinnej miejscowości nie ma (a rodzice utrzymują z rent/zasiłków/emerytur).



Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 22:30 ---------- Poprzedni post napisano o 22:25 ----------

Cytat:
Napisane przez _hiver_ Pokaż wiadomość
Jak widzicie rynek nieruchomości po podwyżce stóp procentowych, coś się zmieni?
Od czasu pandemii u mnie zastój, domy z rynku wtórnego do remontu podrożały o 30-40%, (z 500-600 tys. na 800 tys.)do tego słyszę, że bardzo wzrosły stawki ekip remontowych i ceny materiałów (generalny remont to dodatkowo 300 tys. w przypadku domu ok.150 m), więc już ponad milion, nigdy nie zwrócą się te pieniądze w lokalizacji, w której szukam. Oczywiście dom z lat 70- 80 -tych, częściowo odremontowany 20 lat temu jest wystawiany i opisywany jako "do zamieszkania ".
Myślę, że na razie wzrost stóp jest za mały, by liczyć na jakieś wielkie spadki. Przed pandemią stopy były wyższe, a ludzie i tak kupowali nieruchomości na kredyt jak opętani i banki biły rekordy sprzedaży...

Brak opłacalności zakupu ze względu na drożejące materiały i robociznę może wyhamować popyt, jednak może być tak, że w efekcie będzie się sprzedawać po prostu mniej drogich nieruchomości.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-11-07, 12:58   #137
_hiver_
Kobieta zimowa
 
Avatar _hiver_
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 2 098
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Z tym się zupełnie nie zgadzam... Jak się posiada własną, spłaconą nieruchomość, to się oszczędza masę pieniędzy na wynajmie, więc masz duuuużo więcej pieniędzy na inwestycje i nieprzewidziane wydatki niż ktoś nie posiadający własnej nieruchomości...

Dla porównania w moim mieście czynsz za mieszkanie 60m2 to będzie jakieś 600-650 zł/msc, wynajem takiego mieszkania - 3000 zł/msc

A nie każdy może mieszkać u rodziców. Niektórzy mogą, ale wielu ludzi nie, bo np. rodzice mają zbyt małą nieruchomość albo dlatego, że wyjechali za pracą, której w ich rodzinnej miejscowości nie ma (a rodzice utrzymują z rent/zasiłków/emerytur).

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz

---------- Dopisano o 22:30 ---------- Poprzedni post napisano o 22:25 ----------

Myślę, że na razie wzrost stóp jest za mały, by liczyć na jakieś wielkie spadki. Przed pandemią stopy były wyższe, a ludzie i tak kupowali nieruchomości na kredyt jak opętani i banki biły rekordy sprzedaży...

Brak opłacalności zakupu ze względu na drożejące materiały i robociznę może wyhamować popyt, jednak może być tak, że w efekcie będzie się sprzedawać po prostu mniej drogich nieruchomości.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Masz rację w kwestii wynajmu i własności, u mnie stałe opłaty są podobne czyli ok. 10 zł/ m2 (czynsz, woda, ogrzewanie).

Trudno przewidzieć, co będzie z rynkiem wtórnym, czy stare nieruchomości stanieją.
Najwyżej w przyszłym roku zrobię kolejny mały remont, że zwiększyć komfort obecnego mieszkania .
__________________
📚 79/75 w 2023
109/100 w 2022
104/100 w 2021


Edytowane przez _hiver_
Czas edycji: 2021-11-07 o 13:16
_hiver_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-03-16, 23:30   #138
_hiver_
Kobieta zimowa
 
Avatar _hiver_
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 2 098
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Co sądzicie o obecnych prognozach cen nieruchomości? Czy będą rosnąć znacznie szybciej niż dotychczas?
__________________
📚 79/75 w 2023
109/100 w 2022
104/100 w 2021

_hiver_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-03-17, 11:50   #139
daryu
Raczkowanie
 
Avatar daryu
 
Zarejestrowany: 2022-03
Wiadomości: 128
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Będą, bo mamy ok 1,5 mln osób więcej przez co walka o mieszkania będzie jeszcze większa.
daryu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2022-03-17, 14:57   #140
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 855
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Cytat:
Napisane przez _hiver_ Pokaż wiadomość
Co sądzicie o obecnych prognozach cen nieruchomości? Czy będą rosnąć znacznie szybciej niż dotychczas?
Uważam, że nie będą, bo ludzie jednak kasy z kapelusza nie wyciągną. Nawet u mnie w mieście widzę, że ludzie się już tak na mieszkania nie rzucają. Mogę oglądać i nawet przebierać (akurat nie za bardzo jest coś dla mnie, ale ogólnie wybór spory w niezłych cenach). Może ceny super nie spadną, ale ta bańka ma jednak granice.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest teraz online Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-03-17, 18:57   #141
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

Wszystko możliwe, ale ludzie jadą dalej, a część i tak nie kupi mieszkania za takie pieniądze.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2022-03-17, 20:02   #142
_hiver_
Kobieta zimowa
 
Avatar _hiver_
 
Zarejestrowany: 2020-10
Wiadomości: 2 098
Dot.: Wysokie ceny nieruchomości - jak to widzicie?

W moim mieście ceny domów oszalały , wzrosły o 25-30 % i są to domy nieremontowane od 20 lat, te po generalnym remoncie o 100%, czyli 2x tyle. Ogłoszenia wiszą od kiku miesięcy albo roku, ale ceny nie obniżają, a nawet podnoszą. Domy, ktore sie nie sprzedały od kilku lat, maja cenę wyższą o 15-20%, też do generalnego remontu.
Przykładowo: osiedle bliźniaków z lat 60- tych, powierzchnia mieszkalna domu 120 m+ piwnica z garażem 60m, działka 500 m2- w 2019 dom do remontu kosztowal 500-600 tys. i 200 tys. remont. Obecnie 800 tys. (do remontu a opisywane jako do zamieszkania/ odświeżenia) i remont 300 tys., za jeden wyremontowany chcą prawie 1300 000, do tego nie w naszym guście i trzeba by jeszcze trochę zmienić wnętrza, a i sam rozkład nie jest najlepszy. Zależy nam na konkretnej lokalizacji i jest masakra, ale chyba pójdziemy coś obejrzeć.
__________________
📚 79/75 w 2023
109/100 w 2022
104/100 w 2021

_hiver_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2022-03-17 20:02:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:31.