Jaki obiektyw macro - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-02-25, 07:57   #1
201709120941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 608

Jaki obiektyw macro


Cześć jako ze za parę dni będę w posiadaniu sony alfa a5100 szukam obiektywu do macro w około 1.5 tys. Macie jakieś sprawdzone? Mocowanie sony E ( lub z przejściówka)

Wysyłane z Compacta za pomocą Tapatalk 2
201709120941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-25, 15:19   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jaki obiektyw macro

Być może na początek wystarczą pierścienie pośrednie?
Dużo zależy od wymaganej jakości i skali powiększenia, bo jeśli nie masz specjalnych wymagań, to "makro" jest praktycznie każdy obiektyw z zestawu (tzn. ma napis "macro").

A nawiązując do Twojej odpowiedzi w sąsiednim wątku - chcesz go kupić czy ukraść? Jeśli ukraść (jak program), to po co cena
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-25, 16:20   #3
201709120941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 608
Dot.: Jaki obiektyw macro

Program mam pełny ( lightroom) + gimp także to mi starcza fakt ze praktycznie zdjęć nie obrabiam ( no może poza astro czy filmy w sony Vegas) ale czsami się przydaje. Wracając do foto. No nie powiem zw moje obecne makro trochę mi się znudzilo i chce wejść głębiej biorąc pod uwagę ze jara mnie zabawa z kroplami wody spadającymi + barwnik spożywczy. Ogólnie będę potrzebował

* szerokokątny jasny do astro
* macro
* Ultratele ( na oku mam 70-1500mm)

Póki co chce się zmieścić w działce ok 1.5 tys za jeden.

Wysyłane z Compacta za pomocą Tapatalk 2
201709120941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-25, 16:57   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jaki obiektyw macro

Jeśli Twój plan na najbliższy czas to zabawy kropelkami, wybierz jakiegoś starego manuala (najtańsze i najpopularniejsze są z gwintem M42), stare manualne pierścienie pośrednie z gwintem M42, i adapter do aparatu. Kropelki będą padać w jednym i tym samym miejscu, ze względu na temat i tak nie używałbyś AF, a taki zestaw doskonale się do tego nada i będzie śmiesznie tani, w porównaniu do obiektywu makro z AF. Na dodatek uzyskasz większą skalę powiększenia, niż z obiektywu makro (o makro mówimy przy skali 1:1).
Nie wiem, ile kosztuje adapter m42/Sony, ale szacuję, że z zakładanych 1500 zostanie jakieś 1000-1200, i bardzo dobrze, bo może Ci się przydać "ustrojstwo" do wypuszczania kropli o określonej wielkości z określonym odstępem czasowym.
Zobacz np. to http://www.diyphotography.net/the-co...ography-guide/
Zabawa z kropelkami jest efektowna, ale zderzenie kilku kropli z tego co widziałem daje ciekawsze efekty.

O właśnie, używasz GIMPa, więc wiesz, że nie trzeba kupować wywrotki i koparki do przyniesienia do domu garści piasku, darmowe programy potrafią się sprawdzać, dlatego "piracenie" Photoshopa nie ma żadnego usprawiedliwienia.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-25, 18:15   #5
201709120941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 608
Dot.: Jaki obiektyw macro

Właśnie oglądam foty celowo ze starych obiektów i m42 4 daje niezle efekty. + jeszcze pośrednie pierścienie można by kupić. A do astro co polecasz? Patrząc na Euro AGD jest kilka jasnych szkieł

Wysyłane z Compacta za pomocą Tapatalk 2
201709120941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-26, 01:52   #6
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jaki obiektyw macro

To zupełnie nie moja bajka, bo jednej próby z obiektywem 10-22 (jasność 3.5 na 10mm, matryca niepełnoklatkowa Canona) nie można nazwać żadnym doświadczeniem.
Gdyby nie "mała" matryca i brak superszerokokątnych starych obiektywów, napisałbym to co wyżej, że obiekty nie uciekają, że AF nie jest potrzebny itd itd - tylko w przypadku astro nie do końca jest to prawda, że nie uciekają. Zainteresowanym polecam wrzucić w google hasło "startrails", coś takiego uzyskamy, gdy aparat będzie naświetlał zdjęcie zbyt długo. A ile to jest "zbyt długo"? Zależnie od ogniskowej, może to być już kilkanaście sekund i zamiast gwiazd-punktów na zdjęciu mamy gwiazdy-kreski, co nie wygląda dobrze.
Jak myślisz o tym poważniej, to jest kolejna możliwość "zużycia" oszczędności z makro, mam na myśli montaż paralaktyczny z napędem, umożliwiający śledzenie pozornego ruchu gwiazd.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-02-26, 09:22   #7
201709120941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 608
Dot.: Jaki obiektyw macro

Wiem co to bo siedzę w astronomii

Wysyłane z Compacta za pomocą Tapatalk 2
201709120941 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2021-07-26, 09:31   #8
mixshot
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2021-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 18
Dot.: Jaki obiektyw macro

Obiektyw do makrofotografii będzie najlepszy stałoogniskowy z jasnym światłem. Polecam obiektywy tele o ogniskowej ok. 100mm i przysłonie 2.8
mixshot jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-07-26 10:31:11


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:50.