Problem z wyborem szkoły średniej - gorsze liceum bliżej czy lepsze dalej? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła - Edukacja > Szkoła i matura

Notka

Szkoła i matura Kącik dla uczennic. Pomożemy z wyborem szkoły średniej i profilu, zmotywujemy do efektywnej nauki, pokażemy, że matura to bzdura, podpowiemy jak i czego się uczyć, żeby nie zwariować :)

Odpowiedz

Narzędzia
Stary 2016-01-04, 14:39   #1
paniekomisarzu
Trouble Maker

Problem z wyborem szkoły średniej - gorsze liceum bliżej czy lepsze dalej?

Cześć wizażanki Troszkę sie rozpiszę, ale zależy mi na obiektywnej ocenie. Jak się domyślacie po tytule wątku, kończę w tym roku gimnazjum. I pewnie jak masa dzieciaków w moim wieku, mam problem z wyborem szkoły. Już pomijając fakt, że mogę się dostać, lub nie dostać, mam poważny problem. Zaczynając od początku. Mieszkam na wsi, 10 km od takiego małego miasta, dajmy na to miasto X. W mieście X są 2 licea i 3 szkoły techniczne. Mnie interesuje natomiast jedno z liceów. Dajmy na to liceum nr. 1. W tym licuem jest profil na który chcę iść (biol-chem-ang). Problem jednak tkwi w tym, że liceum nr 1 było przez wiele lat potęgą a teraz zwyczajnie schodzi na psy...Zmienili dyrektora, obecna pani dyrektor kompletnie się nie orientuje i przydziela złych nauczycieli do złych klas(np. na humanistycznym, jezyka polskiego uczy pani, która od 20 lat uczyła polskiego na poz. podstawowym, a teraz musi na rozszerzonym i nie ogarnia), do tego w tym liceum nauczyciele bardzo patrzą na kasę. Jeśli dzieciak ma tatę w radzie powiatu i mamę która pracuje w ZUS'ie to jest super, nauczyciele mu pomagają i go chwalą. A jeśli dzieciak jest takim szaraczkiem jak ja, czyli niezamożnym, ale z ambicjami to jest ble. Wtedy sie go tępi i robi wszystko, żeby do matury nie dopuścić. Ale jest profil który mi się podoba.
No i jest też miasto, które jest oddalone od mojej wsi o 35 km, dajmy na to miasto Y. żeby się dostać do miasta Y musiałabym wstawać codziennie najpóźniej o 5:20, żeby się wyrobić na autobus do miasta X, a potem z miasta X kolejnym autobusem do miasta Y. Ale w mieście Y jest liceum które bardzo mi się podoba, dajmy na to liceum nr.2. W tym liceum jest profil biol-chem, bez dodatkowych rozszerzeń. Nauczyciele uczą dobrze i nie patrzą na pieniądze, do tego moja przyjaciółka tam idzie(ona mieszka bliżej miasta Y, ma do niego 12 km). Do tego w tamtym liceum sąlepsze sale lekcyjnie, lepszy poziom etc. Jednak w mieście Y tkwi ten problem, że jest sporo dalej, więc musiałaby wcześniej wstawać co równa się z krótszym spaniem, zmęczeniem, mniejszą ilością czasu na naukę i drogimi biletami. A moi rodzice nie są specjalnie zamożni, więc odradzają mi miasto Y.(Za bilety do miasta Y, na miesiąc wychodzi mi ok 150 zł, do miasta X, tylko 50). Moje pytanie brzmi, którą szkołę wybrać?
paniekomisarzu jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-04, 16:58   #2
viva91
na przekór do celu

Dot.: Problem z wyborem szkoły średniej.

To, że gdzieś idzie Twoja koleżanka to żaden argument. Koleżanka za bilet Ci nie zapłaci, nie wiadomo czy w ogóle utrzymacie znajomość w liceum.

Powiem tak: mogę się zgodzić w tym, że są szkoły lepsze i gorsze, z lepszym programem i z gorszym, z lepszymi nauczycielami i gorszymi. Ale trudno mi uwierzyć, że w jednej i tej samej szkole każdy nauczyciel jest beznadziejny i każdy nauczyciel segreguje uczniów w zależności od portfela ich rodziców. No nie.

Nie uwierzę też w to, że specjalnie nie dopuszcza się tam "szaraczków" do matury. Przecież im więcej osób zdaje maturę w danej szkole, tym lepiej dla tej szkoły i jej władz: raz, że szkoła zyskuje popularność, przez co przychodzi do niej więcej uczniów, a więcej uczniów to więcej pieniędzy, dwa - ma spokój ze strony CKE, które mogłoby zacząć zaglądać do niej z wizytacjami, jakby tak co roku "szaraczki" nie były dopuszczane do matury. Wiem, że zdarza się, że nauczyciel nie chce jakiegoś ucznia dopuścić, zniechęca go, bo wie, że taki uczeń pogorszy średnią dla klasy, ale najczęściej coś takiego kończy się tylko na gadaniu, a jak faktycznie uczeń do matury nie zostaje dopuszczony, to zdarza się to rzadko.

Szkoła może nie jest tą z czołówki, poziom mógł spaść - ale nie dramatyzujmy.

No i pamiętaj, że tak naprawdę najwięcej zależy od Ciebie. Najlepsze liceum nie gwarantuje dobrze zdanej matury, a najgorsze tego też nie przekreśla.

Oceń siły na zamiary, jeśli dasz radę wcześnie wstawać, dalej dojeżdżać i osiągać dobre wyniki w nauce to próbuj - my Ciebie nie znamy, nie wiemy, czy Ci się uda.
Jeśli znajdziesz sposób, żeby odciążyć rodziców w opłatach - próbuj.
Stary 2016-01-04, 17:04   #3
paniekomisarzu
Trouble Maker

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
To, że gdzieś idzie Twoja koleżanka to żaden argument. Koleżanka za bilet Ci nie zapłaci, nie wiadomo czy w ogóle utrzymacie znajomość w liceum.

Powiem tak: mogę się zgodzić w tym, że są szkoły lepsze i gorsze, z lepszym programem i z gorszym, z lepszymi nauczycielami i gorszymi. Ale trudno mi uwierzyć, że w jednej i tej samej szkole każdy nauczyciel jest beznadziejny i każdy nauczyciel segreguje uczniów w zależności od portfela ich rodziców. No nie.

Nie uwierzę też w to, że specjalnie nie dopuszcza się tam "szaraczków" do matury. Przecież im więcej osób zdaje maturę w danej szkole, tym lepiej dla tej szkoły i jej władz: raz, że szkoła zyskuje popularność, przez co przychodzi do niej więcej uczniów, a więcej uczniów to więcej pieniędzy, dwa - ma spokój ze strony CKE, które mogłoby zacząć zaglądać do niej z wizytacjami, jakby tak co roku "szaraczki" nie były dopuszczane do matury. Wiem, że zdarza się, że nauczyciel nie chce jakiegoś ucznia dopuścić, zniechęca go, bo wie, że taki uczeń pogorszy średnią dla klasy, ale najczęściej coś takiego kończy się tylko na gadaniu, a jak faktycznie uczeń do matury nie zostaje dopuszczony, to zdarza się to rzadko.

Szkoła może nie jest tą z czołówki, poziom mógł spaść - ale nie dramatyzujmy.

No i pamiętaj, że tak naprawdę najwięcej zależy od Ciebie. Najlepsze liceum nie gwarantuje dobrze zdanej matury, a najgorsze tego też nie przekreśla.

Oceń siły na zamiary, jeśli dasz radę wcześnie wstawać, dalej dojeżdżać i osiągać dobre wyniki w nauce to próbuj - my Ciebie nie znamy, nie wiemy, czy Ci się uda.
Jeśli znajdziesz sposób, żeby odciążyć rodziców w opłatach - próbuj.

Owszem, nie każdy. Ale sporo ich.

Ta szkoła słynie z tego, że są w niej prawie saem bogate dzieciaki. W tej szkole, z racji tego że jeszcze pare lat temu robiła furorę, są same bogate dzieciaki. Dawniej, sami bogaci tam chodzili, bo było ich stać na studia. Teraz tam chodzą dzieci tych bogatych. Tam jest sama taka ''śmietanka'' młodzieży z miasta X i okolic. Większość mieszka w willach na przedmieściach itd. Po prostu będąc niezamożnym ma się w tej szkole ciężej i u równieśników(chociaż podobno niektóre dzieciaki są na prawdę spoko) jak i u większości nauczycieli.
paniekomisarzu jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-04, 17:22   #4
casus_belli
Zadomowienie

Jakoś ciężko mi uwierzyć, że w średniej wielkości mieście stoi na przedmieściach willa na willi...
Miałam w klasie osoby, które wstawały ok. 5 rano i jakoś funkcjonowały, więc się da, ale ja bym przy taki trybie życia kopyta wyciągnęła po miesiącu. Większość ludzi chodzi do szkół średnich, ani specjalnie dobrych, ani specjalnie złych, niestety ale klasy "produkujące" taśmowo studentów medycyny to właściwość dużych miast, w których można zrobić dużą selekcję na starcie. Moim zdaniem dla szkoły "średniej ale trochę lepszej" od "średniej zwyczajnej" nie opłaca się na 3 lata zamienić w zombie dosypiające po kątach i spędzające ok. 4 godz. dziennie na dojazdach, ale to moje zdanie.
casus_belli jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-04, 17:24   #5
viva91
na przekór do celu

Dot.: Problem z wyborem szkoły średniej - gorsze liceum bliżej czy lepsze dalej?

No ok, atmosfera jest nadęta, chodzi tam "grupa trzymająca władzę". I to przekłada się na liczbę "szaraczków" niedopuszczonych do matury?

Wg mnie sprawa jest jasna: złóż podania do obu szkół. Dorabiaj przez wakacje, aby zarobić sobie choć na część biletów. Jak zarobisz i ocenisz, że dasz radę 5 dni w tygodniu wstawać o 5:00 i późno wracać (na to pytanie musisz sobie sama odpowiedzieć, nie znam Ciebie i Twojego organizmu) to wybierzesz tę dalej położoną szkołę, jak nie - to padnie na tę bliżej.
Stary 2016-01-06, 10:06   #6
skazana_na_bluesa
.

Dot.: Problem z wyborem szkoły średniej - gorsze liceum bliżej czy lepsze dalej?

mam wrażenie, że sama sobie wpierasz, na swoje potrzeby, że ta pierwsza szkoła jest fe. też nie chce mi się wierzyć, że chodzą tam sami bogacze mieszkający w willach.

skazana_na_bluesa jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-01-06, 12:28   #7
Majka1503
EDUkator

A w ogóle co chcesz robić później? Czy jesteś pewna swoich planów?
Wiem, że bio-chem, ale jeśli planujesz potem kierunek, na który stosunkowo nie jest trudno się dostać to czy warto tak walczyć o tę lepszą szkołę, skoro pewnie poradzisz sobie sama jeśli przysiądziesz?

I czy teraz nie jest tak, że każda klasa musi mieć 3 rozszerzenia? Orientowałaś się jak jest w tym drugim liceum w ogóle, może później dobiera się trzecie rozszerzenie.

Drożdże: 10 III -10 VI; 09 VII-26 IX; 29 X - 26 XII 2012; 01 II-01 IV 2013; 12 IV - 12 VII 2014.
Dbam o włosy: od III 2012.
CG: od 5 VII 2012.

Majka1503 jest offline   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-12, 15:51   #8
zdrowozielona03
Przyczajenie

Hej. Czy mam szansę się dostać na mat fiz do liceum nr 14 lub nr 9 we Wrocławiu? Jak tam jest? Mam średnią około 5.7. Będę mieć dodatkowe punkty za wolontariat, ale za żaden konkurs nie. Egzamin poszedł mi tak średnio ogólnie, ale z matematyki dobrze.
zdrowozielona03 jest offline   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i matura

Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości