Czy wolna wola istnieje? - Strona 6 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-11-04, 09:44   #151
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Bosz to bzdury nie poparte niczym .

Kto się zastanawia czy zrobi siku tak czy tak , dałam prostu przykład, a Ty dalej swoje.

Całe szczęście mamy swój rozum i serce i robimy często to co nam podpowiadają, a nie jak zaprogramowane maszyny. Mamy też sumienie .

Często też nie wybieramy swojego egoizmu i przyjemności, kolejna bzdura.

Mi się już nie chce pisać i czytać tego i to jest moja wolna wola. Wiec dziękuję za dyskusję
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi

Edytowane przez groszek75
Czas edycji: 2018-11-04 o 09:45
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 09:49   #152
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Bosz to bzdury nie poparte niczym .

Kto się zastanawia czy zrobi siku tak czy tak , dałam prostu przykład, a Ty dalej swoje.

Całe szczęście mamy swój rozum i serce i robimy często to co nam podpowiadają, a nie jak zaprogramowane maszyny. Mamy też sumienie .

Często też nie wybieramy swojego egoizmu i przyjemności, kolejna bzdura.

Mi się już nie chce pisać i czytać tego i to jest moja wolna wola. Wiec dziękuję za dyskusję
Nie będziesz już więcej pisać, bo ci się nie chce, a nie dlatego, ze tak wybrałaś w wolny i niezależny sposób Ale dalsza dyskusja chyba faktycznie nie ma sensu, bo nawet nie próbujesz zrozumieć naszych argumentów.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 12:53   #153
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez Caudofemoralis Pokaż wiadomość
Nie będziesz już więcej pisać, bo ci się nie chce, a nie dlatego, ze tak wybrałaś w wolny i niezależny sposób Ale dalsza dyskusja chyba faktycznie nie ma sensu, bo nawet nie próbujesz zrozumieć naszych argumentów.

Ot, i paradoks! Groszek nie próbuje zrozumieć i nawet nie ma na to wpływu, a my chcemy ją przekonać, że faktycznie nie ma.
__________________
Takie tam moje oszopeny.

Edytowane przez puchaty71
Czas edycji: 2018-11-04 o 13:06
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 13:22   #154
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Bosz to bzdury nie poparte niczym .
No tak. Cieszę się, że w końcu zrozumiałaś, czym jest wolna wola.

W logice przyjmuje się coś takiego jak hipoteza zerowa.

Działa to tak:

Nie ma dowodów na istnienie czegoś - to coś nie istnieje.

Nie ma dowodów na związek dwóch rzeczy ze sobą - tego związku nie ma.

To zwolennicy wolnej woli mają udowodnić, że ona jest. A jak na razie dowodów poza "ja tak czuje" i "życie nie miałoby sensu", ewentualnie "ale ludzie tego potrzebują, nawet jeśli to prawda" nie ma. A dowody oduczuciowe to nie są dowody.

Ja w nią nie wierzę, bo zwyczajnie nic nie wskazuje na to, żeby ona istniała. Po prostu. Są nawet dowody przeciw. I tak, nie podoba mi się to, bardzo. Ale ponieważ nie mam na to wpływu, że logikę cenie sobie wyżej niż swój komfort psychiczny, to nie mam nawet tutaj wyboru, w co wierzę. Bo nie mam jak bez żadnych dowodów, to nielogiczne.

Ty cenisz sobie wyżej komfort psychiczny. Twoje prawo. Ale zrób eksperyment - użyj swojej wolnej woli, żeby na jeden dzień cenić wyżej logikę i przestać w nią wierzyć. Chyba że nie możesz, bo nie masz na to wpływu.

To, co ty określasz wolną wolą jest raczej wolnością wyboru - no tak, nikt do ciebie nie strzeli jak weźmiesz gruszkę zamiast jabłka. Ale ty w danym momencie w tych samych okolicznościach nie mogłabyś postąpić inaczej, bo akurat chciałaś gruszkę.

---------- Dopisano o 14:22 ---------- Poprzedni post napisano o 14:16 ----------

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Ot, i paradoks! Groszek nie próbuje zrozumieć i nawet nie ma na to wpływu, a my chcemy ją przekonać, że faktycznie nie ma.
Ależ tak.

Patrz wyżej o cenieniu sobie komfortu psychicznego (istnieje wolna wola, dusza, zycie po smierci, bóstwa) kontra logikę (nie ma na to dowodów).

Więc te osoby, które wybierają komfort psychiczny są praktycznie nie do przekonania.

Ale wierzę, że przekonania i priorytety mogą się zmieniać. I to też nie zależy od naszej wolnej woli.

A wierzę, bo widziałam osoby, które cenily sobie smak potraw nad własne zdrowie, jak zmieniają zdanie i zrzucają 50kg. Albo osoby, które cenily sobie palenie bardziej niż własne zdrowie do pewnego momentu. Zatwardziałych ateistów w chwili słabości idących do kościoła, bo potrzebowali komfortu psychicznego bardziej niż logiki. Zawsze był jakiś zewnętrzny czynnik działający na te osoby, ale wiem, że da się to zrobić.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 13:32   #155
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość



Ale wierzę, że przekonania i priorytety mogą się zmieniać. I to też nie zależy od naszej wolnej woli.

A wierzę, bo widziałam osoby, które cenily sobie smak potraw nad własne zdrowie, jak zmieniają zdanie i zrzucają 50kg. Albo osoby, które cenily sobie palenie bardziej niż własne zdrowie do pewnego momentu. Zatwardziałych ateistów w chwili słabości idących do kościoła, bo potrzebowali komfortu psychicznego bardziej niż logiki. Zawsze był jakiś zewnętrzny czynnik działający na te osoby, ale wiem, że da się to zrobić.

Wynika jednak z tego, że nikt niczego tutaj nie robi. Te zmiany dzieją się jedna po drugiej niejako same z siebie. Całość wpływa na kształt zmiany a nasz wpływ jest iluzją. Nie mam żadnego wpływu na to, że pojawi się we mnie decyzja o tym, by rzucić palenie. Chociaż samo doświadczenie rzucania palenia będzie oddziaływać na inne "moje" doświadczenia a gdy przyzwyczajenie zniknie, będę miał wrażenie, że to była moja zasługa.
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 13:43   #156
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Wynika jednak z tego, że nikt niczego tutaj nie robi. Te zmiany dzieją się jedna po drugiej niejako same z siebie. Całość wpływa na kształt zmiany a nasz wpływ jest iluzją. Nie mam żadnego wpływu na to, że pojawi się we mnie decyzja o tym, by rzucić palenie. Chociaż samo doświadczenie rzucania palenia będzie oddziaływać na inne "moje" doświadczenia a gdy przyzwyczajenie zniknie, będę miał wrażenie, że to była moja zasługa.
Zasadniczo tak niestety wedlug mnie jest.

Jestem bardzo otwarta na zmianę zdania, bo mnie ta konkluzja szalenie dobija, ale inna wydaje mi się nieprawdziwa.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 14:14   #157
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez Limonka2738 Pokaż wiadomość
Zasadniczo tak niestety wedlug mnie jest.
Jestem bardzo otwarta na zmianę zdania, bo mnie ta konkluzja szalenie dobija, ale inna wydaje mi się nieprawdziwa.
Ja z kolei widzę w tym ostateczną wolność. To trochę tak jakby jechać autobusem jako pasażer a w rękach kurczowo trzymać nie podłączoną do niczego kierownicę. I skręcać a gdy pokryje się to akurat z faktyczną zmianą kierunku, mieć wrażenie, że się coś udało. Z kolei gdy autobus skręci gdzie indziej, mieć wrażenie że znowu życie dało mi "po garach". Więc zamiast ściskać tą kierownicę, napinać się i walczyć, odłożyć ją po prostu, wyjrzeć przez okno, popodziwiać widoki i patrzeć dokąd ten autobus jedzie. Nie mówiąc już o tym, że i tak wszyscy wysiądą na tym samym przystanku
__________________
Takie tam moje oszopeny.
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-11-04, 14:21   #158
Linka25
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: moje miasto...?
Wiadomości: 21 441
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Ja z kolei widzę w tym ostateczną wolność. To trochę tak jakby jechać autobusem jako pasażer a w rękach kurczowo trzymać nie podłączoną do niczego kierownicę. I skręcać a gdy pokryje się to akurat z faktyczną zmianą kierunku, mieć wrażenie, że się coś udało. Z kolei gdy autobus skręci gdzie indziej, mieć wrażenie że znowu życie dało mi "po garach". Więc zamiast ściskać tą kierownicę, napinać się i walczyć, odłożyć ją po prostu, wyjrzeć przez okno, popodziwiać widoki i patrzeć dokąd ten autobus jedzie. Nie mówiąc już o tym, że i tak wszyscy wysiądą na tym samym przystanku
:d
Musze to napisac: jestes niesamowity!


Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Linka25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 14:22   #159
Limonka2738
Zakorzenienie
 
Avatar Limonka2738
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Undercity
Wiadomości: 30 092
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Ja z kolei widzę w tym ostateczną wolność. To trochę tak jakby jechać autobusem jako pasażer a w rękach kurczowo trzymać nie podłączoną do niczego kierownicę. I skręcać a gdy pokryje się to akurat z faktyczną zmianą kierunku, mieć wrażenie, że się coś udało. Z kolei gdy autobus skręci gdzie indziej, mieć wrażenie że znowu życie dało mi "po garach". Więc zamiast ściskać tą kierownicę, napinać się i walczyć, odłożyć ją po prostu, wyjrzeć przez okno, popodziwiać widoki i patrzeć dokąd ten autobus jedzie. Nie mówiąc już o tym, że i tak wszyscy wysiądą na tym samym przystanku
W pewnym sensie tak.

Dlatego ja się tej sztucznej kierownicy nie trzymam. Ale bardzo chciałabym mieć prawdziwą.

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
To boldly go where no man has gone before.

Top secret Uczestnik ściśle tajnego rządowego programu badań nad eksperymentalną szczepionką na malarię.
Limonka2738 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 15:08   #160
Trzepotka
Zakorzenienie
 
Avatar Trzepotka
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 20 984
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Treść usunięta
Trzepotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 15:59   #161
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez Trzepotka Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Nie odpowiedziałaś na moje pytanie. Wsiadasz do auta, wiedząc, że istnieje pewne ryzyko wypadku, nawet jeśli będziesz jechać ostrożnie. Czy to oznacza, że decydujesz się na wypadek?
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-11-04, 18:11   #162
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Miałam nie pisać, ale akurat w dzienniku bylo o coraz większej liczbie chorych na odrę. I teraz nam pytanie : czy tu tez nie mamy wolnej woli i szczepimy albo nie ?
Czy nie mamy wolnej woli i musimy pozbawiać zwierzęta w rzeźni oczu i ścięgien by tylko zadać im ból?
Czy cały świat to marionetki czesto za przeproszeniem bezmozgie?
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 18:22   #163
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Miałam nie pisać, ale akurat w dzienniku bylo o coraz większej liczbie chorych na odrę. I teraz nam pytanie : czy tu tez nie mamy wolnej woli i szczepimy albo nie ?
Czy nie mamy wolnej woli i musimy pozbawiać zwierzęta w rzeźni oczu i ścięgien by tylko zadać im ból?
Czy cały świat to marionetki czesto za przeproszeniem bezmozgie?
Wyobraź sobie, że jesteś taką matką, która stoi przed decyzją: szczepić czy nie. Ty, jako matka kochająca swoje dziecko, chcesz dla niego jak najlepiej. Musisz więc ocenić, jaka decyzja da mu najlepsze konsekwencje. Jeśli z dostępnych ci informacji wynika, że szczepienia są korzystne dla dziecka, to zaszczepisz swoje dziecko. Jeśli z dostępnych ci informacji wynika, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, to nie zaszczepisz swojego dziecka. Nie podejmujesz żadnego wyboru—oceniasz tylko, która z opcji da ci konsekwencje, na których ci zależy.

Nie jesteśmy bezmózgami. Działamy zgodnie ze swoją wolą, z tym że swojej woli sobie nie wybieramy.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 18:25   #164
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Miałam nie pisać, ale akurat w dzienniku bylo o coraz większej liczbie chorych na odrę. I teraz nam pytanie : czy tu tez nie mamy wolnej woli i szczepimy albo nie ?
Czy nie mamy wolnej woli i musimy pozbawiać zwierzęta w rzeźni oczu i ścięgien by tylko zadać im ból?
Czy cały świat to marionetki czesto za przeproszeniem bezmozgie?
No nareszcie!
(choć ilość mózgu nie ma tu wpływu raczej)
__________________
Takie tam moje oszopeny.

Edytowane przez puchaty71
Czas edycji: 2018-11-04 o 18:26
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 19:43   #165
groszek75
Zakorzenienie
 
Avatar groszek75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: w ramionach MJ
Wiadomości: 68 920
GG do groszek75
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Spodziewałam się takiej odpowiedzi i jak zwykle się nie zgodzę. Bo jeżeli mamy szczepienia dobrowolne to mamy wolny wybór .

To samo w rzeźni, mamy wolną wolę, bo Ty teraz tym postem usprawiedliwiasz karygodne bezduszne zachowanie. Brak empatii i odpowiedzialności tym usprawiedliwiasz.

Właśnie w takich przykladach jak pisałam mamy wolna wole , fakt oceniamy sytuacje, ale w końcu sami wybieramy .

Utwierdzilam się tylko, że człowiek to strasznie marna i słaba istota, efekt uboczny natury i błąd boga.

Po raz drugi wywalam ten wątek z subskrypcji , bo nie chce kontynuować bezsensownej rozmowy.

Miłej nocy wszystkim i dużo wolnej woli w wyborach, bo tylko ona daje nam coś niepowtarzalnego w życiu
__________________
Psy to cud życia

Ci których kochamy nie umierają nigdy, bo miłość jest nieśmiertelna ...

-Żyj!- krzyknęła Miłość
-Bez Ciebie nie potrafię..-wyszeptało Życie...-07.08.1995(14.12.1996)


Najgorsze w słabych ludziach jest to, że muszą upokarzać innych, by poczuć się silniejszymi
groszek75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 19:53   #166
Caudofemoralis
Tęczowa Jaszczurka
 
Avatar Caudofemoralis
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 1 911
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

A odpiszę, bo może jeszcze wrócisz

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
To samo w rzeźni, mamy wolną wolę, bo Ty teraz tym postem usprawiedliwiasz karygodne bezduszne zachowanie. Brak empatii i odpowiedzialności tym usprawiedliwiasz.
Odwrotnie, to właśnie brak empatii i odpowiedzialności powodują takie a nie inne zachowania. Nikt sobie nie wybiera dobrowolnie, braku empatii.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Właśnie w takich przykladach jak pisałam mamy wolna wole , fakt oceniamy sytuacje, ale w końcu sami wybieramy .
Ale kiedy już ocenisz sytuację, i okaże się, że jedna opcja jest najlepsza, to musisz ją wybrać—bo każda inna jest gorsza i nie ma sensu jej wybierać.
Caudofemoralis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-04, 23:16   #167
ruda_beksa
Zakorzenienie
 
Avatar ruda_beksa
 
Zarejestrowany: 2017-09
Lokalizacja: Brooklyn,baby
Wiadomości: 8 823
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez puchaty71 Pokaż wiadomość
Ja z kolei widzę w tym ostateczną wolność. To trochę tak jakby jechać autobusem jako pasażer a w rękach kurczowo trzymać nie podłączoną do niczego kierownicę. I skręcać a gdy pokryje się to akurat z faktyczną zmianą kierunku, mieć wrażenie, że się coś udało. Z kolei gdy autobus skręci gdzie indziej, mieć wrażenie że znowu życie dało mi "po garach". Więc zamiast ściskać tą kierownicę, napinać się i walczyć, odłożyć ją po prostu, wyjrzeć przez okno, popodziwiać widoki i patrzeć dokąd ten autobus jedzie. Nie mówiąc już o tym, że i tak wszyscy wysiądą na tym samym przystanku


To mi przypomina jeden z moich ulubionych cytatów.
"Złą wiadomością jest to, że lecisz w dół bez spadochronu, nie masz się czego złapać. Dobrą wiadomością jest to, że nie ma ziemi."


Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Utwierdzilam się tylko, że człowiek to strasznie marna i słaba istota, efekt uboczny natury i błąd boga.
Twoja interpretacja naszych poglądów to tylko twój wybór. Ja to widzę inaczej.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Kto się zastanawia czy zrobi siku tak czy tak , dałam prostu przykład, a Ty dalej swoje.
Cytat:
No przykro mi że Ty czujesz swoje chcenie jako narzucone, ja tak nie czuje.
Ale nasze potrzeby fizjologiczne to akurat ciekawy przykład "chcenia". Np. jedzenie - możesz wybrać hamburgera albo sałatkę, pewnie. Ale odczuwasz głód czy tego chcesz czy nie chcesz. Nie "wyłączysz" głodu, nie przeskoczysz swojej fizjologii.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
To od naszego chcenia nigdzie nie narzuconego meczymy zwierzęta albo nie. Nie ma już czasow niewolnictwa i możemy wybrać gdzie chcemy pracować.
Niewolnictwo jak najbardziej dalej istnieje, tylko akurat nie w Polsce. A na Europie świat się nie kończy. Wolność, którą opisujesz - możliwość wybrania sobie męża czy żony, zmiany miejsca zamieszkania - jest dla wielu osób wyłącznie marzeniem.

Cytat:
Mamy wpływ na nasze życie i nie wszyscy są zmanipulowani całe szczęście i swoją wolna wola zmieniają dużo rzeczy.
Nikt nie napisał, że nie mamy wpływu.

Cytat:
Tak naprawdę nie mają jak sprawdzić co to świadomość, podświadomość, dusza i jak "działa" człowiek więc tego typu eksperymenciki to rajcuja tych co biernie biorą bo tak mają
Zapewniam cię, że to, że mnie takie "eksperymenciki" "rajcują' nie oznacza, że "biernie biorę bo tak mam". Bynajmniej.

Cytat:
Napisane przez groszek75 Pokaż wiadomość
Teraz nie dziwota, że zmierzamy ku samozagladzie z takim myśleniem , bo przeciez nie mamy wolnej woli i jesteśmy pacynkami na sznurkach żyjącymi tylko dla własnej przyjemności.
Z twoich wszystkich wypowiedzi żadna mnie nie uraziła, oprócz powyższej. Świat zmierza ku zagładzie nie dlatego, że ludzie wątpią w istnienie wolnej woli. Świat zbliża ku zagładzie dlatego, że człowiek ubzdurał sobie, że jest wyjątkowy. Wybrany. Poza prawami natury. Że może zasyfiać ziemię, bo Bóg i tak go strzeże. Bo Bóg powiedział "czyńcie sobie ziemię poddaną", więc można zawalać oceany plastikiem a powietrze trucizną, wycinać drzewa, niszczyć naturalne środowiska innych zwierząt. Bo ziemia jest stworzona specjalnie DLA nas, bo jesteśmy wyjątkowi. Możemy zabijać zwierzęta, bo mamy do tego prawo, bo to nie to samo co człowiek, o nie. One nie mają duszy. Ale człowiek nie jest byle jakim tam zwierzęciem, ma specjalną magiczną duszyczkę i dlatego jest LEPSZY i ważniejszy od miliardów żywych istot żyjących na tej planecie.

Nie zwalaj odpowiedzialności za obecny stan świata na brak wolnej woli, przyjrzyj się poglądom o wyjątkowości i wyższości człowieka.

Tak szczerze mówiąc, skoro uważasz że moje poglądy prowadzą do samozagłady, to muszę ci powiedzieć, że twoje wypowiedzi o wędrówce dusz są moim zdaniem o wiele bardziej niebezpieczne. Bo jeśli - tak jak ja - uważasz, że cierpienie jest bezsensowne i absurdalne, to masz motywację, żeby to zmienić. Ale jeśli zaczynasz do cierpienia dorabiać ponadnaturalne ideologie ("może dusza głodującego dziecka wybrała sobie taki los bo chciała to przeżyć"), to tym uspokajasz swoje sumienie i usprawiedliwiasz znieczulicę. Bo może ta osoba CHCE cierpieć. Bo może na to zasłużyła w jakimś innym życiu. Po co się wtrącać?
__________________
Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato.

https://www.youtube.com/watch?v=oHgCXhY6kZ0
ruda_beksa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-11-05, 06:57   #168
puchaty71
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2017-08
Wiadomości: 750
Dot.: Czy wolna wola istnieje?

Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość

To mi przypomina jeden z moich ulubionych cytatów.
"Złą wiadomością jest to, że lecisz w dół bez spadochronu, nie masz się czego złapać. Dobrą wiadomością jest to, że nie ma ziemi."

Nic dodać, nic ująć.


Cytat:
Napisane przez ruda_beksa Pokaż wiadomość

Z twoich wszystkich wypowiedzi żadna mnie nie uraziła, oprócz powyższej. Świat zmierza ku zagładzie nie dlatego, że ludzie wątpią w istnienie wolnej woli. Świat zbliża ku zagładzie dlatego, że człowiek ubzdurał sobie, że jest wyjątkowy. Wybrany. Poza prawami natury. Że może zasyfiać ziemię, bo Bóg i tak go strzeże. Bo Bóg powiedział "czyńcie sobie ziemię poddaną", więc można zawalać oceany plastikiem a powietrze trucizną, wycinać drzewa, niszczyć naturalne środowiska innych zwierząt. Bo ziemia jest stworzona specjalnie DLA nas, bo jesteśmy wyjątkowi. Możemy zabijać zwierzęta, bo mamy do tego prawo, bo to nie to samo co człowiek, o nie. One nie mają duszy. Ale człowiek nie jest byle jakim tam zwierzęciem, ma specjalną magiczną duszyczkę i dlatego jest LEPSZY i ważniejszy od miliardów żywych istot żyjących na tej planecie.

Nie zwalaj odpowiedzialności za obecny stan świata na brak wolnej woli, przyjrzyj się poglądom o wyjątkowości i wyższości człowieka.

Zgadzam się w całej rozciągłości.
A wszystko zaczyna się w momencie, w którym pojawia się poczucie oddzielenia w każdym z nas. Gdy zaczynamy traktować siebie jako coś, co stoi wobec świata. I musi walczyć. I musi przeciwstawiać się złu. Musi się chronić. Musi SPRAWIAĆ aby życie wyglądało tak, jak się chce, aby wyglądało. Wierzysz, że możesz to sprawić i zaczynasz toczyć walkę w zasadzie nie wiadomo czym. Napisałem nie wiadomo, ale w istocie walczy się tylko z własnymi emocjami. Jest tylko: ja nie chcę czuć złości, gniewu, lęku, zagubienia (i próbujemy likwidować przyczyny - zwykle innych ludzi) a chcę radości, spełnienia, miłości, spokoju - na tej warstwie nie mamy wyboru. ALE przecież ten wybór odbywa się w nas. W każdym z nas. Wiemy o tym niezależnie, czy wydaje się, że sami go dokonujemy, czy jest przekonanie, że wybór odbywa się automatycznie. On się odbywa w pewnej przestrzeni. W przestrzeni, którą jesteśmy. Tam spoglądajmy jak najczęściej.



Dobrze by było, gdyby to, co jest tu mówione o braku wolnej woli, nie pozostało jedynie kolejną elitarną koncepcją, która stałaby się następną pożywką dla umysłu. (trochę jak we wpisie Limonki "... ja się tej sztucznej kierownicy nie trzymam. Ale bardzo chciałabym mieć prawdziwą"). Wolność to zrozumienie, że nie ma żadnej prawdziwej kierownicy. A każde pragnienie skontrolowania rodzić będzie jedynie ból i cierpienie. Cały ten bałagan na świecie bierze się właśnie z tego, że każdy z osobna próbuje boksować się z rzeczywistością.
Tutaj nie ma żadnej skali szarości. Albo czerwona piguła albo niebieska. Przy czym i tak nie mamy wpływu, która zostanie wybrana, więc wrzućmy na luz.



Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato. - ten cytat ze stopki Rudej jest właśnie o tym. Niepokonane lato które POZWALA na każdą porę roku.
__________________
Takie tam moje oszopeny.

Edytowane przez puchaty71
Czas edycji: 2018-11-05 o 07:00
puchaty71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-11-05 07:57:57


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:43.