
Noszenie czapki i swetrów z akrylu, mróz, wiatr i duże zmiany temperatur - to wszystko sprawia, że włosy mocniej się elektryzują i stają się trudne do ujarzmienia. Szczególnie dotyka to osoby o naturalnie cienkich włosach. Wpływa na to także budowa i kondycja włosa - im suchszy i bardziej zniszczony przez zabiegi fryzjerskie, tym bardziej będzie się elektryzował.

Źródło: Istock
Dlaczego włosy się elektryzują?
Włosy elektryzują się, gdy są naładowane dodatnio. Suche pasma o otwartych łuskach unoszą się pod wpływem jonów, które znajdują się w środowisku, a następnie odpychają się od siebie. A suchy włos naładowany dodatnio w połączeniu ze sztucznym materiałem równa się fryzurze jak po porażeniu prądem. Na szczęście istnieją łatwe sposoby, dzięki którym możemy ten proces zatrzymać. Wystarczy zamknąć łuskę włosa i ją nawilżyć, a także nie dopuścić do jej naładowania. Jak to zrobić?
Elektryzujące się włosy - sposoby
Nawilżaj włosy
Stosuj regularnie nawilżające kosmetyki do włosów - to podstawowa zasada. Jeśli myjesz włosy używając samego szamponu to duża szansa, że włosy będą się mocno elektryzować. Dlatego nie pomijaj nakładania odżywki podczas codziennego mycia, a raz w tygodniu zafunduj im nawilżający zabieg nakładając maskę na włosy.
Używaj zimnej wody i zimnego powietrza
Zanim wytrzesz umyte włosy w ręcznik przepłucz je jeszcze w zimnej wodzie. W ten sposób unikniesz otwarcia się łusek włosa. Jeśli często suszysz włosy również postaraj się obniżyć temperaturę suszarki, w szczególności pod koniec, gdy włosy są już niemal suche. Jeśli prostujesz lub kręcisz włosy, najpierw użyj kremu do włosów, który ochroni je przed wysoką temperaturą.
Użyj delikatnego lakieru
Przed założeniem czapki na włosy spryskaj fryzurę delikatnym lakierem do włosów i poczekaj, aż produkt wyschnie. Włos będzie się mniej elektryzować, bo kosmetyk utrwalający uzupełni jego ubytki. Nie będzie więc tak podatny na naładowania dodatnie.
Oczyszczaj skórę głowy
Nawet jeśli nie stosujesz wielu produktów z silikonami, staraj się raz w tygodniu umyć włosy i skórę głowy szamponem oczyszczającym. Choć wydawałoby się, że obciążone przez silikony włosy będą się mniej elektryzować, w rzeczywistości tylko bardziej przyciągają jony, które przyklejają się do włosów.
Zmień szczotkę
Zwróć uwagę na szczotkę, której używasz. Jeśli jest z plastiku, a jej sztuczne włosie jest zakończone niewielką kuleczka, masz prawie jak w banku, że włosy będą się po niej elektryzować. Podobnie jak po uczesaniu włosów plastikowym grzebieniem. O wiele lepsza będzie szczotka z naturalnego tworzywa np. drewniana, a szczotką z plastiku przeczesuj jedynie mokre włosy.
Źródło zdjęcia głównego: Istock