Wiersze-czy tylko ja ich nie rozumiem? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Szeroko pojęta kultura, sztuka, teatr, film, literatura, bieżące wydarzenia z życia politycznego itp.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2008-03-24, 22:55   #1
SerenaVDW
Raczkowanie

GG do SerenaVDW

Wiersze-czy tylko ja ich nie rozumiem?

Humanistka nigdy nie bylam, poezja tez mnie nigdy sczegolnie nie pociagala i moze z tego wynika moj problem ze tak to nazwe. Nie rozumiem w ogole wierszy. A moze nie nie rozumiem tylko jakby to nazwac hmmm wiekszosc "wspanialych" wierszy ktore omawiamy w szkole(ostatnia klasa liceum) uwazam za totalny belkot szczerze mowiac. Nie widze nic nadzwyczajnego w jakichś zlotych oddechach splywajacych wodospadem do bram piekla czy czyms w tym stylu.Jak cos takiego czytam to mam wrazenie ze autor w trakcie pisania byl pod wplywem srodkow odurzajacych. Moze to wina mojej polonistki ktora strasznie przynudza i podejscie do nauczania ma rodem z "ferdydurke". Bo Słowacki wielkim poeta byl. Czy te wszystkie wierszydla naprawde sa takie pokopane czy tylko ja nie "czuje" poezji?

Nie naskakujcie na mnie od razu ale ja naprawde nie potrafie zrozumiec zachwytow nad np Grobem Angemnona
Stary 2008-03-24, 23:29   #2
dzasmina
Raczkowanie

Dot.: Wiersze-czy tylko ja ich nie rozumiem?

Dzieło nalezy odczytywać przez pryzmat epoki w jakiej powstało (prądy myślowe, wydarzenia historyczne). Nie można osądzać go z perspektywy 'naszych' czasów. Może właśnie w tym leży Twój problem w interpretacji poezji i uznanie jej za "bełkot".

Dodam (-jako przyszła polonistka), że sama niejednokrotnie mam problem ze zrozumieniem jakiegoś wiersza. Nie podchodzę jednak do tego jak "do jeża". W poezję trzeba się wczytać, nieraz przeanalizować każdy wers, żeby dotrzeć do sedna

PS. Sama nie uważam, że Słowacki wielkim poetą był (zrozumie mnie ten, kto czytał jego późniejszą twórczość:P). A napisał on "Grób Agamemnona"
dzasmina jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-25, 10:08   #3
kasia54321
Raczkowanie

Hmm ja również czasem nie widzę sensu w przerabianiu niektórych wierszy, rodem ze średniowiecza - nie, nie zrozumcie mnie źle - po prostu niektóre są napisane językiem danej epoki, ale czasem mam wrażenie, że zupełnie niepotrzebnie są przerabiane, gdyż piszą o rzeczach "bzdurnych"... O tyle, co rozumiem i widzę jakiś sens w analizowaniu wierszy np Mickiewicza, tak w niektórych go dla mnie po prostu brakuje...

No cóż, ale są i tacy, którzy właśnie w poezji pisanej trudnym językiem i strasznie "poplątanej" widzą najgłębszy sens ich istnienia...
To takie moje małe zdanie na ten temat...

kasia54321 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-25, 10:11   #4
2016070150903
Konto usunięte

Cytat:
Napisane przez SerenaVDW Pokaż wiadomość
Jak cos takiego czytam to mam wrazenie ze autor w trakcie pisania byl pod wplywem srodkow odurzajacych.
jeżeli czytasz wiersze młodopolskie to nic dziwnego, że masz takie odczucia. całkiem trafne.

nie sądzę żebyś była jedyną taką osobą, kompleksów z tego powodu nie musisz mieć. to przecież normalne, że nie ma nic, co podobałoby się wszystkim ludziom.

ja poezję lubię, nawet bardzo, ale wybiórczo. bardzo nie lubiłam wielu wierszy ze szkolnych podręczników.
2016070150903 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-25, 19:53   #5
paryzanka202
Zakorzenienie

najbardziej w omawianiu wierszy z moja polonistka wkurza mnie to,ze kazde nam sama interpretowac, (wiadomo kazdy interpretuje wiersz inaczej) a potem wstawia jedynki jezeli nasza interpretacja nie zgadza sie z jej lub z ta z opracowania.
paryzanka202 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-25, 20:33   #6
witch_18
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez paryzanka202 Pokaż wiadomość
najbardziej w omawianiu wierszy z moja polonistka wkurza mnie to,ze kazde nam sama interpretowac, (wiadomo kazdy interpretuje wiersz inaczej) a potem wstawia jedynki jezeli nasza interpretacja nie zgadza sie z jej lub z ta z opracowania.
Widzę,że to często podejście u polonistek Ja też zupełnie 'nie czuję' poezji.Nawet nie próbuję na siłę się do niej przekoać.Wystarcza mi moja miłość do prozy
zapraszam
witch_18 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-25, 20:41   #7
SerenaVDW
Raczkowanie

GG do SerenaVDW

O tak paryzanka moja polonistka robi dokladnie tak samo. A jak kiedys jej zarzucilam ze nie mozna sobie dowolnie zinterpretowac wiersza tylko tak jak ona sobie zyczy to ie wielce oburzyla ze nie ze wcale tak nie jest.

Tak a w tej bajce byly smoki i pewnie jeszcze zialy ogniem...
Stary 2008-03-27, 13:12   #8
moniuleczka
Zakorzenienie

Ja też nie lubie takich wierszy ze szkolnych lat, pamiętem że w Liceum moja polonistka też wymagała od każdego własnej interpretacji a potem miała pretensje że to nie tak, że to ma być inaczej.

Ale za to kocham wiersze o miłości, które niestety często odbiegają formą i wzorem od tych omawianych na lekcjach ( chociaż nie powiem kilka może takich było). Lubię takie wiersze o miłości czytać i jak mi się strasznie podobają to wysylać je mojemu TŻetowi... albo zapisywać gdzieś na kartkach
moniuleczka jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-27, 22:24   #9
pani ćma
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez SerenaVDW Pokaż wiadomość
Humanistka nigdy nie bylam, poezja tez mnie nigdy sczegolnie nie pociagala i moze z tego wynika moj problem ze tak to nazwe. Nie rozumiem w ogole wierszy. A moze nie nie rozumiem tylko jakby to nazwac hmmm wiekszosc "wspanialych" wierszy ktore omawiamy w szkole(ostatnia klasa liceum) uwazam za totalny belkot szczerze mowiac. Nie widze nic nadzwyczajnego w jakichś zlotych oddechach splywajacych wodospadem do bram piekla czy czyms w tym stylu.Jak cos takiego czytam to mam wrazenie ze autor w trakcie pisania byl pod wplywem srodkow odurzajacych. Moze to wina mojej polonistki ktora strasznie przynudza i podejscie do nauczania ma rodem z "ferdydurke". Bo Słowacki wielkim poeta byl. Czy te wszystkie wierszydla naprawde sa takie pokopane czy tylko ja nie "czuje" poezji?

Nie naskakujcie na mnie od razu ale ja naprawde nie potrafie zrozumiec zachwytow nad np Grobem Angemnona
oj, ta poezja szkolna.. masakra
i to interpretowanie tak, jak pani sobie zyczy. z jednej strony rozumiem, nauczyciele chca przygotowac dobrze do matury, gdzie trzeba "odgadnac" klucz, ale - na milosc boska - kazdy poezje intepretuje inaczej. ciesze sie ze czasy szkolne mam juz za soba

rade mam tylko jedna - jesli chcesz sie przekonac do poezji, musisz czytac na wlasna reke i nie zniechecac sie ja tak zrobilam, i powoli dotarlam do [takiej poezji, ktora pokochalam jak np. Szymborska, Poswiatowska, Pawlikowska-Jasnorzewska]

Szczerość nie czyni dziewczyny najbardziej lubianą koleżanką.
Ale przynosi szacunek.
A kiedy dziewczyna nauczy się szacunku do siebie, zawsze jej się uda.

65,5 > 64 > 63 > 62 > 61 > 60 >
59 > 58 > 57> 56 > 52 ... > 49
pani ćma jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-27, 22:29   #10
Marwari
Zakorzenienie

GG do Marwari

w szkole nienawidziłam analizowania wierszy, nie cierpiałam ich czytać...
nigdy nie wiedziałam skąd polonistka te różne ukryte treści znajduje...
w ogóle nie lubie czytac wierszy, ale...

ale pisanie wierszy mi idzie podobno całkiem nieźle, nawet sie publikacji doczekałam

[SIGPIC][/SIGPIC]
Marwari jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-29, 18:16   #11
moniska
Zakorzenienie

GG do moniska

Najbardziej zgadzam się z Dzasmina więc sie powtarzać nie będę.

Niestety ja też doświadczyłam tego o czym niektóre z was piszą. Nauczyciele chyba już tacy są - mają w głowie swoją lub narzuconą interpretacją wiersza i uczeń nie ma prawa mieć innego zdania, jest to przykre, bo paradoksalnie uczą nas wyrażania swoich własnych myśli i poglądów.

Serena VDW wiesz jakby sie zagłębić w biografie niektórych poetów to racja, że niektórzy nie szczędzili sobie takich czy innych wspomagaczy...

To,
jak ja widzę świat
i jak go opisuję,
niekoniecznie pokrywa się z tym,
jak go widzą inni

Biorę życie na wesoło i biegam po ścianie jak zające po polanie

moniska jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-04, 12:39   #12
2016070150903
Konto usunięte

'szkolna' poezja ma to do siebie, że analizuje się ją i czyta pod kątem egzaminów, czy to gimnazjalnego, czy maturalnego. dziwne to strasznie i raczej przykre, ale nieprędko się zmieni. zdawałam maturę w 2007, na rozszerzonym polskim jeden z tematów dotyczył poematu '12 stacji' Tomasza Różyckiego. sam Autor przyznaje, że nie bardzo rozumie, skąd wzięły się interpretacje w kluczu.

http://matura.gazeta.pl/matura/1,79505,4107583.html
Stary 2008-04-05, 11:42   #13
pani ćma
Zakorzenienie

Cytat:
Napisane przez Umbra Pokaż wiadomość
'szkolna' poezja ma to do siebie, że analizuje się ją i czyta pod kątem egzaminów, czy to gimnazjalnego, czy maturalnego. dziwne to strasznie i raczej przykre, ale nieprędko się zmieni. zdawałam maturę w 2007, na rozszerzonym polskim jeden z tematów dotyczył poematu '12 stacji' Tomasza Różyckiego. sam Autor przyznaje, że nie bardzo rozumie, skąd wzięły się interpretacje w kluczu.

ja tez zdawalam w 2007 i wybralam wlasnie ten temat i sie na nim przejechalam niestety a z probnej z Szymborskiej mialam 84%.

Szczerość nie czyni dziewczyny najbardziej lubianą koleżanką.
Ale przynosi szacunek.
A kiedy dziewczyna nauczy się szacunku do siebie, zawsze jej się uda.

65,5 > 64 > 63 > 62 > 61 > 60 >
59 > 58 > 57> 56 > 52 ... > 49
pani ćma jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 12:25   #14
2016070150903
Konto usunięte

ja poezji nie potrafię analizować 'szkolnie', więc założyłam sobie już wcześniej, że wybiorę prozę. i mimo, że nie znałam obydwu tekstów wyszłam na tym bardzo dobrze (skromniś ).
Stary 2008-04-05, 13:07   #15
paula8711
BAN stały

studiuje polonistyke i widze jaka jest roznica miedzy liceum gdzie jest ten nieszczesny polski a studiami-roznica polega na tym ze na studiach kazdy interpretuje wiersz czy proze w sowj wlasny sposob!! i tak powinno byc w liceum bo do cholery przeciez mamy sie rozwijac a nie powtarzac tego co napisali w brykach-takze walczcie o swoej wlasne zdanie.Jesli
paula8711 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 13:15   #16
Vivienne
... choć nie Westwood

Lubię poezję, jednak w szkole nie przepadałam za omawianiem, choć większego problemu z interpretowaniem wierszy nie miałam. Jednak musiałam właśnie zagłębić się w epokę i inne utwory by zrozumieć "co poeta miał na myśli".
Jednak przyznaję, że nie zawsze udawało mi się trafnie zrozumieć wiersz. Te klucze naprawdę niekiedy dziwne były. nasza polonistka dawała nam wiele prac z kluczem byśmy się w niego "wgryźli".

Cytat:

Ech, ja sama się wzięłam za ten utwór na maturze. Trochę żałuję, bo "trochę" punktów mi na tym umknęło.
Podobna sytuacja była z maturą [chyba] próbną, ale do końca nie pamiętam czyj był wtedy wiersz. Wiem, że pisałyśmy o tym na Wizażu w wątku Maturzystek, że autorka sama inaczej zinterpretowałaby swój własny wiersz Śmieszne, ale cóż zrobić.

Stanisław Lem

Vivienne jest teraz online   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 13:19   #17
paula8711
BAN stały

studiuje polonistyke i widze jaka jest roznica miedzy liceum gdzie jest ten nieszczesny polski a studiami-roznica polega na tym ze na studiach kazdy interpretuje wiersz czy proze w swoj wlasny sposob!! i tak powinno byc w liceum bo do cholery przeciez mamy sie rozwijac a nie powtarzac tego co napisali w brykach-takze walczcie o swoej wlasne zdanie.Jesli czytacie wiersz to powiedzcie otwarcie jakie robi na was wrazenie i czy wogole robi i mowicie to co WY czujecie-szkola ma nas rozwijac!! kazdy nauczyciel ktory ma chociaz troche intelektu nie postawi wam jedynki za to ze powiecie ze wiersz napisany w sredniowieczu jest dla was niezrozumialy i nie rusza wyobrazni!! od tego jest nauczyciel zeby rozmawail i zachecal do pochylenia sie nad poezja czy proza!! miejcie swoje zdanie i nie dajcie sie zastraszac czytajcie wiersze i interpretujcie zgodnie z wlasna wrazliowoscia-im wiecej zdan na temat danego utworu tym wieksza chwala dla pisarza!! oczywiscie nie kazdy ma zdolnosc do polskiego bo np matematyka jest ciekawsza albo fizyka bardziej przyszlosciowa-nie bojcie sie o tym mowic- ja nie umiem matematyki i wcale nie kryje tego-rozwijam inne pasje.Kto kocha wszystko to tak naprawde wszystko jest mu obojetne 3mam kciuki zwlaszcza za maturzystow
paula8711 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 18:03   #18
Taverney
Zakorzenienie

od tych w liceum trzymam się z daleka. Pamiętam jak na polski kazano mi zrobić interpretację jakiegoś wiersza Różewicza. Zrobiłam tak, jak go czułam, ale pan polonista powiedział mi że źle i da mi 3! No to ja się zbuntowałam i mówię, że każdy może mieć swoją interpretację wiersza i nie chcę dostać trójki za coś, co odebrałam z tego wiersza... tak się wkurzył, że wywalił mnie z klasy i dał mi ndst za pyskówki

nie lubię szkolnych wierszy, praktycznie na palacach jednej ręki mogę policzyć te, które do mnie trafiły... wolę dochodzić do nich sama, wybierać i smakować coś, co mi odpowiada i czego nikt mi nie narzuca w interpretacji. Nie lubię sztampy i kanonów schematycznego myślenia o poezji, a to niestety dała mi szkoła... jak dobrze, że już do niej nie chodzę i mogę czytać co chcę
Taverney jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 19:01   #19
2016070150903
Konto usunięte

Cytat:
Napisane przez Taverney Pokaż wiadomość
od tych w liceum trzymam się z daleka. Pamiętam jak na polski kazano mi zrobić interpretację jakiegoś wiersza Różewicza. Zrobiłam tak, jak go czułam, ale pan polonista powiedział mi że źle i da mi 3! No to ja się zbuntowałam i mówię, że każdy może mieć swoją interpretację wiersza i nie chcę dostać trójki za coś, co odebrałam z tego wiersza... tak się wkurzył, że wywalił mnie z klasy i dał mi ndst za pyskówki
można powiedzieć, że cierpiałaś w słusznej sprawie. nie no, wiem, że wtedy pewnie nie było Ci do śmiechu. ktoś powinien się zająć zmianą systemu i tej kwestii. i nie mam tu na myśli reformy w formie (jaka fraza mi wyszła ) zmiany listy lektur, a raczej zmiany sposobu nauczania.
Stary 2008-04-05, 19:59   #20
Taverney
Zakorzenienie

Cytat:
można powiedzieć, że cierpiałaś w słusznej sprawie. nie no, wiem, że wtedy pewnie nie było Ci do śmiechu. ktoś powinien się zająć zmianą systemu i tej kwestii. i nie mam tu na myśli reformy w formie (jaka fraza mi wyszła ) zmiany listy lektur, a raczej zmiany sposobu nauczania.
no fakt, wtedy do śmiechu było mi... średnio. Ale za to na ustnej maturze dostałam pytanie o ulubioną lekturę mojego polonisty, a że z Dżumy byłam świetna ( oczywiście tylko w swojej interpretacji) to sobie pomyślałam, że i tak mnie uleje, więc co mi szkodzi odpowiedzieć na pytanie po swojemu?

Potem się dowiedziałam, że polonista był czerwony ze złości jak wyszłam i chciał mi dać 3, ale reszta komisji stwierdziła, że zasługuję na celujący i tak też się stało. Więc w końcu można powiedzieć, że dopięłam swego
Niepokorny cielak byłam.
Taverney jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-05, 20:03   #21
2016070150903
Konto usunięte

no i bardzo dobrze. cielakiem był ten polonista, ale i tacy ludzie się zdarzają. inni poloniści docenili Twoją interpretację i bardzo dobrze. jeżeli tylko jest uzasadniona- nie ma problemu.
Stary 2008-04-06, 20:06   #22
moniska
Zakorzenienie

GG do moniska

Cytat:
Napisane przez paula8711 Pokaż wiadomość
takze walczcie o swoej wlasne zdanie.Jesli czytacie wiersz to powiedzcie otwarcie jakie robi na was wrazenie i czy wogole robi i mowicie to co WY czujecie-szkola ma nas rozwijac!! kazdy nauczyciel ktory ma chociaz troche intelektu nie postawi wam jedynki za to ze powiecie ze wiersz napisany w sredniowieczu jest dla was niezrozumialy i nie rusza wyobrazni!! od tego jest nauczyciel zeby rozmawail i zachecal do pochylenia sie nad poezja czy proza!! miejcie swoje zdanie i nie dajcie sie zastraszac czytajcie wiersze i interpretujcie zgodnie z wlasna wrazliowoscia-im wiecej zdan na temat danego utworu tym wieksza chwala dla pisarza!!
Zgadzam się z tobą jak najbardziej...ale to nie jest takie proste ja sama do dziś pamiętam wzrok polonistki, i jej dziwne kręcenie głową gdy mówiła, że się mylę, albo gdy wypowiadała sławetne zdanie, które dźwięczy mi w uszach do dziś: -Moniko to była nadinterpretacja (zresztą do wszystkich kolegów i koleżanek tak mówiła, gdy próbowaliśmy wyrazić swoje zdanie)

Sama jestem na studiach i mam również dużo wspólnego na nich z j. polskim więc sama wiem jak jest wielka różnica między interpretowaniem wiersza w średniej szkole, a jak to jest na studiach...

To,
jak ja widzę świat
i jak go opisuję,
niekoniecznie pokrywa się z tym,
jak go widzą inni

Biorę życie na wesoło i biegam po ścianie jak zające po polanie

moniska jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości