Reklama

Elektryzujące się włosy wymagają przede wszystkim nawilżenia i dociążenia, ponieważ to właśnie pasma przesuszone i zniszczone są najbardziej podatne na „fruwanie”. Niezbędnym gadżetem jest suszarka z jonizacją i szczotka antystatyczna. Natychmiastowym sposobem na wygładzenie odstających kosmyków jest natomiast spryskanie ich lakierem czy rozprowadzenie jedwabiu do włosów.

Reklama

Spis treści:

  1. Dlaczego włosy się elektryzują?
  2. Mycie włosów ze skłonnością do elektryzowania
  3. Nawilżanie włosów elektryzujących się. Jaka odżywka?
  4. Suszenie elektryzujących się włosów
  5. Stylizacja elektryzujących się włosów
  6. TOP 3 kosmetyki na elektryzujące się włosy
  7. Domowe sposoby na elektryzujące się włosy
  8. Co zrobić, żeby włosy przestały się elektryzować? 3 proste zmiany

Dlaczego włosy się elektryzują?

Za elektryzowanie się włosów odpowiada… fizyka. Włosy pokryte są ładunkami elektrycznymi dodatnimi i ujemnymi. Kiedy panuje równowaga między nimi, pasma są gładkie i ładnie się układają. Łatwo jednak może dojść do zachwiania tej równowagi, np. na skutek kontaktu włosów z syntetycznymi tkaninami. Wtedy zaczynają przeważać jony dodatnie, a jak wiadomo – jony o takim samym ładunku odpychają się od siebie. Efekty więc łatwo przewidzieć: kosmyki fruwają dookoła głowy.

Do przewagi ładunków dodatnich najłatwiej dochodzi zimą, kiedy nosicie czapki, szaliki, swetry z syntetycznych materiałów. Za zjawisko to odpowiada też ogrzewane suche powietrze w pomieszczeniach. Latem natomiast elektryzowanie nasila powietrze klimatyzowane, które również ma niską wilgotność.

Błędem jest też używanie szczotek i grzebieni z tworzyw sztucznych, które także prowadzą do powstania nadmiaru jonów dodatnich. Nie bez znaczenia jest oczywiście kondycja włosów, bo to te przesuszone i zniszczone najłatwiej poddają się elektryzowaniu.

Mycie włosów ze skłonnością do elektryzowania

Do mycia włosów elektryzujących się używajcie łagodnych szamponów bez SLS, a więc takich, które nie będą ich przesuszać i pozbawiać ochronnej powłoki lipidowej. Jeśli jednak do ujarzmiania pasm stosujecie kosmetyki do stylizacji, raz w tygodniu sięgnijcie po mocniejszy szampon oczyszczający, który zmyje nagromadzone pozostałości po nich.

Dobrym rozwiązaniem dla włosów podatnych na elektryzowanie i puszenia się jest tzw. mycie metodą OMO. Do klasycznego schematy, w którym po umyciu szamponem nakładacie odżywkę, dorzucacie dodatkowy etap, czyli zastosowanie odżywki jeszcze przed szamponem.

Mycie zawsze zakończcie spłukaniem włosów chłodną wodą, która domknie ich łuski. Pamiętajcie też, żeby ich nie trzeć ręcznikiem, a lekko dociskać. Polecamy ręczniki czy szmatki z naturalnych tkanin.

Nawilżanie włosów elektryzujących się. Jaka odżywka?

Włosy ze skłonnością do elektryzowania wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która przywróci im nawilżenie i lekko dociąży (ale nie obciąży!). Warto zadbać o tzw. równowagę PEH, jednak o ile proteiny również są ważne, o tyle kluczowe są emolienty i humektanty. Humektanty to składniki, które nawilżają włosy, emolienty natomiast zapobiegają ucieczce tego nawilżenia i powlekają pasma powłoczką wygładzającą i dociążającą.

Do nawilżania włosów po każdym myciu stosujcie odżywki do włosów, najlepiej takie, które zawierają wspomniane emolienty (oleje, np. masło shea, olej arganowy, olej ze słodkich migdałów) i humektanty (np. gliceryna, panthenol, kwas hialuronowy). Jeśli wasze włosy szybko się przetłuszczają, omijajcie ich nasadę, żeby nie wzmagać wydzielania łoju. Raz w tygodniu nałóżcie nawilżającą maskę.

Suszenie elektryzujących się włosów

Suszenie włosów jest często traktowane po macoszemu, tymczasem jest to ważny etap w pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku tendencji do elektryzowania. Wybierzcie dobrą suszarkę, czyli taką, która ma trzystopniową regulację temperatury. Włosy suszcie średnim nawiewem, a na koniec skierujcie na nie chłodne powietrze. Domknięcie łusek zmniejszy elektryzowanie, wygładzi pasma i doda im blasku.

Podobnie zadziała jonizacja. Funkcja ta polega na kierowaniu na włosy strumienia jonów ujemnych, które „neutralizują” nadmiar jonów dodatnich i przywracają brakującą równowagę.

Boy_Anupong

Stylizacja elektryzujących się włosów

Funkcji jonizacji warto szukać też podczas zakupu prostownicy czy lokówki. Przed stylizacją na gorąco koniecznie pamiętajcie o zastosowaniu kosmetyku termoochronnego!

W przypadku włosów elektryzujących się bardzo przydatne są też wszelkiego rodzaju kosmetyki do stylizacji, które dają natychmiastowy efekt wygładzenia i ujarzmienia kosmyków. Jest to np. lakier do włosów, którym możecie spryskać nie tylko włosy, ale też… wnętrze czapki.

Gładkość zapewni również jedwab do włosów. Wystarczy nałożyć dosłownie 1-2 krople i rozprowadzić na pasmach. Podobnie zadziała serum wygładzające. Najwięcej uwagi poświęćcie końcówkom włosów, które – ocierając się o ubrania czy szalik – są szczególnie podatne na uszkodzenia i rozdwajanie.

TOP 3 kosmetyki na elektryzujące się włosy

Podczas poszukiwań kosmetyków, które przeznaczone są konkretnie do włosów podatnych na elektryzowanie, wskazówką będzie ich nazwa. Jeśli zawiera określenie „anti-frizz”, to możecie mieć pewność, że dedykowane są właśnie pasmom elektryzującym się. Dla ułatwienia wybrałyśmy trzy takie kosmetyki, które są polecane przez Wizażanki.

Spray na elektryzujące się włosy z Rossmanna

Za ok. 10 zł kupicie w Rossmannie ekspresowy spray do włosów elektryzujących się Isana Anti-Frizz. Zawiera roślinne oleje, które wygładzają i ujarzmiają pasma oraz ułatwiają rozczesywanie: olej arganowy, olej babassu i olej z pestek moreli. Wystarczy spryskać nim włosy i już nie spłukiwać.

mat. prasowe

Spray Isana ma w bazie KWC 47 recenzji i ocenę 3,5/5. Choć zdania Wizażanek co do efektów jej działania są podzielone, to większość z nich przyznała kosmetykowi 4 lub 5 gwiazdek i zdecydowanie poleca go przy włosach suchych, które wymagają wygładzenia i dociążenia.

(…) Odżywka jest bardzo wydajna, miałam wrażenie, że nigdy się nie skończy. Przed użyciem należy ją dobrze wstrząsnąć, aby wymieszały się składniki. Na moich włosach sprawdziła się przy rozczesywaniu. Mam długie włosy, które często się płaczą i robią się mi kołtuny. Podczas jej używania uporała się z problemem. (…)

Aleksandra19990

Szampon nawilżający do włosów elektryzujących się

Szampon Insight Anti-Frizz jest przykładem szamponu bez SLS, nie ma też w składzie parabenów, silikonów, olejów mineralnych czy sztucznych barwników. Zawiera za to ekstrakt z nasion siemienia lnianego, olej konopny, olej bawełniany, masło kakaowe. Ułatwia rozczesywanie, wygładza, silnie nawilża, a w rezultacie zmniejsza problem elektryzowania.

mat. prasowe

Szampon Insight może pochwalić się wysoką oceną uzyskaną od Wizażanek. Zgromadził w bazie 18 recenzji i 4,3 na 5 gwiazdek. W opiniach potwierdzają, że świetnie radzi sobie z puszeniem i elektryzowaniem, a do tego pięknie pachnie i jest wydajny.

Zacznę od tego, że moje włosy uwielbiają się puszyć, kręcić wtedy, kiedy nie trzeba, są cienkie i łamliwe. Po wielu próbach znalezienia szamponu, który sprawi, że moje włosy w końcu będą wyglądać dobrze, już traciłam nadzieję, kiedy nagle w moim życiu pojawiło się to cudo!! Byłam w szoku, że włosy są wygładzone, zdyscyplinowane, błyszczące, a naprawdę żaden wcześniejszy szampon bez SLS nigdy tak u mnie nie zadziałał. (…)

zuzlac

Odżywka zmniejszająca elektryzowanie się włosów

W naszym minirankingu obok szamponu i sprayu nie mogło zabraknąć też odżywki przeznaczonej do niesfornych elektryzujących się pasm. Wybrałyśmy odżywkę Dove Anti-Frizz Oil Therapy, która również bazuje na wygładzających olejach: oleju ze słodkich migdałów, oleju arganowym, oleju kokosowym. W składzie znajdziecie też nawilżającą trehalozę i glicerynę.

mat. prasowe

Ten kosmetyk może pochwalić się oceną 4/5, w swoją opinię o nim wyraziły jak dotychczas cztery Wizażanki. Co ciekawe, trzy z nich są zachwycone działaniem odżywki i przyznały jej maksymalną liczbę pięciu gwiazdek, podczas gdy jednej z recenzentek zupełnie nie przypadła do gustu i otrzymała od niej tylko jedną gwiazdkę.

To mój ulubieniec, kiedy potrzebuję szybkiego, solidnego ujarzmienia puszących się końcówek i wygładzenia włosów. Kiedy nie chce mi się bawić w olejowanie czy nawet trzymanie maski, po myciu nakładam solidną porcję tej odżywki na mokre włosy, dokładnie wczesuję, spłukuję i wiem, że będę miała ogarnięte włosy. (…)

Nikitsune

Zobacz także: Co na elektryzujące się włosy? Skandynawki polecają te kosmetyki. Problem znika natychmiast!

Domowe sposoby na elektryzujące się włosy

Pielęgnację włosów elektryzujących się warto uzupełnić o sprawdzone domowe sposoby. Należy do nich m.in. olejowanie, które – podobnie jak większość odżywek do tego typu pasm – opiera się na właściwościach olejów roślinnych.

Dobrany do porowatości olej nałóżcie na włosy, załóżcie czepek, owińcie ręcznikiem i pozostawcie na co najmniej godzinę. Po tym czasie trzeba zmyć olej, ale sam szampon może nie wystarczyć, więc najpierw zemulgujcie go odżywką. W przypadku włosów elektryzujących się i suchych polecamy użycie podkładu pod olejowanie.

Drugim niezawodnym sposobem na zmniejszenie elektryzowania jest płukanie włosów octem jabłkowym. Zmieszajcie ocet z wodą w proporcji 1:1 i taką mieszanką spłuczcie pasma na koniec mycia (już po użyciu i spłukaniu odżywki).

Co zrobić, żeby włosy przestały się elektryzować? 3 proste zmiany

Ryzyko elektryzowania się włosów zmniejszą też proste zmiany w codziennych nawykach. W miarę możliwości wybierajcie ubrania z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len. Ciuchy warto również płukać w płynie antystatycznym.

O ile nie da się uniknąć przebywania w pomieszczeniach ogrzewanych czy klimatyzowanych, o tyle o odpowiednie nawilżenie powietrza warto zadbać przynajmniej we własnym mieszkaniu. Stosujcie więc nawilżacz, najlepiej taki, który również posiada funkcję jonizacji.

Reklama

Więcej uwagi poświęćcie zakupowi szczotki czy grzebienia. Do czesania używajcie takich z drewna i naturalnego włosia, dostępne są też szczotki z powłoką antystatyczną.

Reklama
Reklama
Reklama